agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2012, 10:11   #1141
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülya Mesajı Göster
Sayın pria
Benim aldığım nergislerim de çok güzel açtı.Size teşekkür ederim.

Yaklaşık bir aydır çiçeklerini koklayıp,seyrediyorum.
İnternette mis kokulu nergislerle ilgili bir yazıya 2008 yılında bir kişi şöyle bir yorum yazmış..doğru mudur, neye, hangi kaynağa dayanarak yazmış bilemiyorum:

...Nergisi koklamak hayatta hiç olmazsa bir kere her insana nasip olmalı bir çok hastalıklarda ilaç gibi kullanıldıgı bilinmekte. Özellikle kokusu kalp, hafıza ve sinirlere faydalı oldugu..

Missbiyolog: Miss Kokulu Nergis

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 11:59   #1142
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İnternette mis kokulu nergislerle ilgili bir yazıya 2008 yılında bir kişi şöyle bir yorum yazmış..doğru mudur, neye, hangi kaynağa dayanarak yazmış bilemiyorum:

...Nergisi koklamak hayatta hiç olmazsa bir kere her insana nasip olmalı bir çok hastalıklarda ilaç gibi kullanıldıgı bilinmekte. Özellikle kokusu kalp, hafıza ve sinirlere faydalı oldugu..

Missbiyolog: Miss Kokulu Nergis

Nergis

Sayın pria, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Gelecek sezon bahçeyle buluşacaklarını umuyorum
Daha geniş ve derin saksıya balkonda yer olmadığı için bu saksıya ekilmişlerdi.

Nergiz kokusu hakkında söylenenler doğru bence ,insana kendini iyi hissettiren bir kokusu var.

5 soğan almıştım.10 sapta çiçek açtılar. Balkonum saksı kalabalığı yaşadığı için,sularken iki dal kırılmıştı,vazoya içeriye aldım.

Tekrar teşekkür ediyorum,bu güzel kokuyu tanıttığınız için.Karaburun nergislerimde var, sizin nergislerin kokusu daha farklı.

Selamlar.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 18:08   #1143
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Ankara'dan da iyi haber. Tam köklenme aşamasında söküp yerini değiştirme zulmüme karşın tomurcuk yapmayı başardı. Tek tomurcukla yetinmesi belki de kökünü zedelememden oldu. Hoş bu kadarını bile beklemiyordum ya, sürpriz oldu Tek tomurcuk var ama epeyce bir yavru yapmış. Görünürde 5 yavru var. Demek ki bir süre sonra aşiret olacak
Name:  1f-11.03.2012 - Kopya.jpg
Views: 1176
Size:  28.5 KB

Havalar biraz bahara dönse çiçeğini görüp koklasam çok mutlu olacağım...

COYOTE, feriha, pria ve 1 kişi beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 18:50   #1144
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

1056 nolu mesajınızda
''Bir de işin komiği bendeki ilk filizlendiği sıralarda sizin büyük saksı ister yazılarınızı okuyunca saksı değişimi yapmış ama kökler öyle derine gitmiş ki istemeden köklerin bir kısmının kopmasına ve zarar görmesine neden olmuştum. Kendime çok kızmıştım da, olan da olmuştu. Bu yıl için kendi soğanımdan artık umudumu kesmiştim. Ellemeyeyim bari soğanı sağlam kalsın gelecek yıla belki açar diye düşünüyordum. Filizlerin büyüdüğünü görünce çok sevindim.

Yani yaşamın özeti belki de Kimi canlı çok güçlü oluyor, başına ne gelirse gelsin ayakta kalmayı başarıyor. Kimi zaman da ne kadar özenilirse özenilsin, olmuyor.''
diye bahsettiğiniz gazi soğanınız bu demek ki Nevsune Hanım?

