agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2012, 23:08   #1171
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
İzlenimlerime göre ,tarla faresi soğanı yemiyor ama o kadar çok delik açıyor ki soğuk hava ,kar veya su bu deliklere dolarak ya köklerin ya da soğanın donmasına yol açıyor.

pria beğendi.
fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 23:52   #1172
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bahçem 1140 metre rakımda. Bu kış -30 civarına bir kaç kez geldik. Kar halen duruyor. Soğanlılar için ayırdığım bölümde gelişme yavaş. Bu ayın 20'sinden sonra hızlanırlar. Gördüğüm kadarıyla telef olan soğan yok.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 08:13   #1173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Adnan bey,
Ankara'nın soğuk kışı sebebi ile henüz hergisler kar ve buz altında. Karları üstlerinden aldığınızda, sararmış ve 0.5 cm lik bazi tomurcukları görebiliyorsunuz. Bu tomurcuklar ilk güneşle beraber yeşillenip sağlıklı bir görüntüye kavuşuyorlar. Ankara'da henüz bizim biraz daha zamana ihtiyacımız var. Geçen sene saksıya ekip, dışarıda bıraktığım soğanların hepsini kaybettim. Saksınız ne kadar derin olursa olsun, drenajı yeterli olmadığı sürece içindeki yağmur ve kar suları donarak soğanları öldürüyor. Don derinliği 10 cm olmasına rağmen saksılarda bu kural çalışmıyor ve saksının derinliklerine kadar don ilerliyor. Boyu 80 cm e varan toprak saksılarım bu kış paramparça oldular. Don sebebi ile patladılar. Dolayısı ile saksıda nergiz yetiştirmek isteyenler saksıları don için sarıp koruma altına alırlarsa faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bahar tüm güzelliği ile bizleri bekliyor.
Saygılarımla,
Bülent Öztarhan

pria ve polemos beğendi.
DagAlasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 08:31   #1174
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DagAlasi Mesajı Göster
Adnan bey,
Ankara'nın soğuk kışı sebebi ile henüz hergisler kar ve buz altında. Karları üstlerinden aldığınızda, sararmış ve 0.5 cm lik bazi tomurcukları görebiliyorsunuz. Bu tomurcuklar ilk güneşle beraber yeşillenip sağlıklı bir görüntüye kavuşuyorlar. Ankara'da henüz bizim biraz daha zamana ihtiyacımız var. Geçen sene saksıya ekip, dışarıda bıraktığım soğanların hepsini kaybettim. Saksınız ne kadar derin olursa olsun, drenajı yeterli olmadığı sürece içindeki yağmur ve kar suları donarak soğanları öldürüyor. Don derinliği 10 cm olmasına rağmen saksılarda bu kural çalışmıyor ve saksının derinliklerine kadar don ilerliyor. Boyu 80 cm e varan toprak saksılarım bu kış paramparça oldular. Don sebebi ile patladılar. Dolayısı ile saksıda nergiz yetiştirmek isteyenler saksıları don için sarıp koruma altına alırlarsa faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bahar tüm güzelliği ile bizleri bekliyor.
Saygılarımla,
Bülent Öztarhan
Sayın Dagalasi,

Foruma aktardığınız çok değerli tecrübeleriniz ve gözlemleriniz için teşekkür ederim..

Ankara'da bu yıl ekstrem değerlerin görüldüğü anlaşılıyor..
Benim Çanakkale'deki kasabada bile, deniz kıyısı olmasına rağmen, zeytin fidanlığımdaki kulübede su saati patladı..10 yıldan beri hiç böyle birşey yaşamadım..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 09:23   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2012
bana nergis çiçeği yollaya bilcek olan var mı takas karşılığında bu sokakta satılanlardan bnde farklı bir newrgis yollarım

melih742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 16:05   #1176
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın pria,

Nergislerinizi gittikleri yerde takip etmeniz çok hoş.

Pek çok yerde olduğu gibi bu sene kışımız hem çok uzun sürdü hem de daha önce görmediğimiz eksi değerleri gördük. Bahçe oldukça kötü etkilendi, bitki kayıplarım oldu. Soğuğa dayanıklı olan nergisler yaşamlarını sürdürseler de gelişimleri çok yavaş oluyor.

