agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2008, 09:59   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2007
huwa san- turfset

huwasan ve turfseti pendikte bir zirai ilaç bayısınde buldum. telefonu 491 07 58- 491 57 91

emaskulasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 18:31   #272
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2008
havalar güzel gidiyor ben çim kesmeye devem ediyorum

yekadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 18:48   #273
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yağmur etkiliyor nedense, yağmurdan sonra yer, yer sararma ve gerileme oluyor gibi ama hava açınca normalleşiyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 18:12   #274
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Galeri: 7
Mine hanım ve diğer arkadaşlar
Artık gözüm yoruldu demem lazım hepsini okudum. Fakat şu anda yani şubat sonu itibari ile ne aşamayı takip etmeliyim.Çünkü tüm yazılanlar yazın uygulanmış. Resimleri şu andaki görüntü ve geçen yazki görüntü olarak ekliyorum. Ayrıca tüm dezenfektan,ilaç ve gübre uygulaması dışında ; şöyle bir sorum var kaç dakika sulama yapmalı.

Fotoğrafları yüklerken biraz sorun oldu.
1. resim çim ekildikten bir sene sonrası
2. resim ilk ekildiği zaman
3. resim 1 hafta kadar önce
4. resim ise yazın çekildi.
Anladığım kadarı ile çökerten denen hastalık.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Hacer Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 00:43   #275
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hacer Hanım, çimde çökerten hastalığı ilk tohum ekildiğinde çimlenme devresinde görülür. Sizinki çökerten değil. Zaten çökerten çok hızlı ilerler ve elinizden hemen çıkar. Çiminizin karışımında neler kullandınız? Bu arada sizde şu anda hastalıktan ziyade bakım ve imalattan kaynaklanan sorunlar var gibi de görünüyor.

Bu aşamada sakın çok sulamayın. Zaten havalar yağışlı ve soğuk, suyu vermeye başladığınızda toprak kurumaya başlamış hatta hafifçe kurumuş olmalı. 1 saat su vermeniz önemli değil, 1 saatte ne kadar su verdiğiniz önemli. Bahçe kaç m2, otomatik sulamanız mı var, yoksa elle mi suluyorsunuz? Bir saatte suyu yarım parmak bir bahçe hortumuyla mı veriyorsunuz? Mil çimi sıkar ve bir süre sonra yanlış bakım da olursa yoluk yoluk boşalmalar olur. Gübrelemeniz ne durumda?

Daha önce yazdığım kimyasallardan Huwasan'ı kullanın bu hastalık etmenlerini minimalize eder. Bionem' i de deneyebilirsiniz. Bionem' in diğer özellikleri yanı sıra bazı hastalıkları durdurucu etkisi var.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 14:14   #276
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Sayın Mine Hn.
1000 metrekare bir alan,günlük 4 ton su veriliyor.Otomatik sulama sistemi ile sulanıyor. Yaklaşık olarak 1 sa. veya 45 dk. sulanıyor. Verilen miktarı depo yoluyla kontrol ediyoruz. Su sıkıntımız çok olduğu için ne kadar verdiğimizi tonaj olarak tutuyoruz. Şeker gübresi, toprak gübresi diye adlandırılan ziraatçilerde satılan gübrelerden verildi. Ama ne kadar aralıkla verildiğini tam olarak söyleyemiyorum. Çünkü bunlar yazın yapılan gübrelemeler, ekim ayından beri bir bakım uygulanmadı, sulamada yapılmadı.
Ben şimdiden sonra ne yapmalıyım diye araştırma yapıyorum. Sitedeki yazılanlardan okuduğum kadarı ile şöyle bir şeyler çıkardım bir inceleyebilirseniz çok memnun olurum;
1- Dezenfektan uygulaması (akşam yapılacak - Huwasan 10lt. suya/20 cc. karıştırılarak sırt pompası ile 20cm. yükseklikten uygulanacak.)
2- Sabah sulama yapılacak
3- 2 gün sonra Fungusit yapılacak(Sportak+Pilben veya Benlate uygulanacak. Sulama ne zaman ?)
4- 2 gün sonra Turfset + MAP uygulanacak (Gün battıktan sonra)
5- 1 hafta sonra tekrar Turset + Map uygulanacak
6- 2 gün sonra tekrar Fungusit yapılacak.
7- 2 gün sonra gübre uygulanacak (nasıl bir gübre ??)

