agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2012, 09:10   #1051
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaminari Mesajı Göster
1400 adet hicaz narı ağacım var.kaolin kullanmayı düşünüyorum.çünkü meyvelerde güneş yanıkları olmaya başladı.yanlız 1-1,5 ay sonra narlar hasat olacak.meyvelerin üzerindeki beyazlık o zamana kadar geçermi.eğer geçmezse ihracatcının meyveyi alacagını hiç zannetmiyorum
Hiç bir yapıştııcı kullanmazsanız 1 - 1,5 ay içinde hava durumuna da bağlı olarak epey azalmış olur ama büyük ihtimal yine de meyve üzerlerinde, sap ve dip taraflarında beyaz kalıntı kendi kendine geçmez. Önce ihracatçınız ile görüşün daha iyi.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 10:10   #1052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2009
Mudanya'da 6.5 dönüm zeytinliğim/meyvalığım var. Doğaya ve benim şahsıma olan zararları nedeniyle artık kimyasal zehir kullanmak istemiyorum. Kimyasal zehir yerine kaolin kil kullanmak istiyorum. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda kaolin kilin ithal edildiğini ve fahiş fiaytlarla satıldığını öğrenmiş oldum. Tarımda kullanılabilen ve fiyatı da uygun olan yerli kaolin kili nerden bulabilirim? Forumdaki mesajlardan anladığıma göre Ensar bey tarımda kullanılabilecek kaolin kili kendisi üretmiş. Ama ne yazıkki kendisi Şubat ayından beri foruma girmemiş ve benim mesajlarımda kendisine ulaşmıyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.

ntosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 12:19   #1053
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayfada uygulama resimlerinde alabileceginiz marka görünüyor...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 12:56   #1054
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ntosun Mesajı Göster
Mudanya'da 6.5 dönüm zeytinliğim/meyvalığım var. Doğaya ve benim şahsıma olan zararları nedeniyle artık kimyasal zehir kullanmak istemiyorum. Kimyasal zehir yerine kaolin kil kullanmak istiyorum. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda kaolin kilin ithal edildiğini ve fahiş fiaytlarla satıldığını öğrenmiş oldum. Tarımda kullanılabilen ve fiyatı da uygun olan yerli kaolin kili nerden bulabilirim? Forumdaki mesajlardan anladığıma göre Ensar bey tarımda kullanılabilecek kaolin kili kendisi üretmiş. Ama ne yazıkki kendisi Şubat ayından beri foruma girmemiş ve benim mesajlarımda kendisine ulaşmıyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.
Buna çok sevindik Necdet bey, aramıza hoş geldiniz...

Tel ile de görüştüğümüz gibi;

zeytin pamuklu bitine kaolin kili, gülleci bulamacı ve Delfin iyi gelmiyor... Nimsk, nem azal gibi ilaçlar kullanmak mümkün...

Kış aylarında bir defa kabuklu bit ilacı atılırsa pamuklu bit olmuyor... İlçe tarım uygun kabuklu bit ilacı tavsiye ediyor, kontrollü tarım da uygulanan...

Piyasada mevcut kaolin killerinin kaliteleri birbirine benzer, fiyat konusunu araştırmak da gerekir...

Toprağı, ağacı, meyveyi ve kendimizi zehirlemeden seçtiğiniz yol için her zaman yardıma hazırız.

Kolay gelsin...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 16:25   #1055
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ntosun Mesajı Göster

Bu adreste paketin içindekinin bildirilen speklere uygun olacağından kuşku duymadığım tarımda kullanılabilir M97 speklerine uygun piyasada bulunan malzemeler var.

İçlerinde birim fiyat olarak pahalısı da var, ucuzu da. Amerikan kaynaklı olanların fiyatı daha yüksek, Çin kaynaklıların fiyatı epey daha uygun. Parçacık Film Teknolojisi speklerine ve yüzlerce bilimsel saha deneyinde kullanılan speklere uygun yerli üretim en azından henüz mevcut değil.

