agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2012, 00:02   #871
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ServetAydoğan Mesajı Göster
Sn. soilless

Rafine olmayan kaolin kilinin kullanılmasının sonuçlarını sorduğunuz sorularla bulmanızın biraz zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü rafine edilmediyse içinde bulunan maddelerin çevreye ve insan sağlığına olan etkilerini ciddi şekilde araştırmak gerekir. Hatta bu kullanılan kaoline göre değişkenlik gösterir diye düşünüyorum.

bence sonuçlar ancak parçacık boyutu ve kalsinasyon konularında fikir verebilir.
Sn Servet Aydoğan,

723 no.lu mesajınızda

Sayın MeyveliTepe,
Araştırmalarınızı ve deneyimlerinizi paylaşmanızı ilgiyle izliyorum ve çok faydalandığımı belirtmek istiyorum.
Teşekkürlerimle.

Demişssiniz sanırım o zamanki mesaj trafiği içinde destek ve iyiniyet mesajı iletmişsiniz ve de özellikle araştırma ve deneyimleri ilgiyle takip ettiğinizi söylemişsiniz ne güzel bence mahsuru yok. Hatta bu konu başlığına ilgi ve alakanızın daim olmasını dilerim ancak ,

bence pek ilgi ve alaka göstermememişsiniz ya da çok hızlı bir değerlendirme yapmışsınız çünkü benim Rafine olmayan kaolin kullanımına ilişkin bir yorumum ve iddiam olmadı. İsterseniz 709 no.lu mesajımdan itibaren benim mesajlarımı tekrar okuyun.

Ben de zaman zaman hızlı anlık değerlendirme hatalarına düşebiliyorum ancak fikir bazında değil kelime bazında oluyor.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 01:19   #872
Ağaç Dostu

Buna dahil mi olmak istiyorsunuz? Emin misiniz? Neresindesiniz?

Bakın ne denmiş verdiğim link ile ilgili[/QUOTE]

Alıntı:
Size ve yalakalarınıza bol güneşli günler diliyorum.

Sn Meyvelitepe?

Dahil olmak hariç olmak, emin olmak, neredeyim, yalakalık nedir bunlar allahaşkına?

Lütfen açık açık yazın çünkü sizi anlamakta zorlanmaya başladım? Yardımcı olun lütfen? Buradayım yanıtınızı bekliyorum?[/QUOTE]

Yanıtınızı bekliyorum dedim ancak şu ana kadar yanıtınızı alamadım.

Hiç bu kadar ara vermemiştiniz. Umarım ve dilerim ki bir sağlık problemi yoktur. Yoğun olduğunuzu düşünüyorum.

Eski 25-02-2012, 01:20   #873
Ağaç Dostu

Bu durumda ben kendi kendime yanıtlayayım çünkü yaklaşık 3. günün sabahı oluyor.

Eski 25-02-2012, 01:25   #874
Ağaç Dostu

Sn Meyvelitepe,

Eğer, benim bir yerlere dahil olmam veya bir yerlerde saf tutmam veya bir konudaki tartışmalara dahil olmaya çalışmam şeklinde bir gayret ve çaba içinde olduğumu düşünüyorsanız, bu şekilde bir yorumunuz varsa size şunu söyleyeyim,

ya çok alıngansınız, ya yanlış değerlendiriyorsunuz, ya da paylaşımımız için yorumlarınız bilerek ve isteyerek farklı bir yönü öngörüyor.

Eğer isteseydim firavunlardan, galip mağluplardan bahseden köyden kasabadan bahsedip, önceki köyleri sayıp halen şu an 10. Köyde olduğunu altı çizgili vurgulayan (ki farkındamı bilmiyorum kendi yorumu olan 10. Köydeyiz. Yani hep beraber 10. Köydeyiz Sn Denizakvaryumunun 806 no.lu mesajındaki

ORFE Teknik

Sun-Guard, Kaolin Kili,Kaolin | SunShader İle Bitkilerinizi Güneşten Koruyun

Piyasada aynı markadan iki ürün var bu nasıl oluyor?

Şeklindeki sorusunu değerlendirip, bu konuya girerdim.

Sn Deniz akvaryumu bu mesajı neden yayınladı???? bu konudaki tartışmaların tekrar açılmasını mı istedi bilemiyorum. Bence konuyu iyi takip etmediği için piyasada neden 2 tane sun-guard sundguard marka kaolin var diye sordu.

Ancak fırsat kollayarak bir takım konulara girmek istesem leonardit konusundaki hiçbir şekilde bir kelime dahi yorumum olmayan bilmediğim Sn remzi bey ile sizin aranızdaki leonardit, tescili, listesi yorumları yerine Sn Denizakvaryumunun o mesajı ile tekrar gündeme getirdiği omri listesinde yer alan SUN-GUARD ve o listede olmadığı iddia edilen SUNGUARD, marka kaolin tartışmalarına girerdim.

İsterseniz o konuya girelim.

Bu konu başlığını takip eden üyelerimiz ve takipçilerimiz için kısa bir hatırlatma bilgisi;

Omri listesi USDA Natural Organic Program Rule ‘a göre organik üretimde kullanılabilen ürünlerin sertifikalı onaylı listesidir.

Eski 25-02-2012, 12:19   #875
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Soilless, siz 26 Ocakta sorduğum çok basit ve çok somut bir soruya yanıt vermemişken üç gün beklemekten şikayet etmişsiniz. Üstelik de sorduğunuzu söylediğiniz, aslında soru olmayan şeyler daha önce tekrar tekrar yazılmışken. Sorduğunuzu söylediğiniz şeylere istinaden #804 nolu mesajı bu sefer okuyunuz. Türlü yöntemlerle benim üzerimden yapılan, yapılmaya çalışılan gayretlerin bunları yapanlar dahil kimseye bir yararı yok.

