agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2011, 15:18   #871
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Bu da benim nergisim. Asya laleden almıştım soğanlarını. Güzel açtılar ama hemen hemen hiç koku yok. Ben de sanıyordum ki açan çiçekleri odaya alınca buram buram kokacak ev. Ancak burnumu çiçeğe yapıştırınca koku geliyor.

Eklenen Resimler

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 21:31   #872
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Bunlar da benim Hocam100'den adığım nergislerim, bana mutluluk verdiler varlıklarıyla

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 19:26   #873
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın Pria
Sizden almış olduğum Nergislerim harika açtılar.Resimlemiştim. Hocam 100den aldıklarım açmadı, soğanlar sizinkine göre küçüktü belki ondan.
Lütfen şimdi soracağım soruyu cevaplandırımısınız.

1o sene evvel Giresun Bulancak ilçesindeki Nergis dolu tarladan 20 kök nergis çıkardım. Bir kısmını çimler arasına birkısmını toprağa diktim. 2 veya 3 tanesi cılız açtı. Çoğaldılar ama açmadılar. sapların maşallahı var. Gayet sıhhatli çıkıyorlar. Bu sene bir kısmını saksıya bir kısmını gübreli toprağa diktim. Yine çok güzel büyüdüler yeşil saplarını uzunca çıkarttılar. Hiçbirinde Çiçek yok. Ben bunları nasıl açtırayım. Sinir oldum diyebilirim.
Açıklamalarınızı merakla bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 20:22   #874
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın Hazaroğlu,

-Çok az güneş gören bir yere veya ağaç gölgesine ekmek..
-Aşırı azotlu gübre vermek..
-Yaprakların haziran sonunda kendiliğinden kurumasına kadar beklemeyip erkenden kesmek..Dolayısıyla soğanların beslenemeyip,irileşememesi..
-Soğanların çok yavru yapıp herbirinin çiçek verecek iriliğe ulaşamaması..
-Bu yıl saksılara ve toprağa ektiğiniz soğanların yeterli irilikte olmaması..
-Soğanları ektiğiniz saksıları eylül ekim aylarında aşırı sıcak havalarda güneş altında bırakmak..
-Soğanların egzos gazlarına maruz kalması.. gibi nedenlerle açamıyor olabilirler..

Bunlar varsayımlar..Olasılıklar..

Ama..aynı bahçeye ektiğiniz halde..gerek benden satın aldığınız,gerekse Nihal arkadaşınızdan aldığınız nergislerde açma sorunu olmadığı halde,Hocam100'den ve Giresun'dan aldığınız nergislerde bu açmama durumu oluyorsa başka sebepler olmalı..

Ya yoz soğan bunlar..Ya da daha özel ortamlar,şartlar istiyor olabilirler..

Bende de Hocam'dan aldığım nergislerde sorun var..Benim kendi nergislerimde hiçbir sorun yaşamadığım halde onlardan çiçek alamıyorum..

Bu sene ağustos 15'ten sonra 4-5 hafta havası alınmış buzdolabı poşetinde buzdolabı-sebze bölmesinde bekletip öyle ekeceğim..
Bu soğuklamada bir işe yaramazsa hepsini çöpe atacağım..
Bende sizin gibi sinir oldum..açmayan bitkiyle uğraşmayada gerek yok..
Sizde isterseniz böyle deneyin..

Sayın Kgursan çok daha bilgili bu konularda..Oda görüşlerini yazsa da faydalansak..
Bakın..bende bilmiyordum..egzos gazının,etilen gazının soğanlardaki çiçek tomurcuğunu tahrip ettiğini..
Sayın Kgursan sayesinde öğrendim.

Özellikle şehir içinde yaşayanların ve soğanlarını garaj gibi yerlerde saklamayı düşünenlerin bu hususa çok dikkat etmesi gerek..

Düzenleyen pria : 18-03-2011 saat 20:56
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 20:31   #875
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Hazaroğlu..

