agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2013, 04:07   #601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogus06 Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese merhaba. Ben Antalya yaşıyorum.
İlk defa geçen sene ekimde çim ektim. Yapı market'ten aldığım "Vİlla ve spor alan çimi" 1kg / 50m2 alana ektim. İlk tesis, ilk deneme için çokta fena bir iş çıkmadı.
Kış boyunca hafta da 2-3 sefer suladım. Yazin ise hergün akşam suladım.
Haziran ayında çimleri keserken çok kısa kestim. Ondan sonra çimler kendine gelmedi, Duvar dibindeki bölümler yine kendini bir nebze topladı ama güneş gören yerler neredeyse kurudu.
Kuru dediğim bölümler sarı ve yatmış olmasına rağmen kupkuru değiller. Güneşi az gören (günde 2-3 saat) bölümde ise sarılıkların yanında toprağın tamamen göründüğü bölümde ise yosunlaşmalar da mevcut.
Yaz boyunca yapabileceğim birşey var mıdır? Eylül ayında tüm bahçeyi yeniden mi tesis etmeliyim yoksa başka bir öneriniz var mıdır?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Sayın doğus06.

4,5 ve 6 lı karışımlı çim tohumları genellikle bir metre kareye 40-50 gram önerilir. Dolayısı ile 1 kg. tohum ancak 25 metre kareye yeter. Siz bunun yarısını kullanmışsınız.

Çim biçildikten sonra sonra hemen sulama gerektirir. Çimi sabah biçer, hemde kısa keser ve kesimden sonra ilk sulamayı akşam saatlerinde yaparsanız benzeri sararmaları yaşarsınız.

Bahçeyi yeniden tesis etmek yerine, sararan çimleri ortan uzaklaştırıp sararan ortamları bolca sulayıp, çimin kardeşleşmesini beklemenizi öneririm.

Bu şartlar altında çiminize bir süre manul sulama uygulayıp bol güneş alanlara çokça, az güneş alanları daha az sulama uygulamanızı, ayrıca kök gelişimi için hümik asit, yosun alanlara da yosun ilaç uygulamanızın yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 04:33   #602
Ağaç Dostu

Sayın Güler.

Turfset ve green-set konusundaki açıklamalarınız, çim konusunu yeni eğilen üyelerimiz için çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Umarım okur ve dikkate alırlar.

Çim kökleri çok derinlere ulaşmadığı için her türlü besin ve su ihtiyacını yüzeyden karşıladıkları için, sulama, kesim ve gübrelendirme işlemleri için dışarıdan çok yoğun bir destek beklediğini anımsatmadan geçemeyeceğim.

Eski 16-07-2013, 06:41   #603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ynt: Çimlerde yaşanan sorunlar

Sayin S.Serdar cok teşekkür ederim. Umarim en kısa zamanda cimlerim düzelir.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

dogus06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 23:05   #604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
Herkese iyi akşamlar çimlerimdeki yabancı otları koklerini kopartıp temizleme kararı aldım ama bir kaç sorum daha olacak koparttığım yerlere ara ekim yapabilirmiyim? Birde bu sezonda nasıl bir gübre kullanmamı önerirsiniz?

neyzendede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 02:35   #605
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
temizliği yaptıktan sonra bahçenizi olabilecek en kısa şekilde biçin.. sonrasında metrekare hesabına 100-150 gram çim tohumu alın.. tohum üzerini 0,5-1 santim kapatacak kadar kapak toprağınızı serin sprey şeklinde bol bol sulayın.. ara ekimden yani yeni çimleriniz çıkmaya başladıktan 2 hafta sonra çim biçme işini yeniden yapın ve toprağınıza üre serpip tanecikler yok olana kadar sulayın.. üre işini sıcak zamanda yapmayın akşam serininde yapın..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 04:46   #606
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neyzendede Mesajı Göster
çimlerimdeki yabancı otları koklerini kopartıp temizleme kararı aldım ama bir kaç sorum daha olacak koparttığım yerlere ara ekim yapabilirmiyim? Birde bu sezonda nasıl bir gübre kullanmamı önerirsiniz?
Çim içindeki yabani otları koparıp değil köklerinden sağlamca sökerek temizleyiniz. Temizlenmesi sonrasında boşalan alanların 20 x 20 cm yi geçmediği müstakil alanlarda, yeniden ekime hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Mevcut ve bakımlı çim bu alanı en geç 1 ay içerisinde kapatır ve doldurur.

