agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2010, 21:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2010
İncir üretimi

Merhabalar. Arkadaşlar değişik tipte (bardakçı,sarılop,bursa siyahı,siyah orak )gibi incir çeşitlerinden çelik alma yöntemiyle köklendirme yapmak istiyorum.Toprak olarak ormanların dibinde yıllarca çürümüş yaprak,dal v.s gibi şeylerden oluşan siyah humus tabakası ve ince mil kum ve bulabilirsem yanmış keçi gübresini paçal yapıp karıştıracağım.Daha önceden biriktirdiğim 5 litrelik pet su şişelerinin gövdelerinin daraldığı yerlerden kesip alt taraflarında birkaç delik açıp, geri kalan alt bidonumsu bölümüne yukarıda tarif ettiğim toprak karışımını dolduracağım.Daha sonra bu küçük bidonların içine incir çeliklerini dikeceğim.İncir çeliklerini diker iken alt kısımlarını bıçak ile cizmek köklenme açısından faydalı olurmu?Daha sonra bu çelikleri yaz boyunca sulayıp köklenmelerini sağlayacağım.Gelecek yıl dikim zamanı gelince incir fidanlarını pet şişelerden çıkarıp,toprağa dikeceğim.Pet şişelerin içinden köklenmiş çelikleri çıkarması zor olurmu?Sizce bu yöntemle celik köklendirmek mantıklımı ? Siyah büyük naylon poşetler alıp ,çelikleri bu naylon poşetlere mi dikmeliyim ?Sizin tavsiye edebileceğiniz başka yöntem var mı?

Düzenleyen aliok1 : 13-02-2010 saat 22:34
aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 04:49   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliok1 Mesajı Göster
Merhabalar. Arkadaşlar değişik tipte (bardakçı,sarılop,bursa siyahı,siyah orak )gibi incir çeşitlerinden çelik alma yöntemiyle köklendirme yapmak istiyorum.Toprak olarak ormanların dibinde yıllarca çürümüş yaprak,dal v.s gibi şeylerden oluşan siyah humus tabakası ve ince mil kum ve bulabilirsem yanmış keçi gübresini paçal yapıp karıştıracağım.Daha önceden biriktirdiğim 5 litrelik pet su şişelerinin gövdelerinin daraldığı yerlerden kesip alt taraflarında birkaç delik açıp, geri kalan alt bidonumsu bölümüne yukarıda tarif ettiğim toprak karışımını dolduracağım.Daha sonra bu küçük bidonların içine incir çeliklerini dikeceğim.İncir çeliklerini diker iken alt kısımlarını bıçak ile cizmek köklenme açısından faydalı olurmu?Daha sonra bu çelikleri yaz boyunca sulayıp köklenmelerini sağlayacağım.Gelecek yıl dikim zamanı gelince incir fidanlarını pet şişelerden çıkarıp,toprağa dikeceğim.Pet şişelerin içinden köklenmiş çelikleri çıkarması zor olurmu?Sizce bu yöntemle celik köklendirmek mantıklımı ? Siyah büyük naylon poşetler alıp ,çelikleri bu naylon poşetlere mi dikmeliyim ?Sizin tavsiye edebileceğiniz başka yöntem var mı?

incir(yemiş) kadar kolay köklenen bir çelik yeryüzünde bulunmaz herhalde :=) tavsiyem bahcen varsa direkt topraga dik ilerde sökebilecek kadar aralıklar olsun sonra topragıyla kökleyip istedigin yere alırsın. mesela simdi diksen baharda yaprak cıkarmaya baslar ya da perlitin içine dik ve perlitin nemli kalmasını sagla basarı sansı yüzde yüzdür

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 08:11   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
İncir çeliğini alıp ,pet şişenin içine koy .Birazda su koy. Öce çelikte benek benek beyazlıklar oluşur.o beyaz benekler den kök oluşur.Suyun içinde bir iki ayda köklenir. Sonrada toprağa dikebilirsin.kolay gelsin. Arsız bir ağaçtır. Çabuk köklenir.Sevgiler,selamlar

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 00:14   #4
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim Mesajı Göster
İncir çeliğini alıp ,pet şişenin içine koy .Birazda su koy. Öce çelikte benek benek beyazlıklar oluşur.o beyaz benekler den kök oluşur.Suyun içinde bir iki ayda köklenir. Sonrada toprağa dikebilirsin.kolay gelsin. Arsız bir ağaçtır. Çabuk köklenir.Sevgiler,selamlar
Bu yöntemi ilk kez duyuyorum.Acaba siz deneyip başarılı olabildinizmi?

