agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2011, 20:49   #841
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba ,
Nergislerimi çiçeklendiremediğim için yine seradan nergis aldım ama fiyatı oldukca uygundu .İlk defa çiçekli hazır nergis alıyorum.Seneye de açması için çiçekliyken gübreleme yapmalı mıyım?Çiçeklerini kesmeli miyim soğanın büyük kalması açısından.Hocam100 den aldığım sümbüllerim her sene açıyor ama bir şey yapmıyorum sadece çiçeklerinde ufalma oldu.Besini soğandan aldığı için değil mi?
Çok güzel bir kokusu var.
Sormak istediğim diğer soru soğanların yarısı saksının dışında ben öyle ekmiyorum soğanın boyu kadar gömüyorum bunun çiçeklenme de bir etkisi var mıdır?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 21:38   #842
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daffodil Mesajı Göster
...fazla azot kullanımından dolayı daha once edindigim bir cok soganı curuttum.kaş yapayım derken goz cıkarttım.bu yıl super 3.15(cinko'lu) ve 18.46 dap gubreleri elimde olmasına ragmen korkumdan kullanmadım.ama seneye hesap ederek dap'i eritip vermeyi dusunuyorum çicekler için.

..,pria'nın nergislerinden bende de var sanırım en cok onlar kokuyor...
Sayın Daffodil..

Niye bu kadar meraklısınız anlayamıyorum bu sun'i gübre atma hususunda?

Bakın bu yıl 3x15 ve DAP gübrelerini vermekten iyiki korkmuşsunuz..yoksa atsaydınız belkide yukarıdaki güzel nergis fotosunu çekemiyecektiniz..

Nergisleriniz böyle güzel açabiliyorsa hiçbir şeye ihtiyaçları yok demektir.
Demekki ektiğiniz toprak zengin,kaliteli bir toprak..Eğer her yıl ezbere suni gübre takviyesi yaparsanız,toprağınızı katleder,çoraklaştırır,tuzlandırırsınız..birkaç yıl sonrada ne ekseniz sonuç alamazsınız..
Besin maddelerinin eksikliği kolay tamir edilir ama besin fazlalıklarını kolay kolay ıslah edemezsiniz..

Ayrıca gelecek yıl DAP gübresini eritip vermeyi düşünüyorum demişsiniz..
Niye eritiyorsunuzki..
DAP toprakaltı gübresidir..ekimden önce kullanılır..üstten kullanılmaz..eğer bu gübreyi illa vermek istiyorsanız soğanlar uykudayken 10-15 santim kadar derine kazıp gömmeniz yeterlidir..DAP'taki fosfor hareketsizdir,nereye atıldıysa orada kalır ve bitki ondan dilediği kadarını alır..yani azotun aksine fosfor,sulamayla veya yağmurlarla aşağılara doğru yıkanmaz..

Bana göre bu sun'i gübre ısrarından vazgeçiniz..NERGİS humustan,torftan,yaprak çürüntüsünden çok hoşlanıyor..onları deneyin bence..onların içinde zaten yeterince azot,fosfor,potas ve iz elementler var..

.............

Yüklediğiniz fotonun sol ve sağ alt köşelerindeki nergisler benim nergislerden..
Haklısınız..böylesine kokulu başka bir nergis türü yoktur sanıyorum..

Düzenleyen pria : 07-03-2011 saat 22:31
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 21:51   #843
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Sormak istediğim diğer soru soğanların yarısı saksının dışında ben öyle ekmiyorum soğanın boyu kadar gömüyorum bunun çiçeklenme de bir etkisi var mıdır?
Teşekkürler
Gördüğüm kadarıyla satın aldığınız saksıdaki toprak derinliği 15 santim kadar..
Seracı,akıllı adam..soğanları sığ ekerek köklerin toprağın tümünden yararlanmasını sağlamış..
Oysa siz aynı saksıya 5 santim uzunluğundaki soğanları 5 santim de aşağı gömseydiniz,soğan köklerinin faydalanacağı toprak derinliği 5 santime inecekti..
Unutmayın..kökler aşağı doğru yönelir (pozitif jeotropizma)..
Bu kadar basit..
Sizde öyle yapın seneye..saksınızı tam doldurun iyi bir toprak ve torf ile..soğanları yarısına kadar gömün..yaprak filizleri görünene kadar üzerlerine bir ağırlık koyun..köklensinler..ondan sonra ağırlığı kaldırın..
(Üzerlerine ağırlık koymazsanız soğanlar yukarı kalkar)

