agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2009, 13:01   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Merhabalar...
Şeftali çeşitlerinin kendine verimli olduğunu bildiğim için, 2 yıl önce bahçeme bir şeftali fidanı diktim. Geçen yıl tüm ilaçlamaları zamanında yapmış olmama rağmen yine de yaprak büken (klok) hastalığından kurtaramadım. Bu yıl da aynı dert başımda. Ne yapsam olmuyor. Artık kesin karar verdim: bu kışın onun yerine nektarin dikeceğim. Ne tavsiye ederdiniz.

gurgenli şumnulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 09:09   #62
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bahsettiğiniz hastalıklar nektarinde daha fazla oluyor. Bende 2 cins de olmasına rağmen nektarin senelerdir hastalıktan başını kaldıramadı. kurbağacık, yaprak kıvırcıklığı, normal bit, kabuklu bit, unlu bit, hepsi şeftaliye musallat oluyor. Güzel tarafı bu haline rağmen sürekli meyve vermeye devam ediyor. İlaçlama şart, ilaç kullanmadan bu iş olmuyor maalesef. Seneler geçtikçe ilaç portföyüm artmaya başladı, iş maksadından şaştı anlayacağınız

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 09:25   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hastalıklara en dayanıklı şeftali hangisidir?

Domates şeftali de denilen, yuvarlak olmayıp basık şeftali fidanını nereden bulabileceğimi bilen var mı?

Soğuklara dayanıklı, evladiyelik-geleneksel bu çeşidi hastalıklara en dayanıklı çeşit diye biliyorum ama yanılıyor olabilirim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 11:08   #64
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Evet denizakvaryumu; annem hep bahseder, eski evlerinin bahçesinde varmış ve çok lezzetliymiş. Bursada yani şeftali diyarında bulunmama rağmen hiçbir şeftali bahçesinde bu türe rastlamadım.

Eski 08-07-2009, 19:29   #65
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bursa' nın meşhur yarma şeftalisi ve kayısı nektarin denilen küçük sarı nektarin çeliği arıyorum. Sezon sonu durgun göz aşısı için denemek istiyorum. Çelik olmaz ise fidanı da olabilir. Bahçemdeki şeftali anacında tür değişimi yapmak niyetindeyim.Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sn denizakvaryumu, bir arkadaşımın bahçesinde sağlıklı bir domat şeftali anacı var. Aşılama için ihtiyacınız olursa çelik gönderebilirim.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 08:41   #66
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın lonicera
Aşılama zamanı geldiğinde size çok güzel yarma şeftali ( on numara veya R-1 ) çeliği verebilirim. Size lazım olduğunda özelden mesajla bildirmeniz yeterli. Nektarin bende yok. Sağlıcakla kalın.

cemilsisik beğendi.
Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 08:49   #67
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Bahsettiğiniz hastalıklar nektarinde daha fazla oluyor. Bende 2 cins de olmasına rağmen nektarin senelerdir hastalıktan başını kaldıramadı. kurbağacık, yaprak kıvırcıklığı, normal bit, kabuklu bit, unlu bit, hepsi şeftaliye musallat oluyor. Güzel tarafı bu haline rağmen sürekli meyve vermeye devam ediyor. İlaçlama şart, ilaç kullanmadan bu iş olmuyor maalesef. Seneler geçtikçe ilaç portföyüm artmaya başladı, iş maksadından şaştı anlayacağınız
Sayın kopshtar
İlaç kullanmadan bu iş olmuyor diyorsunuz, ben katılmıyorum bu sözünüze. Nedeni ise benim 120 şeftali ağacım var, Ocak ayı başında göz taşını atıyorum başka da bir şey atmıyorum.( ilaç ilacı gerektiriyor, onun için atmıyorum ) şeftalilerimde inanaılmaz sağlıklı oluyor. Hormonsuz ilaçsız ve doğal. Sizin toprak yapınızdan kaynaklanan bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 13:04   #68
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
Sayın lonicera
Aşılama zamanı geldiğinde size çok güzel yarma şeftali ( on numara veya R-1 ) çeliği verebilirim. Size lazım olduğunda özelden mesajla bildirmeniz yeterli. Nektarin bende yok. Sağlıcakla kalın.
Tabii ya, nasıl unuttum sizin bahçedeki şeftalileri. Kasa kasa nefis şeftalileri görüp yorum da yapmıştım üstelik Hızır gibi yetişmek bu olsa gerek, aşılama zamanı mutlaka özelden yazıp çelik isterim. Sağlıcakla kalın.

Eski 13-07-2009, 13:39   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster

Sn denizakvaryumu, bir arkadaşımın bahçesinde sağlıklı bir domat şeftali anacı var. Aşılama için ihtiyacınız olursa çelik gönderebilirim.
Teşekkürler.

Bahçeye şeftali ağaçlarını dikeyim, çeliğe o zaman ihtiyacım olacak.

Arkadaşınız domat şeftali fidanını nereden temin etmiş?

Eski 13-07-2009, 15:54   #70
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn denizakvaryumu, 10-12 yıl önce ona da bir arkadaşı hediye getirmiş. Nereden alındığını bilmiyor. Şeftali fidanlarını diktiğinizde özelden mesaj gönderirseniz çelik yollayabilirim.