Sizden geçen sene nergis almıştım yani açtıklarında ilk defa koklayacağım. Gözlem ve tespitlerinize yardımcı olması bakımından sizin nergislerin durumuyla birlikte bahçemde olan diğer iki çeşitden de bahsetmek istiyorum.

İlk nergisim sarı kokusuz nergis; yanılmıyorsam bu türden sizde de vardı; çok iri çiçek açan bir cins. Geçen sene yerini değiştirdim. İlk yaprak çıkaran ve yeşil aksamı en iyi gelişmiş olan bu türün üzerinde 2-3cm. cıvarında çiçek sapı oluşumları var.

Mutlu Bey'den aldığım kokulu nergisler geçen kışı dış mekanda ve saksıda geçirmişlerdi; bu kış onları da toprağa aldım. Yeşil aksamı sarı nergise göre cılız olsada 15cm. cıvarında çiçek sapı var. Bu nergisler geçen sene 20 gün önce çiçek açmışlardı.

Sizin nergisler, Double Daffodil Erlicheer ise çok geç yaprak çıkardı. Şu anda 3-4 cm. cıvarında yaprakları var; henüz çiçek sapı oluşumu yok.

Bu üç nergis türü bulundukları yere aynı zamanda dikildi; dikim yerleri birbirine yakın; Double Daffodil Erlicheer diğerlerine göre biraz daha korumalı bir alanda bulunuyor.

Umarım havalar en kısa sürede normale dönerde koku, renk cümbüşü bahçemize gelir.

yeşillim ve pria beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 18:30   #1177
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın pria,

Nergislerinizi gittikleri yerde takip etmeniz çok hoş.
Sayın üzüm..

Bilgi ve tecrübe paylaşıldığı oranda değerlenir düşüncesinde olduğum için iki yıldan beri benden nergis soğanı satın alan kişilerle bağımı koparmamaya çalışarak, onların hemen hepsine sorunları ve izlenimlerini aktarmaları ricasıyla özel mesaj yazdım..
Ben 15 yıl önce kimden aldığımı hatırlayamadığım ve çoğalttığım bu nergis türünü yıllarca edindiğim tecrübelerle mutlaka daha iyi tanıyorum ama, yinede bilmediğim özelilkleri olduğunu varsayıyorum ve en önemlisi değişik iklim koşullarındaki davranışlarını bilemiyorum.

Mesela, ecnebi sitelerde bu türün USA 5-9 arası zone'larda uygun yetiştiği, -30 derece düşük, ekstrem sıcaklık değerlerini tolore edebildiğini okusam da, bu yıl Ankara'nın birkaç kez -30'lara yaklaşması neticesinde Ankara'lı üyelerin bizzat tecrübe ve izlenimlerini onlardan okumak teorik bilgilerden çok daha değerlidir bizler için..

İşimi temiz ciddi ve dürüstçe yapmaya çabalayan biri olarak, bu soğanlara para ödeyen herkesi mutlu görmek hedefimdir..

.............
Benim en çok hassasiyet gösterdiğim bir husus ta şudur:

Ben bu soğanları haziran ayı sonunda söktüğümde, yılların verdiği göz alışkanlığıyla gelecek yıl çiçek vermeye aday olanlarını satış için ayırırım.Çiçek vermeyecek gibi olan yavruları ise kendim ekerim. Bakın, bu yıl satıştan artan 700 yavru soğanda bile 15 gün önce köye gittiğimde, 400'e yakınında minik çiçek sapı vardı..onları, soğanlarını büyütmesi için kesip attım...
İşte, tüm bunlara rağmen, bu yıl satışa sunduğum soğanlar içinde çok çok ender de olsa çiçek veremiyen soğanlar olduğunu okumak, duymak bana üzüntü verir..
Oysa, bu soğanların bakımına sulamasına güneş gören bir yerde haziran sonuna kadar devam edildiği takdirde, gelecek yıl mutlaka açacaklarına inansam da, böyle bir durumdan çok üzüntü duyarım..

