agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2011, 22:20   #811
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Şunun güzelliğine bakın Daffodil Replete Pink Double üstelik kokuluymuş

Eklenen Resimler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 09:16   #812
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Evet sayın bettyycim, çok güzel, bende yabancı sitelerde gezinirken görmüştüm.
Bir tane daha var ismi: Double Daffodil Peach Swirl o da kokulu ve şeftali renginde
İnşallah bu sitede satış yapan birileri bunlardan getirir ...

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 10:05   #813
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın bettyycim ve sayın aheste..

Bu pembe nergislere baktıkça aklıma ortanca çiçeği geliyor..
Biliyorsunuz ortancalara sirke,demirsülfat (mavi renk için) verilerek pembe ve mavi renkler elde ediliyor..
Toprağı asidik yaparak (örneğin,domates püresi ,limon suyu dökerek) ortancaların daha canlı pembeye dönüşmesi sağlanır..

Ben bu pembe çiçekli nergislerin doğal olduğuna pek inanmıyorum..
Acaba bu tür işlemler yaparak nergislerde de renk değişimi mi sağlanıyor?
Denemek lazım.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 10:44   #814
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Sayın Pria ne yaptıklarını bilmem ama ne yaptılarsa çok güzel olmuş.Onların teknikleri bizden hep ilerde zaten...

Eski 25-02-2011, 12:15   #815
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
http://www.spalax.hu/index.php?page=menukeres&menuid=69 buradaki nergislere bakıyorum müthişler.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 12:17   #816
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ülkemiz iklim koşullarına uyum sağlamıyacağı kanaatiyle Summer Daffodil'den vazgeçmiştim ana bu pembe nergislerden edinmeye çalışacağım..

Az önce e-bay'a baktım..şu an satış yok zaten..5 adet 16 Tl..ayrıca gümrük sorunundan dolayı Avustralya ve Kanada dışına satış yapamıyorlar anladığım kadarıyla..

Daha önce yazmıştım sık sık yurtdışına giden bir yeğenim olduğunu..kendisi ve eşi ileri derece İngilizceye sahip..eşi zaten uzun yıllar ABD'de kaldı..

Onlardan rica edeceğim..ya denk gelirse kendileri getirecek,ya şu an hala Abd'de yaşayan ve sık sık ülkemize gelen kız arkadaşlarına getirtecekler,ya da internetten güvenilir bir kaynaktan satın almamı sağlayacaklar.

Eski 25-02-2011, 13:39   #817
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Sevgili Pria e-bay da satışı var, ma Amerika gönderici, tüm dünya'ya göndereceğini belirtmiş ama Türkiye'ye gönderirmi bilemem posta ile birlikte 5 soğan 25 $ yaklaşık 40 TL: eder işte linki

http://cgi.ebay.com/FRAGRANT-Double-...item19c3781c68

Eski 25-02-2011, 13:55   #818
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Şimdi inceledim bu açık artırma başlangıç fiyatı

Eski 25-02-2011, 14:19   #819
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Eğer fotoğraf yükleyebilirsem 815 nolu mesajımda ismini verdiğim nergisi yüklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2011, 14:32   #820
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Sevgili Pria e-bay da satışı var, ma Amerika gönderici, tüm dünya'ya göndereceğini belirtmiş ama Türkiye'ye gönderirmi bilemem posta ile birlikte 5 soğan 25 $ yaklaşık 40 TL: eder işte linki

http://cgi.ebay.com/FRAGRANT-Double-...item19c3781c68
Sn. bettyycim,

Bloom Time: March - May ( Çiçeklenme zamanı:mart-mayıs diyor sitede,bu yüzden şimdi istemek doğru değil,haziran temmuz gibi istemek gerek)

Ayrıca verdiğiniz linkin sol alt tarafında (Color: White/Pink, White/Yellow) diye yazılı..Yani pembe beyaz ve sarı beyaz..Yani 5 adet soğanı karışık gönderecekler..pek güvenilmez..sadece pembe -beyaz satan bir yer bulmak gerek..
Bizim internetten bakmamızla pek olmaz gibi bu tür işler..Benim yeğen gibi anadili gibi ingilizcesi olan birinin yazması ,soru sorması veya telefonla görüşmesi gerek.
Yarım yamalak ingilizceyle ben şahsen güvenemem kendime.