Hayata herşeye rağmen çok sıkı sıkıya tutunmuş..dimdik ayakta ve üstelik çiçek hazırlıyor size.. ben de çok sevindim bu duruma..
Gelecek yıl umarım daha mutlu eder sizi..yavrularıyla tabi..
Siz, önümüzdeki yıl ekim ayı ortalarında (Ankara için) şöyle 20-25 santim genişlik ve derinlikte bir saksıya soğanıın yavrularını hiç ayırmadan, tam ortasına ekin derim..sanırım 3-4 adet falan çiçek verir..2013 temmuzunda da yavrularını ayırırsınız..

Benden nergis soğanı satın alanlardan yorum ve fotoğraflar görmek , sevindiriyor beni..Teşekkür ederim ayrıca..

Selamlar..

Feriha Hanım'ın nergisleri ne alemdeler acaba?

Eski 11-03-2012, 20:11   #1145
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sn Pria, benim nergislerim terasta saksıların üzeri önce bir karış kar sonra buz şeklinde bu günlere geldi.
Henüz tam buzları erimedi bile..
Görünürde sadece bir saksıda minik sürgün olacakmış gibi gözüküyor..
Zarar veririm korkusuyla merak etmeme rağmen sağlamlar mı diye toprağı kurcalamadım.
Size göre umut var mı dersiniz? Havaların yumuşamasıyla nergislerimin yeşerip sonra da çiçeklerini göstermesi mümkün mü?
Artık bu sene deneme oldu, kış çok yaman geçti..
Çiçeklerini göremezsem seneye tekrar alıp kapalı balkonda yetiştirmeye çalışırım.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 21:04   #1146
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Feriha Hanım..

Benim bildiğim kadarıyla literatürde, bu doble daffodil erlicheer türü nergisler için Amerika zone haritasına göre 5-9 zone'lar arasında uygun yetişme ortamı olduğu belirtilmiş. (bakınız linkte, sağda fotoğraf altında yazılı):

Double Daffodil Erlicheer - K. Van Bourgondien & Sons

5 nolu zone bölgesinde önerilen bitkilere nergisimiz de dahildir..bu zone'da nergislerimizin -28.9 dereceye kadar düşük sıcaklıkları dahi tolore edebileceği belirtilmektedir:

Hardiness zone - Wikipedia, the free encyclopedia

Eğer nergisleriniz bahçe toprağında ekili olsaydı çok büyük olasılıkla Ankara'nın bu sert kışından etkilenmiyeceklerini yazabilecektim..

Fakat saksı, özellikle minik saksıya ekim beni biraz tereddüte düşürüyor..
En azından o sert donlu günlerde saksılarınızı soğuk ama kapalı balkon gibi bir yere alabilseydiniz veya saksılarınızı bir sera naylonuyla geçici olarak örtseydiniz gene birşey olmaz diyecektim..

''minik bir sürgün olacakmış gibi gözüküyor'' dediğiniz için umutluyum..eğer sürgün yemyeşilse daha da umutluyum..
Size tüm bunları yazarken, aynı don olaylarını benim İstanbul'daki saksılarım da yaşadı..hep dışardalar..sanırım gece eksi 6-7 leri tattılar bu kış..
O soğuk donlu günlerde yapraklar pörsüyüp aşağı sarktı, hafiften renkleri açıldı..ben bile hafiften korktum zarar görürler diye..
Saksı toprağını yokladım birkaç gün..taş gibi donmuştu..

Nergis

Buna rağmen havalar ılıklaşınca aniden toparlandılar..şimdi çiçek açmaya yakınlar..
Beni tereddüte düşüren tek şey saksılarınızın küçük olması..kökler inşallah toprak donunca pek zarar görmemiştir..
Soğanların toprağını hiç kurcalamayın..bir an önce onları kapalı balkonunuza almanızda yarar var..
Umarım sizin nergislerde canlanacaktır havaların ılımanlaşmasıyla..
Bekleyelim bakalım..

Eski 13-03-2012, 12:04   #1147
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sayın Pria

Geçen sene sizden aldığım soğanlar Ankara- Çamlıdere 'de (yükseklik :1350 mt.) 1,5 mt. kar örtüsünün altında beklemekte.Tahminen nisan sonu çiçeklenmiş olur.

