agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2009, 10:50   #301
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sevgili Güler Hanım,
Soruyu bana sorduysanız, bahçenin o bölümü tamamen güneş. Doğuştan batışa kadar tam güneş alıyor. Minik ağaçlarımın gölgesi oralara erişemiyor.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 12:51   #302
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Güler Abla,
Fotoğrafları biraz yakından çektiniz herhalde. Onlar Ayrık otu.
Çok mu? Toprağı yaydınız mı? Toprak fümigasyonu yapabilirsiniz. Ayrık otu ile mücadelede kullanılan ilaçları, dozonu, ne zaman kullanılacağını ayrıntılı olarak yazmamı ister misiniz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 13:31   #303
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Cumhur Bey ayrıntılı olarak yazacağınız bilgilerden bütün üyeler faydalanacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 17:09   #304
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Hayır ayrık otu değil, ayrığı çok iyi tanıyorum.
Bunların gövdeleri kamış, saz gibi.
295 numaralı mesajımdakiler topalak. Onların da yeni fışkıranları ayrık gibi ama onların köklerindeki her kılcal kökte de bu yumrular var.

297 numaralı mesajımdaki resimlerin kanyaş olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Bu otu tanımıyorum. Yeni toprağın içinde daha doğrusu milin içinde bunlardan var.
Eğer kaynaş ise bunlar da tohum döker mi? Eğer öyle ise bu yeni gelen 25m3 toprağı kullanmayacağım.
Öğrendiğime göre kaynaş, topalaktan daha da çok dert veriyormuş.
Toprağın içindekileri eleyerek temizlerim ama eğer tohum yapıyorlarsa ve toprağa dökülmüş ise lânet olsun der hiç kullanmadan atma yolunu düşünürüm.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 18:00   #305
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,
Silivri'de, yörenin çim konusunda oldukça ünlenmiş (çekirdekten yetişme) bahçevanlarına çimlendirttiğimiz 800m2 kadar bahçemiz var. Her sorunu hallederler. Yöredeki 120 kadar bahçenin çim bakımını özenle yapıyorlar ve herkes çok memnun. Fakat şimdi bizim bahçede, onların hiç görmediklerini söyleyerek şaşırdıkları bir sorunla karşılaştık. Bana "Siz bunu bilgisayara bir sorsanız. Çünkü biz hayatımızda böyle şey görmedik" dediler.

Bahçemin ön taraftaki 600m2 kadarlık bölümünde 15 gün önce garip bir mantara benzer oluşum peydah oldu. Daha önce fazla sulama nedeniyle bildiğimiz mantarlar ara ara görünürdü ama sulama ayarıyla hallediliyordu. Aşağıda pek de iyi çekilememiş resimlerini eklediğim bu oluşum önce birbirine yakın mantar şapkaları gibi kendini gösterip, ertesi gün avuç içi ya da daha büyük boyutlarda kedi köpek kusmuğu gibi garip bir hale geliyor. Bir iki gün sonra kararmaya başlıyor. Elinizi sürünce kömür közü gibi un ufak olup siyah bir toz halinde her yana yayılıyor. Giderek artmaya başladı. Neredeyse 3-4 m2de bir tane oluşuyor.

Bu garip oluşumu tanıyan varsa yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar.
Benim bahçemde sabahtan akşama kadar kızgın güneşin altında olmasına rağmen hızla üreyen bu garip oluşumları tanıyan yok galiba... Acaba resimler net olmadığı için anlaşılamıyor mu?

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 19:36   #306
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Güler Abla. Bunları şimdi bahçenin kenarında çekip geldim. Demekki benzettim. Siz emin olduğunuza göre değildir. Kökleri çıkarıp ana bitkinin üzerine koydum.

