agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2011, 18:40   #901
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Nergis soğanı içindeki çiçek! Fotolar dikimden önce 10 Ekim de çekilmiştir. Yani nergis soğanlarında çiçeklerin oluşumu sökme zamanı başlar ve yaz boyu tamamlanır. Dikilince bu çiçekler sap uzatıp çiçeklerini gösterir.

Eklenen Resimler

polemos beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 18:51   #902
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Pria, nezaketiniz için çok teşekür ederim. .
Bu akşam beni bu mesajınız ile gülümsettiniz.
Sayın Batu han ,
Sayın Pria'nın da dediği gibi biraz sabretmeniz gerekecek bence de.
Bu arada çok heyecanlı bir mesaj yazdığınızı düşünüyorum. Kapalı balkonda kelebek ve uğurböcekleri konusunu da anlayamadım.
Çiçeklerinizin resimlerini eklediğinizde daha çok bilgi alabileceğinize inanıyorum.
iyi akşamlar

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 18:57   #903
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın kgursan,
Çok çok güzel ve aydınlatıcı, bir o kadar da enteresan bir resim eklemişsiniz.
Merak ettiğim bir şey var; soğanı bu şekilde ektiniz mi?
Eğer ekebildi iseniz çiçeklenme oluştu mu?

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 14:12   #904
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Merhaba...bitkilerin yetiştirilmesi konusunda pek bi bilgiye sahip değilim bu yüzden acil yardımınıza ve bilgilerinize ihtiyacım var.şubat ayından beri evimde saksıda nergis yetiştirmeye çalışıyorum ama şimdi yapraklarının hepsi sarardı,tabii çiçeklerin hepsi de kurudu.3 tane soğan var toplamda.nergisler elime zaten çiçek açmış şekilde ulaşmışlardı.sonra 15 gün içinde yaprakları sararmaya başladı.şu an tamamen sarardıkları için ben de bugün yaprakların hepsini kopardım.şimdi izlemem gereken yol nedir acaba? saksının toprağını da değiştirmeyi düşünüyorum şimdi.bir de anlayamadığım ben pek fazla sulamadım da çünkü zaten toprak genelde nemli oluyodu acaba yine de sulamalı mıydım?ve şimdi soğanların dışındaki oluşan zarları da çıkarıcak mıyım?yani dışı da kurumuş soğanların onları da temizleyecek miyim? yani bundan sonraki izleyeceğim yolu anlatırsanız çok sevinicem

buucinn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 16:17   #905
Yeni Üye

kimse bana cevap vermicek mi

Eski 26-03-2011, 16:44   #906
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Öncelikle hoşgeldin sayın buucin, öncelikle kendiniz tanıtırsanız hepimiz çok seviniriz http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 ayrıca hemen hemen 3 başlığa birden aynı sorun için mesaj atmışsınız bu linki Soğanlı bitkilerde soğanların depolanması (muhafazası) ve çiçek oluşumu dikkatlice incelerseniz aradığınız cevabı bulacaksınız sevgiler.

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 16:58   #907
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
bunlarda benım nergizlerim

Eklenen Resimler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 17:18   #908
Yeni Üye

Teşekkürler 'bettyycim'.bazı başlıklardaki yazıların bi kısmını okuyorum yeni yeni.ama o kadar çok şey var ki ben ilk kez yetiştirmeye başladığım için bazı şeyleri pek anlayamadım.aslında pek bi bilgiye sahip değilim yazmışım ama okuduklarımdan sonra hiç bilgi sahibi değilim desem daha doğru olurmuşbenim ikilemde kaldığım konu şu; bir çok kişinin nergisleri bu ayda açmaya başlamış ama benimkiler bu ay kurudu sarardı soldu bile.o yüzden korktum açıkçası ters giden bişeyler var gibi geldi.okuduğum yazılardan sonra anladığım şu yanlışsam düzeltin lütfen; soğanları saksıdan çıkarıp iyice temizleyip yıkamam gerekiyor(köklerinden ve varsa çürüyen yerlerden) ve ekim zamanına kadar yani eylülden sonra sanırım serin bir yerde(gazete kağıdının arasında diye okudum) saklamam gerekiyor. sonra da ekim işlemini yapıcam sanırım? ve bir de soğanların yanlarında çıkan yavru olan soğanları da ayırmam mı gerekiyor?

