agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2012, 14:57   #1441
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn kgursan, Mutlu Kutlu ve sn pria, üçünüze de çok teşekkür ediyorum. Bu bilgi fırtınası tartışmanızı 1 ay önce yapsaydınız, bu yıl yine sulama yanlışım yüzünden kaybettiğim ve kaybedeceğim soğanlılarım belki de kurtulmuş olacaktı. Neyse zararın neresinden dönülse kardır

Sulamanın üstten ya da alttan yapılması beni pek ilgilendirmiyor aslında. Annem menekşelerini tabaktan sular, menekşeleri çıldırmış gibi sürekli çiçeklidir. Ben ise tabak mabak uğraşmaya üşenip, üstten döküveriyorum suyu. Benimkiler de aylardır çiçekli.

Aslolan sulamanın zamanlaması ve miktarı galiba. Annem peteklerin üstünde sıcakta tutar, torf kullanır. Dolayısıyla çabuk kuruyan menekşelerini sık suluyor. Bir zamanlar ben de annemden kopya çekerek suladığım için menekşelerimi çürütüyordum. Çünkü benim içine perlit ve geçirgenlik için biraz da kum vs. ilave ettiğim toprakta yetiştirmeye çalıştığım zavallılarım, biraz daha serin olan mutfağımda daha kurumadan sulama yaptığım için çürüyorlardı. Ayrı koşullarda olan bitkilere aynı muameleyi yaptığımızda sonucun bir taraf için kötü olduğunu ancak bu yıl anlayabildim ve şimdi menekşelerim canavar gibi.

Gelelim özelde nergis ama genelde tüm soğanlılara. Yıllardır muskari dışında soğanlı yetiştiremiyorum (geçen yıl hasbelkader açtırdığım nergis hariç). Bu yıl son dedim, birkaç çeşit soğan diktim. İki gün önce saksısı elimden düşünce 2 yıldır yetiştirmeyi çok istediğim ters lalelerimin çürüdüğünü gördüm. Oysa saksıyı uzun zaman sulamamıştım resmen kuruydu toprağı. Düştüğü gün soğanı kurumasın biraz yağmur alsın diye pencere önüne çıkarmıştım. Saksı düşünce benim o kuru sandığım toprağın ne kadar ıslak olduğunu görüp hayret ettim. Boşuna değilmiş çürümesi

Alıntı:
Bu ilk verdiğimiz su, eğer havalar serin giderse saksı toprağının 2 ay civarında yeterince nemli kalmasını sağlar.
Diğer bitkilerimde kendimi eğitmiştim, soğanlıları bir türlü çözemiyordum. Benim için en önemli bilgi bu oldu. Sulamazsam köklenmez mi, ölür mü, yaşayabilir mi sorularını sormayacağım artık.

Düzenleyen nevsune : 18-12-2012 saat 15:37
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 16:59   #1442
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Saksılı ekimlerde en çok hataların sulama ve gübreleme konularında yapıldığını kabul edersek, forumu takip eden arkadaşların daha net anlayabilmeleri açısından şöyle bir sulama reçetesi oluşturabilir miyiz sayın kgursan:

- Nergis soğanlarımızı ektikten sonra toprağın ve soğanların saksıya iyice yerleşmesi için önce oldukça bol olarak suluyoruz..sular iyice süzüldükten sonra saksımızı tabağına koyuyoruz..
-Bu ilk verdiğimiz su, eğer havalar serin giderse saksı toprağının 2 ay civarında yeterince nemli kalmasını sağlar..Soğan gelişiminin oldukça yavaş olduğu bu dönemde fazla sulamadan kaçınmalıyız..Saksı toprağının üstünden 5-6 santimlik bir toprağı parmağımızla eşeleyince ıslaklık hissedemiyorsak ve saksı kenarı ile saksı toprağı arasında bir boşluk oluşmaya başlamışssa, saksı tabağından toprak artık ememiyene kadar su veriyoruz..
-İster alttan ister üstten sulama yapalım, saksı tabağında asla su bırakmıyor, döküyoruz..
-Eğer saksı toprağının üst tabakasında beyazlanmalar, yani tuzlanma belirtileri görüyorsak, sulamayı üstten yapıp bu tuzların saksı altlığından çıkıp yıkanmalarını sağlıyoruz..
-Musluk suyu yerine saksılarımızın yağmur suyuyla sulanmasını her zaman tercih ediyoruz..
-Üstten sulama yaparken döktüğümüz suyu yavaş yavaş veriyoruz, soğanların dibine değil, saksı kenarlarına veriyoruz suyumuzu..
-Havalar ısınmaya başlayınca, filizlerin ve çiçek saplarının gelişimi hızlanacağı için özellikle susuz bırakmamaya çalışıyoruz..ama, çok sık ve fazla su vererek şımarmalarınada sebep olmuyoruz..dengeli su vererek onların pişkin büyümelerini sağlıyoruz..
-Saksılarımızın su alma kapasitesini zamanla az çok anlarız..Bahar aylarında, gelişim hızlanınca vereceğimizin suyun yarısını üstten verdikten sonra yarısınıda alttan verebiliriz..
-Çiçek açma döneminde de susuz kalmamalarını sağlıyoruz..çiçekteyken onları aşırı sıcak ve güneşli ortamda bırakmıyoruz..
-Çiçekler geçince, çiçek sapını değil, sadece çiçeği kesip atıyoruz..ve haziran sonuna kadar yine bol güneşli bir yerde yapraklar kendiliğinden sararıp kuruyana kadar aynı bakıma devam ediyoruz..eğer saksı toprağımızda yetrli besin olmadığı kanısındaysak, çiçeklenme döneminden sonra bir-iki defa azot-fosfor-potaslı bir takviye veya yanmış hayvan gübresi takviyesi yapıyoruz..

Hatalarım veya eksikliğim var mı bilemiyorum sayın kgursan? Varsa lütfen ekleyiniz..
Selamlar..
Son paragrafa katılmıyorum. Çiçekler geçtikten sonra sulama azaltılır ve Gübre VERİLMEZ çünkü sararan yapraklar bu gübreyi alamaz. Gübre verildikten sonra bitkinin alabilmesi için 15-30 gün geçmesi gerekir ki bu sürede yapraklar solmuş olur. Solmuş yapraklar suyu-gübreyi çekemez ve gübreden faydalanamaz.

tabus, Lonicera ve wellness beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 17:08   #1443
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster

Aslolan sulamanın zamanlaması ve miktarı galiba. Annem peteklerin üstünde sıcakta tutar, torf kullanır. Dolayısıyla çabuk kuruyan menekşelerini sık suluyor. Bir zamanlar ben de annemden kopya çekerek suladığım için menekşelerimi çürütüyordum. Çünkü benim içine perlit ve geçirgenlik için biraz da kum vs. ilave ettiğim toprakta yetiştirmeye çalıştığım zavallılarım, biraz daha serin olan mutfağımda daha kurumadan sulama yaptığım için çürüyorlardı. Ayrı koşullarda olan bitkilere aynı muameleyi yaptığımızda sonucun bir taraf için kötü olduğunu ancak bu yıl anlayabildim ve şimdi menekşelerim canavar gibi.

Gelelim özelde nergis ama genelde tüm soğanlılara. Yıllardır muskari dışında soğanlı yetiştiremiyorum (geçen yıl hasbelkader açtırdığım nergis hariç). Bu yıl son dedim, birkaç çeşit soğan diktim. İki gün önce saksısı elimden düşünce 2 yıldır yetiştirmeyi çok istediğim ters lalelerimin çürüdüğünü gördüm. Oysa saksıyı uzun zaman sulamamıştım resmen kuruydu toprağı. Düştüğü gün soğanı kurumasın biraz yağmur alsın diye pencere önüne çıkarmıştım. Saksı düşünce benim o kuru sandığım toprağın ne kadar ıslak olduğunu görüp hayret ettim. Boşuna değilmiş çürümesi

Diğer bitkilerimde kendimi eğitmiştim, soğanlıları bir türlü çözemiyordum. Benim için en önemli bilgi bu oldu. Sulamazsam köklenmez mi, ölür mü, yaşayabilir mi sorularını sormayacağım artık.
Sulamanın zamanı ve miktarı kadar, Sulama suyunun sıcaklığı da önemlidir. Kalörifer peteklerinin veya sıcak bir odada bulunan sıcak toprak-bitkiye Cazzz diye çeşmeden doldurulmuş soğuk su dökülmemeli. Su ortam sıcaklığı ile aynı sıcaklıkta olmalıdır.Bitki şok olmamalıdır.

nevsune, Lonicera ve mrduran beğendi.
Eski 18-12-2012, 17:34   #1444
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Son paragrafa katılmıyorum. Çiçekler geçtikten sonra sulama azaltılır ve Gübre VERİLMEZ çünkü sararan yapraklar bu gübreyi alamaz. Gübre verildikten sonra bitkinin alabilmesi için 15-30 gün geçmesi gerekir ki bu sürede yapraklar solmuş olur. Solmuş yapraklar suyu-gübreyi çekemez ve gübreden faydalanamaz.
Yeni sezona hazırlık olması için, çiçekler kesildikten hemen sonra ama yapraklar henüz yeşilken mi gübre verilmesi gerekiyor?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 18:00   #1445
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sayın kgursan..