Konu ile ilgili daha fazla bilgiyi;

1) Bu adresteki Kaolin - Parçacık Film Teknolojisi altındaki otuz küsür yazıda, veya

2) Bu başlıkta bulabilirsiniz.

Bahçenizde kaolin kullanmak niyetinde iseniz bunları okumanız yararınıza olur.

Eski 27-08-2012, 16:53   #1056
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Toprağı, ağacı, meyveyi ve kendimizi zehirlemeden seçtiğiniz yol için her zaman yardıma hazırız.
Çok güzel içerikli bir cümle. Böyle düşünen ve uygulamada bulunan yetiştiricelerimizin daha da çoğalmasını umuyorum...

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 08:57   #1057
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2009
Sn MeyveliTepe ve Sn Halil Önen, verdiğiniz bilgi ve yönlendirmeler için çok çok teşekkür ederim.

Halil Önen beğendi.
ntosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 19:59   #1058
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
1044 no.lu mesajıma yanıt alamasam da Önce mesajımdaki hediyeyi açıklayayım. Sonra konuya döneceğim.

Eklenen Resimler

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 20:09   #1059
Ağaç Dostu

Domates Şeftalisi

Yassı olana Domates şeftalisi diyorlarmış o yörede.

Şimdiye kadar ne duydum ne gördüm. Çevremdeki sorduğum hiç kimse bilmiyor. Tadı harika. Çok tatlı ama baymayan, tıkamayan bir tatlı. Bu şeftaliyi yedikten sonra Üzerine yine aynı yörenin resimdeki bildiğimiz şeftaliyi yediğimde, tatsız bir şeftali gibi oluyor.

Domates şeftalisini gören bilen var mı?

mrduran beğendi.
Eski 29-08-2012, 21:27   #1060
Ağaç Dostu

Şimdi konumuza dönelim;

Forumda takip eden üyelerimiz arasında Kaolin kilini kullanıp, hasat sonrası pazara satışa götüren üreticimiz yok sanırım. Böyle bir tecrübe yaşanmamış herhalde.

Sn lilium tüketicinin bilinçli olmasından bahsetti. Haklıdır irdeleyelim.

- forumda bu konu benim tahminim 3 yıldır konuşuluyor olmasına rağmen hiçbir bilinen örnek pazar tecrübesi ya da hasat sonrası kendi tecrübesi paylaşılamıyor,

- daha çok yakın zamanda gazete haberlerinde greenpeace'in Almanya'da yaptığı tahlillerde Türkiye'den giden meyve sebzelerdeki zirai ilaç kalıntısı diğer ülkelerdekinden 3,4,5 kat fazla bulunuyor,

- bu haberleri okuyan tüketici (en azından gazete okuyarak nispeten bilinçli olan ) ve okuduğu bu haberlerin etkisi ile başka satınalma alternatifinin olmadığı şehir pazarlarında üzerinde beyazlık ya da matlık olan meyve sebzeyi nasıl değerlendirir,

- Hiç okumayan ama bilinen meyvelerdeki matlık ya da yöre diliyle pusluk ya da puğuluğu (erik gibi) kabul eden bir tüketici başka meyvedeki bilmediği matlığı nasıl kabul eder,

- 1044 ve 1045 no.lu mesajlarımda belirttiğim bilinçli bir üretici ve tüketici olan ve kaolin konusunda benden öğrendikleri ile çok hevesli ve heycanla yaklaşan öğretmen komşum, nasıl olacak da büyük bir potansiyel üretici bölgesinde örnek uygulama yapmaya kendi babası, kardeşi başta diğer üreticileri ikna edecek,

Yukarıdaki basit ve özet değerlendirmenin ışığında demek ki önümüzde 2 seçenek var;

- Ya hasat sonrası beyazlığın ya da matlığın giderilmesi hususunda net açıklayıcı bilgileri ve yöntemleri paylaşacağız, sunacağız, örneklendireceğiz, (Önceki tüm mesajlarda paylaşıldı mı? ben mi atladım? Kendi kendimizi bilinçlendirmek için detaylarla çok mu haşır neşir olduk?)