Hem sizin için hemde sayın daffodil için:
http://www.biyolojisitesi.net/tum%20...reketleri.html

Eski 07-03-2011, 22:19   #844
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
pria leonardit (dogal leonardit,seker pancarından yapılma degil) kullanımı hakkında oneriniz nedir acaba??dap ve 3.15'in ,triple super fosfat'ın taban gubresi oldugunu biliyorum sayın pria.Micro ve macro elementler'le ilgili bilgim var zira soganlı bitkiler de kullanabilir miyim diye merakım.Gecen yıl taze koyun ve tavuk gubresini suda bekletip sonra icine biraz combo iz element karısımı ekleyip en son da asidik olmaması icin ph dengeleyici koyup uygulamıştım ama kokusundan dolayı bu yıl o uygulamayı yapmadım.

Aslında topragım gayet iyi bir toprak, her yıl bir miktarda kum ekliyorum.Nergisler biraz yuksekte olunca drenaj sorunu da kalmıyor.bahceler su aralar leonardit uygulaması yapıyoruz,topraktaki anyon katyon dengesini saglması ve iz elementlerin kullanılabilir forma gecmesi ve organik madde,fulvik asit oranını arttırmak icin.Bu tip her uygulama yaptıgımız da acaba biraz da nergislerime atsam mı oluyorum

Yeri değil ama belki biliyorsunuz umuduyla sorayım,gecenler de bir agac gordum ne oldugunu bilmiyorum kasım ayı gibi acıyor,sarı cicekleri japon gulunu andırır (ebat ve form olarak) ama ters lale gibi yere donuk duruyor cicekleri.Agac boyu 1,5 mt civarıydı benim gordugumun,vazoda ki cicekler misali dibinden bir cok celik vermis bir agactı,sahibi mum agacı oldugunu soyledi fakat internette mum agacı diye aratınca baska bir bitki cıkıyor.Adını bilmedigindem edinemiyorum da,biliyorsanız cok sevinecem..Saygılar

daffodil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 22:34   #845
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yeterli cevap verdim ben size sayın Daffodil..

Eski 08-03-2011, 07:59   #846
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Açmak üzere olan nergislerimin başına kar yağarsa sonu ne olur? Bu soğuğa dayanırlar mı? Yoksa henüz göremediğim çiçeklerini bir sonraki sene açmasını mı bekleyeyim?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 08:47   #847
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
merak etmeyin bişey olmaz.

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 12:42   #848
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Gördüğüm kadarıyla satın aldığınız saksıdaki toprak derinliği 15 santim kadar..
Seracı,akıllı adam..soğanları sığ ekerek köklerin toprağın tümünden yararlanmasını sağlamış..
Oysa siz aynı saksıya 5 santim uzunluğundaki soğanları 5 santim de aşağı gömseydiniz,soğan köklerinin faydalanacağı toprak derinliği 5 santime inecekti..
Unutmayın..kökler aşağı doğru yönelir (pozitif jeotropizma)..
Bu kadar basit..
Sizde öyle yapın seneye..saksınızı tam doldurun iyi bir toprak ve torf ile..soğanları yarısına kadar gömün..yaprak filizleri görünene kadar üzerlerine bir ağırlık koyun..köklensinler..ondan sonra ağırlığı kaldırın..
(Üzerlerine ağırlık koymazsanız soğanlar yukarı kalkar)