Foruma yazanlardan okuduğuma göre şükür ki, böyle bir sitem, yakınma yok..hatta 4 soğan alan 7 çiçek, 5 soğan alan 10 çiçek te alabiliyor..Geçen yıl da benden nergis satın alanlardan da hiçbir şikayet duymadım..Dileğim hep böyle olmasıdır..

Ama..olmaz diye birşey yok..her ihtimale karşı bu yıl çiçek vermeyen soğan denk gelen olursa ''affola'' diyorum..
İnternet ortamında insanın aradığı tek şey ''güven duygusudur''..Bunu on paralık dalaverelerle yitirdikten sonra pırlanta yetiştirseniz de değeri yoktur.Ben istekli olmasam bile, bakın, 4 ay öncesinden bana soğan parası yatıranlar var..
Böylesine güzel bir güveni yitirmek benim için kâbustur..

nevsune, Kiraz, fsuzen ve 4 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 15-03-2012 saat 19:07
Eski 16-03-2012, 11:26   #1178
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn pria kendime kızıyordum ki şimdi yanlışımın nasıl doğruya çıktığının sevincini yaşıyorum. İyi ki nergisi büyük saksıda yetiştirme önerinizi okuyunca elleşmişim de koyacak yer bulamadığım için kapalı balkonda kalmış. Birden gelişmesini hızlandırdı. Kaç gündür hava kapalı ve soğuk ama tomurcuk kesesini patlatıp çiçeklerini çıkartmaya başladı. Baharın geldiğini anladı galiba Kokusunu duymama az kaldı. Çok sevinçliyim.
Name:  P3160274.jpg
Views: 1930
Size:  29.5 KB

Sizin de yazdığınız gibi Ankara'da saksı içinde soğanlı bitki yetiştirirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Ben bu nergis ve muskarilerim dışında bütün soğanlılarımı kaybettim, kardelenlerim bile açamadan yarım cm boyunda kaldılar. Nedeni saksıda gerekli drenaj olmadığı için donmaya çok açık olmaları olsa gerek. Hele bu yıl Ankara don konusunda tavan yaptı. Her yıl kapalı balkonda açan beyaz çiçekli bir soğanlımı bu yıl dışarı çıkarınca sanırım donmasına neden oldum hala bir belirti yok kurcalamaya korkuyorum. Neyse, bu yılki kayıplarım bana bundan sonra yapmam gereken doğruları öğretti.

Size tekrar teşekkür ediyorum. Hem soğanları verdiğiniz, hem de bu kadar titiz bir şekilde sonuçları izleyip bizleri doğru yola götürdüğünüz için.

pria beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 12:15   #1179
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nevsune Hanım..

Ankara'nın bu yıl şidetli soğuklarından galip çıkan bu nergisinizin çiçeğini görebildiğiniz için inanın çok sevindim..
Bunun yanında oldukça önemli püf noktalarını öğrenmiş olarak seneye çok çok iyi sonuçlar alacağınıza inanıyorum..

Bu Double Daffodil Erlicheer türü nergis ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi bıkmadan yazmaya ve sizlerin farklı iklim kuşaklarındaki tecrübelerini de merakla takip etmeye, dolayısıyla, benden bunları satın alanlara daha çok ve kesine yakın bilgiler aktarabilme olanağına kavuşuyorum..Bu yüzden, benden bunları satın alanların bire-bir gözlemlerine ihtiyacım var..
Çünkü bu tür maalesef ülkemizde hiç bilinmeyen bir tür..Ben literatürden ne kadar öğrenmeye çalışsam da, ülkemizdeki yetiştiren sizlerin aldığı sonuçlar çok daha önemlidir..