Eski 17-07-2013, 11:18   #607
Yeni Üye

Cevaplarınız için çok teşekkürler.Peki bu zaman da nasıl bir gübreleme yapmamı önerirsiniz?

Eski 17-07-2013, 11:21   #608
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

çiminize üre alacaksınız.. 50 kiloluk paketi 170 lira.. akşam serininde buğday serper gibi çiminizin üzerine serpin.. 3 adımda bir avuç = ) . sonra bol bol sulayınçç

Eski 17-07-2013, 11:27   #609
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bence Temmuz ve Ağustos ayı çimlerin en çirkin göründükleri aydır. Çimlerde hastalık varsa, hastalığı yok etmeden gübre vermek hata olur. Ara ekim yapılabilir ancal m² ye 150 gr.çim tohumu fazla. s.serdar'ın yazdığı gibi ufak alanlar kardeşlenme ile arayı doldurur ama bu mevsimde büyüme azdır. Bir sezon sonra bol bol kardeşlenme ile kapanır pek çok yer.
Üre verildiğinde hemen bol bol sulama yapılmalı ve ürenin iyice eridiğine kanaat getirilmelidir yoksa yanma olur çimlerde.

M.A.P çim için güzel bir gübredir. Yanık hayvan gübresi toprağı ıslâh eder ancak onunla da yabani pekçok ot tohumu gelir.
Ayrık, su otu, kanyaş haricindeki geniş yapraklı diğer yabani otlar için Tordon güzel bir geniş yapraklı ot ilacıdır ve çimlere zararı dokunmaz.

(Bütün bunlar bahçemde defalarca denenmiştir)

Eser İlhan beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 12:09   #610
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

tohumdan çimde metrekareye 100-150 gram yeterlidir.

Güler beğendi.
Eski 17-07-2013, 14:23   #611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
çimlerin içerisindeki yabancı otları nasıl yok edebilirim

ömer seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 14:39   #612
Yeni Üye

Sayın Güler bahsettiğiniz gübre aşağıda yazan mıdır?Ayrıca üre uygulaması mı yoksa MAP gübre uygulaması mı önerirsiniz?Üreden sonra ne kadar sulama yapmalıyım? Teşekkürler.

MAP gübresi nedir?

MAP (12-61-0) suda tamamen eriyen bir gübredir. Formülü NH4H2PO4 - %12 N (azot) + %61 P2O5 (fosfor) şeklindedir. Fosfat kaynağı gübreler arasında en yüksek oranda fosfat içeren gübre türüdür. İçeriğindeki düşük azot miktarı sayesinde, bitkilere istenen oranda fosfor sağlamanın en uygun yoludur. Klor, sodyum ve ağır metaller gibi, bitkilere zarar verebilecek herhangi bir madde içermediğinden, tüm ürünlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir. MAP gübresindeki azotun tamamı amonyak azotu olduğundan, bu elementin bitkilere kontrollü olarak ulaşması sağlanır.

Kullanım şekli

Sulama suyunun kalitesine bağlı olarak 1 litre suda 200 gr ya da daha fazla MAP eritilebilir. MAP, eriyebilen başka her türlü gübreyle rahatça karıştırılabilir ve çeşitli formülasyonlarda “çok besinli” damla sulama ve yaprak gübreleri yapılabilir. Ancak içeriğinde kalsiyum (Ca) bulunan gübrelerle birlikte kullanılmamalıdır.

