agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2007, 14:09   #121
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Turşu

Selamlar.Elbette herkesin formülü başkadır ama benim tarifim 116 no bir bakmanızı hatta küçük bir kavanoz kurmanızı tavsiye ederim.Bir de ben sitrik asit ve benzeri maddeleri pek kullanmıyorum.Doğal yoldan üretimimi yapıorum.Tarifte göreceğiniz üzere sirkede yok.Sadece nohut+limon+sarmısak.
Genede herkesiz ellerine sağlık Allah ağız tadıyla,sağlık ve afiyetle yemek nasip etsin.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 15:35   #122
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sercan, şimdi senin yaşlarında olsaydım lise veya üniversitede kesinlikle aşçılıkla ilgili bölümde okumayı seçerdim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 15:52   #123
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sercanın aşçı olacağını sanmam o başarılı bir diyetisyen olacak inşallah. Biz gıda teknolojisi eğitimi alıyoruz ama bu eğitimde yemek pişirmek söz konusu değil. Genel gıda eğitimi alıyoruz yani gıda kimyası ve araştırma üzerine . Aldığımız dersler fabrikasyon usülü üretim üzerine. Biz de öğrendiklerimizi ev usülüne çevirip arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konuda Sercanda bende elimizden geleni yapıp mutfak bölümünde uygun başlıklar açtık (Kefir, Turşu Yapımları, Poğaça Yapımı, Sarma Tahinli Yapımı vs.) ve açmayada devem edeceğiz .

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 19:14   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Sevgili kardeşim Sebo ben ve diyetisyenlik (Biraz balık etliyimde ondan). Ama tek hedefimde beslenme ve diyabetik okumak.

Sercanoral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 09:20   #125
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Turşulara bazıları tane karabiber de atıyor. Bazıları da dereotu ile kapatıyor suyun üstünü. Sanırım bunlar da başarıyı artırıyor.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 10:54   #126
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
İyi ki hatırlattınız dereotunu.

Gerçekten hem havayla temasını kesiyor sanırım, hem de olağanüstü bir lezzet veriyor.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 18:41   #127
Ağaç Dostu

Birde dereotunu, kabın en altına koyuyorlar böylece turşuların zarar görmesini engelliyorlar...

Eski 30-08-2007, 21:40   #128
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Annem maydanoz da koyuyor en üste. En üstteki turşunun da suya girmesi içinmiş.
Bu arada Sercan, diyetisyen olmanızı dört gözle bekliyorum Turşular, poğaçalar derken senin diyet listen çok gerekecek Sen diyetisyen olana kadar biz de düzgün sebze yetiştirmeyi öğreniriz herhalde Kendi sebzelerimizi haşlar haşlar yeriz artık

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 15:16   #129
Ağaç Dostu

Kirmizi Pancar Turşusu

Pancarların yaprakları ayrılır ve temizlendikten sonra sıcak suda haşlanır, yumuşatılır ve kabukları soyulup, dilimlenir. Dilimlenmiş pancarlar turşu kabına doldurulurken aralara biraz tuz, hardal tohumu, defne yaprağı gibi aroma veren maddeler ilave edilerek hava almayacak şekilde yerleştirilip, üzerini örtünceye kadar sirke doldurularak olgunlaşması sağlanır...

Eski 06-09-2007, 11:38   #130
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Kırmızı biberleri 8 parçaya bölüyoruz enine ve boyuna güzelce kızartıyoruz soğuduktan sonra aralarına sarımsak da ekleyip kavanozlara yerleştiriyoruz (tuz isteğe bağlı annem yeken tuzluyor) istediğiniz kadar sirke koyup kavanozu güzelce kapatıyorsunuz her zaman yenmeye hazır ve çok lezzetli denemeyenlere tavsiye ederim.
Aynı işlem yeşil biberler için de geçerli biberleri ister bütün ister bir kaç parça kızartın benim tercihim biberi bir kaç parçaya bölmekten yana.
En kısa zamanda ben de yapacağım biberleri aldım fotoğrafları eklerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Billur Korkmaz Mesajı Göster
Bende yedim kızartılmış biber turşusunu, bir araştıralım bakalım nasıl yapılıyormuş papatyam..