Kısaca...
Bu nergisler eğer drenajı iyi bir bahçe toprağına ekildiyse, -30 derece düşük ısıları tolore edebiliyor..Bahçede ektiğiniz alanın üzerini 3-5 santim kalınlığında, saman, kuru yaprak, kalın odun talaşı ile malçlama yapmanız koruyucu olacaktır..
Fakat, ıslak saksı toprağı şiddetli donlarda taş gibi olduğundan, kökleri de sıkarak bitkinin ölümüne sebep olmaktadır..
Bu yüzden Ankara gibi bu yıl -25'leri gören yerlerde bunları biraz erken ekip soğuklar, donlar başlamadan filizlerini uzatmasını ve kök gelişmesini sağlamak ve şiddetli don olayları öncesinde kapalı-daha az serin yerlere almak veya dışarıda kalsa bile saksıları yalıtkan malzemelerle çok güzel sarıp sarmalamak gerek..
Ayrıca şiddetli don olayları öncesinde kesinlikle saksı toprağını aşırı sulamamalı, çok hafif nemli tutulmalıdır..Çünkü don olayının en büyük dostu sudur..

Sizlerden en önemli isteğim:

Çiçek açımından sonra lütfen ''tamam bunun işi bitti'' deyip saksınızı gölge bir yere aktarmayın..sulamayı haziran ayına kadar yaprakları kendiliğinden kuruyana kadar ihmal etmeyin..Biraz yanmış hayvan gübresi takviyesi yaparsanız iyi olur..Ki; soğanlar irileşip gelecek yılın çiçek hazırlığını yapabilsin..
Ancak yapraklar iyice kuruduktan ve toprak takır takır kuruduktan sonra saksılarınızı serin-gölge bir yere aktarınız..güneşte kalmasınlar ekim ayı sonuna kadar..ekim ayı ortalarında saksı toprağınızı boşaltıp havalandırıp ve biraz yanmış hayvan gübresi takviyesi yaptıktan sonra bolca sulayıp güneş gören bir yere aktarırsınız tekrar..

Eğer bunları yaparsanız bu cömert tür her yıl daha bol çiçekle karşılayacaktır baharınızı..
İyi bir bakım yapıldığı, büyük hatalar yapılmadığı takdirde bu nergislerden çiçek alamama sorununuz olmayacaktır..

Nevsune Hanım..
Soğanınızın 3 yavrusu var..isterseniz seneye bu yavruları hiç ayırmayın..şöyle 20 santim genişlikte, 20-25 santim derinlikte bir saksıya, soğanı fazla gömmeden, tepesi hafif gözükecek şekilde ekin gelecek sezonda..
Sanırım 3-4 çiçek alabilirsiniz..

Selamlar..

Düzenleyen pria : 16-03-2012 saat 19:50
Eski 16-03-2012, 12:45   #1180
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir saat önce benim telefonumu satış başlığımdan alıp Kocaeli'nden arayan Hüsamettin Bey ile uzunca bir sohbetimiz oldu..
Hüsamettin Bey tam bir nergis ''hastası''..Benim gibi nergis ''delisi''..Demek ki yalnız değilim bu konuda..

Tam 71 çeşit nergisi olduğunu söyledi ve uzun uzun isimlerini saydı..

Ama..maalesef benim Double Daffodil Erlicheer türü nergisi yokmuş..

Bir kez daha anladım ki, bu benim nergisler ülkemizde gerçekten bilinmiyor ve çok büyük bir olasılıkla benden başkası tarafından üretilmiyor..

Ülkemize bu nadide türü kazandırdığım için mutluyum..

Sanırım on yıllar sonrasında bu tür daha da yaygınlaşacak..
Belki de çiçekçi tezgahlarını kesme çiçek olarak süsleyecek..
Kimbilir belki de bazı meraklı genç girişimciler bu türü çok çok üretecekler ve yurt dışına soğan ihraç edip elin İngilizi ile Hollandalısı ile rekabet edecek..
Siz siz olun bu nergis soğanlarınıza biraz daha fazla önem veriniz..ve gerçekten nadide bir tür olduğunu biliniz..
Benim ise bu satışlarımla amacım ancak öncü olmak ve yurtdışından bunları edinmek için döviz ödenmesine engel olmaktır..

