agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2015, 19:07   #2371
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sayın pria merhaba,nergislerinizden bende haber bekliyordum.Bir problem olmadığına da çok sevindim.

Nergis sayfası siz yokken biraz boynu bükük kalıyor.Fotoğraflar tek kelimeyle harika çekilmiş.Nergislere ise söyleyecek söz yok.MAŞALLAH...EMEĞİNİZE SAĞLIK.KOLAY GELSİN.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 16:57   #2372
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Ohh oh ev mis gibi kokuyordur bu güzelliklerle.
Gündüz antreye koyuyoruz Karaburun (Double Roman) nergisleri..Adet olarak fazla olduğu için evin her tarafına kokuları yayılıyor Güler Hanım..
Çok nefis bir koku..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 17:14   #2373
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sayın pria merhaba,nergislerinizden bende haber bekliyordum.Bir problem olmadığına da çok sevindim.

Nergis sayfası siz yokken biraz boynu bükük kalıyor.Fotoğraflar tek kelimeyle harika çekilmiş.Nergislere ise söyleyecek söz yok.MAŞALLAH...EMEĞİNİZE SAĞLIK.KOLAY GELSİN.SELAMLAR...
Sayın Dumlupınar,

Nergisler benim vazgeçilmez çiçeklerim..
İleriki yıllarda bu sayfaları süsleyecek bol çeşitlerim olacak..Hepsi birbirinden güzel..
Geçen yıl yurtdışından gelen ve çok keskin kokulu olan türden 3 adetini köye fidanlığa ekmiştim..Üçünde de çiçek sapı oluşu ve bol yavru verişi çok iyi bir özellik..Bu tür aynen Karaburun nergisi gibi çok erkenci bir tür..Çiçek tipi biraz farklı..Köydekilerin biri açmıştı ama fırtınada yerde sürtündüğü için biraz bozulma olmuş, bu yüzden fotoğrafını çekip yüklemedim..Evde balkonda da bir kök var ondan..Nasipse onun resmini yüklerim..Saksıya çok geç ektiğim için açması mecburen biraz gecikecek..ama, çok erkenci bir tür..Kokusu da çok harika..

Köyde Karaburun (Double Roman) nergislerimde geçen köye gidişimde % 80 oranında çiçek sapı var demiştim ama yanılmışım..
Bu gidişimde tam sayım yaptım..300 kök nergisten 130 çiçek sapı kestim..Yani, çiçeklenme oranı aynen Ege Üniversitesi araştırmalarında tesbit edildiği gibi, ortalama % 40 gibi..
Demek ki, bu nergisten daha fazla sonuç beklememek gerek..Benim son tecrübem bu..

Bu nergislerin çiçeklerine kendi ilimde, ilçemde bile talep var..Onları gelecek yıl daha kuytu, ılman ve rüzgara kapalı bir noktaya taşıyacağım ve çoğaltıp kesme çiçekçiliğe yöneleceğim..Mahcup olurum diye soğanını satmaktan çekindim hep, ama çiçeklerini satayım bari..

Evvelki gün İzmir'den aradılar telefonla..5 bin adet ''erlicheer'' soğanı talep ettiler..Uzun uzun sohbet ettik..Bana onları kesme çiçekçilik yapmak için istediklerini söylediler..Ben de onlara ancak 50, bilemedin en fazla 100 adet verebileceğimi, sabırla soğanları çoğaltmalarını ve geleceğe yatırım yapmalarını tavsiye ettim..
Yani, bu nergis işi, hem amatörler hem profesyoneller için oldukça cazip bir iş..

Yaşım ilerledi..Genç olsaydım neler yapardım neler elimdeki bu türlerle..
Gençlerin inşallah ilgisini çeker ve kafa yorarlar bu konuya..

Size de kolaylıklar diliyorum..Çok selam.