Eski 26-03-2011, 17:23   #909
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Merak etme buucin seninkilerin erkenden açmış olması seralarda erkenden açması için sanırım besin takviyesi yapılması nedeniyle yavrular için de daha ustalar var onların nete girmesini bekleyeceksiniz

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 17:25   #910
Yeni Üye

merakla bekliyorum çok teşekkürler

Eski 27-03-2011, 11:36   #911
Yeni Üye

Ben dün kuruyan nergislerime bişeyler yaptım ama yanlış şeyler mi yaptım bilemiyorum arkadaşlar.Önce kuruyan,sararan yaprakları kopardım,soğanları çıkardım topraktan sonra köklerini de kopardım.Yavru soğanlar oluşmuştu onları da ayırdım sonra yıkayıp temizledim hepsini topraktan.Sonra da kuruyunca kağıda sardım ve bez bi torbaya koydum bekletiyorum.Ama bir şey yaptım ki şu an çok korkmaktayım.Ben temizlerken soğanların kabuğunu da çıkardım yani bembeyaz kaldılar.Sanırım bu yanlış oldu? önceki sorulardan bir tanesinde gördüğüm kadarıyla lale soğanı için birisi böyle bir şey yapmış ama ona toprağın altında 2 ay bekletip sonra biraz nemlendirmesi gerektiği ve kurutmaması söylenmiş yani kasıma kadar kök oluşturabilmesi için.Ben de mi böyle yapayım acaba?yoksa serin yerde torbada mı bekleteyim bilemedim

Eski 27-03-2011, 13:22   #912
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın bucin her şey doğru korkmayın kendine yeni kabuk yapar ama enerji kaybeder bu arada bez poşetten çıkarın sadece gazete gibi kuru bir kağıda koyup ılık ve karanlık bir yere koyun bu arada bu soğan uyuyor olabilir ama oksijen alıp verir buda terlemeye yol açar buda onları küflendirir benden öneri naylon,aşırı sıcak ve soğuk ve kat kat giydirmeden uzak tutun.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 14:07   #913
Yeni Üye

Çok teşekkürler Sn bat-uhan.Bez torbadan çıkarıp karanlık ılık bir ortama koyucam