Düzenleyen pria : 22-03-2012 saat 15:08
Eski 16-03-2012, 21:40   #1181
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Soğuklar yüzünden uçlarını bu kadar gösterebilen nergislerimden umut var mı arkadaşlar Bu uçlarda donma ve sararmalar var ve 1 2 aydır uzamadılar, büyümüş olmaları gerekiyordu sanırım geçen seneye göre.

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 22:35   #1182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Kimbilir belki de bazı meraklı genç girişimciler bu türü çok çok üretecekler ve yurt dışına soğan ihraç edip elin İngilizi ile Hollandalısı ile rekabet edecek..(Hocam100 ve wellness gibi forum üyelerinin böyle amaçları olduğunu biliyorum ve bunların artmasını umut ediyorum)
..
Merhaba Adnan Bey,
Allah izin verirse o dediğiniz deli girişimcilerden biri de ben olacam. Şu an son derece sınırlı imkanlarım var. Ancak araştırmalarıma göre bu sektörün önü de açık ve gelecek vadediyor. Sınırlı imkanlarını yüksek bir azimle zorlayıp başarıya ulaşan birçok insan tanıyorum. Onlardan biri de ben neden olmayayım. Şu an soğanlı çiçek türlerinden başta nergisler olmak üzere, lilium, sümbül, frezya ve süsen türleri ile ilgiliyim. İklim olarak memleketimiz hollandaya göre çok daha elverişli. Soğanlı çiçeklerin, dünya pazarında şu an 1.1 milyar $ lık bir pazari var. Bu pazarın %82 si hollandalıların elinde. Türkiye her türlü soğanlı bitkinin anayurdu olmasına rağmen dünya ticareti sıralamasında sondan 10 ülkenin içerisinde. Neden Türkiye mizde bu pazarı genişletmeyelim. Tabii bu ancak üreticilerin birbiri ile yardımlaşması ile mümkün olur. Ağaçlar.net i açanlardan Allah razı olsun. Bu site sayesinde sizin gibi konunun bilgesi haline gelmiş değerli insanlarla tanışıyoruz ve kaynaşıyoruz. Kalknma, ancak bilgi paylaşımı ile olur. Gerek siz ve gerekse Kamil Bey, sağolun bildiklerinizi bizlerden esirgemiyorsunuz. Allah sizden razı olsun.

pria beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 05:45   #1183
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Öznur Mesajı Göster
Soğuklar yüzünden uçlarını bu kadar gösterebilen nergislerimden umut var mı arkadaşlar Bu uçlarda donma ve sararmalar var ve 1 2 aydır uzamadılar, büyümüş olmaları gerekiyordu sanırım geçen seneye göre.
Toprak çok kuru duruyor. Nem ihtiyacı var gibi geldi. Kontrol edip, toprağın nemini artırır mısınız?

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 12:58   #1184
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Name:  nergis 001.jpg
Views: 2497
Size:  57.2 KB

Name:  nergis 002.jpg
Views: 4931
Size:  66.4 KB

Name:  nergis 003.jpg
Views: 3716
Size:  66.2 KB

Adnan Bey , merhabalar,
Uzun zamandır siteye giremiyorum ama mesajınızdan sonra nergislerimin fotgraflarını çektim bugün.
Evimde ne bahçe ne de balkonum var o yüzden mecburen soğanları saksılara diktim elimden geldiğince de büyük olanlarını seçtim ve penceremin önüne koydum. Sabah güneşini direk alıyorlar. Öğleden sonra güneş gitmiş oluyor. Karlı dönemde bir kaç gün donmasınlar diye üzerine naylon torba geçirdim.
Şuandaki halleri yukarıdaki gibi.
Umarım çok yakında da koklayabileceğim inşallah.
Çiçek açtıklarında resimlerini çekip buraya yüklerim.
Sağlıcakla kalınız.

pria beğendi.
yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 13:11   #1185
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tebrik ederim sayın Yıldıztozu..
Gayet bakılmlılar, saksılarınız da çok uygun..
Aslında o saksılara tek veya iki soğan az..
Saksılarınızı biraz daha doldurup, saksı kenarına yakın yerlere 10-15 santim arayla 3 veya dört soğan ekebilirdiniz..Nergisler toplu olunca daha güzel oluyorlar..
Seneye yavruları ayırma düşünceniz varsa, yavruları 7-8 santim, irileri 10-15 santim arayla ayrı saksılara ekerseniz iyi olur..

