Konu: Nergis
View Single Post
Eski 11-03-2012, 09:12   #1144
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Hülya Hanım..
Notlarıma baktım..geçen yıl benden 5 soğan satın almışsınız..
Fotoğraflarınızdan anladığım kadarıyla 5 soğanınızda 8 çiçek var..
Çok güzel yetiştirmişsiniz; yaprakların renkleri çok güzel; sizi tebrik ediyorum..

Fakat, bence saksınız biraz daha geniş ve derince olsaydı daha iyi olurdu..
Gelecek yıl buna dikkat ederseniz çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz..
Seneye (İzmir için) aralık ayı başlarında havalar biraz serinleyince, soğanlarınızın yavrularını hiç ayırmaksızın çıkarın saksıdan, köklerini bir makasla kesip atın..ve her soğan arasında 15 santim kadar bir aralık bırakarak bu 5 soğanınızı saksının kıyılarına denk gelecek şekilde beşgen şeklinde ekin..saksının ortasına ekim yapmayın; çünkü kıyıdakiler onu boğuyor..
Tabi..yeni bir saksı toprağı ve biraz fazlaca yanmış koyun gübresi de koyarsanız..Allah nasip ederse 2013 yılında 20-30 adet çiçeğiniz olur kanaatindeyim..gelecek yıl soğanlarınızı yavrularından ayırın; fakat, küçük soğanlar saksı kenarına7-8 santim arayla,, büyük soğanları saksı ortalarına denk gelecek şekilde 10-15 santim arayla ekersiniz..veya küçük soğanları ayrı büyük soğanları ayrı saksılara ekebilirseniz daha iyi olur..

Fotoğraflarınızı ve görüşlerinizi forumda paylaştığınız için teşekkür ediyorum ayrıca..selamlar..

Not:Çiçeklerinizi kurutup vazonuza dekoratif amaçla koyabilirsiniz..
Ayrıca, çiçekler geçince aman onları işleri bitti deyip gölge bir yere koymayın, mayıs sonuna kadar sulamasına devam edin ki, gelecek yılın hazırlığını yapsın soğanlar..hafif bir gübre takviyesi de yaparsanız iyi olur..yapraklar iyice kuruyunca sulamayı kesin ve serince, gölge bir yere aktarın saksınızı..

Düzenleyen pria : 17-03-2012 saat 16:48
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön