agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2012, 23:41   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Sn. denizakvaryumu güzel soru, muhtemelen cevabınıda biliyorsunuzdur. Teşekkürler.

-Sunguard Orfe tekniğin ABD den ithal ettiği, literatürde geçen çalışmalarda kabul görmüş spektlere oldukça yakın bir ürün.

-Sun-Guard Literatürde ve OMRİ listesinde adı geçen ürün.

Sun-Shader yetkilileri mail yoluyla ürünü ithal ettiklerini duyurdular. Doğru bir ürün. Alırım, uygularım, tavsiye ederim. Umarım fiyatıda uygun olur.

490 ve 500 nou mesajların okunmasında fayda var.

Bu vesileyle Hayırlı, uğurlu olsun deyip, alkışlıyorum.
Sn Zeytinlibahçe,

bence güzel bir mesaj yayınlamışsınız.

Firmaların, kişilerin gayret ve çabaları illa ki kar amaçlı olacaktır ama bence literatüre, topluma, tarıma katkıları bunların ötesinde olacaktır.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 23:46   #812
Ağaç Dostu

Sn Zeytinlibahçe,

bu aralar hayli mesajlaşmalrım ve düşünce yorum paylaşımlarımız oldu. Ben ayrıca şunu merak ederim (Yanlış hatırlamıyorsam Halil bey mesajlarında idi) sizin zeytinlerde sunguard, sun_guard omri ve omri listesi harici ve sunshader marka kaolinler kullandınız. Ve yine yanlış hatırlamıryorsam bunun sonuçlarının yayınlanacağı belirtilmişti.

Ben atladıydaysam lütfen yönlendirin, sonuçlar nedir? nasıl bir zarar, yarar tespiti oldu?

teşekkürler

Eski 10-02-2012, 23:50   #813
Ağaç Dostu

Bu aralar Sn Meyvelitepeye verdiğim sözü tutuyorum kaolin kili yaz ve kış uygulamalarına ilişkin detaylı bir teknik araştırma yapmaktayım ama zamanım inan ki çok kısıtlı olduğu için incelemem zaman alıyor.

Eski 11-02-2012, 02:34   #814
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Bu aralar Sn Meyvelitepeye verdiğim sözü tutuyorum kaolin kili yaz ve kış uygulamalarına ilişkin detaylı bir teknik araştırma yapmaktayım ama zamanım inan ki çok kısıtlı olduğu için incelemem zaman alıyor.
Buna seviniriz Sn. soilless, gerçekten kaynaklar üzerinden ama daha çok bağımsız kaynaklar_makaleler_ üzerinden gitmek çok doğru bir yaklaşım.

Benim kaygım, güvenilir ve bağımsız kaynaklar tercüme edilirken_ki yorumlanabilir içerik taşıyabiliyor_ özünden bir az da olsa kayma göstermesidir.

Basitçe söylersem; Sadece bir paragraf yabancı kaynağın, değerli üç arkadaşımız tarafından farklı anlamlar taşıdığını gördük. Bu dostlarımız yabancı dili çok iyi biliyorlardı_ ki bunu tartışmak bile konudan uzaklaşmaya neden olabiliyordu.

Siz ODTÜ de okumuşsunuz. Yani Sn. Meyvelitepe, Sn. Doğasever ve Sn. Acemi Çaylak kadar yabancı dile sahipsiniz. Kaptan da az değil. Ayrıca bu konuda Sn. Dr. catikol dostumuzun da yardımlarının olacağını düşünüyorum.

Önce verilecek kaynağın _ kaynakların _ çevirileri üzerinde görüş birliğinin oluşması, bizlerin daha iyi anlayacağı ve gereksiz tartışmaların önünü tıkayacağını düşüncesindeyim.

Keşke yabancı kaynağın örjinalini beraber bakabilme, değerlendirebilme şansı olsaydı.

Bilgi paylaşımı entellektüel seviyede olsun isteriz elbette ama ''okuduk pek bir şey de anlamadık'' olmasın isteriz.

Ben kaolini bir marka olarak görüyorum, ondan çıkanları ürün. Ürün iyi ya da kötü olabilir.

Ama tarımda bir çok kimyasalın yerini _ şimdi değil belki_ alacağını düşündüğüm kaolinin zarar görmesini istemem, bu beni benim gibi düşünenleri üzer.