Eski 27-03-2011, 18:42   #914
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey nergislerinizin bir kısmı çiçek açtı.Gördüğüm bazı özelliklerini yazacağım.Bizim karaburun türü nergis ile kıyaslama yapacağım;Öncelikle nergisiniz geç açıyor.Bu bir avantaj.Bizimki erkenci, bizimki ılıman iklime uygun.Sizinki ise sert iklimde bile olabilecek.
Şuan boyu 20 cm civarı, sebebi de havanın poyrazlı geçmesi ve gece gündüz ısının çok farklı oluşu.Benim ithal türlerle aynı zamanda açıyor yani.Şimdi benim nergizlerin yaprak boyu 50 cmyi geçti, pırasa gibi oldular.
Çiçek görünümü olarak bir sapta 5 -6 kandil var görüntü mükemmel.Bizimkilerde ise sizinki kadar çiçek olmuyor. Çok çiçek açtırmak için neler yaptığımı daha evvel yazmıştım.
Kokusuna gelince; koku biliyorsunuız göreceli bir kavramdır.Bazı insanlar sizin sevdiğiniz bir parfümü beğenmeyebilir ağır bulabilirler.Ben de kendi nergislerimin kokusuna alışmış biri olarak söylüyorum ki, biraz ağır koyuyorlar.Sevdiğim şekilde bir koku vermiyorlar.Tabi dediğim gibi koku görecelidir.Belki siz hoşlanıyorsunuzdur.Ben bunu saygıyla karşılarım.Koku olarak daha evvel kokladığım iki nergis türünü hatırladım.O da aynı sizin nergise benziyordu ama rengi sarı idi.Kokusunu sevmediğim için isteyenlere hediye etmiştim.
Sonuç olarak nergisiniz güzel ama koku türü farklı.
Not: ilk resim dediğim nergis sanırım adı da Tahiti ve yellow cherfulnes idi.
Diğerleri geçmiş yıllardaki türlerimden bazıları.Alttan ikinci olanı karaburun türü nergisim.Bu fotolar 1998 yılına ait.Fotoğrafçı filmden dijital ortama aktardı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hocam100 : 28-03-2011 saat 09:23
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 10:15   #915
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey nergislerinizin bir kısmı çiçek açtı.Gördüğüm bazı özelliklerini yazacağım.Bizim karaburun türü nergis ile kıyaslama yapacağım;Öncelikle nergisiniz geç açıyor.Bu bir avantaj.Bizimki erkenci, bizimki ılıman iklime uygun.Sizinki ise sert iklimde bile olabilecek.Şuan boyu 20 cm civarı, sebebi de havanın poyrazlı geçmesi ve gece gündüz ısının çok farklı oluşu.Benim ithal türlerle aynı zamanda açıyor yani.Şimdi benim nergizlerin yaprak boyu 50 cmyi geçti, pırasa gibi oldular.
Çiçek görünümü olarak bir sapta 5 -6 kandil var görüntü mükemmel.Bizimkilerde ise sizinki kadar çiçek olmuyor. Çok çiçek açtırmak için neler yaptığımı daha evvel yazmıştım.
Kokusuna gelince; koku biliyorsunuız göreceli bir kavramdır.Bazı insanlar sizin sevdiğiniz bir parfümü beğenmeyebilir ağır bulabilirler.Ben de kendi nergislerimin kokusuna alışmış biri olarak söylüyorum ki, biraz ağır kokuyorlar.Sevdiğim şekilde bir koku vermiyorlar.Tabi dediğim gibi koku görecelidir.Belki siz hoşlanıyorsunuzdur.Ben bunu saygıyla karşılarım.

Sonuç olarak nergisiniz güzel ama koku türü farklı..
Nergislerimle ilgili olumlu görüşlerinize teşekkür ederim sayın Hocam..
Dediğiniz gibi,bunların görüntüsü mükemmel,çiçeklerdeki kandil sayısı fazla (5-13 adet arası),en sert iklime bile dayanıklı..çiçek vermeme sorunu yok..

Siz sadece koku olayında biraz olumsuzsunuz gibime geldi..
Tabi renkler, kokular,zevkler görecelidir tartışılmaz..
Ama..benim nergislerin öyle rahatsız edici bir kokusu yok..bunların kokusunun ağır,keskin,yoğun olduğunu hep yazdım ben..
Hele hele 20-30 çiçeği koyun bir vazoya..inanılmaz bir yoğunlukta koku salgılıyorlar..
Sanırım parfümeride de kullanılıyor bu tür..

Benim ecnebi sitelerinde bakmadığım yer kalmadı diyebilirim..

''Fragrant'',yani ''güzel kokulu'' nergis türleri var..
Ama benim ''Double Daffodil Erlicheer'' türü nergislerin tanıtım yazılarında veya yorumlarda daima ''incredibly fragrant'', ''unbelievable fragrant'' (inanılmaz,akılalmaz güzel kokulu) ''sweet'' (mis kokulu) açıklamaları,notları var..
Kokusu daha fazla methedilen pek nergis türü yoktur sanırım..
http://www.gardencentreworld.com/pro...heer_bulbs.asp
http://davesgarden.com/guides/pf/go/38286/
http://www.b2b-trade.net/shops/produ...eer-Bulbs.html
Zaten öyle olmasa yurdışında bile tanesi 2 yuro'dan veya 5 adedi 10 dolardan satılmazdı..

