agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni527Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2021, 02:16   #1291
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Evet bu ürüne de rastlamış ve mesaj atmıştım, dün cevap gelmiş ve ürünün jel formunda olduğu belirtilmiş. Suda çok daha hızlı çözündüğü ve toz formuna göre daha avantajlı olduğu falan yazılmış. Bana pek tatmin edici gelmemişti ama sizin cevabınızı yeni gördüm* ve ikisini birleştirince biraz daha anlamlı oldu.

Yine de daha önce adı geçen Kaokil marka toz benim ulaşabildiklerim içinde en uygunu gibi görünüyor fakat onun da "baskısız torba" diye 25 kiloluk bir ürünü kalmış stokta sadece. Baskısız olması bir sorun olur mu bilemedim...

* Not: Normalde foruma masaüstü veya dizüstü bilgisayardan giriyorum. Bir kaç gündür Ankara dışındaydım ve iOS tabanlı telefonumdan bu siteye giriş yapmaya kalktığımda "şu kadar sayıda virüs bulundu, bu site güvenli değil" falan gibi hatalar verdiği için giriş yapamadım. Biraz önce eve döndüm ve foruma ancak girebildim bu nedenle cevabınızı geç fark ettim, kusura bakmayın lütfen.
Toz formu daha uygun tabii ki. Armut psilidi mücadelesi dışında bu mevsim kaolin ile bir işimiz yok. Bahara herkes stoklarını tazeler herhalde.

Bildiğim kadarıyla baskılı-baskısız konusu da şöyle. Firma ürünü ambalajlı olarak ithal ediyor. Aynı speklerde endüstri için de ürün getiriyorlar. Geçen yıl getirdiklerini bitirdikleri için acil ihtiyacı olanlara endüstri için getirdiklerini öneriyorlar. Dediğim gibi, psilid mücadelesi dışında bu mevsim ihtiyaç yok.

mister73 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2021, 17:32   #1292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Evet bu ürüne de rastlamış ve mesaj atmıştım, dün cevap gelmiş ve ürünün jel formunda olduğu belirtilmiş. Suda çok daha hızlı çözündüğü ve toz formuna göre daha avantajlı olduğu falan yazılmış. Bana pek tatmin edici gelmemişti ama sizin cevabınızı yeni gördüm* ve ikisini birleştirince biraz daha anlamlı oldu.

Yine de daha önce adı geçen Kaokil marka toz benim ulaşabildiklerim içinde en uygunu gibi görünüyor fakat onun da "baskısız torba" diye 25 kiloluk bir ürünü kalmış stokta sadece. Baskısız olması bir sorun olur mu bilemedim...

* Not: Normalde foruma masaüstü veya dizüstü bilgisayardan giriyorum. Bir kaç gündür Ankara dışındaydım ve iOS tabanlı telefonumdan bu siteye giriş yapmaya kalktığımda "şu kadar sayıda virüs bulundu, bu site güvenli değil" falan gibi hatalar verdiği için giriş yapamadım. Biraz önce eve döndüm ve foruma ancak girebildim bu nedenle cevabınızı geç fark ettim, kusura bakmayın lütfen.
Merhaba,

Kaokil bizim ürünümüzdür. Geçen sene pandemiye rağmen beklenenin üzerinde talep oldu ve ilk defa Ekim ayında elimizdeki stoklar tükendi. Ancak talep üzerine yılsonundan önce yeni bir parti getirmek durumunda kaldık. Torbalara baskı yapılmasını beklemek bile bizi 20 gün öteleyeceği için düz beyaz baskısız torbada içeriği tamamen KAOKİL olan ürün geldi.

Orijinal KAOKİL yazılı üründen ambalajı dışında farkı yoktur. 2021 yılı için stoklarımıza KAOKİL girişi Nisan ayı sonu, Mayıs ayı başı olarak planlanmaktadır. Şu dönemde çok yüksek olan navlunların ürün fiyatına yansımaması için düşüşünü beklemekteyiz.

Acil ihtiyacınız var ise BASKISIZ TORBA olarak satışta olan KAOKİL Tarımsal kaolin kilini endişe etmeden kullanabilirsiniz.

Saygılarımızla

Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2021, 23:05   #1293
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaolin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - Bölüm 1 - Malzeme

Yayınlandı.

Eski 14-02-2021, 17:18   #1294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Sn.Meyvelitepe böyle bir ürün var ne dersiniz

https://www.moderntrm.com/product/de...mis-saf-kaolin

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2021, 00:10   #1295
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Efe Bey Mesajı Göster
Sn.Meyvelitepe böyle bir ürün var ne dersiniz

https://www.moderntrm.com/product/de...mis-saf-kaolin
Bu malzemenin toz halinden numune göndermişlerdi. Gelen numunenin özellikleri iyi (Çin kökenli rafine, kalsine, tane büyüklük ortalaması 1 mikron veya altı) kullanılabilir bir malzeme. Sıvı duruma getirilmiş halini görmedim.

