agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2010, 20:55   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sera ısıtmada sadece kök bölgesi ısıtma metodunu düşünen oldu mu?

Hala uygun fiyatlı polikarbonat levha aramaktayım. Her yardım makbule geçer
Aeroponik kutuları yapmak için 2,1 X 6 metre saydam polikarbon levhayı 120 liradan aldım. KDV dahil. Konya 3. Büsan da, Sayar' dan. İnternetten İstanbul tedarikcilerini bulup telefon edin veya atlayın gidin.

Sadece kök suyunu ısıtarak bir marul serası düşündüm ben. Yakın zamanda bahçeye bir tane yapmayı istiyorum ama zaman sıkıntım var. Sera diyorum aama içine girebileceğiniz bir sera değil. Fakat teorik olarak sera sayılır. Yaz kış az masrafla marul yetiştirecek bir düzen olacağını umuyorum. Üstelik çok basit bir şey dünyanın bir yerinde mutlaka düşünmüştür birileri.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 16:11   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
selam siteye yeni katıldım çalışmalarınızı zevkle ilgi ile izliyorum sayın Akın selçuk sera örtünüzün sarkmaması için sanırım size yardım edebilirim istanbulda üzüm bağları meyve bahçeleri için telli terbiye sistemleri üretiyorum

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 01:13   #63
Ağaç Dostu

Nasıl bir şey ? Tarif, bir link, buraya resim vs. birşeyler yapabilirmisiniz ?

Eski 25-01-2010, 15:34   #64
Ağaçsever

Sayın Akın Selçuk Bey yaptığım ürün bir nevi halat ve tel kelepçesidir teli halatı kilitler ve gerdirmeye müsait ve çok pratik kullanışlıdır . Topraksız üretim yapan seralarda da gutter askı sistemlerini asmak için de kullanılıyor. Resim ve kullanılan yerleri gösteren bir sunum dosyam var ama buraya nasıl göndereceğimi bilmiyorum size özel mail atabilirim mail adresinizi bana ulaştırırsanız..
Bilgilerinize..

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2010, 15:44   #65
Ağaçsever

Sayın Akın Selçuk bey iki resim gönderebildim fikir verirmi bilmem ama sera görüntülerini göderemedim acemiliğimi mazur görün iyi akşamlar.

Eski 25-01-2010, 16:39   #66
Ağaçsever

Sayın Akın Selçuk Bey yaptığım ürün bir nevi halat ve tel kelepçesidir teli halatı kilitler ve gerdirmeye müsait ve çok pratik kullanışlıdır . Topraksız üretim yapan seralarda da gutter askı sistemlerini asmak için de kullanılıyor. Resim ve kullanılan yerleri gösteren bir sunum dosyam var ama buraya nasıl göndereceğimi bilmiyorum size özel mail atabilirim mail adresinizi bana ulaştırırsanız..
Bilgilerinize..

Eski 25-01-2010, 16:53   #67
Ağaç Dostu

akinselcuk@msn.com E-posta adresim.

Buraya koyduğunuz resimler bir fikir verdi tabi ki. İş yoğunluğu ve kışın yapmaya giriştiğimiz için serayı halen örtmedim. Bu çelik halat baştan aklıma gelmedi değil ama bağlantı yerlerinde kabarıklık yaratır naylonu yırtar diye gidip kalın noylon ip aldım. Onu demirler paralel germeyi düşünüyordum.

Eski 26-01-2010, 22:40   #68
Ağaçsever

Sayın Akın Selçuk adresinize gönderdim. İnşallah faydalı olabilirim.

Eski 27-01-2010, 00:43   #69
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn Akın selçuk ve diğer sera meraklısı arkadaşlar; mesajları izlediğim kadarıyla oldukça fazla uğraşlar ve detaylar düşünülmüş ama esaslar ve pratik çözümler göremedim. Örneğin Naylonun tutturulması, gergin yapılması, Kar tutma sorunu. Ayak aralarının açık (3m civarı görünüyor) olması dolayısıyla naylon gerdirmenin zor olacağı , kaynak işleri vs.

Şöyle ki: İstediğimiz 9x12m boyutlarında bir alanda 2,5 m yükseklikte bir örtülü yer değil mi? Tamam . O zaman neden Yüksek tünel tipi bir serayı düşünmüyorsunuz?

Eni 7,90m, Boy istenildiği kadar (önerilen maksimum boy 40m.) ve 2m aralıklarla dizilmiş Tünel yayları, ve yayları civata-somunla tutturan 2 yan boru ve bir mahya borusu, ve iki yan boruyu enine ve ortasından da tavana bağlayan makaslar.