Aklımdayken yazayım..benden satın aldığınız soğanları bu yıl sökmeyin derim..onların yavrularını ilk sene ayırmak biraz zordur..bırakın aynı yerde bu yılda kalsınlar..
Seneye her soğan 4-5 çiçek sapı verir..seneye yavrularını ayırırsınız..gerçi iki yıllık oldukları için onlar yavruda sayılmaz..

Aman..bu yıl çiçek zamanı geçti diye yapraklarını yolmayın..hazirana kadar ara ara yine sulayın..yapraklar kendiliğinden kurusun..saplar kuruduktan sonra soğanların üstüne 1-2 santim toprak örtün..(haşerelerin soğanlara yumurta bırakmaması,egzos gazlarından etkilenmemesi için)
Su falan vermeyin bir daha eylüle kadar..bırakın dinlensinler..

Eski 18-03-2011, 21:08   #876
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Benol hanım okudum ki nergislerim çiçek açmamış.Bu konuda çok yazı yazdık, özetle; gördüm ki bu nergis türü ilklimi uygun olmayan yerde çiçek açmıyor.İklime yakın yerde çiçek açıyor ya da açmaya çalışıyor soğuğa maruz kalıyor açamıyor.Ben bu yıl farklı bir tarz deneyip nergislerimi neredeyse kasımda ektim.Öyle olunca filizlenmesi geç oldu.Bir anda boy atmadı.Filizlenmeye başladığı anda çiçek filizlerini de gördüm.Sonuç olarak çok bol olarak çiçek sapı gördüm.Dezavantajı da vardı soğuklar olunca örtmek zorunda kaldım.Yaklaşık 3 hafta örttüm.Sonra çiçekleri açıp geçince örtüyü de kaldırdım.Artık yaprakları boy atmaya başladı .Şİmdiden 50 cm oldular.Sizlere de bunu öneririm.Bu şekilde yaparsanız siz de güzel çiçekler elde edersiniz diğe düşünüyorum.Ayrıca çok kişiden de çok hoş çiçekleri oldu mesajları da aldığımı belirteyim.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 00:53   #877
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Sn pria bu sonbahar sizden aldığım nergiz soğanları ( gayet iyi ve sağlıklıydılar ) korktuğum gibi olmadı ve 6 soğanın 5 inde çiçek tomurcuğu var havalar birden ısındığı için açmakta acele ediyorlar gibi ,şu anda balkonda güneş gören yerdeler ,içeriye odaya alsam süreci yavaşlatabilirmiyim hemen solup geçmelerini istemiyorum cevaplarsanız sevinirim ,teşekkürler.....

turkishmojo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 08:59   #878
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkishmojo Mesajı Göster
Sn pria bu sonbahar sizden aldığım nergiz soğanları ( gayet iyi ve sağlıklıydılar ) korktuğum gibi olmadı ve 6 soğanın 5 inde çiçek tomurcuğu var havalar birden ısındığı için açmakta acele ediyorlar gibi ,şu anda balkonda güneş gören yerdeler ,içeriye odaya alsam süreci yavaşlatabilirmiyim hemen solup geçmelerini istemiyorum cevaplarsanız sevinirim ,teşekkürler.....
Hanımefendi,

Artık zamanıdır..Dışarda yarı gölgeli bir yerde tutarsanız süreç daha yavaş olur..
İçeriye alırsanız süreç daha hızlanır..Çünkü evde 18-24 derece sıcaklık bunları coşturur..
Bence onları ev içine alın..Susuz kalmamasına dikkat edin bu günlerde..Soba veya kalorifer peteğine yakın olmamak şartıyla güneş gören,hafif sıcak bir köşeye koyun..Göz zevkini tadın bol bol..kokularınıda..
Gece dışarıya alırsınız..
Eğer saksıda çiçekleri kesmeden bekletirseniz 20 günden fazla dayanırlar..Kesip vazoya koyarsanız bir hafta kadar..