Name:  012.jpg
Views: 10466
Size:  72.6 KB

Eski 23-07-2009, 20:27   #307
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
1-Çim ekilecek toprak nasıl hazırlanmalı?
2.Çim alan nasıl oluşturulur?
3.Ekme çim nasıl sulanır?
4.Ekme çim nasıl biçilir?
5.Ekme çimin sararmaması için nelere dikkat etmeliyiz?
6.Çim için doğru tohum tercihi nasıl yapılır?
7.Çimi ne zaman ekmeliyiz?
ile ilgili çok güzel videolar buldum. http://www.uzmantv.com/cim-ekilecek-...l-hazirlanmali

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 21:19   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Güler Abla,
Fotoğrafları biraz yakından çektiniz herhalde. Onlar Ayrık otu.
Çok mu? Toprağı yaydınız mı? Toprak fümigasyonu yapabilirsiniz. Ayrık otu ile mücadelede kullanılan ilaçları, dozonu, ne zaman kullanılacağını ayrıntılı olarak yazmamı ister misiniz.
Bizde isteriz, Sn. Tonba

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 14:36   #309
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Arkadaşlar,
Yazmadan evvel bir araştırma yaptım. Forum da daha evvel yazıldı mı? diye. Ayrıntılı ve güzel bilgiler var. Adres aşağıda. fmt79 un yazmış olduğu bilgiler linkte.

Fluazifob P Butyl (Fusilade Super) 100 ml.dekar?

Glyphosate İsopropilamin 48 (Raundup) duruma göre 400 gr.dan 600 ve hatta 800 gr. kadar

Glyp hosate Trimecium (Toucdown) fmt 79 un bahsettiği total herbisit.

http://agaclar.net/forum/showpost.ph...2&postcount=17

Eski 31-07-2009, 09:36   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2008
cimde beyaz mantar ve kahverengi leke

Bahcemizde yeni yeni cimlerin arasinda bembeyaz mantarlar türedi. Gecen hafta fungizid döküldügü halde yeniden geldiler? ve ayni zamanda cimin baska bir noktasinda kahverengi bir leke var. Lekenin ortasinda yumusak ve kahverengi ile beyaz birsey vardi. Mantarmi veya bir böcek gövdesimi bilemedim. fotoraflari ekliyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkürler

Eklenen Resimler

a320p Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 10:51   #311
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Merhaba,
Bahçemi bu yıl çimlendirdim. Ama çatıdaki bir tamirden ötürü (bahçeye inşaat artıkları dökülüyordu) biraz geç kaldık (mayıs başı) ve sonuç : Mantar....
Arkadan da karıncalar tohumları toplayıverince kel bir bahçeyle baş başa kalıverdik
Şimdi eylül gibi yeniden çim yapmayı düşünüyorum.Sizlere sormak istediklerim; Eylül yerine acaba ilkbaharı beklemek daha mı doğru olur ve yine ekme çimi mi denesem yoksa ekimle filan uğraşmayıp eskisini toptan kaldırıp rulo çim mi yapsam.Bahçe işlerinde çok yeni olduğum için henüz ikisi arasında bir ayrım yapamıyorum (Rulo çimde kenar kesmeleri vs.nin daha düzgün yapılabileceğini düşünüyorum) Bir de resim ekliyorum felaketi görebilin diye..

Eklenen Resimler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 11:10   #312
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. jel77, biz de taşındığımız sene aynı problemi yaşadık. Çimi taşınmadan mayısta yaptırmıştık, sulaması için bulduğumuz kişi sulamayı aksattı, kuşlar, karıncalar derken çim çok seyrek oldu.

Eylülde çim kısa biçildi, yanlış hatırlamıyorsam biraz tırmıklandı, ince bir kat toprak atıldı (eski çimi örtmeyecek kadar),çim ekilip kapak toprağından sonra bastırılıp sulandı. Çim ekimi eşit serpme olarak değil de kötü bölgeler yoğun olacak şekilde yapıldı. Yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltecektir.

Baharda çim çok güzel oldu, ilkbaharda yeni ekilen çimin zorluklarını hiç yaşamadık. Yine de eski çimden ya da altyapıdan memun değilseniz köklü değişim gerekebilir.