Eski 14-07-2009, 21:42   #71
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
Sayın kopshtar
İlaç kullanmadan bu iş olmuyor diyorsunuz, ben katılmıyorum bu sözünüze. Nedeni ise benim 120 şeftali ağacım var, Ocak ayı başında göz taşını atıyorum başka da bir şey atmıyorum.( ilaç ilacı gerektiriyor, onun için atmıyorum ) şeftalilerimde inanaılmaz sağlıklı oluyor. Hormonsuz ilaçsız ve doğal. Sizin toprak yapınızdan kaynaklanan bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın.
Sn Birol; haklı olabilirsiniz tabi de bir dönem içinde hem kurbağacık, hem yaprak kıvırcıklığı, hem siyah bit, hem kabuklu bit, hem pamukcuk olmayı başaran tek ağacım şeftali. bu müsibetler şeftaliyi seviyorlar anlamında söyledim. Bu bahsettiklerimin toprak yapısıyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum.

Eski 28-07-2009, 15:11   #72
Ağaç Dostu

http://www.vitroplantturkey.com/seftali.php

Yararlı bir link.

Eski 03-08-2009, 18:21   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
İlkbaharda yapılan bordo dışında hiç bir ilaç kullanmadık, dallarının tamamı meyvelerden yere yattı.

Komşum, bu hafta direk ve iplerle kaldırmaya çalıştı.

Meyve 3 yaşında, bu güne kadarda hiç hastalık oluşmadı. Meyvesi bu ayın 2 haftasında olğunlaşıyor. Gayet lezzetli.

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 19:31   #74
Ağaç Dostu

Maşallah, hangi cins?

Fidanı nereden temin ettiniz?

Eski 06-08-2009, 15:11   #75
Ağaç Dostu

Alara, nektarin

Eski 06-08-2009, 15:14   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Alara, nektarin

http://www.e-fidancim.com/Nektarin-F...ri,CA2-48.html

Hangi tür?

NoT:alaranın web sitesinde "nektarin" deyip geçmiş.
Açıkçası bu uygulamasını hiç beğenmedim.Nektarin de türü ismi nedir?
İnsan bir açıklar

Neyse e-fidancım gibi siteler iyi ki var, biz de oradan öğreniriz

Eski 06-08-2009, 15:20   #77
Ağaç Dostu

Sadece nektarin

Galiba tek tür üretiyorlar.

Eski 06-08-2009, 15:27   #78
Ağaç Dostu

Alaradan türünü öğrenmek gerek.

Sizin nektarin Ankara şartlarına çok iyi uyum sağlamış, başka nektarin çeşidi aramaya gerek yok.

Kendine verimli mi, tozlayıcıya gerek var mı?

Eski 06-08-2009, 19:58   #79
Ağaç Dostu

Elma, kiraz ve asma hariç, diğer meyvelerde hastalık ve verimsizlikler nedeniyle ismine doğru fidanlar temin ediyoruz.

Nektarda bunlardan biri, tozlayıcısı yok, neyle tozlaşıyor bilmiyorum.

Bilinen; gayet sağlıklı ve verimli olduğu

Eski 07-09-2009, 22:37   #80
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sn. Denizakvaryumu, üstte bahsettiğiniz domates şeftali de denilen basık şeftali Bodrum' da Devebastı şeftali adıyla biliniyor. Aydın' a ait bir türmüş. Ne yazık ki başka yerde rastlayamadım. Fidesini de bulamadım. Eskiden komşumuzun bahçesindeki beyaz şeftalinin tadına ve kokusuna sahip.. Onun da pembe damarları olurdu.. Gözüm her yerde arar. Bulduğum anda alacağım)

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 11:29   #81
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Beyaz şeftali ve devebastı şeftali benim de listemde...Bakalım fidanlarını nereden bulabileceğiz.

Karadeniz-Akdenizde olsa sağolsun forumdan fidancı arkadaşlar var ama Ege bölgesinden foruma giren hiç fidancı arkadaş yok.

Sn.Kemal Cüce belki bu mesajı görür

Eski 09-09-2009, 14:47   #82
Ağaç Dostu

Tüysüz beyaz şeftali tescil edilecek

Şeftalide 90 çeşit kimyasal madde, tüysüz beyaz şeftalide ise 110 çeşit kimyasal madde bulunduğu belirtildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, ana vatanı Kazdağları olan tüysüz beyaz şeftalinin 15 türünün, Çanakkale adına tescil edilmesi için proje hazırladı.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Doç.Dr. Murat Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüysüz beyaz şeftalinin Çanakkale adına tescil edilmesi için 5 yıldır çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tüysüz beyaz şeftalinin oturmuş bir çeşit kavramı bulunmadığını, bu çeşit kavramına sahip olabilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca tescil edilmesi gerektiğini belirten Şeker, ana vatanı Kazdağları olan tüysüz beyaz şeftalinin 15 türünün Çanakkale adına tescil edilmesi için proje hazırladıklarını ve İl Özel İdaresi'nin bu projeye destek verdiğini ifade etti.