Düzenleyen pria : 25-02-2011 saat 15:27
Eski 25-02-2011, 15:36   #821
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Ben Hollanda'ya sipari verdim bulurlarsa gönderecekler inşallah

Eski 25-02-2011, 15:59   #822
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Arkadaşlar yıllar evvel ben de bunun sarı rengi vardı.Kokusunu sevmediğim için dağıtmış gitmiştim.

Eski 25-02-2011, 17:39   #823
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Sayın Pria, bence siz yinede Summer Daffodil dende vaz geçmeyin.Çünki ABD ninde
hava şartları bizden çok farklı değil sadece, 5 veya 6 derece fark atar.
Temmuz da açmazsa, haziranda veya mayısta açsın o da güzel,denemekte fayda
var derim

Düzenleyen aheste : 25-02-2011 saat 23:49
Eski 26-02-2011, 10:04   #824
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Dünden beri benden geçen yıl nergis soğanı satın almış bir arkadaşla yazışıyoruz..
Nergislerin yapraklarının uçlarının sarardığını yazıyor..

Bende sordum..ilave gübreleme falan yaptınız mı diye..

''funda toprağı+ Cocepeat+ biraz koyun gübresi+ çok az kemik tozu +çok az kükürt+koyun gübresi ve çimden elde ettiğim kompost '' kullanmış nergisleri ektiği saksılarda..

Oysa bu kadar karışıma hiç gerek yok..Nergis biraz asidik ve humuslu toprağı sever..
Funda toprağı ile 1/20 oranında tam yanmış koyun gübresini karıştırıp ekseydi bu sorunları yaşamazdı.

Veya süpermarketlerde satılan torf,saksı toprağı ile normal bir toprağı yarı yarıya karıştırıp ekseydi yine sorun olmazdı.

Arkadaşlar..toprak analizi yapmadan kükürt,kemik tozu gibi maddeleri göz kararıyla toprağa karıştırmak çok ters tepkimelere sebep olabilir..
Tuzlanmaya sebep olabilir.
Kükürt ve kalsiyum fazlalıkları yapraklarda kloroza (sararma) sebep olur..Fosfor alımını engeller..bu da bitkinizin sağlıklı büyümemesine sebep olabilir.

Kulaktan dolma bilgilerle ekim dikim yapmayalım lütfen...İyi geleceğini sandığınız elementler veya maddeler toksik etki yapabilir.

Üzülüyorum böyle şeylere..Paylaşayım dedim sizlerle.

Eski 26-02-2011, 10:46   #825
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Kemik tozu kullanan başkaları da var mı? Nasıl temin edebiliriz.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 11:24   #826
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bu yıl nergislerimden o kadar çok memnunum ki anlatamam.Bir soğanda en az 3 sap çiçek çıkardı.Bunu da geç dikmeme borçluyum sanırım.Çünkü geçen yıl erken dikmiştim pırasa gibi sap olup çok az çiçek vermişti.Bu yıl farklı 1 aydan beri çiçekli ve en az 3 kere dolu dolu vazoma ısladım.Size de bunu tavsiye ederim.

Eski 26-02-2011, 11:26   #827
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kharel Mesajı Göster
Kemik tozu kullanan başkaları da var mı? Nasıl temin edebiliriz.
Bizim buralarda yatağan kasabasında hayvanların boynuzundan bıçak sapı yapılır.Bıçakçılardan bazıları bazen onun tozundan satarlar.Çok faydalı olduğunu duymuştum.