Düzenleyen pria : 17-01-2015 saat 18:07
Eski 17-01-2015, 17:23   #2374
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Köyde ektiğim iki çeşit Cheerfulnes'ler hala filizlerini toprak üstüne uzatamamışlar..Çok geç bir tür bunlar da..

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Dumlupınar beğendi.
Eski 17-01-2015, 17:40   #2375
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Nn

6 ayrı resim çekmiştim, ne yazık ki en az kötü olanı bu..
Hiç zamanı değil ama hep beraber açıyorlar. Yakınındaki Double Romanları mı kıskandı bilmem. Aslında, Antalya'da mart sonu nisan başı civarında açıyordu ama..Erken değil çook erken çiçeklendi..Tanıştırayım: Martinette..

Eklenen Resimler

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 20:04   #2376
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bu yıl benim için henüz çiçek koklayamadığım bir yıl. Kış çok şiddetli geçince nergis soğanlarım küçük kaldı .Kar da yağınca epey zorlandılar. Bakalım ne zaman çiçekleri göreceğim.

tabus, uyap ve Dumlupınar beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 10:13   #2377
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir nergis hikayesi:

Begonvilli Ev: Nergis Kokulu Anılar

Eski 18-01-2015, 14:07   #2378
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Sayın pria, çok güzel bir hikaye inanın okurken gözlerim dolup taştı, gerçekten beni de alıp bir yerlere götürdü bu hikaye, çok duygulandım. Paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

pria, yarenimex, Milla ve 3 kişi beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 18:22   #2379
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

2379 sayılı mesajımın son fotoğrafında görüldüğü gibi, köydeki Karaburun (double roman) nergislerimin en az açanlarını kendime ayırmıştım..
Bunlar İstanbul'daki vazoda iki gün içinde tüm tomurcukları açtı neredeyse..
Tabi, görüntü ve koku daha muhteşem olunca birkaç fotoğraf daha çekip eklemeden edemedim..
Evin her tarafı misler gibi..

Ayrıca, bugün site genel kurul toplantımız vardı..4. kez seçilen sevgili yöneticimiz ile her toplantı sonrası başbaşa oturup durum değerlendirmesi yapıp kahvelerimizi içtik eşimle birlikte ve evine giderken ona 15 dal kadar bu nergislerden hediye ettim..dünyalar onun oldu inanın bu tatlı sürpriz karşısında..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 18-01-2015 saat 19:17
Eski 18-01-2015, 18:44   #2380
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Geçen yıl yurtdışından gelen ve çok keskin kokulu olan türden 3 adetini köye fidanlığa ekmiştim..Üçünde de çiçek sapı oluşu ve bol yavru verişi çok iyi bir özellik..Bu tür aynen Karaburun nergisi gibi çok erkenci bir tür..Çiçek tipi biraz farklı..Köydekilerin biri açmıştı ama fırtınada yerde sürtündüğü için biraz bozulma olmuş, bu yüzden fotoğrafını çekip yüklemedim..Evde balkonda da bir kök var ondan..Nasipse onun resmini yüklerim..Saksıya çok geç ektiğim için açması mecburen biraz gecikecek..ama, çok erkenci bir tür..Kokusu da çok harika..
Yurtdışından geçen yıl edindiğim bu nergisin köyde açmak üzere olan bir tek çiçek sapını kesip getirmiştim..Açan tomurcuklar fırtınada yere sürtündüğü ve tahrip olup zedelendiği için fotoğrafını çekip buraya eklememiştim..Yine de bazı taç yapraklarda (petal) belirgin şekil bozuklukları ve bozulmalar var..
Ama, vazoya koyduktan iki gün sonra diğer tomurcuklarını da patlatmış bugün..
Çok çok harika bir kokusu var..Yurtdışındaki adı ''Erken İnci''..Aralık ortası -ocak ayı başlarında açmasıyla ünlü..
Çiçeğinin yapısıda oldukça farklı..
1809 yılına tescilli 'tazetta' grubundan bir tür.. N. x italicus..

