agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2008, 13:47   #91
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bizde 10-15 kilo kurumuş hurma oldu. Yaşadık desenize

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 22:32   #92
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Biz bu sene ilk hasatımızda çok az olan hurmalarımızı taze yemeyi tercih ettik. Ama seneye muhakkak kurutacağız, size de çikolatalının kurusundan bir paket yapıp getiriz Sn. Meyvelitepe nede olsa komşu sayılırız

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 22:59   #93
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu yıl şöyle bir gözlem oldu, Bir kısım hurma meyvelerini toplayıp aldık elma ile olgunlaştıkça yiyoruz. Azalınca elmalı kaba ilave yapıyoruz. Fakat bir miktar meyve yapraksız olarak ağaçta şamdan - fener gibi asılı dursun güzel oluyor diye bırakmıştık. Bu geç koparılan meyvelerin kabukları sertleşip kalınlaşmıştı. Sahtiyan ( kalın deri gibi) gibi, oysa öncekileri kabuklu bile yeseniz kerkelik yok.

Diğer taraftan Çikolatalı diye adlandırdığınız siyahi hurmalardan Antakyada bir zamanlar çoktu. O tür elma gibi bıçakla keserek yeniyor ve şekerlidir. Olgunu pek tutulmuyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 00:54   #94
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
Çok güzeller hemen hurma fidanı arayacağım ben daha büyük ağaçlar olduğunu sanıyordum (yani meyve vermesi için )

Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 01:58   #95
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Aslank, meyveleriniz çok güzel. Sizi kutlarım. Bu arada bahçeniz nerede? belki yardıma gelirim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 09:20   #96
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şaziment Mesajı Göster
Çok güzeller hemen hurma fidanı arayacağım ben daha büyük ağaçlar olduğunu sanıyordum (yani meyve vermesi için )
Teşekkür ederim, Fidanlarım henüz iki yaşını doldurmadan ürün verdi, ben de çok şaşırdım, hem de yazın sulama imkanım olmamıştı, bu sene inşallah açtırdığım kuyudan sularım o zaman daha da güzel olabilirler diye umuyorum.

Eski 19-12-2008, 09:23   #97
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Sayın Aslank, meyveleriniz çok güzel. Sizi kutlarım. Bu arada bahçeniz nerede? belki yardıma gelirim.
Çok teşekkür ederim, bahçem İzmit Karamürsel, Çamçukur köyünde, Karamürsel'e 3 kilometre. Beklerim efendim, mutlu olurum.

Eski 19-12-2008, 10:29   #98
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Bir Trabzon Hurması fanatiği olarak sizi kıskanmadım desem yalan olur. İnşallah gelecek yıllarda daha iyi ürün alırsınız.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 10:45   #99
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Aslan_k,
Ne tür çıktı meyveler? Yani buruk cins mi, çikolatalı denilen tür mü?

Çok güzel gelişmiş fidanlar. Tebrikler. Ağaçlar büyüdüğünde her biri 150-200 kiloya kadar verim veriyorlar. Tırla seviyat yaparsınız köyden artık

Eski 19-12-2008, 10:56   #100
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Hurma yetiştirmeniz ve meyvelerinizin güzelliği kadar oğlunuzla bahçeye gitmeniz güzel. (Umarım yanılmıyorumdur ve yanınızdaki sevimli çocuk oğlunuzdur).

İlk hasadınız hayırlı uğurlu olsun.
Seneler boyu bereketle tekrarını görürsünüz inşallah.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 11:41   #101
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Aslan_k,
Ne tür çıktı meyveler? Yani buruk cins mi, çikolatalı denilen tür mü?

Çok güzel gelişmiş fidanlar. Tebrikler. Ağaçlar büyüdüğünde her biri 150-200 kiloya kadar verim veriyorlar. Tırla seviyat yaparsınız köyden artık
Teşekkürler Sn. Meyvelitepe, meyvelerin çoğunluğu Çikolatalı çıktı, arada bir kaç tane de çekirdeksiz ve açık renkte olanlardan vardı, ama toplarken hangi ağaçtan ne topladığımı farketmedim. Seneye gerçek bir hasat yaptığımda sanırım daha doğru bilgi alırım. Sizin dediğiniz gibi olurda çikolatalılar diğerlerini değiştirirse sanırım birkaç sene sonra diğerlerinden kalmayacaktır. Bahçeme sizleri de beklerim tırı yüklemeden önce hoş şu anda misafir edebilecek sadece bir kaç sandalyem mevcut, tek büyük ağacım olan cevizin altında oturursunuz

Eski 19-12-2008, 11:52   #102
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Hurma yetiştirmeniz ve meyvelerinizin güzelliği kadar oğlunuzla bahçeye gitmeniz güzel. (Umarım yanılmıyorumdur ve yanınızdaki sevimli çocuk oğlunuzdur).