MAP kullanımı sayesinde damla sulamada kullanılan gübreli suyun pH değerinin hafif asit civarında tutulmasıyla, verilen tüm ana ve iz elementler bitkiler tarafından daha kolay alınır. Bünyesindeki fosfor (H2PO4) -1 değerlikli olduğundan, bitki tarafından tercih edilen fosfor formudur ve kolaylıkla alınabilir.

ceydoruk beğendi.
Eski 17-07-2013, 16:28   #613
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Albayrak Mesajı Göster
tohumdan çimde metrekareye 100-150 gram yeterlidir.
Bence 1 m² ye 150 gr. tohum fazla. Mart sonu nisan başı ekecekseniz 50 gr. yeterlidir. Mayıs sonuna kalırsanız bunu 60 gr-70 gr. yapabilirsiniz çünkü karınca faktörü başlar. Ama 150 gr. herhâlukârda fazladır.

Sevgili Emre Albayrak, size de mesleğinize de saygım büyük, Silivri'deki yazlığımızda bahçeye çim ekerken m² ye 120-130 gr. çim tohumu attığımda sonuç hüsran oldu. Daha sonra danıştığım ziraatçılar, tohumun fazla atıldığından gelişemediklerini söylediler.

Düzenleyen Güler : 15-05-2018 saat 16:59
Eski 17-07-2013, 16:52   #614
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bence 1 m² ye 150 gr. tohum fazla. Mart sonu nisan başı ekecekseniz 50 gr. yeterlidir. Mayıs sonuna kalırsanız bunu 60 gr-70 gr. yapabilirsiniz çünkü karınca faktörü başlar. Ama 150 gr. herhâlukârda fazladır.

Sevgili Emre Albayrak, mesleğinize saygım büyük, ancak Silivri'deki yazlığımızda m² ye 120-130 gr. ektiğim çim tohumları çok sık olduğundan beni hüsrana uğratmışlardı.

Sevgili Emre Albayrak, size de mesleğinize de saygım büyük, Silivri'deki yazlığımızda bahçeye çim ekerken m² ye 120-130 gr. çim tohumu attığımda sonuç hüsran oldu. Daha sonra danıştığım ziraatçılar, tohumun fazla atıldığından gelişemediklerini söylediler.
Yahu takılıyorum.. = ) yoksa bir saygısızlığınızı görmedim efendim.. Şimdi ben genelde uygulamalarımda 3lü karışımı 10 metre kareye 1 - 1,5 kilo çim tohumuyla yapıyorum.. Belki dediğniz gibi coğtrafi farklılıklardan dolayı ya da toprak yapısından ötürü benim tohumlarımın bir kısmı heba oluyor olabilir.. bu konuda bir bilgim yok.. Ama işte hani her eşşeğin bellediği bir yol olurmuş ya.. Benim de güvenli diye yaptığım bazı alışkanlıklarımdan biridir efendim.. Yoksa sırf sataşmak amaçlıydı mesajı tekrarım.. Alındıysanız affola..

Eski 17-07-2013, 17:26   #615
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın neyzendede, bahçe işlerine başladığımdan beri 3 defa Silivri'deki yazlığın 550 m² lik bahçesine, 3 defa da Manyas'a 1000 m² lik çim alanı kendim tanzim ettim.
Hata yapmadım mı, çok kereler.... ama okuyarak, sorarak bu konuyu biraz öğrendim.
Ben bu konuda eğitim almadım, şu gübrenin içeriğinde şunlar vardır diye bir fikir yürütemem.

Silivride çim alanı yaptığımda kullandığım gübre asroy du çok faydasını gördüm. Alan da çok büyük değildi zaten.

Manyas'da ilk çimlemede Wolf Garten'in Start'ını kullandım. 9 sene beni idare etti.
Daha sonra yine çimi takviye etsin diye Green Top'ı kullandım.

Manyas'daki en son çim uygulamamda da Mine Hanım'ın tavsiyesi ile M.A.P kullandım. Kutusunu aradım ama bulamadım, belki de bitmiştir. O yüzden size fotoğraf yükleyemiyorum. İçeriğini ziraatçi arkadaşlar yazarlar.
M.A.P'ı önce yarım çuval almıştık, o bitince tarım ilaçları satan bir yerde kutu içinde görünce almıştım. Yine de arayacağım, bulursam fotoğraflarım.

