agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)

Reklam

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2006, 21:28   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Küçük fidanlarım ölüyor...

Pamuğun arasında çimlendirip plastik bardaklara ektiğim karaçam, mazı, servi ve katalpalar büyüyor ama bi süre sonra boynunu büküyor ve ölüyor. yaklaşık 5 ila 10 cm. civarındayken soluyor ve boynunu büküyor. Ektiğim toprak kırmızı ve killi bi toprak. düzenli suluyorum. pencere kenarında duruyorlar ve pencerenin altında kalorifer var.
Tahmini ölüm sebepleri :
- Kaloriferden dolaylı gündüzleri çok ısınması
- Toprağını sevmemesi
- Kalorifer kaynaklı gece güzdüz ısı farkı
- Aşırı sulama ( susuz kalma durumu olmuyor çünkü sürekli azar azar suluyorum.)
Bi tane çamda acaba toprağın üstünde kalan kısmı çok mu uzun kalıyor diye boğazınıda sonradan toprakla doldurdum ama o da öldü.
Şimdi yer değiştirerek denemeler yapıyorum. Bakalım ne olacak?
Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 12:44   #32
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Cevabını vermişsiniz. Dış mekan bitkilerini hiçbir zaman kaloriferli ortamlarda yetiştirmeyi denemeyin. Her zaman sonuç hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Sizin yapmanız gerekenler şunlar;

karaçam, mazı, servi bu ağaçların tohumlarında çimlenme engeli yoktur. Şimdi bile ekseniz çimlenir ancak kış mevsiminde olduğumuzdan dışarıda ekerseniz yeterli sıcaklık ve nem koşulları sağlanmadığından çimlenme gerçekleşmez. İçerde gerçekleştirirseniz çimlenme olur ama kaloriferin yakıcı ve kurutucu etkiside fidelerin ölümüne neden olur. Dolayısıyla tohum ekim işini ilkbaharda (Mart-Nisan) yapmanız en doğrusu olacaktır.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 16:32   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
cevabınız için teşekkürler. tohumların bi kısmını şimdiden dışarı ektik. bi kısmını da bahara saklıyorum. ama ben gene de bikaç tane evde yetiştirmek için şansımı denemek istiyorum. şimdi daha serin olan kapalı balkonda deneme yapıyorum. bi kısmı da içerde ama kaloriferden uzaklaştırdım. Ceviz de çimlendirdim. Çok sağlıklı görünüyor. Şimdi yaprak açmaya başladı. Umarım ona bişey olmaz.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 15:06   #34
carpnus

Giriş Tarihi: 21-12-2005
Fidan dikim zamanını, ağaç türlerinin biyolojik özellikleri ve iklim şartları tayin eder. Genellikle büyümenin durduğu andan, sürmenin başladığı zamana kadar geçen süre içersinde, don olmayan zamanda dikim yapılabilir. Kaplı fidanlar sulamak kaydıyla toprak tavda olduğu zaman her mevsim dikilebilir.

Ülkemizde genellikle ilkbahar,sonbahar ve bazı müsait bölgelerde kış ayları dikim için uygundur.

Ayrıca , yapraklı tür fidanların yapraklarını dökmüş olmaları ve dikim yapılacak toprağın tavında olması,yani çok kuru veya çamur olmaması gerekir. Toprağın çok ıslak,donlu veya karla örtülü olması halinde dikim yapılmamalıdır.