Ben markalarla değil, içerikler, spekler, bunlarla ilgili yapılmış bilimsel saha deneyleri ve bunlara ait makaleler, bahçemde yaptığım pratik doğrulama uygulamaları ile ilgiliyim.

2009 yılında kişisel ihtiyacımdan kaynaklanan bulgu ve uygulamalarım, konunun dünyada da taze olması sebebiyle yeni bulgular ve arkasındaki bilgi başka şeyleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. Ancak, daha önce de yazdığım üzere bunları daha fazla paylaşmak, en azından public paylaşmak konusunda da bir isteğim kalmadı.

Kaolinin tarımda kullanım etkinliğinin arttırılması, verimli kullanımı, özellikle de zehirli bileşik kullanımının azaltılması yönünden ülkede anahtar bir rol oynuyor. Bunu üç yıl önce de tahmin edebilmiştim. Şimdilerde hala Tagem IPM talimatlarına girememişse de bazı İl ve İlçe tarım teşkilatlarının, ziraat odalarının ilgili göstermeye başladıklarını görüyoruz. O tarihlerde ne siz ne de yılan yağı satıcılarının konudan haberi bile yoktu.

Bu konuda tek endişem, kimi bilinçli veya yönlendirilmiş, kimi kısa vadeli kâr hırslarıyla zehir lobisinin yararına bu malzemeye güvenin kırılmasıdır. Bundan ülke zarar görür.

Son bir buçuk ayda yazılanlara bir bakalım. Konuya pozitif katkıda bulunacak çok az şey yazılmış.

Siz ne yazmıştınız diye baktığımda da, yerli bir kaolin işleme tesisinin kaliteli ithal hammadde kullanarak speklere uygun (umarım) üretim yapma hazırlığı içinde olduğu gibi bir şey yazmışsınız.

Bunun devamını getirmek dışında, kişisel uygulamalarınız, ölçümleriniz, daha önce haberimiz olmayan bilimsel yayınlar, saha deneyleri ve bunlara ait metrikler, verimli uygulama şekilleri, konuya katkıda bulunacak diğer kendinize ait bulgunuz, bilginiz, destekli yorumunuz vb.vb. varsa buyurun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 23:39   #876
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Soilless, siz 26 Ocakta sorduğum çok basit ve çok somut bir soruya yanıt vermemişken üç gün beklemekten şikayet etmişsiniz. Üstelik de sorduğunuzu söylediğiniz, aslında soru olmayan şeyler daha önce tekrar tekrar yazılmışken. Sorduğunuzu söylediğiniz şeylere istinaden #804 nolu mesajı bu sefer okuyunuz. Türlü yöntemlerle benim üzerimden yapılan, yapılmaya çalışılan gayretlerin bunları yapanlar dahil kimseye bir yararı yok.

Ben markalarla değil, içerikler, spekler, bunlarla ilgili yapılmış bilimsel saha deneyleri ve bunlara ait makaleler, bahçemde yaptığım pratik doğrulama uygulamaları ile ilgiliyim.

2009 yılında kişisel ihtiyacımdan kaynaklanan bulgu ve uygulamalarım, konunun dünyada da taze olması sebebiyle yeni bulgular ve arkasındaki bilgi başka şeyleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. Ancak, daha önce de yazdığım üzere bunları daha fazla paylaşmak, en azından public paylaşmak konusunda da bir isteğim kalmadı.

Kaolinin tarımda kullanım etkinliğinin arttırılması, verimli kullanımı, özellikle de zehirli bileşik kullanımının azaltılması yönünden ülkede anahtar bir rol oynuyor. Bunu üç yıl önce de tahmin edebilmiştim. Şimdilerde hala Tagem IPM talimatlarına girememişse de bazı İl ve İlçe tarım teşkilatlarının, ziraat odalarının ilgili göstermeye başladıklarını görüyoruz. O tarihlerde ne siz ne de yılan yağı satıcılarının konudan haberi bile yoktu.

Bu konuda tek endişem, kimi bilinçli veya yönlendirilmiş, kimi kısa vadeli kâr hırslarıyla zehir lobisinin yararına bu malzemeye güvenin kırılmasıdır. Bundan ülke zarar görür.

Son bir buçuk ayda yazılanlara bir bakalım. Konuya pozitif katkıda bulunacak çok az şey yazılmış.

Siz ne yazmıştınız diye baktığımda da, yerli bir kaolin işleme tesisinin kaliteli ithal hammadde kullanarak speklere uygun (umarım) üretim yapma hazırlığı içinde olduğu gibi bir şey yazmışsınız.

Bunun devamını getirmek dışında, kişisel uygulamalarınız, ölçümleriniz, daha önce haberimiz olmayan bilimsel yayınlar, saha deneyleri ve bunlara ait metrikler, verimli uygulama şekilleri, konuya katkıda bulunacak diğer kendinize ait bulgunuz, bilginiz, destekli yorumunuz vb.vb. varsa buyurun.
Sn Meyvelitepe şimdi ne güzel yazıyorsunuz,

- Sn soilless diye başlamışsınız teşekkürler,
- [BTürlü yöntemlerle benim üzerimden yapılan, yapılmaya çalışılan gayretlerin bunları yapanlar dahil kimseye bir yararı yok. [/B] Demişsiniz

hiç böyle bir niyetim yoktu kim yapmaya çalıştı bunu da bilemem

- [B]Ben markalarla değil, içerikler, spekler, bunlarla ilgili yapılmış bilimsel saha deneyleri ve bunlara ait makaleler, bahçemde yaptığım pratik doğrulama uygulamaları ile ilgiliyim.

