agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 3 Gönderen Kiraz
  • 1 Gönderen cegabo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2010, 22:17   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Fırında kızartma

Arkadaşlar bu uygulama tarafımdan defalarca uygulanmış olduğundan, böyle bir uygulamanın kadınlara mutfaklarda kızarmış yağ kokusundan kurtulmayı da amaçladığı gibi çok ekonomik bir biçimde yağ kullanılarak bu işlem kzartmalarda sağlıklı bir yöntem olarak kullanılabilir düşüncesiyle bu buluşum kazartma tekniğini tüm hanım arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

Arkadaşlar bu uygulama fırında yapıldığını peşinen belirtmek isterim, Arkadaşlar ben geliboluda iken bahçemden topladığım tüm biberlerimi öncelikle ortadan ikiye bölerek sap ve tohumlarını ayıkladıktan sonra fırın tepsilerine dizerek 200 derece de ısıtılmış fırına koyarak, bunları 10-15 dakika gibi bir zamanda sularının çekilmesi ile fırın kapağını açarak daha önceden fincan tabağına bir kaşık sıvı yağ içinde tuz ilave ederek hazladığım karışımı mutfak fırçasıyla tepsi içindeki biberlerin üstüne sürerek daha sonra tekrar fırında 5-10 daha tutarak kızartma işlemi bitmiş olmaktadır.

Ben bu işlem içinde çok kısa zamanda 10-15 kg biberi kızartarak vakumlu torbalara doldurarak kış için saklamaktayım, ben bu işlemi biberde kullanmaktayım, diğer sebze kızarartma işlemi için deneyen arkadaşlar deneyimlerini paylaşımlara sunarak forumlara paylaşım borçlarını ödeyebiler.

Sizleri bu başlıkta bekliyorum, sevgilerimle..

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 22:35   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Patlıcan ve patatesi bu yöntemle kızartmaktayım. Zeytinyağını önceden fırça ile her iki yüze de sürüp tepsiye yaydığım yağlı kağıdın üzerine diziyorum. Bir yüz kızarınca maşa ile diğer yüzü çeviriyorum.

Kabağı kızartmadan önce ise unluyorum, yağ sürmüyorum. Sarımsak sürülmüş tepsiye dizip üzerine salataya döker gibi çok az zeytinyağı gezdirip kızartıyorum. Kıtır kıtır oluyor.

Biberi tarif ettiğiniz gibi deneyeceğim. Hiç yağsız fırınlıyordum, bir de böyle deneyeyim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 22:45   #3
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Bende kabak mücverini fırında yapıyorum. Yağda kızartmak çok ağır oluyor.
Soğan, patates, sarımsak, kabak rendeleyip yomurta, un ve yarım çay bardağı kadarda sıvı yağ döküp, tuzunu, baharatlarını ilave edip harmanlıyorum. Altı yağlanmış tepsiye döşeyip ısıtılmış fırında yaklaşık 200 derecede 10-15 dakika pişiriyorum. Kare kare kesip servis ediyorum. Çokta güzel oluyor.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 22:17   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
ben de elma dilimi patatesleri fırında yapıyorum. küçük patatesleri 1 saat sirkeli suda bekletiyorum bir bezle ovarak yıkıyor ve iyice temizlenince kurulayıp elma şeklinde KABUKLARINI SOYMADAN dilimliyorum. yarım çay bardağı zeytinyağını karabiber pul biber kekik tuzla karıştırıp patateslerin üzerine döküp hepsinin bu karışımdan nasiplendiğine emin olunca yağlı kağıt serdiğim tepsiye seriyor ve 200 derece fırında kızartıyorum. patatesin kabuklarının hemen altında değerli vitaminler olduğunu duymuştum.hem bu yüzden tercih ediyorum hem de az yağla kızatrma yapmış oluyorum.

eymenekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 10:22   #5
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bir çok sebzeyi fırında kızartıyorum (bazen balığı da). En güzel ve kolay olan biber, biberleri bir kabın içinde çok az yağla ( bir kaşık bile yeter) karıştırıp, fırın tepsisine koyuyorum. 10-15 dakika sonra hazır oluyor. Kıl biber gibi ince biber kullanıyorsam sadece saplarını kesip, biberi yarmadan çekirdeğinle pişiriyorum.

Yazdan bol miktarda biber elime geçerse bu şekilde hazırlayıp, derin dondurucuda saklıyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 11:17   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Sayın eymenekin

Elma dilim patatesler çok güzel oldu. Ama sirkeli suda yapılmadı. Sirkeli suyun sebebi nedir acaba.

Sayın Kiraz.

Kırmızı salçalık biberler bu yöntemle çok güzel oluyor. Fırından çıkartığınız bu biberleri sarımsak ilavesi yaparak zeytinyağın içerisinde muhafaza edin. Değişik bir tat elde ediyorsunuz.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 11:22   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Sayın eymenekin

Elma dilim patatesler çok güzel oldu. Ama sirkeli suda yapılmadı. Sirkeli suyun sebebi nedir acaba.

Sayın Kiraz.

Kırmızı salçalık biberler bu yöntemle çok güzel oluyor. Fırından çıkartığınız bu biberleri sarımsak ilavesi yaparak zeytinyağın içerisinde muhafaza edin. Değişik bir tat elde ediyorsunuz.
Sn. Tura, geçen sene Güler Hanım'ın verdiği kırmızı biberleri bu şekilde pişirip, soyup derin dondurucuda saklamıştım.