Saygılarımla

pria beğendi.
fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 12:35   #1148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın pria nergisleri derin olmayan saksıya diktiğim için Hülya hanımın nergisleri gibi çiçeklenme olmadı ama nasıl kaliteli nergisse genede çiçek açmak için canla başla uğraşıyorlar acemiliğime denk geldi eğer derin saksıya dikseydim mükemmel sonuç alıcaktım arkadaşlarımızada tavsiyem saksı önemli.

pria beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 12:39   #1149
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bursa'da ki nergislerden de hala haber yok. Erkenci çeşitlerim 1 ay önce açtı ve bitti bile. Bu yıl çok soğuk oldu. Ondandır diye tahmin ediyorum. Hala kar yağmaya devam ediyor.

pria beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 12:54   #1150
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Sayın Pria

Geçen sene sizden aldığım soğanlar Ankara- Çamlıdere 'de (yükseklik :1350 mt.) 1,5 mt. kar örtüsünün altında beklemekte.Tahminen nisan sonu çiçeklenmiş olur.

Saygılarımla
Anladığım kadarıyla siz, bahçe toprağına ekmişsiniz sayın fsuzen..
Onları kardan önce son gördüğünüzde yaprakları 3-5 santim uzayabilmişmiydiler acaba?
Saygılarımla..

Eski 13-03-2012, 13:01   #1151
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın pria nergisleri derin olmayan saksıya diktiğim için Hülya hanımın nergisleri gibi çiçeklenme olmadı ama nasıl kaliteli nergisse genede çiçek açmak için canla başla uğraşıyorlar acemiliğime denk geldi eğer derin saksıya dikseydim mükemmel sonuç alıcaktım arkadaşlarımızada tavsiyem saksı önemli.
Nilgün Hanım..

Bu nergisler biraz geniş ve derince saksılarda çok daha güzel verimli oluyor, daha güzel soğanlarını büyütebiliyorlar ve yapraklanıyorlar..

Eğer yapabilirseniz, onların köklerini hiç sarsmadan toprağıyla birlikte daha geniş-derin bir saksıya aktarın derim ve tabi aktarımdan sonra bol sulayın..ve tabi, bol güneşli bir yere koyun..

Böyle yaparsanız, gelecek yılın soğanları daha irileşmiş ve çiçek hazırlıklarını daha iyi yapmış olurlar..

Eski 13-03-2012, 13:06   #1152
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Bursa'da ki nergislerden de hala haber yok. Erkenci çeşitlerim 1 ay önce açtı ve bitti bile. Bu yıl çok soğuk oldu. Ondandır diye tahmin ediyorum. Hala kar yağmaya devam ediyor.
Bu yıl her tarafta kış çok sert sayın kopshtar..
Benim nergisler Çanakkale'de geçen yıl 10 şubatta neredeyse çiçek açma durumundaydılar..bu yıl martın sonunda yaprakları hala 5-10 santimdi ve çiçek tomurcukları daha yeni yeni belirginleşiyorlardı..

Sanırım siz de bahçeye ektiniz..Yapraklar uzayabildi mi acaba?
Böyle giderse açmaları nisan 15'i bulabilir..

Hepinize verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum..iyi günler..

Eski 13-03-2012, 14:17   #1153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Pria,benim soğanlarımın son durumunu göstermek istedim. Önce geçen haftanın fotoğrafları;
Name:  IMG_3690.JPG
Views: 1149
Size:  62.2 KB

Name:  IMG_3691.JPG
Views: 1165
Size:  65.3 KB

Altdakiler de bugün, yani 1 hafta sonra ki fotoğraflar;
Name:  IMG_4026.JPG
Views: 1082
Size:  67.2 KB