Şimdi 1. sorum Huwasan karışımı 1000metrekare için uygunmu?
2. sorum bunları şu mevsimde yani mart başı uygulamak doğrumu?
3. sorum yoksa hiç uğraşmayıp ayrık tohumumu atalım? Çünkü 3 senedir artık yaka silktik.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Eski 26-02-2009, 09:09   #277
Yeni Üye

acelyakan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2007
İyi günler diliyorum.Belçika’dan yazιyorum;çimlerle ilgili bilgim kιsιtlι olduģu için sizlere danιşmak istedim.
Sorunumuz kayιnvalidemin bahçesindeki çimler.İki adet resim ekledim.Çimlerin aralarinda yer yer yosunlar oluştu.Belçika çok yaģιş alan bir ülke.Kayιnvalidem yeniden çimlendirme yapmak istiyor.Ben belki kurtarabiliriz diye sizlere danιşmayι uygun gördüm.Bahçe gölge deģil.Bana ne önerebilirsiniz?Neler yapmam gerekiyor?
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Sulbiye Van der Heyden

Eklenen Resimler

acelyakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 16:53   #278
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hacer Yılmaz Mesajı Göster
Sayın Mine Hn.
1000 metrekare bir alan,günlük 4 ton su veriliyor.Otomatik sulama sistemi ile sulanıyor. Yaklaşık olarak 1 sa. veya 45 dk. sulanıyor. Verilen miktarı depo yoluyla kontrol ediyoruz. Su sıkıntımız çok olduğu için ne kadar verdiğimizi tonaj olarak tutuyoruz. Şeker gübresi, toprak gübresi diye adlandırılan ziraatçilerde satılan gübrelerden verildi. Ama ne kadar aralıkla verildiğini tam olarak söyleyemiyorum. Çünkü bunlar yazın yapılan gübrelemeler, ekim ayından beri bir bakım uygulanmadı, sulamada yapılmadı.
Ben şimdiden sonra ne yapmalıyım diye araştırma yapıyorum. Sitedeki yazılanlardan okuduğum kadarı ile şöyle bir şeyler çıkardım bir inceleyebilirseniz çok memnun olurum;
1- Dezenfektan uygulaması (akşam yapılacak - Huwasan 10lt. suya/20 cc. karıştırılarak sırt pompası ile 20cm. yükseklikten uygulanacak.)
3- 2 gün sonra Fungusit yapılacak(Sportak+Pilben veya Benlate uygulanacak. Sulama ne zaman ?)

3. sorum yoksa hiç uğraşmayıp ayrık tohumumu atalım? Çünkü 3 senedir artık yaka silktik.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Ben bu uygulamaları yapmakta geç kalmak istemiyorum. Lütfen bu aşamaların doğru olup olmadığını bana bildirirseniz çok sevineceğim.Gerçekten çimleri kurtarmak benim için çok önemli.LÜTFEN YARDIM.

Eski 02-03-2009, 18:04   #279
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ahhh, ah benim gibi bir detli daha.
Ben yukarıda söylediklerinizin hepsini harfi harfine yerine getirerek yaptım.
Çok bozuk olan yerlere, aşağı yukarı 200-300 m2 yere yeniden tohum ektim. (bu kısımda çok büyük bir hata yaptım, dereden gelen milli toprağı, çim kapağı olarak kullandım-kullanmaz olaydım- Ondan sonra bütün çim alanı topalak sardı (felaket bir ot, dibindeki soğanlarla üredikçe de ürüyor).
Sonra mı ne yaptım, bastım ot ilacını. Şimdi ne çim var ne de ot. Her yer sapsarı.
Eşim, atalım ayrık tohumunu diyor ama ben sanırım son bir defa daha çim ekeceğim. Ekeceğim ama nasıl, uykularım kaçıyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 21:23   #280
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Güler hn.
İyide okadar emek verilip yapılınca insan kurtulurmu acaba diye düşünüyor.Aslında benim eşimde bırak böyle kalsın tozdan topraktan kurtulduk ona şükür diyor. Bizde kapak olarak sadece mil kullandık oda yaktı kavurdu çimi.Şimdi bende sizi dinledikçe hiç uğraşmasam mı diyorum. Ayrık at bitsin.Çünkü kise çim için bir daha uğraşacak motivasyonu ve enerjiyi bulamaz. Valla Allah yardımcımız olsun ne diyim.