En doğrusu, saksı harcı hazırlanırken nergislerin hem o yıl gelişmeleri, hemde gelecek yıl için soğanları irileştirip, besin depolamaları için gerekli azot, potas ve güzel-gösterişli çiçekler açabilmeleri için fosfor kaynağı olan gübrelemelerin yapılması gerekir..
Ama, diyelim ki, acemilik yaptık, soğanları gerekli tüm besinleri içeren bir toprağa ekemedik..bunun telafisi azda olsa yapılabilir gibime geliyor..Şöyleki:

Nergisler ortalama olarak martın 20'si gibi açıyorlar ve nisan başlarında çiçekler geçmiş oluyor..
Bizde bu esnalarda takviye gübresi verdik..hadi, bitkinin gübreyi duymasıda bir 20 gün aldı..geldik nisanın 20'sine..
Bu arada mayıs sonuna kadar düzenli sulasak, nergisler 30-40 gün verdiğimiz takviye gübreden faydalanmaz mı? Bence faydalanırlar..

Haziran ayında kademe kademe sulamayı azaltsak, kıssak, hatta haziran 15'ten sonrada tamamen kessek soğanlar çöken o sıcaklarda temmuz başlarında rahatlıkla kuruyup, uyku dönemine geçerler..

''Sararan yapraklar bu gübreyi alamaz'' diyorsunuz ama çiçekler geçtikten sonra nisan ve mayıs ayları yaprakların en gürbüz olduğu aylar..
Bu dönemde de takviye besin alımını sağlayabiliriz diye düşünüyorum..
...
Kendimden örnek vereyim..
İstanbul'da saksılara ektiğim nergislere çiçekler geçince nisan başlarında, hem az miktarda yanmış hayvan gübresi veriyorum, hemde 15 gün arayla bir litre suya 1 çay kaşığı denizyosunu eriterek sulama yapıyorum..
Aynı zamanda, nisan ve mayıs aylarında zeytinlerin bakımı için köye gittiğimde, nergislerin otlarını çepinleyip temizlerken, toprağa az miktarda 3x15 gübre karıştırıp , ilaveten zeytinlere attığım denizyosunundan püskürtüyorum ve bolca suluyorum..
Mayıs sonunda herşeye son veriyorum..ve temmuz başlarında yaprak ve kökleri iyice kurumuş olan nergisler sökülebilir duruma geliyor..

polemos beğendi.

Düzenleyen pria : 18-12-2012 saat 23:30
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 16:31   #1446
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Yeni sezona hazırlık olması için, çiçekler kesildikten hemen sonra ama yapraklar henüz yeşilken mi gübre verilmesi gerekiyor?
Evet aynen öyle. Yaprak sarardıktan sonra gübre????

nevsune ve YeniGine beğendi.
Eski 20-12-2012, 10:21   #1447
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
[QUOTE=nevsune;1070605]Sn kgursan, Mutlu Kutlu ve sn pria, üçünüze de çok teşekkür ediyorum. Bu bilgi fırtınası tartışmanızı 1 ay önce yapsaydınız,

Sn nefsune, benim ve benim gibi bir çok kişinin 'lisanına tercüman' olduğunuz için teşekkür ederim..
Sn kgursan, Mutlu Kutlu ve sn pria, sizlere tekrar teşekkürler.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 20:07   #1448
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
nergis çiçeğim açmış çok güzel bir görüntüsü var ilk açan bu oldu.. Sayın alacakaranlıktan aldım bir soğandı 4 yavru vermiş kenarlarından ve onlarda tomurcukta cinsi epey güzelmiş..
--Cinsi = INBAL dafoofdil
--kokusuzdur.
-- Aralık ayında açar