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2015, 00:15   #2381
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Sayın pria Giresun'da olsa bence bir ay daha erken açar )))

tabus, pria ve uyap beğendi.
fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 18:19   #2382
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Sn. Pria dün 2015 nergis soğanı için mesajlaşırken daha tomurcuk göremediğimi söylemiştim ama bu gün sularken bir tanesi sürpriz yapıp tomurcuğunu gösterdi. Yaprak boyları 10-15 cm ya var ya yok o nedenle daha tomurcuk da beklemiyordum. 5 soğan şu an 12 tane görünüyor bakalım kaç çiçek verecek.
Bu arada sizin Karaburunların veriminin düşük olma nedeni yakınından geçen eller olmasın? Bence kokuyu takip ederek köyü bir dolaşın . O köye imrendim şimdi ben.

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 18:32   #2383
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
2379 sayılı mesajımın son fotoğrafında görüldüğü gibi, köydeki Karaburun (double roman) nergislerimin en az açanlarını kendime ayırmıştım..
Bunlar İstanbul'daki vazoda iki gün içinde tüm tomurcukları açtı neredeyse..
Tabi, görüntü ve koku daha muhteşem olunca birkaç fotoğraf daha çekip eklemeden edemedim..
Evin her tarafı misler gibi..

Ayrıca, bugün site genel kurul toplantımız vardı..4. kez seçilen sevgili yöneticimiz ile her toplantı sonrası başbaşa oturup durum değerlendirmesi yapıp kahvelerimizi içtik eşimle birlikte ve evine giderken ona 15 dal kadar bu nergislerden hediye ettim..dünyalar onun oldu inanın bu tatlı sürpriz karşısında..
Adnan bey resimdekiler benim verdiğim soğanlardan mı yoksa sizde eskiden olanlardan mıdır?

Eski 21-01-2015, 19:50   #2384
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyap Mesajı Göster
Bu arada sizin Karaburunların veriminin düşük olma nedeni yakınından geçen eller olmasın? Bence kokuyu takip ederek köyü bir dolaşın . O köye imrendim şimdi ben.
Keşke dediğiniz gibi olsa sayın uyap..
Zaten böyle birşey olsa dahi mutlaka benim haberim olur..
Komşum İsmail abi varken cesaret ister benim fidanlığa girmek için )
Ot kesmeğe bile giremez kimse..
Aslında pullukla sürdürmediğim için fidanlığımın bir ot cenneti olması, nergislerime çok güzel bir kamuflaj sağlıyor..

YeniGine, maya ve uyap beğendi.
Eski 22-01-2015, 02:11   #2385
Ağaç Dostu

Bir aydır gidip gelip kokladığım karaburunların çiçeklerini bugün kestim.

Hocam100 den aldığım karaburunların yaprakları pırasa yaprakları gibi oldu. Çok geniş ve çok canlı duruyorlar. Pria dan aldıklarımda fena sayılmaz. Hocam 100 den aldıklarımla kıyasladığımda yapraklar daha dar ama onlarda çok canlı ve sağlıklı görünüyorlar. İkisinin de yaprak boyları aynı gibi 35-40 cm civarında gibi. Cetvelle ölçmedim göz ayarı diyelim.

Giresun nergislerini hocam100 den ve pria dan gelenlerle kıyasladığımda yapraklar daha dar fakat yaprak boyları neredeyse 55-60 cm civarında gibiler.