Tavada patates kızartmıyorum, Sn. Eymenekin tarifine benzer pişiriyorum. Sirkeli suyu hiç denemedim, kabuklarını soyuyorum, daha az yağ kullanıyorum patatesleri oldukça iri doğruyorum. Hiç patates sevmeyen eşim bile bayılıyor, çocuklar da tavada patates kızartmasını sormaz oldu.

Eski 28-03-2011, 13:25   #8
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Patatesleri fırında kızartıyorum, istediğim şekilde kesip, borcama diziyorum, uzerine cok az aycicek yagi gezdiyorum, ısınmış fırın da kızarmış çıtır patates oluyorlar.

s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 19:19   #9
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Arkadaşlar kızartmasını yaptığınız bütün sebzeleri fırıda yapabilirsiniz.
Bu yöntemi yıllardır uygularım,deneye yanıla ayarlarını tuturabildim.

Karnabaharı 5-6 dk haşlıyorum,çiçek çiçek ayırıp ,yağlı kağıt serilmiş tepsiye koyuyorum.
Birkaç kaşık zeytinyağı ,tuz ,kırmızı biber hepsini harmanlayıp,düzlüyorum.( yağını ,baharatlarını siz damak tadınıza ,sağlığınıza göre ayarlıyorsunuz,azaltıp artırabilirsiniz)
200 derecede fırında pişiriyorum,kontrol edip gerekirse sebzeleri çeviriyorsunuz.
Aynı şekilde patates , patlıcan ,kabak , havuç , brokoli ,yeşil biber , salçalık kırmızı biber , kuru soğan vs uygulayabilirsiniz.
Karnıyarık ,kabak oturtmayıda fırında yapıyorum.
Patlıcanları temizleyip tüm olarak arkalı önlü fırçayla yağlıyorum.Yağlı kağıt serilmiş tepside 200 derecede pişiriyorum , patlıcanın ortasını kaşıkla açıp harcını koyuyorum.
Ayrıca közleme isteyen alinaziklik , salata yapılacak kırmızı bibr ,yeşil biber ,patlıcanlarıda fırında birkaç yerini bıçakla delip pişiriyorum.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 20:36   #10
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bir küçük fırın tepsisi için 1/4 çay bardağı sıvı yağ yeterli. İri dilimler, 250 derecede, yaklaşık 20 dakikada hazır. Patatesin üzeri ince bir kabuk bağlayıp, hafif kabarıklıklar oluşunca daha güzel oluyor, bunun için de yüksek sıcaklık gerekiyor.

Name:  160411a1.JPG
Views: 4326
Size:  65.6 KB

Name:  160411a2.JPG
Views: 4081
Size:  65.5 KB

Eski 16-04-2011, 21:09   #11
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Hem sağlıklı hem de kolay tarifler ellerinize sağlık..

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 23:17   #12
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:

Sirkeli suyun sebebi nedir acaba.
Bence sn.eymenekin patateslerin kabuklarını soymadığı için, sirkeli suyu, patatesin kabuğundaki toprakları arındırmak ve daha iyi temizlenmesini sağlamak için kullanıyor.
Marul, taze soğan, tüm yeşillikleri yıkadıktan sonra, en son sirkeli suda biraz bekletirim.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 23:32   #13
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Geçen gün arkadaşımın tarifine göre; patlıcanları, kabakları, patatesleri, acı ve tatlı biberleri iri küpler olarak doğradım. Zeytinyağı ile ve hafif tuzla iyice harmanladım. Fırında, 220 derecede, kızardılar. Dondurucudan kışlık olarak hazırladığım, iki paket dometesle, sos yaptım. En son sosa 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı şeker ilave ettim. Fırında kızarttığım sebzelerin üstüne sosu döktüm, yerken sarımsaklı yoğurtla harika oldu
İzmirde bunun normal kızartmasına bazıları şakşuka derler, o bana ağır gelir. Fakat bu şekilde çok güzel oldu. Hele ertesi gün, sanki daha da güzeldi

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 20:03   #14
Ağaçsever

elma dilim patates

Alıntı:
Sayın eymenekin

Sayın Kiraz.

sirkeli su şart değil tura,genel olarak sebzeleri yıkadığınız suya birkaç damla sirke eklerseniz mikropları öldürür. bu arada afiyet olmuştur inşallah salçalı, kabuğu soyulmamış sarmısak dişleriyle ya da kekikli... hepsini deneyin.

Eski 19-01-2012, 20:06   #15
Ağaçsever

kiraz siz naptınız öyle? karnım tok olmasa kalkıp fırına patates vericem nerdeyse

Eski 19-01-2012, 20:47   #16
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Tefal ActiFry ile benzer yöntemle çok lezzetli kızartmalar yiyorum 2,5 senedir...

selis beğendi.
cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 20:47   #17
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eymenekin Mesajı Göster
kiraz siz naptınız öyle? karnım tok olmasa kalkıp fırına patates vericem nerdeyse
Aynen aynen

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 16:43   #18
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Acıkınca hemen yapın Patates soyma dışında uğraşacağınız, vakit kaybedeceğiniz bir şey yok, çok pratik. Balığın ya da etin yanında iyi oluyor, fırın, zaten bu yemekler için ısınmış olduğundan, dereceyi arttırıp arkasından sürüyorsunuz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024