Hem sizin için hemde sayın daffodil için:
http://www.biyolojisitesi.net/tum%20...reketleri.html
Merhaba,
Sn Pria satan seracı akıllı mı yoksa ilk elden aldığı yer mi akıllı bilmiyorum Benim için önemli olan çiçek açtırmak bu pozitif jeotropizma ile olur ister gübre ile.İlettiğiniz cevap kökleri gelişemeyince çiçek de açmayabilir oluyor.Ancak ben ekimi doğru yaptığımı düşünüyorum.Formda okuduğum kadarıyla siz yazmışsınız dejenere soğan olmuş olabilir.Balıkesir Burhaniyede ektiğim tüm nergisler açmış komşularım söylüyor.İstanbul'da balkonda bu iş neden olmuyor?
Resimleri ekledim.Şimdi 6 cm lik saksıda bu soğanlar toprağın neresinden faydalandılar ve çiçek açtılar yoksa başka bir yerde büyüdüler buraya dizildiler mi?Bu şekilde seneye de sizce kalabilir mi?
Biz amatörler bu işler ile uğraşanlar kadar fazla tecrübe edinemiyoruz.Her bilginin bir matematiksel bir sırrı vardır.Dil öğrenmenin,müzik aleti çalmanın hatta örgü örmenin...Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2011, 13:41   #849
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın FİRUZAN..

Görüşlerimi aktarayım size:
-Satıcı akıllılık etmiş derken şunu kastettim ben..Onlar ticaretin kolaylıklarına kaçtıkları için bizler gibi büyük ve çok ağır toprak dolu saksılar kullanmıyorlar..Nakliye,kargo sorunlarını düşünerek minimum toprakta en güzel sonucu almak istiyorlar..ama o minicik saksıya o kadar soğanı yerleştirirken de sık sık besin takviyesi ile soğanları büyüttüklerini sanıyorum..
Yani 10 tane soğanı 5 santimlik saksı toprağı öylesine besliyemez..mutlaka katkı maddeleri ve haricen verilen besinler kullanıyorlardır..ama onlar göz kararı ile değil,tamamen bilimsel yaklaşıyorlardır olaya..hangi besinin ne kadar arayla,ne kadar miktar ve dozda verileceğini bizler onlar gibi bilemeyiz..teknik bir konu bu..benim görüşüm böyle..

-Ben ''kökleri gelişemeyince çiçek de açmayabilir'' derken şunu kastediyorum..15 santim derinliğindeki bir saksıda siz 5 santim uzunluğundaki soğanı,bir 5 santim de aşağı gömerseniz,soğanların saksı toprağından faydalanma derinliği 5-6 santime inmiş olur..buda soğanların gelişimi için saksıdaki toprağın tamamına yakınını kullanamaması anlamına gelir..yani,soğanları saksılara fazla gömmeden ekmemiz onların saksıdaki tüm topraktan istifade etmesi açısından yararlı olur..

-''Burhaniyede ektiğim tüm nergisler açmış komşularım söylüyor.İstanbul'da balkonda bu iş neden olmuyor?'' diyorsunuz..haklısınız..benim kendime ait Doble Daffodil Erlicheer türü katmerli nergislerim hem Çanakkale'de hemde İstanbul'da saksıda fire vermeden açıyorlar her yıl..hiçbir soğuklama işlemi falan yapmadığım halde,hiç sorun çıkarmıyorlar..
Ama gelin görünki,Hocam100'den satın aldığım Karaburun nergisleri ne Çanakkale'de zeytinliğimde nede İstanbul'da hem saksıda hemde site bahçesinde verimli olamıyorlar,nerdeyse hiç çiçek açmıyorlar..yoz mudurlar bilemiyorum..Bir bilimsel makalede Karaburun üreticilerinin çok eskimiş soğanları attıklarını okumuştum..
Bazı nergislerde bu durumun giderilmesi için,ekim öncesinde 8 hafta kadar 8-9 derecede bekletilmesi gerektiği yazılıyor literatürde..yazın göbeğinde 8-9 derece sıcaklığı nasıl buluruz bilemiyorum..yani bu 8 haftalık dönemde bizim kuru soğan diye baktığımız soğanlarda iç hareket başlıyor ve çiçek tomurcuğu oluşmaya başlıyor..vejetatif büyüme konisinin bir çiçek sürgünü haline dönüşümü sağlanıyor..
Sizin İstanbul'da saksıdaki soğanlar bu yüzden açmıyor olabilir..mesela siz koca yaz saksılarınızı güneşli bir yerde bekletiyorsanız çiçek sürgünü oluşumu olmayacak demektir..
Ayrıca soğanların büyüklükleri,yaprakların tam sararmadan erkenden koparılmalarıda çiçek veriminde etkili..
Çiçeğin kalitesi,soğanın iriliğiyle orantılı..