Yarım saattır penelophe'ye kendi patlıcan turşumun tarifini yazdım tam enter yaparken koptuğumu anladım, hay Allah şimdi yeniden yazacağım..

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 14:49   #131
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar,

Şöyle kütür kütür, keskin ve acı bir turşu isteyen varsa eğer hemen benim tarifi yapsın arkadaşlar.
Yaptığım turşu acemi şansından olacak herhalde ummadığım kadar güzel olmuş.
Kavanoz yarıya indi desem yalan olmaz. Hala zehirlenmedim de.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 09:47   #132
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Malzemeler

Biberler az kızartılıyor yani yiyeceğimiz gibi değil, sonrasında kavanozlara konuluyor 3-5 diş sarımsak yarın çay bardağı sirke yarım çay bardağı da sıvı yağ koyup kavanozu kapatıyoruz
(tuz eklenmiyor)

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2007, 11:37   #133
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Papi, kavanoz içerisinde iken bozulma riski sıfır değil mi?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 17:56   #134
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Annemin yaptıkları harika ve bir kaç ay kavanozda kalıyor, benim yaptığımın da görüntüsü güzeldi bir de tadına bakayım dedim sirkeyi fazla kaçırmışım, içindeki sirkeli yağı süzüp tekrar yağ ekledim bakalım ne olacak, o da olmadı annem ile birlikte yapacağım

Eski 24-09-2007, 00:04   #135
Ağaç Dostu

Arkadaşlar mutfak bölümünde soğuk rüzgarlar esiyor. Turşu zamanı şimdi kimler ne yaptı, yöresel veya ilginç turşu tarifi bilenler kimler acaba? Son durumlar nelerdir?

Eski 24-09-2007, 00:09   #136
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sebo ben karışık turşu yaptım ve çok güzel oldu.
Önereceğin değişik bir tarif var mı?
Yeni birşeyler yapmak istiyorum.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 00:15   #137
Ağaç Dostu

Bildiklerimi bu başlığa yazdım penelophe, başka değişik tarifleri bende bekliyorum

Eski 09-11-2007, 14:29   #138
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Papatyam yaptığın salçalık kırmızı biber turşusunu biraz farklı yapıyorum.Ben kırmızı biberleri közlüyorum.Daha sonra biberi kavanoza yerleştiriyorum.Tuz,sirke ve yağ karışımını üzerine ekliyorum.Bu işlemi biber bitene kadar devam ettiriyorumÇok lezzetli bir turşu.Herkese tavsiye ederim.Birde turşularınızı lütfen cam kavanozlara kurun.Plastik kaplar kanserojen madde taşıyorlar.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2007, 00:27   #139
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Merhaba Sevgili Sebocuğum,

Ben bile yaptım 2 tane 8 litrelik cam kavanoza karışık turşu. Birisini arkadaşa verdim çok seviyor, diğerini de çoktaan dağıttım tabak tabak kış gelmeden..) Ben yemedim çünküüü onları kurarken 2 kilo da kornişon aldım küçük kavanoza kurdum, gittim geldim yedim ve midem infilak etti, ramazan öncesinden beri düzeltemedim hala..
Fotoğraflarını çekip yüklemeyi düşündüm ama vakit olmadı o karışık turşularımın, çok güzel görünüyorlardı..

Bence artık en rahat kurulacak turşu bol havuç dilimli beyaz lahana turşusu, önerim bu..

Sevgilerle..

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2007, 14:26   #140
Ağaç Dostu

Billur Hanımcığım Merhabalar;

Sizi tekrar bu sayfalarda görmek çok sevindirici . Sizin turşularınızdan bir ben yiyemedim zaten içimde uhte olarak kaldı . Yaptığınız turşuların çok güzel ve lezzetli olduğundan adım gibi eminim

Sevgiler

Eski 11-11-2007, 22:50   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Billur Korkmaz Mesajı Göster
.........Bence artık en rahat kurulacak turşu bol havuç dilimli beyaz lahana turşusu, önerim bu........