Kenar kesmelerinin düzgün olmasını istiyorsanız, toprak daha kurumadan ilkbaharda veya sonbaharda keskin bir küreğin ucuyla kolaylıkla yaparsınız. Yaza kalıp toprak kuruyunca iş çok zorlaşıyor.

Bu sene rulo çim yaptırdım, üzerine çabuk basıldı iyi ama onun da zorlukları ve kuruma tehlikesi var, iyice güçlenene kadar düzenli sulama ve bakım istiyor. Uygulamanın iyi yapılması gerekiyor, yapışmayan bloklarım var araları boşluk kaldı. Tahmin ettiğim kadar da çok çok problemsiz, pratik değimiş ama uygun mevsimi kaçırınca mecburen tercih ediliyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 11:38   #313
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Çim saha tesisi zor iştir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iel77 Mesajı Göster
Merhaba,
Şimdi eylül gibi yeniden çim yapmayı düşünüyorum.Sizlere sormak istediklerim; Eylül yerine acaba ilkbaharı beklemek daha mı doğru olur ve yine ekme çimi mi denesem yoksa ekimle filan uğraşmayıp eskisini toptan kaldırıp rulo çim mi yapsam...
1. Sahada su göllenmeyecek, drenaj iyi olacak
2. Tesviyesi düzgün olacak bazı yerler çukur, bazı yerler tümsek olmayacak
3. Uygun türler (karışım) kullanılacak, bazısı dik büyüyecek, bazısı sürüngen olacak
4. Islatma değil "Sulama" yapılacak. Sulama genellikle sabah serinliğinde (toprak soğukken) yapılır. Gece sıcak ve ıslak çimlerde hastalık etmenleri de kolay çoğalır. Verilen su toprağın 5-10 cm. derinliğine işleyecek miktarda doyurucu olmalıdır (Yeni ekilen tohumlar hariç). Sulama aralıkları seyrek olmalıdır.
5. Tohum ekme zamanı: En uygunu Eylül-Ekim aylarıdır. Ocak-Şubat-Mart da olabilir. Eylülde ekilen tohumlar hava serin olduğu için fazla sık sulama gerektirmez, ot az çıkar veya çıkmaz, karıncalar çekmez, en önemlisi çim bitkisinin kökleri ilkbahar ve yaza kadar toprağa iyice yerleşir ve kuvvetlenir sıcak yaz aylarına güçlü girer. Çim bitkileri GENELLİKLE serin iklim bitkileridir. Serin zamanlarda daha iyi gelişir.
Martta ekilen tohumlar, sıcak yaz aylarına kadar kökleri tam gelişemez, sıcakta gelişemez, çok sık sulama isterler bu durum hastalıklara davetiye çıkarır, Yabancı otlar da ilkbaharda ve yaz aylarında çok çıkar,
Bu nedenle serin iklim tohumları,karışımları sonbaharda ekilmesi önerilir ancak sıcak iklim tohumları (uganda çimi vb.) ilkbahar-yaz aylarında ekilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 11:45   #314
Ağaç Dostu.

Sevgili güler hanımın kapak toprağı olan mil içindeki kamışımsı yapı KANYAŞ denilen bir bitkinin rizomlarıdır, farklı bir ayrık türüdür. Fusilade isimli ilaç (dar yapraklıları öldüren seçici ot ilacı) bunların rizomlarına kadar öldürür ama çimleri de öldürür!! Kanyaş rizomların parçalanmasıyla öbek şeklinde çoğalması yanında süpürge tohumu gibi olan tohumlarından da çoğalabilir.