- Ya da tüketicinin bir gün bir şekilde bilinçlenmesini bekleyeceğiz,

Yoksa mikron size, formülasyon, standart, uluslararası bilimsel araştırmalar, sonuçları, patentler v.s pazarda tezgaha gelmiyor. Gelmeyince de kar olmuyor. Kar olmayınca da hiç olmuyor. Hiç olmayınca da ne üretici ne de tüketici bilinçleniyor.

Benim iş tecrübeme göre üretim ve satış prensibi şudur;

Pazarın beklentisini satış, üretime bildirir. Üretim buna göre şekillenir, bu şekil en az satınalma maliyeti ve dolayısıyle üretim maliyetiyle pazara sunulursa pazarın beklentisi karşılanır dolayısıyle satış olur, dolayısıyle kar olur, dolayısıyle üretim devam eder.

Komşumun vasıtasıyla yaptığım bir saha örneklemesiydi. Gerçekti. Beklentiliydi.

Bu beklentiyi yanıtlayalım.

Bilmediğim, atladığım yanıtlar varsa paylaşalım, yoksa asıl bu konuyu gündeme alalım, irdeleyelim.

Halil Önen beğendi.
Eski 04-09-2012, 00:00   #1061
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zeytinde son savunma

Havalar nisbeten serinledi, zeytin taneleri irileşti ve yağlanmaya başladı. Zeytin sineğinin saldırı vaktidir.

Name:  kaolin_zeytin.jpg
Views: 2341
Size:  40.1 KB

Temmuz ilk yarısında yaptığımız kaolin uygulamasının son hali böyle. Bir kaç kuvvetli yağış ve fırtınalı döneme rağmen koruyucu kaplamanın durumu fena değil ama yine de güçlü bir sinek saldırısında zaiyat verir.

Rüzgarın dindiği ilk gün Hasata kadar tam koruma sağlayacak tek bir uygulama yapmak emniyetli bir tedbir olacak.

Eski 04-09-2012, 15:34   #1062
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Yassı olana Domates şeftalisi diyorlarmış o yörede.

Şimdiye kadar ne duydum ne gördüm. Çevremdeki sorduğum hiç kimse bilmiyor. Tadı harika. Çok tatlı ama baymayan, tıkamayan bir tatlı. Bu şeftaliyi yedikten sonra Üzerine yine aynı yörenin resimdeki bildiğimiz şeftaliyi yediğimde, tatsız bir şeftali gibi oluyor.

Domates şeftalisini gören bilen var mı?
Sn soilless, bahsettiğiniz şeftali için epey araştırmalarımız olmuştu. Şeftali başlığında bahsedilmişti. Bizim buralarda Domat şeftali olarak geçiyor. Bazı yörelerde Deve Bastı Şeftali de deniyor. Sizin de dediğiniz gibi bu şeftali bambaşka bir lezzet. Yiyen bir daha iflah olmaz)

Konu kaolin başlığında yer aldığı için dilerseniz mesajlarımızı karşılıklı silelim ya da moderatör arkadaşlardan şeftali başlığına taşımalarını rica edelim.

Şeftali

mrduran beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 20:15   #1063
Ağaç Dostu

Sn Lonicera,

Gerçekten müthiş bir lezzet. Komşumun beni şaşırtan bir hediyesiydi. Şu an elimde 5 adet çekirdek var. 3 tanesi şimdiden gerçek sahiplerine rezerve edildi. bir tane de bende geriye bir adet kaldı.

Bu şeftali çeşidi üzerine yazışmak, yorumlamak, konuyu detaylı paylaşmak düşüncem yok. Bu nedenle komşumun hediyesi olan şeftali burda 2 mesaj ile kalsın. Silmeye veya taşımaya niyetim yok. 2 mesaj fazladan sıkıntı yaratmaz. Asıl sıkıntı, komşumun beklentisine yanıt alamıyorum. İlginç!!!!