Fidan ambalajında;naylon torba ve ambalajın bağlanmasında tel kullanılmışsa bunlar mutlaka sökülüp atılmalıdır.
  • - Fidan çukuru, fidan köklerinin gerektirdiği derinlik ve genişlikte olmalıdır.Fidanı,fidanlıkta yetiştirildiği kök boğazı hizasındaki derinlikte dikmeli,çok sığ veya derin olmamalıdır.
  • - Fidanın dikiminden önce(yapraklı fidanlar,kavak) gerek kök ve gerekse gövde dalları usulüne uygun budanmış olmalıdır.
  • - Dikimde fidan gövdesinin dik durması sağlanmalıdır.
  • - Dikim yapılacak toprakta yeteri kadar organik madde yoksa, fidanın beslenebilmesi için toprağa ¼ ü kadar yanmış ahır gübresi ilave edilmelidir.
  • - Dikimde fidan çukurundaki toprak yeteri kadar çiğnenerek sıkıştırılmalıdır.
  • - Boylu fidanların rüzgar etkisi ile devrilmemesi için kazık vs. ile tespiti yapılmalıdır.
  • - İmkanlar varsa dikilen fidanlar, dikimi müteakip bolca sulanmalı yani can suyu verilmelidir.
  • - Dikilen fidanların normal gelişebilmesi için,sulanması,çapalanması,yabancı otların alınması zararlılardan korunması ve fakir topraklarda gübrelenmesi gerekir.
  • - Fidanda bir canlı olduğuna göre,gelişmesi için suya mutlaka ihtiyacı vardır.Yalnız üst toprağa bakarak kurudur diye sulamak çok hatalı olabilir. Fidanın köklerinin bulunduğu derinlikteki rutubet durumu önemli olduğundan,bu derinlikteki duruma göre fidan sulanmalıdır.
  • - Sulamalar arasındaki durumu mümkün olduğu kadar uzatmakta ve sulamanın bolca yapılmasında fayda vardır.Bu suretle fidanın iyi gelişmesine yardım edilmiş olur.
  • - Fidanın su kadar toprağın içindeki havaya da ihtiyaç vardır. Bunun için fazla sulamadan kaçınılmalıdır.
  • - Fidanlar,hayvan,böcek,mantar,ot,don,kar kırması,durgun su gibi tehlikelerden korunmalıdır.
  • - Fidanın daha güzel,daha kuvvetli ve gürbüz olmasını,bol çiçek ve meyva vermesini sağlamak için budama yapılmalıdır.
  • - Budamanın derecesi ne olursa olsun,ağacın tepe şekli korunmalıdır.İbreli türlerde yalnız kuru ve hastalıklı dallar budanmalı,başkaca bir budama yapılmamalıdır.Bitkilerin tabii yapı ve özellikleri dikkate alınmalı,tabiattaki şekil ve büyüklükte,yani tabii halde bırakıldıkları takdirde daha güzel oldukları unutulmamalıdır.
  • - Her kişinin, her bahçıvanın budamayı bildiği kabul edilmemeli,budama ehil kişilerce yapılmalıdır.
Unutmadan da söylemek istiyorum dikim yapılacak fidanın topraklı kısmını alt taraftan 1-2 cm kadar kesmelisiniz, bu ölü köklerin yok edilmesini ve yerine yeni köklerin daha iyi gelişmesine ve kök kıvrıklığı varsa onların yok edilşemsini sağlayacak ve fidan daha iyi gelişim gösterecektir.

Çıplak köklü fidanlar ise genelde daha sonra dikileceği zaman gömüye alınırlar.Tabii gömüde kalırken korunaklı bir yerde olması gerekmektedir. Yani güneş ve rüzgar görmeyecek şekilde korunmalı ve kök boğazına kadar da toprak içerisinde kalmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde her hangi bir sorun olmaz.