Siz _kaolin değil ama_ ihracat konusunda da oldukça deneyimlisiniz. Dediğiniz gibi yarın yurt dışından gelen kaoline vergi konduğunda ve ülkemizde yeterli sanayi oluştuğunda belki topraklarımızda çıkan kaolinde tarıma sunulacak. Şimdi vergisiz olduğu için bu yola gidiliyor olabilir. Belki işlenmemiş kaolini de getirmek, burada işlemek ve iç ve dış piyasaya sunmak daha ekonomik olacak biz tarımda kullananlar için; dediğiniz gibi ülkemiz madenler konusunda pek zengin değil.

Ama şu unutulmamalı _sizlerin sayesinde_kaolin hakkında daha çok bilgiye sahip oldukça geçmişte yaptığımız hataları da görüyoruz. Bu bize hatalarımızı düzeltme şansı veriyor.

Ben sizin ve diğer birçok arkadaşın gibi bilginin tamamının paylaşımını seviyorum.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 07:26   #815
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
10-20 USD / ton nerede yazıyormuş, görebildiniz mi?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 08:18   #816
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Sn Zeytinlibahçe,
zeytinlerde sunguard, sun_guard omri ve omri listesi harici ve sunshader marka kaolinler kullandınız. Ve yine yanlış hatırlamıryorsam bunun sonuçlarının yayınlanacağı belirtilmişti.
Ben atladıydaysam lütfen yönlendirin, sonuçlar nedir? nasıl bir zarar, yarar tespiti oldu?

teşekkürler
Sn. soilless, teşekkürler. Doğru hatırlıyorsunuz. Niyetimiz böyleydi. İlk uygulamayı yaptıktan sonra ürünün spektleri değişti dolayısıyla ortada denenecek bir şey kalmadı

Alıntı:
Sizde araştırıyorsunuz, neticede yazdıklarınız düşüncelerinizi yansıtıyor, böyle düşünüyorsunuz diye fazla söylenecek bir şey yok. Gün gelir ortak bir noktada buluşabiliriz. En azından sizin kaolin kullanımın yaygınlaşması ve zehirsiz bir üretimden yana olduğunuzdan kuşkum yok.

Fakat ortalığın karışmasından meded uman, fırsatı yakalamışken içindeki kronikleşmiş kinini dolaylı olarak belirtmek isteyen, bir şey yazıp ne söylediği belli olmayıp, ne demek istedin diye sorulduğunda bir şey demedim diyenlere karşı söyleyeceklerim var.

'' Ne demek istediğini açık açık yaz da kinini herkes bilsin. Kus da kurtul be kardeşim''

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 11-02-2012 saat 08:55 Neden: ilave
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 22:50   #817
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Buna seviniriz Sn. soilless, gerçekten kaynaklar üzerinden ama daha çok bağımsız kaynaklar_makaleler_ üzerinden gitmek çok doğru bir yaklaşım.

Benim kaygım, güvenilir ve bağımsız kaynaklar tercüme edilirken_ki yorumlanabilir içerik taşıyabiliyor_ özünden bir az da olsa kayma göstermesidir.

Basitçe söylersem; Sadece bir paragraf yabancı kaynağın, değerli üç arkadaşımız tarafından farklı anlamlar taşıdığını gördük. Bu dostlarımız yabancı dili çok iyi biliyorlardı_ ki bunu tartışmak bile konudan uzaklaşmaya neden olabiliyordu.

Siz ODTÜ de okumuşsunuz. Yani Sn. Meyvelitepe, Sn. Doğasever ve Sn. Acemi Çaylak kadar yabancı dile sahipsiniz. Kaptan da az değil. Ayrıca bu konuda Sn. Dr. catikol dostumuzun da yardımlarının olacağını düşünüyorum.

Önce verilecek kaynağın _ kaynakların _ çevirileri üzerinde görüş birliğinin oluşması, bizlerin daha iyi anlayacağı ve gereksiz tartışmaların önünü tıkayacağını düşüncesindeyim.

Keşke yabancı kaynağın örjinalini beraber bakabilme, değerlendirebilme şansı olsaydı.

Bilgi paylaşımı entellektüel seviyede olsun isteriz elbette ama ''okuduk pek bir şey de anlamadık'' olmasın isteriz.

Ben kaolini bir marka olarak görüyorum, ondan çıkanları ürün. Ürün iyi ya da kötü olabilir.

Ama tarımda bir çok kimyasalın yerini _ şimdi değil belki_ alacağını düşündüğüm kaolinin zarar görmesini istemem, bu beni benim gibi düşünenleri üzer.