Eski 26-02-2011, 21:02   #828
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Selam arkadaşlar 1 ay önce diktigim yarı çapı 3 cm olan hollanda malı nergis soğanlarını diktim ve 1 aydan beri sadece 3 cm boyunda yapraklar var saksı tamamen kök içinde çürüme yok bende onları bu gün hava soğuk diye dışarı attım iyimi yaptım sizce.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 23:11   #829
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Bizim buralarda yatağan kasabasında hayvanların boynuzundan bıçak sapı yapılır.Bıçakçılardan bazıları bazen onun tozundan satarlar.Çok faydalı olduğunu duymuştum.
Hocam kemik tozunu çok iyi bir fosfor kaynağı ve doğal ürün olduğu için tercih ediyorlar yurtdışında ancak bizde direk satışı yok sanırım.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 08:53   #830
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Buralarda insanlar eskiden üzüm bağlarında bu boynuz tozlarını kullanırlarmış.Suni gübreler çıkınca kullnılmaz olmuş.

Eski 28-02-2011, 09:11   #831
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
merhaba arkadaslar
zen garden da var karısık paket olarak + bır kac sıtede daha gordum bılgılerınıze .bede eylul satısını beklıyorum......

EMINE1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 23:05   #832
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
merhaba bu konuya ilk kez yazıyorum. bende katlı ve yalınkat nergis soğanları var evimizin bahçesinde isteyenlere yollayabilirim artık o kadar çoğaldılar ki dışarılara da ekiyorum herkese veriyorum. fakat şu anda yapraklılar. sanırım yaprakları kuruduktan sonra vermek daha mantıklı olur. bana mesaj atmanız yeterli. hayat paylaştıkça güzel bence.Name:  Nergis.jpg
Views: 1527
Size:  30.0 KB

Name:  nergis_cicekleri_2.jpg
Views: 13421
Size:  30.7 KB elimdekiler bunlardan ama bu fotoğraflar alıntı. bir tür daha var fakat onları henüz üretmeye çalışıyorum. inşallah bir gün onları da paylaşırım.

polemos beğendi.
mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 12:09   #833
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
merhaba benim nergislerle ilgili 2 sorum olacak

1-bu daffodil diye tabir edilen nergislerden yavru almak mumkun mu,zira ben yaklasık 20 cesit nergis turunu italya'da bir botanik dukkanından soganlarını edinip ekmistim..ve her yıl sayıca azalıyorlar..adana'da oturuyorum acaba soguklama ihtiyacını karsılayamadıkları icin mi yoksa hollanda laleleri gibi sadece bir yıl mı cicek veriyorlar..

2-martın birinde bir akrabamızın gecen yıl soktugu ve bu zamana kadar ekmeyip bir koseye attıgı kendiliginden topraksız yeseren 100 kadar nergiz soganı elime gecti,soganlar topraksız bir parmak kadar yesil yaprak olusturmuslar haliyle,soganlardaki besinden faydalanmıslar ve soganları yumusamıs cok kotu durumda onları kum ve ahır gubresi karısımını topraga ekleyerek ektim,az gunes almalarını saglayarak koklenmelerini saglmak mantıklı geliyor bana sizin oneriniz nedir??????

daffodil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 20:13   #834
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Az önce NTV'nin hava durumunu dinledim..
6 martta toprağa cemre düşecek ama kar geliyor dedi sunucu..
Martın genelinin yağışlı ve serin-soğuk geçeceğini belirtti..
Pazartesi-salı-çarşamba yurdun büyük bölümü kar yağışlı..

Eksi sıcaklıklar göreceğiz..

Bu yüzden bu yıl lale ve nergislerin açmaları biraz uzayacak gibi duruyor..
Geçen yıl benim İstanbul'daki nergisler martın 9'unda tam olarak açmışlardı..Şu an tomurcuktalar ama havalar serin giderse martın sonunda bile zor açarlar gibime geliyor..Bu bitkilerin gelişimi soğukta yavaşlar,10-14 derece sıcaklıkta,lodos havalarda gelişimleri hızlanır..