Yaylar 1 1/4 boru, yanlar 3/4 boru, mahya 1" boru. Mahya yüksekliği 3,4 m.(değişebilir) yayın yan büküm noktası 1,80cm. Yaylar zemine çakılmış 50-60 cm. lik borulara montajlanıyor. Uygun boyutta naylon örtü serayı kaplıyor ve eteklerinden toprakla bastırılarak uçma engelleniyor, gergin oluyor ve serayı da tutuyor, bastırıyor (oynatmıyor).
Kafa kısımlarına ahşap veya demir den kapı pencere yapılıyor havalandırma kafalardan sorunsuz olarak yapılıyor. orta direk yok geniş alan .Tepe sivri yanlar eğik kar akar, Örtü kafalara Klipsle tutturulur (Veya ağaç ise çıtayla çakılır. 12 x 8,0 m = 96 m2 için 7 adet tünel yayı (2m aralıkla) yeterli olup Toplam maliyet (kafalardaki işlere bağlı olarak) 2000-3000 Tl civarında olabilir. Gerekirse yarın sorup tam maliyet söyleyebilirim. Yalovadaki seraların %90 ı bu sistem. Tek sorun bu yayların nakliyesi.

Eklenen Resimler

kamelyavadisi beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 00:58   #70
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Kullanılan soba hakkında bilgi verebilirmisiniz ? Bende fideliğime eklemeyi planlıyorum.
Fidelik tünellerim 5.5m x 20m kaç adet koymalıyım vs.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 21:26   #71
Ağaçsever

Sayın Akın Selçuk gönderdiğim mail aldınızmı size faydası olacakmı sistemi gerdirme aparatı ile istediğiniz gibi gerdirebilirsiniz 3mm halat ile 450 kg kaldırma kapasitesi vardır başarılar.

Eski 27-01-2010, 22:19   #72
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Kullanılan soba hakkında bilgi verebilirmisiniz ? Bende fideliğime eklemeyi planlıyorum.
Fidelik tünellerim 5.5m x 20m kaç adet koymalıyım vs.
Soru bana mı soruldu bilmiyorum. Ama cevaplayayım. Yalova da soba olayı ısıtma amaçlı olmaktan ziyade don dan koruma için kullanılır. Don olacağı akşamlar yakılır sabaha kadar serayı don dan korur. Soba: 2mm sactan bükülmüş 40 cm çapında, ve uaklaşık 1m yükseklikte bir silindirdir. Alt kısmında 10-a2cm yükseklikte ve 20 cm kadar genişlikte bir kül çıkarma ağzı vardır. Sobnın iç kısmında küllük ağzının üstünde 16mm demirden yapılmış çapı 35 cm olan yuvarlak bir ızgara ve ızgaranın oturduğu ve sobaya 3 noktada bağlanmış 5 cm demir çıkıntılar. Sobanın üst kısmında birboru çıkışı ve soba çapının yarısı kadar (ızgaranın rahat girebileceği) bir açılır kapanır kapak.

Izgara yerleştirilir, üzerine yanacağı süreye göre 25-60 kg. kolay yanan, kalörisi biraz düşük (Soma kömürü) doldurulur. Akşamdan tahta kuruluklarla üstten tutuşturulur, konulan kömür miktarına göre 5-8 saat sürekli yanar.

Üstten ilave kömür konulmaz!! Yandıktan sonra kapak açılmaz, Duman yaparsa kömür dumanı bitkileri tümden öldürür. Biraz dikkat ister. 100 m2 ye 1 soba yeterli gelir dondan korur.

Eski 27-01-2010, 22:56   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okay-55 Mesajı Göster
Sayın Akın Selçuk gönderdiğim mail aldınızmı size faydası olacakmı sistemi gerdirme aparatı ile istediğiniz gibi gerdirebilirsiniz 3mm halat ile 450 kg kaldırma kapasitesi vardır başarılar.
Sayın Okay, E-posta alamadım. Yazdığıma da baktım yanlış yazmamışım. bence bir daha deneyin. akinselcuk@msn.com

Eski 27-01-2010, 23:08   #74
Ağaç Dostu

Sayın Kgursan, Bizim bu sera kamp çadırları gibi sökülür takılır bir şey. basit bir hobi serası maliyetine daha büyük bir sera elde etmek amacıyla işe girilmişti. Bu bakımdan olaya sera mühendisliği açısından yaklaşılmadı. Ama buradan aldığım tepkilere bakarak bu büyüklüğe ulaşınca kimsenin artık bunu basit bir hobi serası gibi algılamayacağını anladım.