Name:  IMG_4025.JPG
Views: 926
Size:  44.3 KB

Soğanlarımı sizden aldıktan sonra ilgilenememiş, hatta bir kısmını 2 arkadaşıma vermiştim. Toprağa da geç ekebildim. Ekerken minik yavruları ayırarak diktiğim için sayıları çok gibi görünüyor. Aslında yeterli büyüklükte yalnız 2 tane soğanım var. Bunların üzerine oldukça çetin bir kış geçirdiler. 1 hafta arayla çekilen fotoğraflarda,soğuklar nedeniyle bir gelişme gözlenemiyor. Bu kadar badireden sonra yine de çok sağlıklı görünüyorlar değil mi? Umarım güneş ve sıcaklığa kavuşunca daha da güçlenirler ve seneye bol bol çiçek verirler. Bu sene benim için sağlıklı kalmaları yeterli. Sevgilerimle...

pria ve polemos beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 14:34   #1154
Ağaç Dostu

Sayın Pria bir sorum olacak. Paketteki minik soğancıkların nergislerimden koptuğunu düşünüyordum ama her iki saksımda da 2 tane farklı bitki var sanırım. Rica etsem fikrinizi söylermisiniz? Teşekkür ederim...

Eski 13-03-2012, 16:11   #1155
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın Pria,benim soğanlarımın son durumunu göstermek istedim. Önce geçen haftanın fotoğrafları;
Eklenti 273694

Eklenti 273695

Altdakiler de bugün, yani 1 hafta sonra ki fotoğraflar;
Eklenti 273696

Eklenti 273697

Soğanlarımı sizden aldıktan sonra ilgilenememiş, hatta bir kısmını 2 arkadaşıma vermiştim. Toprağa da geç ekebildim. Ekerken minik yavruları ayırarak diktiğim için sayıları çok gibi görünüyor. Aslında yeterli büyüklükte yalnız 2 tane soğanım var. Bunların üzerine oldukça çetin bir kış geçirdiler. 1 hafta arayla çekilen fotoğraflarda,soğuklar nedeniyle bir gelişme gözlenemiyor. Bu kadar badireden sonra yine de çok sağlıklı görünüyorlar değil mi? Umarım güneş ve sıcaklığa kavuşunca daha da güçlenirler ve seneye bol bol çiçek verirler. Bu sene benim için sağlıklı kalmaları yeterli. Sevgilerimle...
Sayın gçakar..

Öncelikle belirtmeliyim ki; nergisleri oldukça elverişli geniş ve derin saksılara ekmişsiniz ve çok çok sağlıklılar..koyu yeşil..yapraklar kalın..

Sizde dikkatli incelerseniz iri 2 değil 4 soğanınız var saksılarınızda..
Gözlerim yanılmıyorsa, resimleri büyüterek anlayabildiğim kadarıyla, diplerindeki şişkinliklere bakarak sanki, 3 veya 5 çiçek alacağınız kanaatindeyim..Gelecek yıl değil..bu yıl..
Siz de aşağıdaki linkte yüklediğim fotolara bakıp nergislerinizin dip kısımlarını inceleyerek kesin olarak kaç adet çiçek sapı olabileceğini tesbit edebilirsiniz:

Nergis

Havalar bir hafta kadar gündüz 14-15 dereceleri görünce hem yaprakların hemde çiçek saplarının hızla uzadığına sevinerek tanık olacaksınız..
Çiçek sapı uzarken pek susuz bırakmayın..tomurcuklar şişip patlamadan bir hafta öncesinde sulamazsanız koku veriminin artacağını söyliyebilirim..

Emeğiniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..