[B]demişsiniz

ama hiç bir tölerans göstermeden yeni bir ürün ve/veya ürünleri su dolu 5 bardaklık deney ile işe yaramayacağını söyleyip çimento fabrikasına gönderdiniz.

o deneyin öyle olmaması gerektiğini çok önem verdiğiniz ve hiç katkı sağlamadığımı düşündüğünüz yabancı literatürde o deneyin nasıl yapılması gerektiğini açıklamamı istermisiniz? kaynak ve cümle örneklemesi yapmamı istermisiniz?

- 2009 yılında kişisel ihtiyacımdan kaynaklanan bulgu ve uygulamalarım, konunun dünyada da taze olması sebebiyle yeni bulgular ve arkasındaki bilgi başka şeyleri de beraberinde getirmeye devam ediyor.

[B]demişsiniz[B]

taze değil aslında patentler ve öncesindeki uygulamalar 2001 ve çok öncesine dayanıyor. Bunu siz de biliyorsunuz

- -O tarihlerde ne siz ne de yılan yağı satıcılarının konudan haberi bile yoktu.

Demişsiniz

hep yapageldiğiniz üzere yılan yağı satıcıları gibi bir absürd yaklaşım veya ilişkilendirme yapmak zorundamısınız?

-Bu konuda tek endişem, kimi bilinçli veya yönlendirilmiş, kimi kısa vadeli kâr hırslarıyla zehir lobisinin yararına bu malzemeye güvenin kırılmasıdır. Bundan ülke zarar görür.

hiç endişelenmeyin çok çok güzel ürün gelişimleri oluyor.

-Siz ne yazmıştınız diye baktığımda da, yerli bir kaolin işleme tesisinin kaliteli ithal hammadde kullanarak speklere uygun (umarım) üretim yapma hazırlığı içinde olduğu gibi bir şey yazmışsınız.

)) Yine yanlış anlamışsınız, çünkü yazılanları ciddiye almama gibi bir önyargılı tavrınız var. İşleme tesisi değil nihai mamul tesisi asıl olan. Siz şimdi daha iyi yorumlarsınız.

- Bunun devamını getirmek dışında, kişisel uygulamalarınız, ölçümleriniz, daha önce haberimiz olmayan bilimsel yayınlar, saha deneyleri ve bunlara ait metrikler, verimli uygulama şekilleri, konuya katkıda bulunacak diğer kendinize ait bulgunuz, bilginiz, destekli yorumunuz vb.vb. varsa buyurun.[/QUOTE]

işte bu da son nokta!!! bunu bir sonraki mesajımda yanıtlayacağım. İlgimi çeken ve de yanıtlanmasını istediğim bir husus var bu görüşünüze göre;

buraya bu konu başlığına her gelen, takip eden, ilgi duyan üye ve takipçilerin

1- ingilizce bilme zorunluluğu mu var?
2- herkesin yeterince detaylı araştırma zamanı olmak zorunda mı?
3- Her üye veya takipçi yepyeni keşfedilmemiş bir araştırma, bir deney, bulmak ve ibraz etmek zorunda mı? Bu deney ve araştırmalar sabahtan akşama, ay ay yapılan şeyler mi ki sıkı takiple yakalanıp ortaya konsun?

Lütfen yani

Eski 25-02-2012, 23:58   #877
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Soilless,

-------Bunun devamını getirmek dışında, kişisel uygulamalarınız, ölçümleriniz, daha önce haberimiz olmayan bilimsel yayınlar, saha deneyleri ve bunlara ait metrikler, verimli uygulama şekilleri, konuya katkıda bulunacak diğer kendinize ait bulgunuz, bilginiz, destekli yorumunuz vb.vb. varsa buyurun.
Beğenmiyorsunuz ki? ciddi bulmuyorsunuz ki?

Sn Çamtepenin verdiği link ingilizce bir döküman Doğru mudur? Kaç üyemizin iyi derecede ingilizcesi var da o linkteki makaleyi anladı ve ve uygulamaları için örnek bir döküman olarak addedti?

Benim verdiğim Doğanın ve Toprağın Dostu acemi çaylağın bu adresindeki makalesi Sn Çamtepenin verdiği ingişizce dökümanın anlaşılır bir türkçesi değil mi?

Hangi link bu konu başlığına katkı sağlar? İngilizce mi türkçe mi?

Benim verdiğim bu adrese baştan ciddi olmadığını söylerseniz bunu nasıl yorumlarız.

Hatta çok iyi bilirsiniz ki Sn Acemi çaylak sadece bu makalaesi ile değil bir çok konu başlığında sizin de alkışladığınız bir çok konu, çeviri, yorum yapmıştır. Buna rağmen makalenin sahibinin ismini bile anmadan yazarı diye ciddiye almadığınız bir makale olarak yorumladınız.

Siz veya Sn çamtepe mi ingilizce döküman ile katkı sağlıyor yoksa türkçesi olan bu makaleyi yayımlayarak ben mi katkı sağlıyorum.

Eski 26-02-2012, 00:04   #878
Ağaç Dostu

Eğer çok arzu ederseniz okuduğum birden çok yabancı yayını yayımlayabilirim, kimini okumuşsunuzdur, kimini belki de okumamışsınızdır. katkı sağlamam konusundaki endişelerinizi gidermek için isterseniz alt alta yayımlayayım.

Eski 26-02-2012, 00:06   #879
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Sn Meyvelitepe,

Eğer, benim bir yerlere dahil olmam veya bir yerlerde saf tutmam veya bir konudaki tartışmalara dahil olmaya çalışmam şeklinde bir gayret ve çaba içinde olduğumu düşünüyorsanız, bu şekilde bir yorumunuz varsa size şunu söyleyeyim,

ya çok alıngansınız, ya yanlış değerlendiriyorsunuz, ya da paylaşımımız için yorumlarınız bilerek ve isteyerek farklı bir yönü öngörüyor.