Eski 31-07-2009, 12:47   #315
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
4. Islatma değil "Sulama" yapılacak. Sulama genellikle sabah serinliğinde (toprak soğukken) yapılır. Gece sıcak ve ıslak çimlerde hastalık etmenleri de kolay çoğalır. Verilen su toprağın 5-10 cm. derinliğine işleyecek miktarda doyurucu olmalıdır (Yeni ekilen tohumlar hariç). Sulama aralıkları seyrek olmalıdır.
Bu sene sulama ayarlamasını tamamen değiştirdik. Geçtiğimiz yıllarda her sabah (saat 5 te) her bölge için, 10 ar veya 15 er dakikalık sulama yapıyorduk. Geçen Tekin Bey'le sohbetimiz esnasında, o tür yüzeysel sulamanın çimleri tembelleştirip, köklerinin güçlenmesini engelleyeciğine karar verdik. Bu yaz sulamayı haftada 3 kere, gölge yerlerde 1/2 saat, çok güneş alan bölgede 1 saate ayarladık. Yine sabah 5 te yapıyoruz. Yine hafif hafif bölgesel sararmalar var ama bu bizim bölgedeki gece gündüz sıcak farkından (nemden) kaynaklanıyor. Sorun yaşamayan hemen hemen hiç yok.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 13:32   #316
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Geçen sene inşaat durumu ve susuzluk olduğu için çimlerle ilgilenemedim. 2-3 günde bir en fazla 30 dk suladım. Sıcaklarda sarardı ama sonbaharda çok güzel olmuştu ve can sıkıcı bir hastalığa da rastlamadım.

Oturduğum yer ve bahçenin konumu nedeniyle nemimiz çok fazla. Karadenizin ve boğazın nemini alıyoruz, bahçe de biraz kuytu olduğu için sabah 9.00'a kadar çimler ( evin camları dahi) çok ıslak oluyor. Bu nedenle akşam sulamıyorum ki sulama suyu da buna eklenmesin, sabah çok ıslak olduğu için çok erken sulamıyorum. Güneş saat 8.00 den sonra kademeli olarak geldiği için bu saatlerde suluyorum. Yaptığım uygulama uygun mu? Daha erken saate alayım mı?

Bu sene çim yeni döşendiğinde sulamayı her gün yaptım, su miktarı fazla olmadığı halde mantarlar çıktı. Şimdi 3 günde bir suluyorum yine de sabahları çimlerin arasında köpük gibi oluşumlar oluyor. Müdahale etmezsem problem olur mu? Elimde captan var işe yarar mı?

Derdim mükemmel çim değil, yazın biraz sararmasına razıyım, yeter ki hastalık-ilaç devreye girmesin.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 19:02   #317
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Verdiğiniz biligiler ve aktardığınız deneyimleriniz için hepinize teşekkürler. Söylediklerinizden eylül 15 gibi ilave çim yapmanın iyi bir fikir olacağı sonucuna vardım.
Bahçede otomatik sulama var. Sabah 6.00 ve akşam 20.30 da 4er dk.sulama yapılıyor. Başlangıçta çim yapan firma sabah akşam 2şer dk.ya ayarlamıştı mantarı azdırmamak için ama bahçe çok güneş olduğundan dilkili diğer bitkiler susuz kalmaya başladılar ben de hortumla destek vermek zorunda kaldım ve sonuçta da önce 3 son sıcaklardan beridir de 4 dk.ya çıkardım. Çimde de herhangi bir kötüye gidiş gözlemedim.

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 21:54   #318
Ağaç Dostu.

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Hayır ayrık otu değil, ayrığı çok iyi tanıyorum.
Bunların gövdeleri kamış, saz gibi.
295 numaralı mesajımdakiler topalak. Onların da yeni fışkıranları ayrık gibi ama onların köklerindeki her kılcal kökte de bu yumrular var.

297 numaralı mesajımdaki resimlerin kanyaş olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Bu otu tanımıyorum. Yeni toprağın içinde daha doğrusu milin içinde bunlardan var.
Eğer kaynaş ise bunlar da tohum döker mi? Eğer öyle ise bu yeni gelen 25m3 toprağı kullanmayacağım.
Öğrendiğime göre kaynaş, topalaktan daha da çok dert veriyormuş.
Toprağın içindekileri eleyerek temizlerim ama eğer tohum yapıyorlarsa ve toprağa dökülmüş ise lânet olsun der hiç kullanmadan atma yolunu düşünürüm.
Resimdekiler kanyaşın rizomları, Bu otun resimlerini BURADA demeyi beceremiyorum dolayısıyla Çim başlığında fotoğrafladım. Bu bitki ve tohumları orada görebilirsiniz.