Sizin para yatırırken bir sorun olmuştu..Helal hoş olsun..Sanırım siz 6 soğan istemiştiniz ama kargo ücreti yatmadığı için ben size yinede 4 iri 2 de yavru soğan göndermiştim..Soğanların birinin açmamasının sebebi budur..Seneye hepsi açar,hemde her kökte ikişer üçer..
Çiçek açımı bittikten sonra saksınızı dışarda yarı gölge bir yerde tutun..bakıma devam edin..sulamayada..taki,yapraklar artık kendiliğinden sararıp kuruyana kadar..Ondan sonra saksınızı en serin yere,egzos dumanı falan olmayan bir yere alın..aman..saksınızı yazın o kavurucu sıcakları altında güneşte bırakmayın..Ekim ayına kadar kuru toprakta dinlensinler..ekim-kasım ayında sulayıp gölge bir yere alırsınız dışarda..yapraklar görünününcede güneşli bir yere alırsınız.
Selamlarımla.

Fotoğraflama imkanınız varsa sevinirim.

Düzenleyen pria : 19-03-2011 saat 09:53
Eski 19-03-2011, 09:06   #879
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Ayrıca çok kişiden de çok hoş çiçekleri oldu mesajları da aldığımı belirteyim.
Sayın Hocam..

Gerçekten güzel kokulu çiçekleri var..
Ben o konuda birşey demiyorum.
Sorun, açma sorunu..Sorun, çiçek veriminin azlığı..
Ama deneye deneye aşarız bu sorunuda inşallah..

Seneye yarısını sizin gibi geç ((ekim ayı sonu) ekeceğim,yarısını da soğuklama yapıp erkence ekeceğim..
5-10 tanede 20 santim kadar derine ekeceğim..Çünkü derin toprak nisbeten daha serin olur.

Selam.

Eski 19-03-2011, 11:24   #880
Ağaç Dostu

Sayın Pria
Sizden aldığım Nergisler çok büyük,yerden 1 metre çapı da 1 metreye yakın saksıda.Ne yazık ki yanında ters lale, ve frezyalar var. Nergis çiçekleri bitti ters lale başını uzattı 15 cm oldu,frezyalar açmak üzere. Saksı bahçede güneş alan yerde.Yağmur haliyle yağacak.

Bu saksıyı kaldırmama imkan yok. Başınızı çok ağrıttm ama bu durumda nergis soğanlarımı ne yapayım.Bol toprağıyla başka saksıya nakletsem olur mu?

Eski 19-03-2011, 11:30   #881
Ağaç Dostu

Biraz karışık.

bu seferlik böyle oldu.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2011, 11:42   #882
Ağaç Dostu

Sayın hocam100
Muhakkak sizin Nergislerinizde eminim çok güzeldirler.Forumu çok yakından takip ediyorum. Sizin Nergisleriniz Nihal'in Giresun'dan bana gönderdikleriyle aynı tür olduğunu sanıyorum açsalardı kıyaslamam daha iyi olacaktı. Ama bakın ne diyorum Nihal geçen sene gönderdi açtı. Aynı yöreden aldıklarım 10 senedir açmıyor.

Egzos dumanı hiç yok.
Suni gübre yok
Sapları solmadan yerinden kopmadılar 15 senedir aynı yerdeler
Bol güneş alıyor. Yağmur yeterli ıslatıyor toprağı
Toprakta oldukları için soğanlar derine kaçmış, çıkarırken zorlandım haliyle güneş onları etkilemez.

Onları açtıracağım beni çok üzdüler. İnatçı değilimdir ama bu konuda biraz inatlaştım.

çiğdem42 beğendi.
Eski 19-03-2011, 13:47   #883
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sayın Pria
Sizden aldığım Nergisler çok büyük
Bu saksıyı kaldırmama imkan yok. Başınızı çok ağrıttm ama bu durumda nergis soğanlarımı ne yapayım.Bol toprağıyla başka saksıya nakletsem olur mu?
Bu zamanda nergislerin köklerini incitmeden başka bir yere aktarmanız mümkün değil..Yazık edersiniz soğanlara..Çürütürsünüz..
En iyisi kendiliğinden yaprakları iyice kuruduktan sonra onları temmuzda çıkarmaya çalışın..Gölge ve serin,rutubetsiz bir yerde bir file içinde bekletin birkaç ay..Ekim ayında ayrı bir saksıya ekersiniz 10-15 santim arayla..