Eğer isteseydim firavunlardan, galip mağluplardan bahseden köyden kasabadan bahsedip, önceki köyleri sayıp halen şu an 10. Köyde olduğunu altı çizgili vurgulayan (ki farkındamı bilmiyorum kendi yorumu olan 10. Köydeyiz. Yani hep beraber 10. Köydeyiz Sn Denizakvaryumunun 806 no.lu mesajındaki

ORFE Teknik

Sun-Guard, Kaolin Kili,Kaolin | SunShader İle Bitkilerinizi Güneşten Koruyun

Piyasada aynı markadan iki ürün var bu nasıl oluyor?

Şeklindeki sorusunu değerlendirip, bu konuya girerdim.

Sn Deniz akvaryumu bu mesajı neden yayınladı???? bu konudaki tartışmaların tekrar açılmasını mı istedi bilemiyorum. Bence konuyu iyi takip etmediği için piyasada neden 2 tane sun-guard sundguard marka kaolin var diye sordu.

Ancak fırsat kollayarak bir takım konulara girmek istesem leonardit konusundaki hiçbir şekilde bir kelime dahi yorumum olmayan bilmediğim Sn remzi bey ile sizin aranızdaki leonardit, tescili, listesi yorumları yerine Sn Denizakvaryumunun o mesajı ile tekrar gündeme getirdiği omri listesinde yer alan SUN-GUARD ve o listede olmadığı iddia edilen SUNGUARD, marka kaolin tartışmalarına girerdim.

İsterseniz o konuya girelim.

Bu konu başlığını takip eden üyelerimiz ve takipçilerimiz için kısa bir hatırlatma bilgisi;

Omri listesi USDA Natural Organic Program Rule ‘a göre organik üretimde kullanılabilen ürünlerin sertifikalı onaylı listesidir.
Bu mesajıma hiç değinmediniz? neden?

siz davet ettiniz (hiç alakam olmayan bir konuya) dahil olmak mı istiyorsunuz, neresindesiniz diye

Eski 26-02-2012, 00:17   #880
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless
Eğer çok arzu ederseniz okuduğum birden çok yabancı yayını yayımlayabilirim, kimini okumuşsunuzdur, kimini belki de okumamışsınızdır. katkı sağlamam konusundaki endişelerinizi gidermek için isterseniz yayımlayayım.
Yeni bilimsel yayınlar görmekten herkes gibi ben de memnun olurum. Araştırmalarınızdan yararlanmış oluruz.

Alıntı:
Benim verdiğim bu adrese baştan ciddi olmadığını söylerseniz bunu nasıl yorumlarız.
Alıntı:
Verdiğiniz linkin yazarı aklınca pek aşağıladığı mister(!) Glenn'e yine muhtaç kalmış anlaşılan ama yine sulandırmış. Oysa sulandırmaması gerekiyordu. Konuya özel kaynak Sn.Çamtepe'nin linkini vermiş olduğu makale. Ayrıca bu dökümanın 34.sayfasının sonu ve 35.sayfasında bahsediliyor.

Sulandırılmaması gerekiyordu diyorum, çünkü orijinal bilimsel deneylerde kullanılan hidrofobik kaolin M96-18 formülasyonudur. Parçacıklara suyu itmesi için silikon kaplanmıştır ve suyla karıştırılarak değil, toz olarak uygulanır. Gerek verdiğiniz linkte kısmen yazılıyormuş gibi yapılan, gerek Sn.Çamtepe'nin verdiği linklerde anılan etki mekanizmasından bu mesajda söz etmiştim.

Muhtemelen okunmayacaktır ama yine de tekrarlayayım. Hidrofobik M96-18 kaolinin uygulaması otsu bitkilerde yüzey nemini uzaklaştırarak yaprak yüzeyinin (dışsal) buz kristalleri oluşmadan supercool seviyelerine inebildiği anlatılır. Burada sorun, silikon kaplamalı malzeme bulunması ve sulandırılmadan uygulanmasındaki güçlüktür. Uygulandığında kış kartları sebebiyle uzun süre kalıcı olması da çok güçtür.

Çok daha önceden uygulanması şartıyla sulu uygulanmış bir kaplamanın hidrofobik hale getirilmesi de mümkün (yağ ile değil). Teorik olarak otsu bitkilerin yüzey buzlanmasını azaltacağını düşünebiliriz. Ancak bununla ilgili bilimsel çalışma mevcut değil. Bizim yeni formülasyon kaplamayı kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ve çok uzun bir süre için tamamen hidrofobik yapıyor ama buna rağmen yüzey buzlanmasını adı geçen makalelerdeki ölçüm değerlerinde koruyor diyemem çünkü ölçmedim.

Don zararının büyük kısmı dışsal değil içseldir. Fotosentezin geciktirilerek önlenmesi söz konusudur. O da yine bu mesajda kısaca yazılı.

Bordo bulamacı gibi uygulamalar, uygulamadan itibaren belirli bir süre fotosentezi yavaşlatacağı için içsel don zararına karşı faydalıdır. Fakat dışsal buzlanma için aynı şeyi söylemek güç çünkü yapısındaki kireç doğal olarak nemi tutar.
Bunun için link verdiğiniz yazıya kaynak olan makaleleri okuyup öyle yorumlayın demiştim. Yabancı kaynaktan bilgi yayınlayacağınıza göre dil sorununuz yoktur diye düşünüyorum.

Eski 26-02-2012, 05:08   #881
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn. Soilless, anlaşılan sizin kaoline yapacağınız katkı Sunhader ve geçmişte kalan tartışmaların tekrardan başlatılmasından öteye geçemeyecek.