Sevindiğim birşey de şu; bakıyorum fotolara, birkaç soğanınızda 2 çiçek sapı var..Tomurcukları da oldukça iri..Önümüzdeki günler hava biraz daha ısınıyor, sanırım bir hafta içinde açarlar..Eğer şu an saksı toprağınızın nemi iyiyse, yakında suladıysanız, çiçekler açana kadar su vermeyiniz; sanırım çiçekteyken su verince kokularında biraz azalma oluyor..

Elinize sağlık..
Teşekkür ederim.

Eski 17-03-2012, 18:31   #1186
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Arkadaşlar benim nergislerimin evdeki 2. senesi Ve 28. sayfa 814. mesajdakinin sarı renklisi 822. mesajdakinden daha açık renkli ve katmerli hollandadan geldi bir sürü yavru yaptı ama şöyle bir sorun var soğanlara dokununca biraz kabuk yumuşak geldi bende açtım ve herşey normal çiçek tomurcuklarıda veriyorlar ama şöyle bir sorun var geçen sene kasımda dikmeme rağmen haziranda sap verdiler ve sadece 1 tanesi çiçek verdi gerisinin çiçekleri kuru çıktı bu sene erken çıktılar ma soğanlar sanki küçülü yor ne yapıp soğanları büyütebilirim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 18:43   #1187
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Soğanların büyüyememesi topraktaki potasyum eksikliğindendir..
Hiç olmazsa, bir fırından odun külü alıp sulama suyuyla birlikte verebilirsin..
En ucuz yollardan biri bu..
Nergisleri sık diktiysen, çok yavru varsa ve saksı da küçükse, soğanlar bu yüzden küçük kalabilir..Böyle bir durum varsa, ne yaparsan yap soğanları büyütemezsin..

polemos beğendi.
Eski 17-03-2012, 19:03   #1188
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Çok teşekkür ederim aslında bunu biyoleji dersinde öğrenmiştik bitki büyümezse toprakta Ca,K,Mg birinin değeri azsa bitki büyümez demişti yükseklik kanunumuydu neydi ozman bidahaki sene soğanları bollukla ve odun küllü ve yumurta kabuğu unu ile su karışımı yapıp sulayacağım teşekkürler.

pria beğendi.
Eski 17-03-2012, 19:43   #1189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın pria size yazmıştım küçük saksıya dikmiştim diye dün büyük saksılara geçirdim gerçekten çok büyük hata yaptığımı anladım soğanları sizden alıp diktikten sonra çok kısa zamanda bukadar büyüyeceklerini hiç aklıma gelmezdi ve köklü olması şaşırttı beni bu seneyi böyle geçirsin seneye inşallah bahçeye geçecekler sanki gerçek yerleri orası.

pria beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 20:35   #1190
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın pria size yazmıştım küçük saksıya dikmiştim diye dün büyük saksılara geçirdim gerçekten çok büyük hata yaptığımı anladım soğanları sizden alıp diktikten sonra çok kısa zamanda bukadar büyüyeceklerini hiç aklıma gelmezdi ve köklü olması şaşırttı beni bu seneyi böyle geçirsin seneye inşallah bahçeye geçecekler sanki gerçek yerleri orası.
Kendinize güvenip nergisleri sarsmadan daha büyük bir saksıya aktarmakla çok iyi etmişsiniz Nilgün Hanım..Mutlaka aktarımdan sonra bol sulamışsınızdır tabi ki..

Sökünce dikkat etmişsinizdir, bu nergislerin oldukça saldırgan,hırslı, sömürecek toprak arayan güçlü kökleri var..Minik saksılarda adeta küsüyor bunlar..

Daha doğrusu, nereden okuduğumu hatırlayamadığım bir yerde ben bunların özgürlüğüne düşkün bir tür olduklarını, sizin de belirttiğiniz gibi, asıl mekanlarının bahçe toprağı olduklarına inanıyorum..Yine de, şöyle 30 santim derinliğindeki genişçe saksıların kıyılarına yakın 10-15 santim aralıklarla ekilirsede iyi sonuç alınabiliyor..