Hocam..tam açmış hallerinin fotolarınıda bekliyorum sizden..

Not:
13-14 yıldır bu nergislerle haşır-neşirim..2 yıldan beri saksıda da yetiştiriyorum..
Vardığım kanaat şu:Benim nergisler bağda,bahçede,tam güneş alan yerlerde çok daha kokuları fazla ve yoğun oluyor..Yani,özgürlüğe düşkün bir tür bu..
Saksıyı ve gölgeyi pek sevmiyorlar..Bahçedeki gibi koku vermiyorlar..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 10:40   #916
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey kokusu değişik bir tür olsa bile yeni bir nergis türünü kolleksiyonumuza kattığınız için çok mutluyum bu konuda size teşekkür ederim.Ayrıca en kısa zamanda resimleri yükleyeceğim.

Eski 28-03-2011, 12:30   #917
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Sayın Hocam 100 ilk baştaki fotosunu eklediğiniz tür kokulumu acaba? o da çok güzel görünüyor benim istediğim bir tür vardı ona benziyor.

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 18:59   #918
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Evet kokulu idi ama kokusu çok ağır idi o yüzden bahçemden kaldırdım.

Eski 28-03-2011, 19:41   #919
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey Double Daffodil Erlicheer) Nergis
resimlerini ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2011, 20:06   #920
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Teşekkürler Mevlüt Bey..Elinize,emeğinize sağlık..
Çok güzel yetiştirmissiniz benden satınaldığınız nergisleri..10 soğandan 12 çiçek sapı elde etmişsiniz..boş yok yani..
Tam kesip vazoya alınacak durumdalar..
Çiçekleri kesmesseniz saplar 50 santime kadar uzar..
Şimdi çiçekleri keserseniz,yapraklar hızla kalınlaşıp uzamaya başlar..
.......
Sayın Hocam..
Bence hiç ellemeyin onları bu yıl..Daha önce dediğim gibi,yanmış gübreden bir kompostla sulasanız..ve hazirana kadar güzel bakımlarına devam etseniz,gelecek yıl her kökte en az 2-3-4 çiçek alırsınız..seneye her çiçek sapındaki kandil sayısı da artacaktır..8-10-13 kandilli çiçek sapları oldukça ağır olduğu için,nergisleri fazla şımartmadan büyütmekte yarar var..yoksa ufacık rüzgarda yatıverirler..
....
İsterseniz seneye ayırınız yavruları..Ben en az 2 yılda bir ayırıyorum..
Selamlar.

Eski 28-03-2011, 20:40   #921
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey videosunu da çektim:http://www.youtube.com/watch?v=jz9cRXGuW5w

Eski 28-03-2011, 20:53   #922
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tekraren teşekkürler Hocam..
Sizde benim gibi doğa aşığısınız..
Evinizin telörgüyle çevrili olmasıda çok iyi..
Düşmanı (!) bol oluyor çiçeklerin..İnşallah zarar ziyan olmuyordur çevreden..

Eski 28-03-2011, 20:54   #923
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Sormayın geçen sene epey çiçeğim çiçek düşmanları tarafından talan edildi.O yüzden bu yıl geçici olarak yaptım.