İsterseniz tartışmaların nasıl doğduğuna bir bakalım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster

SEVGİLİ alpervuralin,

Bu nasıl bir tanımlama, profilinizle pek örtüşmedi. Bu sitede ürünlerinizi tanıtırken başka yerlerde olmadığınız kadar titiz olmanızı öneririm.

Bu sitede özellikle ürün tanıtanları sürekli sorgulayan ve de ekonomik doğru ürün peşinde olan ben dahil en az onbeş üye var.

Naçizane tavsiyem lütfen, zamanında eksiksiz ve yalın cevaplarla sorulan soruları cevaplayın ve de ondan sonra satış yapmayı düşünün.

Bu sitede yenisiniz eski ürün tanıtımları ile ilgili yazıları ivedilikle bir gözden geçirin.
Ensar beyin üyeliği açık.

Uzun süre ürünün rafine ve kalsine olup, olmadığını öğrenememiştik. Bu konudaki düşüncenizi öğrenebilir miyim?

Zamanında yalın ve eksiksiz cevaplar alındı mı?

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 21:24   #882
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ya da Sn.MeyveliTepenin şu meşhur deneyi tekrar yapılsa ...

Bunca yazılanlara rağmen acaba değişen bir şey oldu mu...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 21:40   #883
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yeni bilimsel yayınlar görmekten herkes gibi ben de memnun olurum. Araştırmalarınızdan yararlanmış oluruz.

Bunun için link verdiğiniz yazıya kaynak olan makaleleri okuyup öyle yorumlayın demiştim. Yabancı kaynaktan bilgi yayınlayacağınıza göre dil sorununuz yoktur diye düşünüyorum.
Evet Sn meyvelitepe dil sorunum yok hem türkçe hem de ingilizcede sorunum yok. Bu herşeye çözümse sorun yok kesinliklikle ama şöyle bir sorun var dediğim gibi alt alta Sn çamtepe ve sizin yaptığınız gibi ingilizce dökümanları en azından 4-5 dökümanı burda yayımlarım. Biz türkiyede yaşıyoruz ve de takipçilerimiz ingilizceden öte türkçe yani anladığımız dilde yorum bekliyor. Ben anladığımız dilde yayın ve link veriyorum ama siz ciddiye almıyorsunuz. SORUN burda. Çünkü verdiğim adresteki türkçe yayına ciddiye almıyorum diye baştan ön yargılı davranıyorsunuz

bunu da geçtim, bir önceki mesajımda bir çok yorumunuza yanıt verdim bunu bile değerlendirmiyorsunuz neden? çok iyi biliyorum ki isterseniz 10-15 mesajı alt alta alıntılayarak yanıt verebiliyorsunuz

Eski 26-02-2012, 21:41   #884
Ağaç Dostu

Alıntı:

- Sn soilless diye başlamışsınız teşekkürler,
- [BTürlü yöntemlerle benim üzerimden yapılan, yapılmaya çalışılan gayretlerin bunları yapanlar dahil kimseye bir yararı yok. [/B] Demişsiniz

hiç böyle bir niyetim yoktu kim yapmaya çalıştı bunu da bilemem

- [B]Ben markalarla değil, içerikler, spekler, bunlarla ilgili yapılmış bilimsel saha deneyleri ve bunlara ait makaleler, bahçemde yaptığım pratik doğrulama uygulamaları ile ilgiliyim.

[B]demişsiniz

ama hiç bir tölerans göstermeden yeni bir ürün ve/veya ürünleri su dolu 5 bardaklık deney ile işe yaramayacağını söyleyip çimento fabrikasına gönderdiniz.

o deneyin öyle olmaması gerektiğini çok önem verdiğiniz ve hiç katkı sağlamadığımı düşündüğünüz yabancı literatürde o deneyin nasıl yapılması gerektiğini açıklamamı istermisiniz? kaynak ve cümle örneklemesi yapmamı istermisiniz?

- 2009 yılında kişisel ihtiyacımdan kaynaklanan bulgu ve uygulamalarım, konunun dünyada da taze olması sebebiyle yeni bulgular ve arkasındaki bilgi başka şeyleri de beraberinde getirmeye devam ediyor.

[B]demişsiniz[B]

taze değil aslında patentler ve öncesindeki uygulamalar 2001 ve çok öncesine dayanıyor. Bunu siz de biliyorsunuz

- -O tarihlerde ne siz ne de yılan yağı satıcılarının konudan haberi bile yoktu.

Demişsiniz

hep yapageldiğiniz üzere yılan yağı satıcıları gibi bir absürd yaklaşım veya ilişkilendirme yapmak zorundamısınız?

-Bu konuda tek endişem, kimi bilinçli veya yönlendirilmiş, kimi kısa vadeli kâr hırslarıyla zehir lobisinin yararına bu malzemeye güvenin kırılmasıdır. Bundan ülke zarar görür.

hiç endişelenmeyin çok çok güzel ürün gelişimleri oluyor.

-Siz ne yazmıştınız diye baktığımda da, yerli bir kaolin işleme tesisinin kaliteli ithal hammadde kullanarak speklere uygun (umarım) üretim yapma hazırlığı içinde olduğu gibi bir şey yazmışsınız.

)) Yine yanlış anlamışsınız, çünkü yazılanları ciddiye almama gibi bir önyargılı tavrınız var. İşleme tesisi değil nihai mamul tesisi asıl olan. Siz şimdi daha iyi yorumlarsınız.