Siz _kaolin değil ama_ ihracat konusunda da oldukça deneyimlisiniz. Dediğiniz gibi yarın yurt dışından gelen kaoline vergi konduğunda ve ülkemizde yeterli sanayi oluştuğunda belki topraklarımızda çıkan kaolinde tarıma sunulacak. Şimdi vergisiz olduğu için bu yola gidiliyor olabilir. Belki işlenmemiş kaolini de getirmek, burada işlemek ve iç ve dış piyasaya sunmak daha ekonomik olacak biz tarımda kullananlar için; dediğiniz gibi ülkemiz madenler konusunda pek zengin değil.

Ama şu unutulmamalı _sizlerin sayesinde_kaolin hakkında daha çok bilgiye sahip oldukça geçmişte yaptığımız hataları da görüyoruz. Bu bize hatalarımızı düzeltme şansı veriyor.

Ben sizin ve diğer birçok arkadaşın gibi bilginin tamamının paylaşımını seviyorum.

Saygılar
Saygılar[/QUOTE]

Sn Halil bey,

kalınlaştırdığım (izninizle) düşünceniz aynen benim düşüncem. Ben bin çiçek bin fikir görüşündeyim. Ve sanırım sn Sındırgılının bu anlamda bir mesajı da vardı silmediyse, farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir.

Evet bilgi paylaşımı özellikle yabancı literatürdeki paylaşımın bazan sıkıntı yarattığının ben de farkındayım. çok güzel bir tespitiniz var bu konuda.

Bir konuda düzeltme yapmak isterim ihracattan ziyade özellikle ithalat konusunda ve de özellikle hammadde ithalatı konusunda hayli iyiyim.

kaolinin bir çok zehirin yerini alacağı düşünceniz ve de özellikle marka olması düşünceniz bence en doğrusu ve de hiç ama hiç kimse buna günlük anlık yorumlarla zarar vermemeli.

Bir yazının bir yorumun bir değerlendirme yazısının külliyen yanlış olması sözkonusu değil sizin de dediğiniz gibi yanlışın veya eksiğin diyelim konuşarak düzeltilmesi. Bizlere de düşen bu olmalı.

Gülleci bulamacı gibi kaolinle de kullanılan bir doğal önleyiciyi bu sitede literatüre katan bir paylaşımcı ve de uygulayıcıyı olarak sizi de bu başlıkta görmemiz lazımdı. Hoşgeldiniz. O güzel nükteli muhabbetinizi özlemiştik bence

Saygı ve sevgilerimle

Eski 11-02-2012, 23:02   #818
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Sn. soilless, teşekkürler. Doğru hatırlıyorsunuz. Niyetimiz böyleydi. İlk uygulamayı yaptıktan sonra ürünün spektleri değişti dolayısıyla ortada denenecek bir şey kalmadı

Sizde araştırıyorsunuz, neticede yazdıklarınız düşüncelerinizi yansıtıyor, böyle düşünüyorsunuz diye fazla söylenecek bir şey yok. Gün gelir ortak bir noktada buluşabiliriz. En azından sizin kaolin kullanımın yaygınlaşması ve zehirsiz bir üretimden yana olduğunuzdan kuşkum yok.

Fakat ortalığın karışmasından meded uman, fırsatı yakalamışken içindeki kronikleşmiş kinini dolaylı olarak belirtmek isteyen, bir şey yazıp ne söylediği belli olmayıp, ne demek istedin diye sorulduğunda bir şey demedim diyenlere karşı söyleyeceklerim var.

'' Ne demek istediğini açık açık yaz da kinini herkes bilsin. Kus da kurtul be kardeşim''
Sn zeytinlibahçe,

En azından sizin kaolin kullanımın yaygınlaşması ve zehirsiz bir üretimden yana olduğunuzdan kuşkum yok.

Tespitiniz doğru teşekkür ederim. Amaca giden yolda farklılıkların olmaması aslında yadırganmalı.

Tabi ki bu farklılıklar olacaktır. Zaten olmalı ki anlatılmak ya da paylaşılmak istenilen net anlaşılabilsin ve de düzeltme şansı olabilsin.

Aslında şöyle bir özeleştiri de yapmak isterim. Ortalığı karıştırmaktan ziyade insanlar düşündüklerini savunmaya meyillidir. Olması gereken de bu aslında. Hani bilirsiniz ne ka ekmek o ka köfte yorumunu. İnsanlar düşündüklerini savunmada zaman zaman zafiyete, alınganlığa, hırsa bürünebilir. Önemli olan bizlerin bunu ne kadar tölere edebileceğimiz.