Eski 02-03-2009, 21:48   #281
Moderatör

Güler's Avatar

Ama bir de çimin o pırıl pırıl, yemyeşil, okşama hissi veren yumuşaklığını düşünün.
Yalın ayak, rahat rahat yürüdüğünüzü. Sulama anınında kırlangıçların vals edercesine fıskıyeler altında yıkanma bahanesi ile uçmalarını gözünüzde canlandırın.
Hiç ayrık tohumu ile mukayese edilir mi?

Eski 03-03-2009, 23:09   #282
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Ahh ahhh!
Dokundunuz bam teline. İşte bu yüzden uğraşmak istiyorum..... Yani şu yukardaki sıralamalar doğrumu? Artık bu hafta sonu itibari ile başlasak diyorum. Ne dersiniz. Sizce uygun mu?

Eski 04-03-2009, 15:57   #283
Moderatör

Güler's Avatar

Sizin toprağın durumu nasıl bilemiyorum. Ama benim toprak vıcık vıcık su. Drenajdan da bileğim kalınlığında su aktığı halde.
Siz yeniden mi yapacaksınız, eskisini kaldırdınız mı? Yoksa yama ile idare edebilecek misiniz?
Benim işim çok uzun. Bu ayın onbeşinden sonra başlamayı düşünüyorum. Bir ay içinde, tohum atabilsem çok iyi olacak. Yoksa karıncalar ile başım dertte olur ayrıca m2 de daha fazla tohum atmam icabeder.

Eski 04-03-2009, 19:45   #284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Herhangi bir mantari hastalık belirtisi çıkmalı gibi olur olmaz veya çıkmadan Huwasan veya PERAS veya OXY kullanınız. Bu uygulama topraktaki patojenlerin etkinliğini iyice azaltacak veya yok edecektir. Daha sonra fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate ( İkisi de Benomyl etkili maddelidir.) uygulayınız. Sportak kökboğazı çürüklüklerinde çok etkili bir ilaçtır.

Sulamayı iyice seyreltiniz ve sadece sabah erken saatte veriniz. Alan kurumadan su vermeyiniz. 1 hafta arayla iki TURFSET uygulamasını gün battıktan sonra yapınız. İki gün sonra tekrar fungusit veriniz. Bir kaç gün sonra fosforlu gübre uygulaması yapınız.
Sn. Pakkaner, Sportek + Pilben ve Benlate yı bulamadım.

Alternatif olarak satıcının önerdiği Captan ile Curzeb yi aldım.

Doz ve uygulama önerisi : Captan 50 gr. + Curzeb 100 gr. karışım 20 litre suya karıştırılacak.

150 m2 alana püskürtülüp 4 ve 8 gün sonra tekrarlanacak.

İçime sinmedi uygulamayı durdurup, sizinde fikrinizi almak istedim.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 10:06   #285
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sizin toprağın durumu nasıl bilemiyorum. Ama benim toprak vıcık vıcık su. Drenajdan da bileğim kalınlığında su aktığı halde.
Siz yeniden mi yapacaksınız, eskisini kaldırdınız mı? Yoksa yama ile idare edebilecek misiniz?
Benim işim çok uzun. Bu ayın onbeşinden sonra başlamayı düşünüyorum. Bir ay içinde, tohum atabilsem çok iyi olacak. Yoksa karıncalar ile başım dertte olur ayrıca m2 de daha fazla tohum atmam icabeder.
Valla Güler hn. bizim toprak kaya gibi sert ve kumlu.Sarı renkli garip bir şey yetiştirmek için oldukça uğraş istiyor.Toprak böyleyken birde kapama toprağını sadece mille yapmışlar. Yani anlıyacağınız çimlerin ustü yanıyor, altı da sıkılıyor.
Açıkçası çimi kaldırıp tekrar yapmak mümkün gözükmüyor. Hem madden hem manen. Ama önce şu kurtarma operasyonunu bir yapıp, arkasındanda boş alanlara yama yapmayı düşünüyorum. Zaten bahçenin geneline üstten bir parça toprak gezdireceğim(bahçe toprağı). Ama öncelikle havalandırma işlemi uygulayıp ondan sonra da , yukarıdaki aşamaları uygulamak gerekecek.
Bu hafta sonu gittiğimde başlamak istiyorum, bakalım gerekli malzemeyi bulabilirsem başlıycam. Sizce zamanlama bu işlemler için uygunmu?