Bu serayı, kar yükü, havalandırma yerleri, Örtü geçirme pratikliği açısından tekrar değerlendirip geliştiriyoruz. Sonuçtaki amacım ortaya paketlenebilir demonte ve ucuz bir sera tipi çıkartmak olacak.

Bir yandan da içine ucuz malzemeden topraksız tarım seti planlıyoruz. Bütün bunları geliştirip pratiğe dökmek haliyle zaman alacak. Fakat ortaya tak kullan bir bitkisel üretim seti çıkmış olacak.

Amaç bu.

Bu sera bu çalışmanın ilk pratik uygulama kısmıydı. Şimdi kış geldi çalışma yavaşladı.

Eski 27-01-2010, 23:58   #75
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Ayrıntılar için saol kgursan.

Eski 30-01-2010, 22:08   #76
Ağaçsever

Sayın Akın bey kelepçe sunumun gelmediği için üzüldüm herhalde benim bilgisayarda bir proplem vardı bugün yeniden göndermeye çalıştım iyiçalışmalar

Eski 30-01-2010, 22:44   #77
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Sayın Kgursan, Bizim bu sera kamp çadırları gibi sökülür takılır bir şey. basit bir hobi serası maliyetine daha büyük bir sera elde etmek amacıyla işe girilmişti. Bu bakımdan olaya sera mühendisliği açısından yaklaşılmadı. Ama buradan aldığım tepkilere bakarak bu büyüklüğe ulaşınca kimsenin artık bunu basit bir hobi serası gibi algılamayacağını anladım.

Bu serayı, kar yükü, havalandırma yerleri, Örtü geçirme pratikliği açısından tekrar değerlendirip geliştiriyoruz. Sonuçtaki amacım ortaya paketlenebilir demonte ve ucuz bir sera tipi çıkartmak olacak.
Bir yandan da içine ucuz malzemeden topraksız tarım seti planlıyoruz. Bütün bunları geliştirip pratiğe dökmek haliyle zaman alacak. Fakat ortaya tak kullan bir bitkisel üretim seti çıkmış olacak.

Amaç bu.

Bu sera bu çalışmanın ilk pratik uygulama kısmıydı. Şimdi kış geldi çalışma yavaşladı.
Sn Selçuk., Amacım size sera pazarlama vs. değil. Sadece 22 yıllık sera deneyimim ile sizin bakış açınızı genişletmek ve karşılaşacağınız zorluklara dikkat çekmektir. Kiralık arazide çalıştığımız için bu süreç içinde en az 4-5 kez yer değiştirdik, seraları söktük, yeniden kurduk vs. Rüzgardan yatan, naylonu uçan, 1m lik bir çürük 5x10cm ağaç yüzünden 300 m2 seranın kardan yıkıldığını yaşadım. Bu arada GERGİN NAYLONun önemini de anladık.

Diğer yandan bizim yaptığımız seralar sera değil, Örtü dür. Sera denince sıcak, soğuk, havalandırma nın kontrol edildiği yapılar anlaşılır.

Yukarıda bahsettiğim 20 m x7,80 m. seranın maliyetini sordum ve 3000 TL civarında bir rakam çıktı (KDV ve Nakliye hariç). Daha basit olarak 3/4 borudan bükme 3,5m genişlik 20 m boy , 2m. yükseklikteki bir örtülü alanın 1000 TL civarında mal olabileceği hesaplandı.

Sizin seranızda karşılaşacağınız zorluklar ;
1. İçiçe geçme demirler 2-3 yılda paslanacak sökmesi-takması zor olacak,
2. Seranın yere tutturulması zayıf rüzgarda uçabilir,
3. Naylonun tutturulması zor, gevşek kalınca kolay yırtılır,
4. Ayakların araları geniş, Üzerine örtülen naylon su,kar tutar. Eğimi az. Kar yükü serayı çöktürür. Naylon rüzgarlı havada Lap lap oynar.
5. 10 cm karın ağırlığı (100mmx1kg= 100kg/m2) gibi büyük bir ağırlıktır. Akıtılmazsa sera çöker.
6. Montajı pratik değil gibi görünüyor. Birdolu kaynak işçiliği gördüm resimlerden.

Sonuç olarak bu kusurları giderecek bir yapı planlamanızı öneririm.