Sevgili Billur Korkmaz,
Siz kalkın 85 Nolu Yorumunuzda portakal gazozlu lahana turşusunu anlatın, sonra 91 nolu yorumunuzda o özendirici uslûbunuzla 'sallama turşu 'nun reçetesini verin daha ağzımızın suyunu toparlamaya fırsat kalmadan kalkıp, en rahat kurulacak turşu havuçlu lahana turşusu deyip kenara çekilin...

Yooo!..
Mademki lahana mevsimi başladı.
Önce portakal gazozlu tarifinizi (küçük bir kavanoza), sonra da 2.5 Litrelik pet şişede sallama turşunuzu deneyeceğiz... Deneyeceğiz ki merakımız giderilsin. Düz reçeteyle yapılmış havuçlu kelem turşusunu nasıl olsa bir yerlerden bulup yeriz; ama, sizin bu ilginç ve hoş turşularınızı yeme şansını ancak yaparsak elde ederiz değil mi ama...
Verdiğiniz reçeteler için teşekkürler deneyeceğim efendim.

Gerçekten de sallama zeytin yaparım ama turşusu hiç aklıma gelmemişti.
Denemeye değer...
Tekrar teşekkürler efendim...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 09:26   #142
Ağaçsever

erguva_N's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
merhabalar, turşuları ben de çok severim, özellikle billur hanımın bu konuda yetenekli olduğu anlaşılıyor, teşekkürler, bu sene ben de kışlık turşu yapımına katıldım evde, onu anlatayım; turşu kabı olarak, beyaz bidon kullandık, pazarlarda turşuluk biber diye satılan sivri taze biber aldık, (ondan 7-8 kilo falan gitti) onları önce yıkadık, sonra büyük bir kaba su doldurduk, yıkadığımız biberleri içine attık, oradan da tek tek saplarını ve uçlarını çok az keserek ve gerektiğinde ortalarından 1-e veya 2-ye kırarak daha önceden yıkanmış olan bidona boşluk kalmamasına dikkat ederek ağzına kadar doldurduk, en üstüne iki kelle kadar soyulmuş sarımsak dişlerini koyduk, sonra başka bir genişçene kapta su, üzüm sirkesi ve tuzdan oluşan bir karışım yaptık ne kadar sirke falan koydu orasını bilmiyorum çünkü sirke katılırken dayanamıyorum, (ben sirkenin kokusuna hiç katlanamam da) bu arada bir pakete yakın limon tuzunu da sarımsaklardan sonra ilave ettik,sonra da karışımı bidona yavaş yavaş bbiberlerin üzerine çıkıncaya kadar koyduk, kapağını sıkıca kapatıp beklemeye bıraktık, yaklaşık 20 gün kadar bekledi, şimdi yiyoruz, bence harika olmuş, annem aynı yöntemle lahana turşusu da yapıyor,ben çok beyeniyorum.

erguva_N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 17:58   #143
Ağaç Dostu

Ben Bursa Tarım Meslek Lisesinde eğitim görüyorum, alanım ise Gıda Teknolojisi. Bizde bugün uygulama dersimizde turşu yaptık. 30 kişilik sınıf 6 kişilik gruplara bölündü ve her grup malzemelerini alarak başladı turşu yapmaya

Nasıl yaptık turşu;
İlk önce Gıda üretiminde çok önem verdiğimiz hijyenik koşullara dikkat ettik. Eller güzelce yıkandı, turşuda kullanılacak malzemeler bol su ile yıkandı. Sonra turşu malzemelerini, turşuya uygun bir şekilde kesip doğradık. Bizim grubumuz karışık turşu yaptı.

Lahanalar, havuçlar doğrandı. Fasulyelerin sapları kesildi (tabi bu fasulyeler 2 dakika gibi kısa bir süre haşlandı), domatesleri bütün olarak attık bu yüzden içine salamura (tuzlu su) işlesin diye çatal yardımı ile deldik. Kereviz sapları yıkandı ve kesildi.