[CENTER]Name:  IMG_0668 (600 x 448).jpg
Views: 3867
Size:  39.6 KB

Name:  IMG_0669 (600 x 448).jpg
Views: 3875
Size:  43.3 KB

Eski 17-07-2013, 17:29   #616
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  IMG_0670 (448 x 600).jpg
Views: 3882
Size:  45.7 KB

Fotoğrafları cep telefonu ile çektiğimden biraz bozuk çıktı, kusura bakmayın.

Eski 17-07-2013, 17:31   #617
Moderatör

Güler's Avatar

Estağfurullah sevgili Emre Albayrak, neden alınayım?. Siz bu konunun tahsilini yapmışsınız, ben ise bilgileri deneme-yanılma-öğrenme aşaması ile elde ettim.

Ben de hep 5 li karışım kullandım.

Eski 17-07-2013, 17:38   #618
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

efendim demdem hep derdi tahsil cehaleti alır eşşeklik baki kalır diye.. = ) tecrübe her daim daha fazla akçe etmektedir.. = )

Eski 17-07-2013, 18:42   #619
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar, yabancı basından da öğrendiklerimden size mini bilgiler vereyim.Yine de bazıları hocalarımıza ters gelirse lütfen beni uyarsınlar.

Çim bitkisi gelişimini en güzel 20-22 ° sıcaklıkta yapar. İlık havalar gelişim için idealdir.
Çimin kardeşlenmesi kök saçaklarından ve saptan olur, kökleri toprak altında 25-30 cm kadar ilerler. Bu yüzden çim yapılacak alanların üst tabası sıyrılarak buraya 25-30 cm temiz ve güzel, organik maddece zengin toprak eklenmesi uygundur. Çim bitkisi azot, fosfor ve potasyuma gelişirken çok ihtiyaç hisseder.
Güzelce hazırlanmış bir taban toprağına ekilen tohumlar, su ile buluşunca patlarlar. Toprak altında çimler sarımsı-beyaz renkte olurlar, ne zamanki hava ile temas eder, toprak yüzeyine çıkarlar yeşil renge dönerler.
Sıcaklıklar arttıkça çimin gelişmesi yavaşlar. Bu yüzden ekim mevsimini havaların ılık geçtiği aylara göre ayarlamak gerekir.
Çim tohumu atarken çim tohumunun kardeşlenme özelliğine de dikkat edilmeli buna göre tohum atılmalıdır. Az atılan tohumlar alanda yeterli kardeşlenme yapamadığından (ilk sene) kellikler görünür, çok tohum atılırsa da bitki çok sıkıştığından kafi oksijen alamaz bu da güzel görünümü engeller.

Bitkinin hava alması için baharda aeratör çekilmesi hatta toprağın delinmesi gerekir.

Çimlerde yaşanan sorunlar

Drenaj çim alanlarda çok önemlidir. Sulama yaparken çim alanın her defasında 3-4 cm derinlikte sulanması doğru değildir, köklerinin durumunu göz önüne alarak ara sıra da olsa en az 20-25 cm derinliğe işlemesi gerekir sulamanın.

Çimde hastalık varsa, mutlaka önce bu hastalığı bertaraf edip öyle gübreleme yapılmalıdır.

Çimlerin boyu fazla uzatılmadan biçilmelidir, aksi takdirde uzun çimlerin dip kısımları güneş almadığından sararma yapar.
Çim boyu 15-20 cm olmuşsa hemen ilk kesimde 10-15 cm kesilmemelidir. 1/3 oranı takip edilmelidir.
Biçilen çimler üzerinde kalan kesik çimler varsa tırmıkla taranmalı, artık bırakılmamalıdır.

Çimleri mantarî hastalıklardan korumak için alanın geceye kuru toprakla girmesi önerilmektedir. Çim alan sabahları erken saatlerde sulanmalıdır.

(Bu bilgileri Alan Titchmarsh ve Dr.D.G. Hessayon'ın kitaplarından edindim)

Name:  IMG_0671 (448 x 600).jpg
Views: 3816
Size:  39.2 KB

Name:  IMG_0672 (448 x 600).jpg
Views: 3783
Size:  41.7 KB

Eski 18-07-2013, 03:03   #620
Ağaç Dostu

İzin verirseniz bende kişisel bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak isterim. Hemen belirteyim ki ne ziraatçiyim ne de peysajcı...