Aman, yaprakları kendiliğinden kuruyana kadar sulamaya, bakımına devam derim..Çiçekten sonra (bulabilirseniz) odun külü karışımlı az bir yanmış hayvan gübresi takviyesi yapmanız, soğanlarınızın gelecek yıl için hazırlığını daha iyi yapmalarını sağlayacaktır..
Saygılarımla.

Eski 17-03-2012, 20:58   #1191
Yeni Üye

selma doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2012
merhaba umutluol aldığınız nnergis soğanlarını normal ekim zamanı nı sordunuzmu sonbaharda mı ekilmesi gerekiyor bende ona göre almayı düşünüyorum..teşekürler

selma doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 21:05   #1192
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhaba Sayın Pria benim balkonumda özellikle minik kör sinekler aşırı fazla ve bu sinekler nergislerin köklerine giriyorlar nedense bir zararları yok ama adıyaman ve terslalemi çürütüp siklamenime zarar verdiler nergislere bulaşınca aşırı sinirlendim ve nergislerimi bayoya attım ve sprey moduna alıp yapraklarını ve toprağını yıkadım bayağı kahverengi bir su akıttı ama su çürüme kokusu gibi değilde toprak kokusu gibiydi sonra bitkiyi soğuk olan apartmana attım şuan 1 gram bile sinek yok bunu daha öncede güllerime yapmıştım ne sinek kaldı nede bit sizce zarar vermişmiyimdir.

Eski 17-03-2012, 21:10   #1193
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Pria'dan aldığım nergislerin ilk senesi olmasına rağmen, bir kökünden ortalama üç sap çıkıyor. Çiçek zarfları gözükmeye başladı, bir soğanda en az iki çiçek var. Bulunduğu yerin toprağı kumlu ama bütün yağmur suyunun toplandığı bir alan, kaybetme korkum da oldu, neyse ki gelişim güzel.

Name:  IMAG0758n.jpg
Views: 1789
Size:  60.6 KB

Bu nergisimin ise uzun ve kalın çiçek sapı (40-50 cm) oluyor, kokusuz. Bu sene henüz açmadılar, geç açıyorlar, şu an çiçek sapları uzuyor. Cinsi ne olabilir?
Name:  nergis00001.jpg
Views: 3136
Size:  60.8 KB

Bunlar ise en erken açanlar. Taşındığımızda bir kaç soğandı, şimdi oldukları yeri renklendiriyorlar. Bunun da cinsini bilmiyorum, çiçek sapları kısa (20 cm) ve ince, hafif kokulu.
Name:  nergis00002.jpg
Views: 1654
Size:  68.2 KB

Burada da (ikinci fotoğraf)geçen sene aldığım rip van winkle

Nergizler, soğanlı çiçeklerimin içinde en çok sevdiklerim. Her yaz sökmeye gerek kalmıyor, kökleri güçlendikçe daha çok açıyorlar, çoğalmaları kolay, nazlı değiller.

tener ve pria beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 21:22   #1194
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Valla bat-uhan kardeş geçen seneden beri bu minik sineklerle hep boğuşuyorsunuz..ve çok değişik taktiklerle onları halletmeye çalışıyorsunuz..
Banyoda sprey modunda yıkamak çok ilginç geldi ve tebessüm ettim bol bol..
Ama bakın..netice de almışsınız..sinekler herhalde soğuk duştan hoşlanmamış..yok olmuşlar..
1 gram bile sinek kalmaması ne güzel..muradınıza ermişssiniz.. Harikasınız..