Bence zaman zaman eksisi ve artısyla da olsa yaşam paylaştıkça güzelleşir, anlam ve değer kazanır.

Eski 11-02-2012, 23:08   #819
Ağaç Dostu

yadırganmalı aslında yadırganmamalı olmalı idi. pardon

Eski 11-02-2012, 23:56   #820
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sabry Mesajı Göster
Sn. Soilless,

Neyi tartışıyoruz anlamadım, kusura bakmayın.

Ben yerli rafine kaolin ve kalsine kaolin üretimi yapan ve ticari olarak satan bir firma bilmiyorum. Kurulmakta olan tesisi de duymadım, bilgilendirirseniz gerçekten memnun olurum. Belki kendilerine yüzbinlerce ton hammadde satarız.
Yüzbinlerce ton hammaddeden üretilecek onbinlerce ton mamul hangi pazara satılacak merak ettim doğrusu. Hayırlı olsun. Uygun kalitede üretim yaparlar ise ben de ithal edeceğime kendilerinden alırım.

3 TL/ KG fiyat ile geçen sene bazı ithal ürünler satılıyordu. Diğer bir ifade ile üretilemeyeceğini söylemedim. Biz bu fiyata ithal ürünü satabiliyor isek tabi ki üretim maliyeti çok daha düşüktür. Umarım yeni kurulduğunu söylediğiniz tesis bu kalitede ürünü çok daha ekonomik üretip daha uygun şartlarda piyasaya sunar.

Satış fiyatımızı sormuşsunuz sanırım. Gizli saklı değildir. Satış fiyatımız USD 750 / ton + KDV dir. Ancak hala kura bağlı fiyatımızı değiştirmediğimiz için tarım sektörüne bugünkü kur ile USD 685 / ton + KDV ile veriyoruz. Ama yeni ürün geldiğinde USD 750 / ton olacak tekrar.

Gümrük oranlarını sormuşsunuz. Evet mineral maddelerde gümrük 0 dır.
Sn Sabry,

Şu an sizin de doğruladığınız gibi hem hammade olarak hem işlenmiş olarak kaolinde ithal vergisi sıfır. Teşvik konularını siz de iyi bilirsiniz.

Yarın ülkemiz bu konuda da katma değeri kazansın, katma değer farkı ülkemizde kalsın diye;

- kaolin hammaddesindeki ithal vergisi 0 olarak kalsın
- ama yerli YARI mamul sanayiyi (zenginleştirme tesisi) ve de dolaylı olarak yerli nihai mamul üreticisini de destekleyelim (teşvik) diye

işlenmiş kaolin ithal vergisini artırılabileceğini siz de sanırım takdir edersiniz.

Bunun ülkemizde başka sanayi dallarındaki üretimlerde yapıldığını bilirsiniz sanırım. Ve bu sanayi dallarındaki üretimler yani ham ve de yarı mamulu ithal ederek yapılan nihai üretimler ile ihracat tavan yapmıştır. Japonyada hammadde mi vardır? Demek istediğim budur.

Yeni kurulmakta olan tesis ile ilgili bilgi doğrudur. Aşama aşama gerçekleştirilecektir. Bu tesis ile ilgili bilgi paylaşımı istemişsiniz ancak Sn Meyvelitepenin öngördüğü üzere bu site ve bu başlık bence uygun değildir. Gerekirse farklı bir ortamda paylaşılabilir.

Eski 12-02-2012, 11:02   #821
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
yadırganmalı aslında yadırganmamalı olmalı idi. pardon
Sayın Soilless, ''pardon'' a gerek yok, aslında önceki kelime doğru....
Kolay gelsin.

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 13:35   #822
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
İlk cümle:
Alıntı:
Amaca giden yolda farklılıkların olmaması aslında yadırganmalı.
Düzelttiğiniz biçimi:
Alıntı:
Amaca giden yolda farklılıkların olmaması aslında yadırganmamalı.
İki olumsuz var, bu durumda ikisini de olumluya çevirirsek anlam değişmez değil mi?
Alıntı:
Amaca giden yolda farklılıkların olması aslında yadırganmalı.
Bu biçimi, yazının devamıyla çelişiyor:
Alıntı:
Tabi ki bu farklılıklar olacaktır. Zaten olmalı ki anlatılmak ya da paylaşılmak istenilen ...
Yani Zafersu'nun dediği gibi ilk yazdığınız hali doğru...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 22:02   #823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2011
Sevindirici gelişmeler.
Çiftçiler tarafından kaolin kullanımı giderek artıyor.
NEVEHR TARIM L MDRL HABERLER