Düzenleyen Hacer Yılmaz : 05-03-2009 saat 10:07 Neden: yanlış yazı
Eski 12-03-2009, 13:27   #286
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Merhaba!
Bu hafta sonu gittiğimde hayal kırıklığına uğradım. Çünkü artık çim yerine yabani otlar dikenler sarı papatyalar var.Zaten ilaçlarıda bulamadım. Ne Keşan'da ne İstanbul'da. Aslında resim çekip getirecektim ama makineyi İstanbul da unuttuğum için onu da yapamadım. Ama artık çim değilde başka bir şey düşüneceğimiz kesin. Çim için kimsenin hevesi ve enerjisi yok. Bionem'i bir şekilde bulup onu atıktan sonra......
Yonca atsak diyorum,ayrık ta düşünmüştüm ama Güler hn. hevesimi kırdı. Gerçi artık dedim ya heves kalmadı, yeşil olsunda ne olursa olsun.
Güler hn. ve diğer arkadaşlar yazın nekadar sulama yapıyorsunuz?

Eski 13-03-2009, 11:26   #287
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Hacer, ne olur beni üzmeyin.
Ben ayrık kötüdür demedim,çimin ipek gibi kadifeliği varken ben düşünemiyorum dedim.
Ama inanın, bahçesine ayrık ekerek yemyeşil tutan yığınla insan var.
Yonca da ekebilirsiniz tabi, ama onlar da boylanacak ve biçilmek isteyecek.

Ben bu sene de çim yapacağım. Son kez deneyeceğim.
Benim çim alanım da 975-980 m2 aşağı yukarı bir dönüm.
Bizim de sulamamız otomatik sulama. Nisan-Mayıs aylarında tek günlerde (yani gün aşırı), Hazirandan itibaren hergün sabahları yirmişer dakika (üç parti halinde) sulama yapılıyor.
Kısacası, çimi kontrol ettiğimde 20-25 cm derinliğe kadar su emilmiş oluyor.
Bilgisayarda yağmur sensörü de var, yağmurlu havada sulama yapmıyor.

Haydi siz de gaza gelin de üşenmeden kolları sıvayın, bir kere daha deneyin derim.
(size bir de sorum var, eğer avatarınızdaki sizin bahçeniz ise, çim alan içine ektiğiniz bu ağaçlar, çimin hergün sulanması neticesinde zarar görmüyor mu? Benim köşede bir erguvan ağacım vardı, kurudu gitti.)

Eski 14-03-2009, 22:34   #288
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Üzülmeyin, çünkü bende sizin gibi düşünüyorum. Ama gidipte orayı görünce bütün gücüm kuvvetim bitti. Kışın en azından normal çim haline dönüyordu. Ama bu sene olmamış yabani ot başmış. Ayrık konusunda aslında acayip bir tecrübeye sahibiz, çim yaptığımız kısım bölge bölge ayrık otu idi. Temizleyinceye kadar neler çektik bir bilseniz. Onun içinde, hafta sonu ayrık yapsak fikrim oranın bakımını yapan aile tarafından korku ile karşılandı. Onlarda bari yonca olsa dediler ama yoncada uzayıp biçilince çirkin oluyormuş. Tekrar
kendine gelmesi nekadar sürer bilmiyoruz. Yani velhasılı kelam biz hala kararsısız.
Birde sulama için bizim alanda 1150 mekrekare ve sabit fıskiyelerle vana açıp kapama usulu (çünkü hepsini hidrofor kaldırmıyor) akşamları 45 dk. ila 1sa. arası sulanıyordu. Biz de çok sulama yaptık heralde,gerçi bizim toprak daha öncede bahsettiğm gibi kötü bir toprak ve kapaması mil. Suyu az geliyor diye verdik Allah verdik. Cahillik işte...
Evet gördüğünüz yer bizim çimin ilk senesi, Ağaçlarımızda sorun yok hatta gelişiyorlar. Ama mazı hiç büyümüyor gibi bi şey. Akasyalar, çamlar ve çınarda sorun yok iyi gelişiyor gibiler, ama tabi daha yavaş.