...
Şaka bir yana..
Eğer banyoda sinir ve öfkeyle sıcak suyu açmadıysanız ( ) bitkilerinize hiçbirşey olmaz..açık balkonda dursunlar ve havalansınlar ve bir hafta falan su vermeyin..
ve aşağıdaki linkleri bir güzel okuyun:

Saksı toprağında sinekler (sirke sinekleri)

Saksı toprağında sinekler (sirke sinekleri)

Eski 17-03-2012, 21:33   #1195
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Soğuk duş demek ki bitkiler dahil herkese işe yarıyor demektir. Bol havadar bir yere koydum şimdilik bu arada sizden bir daha ki yıla nergis alışverişi yapmak istiyorum ama paranın nasıl nereye yatırılacağını bilmiyorum öğrenci cehaletliği zamanla öğrenirim para nereye yatırılıyor vede kargo ücreti kaç tl oluyor ve ya bu soğanlar posta ile mi geliyor beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Eski 17-03-2012, 21:38   #1196
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
...bu arada sizden bir daha ki yıla nergis alışverişi yapmak istiyorum ama paranın nasıl nereye yatırılacağını bilmiyorum.
Bak aşağıdaki sayfada her türlü açıklama var bat-uhan kardeşim:

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/26070.htm

Eski 18-03-2012, 11:23   #1197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Bende 5 adet nergisimi büyükçe bir saksıya ektim. Kışın bahçede bıraktım. Büyük saksınında etkisinden olsa gerek kardan ve soğuktan etkilenmediler, gayet sağlıklı durumdalar. Soğanlardan bir tanesinde üç adet çiçek sapı var. Havalar açınca son bir haftada gelişimleri iyice hızlandı. Sanırım 10 güne kadar çiçekli hallerini görürüm.

pria beğendi.
trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 12:11   #1198
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trilye Mesajı Göster
Bende 5 adet nergisimi büyükçe bir saksıya ektim. Kışın bahçede bıraktım. Büyük saksınında etkisinden olsa gerek kardan ve soğuktan etkilenmediler, gayet sağlıklı durumdalar. Soğanlardan bir tanesinde üç adet çiçek sapı var. Havalar açınca son bir haftada gelişimleri iyice hızlandı. Sanırım 10 güne kadar çiçekli hallerini görürüm.
Allah'a şükür, gerek geçen yıl gerekse bu yıl benden bu Double Daffodil Erlicheer türü nergislerden satın alan 70 kadar forum üyesinden, bazı kişisel kusur ve hatalardan kaynaklanan durumlar dışında herhangi bir olumsuzluk, sitem, şikayet okumadım, duymadım..
Beni mutlu eden bu..
İnanın ben bu soğanları sizlere hastalıksız, çok sağlıklı gönderiyorum..
Minik bir itina gösterildiğinde size bol bol bahar çiçeklerini hediye edeceklerdir..
Bu yıl gelen mesajlara bakılırsa, bir soğandan 2, hatta 3 çiçek alanlar çoğunlukta gibi..
Bu durum diğer nergis türlerinde pek görülen bir durum değildir..
Ben satışa sunduğum soğanların ayrılabilir olan yavrularını ayırıyorum..ama demek ki size gönderdiğim soğanların içinde de ayrılması mümkün olmayan yapışık yavru oluşumları var ki, bir soğanınız size 2-3 çiçek sapı verebiliyor..

Eski 18-03-2012, 12:19   #1199
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. Pria'dan aldığım nergislerin ilk senesi olmasına rağmen, bir kökünden ortalama üç sap çıkıyor. Çiçek zarfları gözükmeye başladı, bir soğanda en az iki çiçek var. Bulunduğu yerin toprağı kumlu ama bütün yağmur suyunun toplandığı bir alan, kaybetme korkum da oldu, neyse ki gelişim güzel.

Eklenti 274607

.
Yazdıklarınızı okumak benim için keyiftir sayın Kiraz..
Elinize sağlık, gayet güzel yetiştirip bakmışsınız benden satın aldığınız nergislere..

Eğer yağmur suyunun toplandığı alanda, sular günlerce durmuyorsa pek sakıncası olmaz..
Hatta, bahçenizin diğer yerlerinden taşınan, gübreyle, organik maddelerle karışmış suların faydası bile olabilir..
Selamlar..

Kiraz beğendi.
Eski 18-03-2012, 12:22   #1200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Diğer saksıda olanlarda açtı. Tek kelimeyle harikalar.

Eklenen Resimler

alanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024