riton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 23:13   #824
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi riton Mesajı Göster
Sevindirici gelişmeler.
Çiftçiler tarafından kaolin kullanımı giderek artıyor.
NEVEHR TARIM L MDRL HABERLER
Sevgili riton,
kil minerali ile ilgili verdiğiniz habere çok sevindim. İlce Tarımın üreticiye ön ayak olaması ve kil mineralinin kullanımının yaygınlaşması çabasını taktirle karşıladım.

Teşekkür ederim.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 02:43   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Sayın Meyveli Tepe
Cömretce bizlere sunduğunuz bilgiler ve açıklamalarınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bilgileriniz doğrultusunda ben de bu yıl armut bahçemde uygulama yapmak istiyorum. Kaolin uygulamasında oran hakkında da bilgi verirseniz çok makbule geçecek. Bir ton suya ne kadar
AT-80 koyalım? Saygılarımla...

Deveci Armudu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 07:37   #826
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

1 Ton su için 50 kg kullanabilirsiniz. Uygulamayı ne ile yapıyorsunuz? Pulverizatör mü atomizer mi?

Bir terslik olmaz ise Nisan Mayıs gibi ayrıca bir katkıya erişebilmenizi sağlamaya çalışacağım. Bununla uygulamalar arası süre uzayıp tek bir defadaki kullanım miktarınız da azalabilecek.

Eski 14-02-2012, 08:44   #827
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
kaolindeki benim ihtiyacım
ceviz bahçesi için bahara dogru organizasyonu yapmaya çalısıyorum
bakalım hayırlısı............

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 16:39   #828
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafersu Mesajı Göster
Sayın Soilless, ''pardon'' a gerek yok, aslında önceki kelime doğru....
Kolay gelsin.
) Haklısınız. Belli bir saatte hızlı bir kontrol, olumsuzu olumluya çevirmenin göz yanılması sonuç olumsuzu pekiştirme oluyor o saatte

Ama güzel olan yorumun yanlışlığı üzerine değil kelime hatası üzerine (yani yorumun doğrulanması) d,kkat edilmesi.

Eski 18-02-2012, 16:45   #829
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hem zaman hem sağlık yönünden son 1 hafta on gündür sıkıntılıydım. Ama verdiğim sözü de tutuyorum.

Konu yaz kış kaolin uygulamaları ile başlamıştı. Verdiğim sözü tutmak adına oradan devam edelim.

Doğanın ve Toprağın Dostu burada kolay anlaşılır bir şekilde anlatılmış.

Sonuç kısmı bence hayli net;

"Sonuç olarak; kışın ve erken ilkbaharda bitkilerin donmasını önlemek için, inert tozlar hidrofobik hale getirilerek, bitki yüzeyine uygulandıklarında bitkinin donması geciktirilmiş oluyor."

Eski 18-02-2012, 19:51   #830
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Verdiğiniz sözü tutmazdan önce a) 7 Temmuz 2011'de size hitaben yazmış olduğum bir mesajdaki "Başka bir koşulda, PAR ışınlarının yansıtılması, fotosentezin azaltılması isteniyor olabilir. Bu durumda kalsine edilmemiş kaolin ya da kalsiyum karbonatın işe yaradığını biliyoruz. Böyle bir koşul da var gerçekten. Tuhaflıklardan fırsat bulursam yazacağım." ibaresini okuyup okumadığınızı, b)10-20 USD ton ibaresinin nerede yazılı olduğunu görüp görmediğinizi belirtmenizi beklerdim, ki yazılanlar bir sağırlar diyaloğu olmayıp bir bütünlük teşkil etsin.

Verdiğiniz linke gelince her hangi bir söz tutmuş olmuyorsunuz. Keşke ciddi bir kaynaktan, doğru bir bilgi aktarmış olsaydınız.

Verdiğiniz linkin yazarı aklınca pek aşağıladığı mister(!) Glenn'e yine muhtaç kalmış anlaşılan ama yine sulandırmış. Oysa sulandırmaması gerekiyordu. Konuya özel kaynak Sn.Çamtepe'nin linkini vermiş olduğu makale. Ayrıca bu dökümanın 34.sayfasının sonu ve 35.sayfasında bahsediliyor.