Bu sene inşallah bir aksilik olmazsa üçünün de bakımını aynı şartlarda sağlayıp gelecek yıl çiçek açma ve yaprak durumlarını incelemeyi düşünüyorum.

tabus, pria, zeygen ve 2 kişi beğendi.
Eski 22-01-2015, 07:48   #2386
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın Pria, sizden aldığım 3 adet nergis soğanının yaprak boyları 25-30 cm civarına ulaştı. "Neden çiçek sapı yok, acaba birşeyleri yanlış mı yaptım?" diye korkuyla beklerken bu sabah birkaç tane çiçek sapının gizlice uzadığını fark ettim ve çok mutlu oldum İlk fırsatta resimleyip paylaşmayı umut ediyorum

pria, Milla, zeygen ve 2 kişi beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 10:34   #2387
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın maya,

Yazdıklarınızdan anladığıma göre sanki biraz azotlu gübreyi fazla kullanmışsınız..
Nergisler aşırı azotlu ortamı pek sevmezler..
Hatta çiçeklenmesi üzerine de olumsuz durumlar yaratabileceğini sanırım bir yerlerde okumuştum..
''Erlicheer'' nergisler, benim tecrübelerime göre yapraklar 10-15 santim uzunluktayken çiçek saplarını göstermeğe başlarlar..Yaprakların çok uzamasını durdurup önce çiçek sapını büyütmeğe başlarlar, çiçeklenme sonrasında da yaprak gelişimini hızlandırırlar..
Neyse..hayal kırıklığına uğramadığınız için sevindim.

tabus, maya ve uyap beğendi.
Eski 22-01-2015, 12:59   #2388
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın Pria,

Demek ki yine bir yerlerde hatam var. Haftasonu mümkün olursa fotoğraflayacağım Soğanlarım sağlıklı olduğu sürece hiç sorun değil benim için Nihayetinde geçen seneki nergis denemem tam bir hayal kırıklığı olmuştu Şimdi en azından birkaç tane de olsa çiçek görecek gibiyim...

tabus, pria ve uyap beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 19:26   #2389
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Alıntı:
Keşke dediğiniz gibi olsa sayın uyap..
Zaten böyle birşey olsa dahi mutlaka benim haberim olur..
Komşum İsmail abi varken cesaret ister benim fidanlığa girmek için )
Ot kesmeğe bile giremez kimse..
Aslında pullukla sürdürmediğim için fidanlığımın bir ot cenneti olması, nergislerime çok güzel bir kamuflaj sağlıyor..
Desenize her açıdan benlik bir fidanlık .

tabus, pria ve çiğdem42 beğendi.
uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 19:56   #2390
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Sayın Pria,

Demek ki yine bir yerlerde hatam var. Haftasonu mümkün olursa fotoğraflayacağım Soğanlarım sağlıklı olduğu sürece hiç sorun değil benim için Nihayetinde geçen seneki nergis denemem tam bir hayal kırıklığı olmuştu Şimdi en azından birkaç tane de olsa çiçek görecek gibiyim...
Sn pria da söylemiş ama, azot tan kaçınmak gerek. Yetişkin bir nergis soğanının çiçeklenmesini engellemek için özel çaba göstermez iseniz, o kendiliğinden açar. Işık az olmuş, gübresi yokmuş, suyu az gelirmiş vs gibi mazeretler ancak gelecek senenin çiçeklenmesi içindir. Zamanında veya öncesinde toprakla buluşmuş ise, bahçe ortamında mutlaka çiçeklenir. Eh saksınızı da buna göre ayarlayın olsun bitsin.

maya ve Dumlupınar beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 14:29   #2391
Ağaç Dostu

Sevgili nergis severler,

Hocam100 ve pria dan aldığım karaburun nergislerinin yaprak boyu 35-40 cm, Giresun nergislerinin yaprak boyu 55-60 cm yazmıştım bir önceki mesajımda göz ayarı olarak. Bugün üşenmedim ölçtüm gözümün pek ayarı yokmuş) Hocam100 ve pria dan aldıklarımın yaprak boyu tam 55 cm, Giresun nergislerinin yaprak boyu ise tam 75 cm.