Böyle çok soğuklarda saksıları sulamamak,saksı toprağını çok ıslak tutmamalı..Don olayları saksı toprağını dondurabilir ve kökler zarar görebilir..

Eksi 2-3'ten fazla don olayı beklenen yerlerde saksıları evin biraz daha serince yerlerinde tutmakta yarar var..

İklim yıldan yıla,aydan aya çok değişken..bitkilerin şaşkınlık geçirmesi için her türlü iklim değişikliği var..iklim çok istikrarsız..
Koca kış geçti..Erzurum bile zamanında kar görmedi sayılır..tam bahara girerken aşırı kar yağışları olacak gibi..
Çin'de kuraklık..buğdayda,pirinçte kıtlık..
Avustralya'da seller..yangınlar..
Sanki dünyanın çivisi çıkıyor gibi.

Düzenleyen pria : 04-03-2011 saat 21:21
Eski 04-03-2011, 23:54   #835
Yeni Üye

tekrar merhaba ben adana'da ciftcilikle ugrasıyorum daha cok mesaj okuyunca nergiz soganlarımın coguna bugday muamelesi gecmis yıllarda fazla 33'luk nitrat verek yaktıgımı anladım..

Bu yıl sökup diktiklerime (soganlarını MEVLUT beyden almıstım)karaburun nergizleri tabanına yanmıs tavuk gubresi atmıstım iyi cicek actılar ama asırı derecede kabardılar,boyları yarım metreye yaklastı haftasonu fotograflarını cekip yukleyecegim insallah...

nergis sevenlerle paylasmak istedigim bayagı genis nergis turlerini iceren pdf formatında bir katalog var...17mb boyutlarında..attachment goremedim nasıl paylasabilirim acaba saygılar...

Eski 05-03-2011, 20:09   #836
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Sayın daffodil tavuk gübresi nergis gibi bir çiçekte kullanmak çok tehlikelidir.Eğer uygun oranda verirseniz sorun olmaz ama fazla verilise yanar.Bence fazla kullanmayın.
''Tavuk gübresi diğer organik gübreler sığır gübresi, koyun gübresi gibi diğer çiftlik gübrelerinden farklıdır. Tavuk gübresindeki Azot ( N ) miktarı, Sığır gübresi – koyun gübresi ve diğer çiftlik gübrelerine göre çok fazladır. Bundan dolayı tavuk gübresi kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Tavuk gübresi fazla miktarda veya direk kullanıldığında bitkide yanma görülebilir.

Organik tavuk gübresi kullanılırken ya az miktarda toprağa karıştırılarak verilmeli **** saman – sap gibi nesnelerle karıştırılarak verilmelidir. Sulandırılarakta verilebilir, böylece tavuk gübresi seyrekleştirilmiş olur.

Organik tavuk piliç gübresi Azot ( N ), Fosfor ( P ), Potasyum ( K ), Kalsiyum ( Ca ), Mangenez ( Mg ), Bakır ( Cu ) ve Çinko ( Zn ) elementleri içerir.'' http://www.hayvanbilgisi.com/tavuk-y...k-gubresi-110/
Bu arada fazla azot nergisler için zararlıdır.

Düzenleyen hocam100 : 06-03-2011 saat 10:52
Eski 05-03-2011, 22:53   #837
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
...Bu arada azot nergisler için zararlıdır.
Fazla azot zararlıdır,diyecektiniz sanırım sayın Hocam..