Sulandırılmaması gerekiyordu diyorum, çünkü orijinal bilimsel deneylerde kullanılan hidrofobik kaolin M96-18 formülasyonudur. Parçacıklara suyu itmesi için silikon kaplanmıştır ve suyla karıştırılarak değil, toz olarak uygulanır. Gerek verdiğiniz linkte kısmen yazılıyormuş gibi yapılan, gerek Sn.Çamtepe'nin verdiği linklerde anılan etki mekanizmasından bu mesajda söz etmiştim.

Muhtemelen okunmayacaktır ama yine de tekrarlayayım. Hidrofobik M96-18 kaolinin uygulaması otsu bitkilerde yüzey nemini uzaklaştırarak yaprak yüzeyinin (dışsal) buz kristalleri oluşmadan supercool seviyelerine inebildiği anlatılır. Burada sorun, silikon kaplamalı malzeme bulunması ve sulandırılmadan uygulanmasındaki güçlüktür. Uygulandığında kış kartları sebebiyle uzun süre kalıcı olması da çok güçtür.

Çok daha önceden uygulanması şartıyla sulu uygulanmış bir kaplamanın hidrofobik hale getirilmesi de mümkün (yağ ile değil). Teorik olarak otsu bitkilerin yüzey buzlanmasını azaltacağını düşünebiliriz. Ancak bununla ilgili bilimsel çalışma mevcut değil. Bizim yeni formülasyon kaplamayı kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ve çok uzun bir süre için tamamen hidrofobik yapıyor ama buna rağmen yüzey buzlanmasını adı geçen makalelerdeki ölçüm değerlerinde koruyor diyemem çünkü ölçmedim.

Don zararının büyük kısmı dışsal değil içseldir. Fotosentezin geciktirilerek önlenmesi söz konusudur. O da yine bu mesajda kısaca yazılı.

Bordo bulamacı gibi uygulamalar, uygulamadan itibaren belirli bir süre fotosentezi yavaşlatacağı için içsel don zararına karşı faydalıdır. Fakat dışsal buzlanma için aynı şeyi söylemek güç çünkü yapısındaki kireç doğal olarak nemi tutar.

Düzenleyen MeyveliTepe : 18-02-2012 saat 20:46
Eski 18-02-2012, 20:10   #831
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu resimleri geçen hafta bahçedeki zeytin ağacından rastgele aldığım bir yapraktan çektim.

En son kaolin uygulaması Eylül 2011 başında zeytin sineği saldırısını savuşturmak için yapılmıştı. Üzerinden 5 ay ve çok çetin kış koşulları geçti. Bahçe bir ayı aşkın bir süredir kar altında.

Name:  yaprak_ustu.jpg
Views: 872
Size:  70.7 KB
Yaprağın üstü. Yaprak üzerindeki çıkıntılı dokuda parçacıklar tutunmuş. Aralarda hala kaolin parçacıkları var fakat azalmış.

Name:  yaprak_alti.jpg
Views: 848
Size:  67.5 KB

Yaprağın altı. Kaplama olduğu gibi duruyor. Tüm stomalar açık ve sağlıklı.

yağmur beğendi.
Eski 19-02-2012, 16:58   #832
Ağaç Dostu

[QUOTE=MeyveliTepe;913672]Verdiğiniz sözü tutmazdan önce .......[/I]" ibaresini okuyup okumadığınızı, b)10-20 USD ton ibaresinin nerede yazılı olduğunu görüp görmediğinizi belirtmenizi beklerdim,........... bir bütünlük teşkil etsin.

Sn Meyvelitepe çeşitli mesajlarımda uygun bir ifadelerle belirmeye çalışmama rağmen hala bu noktadamısınız. Pekala Görüp göreceğimizi aşağıda belirtelim daha açıkca

2006 yılında yayınlanmış (ki muhtemelen daha önceki yılların bilgilerine dayanıyordur) bir makaledeki yerli üretimin 10/20 USD bedelle satıldığını makale haricinde özellikle vurgalamamanız gerektiğini uygun bir ifade ile belirtmeye çalıştım ancak halen ısrar ediyorsunuz bu konuda.

783 no.lu aşağıdaki mesajımda uygun bir ifade ile
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe
--------- Kibited'deki makalede Türkiye kaolinlerinin seramik ve beyaz çimento için $10-20/ton fiyatla ihraç edildiği yazılı.