Azot çok olursa yaprak boyu uzun olur yorumunda bulunmuş bazı tecrübeli arkadaşlar.
Saksılar için toprak analizi yaptırmadım ama şu an erlicheerlerin yaprak boyu 55 cm çiçek saplarının boyu ise hepsinin aynı değil. 5 cm olan var 10 cm olan var. En uzunları şu an 18 cm civarında. Daha önce erlicherlerim 10-15 gün içinde açar yorumunu yapmıştım ama bu yorumdan sonra kar yağınca çiçek saplarındaki büyüme durdu. 2-3 gündür hava o kadar güzel ki güneş pırıl pırıl. Bakalım nergislerime etkisi nasıl olacak.

Geçen yıldan teta a teta nın boyu 2-3 cm ama çiçek tomurcukları dipten görünüyor. Prof. Einstein da geçen yıldan ama o daha yeni yeni uyanıyor. Geçen yıldan olanların hepsini eylülün ilk haftası dikmiştim.

Bu sene karışık bir paket daha aldım bakalım bana nasıl bir süpriz yapacaklar. Onlar da minik filizlerini göstermeye başladılar.

Asıl beklediğim iki tür nergisim daha var. Çocukluğumdan beri teyzemin bahçesinde olanlar.
Bir tanesini geçen yıl almıştım ama çiçek açmadı maalesef, adını da bilmiyorum. Onu da eylül ayında dikmeme rağmen daha yeni büyüyor, geçen yılda diğer nergislere göre çok geç filizlenmişti. Şu an yaprakları 4-5 cm kadarcık. İnşallah çiçek açar da sizlerden adını öğrenirim.
Diğerini ise bu sene ilk diktim yine eylül ayında. O büyüdü yaprak boyları 55 cm civarında, sanki o açacak gibi. Dipte kalın bir şişkinlik var. Hayırlısı deyip bekleyelim ve görelim inşallah

Eski 24-01-2015, 11:52   #2392
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ekimden 67 gün sonra nergislerim:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
şu an erlicheerlerin yaprak boyu 55 cm çiçek saplarının boyu ise hepsinin aynı değil. 5 cm olan var 10 cm olan var. En uzunları şu an 18 cm civarında. Daha önce erlicherlerim 10-15 gün içinde açar yorumunu yapmıştım ama bu yorumdan sonra kar yağınca çiçek saplarındaki büyüme durdu.
Ben Giresun ikliminin nergisler üzerinde oldukça farklı vee olumlu bir etkisi olduğuna inanıyorum artık..

Erlicheer'lerin sizdeki büyüme şekli biraz şaşırtıyor beni..
Benim 20 yıldan beri bildiğim ve gördüğüm şudur:
Erlicheer nergisler çiçek sapını çıkarmaya başlayınca yaprak gelişmesini durdurur..Çiçek sapının büyümesi çiçeklenme aşamasında hızlanır ve boylanır..Çiçeklenme dönemi geçmeye başlayınca da yaprakların gelişip uzamasına ağırlığını verir..

Bu yıl biraz küçükçe saksıya ektiğim 5 'erlicheer' nergisimin biri çok şımardı nedense..Diğer 4'ünde henüz çiçek tomurcuğu bile belirmezken onun böyle hızlanıp şımarmasına şaşırdım..Sanırım sığ saksı olduğu için güneşi gören tarafta olması nedeniyle böylesine hızlı gelişim gösterdi..

Diğer nergislerimin 5-6 türünde çiçek tomurcukları belirmeye başladı..4-5 çeşit ise aradan 67 gün geçmesine rağmen henüz toprak üstüne atamadı filizlerini..
Geç ve çok geç türler bunlar..
(İkinci fotoda, saksı kenarında 5 adet erlicheer var, ortadaki ise 'x italicus'..Onunda çiçek sapı göründü)

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 24-01-2015 saat 12:48
Eski 25-01-2015, 00:57   #2393
Ağaç Dostu

Sayın Pria

Bizler buralarda büyüdüğümüz için pek anlamıyoruz ama dışardan gelen biri Giresun'daki nem oranına pek tahammül edemiyorlar. Nem oranının etkisi olabilir diye düşünüyorum. Yarın bir aksilik çıkmazsa kızlarınızın fotoğrafını çekip görmenizi sağlayabilirim

pria beğendi.
Eski 25-01-2015, 01:02   #2394
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın pria YeniGine / Site bahçesi bu sayfamdaki nergislerimin türleri nedir acaba?