Eski 14-03-2009, 23:21   #289
Moderatör

Güler's Avatar

Siz yine de çim olayını düşünün derim. Biraz yorulursunuz ama seyretmesi bile güzel.
Çim de çam ağacı dediniz, değil mi? Hadi çınar suyu sever ama çam çok sulanmayı sevmez diye bilirim.
Silivri'de bizim bahçede, çimin ortasında güzel bir mavi ladin vardı. (Evi aldığımızda öyleydi)
Boyu ancak 3-4 m olmuştu, şekli de çok güzeldi.
Bir kış baktık ki boylu boyunca yerde yatıyor. Bahçıvan, çok sulandığı için köke fazla gitmemiş üzerindeki kar ağırlığı ile fırtınaya dayanamamış demişti. Ne kadar doğru bilemiyorum.

Eski 18-03-2009, 21:30   #290
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acelyakan Mesajı Göster
İyi günler diliyorum.Belçika’dan yazιyorum;çimlerle ilgili bilgim kιsιtlι olduģu için sizlere danιşmak istedim.
Sorunumuz kayιnvalidemin bahçesindeki çimler.İki adet resim ekledim.Çimlerin aralarinda yer yer yosunlar oluştu.Belçika çok yaģιş alan bir ülke.Kayιnvalidem yeniden çimlendirme yapmak istiyor.Ben belki kurtarabiliriz diye sizlere danιşmayι uygun gördüm.Bahçe gölge deģil.Bana ne önerebilirsiniz?Neler yapmam gerekiyor?
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Sulbiye Van der Heyden
Drenajı iyileştirin, çimi havalandırın. Bunun için aeratör ve vertikut makineleri kullanılır. Bir profesyonel şirketten yardım alabilirsiniz. Kimyasal olarak da bakır sülfat size yardımcı olur. 12 lt suya 90 gr ekleyip bunu da 100 m2 alana püskürtünüz.

Eski 18-03-2009, 21:30   #291
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Ben bu uygulamaları yapmakta geç kalmak istemiyorum. Lütfen bu aşamaların doğru olup olmadığını bana bildirirseniz çok sevineceğim.Gerçekten çimleri kurtarmak benim için çok önemli.LÜTFEN YARDIM.
Alıntı:
Mine hn.
Çim başlığı altında sormuştum ama gözünüzden kaçmış olabilir diye birde burdan sormak istedim.Çimlerimize ne kadar su vermeliyiz.Ve aşağıdaki aşamalar doğrumudur. Birde yer örtücü olarak yonca gibi veya çim kadar sorun çıkarmayacak mevcut çimin üstüne ne gibi bir şey(bakımı zor olmayan) ne önerebilirsiniz.

Sayın Mine Hn.

İlginize şimdiden teşekkür ederim
Hatice Hanım sizin bahçenizde hemen dezenfektan uygulayın. Huwasanı yukarıda yazdığınız dozda uygulayabilirsiniz.

Akabinde 2 gün sonra da ilaç verin. Turfset ve Map uygulamasını da bundan ikigün sonra yapın. Bir hafta sonra yeniden ilaçlama yapın. Sonrasında gübre vermeyin. Gübrelemeye 1 ay sonra başlayın.

Suyu sabah erken verin. Nemli havalarda ve çiğ düşerken su vermeyin.

Yalnız sizin suyunuz çok az, bir m2 ye 4 lt su veriyorsunuz demektir. Bu da yaz döneminde çimi strese sokar. Su stresi hastalığa da neden olur. Çok iyi bir toprağınız olursa ve bol s tutarsa o zaman ancak idare eder. Sizin bu sulama koşullarında bir dönümün hepsini çim yapmamanızı öneririm. Kışın ve baharda sorun değil ama yazın ne olacak. Biz ayrık türü çimlere bile yaz sıcağında 10-15 lt su veriyoruz. Siz daha serinde olsanız bile bu miktarı yazın 8-10 lt den aşağıya düşürürseniz sapsarı, yoluk, ölen zayıf bir çim alanınız olur.