Not:O dediğiniz hediye soğanlar lale..Büyük bir olasılıkla bu yıl değil gelecek yıl mutlaka açarlar..
Nergislerinizi gelecek yıl oldukça uygun olan yuvarlak saksınızı biraz daha doldurarak 15 santim arayla topluca ekerseniz sanırım 10 dan fazla çiçek alabilirsiniz..

polemos beğendi.
Eski 13-03-2012, 17:01   #1156
Ağaç Dostu

Sayın Pria, mesajınız da ki çiçek müjdesi, benim için çok hoş bir sürpriz oldu. Nergis soğanı ile lale soğanını ayıramadığım için biraz utanarak, hediyeleriniz için çok teşekkür ederim. Nergislerimin sağlıklı olması, tamamen sizin yetiştirdiğiniz soğanlarının sağlıklı olmasıyla ilgili. Rastgele alınmış soğanlar olsaydı, uzun süre dokunmadığım kargo poşetinde sağlam kalmazlardı. Yaşattığınız güzellikler için tekrar teşekkürler...

pria beğendi.
Eski 13-03-2012, 17:16   #1157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Bahçemizde bir tane Nergisimiz var. Çiçek açtı ama çiçekleri çok küçük aynı zamanda yeşil yaprakları çok zayıf ve cansız. Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 17:25   #1158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Hepgül bir tane nergisiniz var ve açtı ha.. Daha ne istiyorsunuz?
Ben dün hiç açmadılar diye, 30 a yakın kökü söktüm ..
Yaprakları İzmirdeki tutarsız soğuklar yüzünden cansızdır.. Düzelir )

pria beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 19:32   #1159
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Benimkiler de tomurcuklanmaya başladılar, çiçeklerini merakla bekliyorum.

pria beğendi.
kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 19:32   #1160
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Anladığım kadarıyla siz, bahçe toprağına ekmişsiniz sayın fsuzen..
Onları kardan önce son gördüğünüzde yaprakları 3-5 santim uzayabilmişmiydiler acaba?
Saygılarımla..
Sayın Pria

Geçen sene çiçekleri küçük oldu ve sonbahara kadar yaprakları yeşil kaldı.Don başlayınca yapraklarını kestim.Benim bahçemdeki ilkbaharda açan soğanlı bitkilerimin sürgünleri , kar yağışı öncesi ya toprağın altında kalır ya da 1-2 cm toprak üstünde kalır.Sizin nergislerin sürgünü 3-5 cm olsa kesin gözüme çarpardı.

saygılarımla

Eski 13-03-2012, 19:48   #1161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Sarı Nergis Soğanı-Narcis St.Patrick's Day(5 adet/pk) - En ecuz en kaliteli tarımsal ürünler Tarım Tedarik
resimdeki nergisden diktim aralıkta tomurcukları görünmeye başladı bilgilerini bilmiyorum acaba kokulumu kokusuzmu sayin pria teşekkürler...

useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 20:00   #1162
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın Pria

Geçen sene çiçekleri küçük oldu ve sonbahara kadar yaprakları yeşil kaldı.Don başlayınca yapraklarını kestim.Benim bahçemdeki ilkbaharda açan soğanlı bitkilerimin sürgünleri , kar yağışı öncesi ya toprağın altında kalır ya da 1-2 cm toprak üstünde kalır.Sizin nergislerin sürgünü 3-5 cm olsa kesin gözüme çarpardı.

saygılarımla
1- Geçen yıl çiçeklerin biraz küçük olmasının nedeni, nisbeten küçük soğanların size denk gelmesinden kaynaklanabilir..Gerçi ben, herkese adaletli olarak hem en iri, hem de daha az iri olanları, kimseye en ufak bir ayrımcılık gözetmeksizin elimden geldiği kadar göndermeye çalışıyorum ama belki de size ayıklana ayıklana artık bunlara müşteri çıkmaz dediğim geç zamanlarda sattığım soğanlar da denk gelmiş olabilir..

2- ''sonbahara kadar yaprakları yeşil kaldı'' sözünüzden çıkardığım anlam şu..
(Ankara'da) 1350 metre yükseklikte oldukları için, nisbeten daha az sıcaklıklar yüzünden, serin bir ortamda olduklarından yapraklar sararmamış olabilir..tabi bunda sulama da etkilidir..