-''..yoksa başka bir yerde büyüdüler buraya dizildiler mi?Bu şekilde seneye de sizce kalabilir mi?'' diyorsunuz..
Başka bir yerde büyütülüp o minik saksıya dizildiğine inanmam..O şekilde seneye kaldığında da aynı güzel sonucu alacağınızı sanmıyorum..
En doğrusu..tüm soğanlarınızı,çiçeklenmeden sonrada temmuz ayına kadar bakımını yapınız,yapraklarının kendiliğinden sararıp kurumalarını bekleyiniz,daha sonra söktüğünüz soğanları imkanınız varsa dikimden önce 8 hafta kadar 8-9 derecede bekletiniz..hiç olmazsa evinizin en serin,havadar bir noktasında muhafaza ediniz.
Ben bu yıl Hocam100'den aldığım açmayan soğanları,hiç olmazsa 15 ağustos-15 eylül arasında buzdolabında 4 derecede bekletip öyle ekeceğim..tabi,ektikten sonra saksılarıda filizler gözükene kadar en serin yerde bekletip ondan sonra güneş gören bir noktaya alacağım..yine sonuç alamazsam çöpe atacağım..
Çiçek verimi olmayan türler çok yorucu ve sıkıcı oluyor..

Sayın FİRUZAN..bildiğim ve dilim döndüğünce fikirlerimi yazdım..yazdıklarımda yanılgılarım olabilir..eleştiriye açıktır yazdıklarım..

polemos ve gulperi beğendi.
Eski 09-03-2011, 00:11   #850
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Bu pembe nergislere baktıkça aklıma ortanca çiçeği geliyor..
Biliyorsunuz ortancalara sirke,demirsülfat (mavi renk için) verilerek pembe ve mavi renkler elde ediliyor..
Toprağı asidik yaparak (örneğin,domates püresi ,limon suyu dökerek) ortancaların daha canlı pembeye dönüşmesi sağlanır..

Ben bu pembe çiçekli nergislerin doğal olduğuna pek inanmıyorum..Acaba bu tür işlemler yaparak nergislerde de renk değişimi mi sağlanıyor?
Denemek lazım.
Sn pria., Buradaki nergisler de diğerleri gibi ISLAH edilerek elde edilmiş bir çeşittir. Ama bunları Türkiye ye göndermezler, çünki ROYALTY (Islahçı hakkı-Patent) kuralları Türkiyede çalışmadığını bilirler.

Yani bu güzel çiçeği Türkiye de A veya B şahsı alıp soğanını üreterek ve ıslahçı payı ödemeden pahalı fiyatla kolayca satar ve para kazanır, Ya bunu yıllarca melezleyip, tozlayıp uğraşarak bulan ıslahçı ne yapsın??

Dışarıda bu kurallar geçerli olup çok sıkıdır ve royalty vermeden satarsanız binlerce lira cezası vardır. Ayağınızdaki çorabınıza kadar alırlar.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 00:46   #851
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Merhaba,
kökleri gelişemeyince çiçek de açmayabilir oluyor. dejenere soğan olmuş olabilir.Balıkesir Burhaniyede ektiğim tüm nergisler açmış komşularım söylüyor.İstanbul'da balkonda bu iş neden olmuyor?
Şimdi 6 cm lik saksıda bu soğanlar toprağın neresinden faydalandılar ve çiçek açtılar yoksa başka bir yerde büyüdüler buraya dizildiler mi?Bu şekilde seneye de sizce kalabilir mi?
Sn Firuzan., Bazı bilgileri açıklamak istiyorum: Sorduğunuz soruların bazıları "Soğanların depolanması ve Preparasyonu" başlığında (Bu bölümde) bulabilirsiniz. şaşırdığınız konuları kısaca açıklamak isterim:

1. Bu yıl çiçek açan soğanları diktiğiniz zaman (Ekim-Kasım) soğanın içinde çiçekleri oluçmuştu, dikimden sonra yukarı çıktılar. Yani Kasım ayında Lale,sümbül, daffodil vs. soğanlarının içinde çiçekler hazır beklemektedir.

2. bekleyen bu çiçekler soğan dikildikten sonra köklenip su almaya başlayınca ve iklim uygun ise yukarı çıkar ve açar. Bazen kök yapmadan da zayıf da olsa çiçekler uzar.

3. Soğanın içinde çiçek oluşması ve gelişmesi için soğanların dinlenme döneminde (yaz ayları) UYGUN sıcaklık ve nem koşullarında olması ve etilen gazından uzak olmaları gerekir. Buz dolabında meyve-sebzeler Etilen gazı üretir!!

4. Sonuçta o 6 cmlik saksıdaki soğanların içinde hazır çiçek vardı ve onlar açıldı. Eğer gelecek yıl da çiçek isterseniz bitkinizin çiçek geçtikten sonra bol yaprak vermesini sağlamalı, ve iyi beslemelisiniz. Bu da 6 cm lik saksıda olmaz!?

5. Karaburun nergisleri; adı üstünde Karaburun iklim koşullarında olur. edremit, istanbul, ankara vb. yerlerin iklim koşulları İzmirin Karaburun ilçesine benzer ise olur, benzemez ise olmayabilir. Buna "GEN MERKEZİ" derler.

Bütün canlı türleri kendi gen merkezlerinde veya benzer koşullardaki gen merkezlerinde çoğalır, ürer, ve soyunu devam ettirir. Buradan özetlersek:

a) Soğanlı bitkiler, türünün istediği uygun koşullarda yetiştirilirler ise sağlıklı gelişir, ve soyunu devam ettirir.

b) Soğanlı bitkiler yaprakları sararıp dinlenme döneminde (Depoda veya yerinde kaldığı zaman) uygun sıcaklık ve nem koşullarında içlerinde çiçek tomurcuğu oluştururlar.
Aksi halde çiçek vermeyebilir, çiçek bozuk olabilir vs.vs.

Kolay gelsin.

polemos, Imay ve çiğdem42 beğendi.
Eski 09-03-2011, 11:10   #852
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

kgursan ve pria verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Böylece küçük bir saksıda bu soğanların nasıl büyümüş olduğunu anlamış oldum.Sn prianın da bu sezon satışa çıkaracağı soğanlardan da alıp onları ekeceğim.

Eski 09-03-2011, 11:21   #853
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
3. Soğanın içinde çiçek oluşması ve gelişmesi için soğanların dinlenme döneminde (yaz ayları) UYGUN sıcaklık ve nem koşullarında olması ve etilen gazından uzak olmaları gerekir. Buz dolabında meyve-sebzeler Etilen gazı üretir!!

.
Bunu ilk defa öğrendim sayın kgursan..Çok teşekkürler..

Buzdolabı da olmayacağına göre yazın koyu sıcağında Karaburun nergisleri için 8 haftalık 8-9 derece ısıyı nasıl sağlıyabiliriz bilemiyorum..Bunu beceremezsek bu nergislerden bol çiçek almak mümkün değil..
Sayın kgursan,havası iyice alınmış buzdolabı poşetlerinde veya vakkumlu torbalarda buzdolabına koymak,etilen gazının etkisinden korur sanırım..

polemos beğendi.