- Bunun devamını getirmek dışında, kişisel uygulamalarınız, ölçümleriniz, daha önce haberimiz olmayan bilimsel yayınlar, saha deneyleri ve bunlara ait metrikler, verimli uygulama şekilleri, konuya katkıda bulunacak diğer kendinize ait bulgunuz, bilginiz, destekli yorumunuz vb.vb. varsa buyurun.

işte bu da son nokta!!! bunu bir sonraki mesajımda yanıtlayacağım. İlgimi çeken ve de yanıtlanmasını istediğim bir husus var bu görüşünüze göre;

3- Her üye veya takipçi yepyeni keşfedilmemiş bir araştırma, bir deney, bulmak ve ibraz etmek zorunda mı? Bu deney ve araştırmalar sabahtan akşama, ay ay yapılan şeyler mi ki sıkı takiple yakalanıp ortaya konsun?

Lütfen yani[/QUOTE]

bu mesajımda bir çok konuya değindim neden bunlara yanıt vermediniz?

Eski 26-02-2012, 21:59   #885
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Sn. Soilless, anlaşılan sizin kaoline yapacağınız katkı Sunhader ve geçmişte kalan tartışmaların tekrardan başlatılmasından öteye geçemeyecek.

İsterseniz tartışmaların nasıl doğduğuna bir bakalım.

Ensar beyin üyeliği açık.

Uzun süre ürünün rafine ve kalsine olup, olmadığını öğrenememiştik. Bu konudaki düşüncenizi öğrenebilir miyim?

Zamanında yalın ve eksiksiz cevaplar alındı mı?
Sn kaptan,

öncelikle hoşgeldiniz. bu mesajınızı iyi düşündünüz mü yayınlamadan önce?

isterseniz bir kez daha düşünün ve sonra bu mesajım doğrudur diyerek net bir şekilde düşüncenizi açıklayın.

bekliyorum

Eski 26-02-2012, 22:04   #886
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ya da Sn.MeyveliTepenin şu meşhur deneyi tekrar yapılsa ...

Bunca yazılanlara rağmen acaba değişen bir şey oldu mu...
Ben ne olursa olsun Sn denizakvaryumunun düşüncelerine kesinlikle katılıyorum. Dediği gibi 10. köydeyiz yani doğruların söylendiği yerdeyiz iyi ki burdayız.

Sn denizakvaryumuna katılıyorum bu deney 5 bardakla yapılması doğru olmasa da değişen bir şeyler var mı görmek lazım.

Eski 26-02-2012, 22:05   #887
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

O makaleler ile ilgili iki kere yazdım ya. Görmüyor musunuz? Sonuncusunu #829'da alıntılamışım. Bir daha mı alıntılayayım? Var mı onlarla ilgili söylemek istediğiniz bir şey? İkide bir linkini verdiğiniz yazı ile ilgili, anlamıyor musunuz? Onun için orijinal makaleleri okuyun diyorum. Nasıl da hepsi biribirine girmiş, ne zemini, ne koşulu belli, ne de ne yapılacağı. Yarattığı algılama da tamamen yanlış. görmüyor musunuz?

Daha evvelce yazılmış söylenmiş şeyleri neden tekrarlatmaya çalışıyorsunuz? Zaten yazılı ya burada? Bir daha yazınca ne değişecek? Nasılsa okumuyorsunuz.

Eski 26-02-2012, 22:13   #888
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Ben ne olursa olsun Sn denizakvaryumunun düşüncelerine kesinlikle katılıyorum. Dediği gibi 10. köydeyiz yani doğruların söylendiği yerdeyiz iyi ki burdayız.

Sn denizakvaryumuna katılıyorum bu deney 5 bardakla yapılması doğru olmasa da değişen bir şeyler var mı görmek lazım.
O deneyin anlatıldığı yazıları bir daha okuyun isterseniz. Çok basit bir şeyi çok net ortaya koymuştu, değil mi? Sonuçları bir daha yazayım isterseniz, nasılsa okumazsınız.

1. Sahibinin yazılı olarak 1 litresi 290 gr dediği, resmi satış sitesinde 315gr denen bir malzemenin 500gr'ın epey üstünde olduğu. Yani başka bir malzemeye ait bir spekle başka malzemenin satılmaya çalışıldığı.
2. Malzemenin ağır olmasının kullanım miktarı açısından, dolayısıyla da satın alanlar açısından yanıltıcı olduğu. Aynı kuru hacimde bardağa konan farklı malzemelerden ağır olanda hafif olana göre daha fazla malzeme ve parçacık sayısının olmadığı. Bu durumda da kilo ile satılması durumunda relatif fiyatının iki misli pahalı olduğu.

Terazi ve bardak deneyi bunları ortaya koyuyor muydu, koymuyor muydu?

Eski 26-02-2012, 22:14   #889
Ağaç Dostu

Alıntı:

1- Teknolojinin ve bilgi paylaşımının bu kadar hızlı geliştiği çalışma hayatımın 22 yılı içerisinde şunun farkına vardım. Dün ulaşılamayan gibi görünen bugün çok rahat ulaşılabiliyor
2-katma değeri yüksek herhangi bir ürünün üretilebilmesi ve geliştirilebilmesi artık hallince kolay ----

6- Hangi ürün ilk çıktığından itibaren gelişmemiş ki? Neden AR-GE var ki o zaman
7- Münazara bence hep gelişmenin katalizörüdür. History of civilization dersini nereden, nereye, nasıl gelmişiz diye okuduk. Münazara da olacak, muhalefette olacak ki gelişim devam etsin.

8- hiç kimse hele ki teknnolojinin, sermayenin, bilgi paylaşımının bu kadar iç içe geçtiği bir dünyada bence hiç kimse kesin nokta koyamaz, silemez, çıkaramaz,
9- Bu noktada BENCE Sn Meyvelitepe de Sn Acemi Çaylak da Sn Ensar da bize katkılarına devam etmeli, edeceklerine de inanıyorum.

Saygılarımla
Bu mesajımı tekrar hatırlatmak isterim.