Don olayları başlayınca yapraklarını kesmeniz sonrasında yeni yaprakları ne zaman verirler ben de bilemiyorum..ilginç bir durum..yetişme ortamları yüksek ve serin bir yer olduğuna göre belki de sizin nergislerinizin açmaları mayıs ayına kadar sarkabilir..
Lütfen gelişmeleri yazınız.
Selamlar..

Düzenleyen pria : 15-05-2012 saat 21:56
Eski 13-03-2012, 20:17   #1163
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
sayın pria. benim sizden aldığım nergiz soğanları yanlarından minik yavrular verdi .yaprakların boyu uzadı bazı soğanlarda nergiz tomurcukları var ama havalar serin olduğu için daha açmadı . bende nergiz soğanlarını saksıda büyütüyorum .

pria beğendi.
yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 20:21   #1164
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Sayın useful
resimdeki nergisden diktim aralıkta tomurcukları görünmeye başladı bilgilerini bilmiyorum acaba kokulumu kokusuzmu sayin pria teşekkürler...[/QUOTE]

Siz sorunuzu sayın pria'aya yöneltmişsiniz.Ben de yetiştirdim,için cevaplamayı düşündüm.

Ben de bu nergislerden yetiştirdiğim için biliyorum ,şu an açıp geçti çiçekleri. Kokusu yoktur.Bu cinslerin

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 20:31   #1165
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kar-topu Mesajı Göster
Benimkiler de tomurcuklanmaya başladılar, çiçeklerini merakla bekliyorum.
Gönderdiğim nergis soğanlarının çiçeklenmiş halleriyle ilgili fotoğrafları foruma yüklemenizi ben de dört gözle bekliyorum sayın kar-topu..selamlar..

Eski 13-03-2012, 20:43   #1166
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster
Sarı Nergis Soğanı-Narcis St.Patrick's Day(5 adet/pk) - En ecuz en kaliteli tarımsal ürünler Tarım Tedarik
resimdeki nergisden diktim aralıkta tomurcukları görünmeye başladı bilgilerini bilmiyorum acaba kokulumu kokusuzmu sayin pria teşekkürler...
Sayın useful...

Google' ''Narcissus Saint Patrick's Day'' olarak girdim..birçok ecnebi sitede aynen sizin nergisiniz var, fakat hiçbirinde ''fragrant-fragrance'' bölümü veya açıklaması yok..Kokusuz olduğu için gerek duymamış olbilirler..Sadece aşağıdaki linkte ''not fragrants'' açıklaması var..Orijinal sayfayı defalarca denedim açılmıyor..Türkçesini açtım bir ara orada Hülya Hanım'ın dediği gibi maalesef ''kokusu yok'' diyor..

Orijinal sayfa:
www.rightplants4me.co.uk

Eski 13-03-2012, 21:10   #1167
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın Pria, mesajınız da ki çiçek müjdesi, benim için çok hoş bir sürpriz oldu. Nergis soğanı ile lale soğanını ayıramadığım için biraz utanarak, hediyeleriniz için çok teşekkür ederim. Nergislerimin sağlıklı olması, tamamen sizin yetiştirdiğiniz soğanlarının sağlıklı olmasıyla ilgili. Rastgele alınmış soğanlar olsaydı, uzun süre dokunmadığım kargo poşetinde sağlam kalmazlardı. Yaşattığınız güzellikler için tekrar teşekkürler...
Emin olun, en gözde çiçeğim olduğu için 15 yıldan beri özenle, gözüm gibi bakarım onlara..
Allah'a şükür, daha hiç hastalık belirtisi görmedim..
Gerçekten özel bir itina, bakım gösteriyorum onlara..
Fakat bu yıl bir kişiden 2 soğanının yumuşayıp çürüdüğünü öğrendim..
Bunun hastalıktan olmadığına inanıyorum..çünkü, ben onları haziran sonu söküyorum ve fidanlığımdaki kulübede taaa kasım ayına kadar bekliyorlar..
Veya sizlere temmuzda gönderiyorum, yine kasım ayına kadar sizlerde sapasağlam bekliyorlar..
Ki; sizin soğanlar gibi naylon kargo poşetinde unutulup beklemekten dahi etkilenmiyorlar..