Sn Meyvelitepe madem merak etmiyorsunuz madem burası madencilik forumu değil neden bu raporu (ki sanırım 2006 yılına ait) yayınlıyorsunuz ve de 10-20 usd/ton ihraç bedelini rapordan hariç siz kendi ifadelerinizle özellikle vurguluyorsunuz?

814 no.lu mesajınızda da aşağıdaki gibi de yazmışsınız;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
10-20 USD / ton nerede yazıyormuş, görebildiniz mi?
790 no.lu aşağıdaki mesajınızda da ; Alay ettiğimi sanıp, enerji ve zamanınızı içi dolu bir şey ile harcamak istediğinizi yazmıssınız,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless
Sn Meyvelitepe madem merak etmiyorsunuz madem burası madencilik forumu değil neden bu raporu (ki sanırım 2006 yılına ait) yayınlıyorsunuz ve de 10-20 usd/ton ihraç bedelini rapordan hariç siz kendi ifadelerinizle özellikle vurguluyorsunuz?
kibited.jpg

Sn.Soilless, Alay mı ediyorsunuz, başka bir terslik mi var? Sanırım size herhangi bir şey yazmanın, hatta şurada söyle bir şey yazıyor demenin bir faydası olmayacak.

MTA'nın linkini vermiştim. O sitede ihracat bilgileri de var (2010 yılına ait). İhracat bedelini miktara bölerseniz ortalama seviyeyi de devlet kaynaklarından görmüş olurdunuz ama sanırım bunu söylemenin de bir anlamı yok. Bir çok şey yazdınız, ama hiç bir şey söylemediniz. Kendi adıma enerjimi ve zamanımı içi dolu bir şey ile harcamak isterim.

Sn Meyvelitepe tekrar ifade edeyim, uygun bir dille 2006 yılına ait makaledeki verileri özellikle ayrıca vurgulamayın dedim yani uygun bir ifade ile bunu yapmayın dedim, siz alay ettiğimi sanarak, son mesajınızda dahi 10/20 usd ton bedelle ihracat yapıldığını belirmeye halen devam ediyorsunuz,

Pekala o zaman madem bu kadar ısrar ettiniz ve de sizin ifadenizle zamanınızı içi dolu şeylerle harcamanız için size ihracat bedellerine ilişkin resmi bir adres vereyim.

TÜİK yani Türkiye istatistik kurumu ihracat ithalat raporu. Raporu içi dolu olsun diye;
1- Dilerseniz hem ihracat hem ithalatı aynı anda veya ayrı ayrı,
2- hem seçtiğiniz yılda hem de dilerseniz ay ve çeyrek bazında (Tavsiye ederim 2006 ve 2010 yılını özellikle sorgulayın
3- Ayrıca da FASIL bazında değil(yani bir malzeme ve benzerlerini örneğin TOPRAK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ gibi yani, kum, çakıl, kaoilin hepsini birden kapsar), direk kaolinin ham veya işlenmiş veya kağıtta kullanılmış ürün halini ayrı ayrı GTİP no larına göre yani elma ile armudu karıştırmadan sorgulayabilirsiniz.
4- HS ise Harmonize sistem demektir. Yani tüm dünyada o numarayı verirseniz aynı malzemenin o ürün çeşidinden bahsedersiniz.
5- Tavsiye ederim ve birazdan da örneklendireceğim, BU GTİP no.lu 25.07.00.80.0012.000 KAOLİN - ÖĞÜTÜLMÜŞ KAOLİNLİ Kaolin ile ilgili ihracat rakamlarına bakın. Çünkü bu işlenmiş kaolinin ihrac rakamlarını verecektir. İLGİNÇ bulacağınıza kesinlikle eminim.

Eski 19-02-2012, 17:00   #833
Ağaç Dostu

http://www.tuik.gov.tr/disticaretapp...v=0&sayac=5802

adres budur.

Eski 19-02-2012, 17:20   #834
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
..ve de 10-20 usd/ton ihraç bedelini rapordan hariç siz kendi ifadelerinizle özellikle vurguluyorsunuz?
Bunu siz yazdınız değil mi? Burada diyorsunuz ki, "raporda aslında böyle bir şey yazmıyordu, siz eklemişsiniz". Yanlış mı anlıyorum? Neyse ki gördünüz sanırım benim eklemediğimi fakat "siz eklememişsiniz, raporda öyle yazarmış" da diyemediniz, onun yerine rapor 5 sene öncesine ait diye bir şeyler söylüyorsunuz. Oysa size MTA'nın verilerinden 2010 değerlerini görebileceğiniz yeri de söylemiştim.