Ancak çok sayıda çim alanın oluşturulmasında, gerek teklif almak gerek ihaleye çıkılmak, gerekse piyasa araştırması yapmak suretiyle oldukça deneyimlenmiş bir son kullanıcıyım dersem oldukça doğru olur.

Çim alan oluşturulmasında 1 m2 için gereken miktar, genellikle tercih edilen 4 lü, 5 li 6 lı karışımlar için ortalama 40- 60 gram arasıdır. Bu da; tohum karışımının miktar ve oranına bağlı olarak değişmektedir. 60 gramın üstünde kullanılacak her miktar israftır, zarardır.

Torba içinde alacağınız hazır karışımlarda, bu rakamları torba üzerinde verilen kullanım bilgilerinden de rahatça doğrulayabilirsiniz. Metre kareye 100 gram ve üstünde kullanacağınız tohum 2. yılın sonunda kesinlikle başınıza kesinlikle dert olur.

Üre gübresini hiç kullanmadım ve kullanmayı da asla düşünmüyorum. Zira üre gübresi salt yüksek miktarda azot içeren ancak çim için oldukça yavan bir gübre olduğunu düşünüyorum. Çimin hem kök, hem de gövde yapısının yanı sıra yeşil renginin sağlanabilmesi için başta demir, magnezyum, çinko, fosfor, mangan gibi vs. element ihtiyacı duyar. Bu tür desteği sağlamayan gübreler benim için kesinlikle tercih dışıdır.

Bir çuval (50 kg.) üre gübresi için 100 TL nin üstünde para ödemek deliliktir diyebilirim. 17 Temmuz 2013 tarihi itibariyle fabrika çıkış fiyatı nakliye hariç 40-45 .-TL olan ve yine 17 Temmuz 2013 günü parakende satış yapan çeşitli firmalardan 60-70 .-TL arası fiyat aldığım üre gübresi için bu rakamın üstünde para ödemek bana nedense pek doğru gelmiyor.

Ayrıca tek düze azot ve içeren üre ve şeker isimli gübrelerin çimleriniz için hiç yeterli olmayacağını düşünüyorum.

Güler beğendi.
Eski 18-07-2013, 08:04   #621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Çimlerim pas hastalığı olmuştu, ziraate gidip ilaç sorduk bize captan verdi.
İlaçlama yaptık hastalık azaldı ama geçmedi. Son bi haftadır iyice yayılmaya başladı. İnternetten araştırma yaptım içeriğinde choraktnil (isim yazılışı yanlış olabilir.) bileşimli bi fungisit kullanılması öneriliyor.
Captanın içeriğinde bu elementi göremedim paketin üzerini okudum.
Bana ilaç ismi verebilir misiniz? Neler yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 11:00   #622
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın mavisedir, pas hastalığı hızla yayılır. Captan'ı bir kere mi yaptınız?

Ben Captan'ı Tennis ile beraber karıştırarak kullanırım. Bitkiler ilaçlara kolayca bağışıklık kazanırlar. Bir keresinde Captan yapmış iseniz bir hafta sonra yine aynı türü denemeyin.

Çim alanınızın büyüklüğünü bilmiyorum ancak hastalıklar bir kere ilaçlama ile geçmiyor, bir hafta veya on gün ara ile tekrarlamanız gerekir. Sulamayı da iyice azaltın, toprak iyice kuruyunca sulama yapın. Hastalık geçmeden de çime gübre vermeyin.