Eski 23-05-2009, 19:15   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2009
Gübreleme sonrası

Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Kendimi aşağıda linkini verdiğim mesajla tanıtmaya çalıştım.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...postcount=7579

Geçen hafta evimin etrafındaki çimlerde makinayla gübreleme yapıldı. Geç olduğunu biliyorum ama anca yaptırabildim. Zaman bulmak çok zor. Bundan iki hafta önce de eksik yerlere tohum atılmıştı. Yavaş yavaş çıkmaya başladılar. Çimende bol miktarda ayrık, yonca vs. de var ama geniş yapraklıları yaşatmamaya çalışıyorum...

Gübreleme işini yapan vatandaşın sulama yapması konusunda anlaşmıştık ama arkadaş sağolsun salla pati iş yapıp gitmiş. Netice olarak çimende yer yer kurumalar oldu. Aşağıda iki fotoğraf var. Drenaj eksikliği ve toprak azlığı sebebiyle fotoğraftakine çimen demeseniz yeridir ama evin önünde bir yeşillik olması şimdilik mutlu ediyordu beni. Vakit ve para bulunca belki tümden çimlendirme yapabilirim. Şimdi bu lokal kurumalara karşı ne yapmamız gerekiyor? Yeniden tohum mu atmalı ya da sulamaya devam ettikçe buralardan tekrar çim çıkar mı acaba?

Name:  sararmis-1.jpg
Views: 5623
Size:  51.2 KB

Name:  sararmis-2.jpg
Views: 5035
Size:  61.4 KB

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

bayoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 19:53   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2008
Yukarıda Güler hanımın da bahsettiği topalak otu hakkında çözümü olan var mı acaba?
çimin içinde çıkanları uzun demir çubuk ile kanırtarak 10-15 cm dibe doğru giden soğanlarını çıkartmak sureti ile mücadele etmeye çalışıyorum ama hem çimi mahvediyorum hem de çoğunda kopmalar oluyorsoğanı içinde kalıyor ve sonra yine çıkıyor.Bir komşu enjektör ile zehir zerkedildiğini anlattı ama adını bilmiyordu ilacın

schiba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 09:31   #294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Herkeze merhabalar
Sağlıklı bahçeler yaratırken uğraşmak hakikaten çok zevkli, bir o kadar da meşakkatli. Hayvan gübrelerinin bahçelere taşıdığı otlarla uğraşmak tam bir felaket oluyor. Bir ara Tuncay hocam bahçelerdeki bazı bitkilerin bakımların da önerilerde bulunmuştu. Bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Denemenizi öneririm. Çünkü ben faydasını gördüm. Her keze gönlünce bahçeler dilerim. Saygılarımla,

Kimden : “TUNCAY DEMİRER”
Kime: resarioglu@hotmail.com
Konu: Gübreleme

Merhabalar Remzi bey;
ÇİMLER;
leonardit’le (World humus) çim ekiminde toprak üç defa gübrelenmelidir.
Bunun için şu sıra takip edilebilir,
1. Eğer çim yeni ekiliyorsa çimin alt toprağı leonardit le (World humus) gübrelenmelidir. Yani alt toprak 10-15 cm derinlikten sürülerek karıştırılmak şartıyla dekara 75 kg leonardit (World humus) ve dekara TSP kullanılırsa 25 kg, DAP kullanılırsa dekara 20 kg, 20-20-20 kullanılırsa dekara 45 kg kimyasal atılıp toprağa karıştırılmalıdır.
2. Tohum yatağı için dekara25 kg (World humus) leonardit atılıp yüzey düzeltilmeli ve ekim yapıldıktan sonra kapak toprağına dekara 40 kg leonardit (World humus) serpilmelidir.
3. Bakım yapılırken yeni ekilen veya eski çime yılda iki defa 75 er kg leonardit (World humus) kışa girerken ve yaza girerken serpilmeli ayrıca her biçimden sonra çim yüzeyine serpilerek sulamak şartıyla dekara 50 kg leonardit (World humus) kullanılmalıdır.