Düzenleyen malina : 03-08-2009 saat 19:57 Neden: fotoğraf eklendi
Eski 02-08-2009, 23:30   #319
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
tema evindeki çimlerimizin büyük bölümünü kaybettik çimde kurtlanma diye bir şey söylüyor bilenler daha önce böyle bir sorunla karşılaştınızmı ne yapılabilir çimler tamamen saman gibi oldu yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 02:31   #320
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Kanyaş(ı) ve rizomları

Dün (02.08.2009, Pazar) Anadolu yakası hobi bahçemizde konuştuğumuz Güler'den kanyaş rizomlu toprak sorununu öğrendim. Bitki konusunda emin değildi.

Güler'in yüklediği fotoğraflara baktığımda kuşkum kalmadı, bu benim kanyaşı olarak öğrenip, söylediğim, fotoğraflardan kgursan'ın da tanıdığı ve Selahattin Yılmaz'ın da burada tanıttığı Sorghum Halepense bitkisi. İngilizce'de johnsongrass olarak biliniyor.

Fena özellikleri var, tek bir rizomdan, tek bir sezonda 80.000 (seksenbin) tohum üret(ebil)mek, bu tohumların 4-5 yıl çimlenebilmesi gibi.

Zaten sadece tohumla çoğalmıyor, rizomları unutmamak gerek, rizomla çok etkili olarak yayılıyor. Söküp atarsanız, atıldığı yerde yeniden canlanacaktır.

Ancak Güler'in bahçesinde yayılabileceğini sanmıyorum. Yine de kolay gelsin.

gece
tokalağı da bilen, kanyaşını daha tehlikeli bulan forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 08:27   #321
Moderatör

Güler's Avatar

Ahh, okudukça moralim daha da bozuluyor. Ama açıklamalarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eski 03-08-2009, 15:32   #322
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Mucize bitki brokoli!

Rica ederiz, bakın ne buldum. Kolay gelsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Allelopatiden özellikle iyi tarım uygulamalarında ve organik tarımda yaralanmak üzere araştırmalar yapılmakta.Hatta geçen sene bu konuda bir çalıştay da düzenlendi. Üniversitelerde allelopatinin pratikte yaygın kullanılabilmesi için sürekli bilimsel araştırmalar ve denemeler yapılmakta.

Dogada bazı bitkilerin çesitli bitkilere oldugu kadar,
fungus, bakteri ve omurgalılara karsı da zararlı yönde
etkileri oldugu bilinmektedir. Bu olay ilk kez 1937 yılında
“Molish” tarafından allelopati olarak adlandırılmıs ve
tanımı; Yüksek bir bitkinin, diger bitkilerin çimlenme,
büyüme veya gelismesi üzerine zararlı etkileri seklinde
yapılmıstır. Günümüzde allelopati kavramı daha genis
bir kapsamda ele alınmakta ve bitkinin bitkiyi
etkilemesinin yanında, bitkilerin patojenlerin
morfogenezisi üzerine etkileri konularını da içerdigi
savunulmaktadır.

Kaynak: Bazı Bitki Ekstraktlarının In Vitro Antifungal Etkileri Üzerine Arastırmalar

Ben size bir örnek vereyim, kanyaş mücadelesinde brokkoli kullanılabilmektedir.

gece
hep moral bozmayan forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 19:29   #323
Moderatör

Güler's Avatar

O zaman belâlı kanyaş da benden korksun artık.

Eski 20-08-2009, 18:05   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2009
Acil yardım

İskenderun'dan selamlar,
Ben Çağatay

Bir hafta önce ekmiş olduğumuz çimler 3.günden itibaren çıktı ve bugün
aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi kurumaya başladılar.