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 09:36   #5
Ağaç Dostu

Sayıon bahtiyar 02 ; Merhaba .İnanın ben 10 adet bu şekilde köklendirdim.Pet şişede çok güzel kökleniyor. Mart'ta aldiğım çelikleri şişeye koyuyorum.Camın kenarında duruyor.Köklendiğini'de gözlemleyebiliyorum.Deneyin göreceksiniz.Selamlar, sevgiler.

Eski 18-02-2010, 09:55   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın arkadaşlar !
Bende birşey ilave etmek istiyorum . İncir gibi ,bilhassa sut ve su akıtan bitkileri mutlaka koklendirme tozu veya kule batırınız . Birde butun çeliklerin gozunun altından kesip , gozun arka kısmının kabugunu soyunuz . Tutması kolaylaşıyor . Selamlar .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 10:11   #7
Ağaç Dostu

kumyaka 2010 ; günaydın. Sizin tekniği asma çeliklerinde'de kullanabilirmiyiz. selamlar.

Eski 23-02-2010, 22:35   #8
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Sayın Minarislim, Ankara'da bir elin parmağını geçmeyen sayıda incir ağacı olduğunu biliyorum. Siz çelikleri nereden temin ediyorsunuz? Bu aralar gelecekse birkaç tane fazla getirtir misiniz?

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 13:00   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Minarislim, Ankara'da bir elin parmağını geçmeyen sayıda incir ağacı olduğunu biliyorum. Siz çelikleri nereden temin ediyorsunuz? Bu aralar gelecekse birkaç tane fazla getirtir misiniz?
Merhaba; kusura bakmayın yeni gördüm.Kendi bahçemizde var.İsterseniz çelik verebilirim.İncirin cinsini bilmiyorum.İyi incir diye biliyorum. Beyaz incir.Ankaradamı oturuyorsunuz?Selamlar.

Eski 01-03-2010, 13:51   #10
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Minarislim, Ankara'da oturuyorum. Bilgilerimi özelden aktaracağım. Çelik alabilirsem çok sevinirim.

Eski 01-03-2010, 14:16   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Sayın Minarislim,ben de Bolu da oturuyorum.Ben de İstanbul ve Gebze'den incir çeliği getirdim ama açıkçası Bolu da çok sağlıklı olacağını sanmıyorum.Ankaraya uyum sağlamış incirinizden bana da çelik göndermeniz mümkün mü?

Düzenleyen Çamlıbel14 : 01-03-2010 saat 20:10
Çamlıbel14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 19:30   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2009
İnciri köklendirmek için en uygun yol perlit ortamıdır. Eğer köklendirme hormonuda kullanırsanız başarı şansınız çok yüksektir.

organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 12:40   #13
Ağaç Dostu

Sayın çamlıbel; Çeliklerinizi dün mng kargo ile gönderdim.Selamlar.

Eski 05-03-2010, 12:54   #14
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Minarislim, çelikleri aldım. Suyla buluşturdum. Teşekkür ederim.

Eski 05-03-2010, 12:56   #15
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Butun çelik yapılacak bitkilerin gozun hemen altından kesilip , gozun arka kısmının kabugunu soyarsanız çabuk tuttugunu Yalova araştırmadan dr .B. soyledi . Hava almasın diye , koklendirme tozu yoksa odun veya sigara kulune batırınız . Koklendirme topragı ,mutlaka gevşek kumlu veya milli toprak olsun . Fazla gubre , her zaman iyi olmuyor , nemli tutun yeter . Selamlar .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 16:10   #16
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
SN. Kumyaka,

çeliği kestikten sonra dediğiniz işlemleri yaptık diyelim,toprağa gömme derinliği ne kadar olmalıdır?
Dut çeliği alacağım,bilgileriniz için teşekkürler.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 17:45   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Sayın Minarislim.Çelikleri aldım.Çok (Özenli paketleme içinde ayrıca)teşekkür ederim.Selametle kalın.Sevgiler..

Çamlıbel14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 12:26   #18
Ağaç Dostu

Sayın ; kumyaka 2010 çok teşekkür ederim verdiğiniz kıymetli bilgiler için. Gönderdiğiniz çelikleri diktim. Gelişmelerini size bildiririm.Tohumları henüz ekemedim.Uygun zamanı bekliyorum.Verdiğiniz destek için tekar tekrar teşekkür ederim. Sevgiler.

Eski 06-03-2010, 12:29   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Minarislim, çelikleri aldım. Suyla buluşturdum. Teşekkür ederim.
Sayın k dönmez ; rica ederim. İnşaaallah uzun yıllar meyvesini yemek kısmet olur.''Olunca paylaşalım.olmayınca şükür edelim.''Sevgiler.