Bahçemde yaptığım hatalardan biri de toprak karışımını iyi düzenlememek oldu.
Çim alanı tesis edeceğim zaman 1/3 yanık hayvan gübresi, 1/3 yıkanmış dere kumu, 1/3 de toprak kullandım.
Karışımı sererken bazı yerlerde dere kumu fazla olmuş. Çimler çıktıktan sonra o bölümlerde çimlerin yeşilden ziyade daha sarıya yakın bir renkte olduklarını gördüm. Oysa sulama her yere eşit miktarda yapılıyordu.
Sıcaklar iyice bastırınca, kum ısınıyor, suyu daha çabuk aşağıya veriyor ve bu alandaki çimler kumun ısınması ile canlılıklarını koruyamıyordu.
Çimi kaldırmak da zor olacaktı, o bölümdeki çimleri çok kısa kestik, gübre + toprak karışımını ince bir tabaka halinde serip, silindirledik. Çok az miktarda tohum atarak tırmıkla karıştırdık, kapak toprağı atamadık çünkü seviye yükselecekti. Bol sulama ile yeni çıkan çimler daha sağlıklı, kum alan da toprak altında kalmış oldu.

Eski 18-07-2013, 12:40   #623
Ağaç Dostu

Captanı bi kere yaptım. 2. defa yapmadan önce sizlere sorayım dedim. Çim alanım 400 metrekare kadar. Bu konuyu araştırırken şöyle bişe okudum. İlaç yapılır peşinden azotlu gübre verilip çimin hızlı uzaması sağlanır. Bizde ilaçtan sonra % 26 azot die granül bi gübre verdik. O hafta düzeldi gibi oldu ama şimdi bi anda hastalık çimin heryerinde görünür oldu.
Güler Hanım tennis ilacını alayım ziraatten. Captanla hangi ölçülerde karıştırıcam? Yarı yarıya mı?

Eski 18-07-2013, 13:07   #624
Moderatör

Güler's Avatar

Bildiğim kadarı ile pas hastalığında azotlu gübre verilmesinden kaçınılır.

Ben akşam üstüne doğru saat 17.00 gibi, 100 lt.suya 200 gr.Captan 150 cc.Tennis karıştırarak bütün alanı ilaçladım. 10 gün sonra da tekrarladım.

Ancak sorununuz için sayın Mine Hanımla görüştüm, kendileri arazide çok yoğun meşgüller.
Öğrendiğime göre hastalığın pas hastalığı olduğundan mutlaka emin olmanız gerekirmiş.
Çim yaprağını yukarıya doğru eliyle çeksin, bu durumda portakal rengi eline bulaşacaktır. Eğer durum öyle ise hemen sportak yapmalı.
Bu hastalık hızla yayılır, sulama ile yayılır, çimde ayakkabı ile dolaşırken ayakları ile yayılır, çimi makine ile biçerken makine bıçağı ile bile hızla yayılır dediler.

Sportak kullanırken ben Pilpen ile karıştırmıştım, Benlate de olur.

Eski 18-07-2013, 20:06   #625
Moderatör

Güler's Avatar

Sağol sevgili Kiraz, başka arkadaşlar ne durumda?

Eski 18-07-2013, 21:00   #626
Ağaç Dostu

Güler hanım, öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

Pas hastalığını ilk farkettiğimde dediğiniz gibi elim portakal rengi oluyodu. Az önce bahçeye çıktım dediğinizi uyguladım. Elime portakal rengi bulaşmadı bu sefer. Bugün çok yağmur yağdı belki ondandır.
Hastalıklı çimden kopartıp fotografladım bende.

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2013, 21:12   #627
Moderatör

Güler's Avatar

İsterdim ki Mine Hanım veya Nuri Mürvet Bey vakit bulup da başlığınıza bakabilsinler.
Yerinizde olsam sulamayı keser, sportakı tatbik ederdim, zira hastalık hayli ilerlemiş.

Eski 18-07-2013, 23:33   #628
Ağaç Dostu

Çimlerimin şuan biçilmesi gerekiyor, ilaçlamayı biçildikten sonra yapayim değil mi?
Sportak ilacını da hemen alayım ziraatten o zaman.

Eski 19-07-2013, 07:18   #629
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mavi sedir eğer alanın tümü hasta değilse bu biçim hertarafı hastalandırmanıza sebep olacak. Durum riskli.

Önce peras kullanın hastalık etmenini düşürün. Ertesi gün sportak ve pilben kullanın. Greenset de uygulamanız çimin kendisini çok hızlı toplamasına yardımcı olur. Geçmiş olsun.

ceydoruk beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 08:38   #630
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Hemen uygulamaya başlıyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024