Eski 26-02-2012, 22:57   #890
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meyvelitepe

Alıntı:

1. İngilizce bilmek zorunluluğu yok.
2-3. Herkes araştırma yapmak zorunda değil.

Bunun dışında yazdığım gibi, uygulama yapmışsanız sonuçlarınız, ölçümleriniz, uygulamayı nasıl yaptığınız, nasıl olsa daha iyi olurdu gibi deneyimleriniz, ya da bunlara ait sorularınız olabilirdi. Olmaması gereken ise zaten yazılmış, çoğunlukla da konuya doğrudan ilave değer sağlamayacak şeyler, kişiselleştirilmiş şeyler, kişiselleştirilmiş şeyleri kullanarak bir şeyleri provoke etme çabası vs.vs.

Alıntı:
Bu mesajımı tekrar hatırlatmak isterim.
3-4-5'den vaz mı geçtiniz?

İlk sekiz madde ile ilgili #739'da yazmışım zaten.

Bakın, sizinle hemen hemen tam bir yıl önce e-posta ile bir dizi mesaj alış verişinde bulunmuşuz. O zaman da bir üretici ile doğru speklerde malzeme üretiminin peşinde olduğunuzu yazmışsınız. Ülke kaolinlerindeki mevcut kalite problemlerini de anlatmışsınız uzun uzun. 5-6 yazışmadan sonra size verdiğim son yanıt şöyleymiş;

Tarih 3 Mart 2011
Alıntı:
xxxxxx bey kolay gelsin,

İyi bir ürünün ucuz bir fiyatla piyasaya çıkmasına sebep olursanız bundan mutluluk duyarım. İki senedir kaolin lafı ediyoruz diye şimdiden fırsatçılar her türlü beyaz tozu satmaya başladılar. Endişem bunlar yüzünden güvensizlik olur da zehircilerin hegomonyasını kıramazsak diye. Kaliteli ürün ucuza piyasaya gelirse bu bakımdan çok iyi olur. Bizim geçen seneki uygulama bu yıl epey yayıldı. Gelecek yıl çok daha fazla büyüyecek. İnsanlar çevrelerinden kendi gözleriyle görünce inanıp zehiri bırakıyorlar. Öte yandan bu piyasa o kadar büyük ve ilaç sektörü o kadar çok para kazanıyor ki, basit bir kil yüzünden kazançlarından olmamak için her şeyi yapacaklardır.

Saygılar, sevgiler
Siz ne durumdasınız bilemem. Ben hala aynı şeyi söylüyorum.

9.maddeye gelince kendi adıma bilgi paylaşmaktan da nefret etmek üzere olduğum. Diğer adı geçenlerden kendinizce faydalandığınıza göre bir sorun olmamalı.

Eski 27-02-2012, 07:20   #891
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Sn kaptan,

öncelikle hoşgeldiniz. bu mesajınızı iyi düşündünüz mü yayınlamadan önce?

isterseniz bir kez daha düşünün ve sonra bu mesajım doğrudur diyerek net bir şekilde düşüncenizi açıklayın.

bekliyorum
Bize söylemediğiniz gizliden bir çalışmanız varsa, ki umarım vardır, hiç tereddüt etmeden teşekkür ederim.

Sorumun cevabını vermediniz.

Bekliyorum....

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 09:45   #892
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Sn Servet Aydoğan,

723 no.lu mesajınızda

Sayın MeyveliTepe,
Araştırmalarınızı ve deneyimlerinizi paylaşmanızı ilgiyle izliyorum ve çok faydalandığımı belirtmek istiyorum.
Teşekkürlerimle.

Demişssiniz sanırım o zamanki mesaj trafiği içinde destek ve iyiniyet mesajı iletmişsiniz ve de özellikle araştırma ve deneyimleri ilgiyle takip ettiğinizi söylemişsiniz ne güzel bence mahsuru yok. Hatta bu konu başlığına ilgi ve alakanızın daim olmasını dilerim ancak ,

bence pek ilgi ve alaka göstermememişsiniz ya da çok hızlı bir değerlendirme yapmışsınız çünkü benim Rafine olmayan kaolin kullanımına ilişkin bir yorumum ve iddiam olmadı. İsterseniz 709 no.lu mesajımdan itibaren benim mesajlarımı tekrar okuyun.

Ben de zaman zaman hızlı anlık değerlendirme hatalarına düşebiliyorum ancak fikir bazında değil kelime bazında oluyor.
Sn. Soilless,

Demişsiniz ki ;

Alıntı:
Sn Deveciarmudu,

Sn Ensar foruma uzun bir süredir girmiyor. SunShader|Sun-Guard Kaolin Kili|Omri|Biochar|Biohumus buradaki adresdeki iletişim bilgileri ile kendisine ulaşabilirsiniz sanırım.

Ayrıca hem benim hem forum üyelerini bilgilendirme amacıyla daha önce kaolin kili kullandınız mı? Kullandı iseniz;
- Sadece deveci armudu için mi kullandınız,
- ne kadarlık bir alan için,
- hangi özelliklerde kaolin,- mevsim olarak ne zaman,
- uygulama sayısı,
- VE en önemlisi nasıl bir sonuç gözlemlediniz?Aslında bu sorular yanıtları su gibi okunacak hep merak edilen sorulardır.
Şimdi varsayalım ki Sn. Deveciarmudu rafine olmayan (Sn. Ensar'ın ürünü başlangıçta rafine değildi yanlış hatırlamıyorsam, son durumu bilmiyorum) bir kaolin kili kullandı ve ürünlerinde iyi bir sonuç aldı . Bu durumda herkese

- Bak rafine olmayan kaolin de işe yarıyormuş işte

deme hakkımız olmadığını belirtmek istemiştim sadece.

ServetAydoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 13:22   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Ne de güzel başlamıştı...