İlk hasadınız hayırlı uğurlu olsun.
Seneler boyu bereketle tekrarını görürsünüz inşallah.
Teşekkür ederim Sn.Selim-i Ahir, evet o sevimli çocuk benim oğlum Alkın, günümüz etkenleri Bilgisayar,Televizyon ve İstanbul şartlarından uzaklaştırıp, doğaya ve toprağa alıştırmaya çalışıyoruz, ne mutlu ki o da seviyor.

Eski 19-12-2008, 11:53   #103
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Teşekkürler Sn. Kuyucu,
Umarım size daha da güzelleri nasip olur, buradan bizimle de paylaşırsınız.

Eski 19-12-2008, 13:02   #104
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
İnşallah,
Şu anda sadece 1 tane ağacım var 2 yaşında. Bu sene çukulatalı cinsten 3 tane daha diktim. Her türünü araştırıyorum. Bulduğumda değişik türlerden bir bahçe oluşturmayı planlıyorum. Sadece kendim ve misafirler için.
iyi günler

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 14:31   #105
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sn.Selim-i Ahir, evet o sevimli çocuk benim oğlum Alkın, günümüz etkenleri Bilgisayar,Televizyon ve İstanbul şartlarından uzaklaştırıp, doğaya ve toprağa alıştırmaya çalışıyoruz, ne mutlu ki o da seviyor.
Üstâdım;

Ortak hassasiyeter ve uğraşları paylaştığımız için empati kolay oluyor. Bir eğitimci olarak böyle babaların var olduğunu görmek beni fazlasıyla memnun ediyor.

İnşallah oğlunuz da babası gibi bir baba olur ilerde.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 13:27   #106
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Trabzon hurmasının bir de bu çeşidi varmış, olgun hali yeşil-sarı ve bu haliyle yumuşak. Kabuğu mumsu tabakayla kaplı ve bu tabaka yapışkan, üzerine çok toz toplamış. Yıkanmıyor bu mumsu tabaka, yani kir yıkanınca geçmiyor, eli de yapış yapış ediyor. Tadı turuncusundan biraz farklı, kabuklara yakın olan kısımlar buruk, iç kısımlar ise tatlı.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 16:11   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
selam
sitede verilen tariflerle hurma kuruttum .sonuc muhtesemdi.Boylelikle bu meyvenin taze olarak kisa olan ömrünü uzatip tüm yil boyunce yeme imkanina sahip olduk.Herkese cok tesekkurler

bahadirbozdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 00:55   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Değerli arkadaşlar.
Aranıza katılan bir çömez olarak yardımınıza ihtiyacım var.Bir bahçe devraldım.İçinde bir cennet elması var 6 yıllık dediler.Ama meyve vermiyormuş.Etrafında başka hurma ağacı yok .Sulama sorunumuz yok .Meyve vermemesinin sebebi tam olarak nedir.Ayrıca meyve verdirmem için yapabileceğim birşey var mı .Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Not:Yakınında başka hurma ağacı ne yazık ki yok.Bilgilerinize

orenmuh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:19   #109
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn orenmuh,
Mesajınızı yeni gördüm, Ağacınız aşılımı acaba , aşıyeri olup olmadığını kontroledin.Altı yaşında bir fidan şimdiye çoktan meyve vermeliydi.Benim hurrmalar iki yaşında vermişti.

Eski 03-06-2009, 21:30   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2009
ilginize teşekkür ederim.Valla bu mesajı yazdıktan kısa bir süre sonra (2 gün sonra) ağaç tarihinde ilk defa meyve verdi.Sizden bilgi almamdan tırstı galiba resmini gönderecem *** olgunlaşmasını görürsem Sağlıcakla kalın

orenmuh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 10:06   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2009
Merhabalar,
küçük trabzon hurması hakkında yazılanları okudum ve ilk defa varlığından haberdan oldum. Antalya da yaşamaktayım. elinde bu ufak meyvenin tohumlarından fazla olan arkadaşlar varsa ve paylaşmak isterlerse çok memnun olurum.
teşekkürler

hrnsyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 10:58   #112
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hurma kurutacakların dikkatine

Bir hatırlatma...