Toprağınız anladığım kadarıyla ideal bir toprak..İlave besine ihtiyacı yok..

Eski 19-03-2011, 14:35   #884
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Geçen yıl üzerinde çiçeğiyle gelen nergis soğanlarım, sağlıklı büyümelerine rağmen açmadı. Acaba iklimle mi alakalı?

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 17:27   #885
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Sn pria cevabınız için teşekkürler, burada havalar birden ısındı kalorifer yakmıyoruz ,sanırım nergislerde şaşırdı daha çiçek sapları yeterince uzamadan çiçek açacaklar,yani biraz kavruk gibiler,yinede bu güzelliği evimde görebildiğim için mutluyum ,çiçekler geçip yapraklarda solduktan sonra dinlenme döneminde saksıyı bodruma koysam bir mahzuru olurmu,serin ve güneş görmeyen bir yer ,sizce uygun olurmu? tekrar tekrar teşekküler....
(Yapabilirsem resim ekleyeceğim.)

Düzenleyen turkishmojo : 19-03-2011 saat 17:37 Neden: eksikliği tamamladım.
turkishmojo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 19:32   #886
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkishmojo Mesajı Göster
... daha çiçek sapları yeterince uzamadan çiçek açacaklar,yani biraz kavruk gibiler.................çiçekler geçip yapraklarda solduktan sonra dinlenme döneminde saksıyı bodruma koysam bir mahzuru olurmu,serin ve güneş görmeyen bir yer ,sizce uygun olurmu? tekrar tekrar teşekküler....
(Yapabilirsem resim ekleyeceğim.)
Çiçekler açtıkça saplarınında uzadığını göreceksiniz,merak etmeyin..Çiçeklenme döneminde susuz bırakmayın..

Bodrumunuz saksılarınızı saklamak için çok ideal..Saksı toprakları takır-takır,iyice kuruyunca alırsınız bodruma..Çünkü,toprak ıslak ve rutubetliyse serin bodrumda erkenden köklenme başlayabilir..Bu riski ortadan kaldırmak istiyorsanız,saksı toprağını boşaltın..birkaç gün iyce kurusun..biraz yanmış hayvan gübresi ilave eddin tabi..
Daha sonra bu iyice kuru karışımı saksılarınıza doldurup soğanları üstleri 1-2 santim toprakaltında kalacak şekilde tekrar ekin..
Hatta yapabilirseniz,talaş,saman gibi şeylerle saksının üstünü örtün..Havadan rutubet almayı önler..

Soğan tepesinde minik bir filizlenme görene kadar bodrumda bırakabilirsiniz..Daha sonra havalar serinleyip,bodrumdaki ısıyla havadaki ısı arasında pek fark kalmayınca,bahçede veya balkonda direkt güneş görmeyen bir yere alırsınız.Bunu şunun için yazıyorum..İklimler çok ayarsız..Sonbaharda veya kışa girerken bile öyle havalar oluyorki,yazı aratmıyor..İşte böylesine sıcak günlerde saksının plastiği güneşi görmesin..Saksı plastiği direkt güneşi görüp ateş gibi ısınırsa,soğanların içindeki çiçek konisi zarar görür..

Kışa girerken ise tam güneşli bir yere alırsınız..
Ayrıca yağmur sularıyla sulanması iyi olur.Toprak oksijen alır.

polemos ve çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen pria : 19-03-2011 saat 20:05
Eski 19-03-2011, 22:32   #887
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey benim nergisler de 10 cm ye ulaşamadan çiçek açma aşamasına geldiler.Boyları çok kısa kaldı nedendir anlayamadım.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
Eski 19-03-2011, 23:05   #888
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hocam..