Eklenen Resimler

Düzenleyen melih500 : 23-12-2012 saat 11:40
melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 22:47   #1449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Şimdiden baharı getirmiş bu tür kokulu mu?

melih500 ve didem akay beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 23:22   #1450
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Şimdiden baharı getirmiş bu tür kokulu mu?
ne yazık ki kokusu yok sayın esracer ama buna benzer bir tür daha var o kokulu diye biliyorum henüz açmadı açsın bakalım artık ama görünüşü yeterli gibi

didem akay beğendi.
Eski 23-12-2012, 10:48   #1451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Evet, görüntüsü hoş.

melih500 beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 11:12   #1452
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
nergis çiçeğim açmış çok güzel bir görüntüsü var ilk açan bu oldu.. Sayın alacakaranlıktan aldım bir soğandı 4 yavru vermiş kenarlarından ve onlarda tomurcukta cinsi epey güzelmiş..
Sayın melih500,

Fotoğraftaki nergisin adını biliyor musunuz? Görüntüsü çok hoş.

Fotoğraf koyarken türü biliniyorsa, kokulu olup olmadığı, erkenci veya geç açan olduğu yazılsa ne kadar iyi olur. İleride özelliklerine bakıp seçmemize yardımcı olurdu.

melih500 beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 11:41   #1453
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın melih500,

Fotoğraftaki nergisin adını biliyor musunuz? Görüntüsü çok hoş.

Fotoğraf koyarken türü biliniyorsa, kokulu olup olmadığı, erkenci veya geç açan olduğu yazılsa ne kadar iyi olur. İleride özelliklerine bakıp seçmemize yardımcı olurdu.
Sayın üzüm bilgilerini yazdım. Kusura bakmayın aklıma gelmemişti yazmak.

Eski 23-12-2012, 11:53   #1454
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Fotoğraftaki erkenci nergisler Narcissus papyraceus olabilir mi yazıyordum ki ön izleme yapdarken yanıtın geldiğini gördüm. 'Inbal' cins adı. Kokusuz da olsa görüntüsü yeter...

Erkenci olmaları ile nergis sevenlerin gözdelerinden biri olsa gerek.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 12:08   #1455
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Fotoğraftaki erkenci nergisler Narcissus papyraceus olabilir mi yazıyordum ki ön izleme yapdarken yanıtın geldiğini gördüm. 'Inbal' cins adı. Kokusuz da olsa görüntüsü yeter...

Erkenci olmaları ile nergis sevenlerin gözdelerinden biri olsa gerek.
evet kelebek çalısı paper white var birde bu cinse benzeyen o çok kokulu diye biliyorum hepsi birbirine benziyor.

Eski 23-12-2012, 12:31   #1456
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
Sayın üzüm bilgilerini yazdım. Kusura bakmayın aklıma gelmemişti yazmak.
Bu sene nergis çeşitlerini çoğaltmak istedim. Almak istediğim soğanları seçerken çok zorlandım. Keşke Agaçlar.net'de varyete bilgileri de olsa diye düşünmüştüm. Belli özellikte soğan istiyorsak bu bilgiler çok işimize yarayacak.

Teşekkür ederim.

tabus ve melih500 beğendi.
Eski 23-12-2012, 13:13   #1457
Ağaç Dostu

Paperwhite 'inbal', İsrail de üretilmiş hybrid bir türmüş. ARO (Agricultural Research Organization) tarafından, İsrail devletinin tarım ve köy işleri bakalığına bağlı tarım araştırmaları organizasyonu tarafından üretilmiş hibrid bir tür. Patent ine dahi ulaşmak mümkün..

Bana belgelerinle konuş diyenler olabilir belki dedim

Şaka bir yana ilgimi çekti..

mrduran ve melih500 beğendi.
Eski 23-12-2012, 13:42   #1458
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bence bir yanlışlık var gibi..

Literatürde ''İnbal'' varyetesi için ''very pleasant fragrance'' diye yazıyor..Yani inbal varyetesi çok hoş kokulu olması gerek..

Oysa inbal'in aynen benzer çiçekleri olan ''Ariel'' varyetesinin çiçekleri kokusuz..

Bence Melih500 kardeşimizin elindeki nergis ARİEL DAFFODİL..

Inbal Narcissus Bulbs - Ariel Narcissus - Spring-flowering Bulbs - Daffodil Bulbs

Burada da ''İnbal daddodil''in pek mestedici kokusunun olmadığı yazılı:
Narcissi tazetta 'Paperwhite Inbal' Paperwhite from ADR Bulbs

Eski 23-12-2012, 15:12   #1459
Ağaç Dostu

Haklısınız Sn. pria.