20.08.2009 da Captan'h uyguladım bugün itibariyle hastalığın yayılımı azalmış durumda, ilk sulamayı bu sabah 24.08 de yaptım, ancak hala yosun görüyorum, tekrar ne zaman ilaç vereyim. Doğru ilaci kullanıyormuyum. (200 M2 Alana 50lt solüsyon kullandım)

Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yavuz11 : 24-08-2009 saat 15:35 Neden: Daha açıklayıcı olması için
yavuz11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 21:47   #325
Ağaç Dostu.

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetbahçesi Mesajı Göster
tema evindeki çimlerimizin büyük bölümünü kaybettik çimde kurtlanma diye bir şey söylüyor bilenler daha önce böyle bir sorunla karşılaştınızmı ne yapılabilir çimler tamamen saman gibi oldu yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler
İzmir Seferhisar da bir site bahçesinde bu durumla karşılaşılmış, Bazı böcek veya kelebek yumurtaları çimlere bırakılmış ve çıkan larvalar (kurtçuklar) çimleri yemek suretiyle sarartmışlar. Zaman geçirmeden Zirai mücadele uzmanı birinden yardım alıp ilaçlayınız.

Tabi aradan 15 gün geçti. ilaçlamadıysanız yeşil kalmamıştır.

Eski 23-08-2009, 11:30   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2009
İzmir-Çeşmealtı ndan selamlar.. Geçen Eylül ayında evimin önündeki 35 mt.kare bahçemi çimlendirdim.çim ekiminden önce otomatik sulama sistemini de yaptırmayı ihmal etmedim..2 ay öncesine kadar herşey çok güzel iken temmuz ortalarında başlayan gölgesel sarar ma ve ardından kurumalarla karşılaşmaya başladım.Yakınlarda ki bir ziraai işletmeden edindiğim mantar ilacını tatbik ettim fakat net bir sonuca ulaşamadım.bugunler de mantarlanma bahçemin % 40 ına hakim bir durumda ve bu durum beni çok üzüyor..Bu saatten sonra bahçeyi kurtarabilme ihtimalim varmı dır .? Mantarlanma bahçenin orta kısımlarından başlayıp kenarlara dogru ilerleme eğiliminde.Mayıs ayında da aynı problemle karsılasmıstım.O zaman yaptıgım ilaçlama ve sulamayı azaltarak hastalıgı durdurmustum..Şuan bahçenin %40 lık bir bölümü tamamen kurumuş bir halde.Bana yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim..

cesmealtı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 11:45   #327
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili cesmealtı, çimlerinden dertli olanların arasına hoş geldiniz.
Çimin görüntüsü ne kadar hoş oluyorsa derdi de o kadar çok oluyor.

Yazınızı okudum. Sizin başınıza gelen site üyelerimizin çoğunun da zaman zaman derdi olmuştu.
Sorularınıza cevabı daha evvelki sayfalarda bulabileceksiniz. Lütfen bu başlığı iyice bir okuyun. Eğer tatmin olmazsanız yine sitemizde Bir Bilene Soralım başlığına müracaat edebilirsiniz.

Eski 23-08-2009, 16:10   #328
Yeni Üye

aslında mesajı yazmadan önce diğer açıklamalarıda okudum da sanırım okuduklarımı toparlayamadım Yaz basında mantar için aldıgım bir ilaç vardı.Bugün tekrar bütün bahçeyi ilaçladım. 3 gün sulamaya yaptırmayacagım.Sanırım benım zeminde drenaj sorunu var.Bu kadar sıcak havalarda bile şu an çim zemini haddinden fazla ıslak.Son olarak öğrenmek istediğim bir şey var..Kurumuş bölgeler ilaçlamadan sonra mantar geçtiği takdir de tekrar çimlenme olur mu ?

Eski 25-08-2009, 19:35   #329
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sadece mantarları düşünmeyin, zararlılar da sorun. Örneğin şimdi çayır tırtılı zamanı. Çeşmealtında da yaygın. Zararı şu şekilde;

Danaburnu zararı ise bu şekilde,

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 15:58   #330
Yeni Üye

Mine hanım resimlerdeki sorun benim çimlerde kine çok benziyor.Danaburnu için tavsiye edebileceginiz bir ilaç var mı ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024