Saygılarımla. Kolay gelsin.

Not. Bu arada naylonu iplerle falan bağlamaya çalışmayın işe yaramaz.

Düzenleyen kgursan : 30-01-2010 saat 22:45 Neden: Tamamlama
Eski 31-01-2010, 01:08   #78
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Ben dün seramcıyla görüştüm o sobadan varmış fakat fideliğime yerleştirmek içinde tezgah var ve sadece 50cm yolpayı var ve yakması ayrı bir dert ayrıca riskli ,Kömür alsam burda çalanda olur gibime geliyor ,bu yüzden 5.5mx20m olan ön fideliğime 2 adet ayaklı ufo + fan bağlamayı düşünüyoruz sonuçta Çukurovada don olayları çok nadir ve sanayi elektiriği kullanılıyor seramda ayrıca gece yakılacak hesaplı olacağı kanatindeyim.Ana seramızda marullar 40 gün üzerinde olduğundan gerekmiyor.Sizce nasıl olur kgursan ?

Eski 31-01-2010, 10:14   #79
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın K. Gursan Dediklerinden yola çıkarak şunu eklemek isterim. Ben Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesindeki birçok serayı görme imkanım oldu. Yalova bölgesinin genelide plastik sera(veya yüksek tünel) tarzında yapılarla dolu. Evet gerçekten iyi bir demirci ustasıyla yapılamıyacak bir sera yok. Türkiye'de sera imalatı ve kurulumu yapan birçok firma var. Bu firmaların bazıları tüm aksamlarının(metal profil) üretimini yapmayla işe başlayan sonuçta metal sanayinin insanları. Yapılan projeler ve önerilerde genelde yüksek iç hacimli seralar tarzında. Eğer yaptığınız iş orta düzey ve hobby amaçlıysa; plastik örtü malzemeli, galvanizli çelik profilli, uygun havalandırma oranına sahip, istenildiği ölçüde çeşitli otomasyon düzeneklerinin ilave edilebileceği bir sistem yetebilir. Ama finansmanın sağlam olduğu koşullarda cam sera yapmak daha sağlıklı ve uzun vadeli bir yatırım olmaktadır. Plastik seralar genelde Akdeniz havzası ülkeleri için önerilebilir.Örneğin; İspanya,İtalya,Tunus,Türkiye, Mısır....... Gerçek anlamda Sera yapımı ciddi bir prosestir ve ülkemizdeki gibi demirci ustalarının yaptığı bir işten çok mühendislik hesaplarına dayalı bir iştir.Kendimizde bahçemize, terasımıza, boş arsamıza yüksek tünel benzeri plastik hatta cam seralar yapabiliriz. Aşırı yağış(özellikle kar ve sağanak yağışlar), kuvvetli bir rüzgarda geldiğinizde seranızın yerinde yeller esebilir. Akdeniz ve ege bölgesinde değişik iklim şartlarında üreticilerin çektiği bir çok sorun var bu konuda.
Saygılarımla,

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 16:19   #80
Ağaç Dostu

Söz Meclisten Dışarı . . .

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Selçuk., Amacım size sera pazarlama vs. değil. Sadece 22 yıllık sera deneyimim ile sizin...................... seranızda karşılaşacağınız zorluklar ;..............
1. İçiçe geçme demirler 2-3 yılda paslanacak sökmesi-takması zor olacak,
2. Seranın yere tutturulması zayıf rüzgarda uçabilir,
3. Naylonun tutturulması zor, gevşek kalınca kolay yırtılır,
4. Ayakların araları geniş, Üzerine örtülen naylon su,kar tutar. Eğimi az. Kar yükü serayı çöktürür. Naylon rüzgarlı havada Lap lap oynar.
5. 10 cm karın ağırlığı (100mmx1kg= 100kg/m2) gibi büyük bir ağırlıktır. Akıtılmazsa sera çöker.
6. Montajı pratik değil gibi görünüyor. Birdolu kaynak işçiliği gördüm resimlerden.................

Not. Bu arada naylonu iplerle falan bağlamaya çalışmayın işe yaramaz.
İçiçe geçen demirler dahil tüm demirler fırınlı galvaniz boya ile boyalı, çabucak paslanmasın diye. şu an yağmurun altında açıktalar henüz pas lekesi oluşan bir yer ortaya çıkmadı. Belki hiç söküp takmamız da gerekmeyeceğinden bu söylediğinizin çok fazla bir anlamı yok.