Kaolin Kili Ağaçlar.net'te en sevdiğim konulardan biri haline gelmişti. Özelikle de yapışma kabiliyeti arttırılmış ve daha etkili yeni "Kaolin Formülünü" merak ettiğim için... Daha önce açıkça "rant" ekseninde tartışmalar olmuştu ancak son sayfalarda konuya dahil olup, tartışmanın merkezine oturan sayın Soiless başlığa olan sempatimi aldı götürdü( ki sadece okurken. Cevap veren olsaydım...).

Sayın Soiless, rica etsem kendinize "konuya" katkım ne oldu? İnsanlarla neler paylaştım? sorularını sorar mısınız?

Öte yandan Artık cevap vermekten yorulmuş ve sıkılmış olan üyelerin bu soruları yanıtlaması gerekmiyor zira cevapları hayli uzun ve "içi dolu" olur!

Son olarak soruları sorarken "konu" yerine "kendim" öznesini kullanmanız da sonuçta bir değişim yaratmaz! Zira kimse sadece okudukları ile ikna olmaz, iletişim süreci böyle işlemez!

Rica ediyorum, artık "gerçek" öğrenme isteği içermeyen sorular ve "dayanağı" olmayan idaaları bir kenara bırakalım. Ben başından beri konuyu takip ediyorum ve verilen linklerin çoğunu okudum. Ancak henüz uygulama yapamadım ve teknik bir bilgi birikimim yok. Ayrıca benim gözümde eksik kalmış bir husuh da olmadığı için ne soru sordum ne de bilgi paylaştım. Yani sessiz çoğunluğun üyelerinden idim...

Saygılarımla,

Düzenleyen salihm35 : 28-02-2012 saat 12:46
salihm35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 13:37   #894
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
soilless,

Yazdıklarınızın anlaşılması için burayı okumalınız:

http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/9893.htm

Yaptığınız alıntıların hangi cümleler olduğu bile anlaşılmıyor.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 13:44   #895
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bir grup 'benim bitkim iyi gelişsin, bol ürün versin, çok çiçek açsın' derken diğer grup 'benim bitkim iyi gelişsin, bol ürün versin ama ürünüm insan sağlığına zararı olmasın; gönül rahatlığıyla tüketeyim, tüketilsin' diyor. Bu iki farklı görüşü başka başlıklarda da görmek mümkün.

Tarımın her türlüsünde insan sağlığı birincil etmen olması gerekirken maalesef organik yetiştiricilikle ilgili ürünlerde bile literatür yerine 'deneyin görün', 'geliştirilme aşamasında' gibi söylemlerle göz ardı ediliyor.

Umarım 'görüş farkı' algılanıp kişileştirilmeden konu devam eder.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 12:45   #896
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Yeni formül...

Alıntı:
Bir malzemenin farklı versiyonunu kullanmak üzere çalışma yapıyorum. Daha doğrusu yeni malzemenin doz ayarını yapacağım, dışarıda çalışabilecek yeterli gün sayısı gerekiyor. Henüz vaktimiz var, Nisan sonuna kadar beklemeniz gerekecek. Yeni mevsimde isteyen herkesin yeni formülü kullanmasını sağlamaya çalışacağım.

Sn. MeyveliTepe,

Malzememizi aldık Merakla bekliyoruz...

Saygılar

salihm35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 13:42   #897
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:

........
..
.

.
.....
.......

Lütfen yani
Sayın soilles, 875 nolu mesajınızdaki, yukarıda koyu renkli yazılan, deneyde eksik gördüğünüz hususları açıklarmısınız? Gerçi hitabınız Sayın Meyvelitepe'ye ama burada izleyenlerde var. Teşekkürler. Kolay gelsin.

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 15:57   #898
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.MeyveliTepe nin bardak-terazi deneyini;

çok konuşup çok yazıp ortaya hiçbir somut veri koymayıp sadece laf kalabalığı yapan arkadaşlar aynı malzemelerle tekrarlasınlar da...

Biz de ne demek istediklerini açık-net olarak anlayalım.

Bence bu gereksiz yazı çizilerle mesaj kirliliği yaratılıp kaolin konusundaki önemli bilgiler gizlenmek isteniyor.

Bu nedenle yönetimce konu ikiye ayrılmalı;

Kaolin

Kaolin hakkında yapılan tartışmalar...

İnsanlar gereksiz yere birilerinin ortaya attığı içi boş tartışmalarla vakit kaybetmemeli.

Sn.MeyveliTepe
bence bazı kişilerin her yazdığı ve ortaya attığı mesajlara cevap vermek gereksiz.

Bu sizin gibilerin bilgi -tecrübe ve deneylerini diğer kişilerle paylaşmasını engellemek için yapılan, kendilerince akıllı bir yöntem.

Bu oyuna gelmemek lazım...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 23:17   #899
Ağaç Dostu

ooo bu arada hayli mesaj birikmiş. Bunlara tek tek yanıt vermek için zamana ihtiyacım var. Saınırım bu toleransınız vardır. Çünkü hem yoğun bir çalışma ortamım var hem burada bilgi paylaşımı ve yanıtlara yanıt verme gibi talepleri karşılamak inan her daim kolay değil.

Eski 28-02-2012, 23:21   #900
Ağaç Dostu

Ancak hemen hakkını teslim edeceğim bir yorum var,

Sn Malina haklısınız alıntı yapma konusunda eksikliğim var. Detayını araştıracak zamanım olmadı. Ben de hiç hoşnut değilim çünkü asıl belirtmek istediğim soru ve yanıtları alıntılarla toplamada sıkıntı ve eksiklik hissediyorum. Verdiğiniz linki inceleyeyim bir de bu kadar yoğun talebe yanıt vermek için zaman talep edeyim Sn üyelerimizden.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024