Herşey uygun hale getirilince malzemeler turşu kabına dekoratif bir şekilde dizildi

Altına ve üstüne kereviz yaprakları konuldu, üst tarafa sarımsaklar atıldı. Sarımsaksız turşu olurmu hiç

Malzemeler yerleştirilince hocamızın yardımı ile hazırladığımız % 9.5'luk salamura(tuz+su+sirke) üzerine döküldü.
Name:  salamura.jpg
Views: 5034
Size:  45.1 KB

Turşuda oluşan çiçek hastalığını engellemek için turşu kabının içine hardal tohumu atıldı.

Herşey tamamlanınca turşu kabının ağzı hava almayacak şekilde kapatıldı ve fermantasyona bırakıldı.
Name:  turşularımızzzz.jpg
Views: 3888
Size:  46.7 KB

Name:  sercan-veturşusu.jpg
Views: 3617
Size:  51.7 KB
Sercan turşuyu kimselere vermedi

İşte böyle, daha neler yapacağız neler . İleri ki günlerde de ketçap, mayonez (bunlar kesin değil), domates suyu ve ham zeytini olgunlaştırma yöntemlerini yayınlıyacağım.

Sevgiler

Eski 15-11-2007, 19:22   #144
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sebo hemen yarın Osman hocayı uyar müdür beyin lojmanı ile sera arasındaki zeytin ağacının zeytinlerini toplayıp ders materyali olarak kullanın yoksa personelden o ağacın zeytinine göz dikenler var benden söylemesi .

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 22:29   #145
Ağaç Dostu

Gerekli istihbarat alınmıştır derhal harekete geçilecektir

Eski 16-11-2007, 03:28   #146
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Merhaba;

İlk baslardaki kiraz tursusunu anlamadim ben nasıl oluyor kavurmasi filan biraz acıklanabilirmi cok ilginc geldi bana.

İlker

ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 19:32   #147
Ağaç Dostu

İlker Bey;

Kiraz turşusunu Sevgili Elfogi denemişti sanırım o size yardımcı olur...

Eski 19-11-2007, 12:52   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kızartma ve turşudan uzak durun

Dr. Kadir Çetinkara, kanserden korunmak için turşu ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durulması ve C, A, E vitaminli sebze ve meyvelerin bol tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Kanserin vücuttaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları ile ortaya çıktığını, erken tanı ve tedavi yapılmazsa ölümle sonuçlandığını belirten Dr. Kadir Çetinkara, hastalıkta erken teşhisin hayat kurtarıcı nitelikte olduğunu vurguladı. Dr. Çetinkara, “Kanser, vücudun her hangi bir yerinde şişme sertlik, iyileşmeyen ya da iyileşmesi geciken yaralar, ben ve siğillerde büyüme ve renk değişiklikleri yapar. Yutma güçlüğü, rahim, makat ve vücudun değişik yerlerinde anormal kanamalar da düşündürücüdür. Uzun süre öksürük, ses kısıklığı, idrar ve dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, nedensiz ateş ve zayıflama da kanser belirtisini düşündürebilir” dedi.

SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİN

Dr. Çetinkara, kanserden korunmanın yollarını ise şöyle sıraladı: “Aşırı güneşten kaçınmalı, sigara ve alkollü içecekler tüketilmemeli, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalınmamalı, posalı yiyecekler C, A, E vitaminli zengin sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri bol miktarda tüketilmeli. Salamura, turşu, kömür ateşinde veya yağda kızartılmış yiyeceklerden kaçınılmalı, Kolestrol açısından fakir yiyecekler tüketilmeli.”

http://www.bugun.com.tr/haberler/191107/p77481.asp

================================================== ==

24/02/2007 / 15:11
Turşunun mide kanserine neden olduğunu, kemiklerde kalsiyum birikimini engellediğini, tansiyonu ve insülin direncini arttırdığını belirtti.
--------------------------------------------------------------------------------

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzman Diyetisyen Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, turşunun mide kanserine neden olduğunu, kemiklerde kalsiyum birikimini engellediğini, tansiyonu ve insülin direncini arttırdığını belirtti.