Ve çıplak köklü fidanı dikerken bir sepet içerisinde kökleri kapalı olacak şekilde üzeri örtülmeli ve üzerine örttüğünüz şey devamlı ıslak bulundurulmalı biz arazide üzerine yosun ile kapatıp devamlı nemli kalmasını sağlıyoruz ve fidanı yosunun altından çıkardığımızda da hemen 3-5 sn içerisinde dikimini gerçekleştirmek zorundayız. Aksi takdirde tutma şansını azaltmış oluruz. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece her hangi bir problem olmaz, tabii dikim tekniği de önemlidir. Hepinize dikimde başarılar dilerim.

mrduran ve Joong beğendi.
carpnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 22:57   #35
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
6-7 yıllık tohumdan yetşen kalınlığı 3-4 cm bulan boyu yaklaşık 6-7 metre olan fidanları dikerken 2009 yılında iç anadolu bölgesinde izleyeceğim yöntem ve zamanı konusunda bilgilendirip eker iken minimum fire vermeme yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim..
fidanlar ekme zamanı biraz geçmiş gibi olsada ekerken minimum budama yapmak iştiyorum .başarılı yer değiştirme işlemi için hangi yöntem uygundur..sökmeden fidan yönü ve dikiliş biçimi nasıl olmalı..14.04.2008

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 11:12   #36
Yeni Üye

mrucaksavar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Asagidaki fidanlari dikmek icin 1 ay kadar once almistim fakat bir sure mecburen ev icinde kaldilar (1 hafta kadar) sonrasinda da baktim ki dip bolgelerinden kurumaya baslamislar.
Bu konuda yardimci olabilecek var mi ya da neden boyle olmus olabilir, olasiliklar nedir, ve son olarak ne yapmak gerekir agaclari kurtarmak icin.
Simdiden tesekkurler

Eklenen Resimler

mrucaksavar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 04:09   #37
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Susuz kalmış olabilir, fazla sulanmış, drene delikleri iyi olmadığı için fazla suyu atamamış **** sık sulanmış olabilir, kökler tüplerden dışarı uzamış vs. olabilirler..

İçeride durmasınlar, dışarıda direk güneş görmeyen biryerde toprak kurudukça sulayarak değişiklikleri gözlemleyin..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 10:16   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar
meyve fidanı dikiminde aşı yerinin toprağın mutlaka 3-5 cm üzerinde olması öneriliyor.

Bunun nedenini bilen var mı?

Aslında aşı yerinin hastalıklardan korunması için toprağın altında kalması daha doğru olmaz mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 13:41   #39
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Aşı yeri, toprağın altında kalırsa ağacın kurumasına sebeb oluyormuş.Sanırım aşı yerinin
topraktan enfeksiyon kapma olasılığı ile ilgili .Aynı sebebten ,aşı yeri, kuvvetli rüzgarın
estiği yönün aksi yönün de olmalıymış , bu da rüzgarın taşıyacağı enfeksiyon kaynakları
ile ilgili sanırım.
Bunlar kulaktan duyma bilgiler ,mantıklı geldiği için paylaşmak istedim.

mrduran beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 14:54   #40
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Eski 06-08-2009, 15:35   #41
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Aşı yeri toprağın 3-5 santim üstünde olacak ve güney'e (çiftçilerin deyimi ile kıble'ye) bakacak

mrduran beğendi.
BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 16:03   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 272
Toprağın altında kalan kısım saçak kök yapar, dolayısıyla aşı toprağın altında kalırsa aşı altının özelliği kaybolur.

mrduran beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 16:23   #43
Ağaç Dostu

Hımmm yeni diktiğim fidanları söküp, kıbleye doğru yeniden dikeyim.İşte bunu bilmiyordum , bir yaşıma daha girdim.

Aşının kök yapıp aşı altının özelliğinin kaybolması da kafamdaki boşluğu çok iyi doldurdu ve çok mantıklı.

Teşekkürler arkadaşlar.İyi ki varsınız.

mrduran beğendi.
Eski 12-08-2009, 22:22   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 272
Fidan dikimiyle ilgili bilgiler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Toprağın altında kalan kısım saçak kök yapar, dolayısıyla aşı toprağın altında kalırsa aşı altının özelliği kaybolur.
Fotoğraftaki ağaç, ilkbahar sürümünde traktörcünün fidana çok yakın geçmesi, pulluktan çıkan toprağın ağaça devrilmesi sonucu aşı yeri toprak altında kaldı.