Bu konuyu ben de farkettim Sn. melih500 çiçeklerinin kokusuz olduğunu belirtiyor. Ben ise aksine çiçeklerinin kokulu olduğunu, güzel, hoş, diğer yoğun kokulu türlere göre daha hafif bir yapıda kokusunun olduğu gibi bilgileri çeşitli kaynaklarda okudum ama, kokusuz olduğunu belirten bir kaynağı bulamadım.

'İnbal' için pek mest edici kokusunun olmadığına dair bir bilgi göremedim verdiğiniz linkte, acaba yanlış bir link mi eklediniz? Tam tersine delicate sıfatı yüklenmiş ki, bununla birlikte, hoş gelen, güzel bir kokusunun olması gerekir.

Yine sizin de ilk verdiğiniz linkte de belirtildiği gibi 'Ariel' türü için ulaştığım bilgilerden biri de her bir soğanın ikiden fazla sap çıkarabilmesi fakat 'inbal' türüne göre daha kısa, kuvvetli çiçek salkımlarına sahip olması fakat ekstra bilgi olarak yine kokulu bir tür olduğu yönünde. ( Kaynak )

pria ve mrduran beğendi.
Eski 23-12-2012, 15:43   #1460
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Nergislerin kokusu için ısı önemli bir faktör. (Yoğun kokulu olsa bile bir nergisin açması sıcak havalara denk gelirse maalesef kokusuz oluyor.)

Sayın melih500 İzmir'de olduğu için belki sıcaklıktan dolayı çiçekler koku yaymamış olabilir.

Soğuk havalarda açacak inbal varyetesinden takip edelim.

Eski 23-12-2012, 18:32   #1461
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster

'İnbal' için pek mest edici kokusunun olmadığına dair bir bilgi göremedim verdiğiniz linkte, acaba yanlış bir link mi eklediniz? Tam tersine delicate sıfatı yüklenmiş ki, bununla birlikte, hoş gelen, güzel bir kokusunun olması gerekir.

Evet linkleri karıştırmışım ve ''mest edici bir kokusu olmadığını'' yazan sitenin linkini vermemişim..Şimdi bulabilirsen bul..

Ama.. İnbal daffodil için bazı sitelerde ''mild fragrance, mildly fragrance - hafif kokulu'' diye yazıyor, bazılarında da '' less fragrance - az kokulu'' olduğu belirtilmiş:

Narcissus plant named `Inbal` - Patent # PP16748 - PatentGenius
Paperwhites in Bulk
https://homesteadgardens.wordpress.com/page/23/

Bu da mest edecek kadar yoğun bir kokusunun olmadığını gösterir kanısındayım..

Eski 24-12-2012, 09:40   #1462
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Geçen sezon 13-14 cins nergis soğanı ekmiştim. İçlerinden sadece 2 tür kokulu idi. İlk resimde yer alan türün oldukça yoğun ve ağır bir kokusu vardı, aynı stargazer zambak gibi kokuyordu, bana fazla ağır gelmişti. Ama 2. resimdekinin hafif ama çok ferah, sümbülü andıran bir kokusu vardı. Koklayınca burnunuzu ayırmakta güçlük çektiğiniz türden Tekrar yetiştirmeyi istiyorum fakat cinsini hatırlamıyorum, bilen varsa çok mutlu olurum.

Eklenen Resimler

yeşillim, pria ve wellness beğendi.
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 09:53   #1463
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
1 ci resimdeki:kod14: Beyaz nergis - narcissus (Thalia) . Dikime hazır sağlıklı soğan şeklinde (mart-nisan çiçek açacak) | Nergis'ler thalia'ya benziyor, koklamadan emin olunmuyor tabi ki.

Bende 2 cins kokulu nergis vardı, 2012 de 25 civarında farklı nergis soğanı edindim, bakalım aralarında hangileri kokulu çıkacak.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Geçen sezon 13-14 cins nergis soğanı ekmiştim. İçlerinden sadece 2 tür kokulu idi. İlk resimde yer alan türün oldukça yoğun ve ağır bir kokusu vardı, aynı stargazer zambak gibi kokuyordu, bana fazla ağır gelmişti. Ama 2. resimdekinin hafif ama çok ferah, sümbülü andıran bir kokusu vardı. Koklayınca burnunuzu ayırmakta güçlük çektiğiniz türden Tekrar yetiştirmeyi istiyorum fakat cinsini hatırlamıyorum, bilen varsa çok mutlu olurum.