Ne güzel..fazla şımarmadan,yaprak kalabalığı olmadan çiçek açıyorlar..Pırasa gibi yapraklar,yarım metre çiçek sapı olsaydı hiçte iyi olmazdı..
Hocam..bu nergislerde bir çiçek sapında bazen 12-13 tomurcuk oluyor..Yani çiçek tam açınca bayağı büyük ve ağır oluyor..sap uzun olsa bu yüzden rüzgarda yatma tehlikesi olur..böyle çiçek sapının yavaş uzaması iyidir..onlar işini biliyor,merak etmeyin..
Sanırım Denizli'de de bir haftadan beri ılık bir hava var..
Nergisler bunu fırsat bilip tomurcukları patlatmaya başlamışlar..
Acele etmeyin..Benim saksıdakiler de önce böyle bodurdu..ama bir haftada hem çiçek sapları uzadı,hemde tam açtılar..
Sizinkilerinde tam açmaları en az bir hafta on günü bulur..
Bu süre içinde boylanırlar..On günde çok şey değişir..Yeterki havalar böyle ılıman,lodoslu olsun..
Yanmış hayvan gübresiyle hafif bir kompost yapın veya bulabilirseniz bir teneke suya 3 çay kaşığı kadar potasyum nitrat eritip sulayın iyice isterseniz..faydası olur..soğanların irileşmesini sağlar potasyum..

Zaten tomurcukların tamamı patlamadan kesmeyin derim..

Hocam..Sağ tarafta sanki bir duvar var..Nergisler biraz gölge bir yerdemi ekili acaba?

çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen pria : 19-03-2011 saat 23:41
Eski 20-03-2011, 07:39   #889
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bilgi için teşekkürler duvar boyu yarım metre fazla gölge değil.

Eski 20-03-2011, 08:00   #890
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Selam.
gecen sene taşınırken bir köşede unutulan nergizlerim hem cogalmış birde her sapta cicek oluşmuş .boş saksı sanıyordum Hic bakım yapmadım sadece süpriz oldu merakla acmalarını bekliyorum . üzerine titredklerimde cicek yok

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 17:34   #891
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Kokusu olmayan ama zerafeti mükemmel nergislerim açmaya başladı sizinle paylaşmadan edemedim.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2011, 18:38   #892
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Hocam..

Kötü,çirkin çiçek yoktur;bütün çiçekler mutlaka güzeldir..
Fotosunu yüklediğiniz nergislerde..

Ama bu tür nergisler göz zevki açısından daha çok park ve bahçeler için daha uygundur..

Evlerinde 5-10 nergisi binbir emek ve merakla eken insanlar tabi ki, daha çok kokulu nergisleri olsun isterler..
Haksız mıyım?

Benimde köyde evin önünde kokusuz olduğu için hiç önem vermediğim ve üretmeye çalışmadığım çok çok değişik bir sarı katmerli nergis türüm var..
Köye gidince eğer çiçekleri geçmediyse onun fotosunu yükleyeceğim..
Bu nergise hiçbir ecnebi sitede rastlayamadım daha.Çok büyük çiçeği var.

Eski 21-03-2011, 22:10   #893
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Pria,
Nergislerinizi Pria Nergisi diye çağırmaya başlayacağım artık

çiğdem42 beğendi.
yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 22:26   #894
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldıztozu Mesajı Göster
Sayın Pria,
Nergislerinizi Pria Nergisi diye çağırmaya başlayacağım artık
İltifatınız için teşekkür ederim sayın Yıldıztozu..
Güzel şeylerle anılmak çok hoş..
Baki kalanda bu zaten..

Eski 22-03-2011, 17:22   #895
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sayın Pria
Sizden aldığım Nergisler çok büyük,yerden 1 metre çapı da 1 metreye yakın saksıda.Ne yazık ki yanında ters lale, ve frezyalar var. Nergis çiçekleri bitti ters lale başını uzattı 15 cm oldu,frezyalar açmak üzere. Saksı bahçede güneş alan yerde.Yağmur haliyle yağacak.

Yapacağınız şey çok basit. Hazirana kadar birşey yapmayın. Haziran da ters lale çiçekleri geçtikten sonra saksı içindeki bütün soğanlar (nergis ve frezyalar9 sökme zamanı gelmiş olur. O zaman hepsini birden sökersiniz.

çiğdem42 beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 19:48   #896
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim. kgursan.