Yaklaşık üç ay önce olan bu durum, bugün ağaçlar çapalanırken fotoğraflandı.

Gövde bu zaman zarfında hemen saçak kökler yapmaya başlamış.

Anaç tam bodurken üstü herhangi bir çeşit elma.

Bodurluğu sağlayan köklere ilave gövdeninde kökleri oluşacaktır. Budurumda anaç özelliği kaybolabilir, kuruyabilir.

Name:  IMG_6324.jpg
Views: 6497
Size:  74.2 KB

Fidan dikiminde aşı yeri mümkünse 10 cm ve üstünde bir şekilde dikilmelidir.

Dikimde ağaın tam dik dikilmesinede özen gösterilmelidir.

Dikimde ( bilhassa killi topraklarda) ayakla sıkıştırma yerine su ( aynı zamanda can suyu) ile sıkıştırılarak, kılçal köklerin kopması önlenmelidir.

Ayrıca;

* Dikilecek çukurun derin kazılması
* Çukurun havalanması ve toprağın tavlanması için dikimden birkaç hafta önce kazılması
* Köklerin budanması
* Köklerin ilaçlı suya batırılması
* Aşı yerinin hakım rüzgar yönü (bölgeye göre yön değişiktir) dikkate alınarak dikilmesi
* Rüzgarlı yerlerde ağcın 8 şeklinde bağlanması
* Hayvan gübresi konusunun dikkate alınması ( hastalıklara davetiye çıkarmamak için )

Hususlarınada dikkat edilmelidir.

mrduran ve aviator34 beğendi.

Düzenleyen k0900 : 24-11-2009 saat 10:08 Neden: ilave
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 22:21   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Cevabını vermişsiniz. Dış mekan bitkilerini hiçbir zaman kaloriferli ortamlarda yetiştirmeyi denemeyin. Her zaman sonuç hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Sizin yapmanız gerekenler şunlar;

karaçam, mazı, servi bu ağaçların tohumlarında çimlenme engeli yoktur. Şimdi bile ekseniz çimlenir ancak kış mevsiminde olduğumuzdan dışarıda ekerseniz yeterli sıcaklık ve nem koşulları sağlanmadığından çimlenme gerçekleşmez. İçerde gerçekleştirirseniz çimlenme olur ama kaloriferin yakıcı ve kurutucu etkiside fidelerin ölümüne neden olur. Dolayısıyla tohum ekim işini ilkbaharda (Mart-Nisan) yapmanız en doğrusu olacaktır.
Sayın ormanbotanigi; Herhangi bir tohumun sera içerisinde dikim zamanı ve şekli varmı? Bilgi verirseniz sevinirim.
Hoşçakalın,

Düzenleyen kalambaklı : 22-09-2009 saat 22:22 Neden: Hece hatası
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 16:39   #46
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Karaçam Fidesinde Sorun

Merhaba,
Küçük bir kağıt içinde 10 gün kadar beklemiş karaçam ve sedir fidesi geçti elime. Ben de hemen bir kabın içerisine dikip balkona koydum. Toprak ile ev çiçeklerinin saksılarına konan torf karışımı yaptım. Fakat dikimden 1 hafta sonra karaçamın iğne yağraklarının uçları sararmaya başladı. Sedirde birşey yok. Şu an sanırım karaçam fidesini kaybediyorum. Acaba ilk aldığım zaman mı kuruma başlamış olabilir? Yoksa yanlış birşey mi yapıyorum? Uygulamam gerekenler için bilgi verebilirseniz sevinirim. Resimleri aşağıdaki linkte:
1- http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1257689828
2- http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1257689828

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 21:41   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
fidan üretiminde sertifikasyona gidilmede nematodla mücadelede yapılan ekonomık zarar seviyesı nedir ???