Halil Önen beğendi.
Eski 04-09-2012, 20:25   #1064
Ağaç Dostu

Bu vesile ile tekrar sormak istiyorum;

7 dönüm, 10 dönüm 15-20 dönüm veya daha fazlası elma bahçesi olup, kaolin kili kullanıp, üretimini pazarlayan üyemiz var mı? varsa kaolin kilini hasat sonrası nasıl temizledi, yıkadı, giderdi ve sattı. pratik ve teorik tüm paylaşımlar büyük ve önemli bir üretici bölgesi için net bir başlangıç olacaktır. Nihayetinde beklenti de budur sanırım.

Eski 12-09-2012, 21:25   #1065
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu vesile ile tekrar sormak istiyorum;

7 dönüm, 10 dönüm 15-20 dönüm veya daha fazlası elma bahçesi olup, kaolin kili kullanıp, üretimini pazarlayan üyemiz var mı? varsa kaolin kilini hasat sonrası nasıl temizledi, yıkadı, giderdi ve sattı. pratik ve teorik tüm paylaşımlar büyük ve önemli bir üretici bölgesi için net bir başlangıç olacaktır. Nihayetinde beklenti de budur sanırım.
Kaolin kilinin hasat sonrası nasıl temizlendiğine ve pazara sunulduğuna ilişkin bir meyve üreticisi tecrübesi olup olmadığını ya da teorik bilgi olup olmadığını 3 kez sordum ama yanıt alamadım.

Yok herhal pratik tecrübe veya teorik bilgi, deney, tez, araştırma.

Sanırım kolları sıvamak gerekiyor komşum için.

Biraz zaman alacak ama buluruz illaki olumlu veya olumsuz bir sonuç.

Paylaşmak üzere.

Halil Önen beğendi.

Düzenleyen soilless : 12-09-2012 saat 22:44
Eski 13-09-2012, 00:09   #1066
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dün hala sert esen rüzgara rağmen zeytinlerde bu yılın ikinci ve son kaolin uygulamasını yaptık.

Name:  Zeytin_1.jpg
Views: 2067
Size:  61.8 KB

Bu yıl iklim yine bir tuhaf.

Geçen yıl her şey yaklaşık bir ay geriye kaymıştı. Bu yıl, en azından bizim bölgede bir çok şey 20 gün kadar önde. Bazı zeytin tanelerinin rengi dönmeye başladı. Genelde problemli tanelerin rengi erken kararır. 5-6 taneyi kontrol ettim, herhangi bir problem yok. Önemli bir fark, taneler önceki yıllarda hasat sırasında olduğundan bile daha yağlı.

Park halindeki araçlara yakın olan bir ağaca hiç bir şey atmıyorum. O ağaçtaki taneleri kontrol ettiğimde 3-5 tane zeytin sineği hasarı gördüm. Bu yıl sinek erken saldırmış anlaşılan. Neyseki diğer ağaçlarda Temmuzdaki uygulama önleyiciliğini devam ettirmiş. Egedeki durum hakkında bilgi alabilirsek makbule geçer.

Alıntı:
Yoksa mikron size, formülasyon, standart, uluslararası bilimsel araştırmalar, sonuçları, patentler v.s pazarda tezgaha gelmiyor.
gibi söylemlerle komşunun kaolin kaplı elmaları pazarda ne olacak sorusu için, şayet okursa mikron size, formülasyon vs. ile birlikte komşu ihtiyaç duyduğu gereken bilgiyi de edinebilir diyebilirim.