Eski 23-03-2011, 18:49   #897
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Benim soğanlarım kocaman benimkilerde açarmı bide resmindeki gibi açarsa süper olur okadar nazikki büyük çiçekli katmerli ve alacalı beleceli karışık turuncu bir rengi var ama bir sorum var sadece kök geliştiriyor 4-5 cm yaprak uzunluğu bu nergislere ne yapmalıyım bana cevap atın es geçmeyin beni lütfen... hiç yaprakları uzamıyor geçensene ektiğim başka soğanlar 1 m yaprak yapıp geberdiler bunlardan ümitliyim ve nergis soğanı olduğundanda eminim bahçede 5-6 gün kar yedi haila bahçede ama saksıda duruyor hava haila biraz soğuk ısınınca büyürmü çiçeklenme dönemi nisan mayıs yazıyodu gelişim normalmidir. sorularıma cevap verin lütfen.
Resim ekleyin böyle yardımcı olmak zor.

Eski 23-03-2011, 19:26   #898
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Alıntı:
hERKESE CEVAP VERİN BANA VERMEYİN ZATEN
Benim de senin gibi Hollanda malı nergislerim var ama çok geç çıktılar ve bazılar 4-5 cm ancak büyüdüler ben de ümitsizdim ama bugün çiçek sapları çıkarmaya başladıklarını gördüm yani ben açacakları yönünde ümitliyim hala...Acaba açma ihtimalleri var mı diye bir soru sormuştum bana da cevap gelmemişti olsun yeter ki çiçekler açsın...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 20:05   #899
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Bathuan, artemisia10,
Eminim bilinçli olarak yapılmamıştır.
Bazen benim de yazdıklarıma bir cevap gelmiyor. Ben bunu forumdaki arkadaşlar bazen yazdıkları bir konuya öyle kilitleniyorlar ki aradakileri atlıyorlar diye düşünüyorum.
Benim nergisler konusunda bir tecrübem yok ama eminim Sayın Pria size de yardımcı olacaktır

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 20:52   #900
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Benim soğanlarım kocaman benimkilerde açarmı bide resmindeki gibi açarsa süper olur okadar nazikki büyük çiçekli katmerli ve alacalı beleceli karışık turuncu bir rengi var ama bir sorum var sadece kök geliştiriyor 4-5 cm yaprak uzunluğu bu nergislere ne yapmalıyım bana cevap atın es geçmeyin beni lütfen... hiç yaprakları uzamıyor geçensene ektiğim başka soğanlar 1 m yaprak yapıp geberdiler bunlardan ümitliyim ve nergis soğanı olduğundanda eminim bahçede 5-6 gün kar yedi haila bahçede ama saksıda duruyor hava haila biraz soğuk ısınınca büyürmü çiçeklenme dönemi nisan mayıs yazıyodu gelişim normalmidir. sorularıma cevap verin lütfen.
Aldığınız soğan paketinde yeterince açıklama var aslında..

Soğanları sanırım biraz geç ekmişsiniz..tabi,havalar soğuk,hele hele kar yağışlı ise yaprakların gelişimi de yavaş olacaktır..

Çiçeklenme dönemi nisan-mayıs dediğine göre sabırsız olmanıza gerek yok..
Sakin olun..sadece bekleyin..

Sabredemiyorsanız,süreci hızlandırmak için ev içine,güneş gören bir yere koyun..gelişme hızlanacaktır..

Havalar ısındıkça,lodoslu havalar arttıkça,havanın ısısı 14-18 falan oldukça gelişmeleri çok hızlanacaktır.

Hocam100'ün dediği gibi,bir fotoğraf ekleme imkanınız olsaydı,size biraz daha net bilgiler verme imkanımız olurdu.

Her ne ise..en geç mayısta ne olduğunu göreceksiniz..

Ne yazsak başka size bilmem ki..
........

Not:
Yazınızda ''geberdiler'' kelimesi olduğu için şimdiye kadar size birşey yazmadım..Hiç te şık bir kelime değil..Hiçbir bitki böyle bir kelimeyi haketmez.Belkide ektiğiniz bitkilerle böyle konuştuğunuz için küsüyorlar size..

Sayın Yıldıztozu'nun hatırına binaen yinede birşeyler yazayım dedim size..

Düzenleyen pria : 23-03-2011 saat 21:28

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024