Düzenleyen pria : 09-03-2011 saat 12:06
Eski 09-03-2011, 11:39   #854
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
..Sn prianın da bu sezon satışa çıkaracağı soğanlardan da alıp onları ekeceğim.
Benim Double Daffodil Erlicheer türü katmerli-kokulu nergislerde 14 yıldır hiç çiçeklenme sorunu yaşamıyorum ben..Ne soğuklama yaptım,nede başka birşey..
2 yıllık iri soğanlarımda çiçek açmama gibi bir durum asla olmuyor..Hatta 2 sayfa öncesinde Trabzon'dan Benol Hazoroğlu'nun fotolarındanda göreceğiniz gibi iri soğanlardan birden fazla çiçek almakta mümkün..
Nergis
Nergis
Benim nergislerin ülkemizde her yöreye uyum sağladığına da inanıyorum.

Eski 09-03-2011, 16:15   #855
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sayın pria aynı düşünceyi ben de paylaşıyorum.Şu an ithal ve karaburun nergislerim çiçek açtı.Bu iklim çok sert geçmesine ve arada aldatıcı sıcak olmasından dolayı ithal olanlar nerdeyse 20 gün erken açtılar.Ama sizden aldıklarım 6 -7 cm civarı boyda ve çiçek tomuruklarını gösterir vaziyette bekliyorlar.Bu durum çok iyi.Zira erken açsa soğuktan donacaktı.Bizim iklime uygun olduğunu düşünüyorum.Çiçeklerini henüz görmedim.Onu da görünce görüşlerimi belirteceğim.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 17:19   #856
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Bunu ilk defa öğrendim sayın kgursan..Çok teşekkürler..

Buzdolabı da olmayacağına göre yazın koyu sıcağında Karaburun nergisleri için 8 haftalık 8-9 derece ısıyı nasıl sağlıyabiliriz bilemiyorum..Bunu beceremezsek bu nergislerden bol çiçek almak mümkün değil..
Sayın kgursan,havası iyice alınmış buzdolabı poşetlerinde veya vakkumlu torbalarda buzdolabına koymak,etilen gazının etkisinden korur sanırım..
Sn pria, Vakumlu poşet olayını, pratikte uygulanıp uygulanamıyacağını bilmiyorum. Ancak söylemek istediğim şey şu: Meyve sebze depolanan depolarda Çiçek soğanları da birlikte depolanamaz. Yani elma deposuna 2 kasa lale,sümbül, daffodil vb. soğan koyayım demek yanlıştır.

Ayrıca Garaj gibi eksoz dumanı olan yerlerde de etilen oluşacağı için soğan depolanmaması gerekir. Çünki yaz ayları boyunca soğan içinde oluşan minik çiçek tomurcuğu en düşük etilen dozundan olumsuz etkilenir.

Soğan depoları havadar, serin (9-17 oC) yerler olmalıdır.

polemos beğendi.
Eski 09-03-2011, 20:58   #857
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Ne kadar çok çeşidi var.
http://www.colorblends.com/All-Daffodil-Varieties/

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 13:21   #858
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
elimdeki nergislerin büyük çoğunluğunu dağıtmak üzere söz verdiğim için artık veremeyeceğim, göndereceğimi söylediğim arkadaşlar hariç. onlarınki söküm zamanında ellerine ulaşacak ******. sadece belirtmek istedim teşekkürler.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 16:44   #859
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Nergiz

İyi Akşamlar Arkadaşlar Bir kaç sorum olacak izninizle. Benim Nergis çiçeğim var yaprakları uzun ve sarkık. bakıyorum Frezya ya çok benziyor. soğanlarını aldığım yer güvenilir bir yer değilmiş sonradan öğrendim, tabi kandırılınca. acaba Nergis diye Frezya vermiş olabilirmi? bu günde güzelce Kar yağdı üzerlerine. Eğer Nergis ise. nergis cinsini yapraklı iken tahmin etmek mümkün mü? 3 tane lale var içlerinde.

Eklenen Resimler

Düzenleyen esracer : 10-03-2011 saat 16:46 Neden: ek
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 16:50   #860
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Frezya ise üzülmeyin o da çok güzeldir

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 21:54   #861
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Frezya değil,

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 17:29   #862
Ağaç Dostu

Cevap için Teşekkürler sanırım nisan ayında çiçeklenir. bütün çiçekler güzeldir evet Frezya da güzel. artık şansıma ne çıkarsa diyelim. Saksıyı İçeriye güneşli ve sıcak bir odaya alsam çiçeklenme hızlanırmı? acaba.