Tarımdaki muhtelif uygulamalar muhakkak bir literatür ile bağlantılıdır. Ancak uygulamalar bütününün tamamı neticede bir pratiktir ve bitkinin gelişimi, diğer uygulamalar, zamanlama, pazar kısıtları vb. pek çok şey çiftçinin kendi deneyimi ile şekillenir, neyi, ne zaman, nasıl yapması gerektiğini kendince belirler. Meraklı ve öğrenmek isteyenler de bulabildikleri kaynaklarda başkaları ne yapmış, nasıl yapmış anlamaya, kendi deneyimleriyle ilişkilendirmeye çalışırlar. Her neyse, komşu en azından 04.01.08.11 madde 3'de, 04.01.16'da ve diğer yazılarda işine yarayacak bir şeyler bulabilir.

Sabry ve ciroz beğendi.
Eski 24-10-2012, 15:52   #1067
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
13 eylülden bu yana yazışmalar başka bir mecraya döküldü...

Durumu değiştirmek için başka çare kalmadı... soilless'in yazılarını ve ona verilen cevapları ayrı bir konu olarak taşıdım:
soilless

soilless'in üyeliğini de esas amacının ne olduğunu anlayıncaya kadar kapattım.

Kaolin Kili konusuna dönebilirsiniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 23:46   #1068
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Alıntı:
Kaolin kilinin hasat sonrası nasıl temizlendiğine ve pazara sunulduğuna ilişkin bir meyve üreticisi tecrübesi olup olmadığını ya da teorik bilgi olup olmadığını 3 kez sordum ama yanıt alamadım.

Yok herhal pratik tecrübe veya teorik bilgi, deney, tez, araştırma.

Sanırım kolları sıvamak gerekiyor komşum için.

Biraz zaman alacak ama buluruz illaki olumlu veya olumsuz bir sonuç.

Paylaşmak üzere.
Sn soilless,kaolin kilini narda güneş yanıklığına karşı geçen yıl ben denemiştim.ABD menşeili di.Uygulamaya Haziranın ilk yarısında başladım ve dört defa tekrarladım.İkisi %5 tam doz ikiside%2.5 yarım doz.Sonuç benim açımdan hüsrandı.Narda yanıklık gene oldu,toplama sezonu geldi meyveden beyazlık geçmedi.Üstüne üstlük kırmızı örümcek istilasına uğramış farketmadim.Bir haftada meyvenin %30-35ni halletmiş.Meğer kırmızı örümcek tozlu ortamı çok severmiş.Bizim nar nar suyu fabrikasına gitti.Onca yaptığım masraf yanımıza kar kaldı yani.Her sene alan tüccar almasaydı oda elimizde kalacaktı.Bir daha kaolin kullanmamı söyleyerek sezonu kapattmıştık.

baymetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 11:41   #1069
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
baymetin, mesajınızın bir üstündeki metinde ne yazıyor?

Sadece soilless ile yazışmak istiyorsanız cevap alamazsınız. Çünkü genele sormadığınız için diğer arkadaşlar cevap yazmaya istekli olmayacaklardır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 08:57   #1070
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
fındıkta kaokil kullanan ve sonuçları hakkında bilgi varmı ..

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 10:03   #1071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Kaokil kullanan arkadaştan gerekli bilgiyi aldım üstteki msj dikkate almamanızı istiyorum herkese ******..

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 13:59   #1072
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn.MeyveliTepe 'den kaolin kilinin varlığını öğrendikten sonra Sn.Ensar, bana Sun Shader adlı ürününden göndermişti.2012 baharında bahçede bir kez zeytin uç tırtılı için kimyasal, bir kez de Sun Shader adlı kaolin kili uygulaması yapabilme fırsatım olmuştu.2 Aralık 2012 de iki ağaçtan 120 kg yağlık ,diğer minik fidanlardan da bir kovaya yakın gemlik zeytin topladık.İçlerinde bir tek kurtlu tane yoktu.Zeytinleri evde bir kere daha elden geçirirken bu durum yılların çiftçisi kayınvalidemin dikkatini de çekti."Etraf bahçe sahiplerinin zeytinleri hep kurtlu,bizim bahçede uç tırtılının da zararı daha az .dedi"Bu vesile ile MeyveliTepeye ve Sn, Ensar'a teşekkür ediyorum sağolsunlar ,varolsunlar.

rise_com beğendi.