Günümüzde her çeşit meyve ve sebzenin her mevsim bol miktarda bulunduğunu ve artık turşu yapmaya gerek kalmadığını dile getiren Doç. Dr. Elmacıoğlu, bir gıda saklama yöntemi olan turşudan zaten tuzu fazla miktarda tüketen Türk toplumunun uzak durması gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Elmacıoğlu, turşunun özellikle tansiyon arttırıcı özelliği bulunduğuna ve insülin direncini arttırmasının bir diğer zararı olduğuna dikkat çekerek, "Ayrıca turşunun mide kanserlerinde önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Turşu insan sağlığına son derece zararlı. Ancak çok nadiren yemeklerde lezzet faktörü olarak tüketilebilir" dedi.

Turşunun Karadeniz Bölgesi'nde çok sık yapılan kavurmasının haftada birkaç kez tüketildiğini ve turşu kavurmasının kalp damar hastalıklarında risk faktörü olduğunu açıklayan Elmacıoğlu, şunları söyledi:
"Turşuda aşırı miktarda sodyum klorür (tuz) var. Sebze, meyve veya balığın turşu yani salamura olarak muhafaza edildiği antibakteriyel ortam yüksek oranda tuzlu sudur. Yüksek tuz tüketimi de turşunun neden olduğunu söylediğimiz hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Türk toplumu zaten turşu bile yemese günlük aşırı miktarda tuz tüketiyor. Dünya Sağlık Örgütü bir kişinin günde en fazla 6 gram tuz tüketmesini önerirken, bizim insanımız günde 18 gram tuz tüketiyor. Bir de bunun üzerine turşu yediği zaman nasıl yaşadığımızı söylememize gerek yok. Sebzelerde, meyvelerde ve hayvansal gıdaların kendisinde zaten tuz var. Kısacası turşu tüketmekten vazgeçmeli, bütün gıdaları taze ve çok az miktarda tuz kullanarak tüketmeliyiz."

Elmacıoğlu, gıdaları antibakteriyel ortamda koruyan ve turşu olmasını sağlayan tuzun hayati bir mineral olduğunu, ancak fazla tüketildiğinde fayda yerine zarar verdiğini kaydetti.
http://bhdhaber.com/haber.asp?haberid=13755

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 19:41   #149
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilker_eroglu Mesajı Göster
Merhaba;

İlk baslardaki kiraz tursusunu anlamadim ben nasıl oluyor kavurmasi filan biraz acıklanabilirmi cok ilginc geldi bana.

İlker

KiRAZ TURŞUSU: Kiraz toplandıktan sonra temizlenir. Bidona önce kiraz sonra tuz ve su ilave edilerek bi*don doldurulur ve ağzı kapatılır.
Kiraz turşusunu kavururken kirazın çekirdeği çıkarılır. Yağ, soğan veya pırasa yaprağını kavurur; üzerine kirazı döktükten sonra kaynamaya bırakırız.

Kiraz turşu kavurması
Malzemeler
2 kase Kiraz turşusu
1 büyük soğan
Zeytinyağı

Hazırlaması
Kiraz turşularını 1gece tuzunu çıkartmak için bir gece boyunca suda bekletin. Soğanları piyazlık olarak ince ince doğrayın ve zeytinyağında kavurun, kavrulan soğanların üzerine tuzunu çıkattığınız kirazları süzerek ekleyin ve 1 bardak su ekleyerek hafif ateşte yavaş yavaş pişirin

[ATTACH]Name:  kiraz%2Breceli.jpg
Views: 11502
Size:  44.7 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 21:35   #150
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bu nasıl bir güzellik böyle.!!! İnanılmaz hoş görünüyor. Kiraz zamanı mutlaka denemek lazım. Ellerinize sağlık sayın Elfogi. Nereden öğrendiniz bunu ?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024