Ayrıca ben şöyle minik bir ilave yapayım..
Sayın Daffodil..Ölçüsüz sun'i gübre kullanmak bütün bitkiler için sakıncalıdır..
Mesela siz 33'lük amonyum nitrat attığınızı yazmışsınız..
33'lük nitratı dikkatli kullanmak gerek..bu gübre yağmur sularıyla çabuk yıkanabilen çok ani tesirli bir gübredir..Sizde mutlaka bilirsiniz,çiftçilikte genelde bitkilerde azot eksikliği olmasın diye geç zamanda kullanılan bir gübredir (mesela,buğday için nisanda atılır Çanakkale'de..Adnana'da ise daha erken)..33'lük nitratı hemen yağmur öncesinde atmak gerekir veya attıktan sonra sulamak gerekir..eğer toprağın nemi azsa veya fazla kaçırırsanız bitkiyi kavurur..
Bu yüzden ölçülü atmak gerekir..bunun miktarıda metrekareye 15-20 gramdır..
Bunu ayarlamak ta zordur..
Diyelim 20 metrekare bahçeniz var..atmanız gereken miktar 300-400 gramdır..
En iyi yol,400 gram gübreyi 1-2 kilo nemli talaş veya nemli kum,toprakla karıştırıp öyle saçmaktır..böyle yapılırsa daha iyi dağılım yapılmış olur..

Aslında zirai bilgisi olmayan kişilerin,hele hele toprak analizi yoksa göz kararıyla falan sun'i gübre kullanmamaları gerekir.

En emin yol şudur bence:
-Nergislerinizi eğer saksıya ekiyorsanız torf ile toprağı yarı yarıya karıştırmak ve bu karışıma 1/20 oranında çok iyi yanmış koyun gübresi katmak.
-Eğer nergislerinizi bahçe toprağınıza ekiyorsanız ve yaptığınız gözlemlere göre,bahçenizde ektiğiniz bitkilerin çok gürbüz gelişmediğini görüyorsanız,yaz sonunda yanmış hayvan gübresiyle birlikte toprağı 20 santim falan kazıp karıştırdıktan sonra ekim yapmaktır..Eğer yanmış hayvan gübresi bulamıyorsanız metrekareye 30 gram 15.15.15 kompoze gübre kullanıp toprağı karıştırmanız yeterlidir..mart ayında da metrekareye 15 gram kadarda potasyum sülfat veya potasyum nitrat atıp toprağı karıştırırsanız soğanlarınız daha iri olacaktır.

Siz sanırım,tavuk gübresini fazla kullandınız ve bu yüzden Karaburun nergisleri pırasa gibi boylandı..

Düzenleyen pria : 06-03-2011 saat 13:15
Eski 06-03-2011, 10:52   #838
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey ben de onu belirtmek istedim.Verdiğiniz bilgi için ben de faydalandım.Teşekkür ederim.

Eski 07-03-2011, 19:15   #839
Yeni Üye

Cevaplarınız icin tesekkur ederim oncelikle hem ciftcilik hem narenciye ile ugrastığım için ve malum koyde bulundugumdan dolayı her nevi kimyevi gubre vs ilaca kolay ulasma imkanı oluyor.Hocam100 ve pria'nin da dedigi gibi fazla azot kullanımından dolayı daha once edindigim bir cok soganı curuttum.kaş yapayım derken goz cıkarttım.bu yıl super 3.15(cinko'lu) ve 18.46 dap gubreleri elimde olmasına ragmen korkumdan kullanmadım.ama seneye hesap ederek dap'i eritip vermeyi dusunuyorum çicekler için.

Bu arada bahcemden kopardığım nergislerin evde fotograflarını çekip yukleyebildim ancak,pria'nın nergislerinden bende de var sanırım en cok onlar kokuyor.Bir de Double Daffodil Peach diye forum da yazılan nergis fotograftakiyse orjinali pembe herhangi bir sey uygulamadım ben saygılar..

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2011, 20:03   #840
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
ARKADASLAR Erlicheer YAZ NERGISI SIPARISINDE BULUNDUM.............VOGALRY SITESINDEN SIPARISI GECTIM TEM.AGUST ELIMDE OLUCAK GIBI ...............

EMINE1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024