Burada sorun bu malzemenin tonunun kaça ihraç edildiği değil. Yazılanı, söyleneni nasıl algıladığınız. Şayet gerçekten okurken kaçırmıyorsanız samimi bulmadığımı belirtmeliyim.

Eski 19-02-2012, 17:53   #835
Ağaç Dostu

Kısaca ben özetleyeyim;

2006 yılında
- İşlenmiş Kaolin İhraç Fiyatı 120 USD/TON
- ham kaolin ihrac rakamı 27 USD/ton

2011 Yılında

- İşlenmiş Kaolin İhraç Fiyatı 392 USD/TON
- ham kaolin ihrac rakamı 32 USD/ton

Eski 19-02-2012, 18:21   #836
Ağaç Dostu

) Peki Sn Meyvelitepe,

Ben kaçırıyorum siz yakalıyorsunuz.

Siz gene de Kaolin ihraç ton fiyatının 10-12 USD/ton olmadığını fiilen İhraç belgelerinin değerlendirilerek GTİP (Yani Gümrük Tarife İstatitik Pozisyonu) den alınarak devlet kurumu TÜİK tarafından hazırlanan yukardaki rakamlara bir kez daha bakın.

Aslında daha da önemlisi 392 USD/Ton gibi bir fiyatla işlenmiş kaolinin de ihraç edildiği çok ilginçtir. Değil mi?

Eski 19-02-2012, 18:22   #837
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İlginç bir şey yok. 28 Haziran 2011 tarihinde yazdığım #264 nolu mesajda vermiş olduğum MTA linkinde verilen ihracat ve ithalat değerleriyle kuruşu kuruşuna aynı (MTA sayfasındaki dış ticaret linkine tıklanacak). Çoktandır malumumuz yani.

138.067 tonluk ihracatın içinde 392 tonunun nisbeten yüksek fiyatlı olması bir şey kurtarmamış, ki re-export olması da muhtemel. Hepsinin tutarı $4,8 milyon. Buna karşılık $47,5 milyon bedelle 424.216 ton ithalat yapmışız.

Eski 19-02-2012, 18:23   #838
Ağaç Dostu

Üstelik 392/USD ton işlenmiş kaolinin tümünün fiyatı da değil ortlama fiyatı ???

Eski 19-02-2012, 18:37   #839
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İlginç bir şey yok. 28 Haziran 2011 tarihinde yazdığım #264 nolu mesajda vermiş olduğum MTA linkinde verilen ihracat ve ithalat değerleriyle kuruşu kuruşuna aynı (MTA sayfasındaki dış ticaret linkine tıklanacak). Çoktandır malumumuz yani.

138.067 tonluk ihracatın içinde 392 tonunun nisbeten yüksek fiyatlı olması bir şey kurtarmamış, ki re-export olması da muhtemel. Hepsinin tutarı $4,8 milyon. Buna karşılık $47,5 milyon bedelle 424.216 ton ithalat yapmışız.
İyi ne güzel ithalat yapmışsanız ithalat yapmaya devam edin. Bence mahsuru yok.

Kaolin ihrac fiyatının makale dışında özellikle vurgulamanızdan yana sıkıntım da yok, isterseniz BÜYÜK Bold puntolar dahi kullanabilirsiniz sadece uygun ifadelerle yanlış olduğunu vurguladım. Yukarıdaki TÜİK linkleri ve rakamları ile de vurgulanan doğrulanmıştır.

Eski 19-02-2012, 18:40   #840
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Kısaca ben özetleyeyim;

2006 yılında
- İşlenmiş Kaolin İhraç Fiyatı 120 USD/TON
- ham kaolin ihrac rakamı 27 USD/ton

2011 Yılında

- İşlenmiş Kaolin İhraç Fiyatı 392 USD/TON
- ham kaolin ihrac rakamı 32 USD/ton
Bu arada,

250700800012 - Öğütülmüş kaolinli killer GTIP'sindeki ihracat miktarı $89bin tutarla 227 ton (toplam kaolin ihracatı 83.202 ton - 2010'a göre ciddi bir gerileme). Buna karşın kaolin ithalatı $10 milyon artışla $57 milyona çıkmış. İhracaat da $4,8 milyondan $2,9'a gerilemiş.

Öğütülmüş kaolin ihracat miktarı da 2010'da 245 ton iken 2011'de gerileyip 227 tona düşmüş.

Durum pek parlak değil yani.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024