Andora ve mrduran beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 10:17   #1464
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Bir umut bilgisayarı kurcalarken gittigidiyor dan verdiğim eski bir siparişe rastladım. O sezon nergis soğanlarımı zengarden dan almıştım. Sadece 2 türü gittigidiyordan almışım. Birinde karbeyazı nergis soğanı, diğerinde ise geranium cinsi nergis soğanı diyor. Kokusuna doyamadığım 2. resimdekinin Geranium cinsi olma olasılığı yüksek gibime geliyor, türü daha önce yetiştiren, teyid verebilecek bir arkadaşım var mı ?

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 16:44   #1465
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
...
Bende 2 cins kokulu nergis vardı, 2012 de 25 civarında farklı nergis soğanı edindim, bakalım aralarında hangileri kokulu çıkacak.
Acaba 2010 sonbaharında satışa koyduğunuz beyaz kokulu nergis soğanlarının ismini hatırlıyor musunuz? Erkenci ve güzel kokulu bir türdü.

Eski 24-12-2012, 16:59   #1466
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

iki url ekleye çalışacağım,umarım işe yarar..
DaffSeek - Detail Page
DaffSeek - Detail Page

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster

Andora beğendi.
Eski 24-12-2012, 17:07   #1467
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn üzüm, nergis çeşitlerini çoğaltmak fikrinize katılıyorum.Konuyu açtığınıza göre nasıl yapılacağına dair bir öngörünüz de vardır diye düşünüyorum..Ne dersiniz?

Alıntı:
Bu sene nergis çeşitlerini çoğaltmak istedim. Almak istediğim soğanları seçerken çok zorlandım. Keşke Agaçlar.net'de varyete bilgileri de olsa diye düşünmüştüm. Belli özellikte soğan istiyorsak bu bilgiler çok işimize yarayacak.

Teşekkür ederim.

Eski 24-12-2012, 19:01   #1468
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın tabus,

Sadece bahçemdeki nergisleri çoğaltmayı düşünmüştüm.

Soğan satışı yapan yerler (sitemizin alışveriş bölümünde, sanal mağazalarda, bahçe bölümü olan büyük marketlerde) bu sene çok çeşitli nergis soğanları satışa sunuldu. Önceki yıllarda bu kadar çeşit hatırlamıyorum. Umarım seneye de en az bu kadar çeşit buluruz.

tabus beğendi.
Eski 24-12-2012, 19:33   #1469
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Kokululardan.

Eklenen Resimler

tabus, pria, wellness ve 2 kişi beğendi.
Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 20:07   #1470
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Kod:so04 Beyaz katmerli nergis - Double Daffodil Erlicheer. Dikime hazır sağlıklı soğan şeklinde (aralık-şubat arası çiçek açacak) | Nergis'ler Bahsettiğiniz tür bu olmalı.

Bahçenizde dikili kaldılarsa bu sıralar tomurcuk çıkarmış olmaları gerek, sizin iklimde Antalya iklimine yakın.

Bu sonbaharda siparişlerinizle beraber gönderdiğim satışta olmayan minik sarı nergis soğanı vardı 3 adet, soğanlar küçük ve siyahtı. Onlar baharda açacaklar, tırnak kadar nergis çiçeklerinin yaydığı kokuya inanabilecekmisiniz bakalım
Kod:so07 Minik çiçekli sarı nergis (3 soğandan oluşan 1 saksı) | Sonbaharda dikilmesi gereken soğan ve yumrular bu resimdeki minik sarı. Hem toprakta kaldığında soğanlar çürümüyor ve kaybolmuyorlar, problemlere karşı dirençli bir tür. Çiçek sonrası oluşan minik siyah tohumlarda 1-2 yıl içerisinde çiçek açacak soğan şekline dönüşüyor. Yapraklarıda ilginç, soğan yaprağı gibi ince yeşil, yuvarlak ve içi boş yaprak.

Alıntı:
Acaba 2010 sonbaharında satışa koyduğunuz beyaz kokulu nergis soğanlarının ismini hatırlıyor musunuz? Erkenci ve güzel kokulu bir türdü.

tabus ve mrduran beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024