Dört yanı 2 metre duvar, duvarların seraya yakınlığı 10 metre ortalama ve sera duvar arası 5 -6 metrelik çam ağaçları ile dolu. Rüzgarın serayı uçurması bence burada mümkün olmaz.

Naylonu henüz örtmedik. Örteceğimizde de klasik bir yola örtmeyeceğiz. Daha bir şekil düşünmedi isem de muhtemelen gayet gergin düzgün bir örtü olur.

Ayakların arası 1,5 metre. Sitede Envor un bazı sera resimleri var. Rüzgara açık, Akdeniz yağmuruna maruz. Ana demir aralıkları 2 metreden fazla görünüyor. Profiller bizimkinden ince. Sera ticari. Erdemli, Anamur, Aydıncık ve Envorun bölgesi bu tip ticari seralarla dolu.

Konya da 4 yılda bir sizin hesabı yakalayacak kar yağar. Bizim sera ticari değil hobi serası bu durum umurumuzda değil.

Montajı yağmur altında çamur içinde 3 kişi tam 2 saatte bitirdik. Bence çok pratik.

Doğru; Bir dolu kaynak içciliği var. Kağıt üzerine, nerenin kaçlık profilden kaç cm kesileceğini nereye ne kaynatılacağını 2,5 - 3 saatte kararlaştırdık. Buna uygun profilleri 3 farklı demir toptancısından 4 saatte topladık. Doğrama ve Kaynak işciliği 1,5 gün sürdü. İş bilenin kılıç kuşananın.

Çatı eğimini içten 115 derece yerine 135 derce verseydik kar problemi çözülmüş olurdu.

Bu seranın tavan eğiminin fazla verilmesinden başka bir değişikliğe ihtiyacı yok. Havalanma için ayrıca masraf etmek gerekmez. İki ucunda çok geniş kapıları var. Ayrıca örtüde bir havalanma alanı yapılabilir, gerek yan yüzeylere ve gerekse direk tavana. Hatta seraya sonradan monte edebileceğimiz yukarı açılır bir hava kapağı imal edebiliriz.

22 yıl bir meslekte uzun süre.

Bu bir hobi serası. Sera diyeceğiz çünkü, etrafındaki iklimden ayrı bir iklime sahip olacağız içeride. Güneş ışınlarından faydalanma miktarını arttıran her faktör sera faktörü olarak değerlendirilir. Örtü altı = sera zaten. İster 20 metre tavan yüksekliği, ister 35 cm adi örtü altı hepsi seradan sayılır teorikde.

İçinde ayakta durabiliyorsak artık ona da ''örtü'' demeyelim. Zaten tek başına ''örtü'' kelimesi sera mekanizmasına yakışmayan bir tabir.

Ben bahçeye, 1750 liraya 11 metre kare hazır satılan bir hobi serasına para verceğime kendim tasarlar yaparım diye düşünerek bu serayı yaptım.

Demiri, boyası, naylonu ve içine koyarız belki diye aldığım fazladan bazı malzeme ile toplam 2500 lira harcadım.

Fakat ne hikmetse herkes çok profesyonel yaklaştı olaya.

Bu sitede tel maşa bir sürü düzenek yapıyoruz. Hangisini, hangi mühendislik değerlerine göre, hangi plana dayanarak yaptık ?

Hepsi de, kafamızdan uydurma, hayal gücümüz ve becerimiz ölçüsünde ortaya çıkan şeyler. Zaten böyle olmalı ki, bir tekamül, bir çeşitlilik bir yaratıcılık ortaya çıksın.

Kaldı ki ben bu serayı çok beğendim. Tam istediğim gibi oldu. Karşıdan baktığım zaman Akdeniz kıyısındaki, inşaat demirinden yapılmış bir çok seradan daha güzel görünüyor. Acelem yok. üzerini aynı estetik bakışımla örter içini de aynı görsel cazibe kuralıyla donatırım.

İyi kötü bir arada olan elektronik, otomasyon ve zirai bilgim var. Hiçbirinde mükemmel olmayabilirim ama bunların bir arada olması beni bir çok yerde bir çok dertten kurtarmıştır. Elim becerikli hayal gücüm fena değildir.

Ayrıca sayın arkadaşlar, amatör uğraşa, vakit geçirirken gelişmeye, hobi faaliyeti diyoruz. Hobi şu şekilde icra edilir diye bir kitabınız var mı ?