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 00:21   #48
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12

Bizim buralarda tavşanak dediğimiz bu çalı türü bitkinin bir bir buçuk karış fidanlarından bağ sınırlarından söküp fidancıların kullandığı siyah poşetlere çam dibi toprağıyla diktim.
Amacım bı bitkiden üretip peyzaja yerli yaz kış yeşil bir tür kazandırmak.

Sorum bu söküm işlemini bir hafta önce yaptım söküm için zaman yanlışmıdır? fidanların tutma ihtimalleri varmı.

Bu bitki dalından çelikle tutarmı cevaplarsanız sevinirim. çok teşekkürler.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 08:11   #49
Yeni Üye

KARDELEN's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2005
Galeri: 9
Mine hanım, merhabalar, size sormak istediğim bir sorum var. Çeşmede sahil kesiminde bir yazlığımız var annem bahçeye meyve fidanı dikmek istiyor. Kuzey rüzgarına açık fakat etrafta başka yazlıklarda var. Buraya turç dikilebilir mi? Ayrıca sizinde önereceğiniz başka meyve fidanları var mı?

KARDELEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 17:49   #50
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KARDELEN Mesajı Göster
Mine hanım, merhabalar, size sormak istediğim bir sorum var. Çeşmede sahil kesiminde bir yazlığımız var annem bahçeye meyve fidanı dikmek istiyor. Kuzey rüzgarına açık fakat etrafta başka yazlıklarda var. Buraya turç dikilebilir mi? Ayrıca sizinde önereceğiniz başka meyve fidanları var mı?
Turunç dikebilirsiniz kardelen, asma dikebilirsiniz. Erik de sorun çıkarmaz, biraz kuytuya alırsanız badem de dikebilirsiniz. Ayva ve armut da dikebileceğiniz çeşitler arasında. Tabii toprak, su vs diğer bütün koşulların uygun olduğunu varsayıyorum.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 16:27   #51
Ağaçsever

ciko42's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Bahçeye dikme zamanı

Sorum şu sevgili ağaç dostları; evimde saksı içerisinde çimlendirdiğim kestanelerimi ne zaman bahçeye dikmeliyim.5 fidanın en kısası 15 cm en uzunu ise 45 cm oldu.erişmeleri gereken boy nedir?bilgilerinizi paylaşırsanız cok sevinirim.cevaplarınız çin şimdiden teşekkürler.
NOT:LÜTFEN CEVAPLARKEN KONYA ŞARTLARINDA YAŞADIGIMIZI VE ÇİMLENMENİN KALORİFERLİ EVDE OLDUGUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN SAYGILAR.

Eklenen Resimler

ciko42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 22:32   #52
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Merhaba
Fidancidan "Oya agaci" aldim, ancak eve getirildikten sonra "oldukca kalin bir teneke kutu" icinde oldugu dikkatimi cekti. Bu güzel agaca zarar vermeden teneke kutudan nasil cikarip bahceye dikebilirim?
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 21:34   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2011
merhaba
Bağımıza meyvelik yapmak istiyoruz ve kiraz ağırlıkta olacak. iki kiraz ağacı arası mesafe ne kadar olmalı?

MerveOzdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 14:54   #54
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Sevgili MerveOzdemir
biz geçen ay diktik. İki fidan arasını 6 metre mesafe koyduk.
Hala dikmediyseniz bu şekilde yapabilirsiniz. Bu arada bağınız nerede ve ne kadar büyüklükte?