SÜS BİTKİLERİ;
1. Süs bitkilerinde saksılı veya saksısız bitki dikiminde saksı veya dikim çukur toprağının % 30-35’i leonardit (World humus) olmalıdır.
2. Saksı veya çukur toprağının ağırlığı üzerinden % 1-1,5 kadar kimyasal (DAP, TSP veya 20-20-20 katılmalıdır.
3. Bitki boyu ve yaşına göre yüzey toprağına bitki başına 100-200 gr toprak pH sına göre %21 AS, %46 ÜRE veya %33 AN gübreleri leonardit (World humus) karıştırılarak serpilip sulanmalıdır.

ÇALI, FİDAN VE AĞAÇCIKLAR;
Çalı ve ağaççıklarda hem dikim hem de bakım işlerinde aynı işlem ve uygulamalar yapılmalıdır.

Kolay gelsin dileklerimle
Doc.Dr. Tuncay Demirer
Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Bitki Besleme ve Gübreleme Uzmanı

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 19:18   #295
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar daha sonra çimlerle ilgili deneyimlerimi ve bahçemdeki çim alan için yapmayı düşündüklerimi ve yaptıklarımı paylaşacağım.

Şu an bahçemde çim yok. 1000m2 alan çimlenmeyi bekliyor.
Geçen sene ot ilacı atarak herşeyi öldürmüştüm. Bu sonbaharda yeniden çim ekeceğim. Şimdi toprak sürüldü ve yanmasını bekliyorum. Bu arada bir de yedili patlatma çekildi.

Sürüldükten sonra meydana çıkan ufak tefek taşları toplamak için çizmelerimi giyerek tezeklerin (iri toprak parçaları) arasına daldım. Yine sağda solda patlamış birkaç semizotu ve başka bitkileri incelerken birdenbire gözüme topalak (ki ben bütün bahçeyi sırf bu ot yüzünden ilaçlamıştım) çarptı. Ne yalan söyleyeyim, bastım okkalı bir küfürü. Ve hemen bel küreğini alarak bunu kökünden çıkarttım.
Hafifçe yıkayıp temizledim ve bu belâ otu tanımayanınız varsa, tanıyın diye fotoğrafladım.

Esasında, bu soğanlar diğer kılcal kökler üzerinde de var. Siz yolduğunuzda soğan toprakta kalıyor ot kısmı çıkıyor. Topraktakiler de aynen fotoğrafta gördüğünüz gibi bire iki-üç vererek çoğaldıkça çoğalıyorlar.

Bahçemin ve çimin en büyük derdi.

Name:  P7151675 (600 x 450).jpg
Views: 6244
Size:  68.5 KB

Name:  P7151676 (600 x 450).jpg
Views: 4565
Size:  64.9 KB

Name:  P7151677 (600 x 450).jpg
Views: 7118
Size:  67.6 KB

Name:  P7151678 (600 x 450).jpg
Views: 4911
Size:  43.4 KB

Name:  P7151679 (600 x 450).jpg
Views: 4501
Size:  69.5 KB

Eski 16-07-2009, 08:53   #296
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Tahmin ettiğim gibi, benim arka bahçede tek tük çıkan otlar, sizin meşhur otunuzmuş. Güneş almayan alanda olduğu için pek çoğalmamış. Bundan sonra daha dikkat ederek soğanıyla çıkarayım, zaten normal çekmeyle de kolay kolay gelmiyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 10:37   #297
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar,
Çoğunuz biliyorsunuz bu çimlerlerle başım nasıl dertte.
Topalak denilen bu dert yüzünden başıma gelmedik kalmadı. Hani derler ya akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş. Benim sadece ayaklarım değil beynimden başlayarak bütün uzuvlarım çekiyor.

Roundop star(ot ilacı) yaparak bütün çim alanda yeşil aksam ne varsa öldürdüm. Uzun bir müddet bekledim.
Daha sonra toprağı sürdürerek iyice havalanmasını, düşen diğer yabancı ot tohumlarının da yanması için bu sene beklemeye karar verdim.

Toprak güneşten iyice yandıkça tekrar sürdürdüm.