Tüysüz beyaz şeftali, fidan olarak yetiştirildiğinde isimlerle anılacağını, fidanlara Çanakkale'yi ve ÇOMÜ'yü çağırıştıran isimler verileceğini anlatan Şeker, böylece tüysüz beyaz şeftalinin patentinin alınacağını dile getirdi.

-''AROMATİK YAPISI ÇOK ZENGİN''

Doç. Şeker, tüysüz beyaz şeftalinin aromatik yapısının çok zengin olduğunu, diğer şeftalilerde bulunmayan özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Şeftalide 90 çeşit kimyasal madde, tüysüz beyaz şeftalide ise 110 çeşit kimyasal madde bulunduğunu belirten Şeker, şunları kaydetti:

''Tüysüz beyaz şeftaliyi yediğimiz zaman, aromatik açıdan çok daha fazla aromatik lezzet hissedilir. Doktora çalışmasıyla, beyaz tüysüz şeftalinin ebeveynlerine ulaşacağız. Nektarin ile erik melezi bir meyve olduğunu düşünüyoruz. En önemli sorun meyvelerinin küçük olması. Meyvelerini irileştirme arayışı içindeyiz.

Tüysüz beyaz şeftali Çanakkale için çok önemli bir meyve türü çünkü ana vatanı burası. İl Özel idaresi'nin desteğiyle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesindeki Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüne başvuracağız. Bu konuyla ilgili çalışmaları başlattık.

http://www.nethaber.com/Ekonomi/5352...escil-edilecek

Eski 09-09-2009, 18:51   #83
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Aradığım kayısı nektarinin adı demek ki beyaz şeftali imiş. Çanakkalede bulunan arkadaşlarımız belki bize fidanını gönderirler.

Eski 09-09-2009, 22:20   #84
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sn. Denizakvaryumu, size katılıyorum. Umarım bu mesajlar gerekli yerlere ulaşır)

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 20:18   #85
Ağaç Dostu

Name:  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.jpg
Views: 10732
Size:  31.9 KB
http://www.burntridgenursery.com/ima...04copyfull.JPG

Bizim deve bastı ya da domat şeftali dediğimiz şeftalinin yurt dışındaki adı satürn ya da donut şeftali

Bilge Kerem beğendi.
Eski 27-10-2009, 21:53   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Şeftali çekirdeğinden ağaç üretmek için çekirdekle ilgili olarak yapmamız gereken bir işlem var mı?

Benim bu türden girişimlerim hep başarısızlıkla sonuçlanıyor. Asitle kabuğu yumuşatmak, kabuğu kırıp içindeki çekirdeği çıkarmak, soğuk ya da sıcak suda tutmak vb. gibi önlemlerle, çekirdeğin filizlenme olasılığını arttırabilir miyiz? Ya da eğer çekirdek birkaç ay beklemesi gerekiyorsa bu süreyi ortadan kaldırabilir veya kısaltabilir miyiz?

umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 21:31   #87
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Şeftali mevsiminde ilk önce titrek denilen erkenci bir cins çıkar , ama sakın dikmeyin erkenciliğinden başka bir özelliği yoktur ufak olur çekirdeğinden ayrılmaz. Şampiyon diye bir cins vardır , çok iri olur sulu olur ama çekirdeğinden (Beyaz rengte olur) ayrılmaz ,ticari değeri düşüktür , zaten üretimide hemen hemen kalmadı gibi. Yarma şeftali vardır , onun olgünlaşmışını kabuğunu soyupta yiyeceksiniz bal gibidir. Gelelim ticari değeri yüksek şeftaliye ; bunlarda R1 , Hale ve Halehavun lardır bu şeftaliler çok sert olup nakliyeye dayanır ve buzhaneye atılabilir. Dipnot olarakta sizlere bir görüşümü sunayım: Bundan 10 sene önce mandalina portakal çok değerli meyve idi ama şimdi ise sıradan meyve oldu fakirin sofrasına geldi, neden çok dikim olduğu için antalya hatay mersin bölgesi komple narenciye oldu , bence şeftalide aynı akibette 5 senedir para etmiyor meyve suyu olmasa çöpe gidecek , ****** bu kategoriye bursa şeftalisi girmez çünkü çok kaliteli olur, Narın geleciğede aynı olacak şimdilerde para yapıyor diye akılalmaz bir nar dikimi var akdeniz sahilinde , antebi geçeçekler neredeyse.

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 21:32   #88
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

86 nolu resimdeki şeftaliyede biz papatya deriz tatlı olur ama elastikidir.Kabuğu kalındır , olgunlaşmışı bile elle soyulmaz.Yani soyulurda meyvenin yarısı kabuğa çıkar.

Eski 01-12-2009, 21:35   #89
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Nektaride bir sene verir bir sene vermez , hatırlatayım.

Eski 02-12-2009, 09:05   #90
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Domat şeftali'yi Nazilli civarında araştırıyorum. Hala bulamadım. 30 sene önceleri Kemer barajında vardı ama hala bulunur mu bilmem birde orada araştıracağım.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024