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 02:13   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Ben bahçeme 3 adet tüplü meyva fidanı diktim,ancak dikimden itibaren kar ve don yani sert hava koşulları oluştu.Acaba acele mi davrandım ve bunların gelişme şansı nedir?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 11:44   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Herkese merhaba. ben ağaçlar.net' in çok uzun zamandır takipçisiydim. Sonunda üye olmaya ve merak ettiğim soruları gerçekten bitkileri çok seven ilgilenen kişilere sormak istedim.
Evet şimdi soruyorum arkadaşlar; henüz yeni kurduğum bahçeme 8 mart 2012 de açık köklü çeşitli meyve fidanları diktim. Bizim bölgede düne kadar yoğun yağmur vardı. ben tabi fidanları diktikten sonra her gün okuldan geldikten sonra kontrol ediyorum. dikimden sonraki 4. günde toprağına baktığımda biraz yumuşak gibi idi sanki tutup çekerseniz gelecekmiş gibi... Bu durum fidanların yeni dikilmesine ve de çok yağış olmasına mı bağlıdır, bir de tutup tutmadığını kaç hafta sonra nasıl anlayabilirım. Son olarak ta gübre vereyim mi?
Cevaplar için şimdiden teşekkürederim.

meral59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 17:56   #57
Ağaç Dostu

fazmit's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meral59 Mesajı Göster
Herkese merhaba. ben ağaçlar.net' in çok uzun zamandır takipçisiydim. Sonunda üye olmaya ve merak ettiğim soruları gerçekten bitkileri çok seven ilgilenen kişilere sormak istedim.
Evet şimdi soruyorum arkadaşlar; henüz yeni kurduğum bahçeme 8 mart 2012 de açık köklü çeşitli meyve fidanları diktim. Bizim bölgede düne kadar yoğun yağmur vardı. ben tabi fidanları diktikten sonra her gün okuldan geldikten sonra kontrol ediyorum. dikimden sonraki 4. günde toprağına baktığımda biraz yumuşak gibi idi sanki tutup çekerseniz gelecekmiş gibi... Bu durum fidanların yeni dikilmesine ve de çok yağış olmasına mı bağlıdır, bir de tutup tutmadığını kaç hafta sonra nasıl anlayabilirım. Son olarak ta gübre vereyim mi?
Cevaplar için şimdiden teşekkürederim.
Merhaba.İlk fidan dikiminden sonra rüzgar zamanı ve yağmurdan sonra biraz yumuşama görülebilir bende bahçeme ektiğim fidanlarda gördüm.Bu arada fidanların yanına destek amaçlı dal koyabilir ve bağlayarak sabitleyebilirsiniz.İlk fidan dikiminde köklerin açıkta kalmaması gerekir.Tavsiyem sabitleyici eklemeniz.Gübre onları ekmeden önce açtığınız çukurlara koyabilirdiniz.Bu sene fidanlar için en önemli şey sulama .Gübreyi kış aylarına girmeden şehrinize göre ekim kasım aylarında yapabilirsiniz.Aşırı gübreleme, aşırı sulama ise zararlıdır bilginiz olsun.Şimdiden kolay gelsin.

fazmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 17:06   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2012
Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce biraz mazı tohumu buldum.Pamuğa ekmeyi düşünüyorum.Bir şey olur mu?

Düzenleyen Karlıçınar : 28-04-2012 saat 17:14 Neden: Yazım hatası
Karlıçınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 19:47   #59
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
hocam suan mazının ekim zamanı pamukta çimlenir ancak toprakta çimlendirseniz bence daha iyi olur...veya pamukta koklendirdikten sonra toprağada alabilirsiniz...tercih size kalmıs..toprağa ekim yaparkende tohumun ustune tohum kalınlıgı veya 2 katı kadar toprak kapatırsınız..kapatcagınız topragı elerseniz daha iyi sonuc alırsınız..

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 20:32   #60
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
[QUOTE=Karlıçınar;955340]Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce biraz mazı tohumu buldum.Pamuğa ekmeyi düşünüyorum.Bir şey olur mu?[/

mazı dış mekan bitkisidir,evde çimlendirmenizi tavsiye etmem,balkonda bir saksıya toprak doldurup ekebilirsiniz.ben sonbaharda bahçede sepetlere ekiyorum,ilkbaharda kendiliğinden çıkıyor.evde denedim sonuç alamadım.

ali ekber beğendi.
alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2014