Geçen hafta yedili derin patlatma çekildi. Böylece hem drenaj daha iyi olur, hemde daha derine kadar toprak yumuşar dedik.
70-90cm arası bir işleme tabii oldu.

Şimdi biraz daha bekleyip bu alana iki-üç römork yanmış hayvan gübresi (tercihen keçi) atarak iyice bir sulama yapıp tekrar sürdürmeyi düşünüyorum. Genelde hayvan gübrelerinden (keçi bulamazsam) ot çok çıkar. Bu ot işini de hallettikten sonra veya hayvan gübresi olmazsa başka bir takviye gübre atıp sürdükten sonra yavaş yavaş taban toprağı hazırlamayı ve toprağı ıslah etmeyi deniz yosunu kullanmayı düşünüyorum.

Taban toprağı ve çim kapak toprağı hazırlıklarına başladım.
Toprak bulmak bir dert oldu. 25-30m3 toprak lâzım.
Gönen'den başladım aramaya.
Manyas'da tanıdık biri güzel toprak var abla deyince adeta bayram ettim. Aman dere yatağından olmasın dedim. Yok yok tarladan dedi.
Koca bir kamyon toprak geldi ve bahçeye elenip ıslah edilmek üzere yığıldı.
Bu sırada bahçede çalışan köylülerden biri "abla bunda kanyaş var" dedi. Hiç tanımadığım bir ot.
Aldı beni bir telaş. Bu ot da neyin nesi, nasıl diye sarıldım internet sayfalarına, sitemizdeki dostlara.
Aldığım her haber beni adeta yıktı. Moral bırakın sıfırı eksilere düştü.
Daha çim ekimine başlamadan dertleri başladı.

Eğer bahçeye yığılan bu yığın, işime yaramayacaksa bir de bundan kurtulma derdi var.
25m3 toprak az da değil. Verilen para da cabası.

Toprak içinden çıkarttığım birkaç yabancı maddenin fotoğrafını yüklüyorum.
Bu bitkiyi tanıyan varsa, veya bu kanyaş mı değil mi beni aydınlatırsanız müteşekkir olurum.

Name:  P7171726 (600 x 450).jpg
Views: 4591
Size:  64.8 KB

Name:  P7171728 (600 x 450).jpg
Views: 4225
Size:  58.3 KB

Name:  P7171730 (600 x 450).jpg
Views: 10888
Size:  65.9 KB

Eski 22-07-2009, 18:50   #298
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sevgili arkadaşlar,
Silivri'de, yörenin çim konusunda oldukça ünlenmiş (çekirdekten yetişme) bahçevanlarına çimlendirttiğimiz 800m2 kadar bahçemiz var. Her sorunu hallederler. Yöredeki 120 kadar bahçenin çim bakımını özenle yapıyorlar ve herkes çok memnun. Fakat şimdi bizim bahçede, onların hiç görmediklerini söyleyerek şaşırdıkları bir sorunla karşılaştık. Bana "Siz bunu bilgisayara bir sorsanız. Çünkü biz hayatımızda böyle şey görmedik" dediler.

Bahçemin ön taraftaki 600m2 kadarlık bölümünde 15 gün önce garip bir mantara benzer oluşum peydah oldu. Daha önce fazla sulama nedeniyle bildiğimiz mantarlar ara ara görünürdü ama sulama ayarıyla hallediliyordu. Aşağıda pek de iyi çekilememiş resimlerini eklediğim bu oluşum önce birbirine yakın mantar şapkaları gibi kendini gösterip, ertesi gün avuç içi ya da daha büyük boyutlarda kedi köpek kusmuğu gibi garip bir hale geliyor. Bir iki gün sonra kararmaya başlıyor. Elinizi sürünce kömür közü gibi un ufak olup siyah bir toz halinde her yana yayılıyor. Giderek artmaya başladı. Neredeyse 3-4 m2de bir tane oluşuyor.

Bu garip oluşumu tanıyan varsa yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar.

Eklenen Resimler

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 22:36   #299
Moderatör

Güler's Avatar

Bu oluşumlar her tarafta mı oluyor, yoksa gölge kısımlarda mı?
Bahçenizin en güneşli kısmında da var mı?

Eski 22-07-2009, 22:58   #300
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Güler Abla. Yarın size tavsilatlı olarak yazarım.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024