Eski 06-03-2010, 12:36   #20
Ağaç Dostu

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamlıbel14 Mesajı Göster
Sayın Minarislim.Çelikleri aldım.Çok (Özenli paketleme içinde ayrıca)teşekkür ederim.Selametle kalın.Sevgiler..
Sayın Çamlıbel 14 rica ederim. İnşaaallah meyvesini uzun yıllar yemek kısmet olsun. ''Ağaç dik'ki sevap defterin senden sonra'da kapanmasın. Ağaçlar yaşadıkça sevap yazılsın.Hem'de memleket yeşillensin.'' .Olunca palaşalım.
Selamlar.

agozce beğendi.
Eski 22-04-2010, 16:09   #21
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sayın Aliok ve diğer değerli arkadaşlar nihayet meraklı olduğum bir sayfa daha buldum benimde bahçemde Aliok un dediğine göre sultan süleyman cinsi incir var, şimdi ise kurutmalık incir çeliği bulmaya çalışcağım sarılop en uygunu herhalde...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 19:17   #22
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim Mesajı Göster

bu şekilde yapmaya çalıştım çelik küflendi:-( acaba suyunumu sık değiştirmek gerekiyor anlamadım yeride normal sıcaklıktaydı..

neyse ben başaramadım hayırlısı.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 11:57   #23
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Merhabalar

Tarlamızda Aydında yetişen sarı incirlerden var. Tazeyken tadı da kokusu da gercekten güzel. ama yola dayanmadığı, hemen tüketilmesi gerektiği için yaşken satılamıyor.
Kurutunca da satamıyoruz doğru düzgün.
Bu ağaçlara tazeyken satılabilecek meyvesi dayanıklı mümkünse siyah incirden kalem aşısı yapmak istiyoruz.
Acaba aramızda bu tür incirlerin kaleminden ücreti mukabilinde gönderebilecek kimse var mıdır?

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 14:16   #24
Ağaçsever

omerr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Merhabalar

Tarlamızda Aydında yetişen sarı incirlerden var. Tazeyken tadı da kokusu da gercekten güzel. ama yola dayanmadığı, hemen tüketilmesi gerektiği için yaşken satılamıyor.
Kurutunca da satamıyoruz doğru düzgün.
Bu ağaçlara tazeyken satılabilecek meyvesi dayanıklı mümkünse siyah incirden kalem aşısı yapmak istiyoruz.
Acaba aramızda bu tür incirlerin kaleminden ücreti mukabilinde gönderebilecek kimse var mıdır?
merhaba
bende çeşit olarak BARDACIK, LOP, SİYAH İNCİR, SARI BARDACIK VE SARICA çeşileri var

omerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2012, 10:04   #25
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Yas satılabilecek dayanıklı türlerden arıyorum Sn Omerr.
Belirttiğiniz türler yaş olarak dayanıklı mı?

Bizdekiler de sarı incir ama türünü bilmiyorum. Ağaca yakınsanız yemeye doyum olmuyor ancak topladığınızda maximum 2 gün içinde tüketilmeli.Yoksa bozuluyor.

Eski 26-01-2012, 15:34   #26
Ağaçsever

omerr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
benim fikrim incir toplandıktan sonra 3-4 gün içinde bozulur (ilk günki parlaklığı albenisi parlaklığı ) biraz olğunlaşmadan koparırsan 1-2 gün kazanırsın

omerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 09:58   #27
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sn omer, Şu sıralar sitedeki dostlarımızdan Sn Tufan bey bana kalem ve çelik yolladı. Eğer nasip olurda onalrı tutturamazsam sizin de kapınızı çalarım. Çok teşekkür ederim.

Eski 24-08-2012, 11:38   #28
Yeni Üye

sakızağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
bu şekilde yapmaya çalıştım çelik küflendi:-( acaba suyunumu sık değiştirmek gerekiyor anlamadım yeride normal sıcaklıktaydı..

merhaba,çelikler uzun süre suda kalırsa çürüme yapar,suda fazla bekletmemek lazım.

Halil Önen beğendi.
sakızağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 09:39   #29
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sitemizin çok uzağında bir incir ağacı var ve sitede alakasız yerlerden incirler bitmeye başladı. (neredeyse 1kmlik çap içerisinde)
acaba incire benzeyen başka bir bitki midir emin değilim.
yaprak dokusu aynı fakat 1 mtlik olanların gövdesi odunsu değil.
15-20 cm boylanmış bir fideyi kökünden çok rahat çekip topraktan alabildim.

incir olabilir mi?

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 10:48   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster

Suyunu değiştirmenize gerek yok du. Eksildikçe tamamlanacaktı.Martta uyanmadan çelik alacaksınız.Bir ayda kökleniyor. Seneye bahara tekrar deneyin.Suda saçaklanan çiçek çelikleri gibi kök gelişimi oluyor.Sonra da toprağa dikebilirsiniz.İlk önce beyaz beyaz benekler oluşuyor.beneklerden kıl gibi kökler çıkıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024