TCM beğendi.
Eski 22-02-2021, 16:37   #1296
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Sn MeyveliTepe blogunuzdan ve buradan okuyarak geçen yıl kaokil kaolin, gülleci bulamacı, etidot 67, nufilm-17 ile farklı karışımlar yaparak bahçemde kullandım. Gayet de iyi sonuçlar aldım. Kirazda sirke sineği için de elma sirkesi yapıyoruz, nufilm ve kaokilin fiyatlarının yüksek olması dışında bir sıkıntı yok. İthal olmasından kaynaklanıyor sanırım.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2021, 18:16   #1297
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
Sn MeyveliTepe blogunuzdan ve buradan okuyarak geçen yıl kaokil kaolin, gülleci bulamacı, etidot 67, nufilm-17 ile farklı karışımlar yaparak bahçemde kullandım. Gayet de iyi sonuçlar aldım. Kirazda sirke sineği için de elma sirkesi yapıyoruz, nufilm ve kaokilin fiyatlarının yüksek olması dışında bir sıkıntı yok. İthal olmasından kaynaklanıyor sanırım.
Sadece ithal olması değil. Bu gibi malzemeler önce rafine ediliyor. İçindeki kum, feldspat, alunit, demir vs. ayıklanıyor. Bu bir maliyet. Sonra 1100 derecelik fırınlarda kalsine ediliyor. Bu da maliyet. Ortalama tanecik boyutu 1 mikron altına iniyor. Bu da ilave maliyet gerektirir. Bunlara navlun ve vergileri ekleyin. Üreticinin kârı, fabrikalarının amortismanı, distribütörünün kârı, depolama masrafları vb. ekleyin.

Bunu, yerli, hiç bir işlemden geçmeden, topraktan çıktığı haliyle sıfır maliyetle torbalayıp satanların fiyatlarıyla karşılaştırın.

Bu hesaba, saf kaolinit ile yarısı kumdan oluşan karışık malzemenin ağırlık/hacim oranlarından gelen farkı dahil etmedim.

gerekli işlemden geçmiş saf ve kalsine edilmiş kaolinin 25 kg'ının hacimi 71,5 litre iken, işlenmemiş karışık malzemenin 25 kilosunun hacmi 33 litre civarında gelir (birer torba alınarak karşılaştırılabilinir).

Bir an için işlenmemiş ham malzemenin uygunsuz olmasını unutalım. Varsayalım ki bu malzeme de bitkiler üzerinde hiç bir olumsuz etki yaratmadan, binlerce bilimsel araştırmada elde edilen faydalı sonuçları sağlıyor olsun (ki öyle değil).

İşlenmemiş malzemedeki partikül sayısı ile işlenmiş malzemedeki partikül sayısını karşılaştıralım. İşlenmiş malzemedeki ortalama partikül boyutu 1 mikrondan küçük. Diğerinin partikül boyutunun 1 mikrona yaklaşması pek mümkün değil ama diyelim ki hadi bunlar da 1 mikron altı.

Biri 71 litre 1 mikron altı malzeme, diğeri 33 litre.

Kaolin kaplamasında iş görenler 1 mikron altı kaolinit partikül sayısı (her bir santimetrekare bitki yüzeyinde kaç tane kaolinit partikülü var - kaplama böyle ölçülür).
Bu hesabı yaparsanız göreceksiniz ki, ABD'den ithal, pahalı diye bilinen malzemeler dahi, yerli işlenmemiş, hiç bir masrafı olmayan malzemeden ciddi bir şekilde ucuz. (işlevleri arasındaki farkı gözardı etsek dahi)

Aslında maden/mineral piyasasını bilenler açısından gayet açık bir durum. Dünya piyasalarında tonu 50 dolara da kaolin var (çimentoluk ya da seramik dolgusu olanlar), 1000 dolara da var (işlenmiş kaplamalı malzeme)

Gerisi cahil kandırmaca. Çimentoluk malzemenin tonunun 2000+ liraya çiftçiye itelenmesi. Bunun yaparken de bu malzemenin ucuz olduğu algısını yaratarak.

Eski 23-02-2021, 06:02   #1298
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Aslında çiftçiyi veya daha geniş anlamda herhangi bir ürün satın alan tüketiciyi koruyacak denetim mekanizmaları olmalı; o çuvalın veya paketin üzerinde yazılanların doğruluğu denetlenmeli, aksi durumda ceza uygulanmalı. İşte o zaman ucuz ve pahalıyı kıyaslamak daha kolay olur sanırım.

Tabi böyle bir sistem güzel yurdumda devreye girene kadar sağ olsunlar MeyveliTepe'lere müracaata devam

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021