Sanırım o çürüyen 2 soğan kargo esnasındaki ezilmeden, darbe görmesindendir..çünkü, görüyorum..kargocular paldır küldür atıyorlar torbaları..
Kargoda ezilmelerini önlemek için kutularda göndermek gerek herhalde..

Selamlar..

selis ve Güzin Çakar beğendi.

Düzenleyen pria : 13-03-2012 saat 21:41
Eski 13-03-2012, 21:29   #1168
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın Pria

Saygılarımla
Aynen sizin gibi benden geçen yıl nergis satın alan forum üyesi Ankara'dan sayın Dağalasi'dan bugün aldığım e-mailde şöyle yazmış: ''Söylediğiniz gibi Ankara'da kış çok sert geçti ve aslında geçti demek de doğru değil çünkü kuzey bahçemde halen 10-20 cm arası kar var. Güney cephesinde karları temizleyerek soğanların üzerini açtım. Patlamışlar ama kar altında sararmışlar. Güneş görene kadar böyle sarı kalıyorlar ama sonra toparlıyorlar.''

Sayın Dağalasi soğanlar konusunda geçen yıldan tecrübeli bir kişi olduğu için sizin gibi daha emin ifadeler kullanmış..
Sizlerin sözlerinize göre, bahçe toprağına ekilen bu nergisler bu yılki gibi Ankara'nin şiddetli donlarına dayanabiliyor..
Literatürde denildiği gibi -30'lara kadar tolere edebiliyor..
Ama..saksılarda..özellikle minik saksılarda durum farklı..onları ya iyice örterek yalıtmak veya kapalı-serin bir yere aktarmak gerekiyor don etkilerine karşı..
Bu hassas durumu, önümüzdeki sezon Ankara gibi sert don olaylarının olduğu yerlerde saksılara ekecek kişilere özellikle belirteceğim..

selis beğendi.
Eski 13-03-2012, 22:34   #1169
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Nergis soğanlarının,eğer bahçede ve su birikmeyen bir yerde dikili ise, Ankara'nın soğukları ile bir sorunu olmuyor. Sadece 3-4 hafta geç çiçek açıyor. Benim için tehlike, soğuktan ziyade toprağı kar altında delik deşik yapan tarla faresi.İnşallah ters lale soğanlarım diğer soğanlarımı korumayı başarmıştır.

Saygılarımla

Eski 13-03-2012, 22:57   #1170
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Nergis soğanlarının,eğer bahçede ve su birikmeyen bir yerde dikili ise, Ankara'nın soğukları ile bir sorunu olmuyor. Sadece 3-4 hafta geç çiçek açıyor. Benim için tehlike, soğuktan ziyade toprağı kar altında delik deşik yapan tarla faresi.İnşallah ters lale soğanlarım diğer soğanlarımı korumayı başarmıştır.
Saygılarımla

Minik bilgiler:

Sizin de belirttiğiniz gibi ters lale ''soğanının kokusu fare gibi kemirgen hayvanları kaçırır.''

:: terslale.tc ::

''fare sincap gibi kemirgen hayvanların soğanlara zarar vermemesi için önceden hazırlanan ve toprağa yerleştirilen tel kafes içine soğanların dikilmesi uygundur ''

EK SOANI

Her ihtimale karşı, '' kış donlarına hassas olan türlerde malçlama olarak tabir edilen talaş, ağaç yaprakları, çam ibresi gibi materyaller toprak yüzeyine yerleştirilir''

Hobi Bahçemiz

Kedi ve köpekleri bile zehirleyip öldüren nergisleri, farelerin yiyeceğini hiç sanmıyorum...

BizHayvanSeveriz.Com Hayvan Severlerin Buluşma Noktası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024