Düzenleyen yasarugur : 03-12-2012 saat 14:00 Neden: harf hatası
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 09:31   #1073
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
kaolin kilini elmada kullanan,elma pazarlamasında türkiyede ilk sıralarda yer alan firmalar var.
hasat sonrasında nasıl uygulamalar yapıldığını veya ürünün üzerinde beyazlık kalırsa sorun yaşanır mı gibi durumlarda kendileri ile irtibata geçebilirim..

ismail gökkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 22:33   #1074
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Bugün Kaokil siparişi verdim. 25 kglık paket bana baya bir fazla gelecek. isteyen arkadaşlarla ücreti mukabili paylaşabilirim.

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 08:25   #1075
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Merhaba,
İnternette aradım ama kaolin kilinin fiyatı nedir bulamadım.Ama sanıyorum hem pahalı hemde çok büyük paketlerde satılıyor.Ben 20-25 m2 küçük sebze bahçemde kullanmak istiyorum ama nasıl temin edebilirim bilmiyorum.Ensar beyin üretmiş olduğu kaolinden almak için acaba büyük üretici mi olmak lazım, yoksa ben 5 kg gibi küçük bir miktarı alabilir miyim?cevaplarsanız gerçekten çok sevirim.iyi günler.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 09:35   #1076
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmurr Mesajı Göster
Merhaba,
İnternette aradım ama kaolin kilinin fiyatı nedir bulamadım.Ama sanıyorum hem pahalı hemde çok büyük paketlerde satılıyor.Ben 20-25 m2 küçük sebze bahçemde kullanmak istiyorum ama nasıl temin edebilirim bilmiyorum.Ensar beyin üretmiş olduğu kaolinden almak için acaba büyük üretici mi olmak lazım, yoksa ben 5 kg gibi küçük bir miktarı alabilir miyim?cevaplarsanız gerçekten çok sevirim.iyi günler.
Foruma bugün üye olmuşsunuz ve dakikalar içinde ilk mesajınızı bu başlığa yazmışsınız İsterseniz önce bu başlığı ziyaret edip kendinizi tanıtın.

Bahsettiğiniz miktar kaolin kili kolay, Karamürsele yakınsanız uğrayın geçen seneden elimdeki muhtelif iyi markalardan istediğiniz kadar bedelsiz olarak vereyim.

Eski 23-05-2013, 11:57   #1077
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Foruma bugün üye olmuşsunuz ve dakikalar içinde ilk mesajınızı bu başlığa yazmışsınız İsterseniz önce bu başlığı ziyaret edip kendinizi tanıtın.

haklısınız uğradım, kendimi tanıttım.sanıyorum biz yeni üyelerin bunu es geçme sebebimiz,uzun zamandır "okuyucu" olarak forumda dolanınca sanki tanışma faslı geçmiş gibi geliyor insana ama aslında öyle değil tabi.

gelebilsek çok güzel olurdu gerçekten.hemde sebzelerinizi dünya gözüyle görme şansım olurdu belki

MeyveliTepe beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 12:26   #1078
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Gebzedeymişsiniz ama bizim burası yol üstü sayılır, siz ya da bir tanıdığınız bu civardan geçerse seve seve size yetecek kadar malzeme veririm.

Safranlı ve yağmur beğendi.
Eski 28-05-2013, 12:24   #1079
Yeni Üye

ayhan halil's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Selamlar, uygulama sonucu ne oldu belirtirseniz seviniriz.

ayhan halil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 14:50   #1080
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmurr Mesajı Göster
Merhaba,
Sn. Yagmurr,

Şekerpınar daki depomuza uğrayabilirseniz ufak tefek hasarlar yüzünden satışa sunamadığımız KAOKİL torbalarından dilediğiniz miktarda ücretsiz KAOKİL verebiliriz.

Selamlar

MeyveliTepe ve OSMAN45 beğendi.
Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024