agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Jezebel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2008, 15:54   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
İrlanda yosunu (Irish Moss- Sagina Subulata) çimlendirme

Merhabalar.

Sayın Karınca70 siparişlerimizle çok meşgul olduğu için konuya daha sonra katılacağından, kendi deneyimimi aktarayım dedim.

İrlanda yosunu ile ilgili genel bilgiler: http://www.agaclar.net/forum/showpos...16&postcount=2

3 Eylül’de, deneme yapmak amacıyla, bir dondurma kabına tamamen killi ve içinde tuz topakları olan bahçe toprağımı doldurdum. Tahminimce torf gibi bir malzeme daha uygun olacakdı fakat bir an önce bahçemin gerçeği ile karşılaşsınlar istedim.

Toprağı iyice sulayıp, fazla suyu süzüldükten sonra, elimdeki 1.500 tohumluk torbadan toprağın üzerine biraz serptim. Sizlerinde belirttiği gibi, tohumlar o kadar küçükki, gözlük bile fayda etmiyor, ne kadarı nerelere dağıldı göremedim

Tohumların örtülmemesi gerektiği belirtildiği için, çimlenmeye kadar, fısfıslamada dikkat edilmesi ve yerlerinden oynatılmaması lazım.

Daha sonra pencereye yakın yarı güneş bir yere koyup, hergün defalarca fısfısladım. Yosunun kökleri toprağın en üst tabakasında oluştuğundan, burası çok çabuk kuruyan bir bölüm.

Tohumları attıktan 5 gün sonra, elimdeki makine ile daha iyisini çekme imkanım olmayan aşağıdaki resimdeki gibi, ilk çimlenmeler kendilerini gösterdi.

Tohumların tamamı çimlendikten sonra, orada burada kalacak boşluklar muhtemelen benim bu derece ufak tohumları eşit dağıtamamamın bir neticesi olacaktır.

Çeşitli kaynaklarda, tohumların direk bahçe toprağına atılması yerine, son donlardan 7 hafta önce, topraklı kasalara ekilmesi ve yosunlar geliştikten sonra toprağa yamanması tavsiye ediliyor.

Kaynakların hemen tamamı tam güneş alan yerlere dikilmesi gerektiğini söylemekle beraber, uygulayanların bir çoğu, gölgede daha başarılı olduklarını belirtiyorlar.

Diğer arkadaşlarımız da kendi deneyimlerini yazarlar ise, en doğru uygulamayı bulabiliriz.
Saygılar

Not: Sol üst köşede gözüken pembe saplı bitki muhtemelen bir yabanidir.

Name:  irishmoss.JPG
Views: 5744
Size:  50.8 KB

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 22:48   #2
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
1500 lük tohum torbasını bir miktar çok ince kum veya un gibi bir şeyle karıştırıp ekim
yaparsak daha homojen bir yayılım gerçekleştirebilirmiyiz?
Çimlendirmeyi ben baharda yapmayı planlıyorum.

Sn. tugo tohumların bahçe topragınızda çimlenme göstermesi en azından çimlendirmede
fazla sorun yaşamıyacaz, iyi haber.

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 23:43   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BirLira Mesajı Göster
Sn. tugo tohumların bahçe topragınızda çimlenme göstermesi en azından çimlendirmede
fazla sorun yaşamıyacaz, iyi haber.
Evet çabuk çimlendiği bir gerçek.

Tabii dünden bugüne önemli bir gelişme olmaz ama, çimlenmeler arasındaki aşırı büyük boşlukları gördükçe " bu kadar mı kötü dağıtmışım bu tohumları" diyorum.

Sizin önerdiğiniz yöntemin daha çok elle savurma yoluyla tohumlamada kullanıldığını duymuşdum. Bizimkiler ne ele ne göze geliyor)

Ancak, önce kasalarda çimlendirip sonra bahçe de uygun bir yere yamama uygulamasını muhakkak yapmak zorundayız gibime geliyor. Benimkiler neredeyse her saat başı fısfıs istiyor, bahçede başa çıkamayız.

Bir de tabii güneşe mi gölgeye mi dikeceğiz konusunda kararsızım. İlk mesajımda yazdığım gibi, bütün kaynaklar tam güneş derken, uygulayanlar güneşde olmadığını, ancak gölgede yaşatabildiklerini belirtiyorlar.

Eski 10-09-2008, 04:24   #4
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Bizimkiler ne ele ne göze geliyor
Bende o yüzden zaten un gibi bir madde ile seyreltip ekmeyi düşündüm.

İrlanda kuzeyde serin iklimi var.
Türkiye'nin güneşi, iklimi sıcak gelebilir bu durumda şayet kasalarda çimlendirme
yapacaksak deneyerek güneşli ortama almak lazım diye düşünüyorum.

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 01:30   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
İrlanda yosununda son durum nedir, gelişmeler nasıl?

Sn.karınca70 elinizde irlanda yosunu var mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 11:54   #6
Ağaç Dostu

Benim ilk mesajda anlattığım denemem yanlış zaman ve ortamda yapılan bir çimlendirme denemesiydi. İleriki günlerde çimlenme mevcut resme oranla çok az bir miktar daha artmakla birlikte bir müddet sonra gelişim durdu. Daha sonra da gösterdiğim gayrete rağmen 3-4 haftada öldüler.
Bu denemeden edindiğim izlenimler;
- Çimlenmenin 5-6 gün gibi (kötü bir toprakda dahi) çok kısa bir sürede ve çok yüksek oranda gerçekleştiği,
-Tohumları eşit olarak yaymanın çok zor olduğu,
- Aralarda mevcut boşlukların kapanmassının çok zor ve yavaş olacağı, bu nedenle tohumların yoğun bir şekilde serpilmesi gerektiği,
-Tohumların bahçe toprağına verilmeden önce, kasalarda ve uygun ortamda çimlendirilmesi gerektiği.

Yine yukarıda belirttiğim gibi, çeşitli yetiştirici deneyimlerinde gölge/güneş isteği konusunda çelişkiler var.

Düzenleyen tugo : 21-01-2009 saat 11:56 Neden: ilave bilgi
Eski 27-05-2015, 06:51   #7
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Merhaba,konuyu canlandırayım Yetiştiren var mı? Ben de tohumunu almayı planlıyorum,biraz bilgi fena olmazdı...

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2017, 21:53   #8
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Tohumdan başaranlar ne yaptı bilmiyorum.
Hazır almak daha kestirme bir yol.
Zen kardeşlerim yaptığına göre herkes yapar

Name:  IMG_3203.jpg
Views: 2354
Size:  54.8 KB

Kavanoz bahçeye koydum.

abk beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2022, 10:22   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2022
Herkese merhabalar. Bende çok istiyorum sagina ama hiçbir yerde bulamıyorum. Birtek zengardenda görünüyor oda bitmiş. Elinde olan bana bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba **** TR de nereden temin edebilirim.

Strong07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024