Eski 28-03-2011, 20:59   #924
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey şu videoyu da incelemenizi öneririm.http://www.youtube.com/watch?v=fCv49...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ky06W...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Nm3pw...eature=related

Eski 28-03-2011, 21:12   #925
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hocam..Şimdiki olanaklarım olsaydı ve 30 yaşlarında falan olsaydım,kesinlikle bu soğanlı bitki üretimini denerdim..
Ülkemiz tarım ülkesi ama böylesine teknik donanımlı çiftlikler çok nadir..Bu işler,küçük alanlarda büyük kazanımların olabileceği alanlar..
Düşünün..Batı'da bayanlar bile bu işlere giriyor..Mükemmel,donanımlı insanlar..ve..disiplinliler..
Videodaki ''Pembe-krem renkli nergise'' bayağı bir kafam takılıyor..
Birde kokulu lalelere..ama çok pahalı..
Ayrıca yurtdışı kargo ücretleri Amerika için 1 kilo paket için 50 dolar civarında:
http://www.nybox.com/tools/rates/
Bakalım..bu işi benim yeğene veya halen Amerika'daki arkadaşına çözdürmeğe çalışacağım..

Eski 28-03-2011, 21:24   #926
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergislere veda fotoları..

Daha önce eylül 15'te ektiğim saksıdaki nergislerimi yüklemiştim foruma..
Birde kasım 15'te site bahçesine ektiklerim vardı..
Geçenlerde sulamıştım onları..bahçevanda gübre dağıtmış bahçeye..ardındanda iyi bir yağmur yağdı..baktım,hemen boylandı çiçek sapları..ve çiçeklerde açtığı için yatıverdiler..bende kesip vazoya almak zorunda kaldım..Erik ve badem çiçekleriyle çok güzel oldular..
Bunlar bu yılın son nergisleri..kısmetse seneye artık..

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2011, 21:27   #927
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey ben de size güzel bir foto çekeceğim.

Eski 29-03-2011, 00:43   #928
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldıztozu Mesajı Göster
Sayın kgursan,
Çok çok güzel ve aydınlatıcı, bir o kadar da enteresan bir resim eklemişsiniz.
Merak ettiğim bir şey var; soğanı bu şekilde ektiniz mi?
Eğer ekebildi iseniz çiçeklenme oluştu mu?
Çok kez açıkladım ama yine tekrarlayayım: Lale, Nergis, sümbül, Nerine vb. gibi gerçek soğanlı bitkilerde Yaz boyunca soğanın içinde o çiçek taslağı oluşur, Sonbaharda diktikten sonra soğan önce kök yapar, sıcaklıklar uygun olunca çiçeğini çıkarır. Sistem böyle çalışır.

O kesik soğanı dikmedim ama Ekim ayında bütün nergis soğanlarının içinde o çiçekler oluşmuştur.

polemos beğendi.
Eski 29-03-2011, 00:50   #929
Ağaç Dostu.

[QUOTE=buucinn;774361].şubat ayından beri evimde saksıda nergis yetiştirmeye çalışıyorum ama şimdi yapraklarının hepsi sarardı,tabii çiçeklerin hepsi de kurudu.3 tane soğan var toplamda.nergisler elime zaten çiçek açmış şekilde ulaşmışlardı.sonra 15 gün içinde yaprakları sararmaya başladı.şu an tamamen sarardıkları için ben de bugün yaprakların hepsini kopardım.şimdi izlemem gereken yol nedir acaba? QUOTE]

Hiçbirşey yapmayacaksınız!!. Saksıyı toprağı ile birlikte serin bir yere atacaksınız, Kuru tutacaksınız ve EKİM-KASIM ayında hafif sulamaya başlayacaksınız.

Diğer mesajınızdan anladığım kadarıyla soğanları yıkayıp paklamışsınız??!! Madem öyle yaptınız, Gazete kağıdı arasında serin-havadar bir yerde Ekim ayı sonuna kadar tutup o zaman tekrar dikin. Kabuklarını falan soymanız gerekmez. Doğal halinde bırakın, İsterseniz tekrar dikin, sulamadan toprak içinde öyle bırakın

Eski 29-03-2011, 20:20   #930
Yeni Üye

Sn Kgursan cevabınız için çok teşekkür ederim.Evet şu an gazete kağıdı arasında bekletiyorum.Tekrar dikmemde sakınca yok madem o zaman toprak içinde bırakayım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024