Şimdiden teşekkürler.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 09:27   #2395
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
Sayın Pria

Bizler buralarda büyüdüğümüz için pek anlamıyoruz ama dışardan gelen biri Giresun'daki nem oranına pek tahammül edemiyorlar. Nem oranının etkisi olabilir diye düşünüyorum. Yarın bir aksilik çıkmazsa kızlarınızın fotoğrafını çekip görmenizi sağlayabilirim
Bence de ondan; Giresun'un ılıman ve nem oranının yüksek, yağışı bol bir bölge oluşu etkili olsa gerek..

fındıkkurdu beğendi.
Eski 25-01-2015, 10:53   #2396
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın pria YeniGine / Site bahçesi bu sayfamdaki nergislerimin türleri nedir acaba?

Şimdiden teşekkürler.
Çok yakın plan, net fotoğraflarınız yok sayın YeniGine..
Ben biraz zor çıkarım bu işin içinden..
Yanılma payı yüksek.

YeniGine beğendi.
Eski 25-01-2015, 11:19   #2397
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sayın Pria,
Evelki sene sizden aldığım 10 adet erlicheer nergisleri temmuz gibi sökmüştüm. Söküp temizlediğimde 32 adet soğan oldu. Ekim ortalarındaydı sanırım yeniden soğanları ektim. Şu an yaprakları yaklaşık 40 cm civarında ve 30 kusur çiçek sapı da görünür vaziyette. Her ne kadar resimde belli olmuyorsada çiçeklerin büyük çoğunluğu 10 cm kadar da boylandı bir kısmı da göbekte. Hepsi henüz kapsül içindeler.
Hediye 4 adet karaburun ise yine 4 adet kaldılar, geçen sene erkenden sadece bir tanesi çiçeklenmişken bu sene yaprak boyları 65 cm olduğu halde çiçek yok. Bundan sonra da çıkaracağını sanmıyorum.

Bilgi mahiyetinde aktarmak istedim.
Boğazda deniz kenarına yakın bir konumdalar. kar ve -5 leri gördüler yaprak ve çiçeklerde sorun yok.

Eklenen Resimler

pria, maya, Milla ve 4 kişi beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 11:33   #2398
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın musk..
Sizler de Karaburun nergisi (double roman) ve Erlicheer nergisleri bizzat karşılaştırma şansına sahip oldunuz..İzlenimleriniz benim görüşlerimi doğrular nitelikte..
Maalesef Karaburun nergisi oldukça verimsiz, hatta nankör ve zorlu bir tür..
10 kök olarak satın aldığınız 'Erlicheer' nergislerinizin bir yıl sonra 32 adete ulaşması ve bunların 30 adetinde çiçek sapı oluşması çok harika ve insanları daima mutlu edecek güzel bir sonuç..

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sizden (mümkünse) harika fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyeceğim..

Selamlar..

musk, zeygen, uyap ve 2 kişi beğendi.
Eski 25-01-2015, 12:41   #2399
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Eskişehir ikliminde benim nergisler daha uyanamıyorlar. En az bir ayımız var. Eve alıp da süreci hızlandırmak istemiyorum bu sefer 3 günde çiçekler soluyor.

pria, zeygen ve uyap beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 12:51   #2400
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Benim Karaburunlar da yavaş yavaş uyanıyorlar bu yıl çiçek çok olacak gibi görünüyor.Bir soğanda iki tane tomurcuk görünüyor. Soğuk olması çiçek açmayı geciktiriyor.Ama mutlaka açacaklar kokusunu da alacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024