Düzenleyen esracer : 12-03-2011 saat 01:31 Neden: ek
Eski 15-03-2011, 21:08   #863
Ağaç Dostu

İyi akşamlar Nergis lerim hala açmadılar bir çok Nergisler açtı. sanırım benim Nergis lerim açmıycak 2 gün önce yanmış çiftlik gübresi verdim az miktarda. birde sıvı besin veriyorum ara sıra. umarım çiçeklenme için faydası olur.

Düzenleyen esracer : 15-03-2011 saat 21:14 Neden: ek
Eski 15-03-2011, 21:48   #864
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
İyi akşamlar Nergis lerim hala açmadılar bir çok Nergisler açtı. sanırım benim Nergis lerim açmıycak 2 gün önce yanmış çiftlik gübresi verdim az miktarda. birde sıvı besin veriyorum ara sıra. umarım çiçeklenme için faydası olur.
Dip kısımlarına bir daha bakın..bir şişkinlik yoksa çiçek vermiyecek,çiçek tomurcuğu yok demektir.
Eğer nergisse bunlar (bence nergis gibi) ve bunca uzun yapraklanmışlarsa,şimdiye kadar çoktaan çiçek sapları gözükür,hatta uzardı..
Bundan sonra ne yapsanız sonuç değişmez..

Eski 15-03-2011, 22:55   #865
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

merhaba esracer, nergislerinizi yeni mi aldınız ya da önceki sene çiçekleri geçtikten sonra yapraklarını kestiniz mi veya çiçekler geçtikten sonra hiç sulamadınız mı? Bu gibi durumlarda çiçeklenmeyebiliyorlar. Sadece tecrübeme dayanarak söylüyorum bunu bu arada.

Eski 15-03-2011, 23:04   #866
Ağaç Dostu

Cevap için teşekkürler. çiçek soğanlarını sonbaharda dikmiştim ilk defa yetiştiriyorum. soğanlar çok iriydi diktiğimde. çiçeğin tam orta bölümünemi bakacağım dıştan köküne yeşil kısmınamı bakacağım tomurcuk için

Düzenleyen esracer : 15-03-2011 saat 23:04 Neden: ek
Eski 15-03-2011, 23:08   #867
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

köküne değil, çiçeğin orta kısmında oluyor yaprakların arasında ortada oluyor şişkinlik. daha sonra büyüyor ve açıyor. fakat üzülmeyin açmadılar diye çünkü nergisler bazen erken dikildiklerinde ve toprak ısınabilecek kadar iklim uygun olmadığında da açmayabiliyorlar, diğer yıla açarlar büyük ihtimalle. benimde mersinde olan nergislerim açtı fakat elazığda var onlardan sadece biri açtı

Eski 15-03-2011, 23:15   #868
Ağaç Dostu

Şimdi içeri aldım belki sıcak fayda ederde Çiçekleri açar. Çiçeğin ortasına baktım hiç bir şey yok. evet üzülmeme gerek yok Çiçekçi'lerde rastlarsam Çiçek açmış Nergis alırım banada telafi olmuş olur benim Nergis açmassa artık seneye açar belki..

Eski 16-03-2011, 12:17   #869
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Site bahçesine ektiklerimin açması 10-15 günü bulabilir..Onları 2 ay sonra ekmiştim..Ama saksıdakiler açıyor artık..İşte,İstanbul'da saksılardaki nergislerimin açış safhaları..Çiçek goncasının 28 şubat, 5 mart, 12 mart,16 marttaki durumları:

Eklenen Resimler

hira ve polemos beğendi.
Eski 16-03-2011, 20:53   #870
Ağaç Dostu

Çok Güzeller. emeğinize sağlık

Düzenleyen esracer : 16-03-2011 saat 20:53 Neden: harf düzeltme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024