Hurmaların kurutma olgunluğuna gelmesine çok bir zaman kalmadı. Meyveler hala yeşil fakat iyice irileştiler. Ekim ayında bölgelere göre peyderpey toplanırlar.

Manavdan, pazardan alacağınız hurmaları kurutamazsınız. Bu yüzden şimdiden meyvesini alacağınız ağaçları belirlemek, sahibiyle anlaşmakta fayda var.

kasap.94 beğendi.
Eski 01-09-2009, 11:38   #113
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Arkadaşlar, benim cennet hurması yapraklarını döktü. Yapraklarını dökmesi için daha erken değilmi?

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 11:50   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Manavdan, pazardan alacağınız hurmaları kurutamazsınız. Bu yüzden şimdiden meyvesini alacağınız ağaçları belirlemek, sahibiyle anlaşmakta fayda var.
Manavalara pazarlara gelen hurmalar da yol şartlarına dayansın diye çok fazla olmadan koparılıyor, bu durumda da kurutulamaz mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 12:07   #115
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Piyasada satışa sunulan hurmalar genellikle karpit veya benzeri gazlarla yumuşak yeme olgunluğuna getiriliyor. Sert hurmanın pazara geldiğini hiç görmedim. İçi yumuşamış, sulanmış hurma kurumaz.

Eski 01-09-2009, 17:25   #116
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Enson 16 Ağustos'ta bahçeye gitmiş bolcana sulayıp bırakmıştım, şansıma bu sene yağmurlar iyi gidiyor. Son gittiğimde meyveler küçük bir elma kadar olmuşlardı.
Ben bahçeye takviye hiç bir şey(gübre ilaç vb) vermediğim( planlama yapıp düzenli gübrelemeyi gerçekleştiremediğim) için fidanlarım çok gelişmedi. Bu nedenle, bu sene baharda ağaçların büyümesi için çiçekleri kesip atmayı planlıyordum, ancak bu düşünceyi hayata geçiremedim, sanırım kıyamadım diyebiliriz. Ancak hata yapmışım gittiğimde 2 büyücek fidanımın ana dallarından bir tanesinin yükten kırıldığını üzülerek gördüm. Bu nedenle ağaçlardaki meyvelerin yarısını seyrelttim.Aslında bu saatten sonra yapılan seyreltme, ağaçların aylardır harcadığı enerjinin, besinin boşa gitmesi oldu.

Bu hafta tekrar gideceğim size Hurmaların son halini fotograflarım.

Eski 02-09-2009, 23:14   #117
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Arkadaşlar, benim cennet hurması yapraklarını döktü. Yapraklarını dökmesi için daha erken değilmi?
Bana yardım edecekolan arkadaşlar yokmu???

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 13:38   #118
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn emy_83 Trabzon Hurması'nın yapraklarını dökmesi için biraz erken bence, ayrıca önce meyvelerinin olgunlaşmış olması lazım, yapraklar da bu arada kızarırlar ve daha sonra dökülürler. Üzerinde meyve var mı ağacınızın? Bu konuda benim ekledğim bazı fototgraflar ve Kasım ayında meyvelerin toplarken çekimişlerdi, isterseniz bir bakın

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=54

http://www.agaclar.net/forum/showpos...7&postcount=55

Eski 06-10-2009, 14:40   #119
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hurma kurutacaklara son hatırlatma

Bu yıl hurma kurutmak isteyen arkadaşlar. Meyvelerin rengi dönmeye başladı, kurutmak üzere toplamak için çok fazla zaman kalmadı. Herkes yanında yöresinde ağacını bellese iyi olur.

Büyük şehirde yaşayan arkadaşlar bir hafta sonu civar köylere uzanırlarsa bahçelerde hurma ağaçlarını görürler. Sahibi ile konuşun. henüz ağacın üzerindeyken meyvesinin satış bağlantısını yapmak hoşlarına gidecektir. Şanslı olanlar geçen yıl kilosunu 80 kuruşa sattılar. Siz bir lira verin. En az 20-30 kilo almayı düşünün (daha az alanlar pişman olurlar, ona göre)

Eski 06-10-2009, 17:49   #120
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Red face Hurma Bahçesi

Bu cumartesi bahçeye gideceğim, hurmalar ne hale geldiler bilemiyorum.Gelince fotograflarını yüklerim buradan.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024