Geçen sene ki domates seti yarışmada ikinci, çilek ağacı ise birinci oldu. Bunları da aynı bakış açısı ile yaptım üzerinde bir çoğunuzun, gereksiz, olmamış, şöyle yap, böyle yap diyeceği yerler vardı. Özellikle domates seti Konya dan Ankara ya Japonya üzerinden gitmek gibi bir setti ama ikinci oldu. O çilek ağacına 1 Hd li kamera, 5 laptop hediye edildi. Türkiye genelinde birinci seçildi.

Üzerindeki sistemi pek kimse anlamadı ama görsel bir sihiri vardı elektrikli domatesler çilekler vardı. Bu görsel farkı insanlarda sihir etkisi yarattı. Bu farkı 3 - 5 mühendislik hesabıyla yakalayamazsınız.

Fikir vermek güzel iyi de sen at bu serayı noktasına geldi bu başlık.

Bu seranın tek kusuru bu foruma bir iş yaptık diye ayrıntılarıyla yazılmış olması başka bir kusuru yok.

Eski 31-01-2010, 16:40   #81
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Ben dün seramcıyla görüştüm o sobadan varmış fakat fideliğime yerleştirmek içinde tezgah var ve sadece 50cm yolpayı var ve yakması ayrı bir dert ayrıca riskli ,Kömür alsam burda çalanda olur gibime geliyor ,bu yüzden 5.5mx20m olan ön fideliğime 2 adet ayaklı ufo + fan bağlamayı düşünüyoruz sonuçta Çukurovada don olayları çok nadir ve sanayi elektiriği kullanılıyor seramda ayrıca gece yakılacak hesaplı olacağı kanatindeyim.Ana seramızda marullar 40 gün üzerinde olduğundan gerekmiyor.Sizce nasıl olur kgursan ?
Sn delimus.,1. Kıvırcık serası için ısıtma gerekmez. Bu bitki kolay donmaz Adana da kıvırcığı donduracak soğuk olmaz.
2. Diğer başka bitkiler , tohumçimlenme , çelik köklendirme için ise alttan ısıtmalı sistemler, tezgahlar (elektrikli) daha pratik ve ucuz olur. Sn Mtuncer (Ağaölar net de) ısıtma sisemi yapıyor muş. irtibat kurmanızı öneririm.
3. Kıvırcık için Ufo elektrikli ısıtıcıvs. ekonomik olmaz, Çarşıdan alacağınız kıvırcığın parasını (belki de daha fazlasını) elektriğe vermiş olursunuz.
4. Ha illa da serayı ısıtmak istiyorum diyorsanız; Bizim "Kurbağa soba" dediğimiz basit bir odun sobası zaman zaman 1-2 odun atılarak ısıtma sağlayabilir.

Eski 31-01-2010, 16:55   #82
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shrub Mesajı Göster
Sayın K. Gursan Dediklerinden yola çıkarak şunu eklemek isterim. Ben Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesindeki birçok serayı görme imkanım oldu. Yalova bölgesinin genelide plastik sera(veya yüksek tünel) tarzında yapılarla dolu. Evet gerçekten iyi bir demirci ustasıyla yapılamıyacak bir sera yok. Türkiye'de sera imalatı ve kurulumu yapan birçok firma var. Bu firmaların bazıları tüm aksamlarının(metal profil) üretimini yapmayla işe başlayan sonuçta metal sanayinin insanları. Yapılan projeler ve önerilerde genelde yüksek iç hacimli seralar tarzında. Eğer yaptığınız iş orta düzey ve hobby amaçlıysa; plastik örtü malzemeli, galvanizli çelik profilli, uygun havalandırma oranına sahip, istenildiği ölçüde çeşitli otomasyon düzeneklerinin ilave edilebileceği bir sistem yetebilir. Ama finansmanın sağlam olduğu koşullarda cam sera yapmak daha sağlıklı ve uzun vadeli bir yatırım olmaktadır. Plastik seralar genelde Akdeniz havzası ülkeleri için önerilebilir.Örneğin; İspanya,İtalya,Tunus,Türkiye, Mısır....... Gerçek anlamda Sera yapımı ciddi bir prosestir ve ülkemizdeki gibi demirci ustalarının yaptığı bir işten çok mühendislik hesaplarına dayalı bir iştir.Kendimizde bahçemize, terasımıza, boş arsamıza yüksek tünel benzeri plastik hatta cam seralar yapabiliriz. Aşırı yağış(özellikle kar ve sağanak yağışlar), kuvvetli bir rüzgarda geldiğinizde seranızın yerinde yeller esebilir. Akdeniz ve ege bölgesinde değişik iklim şartlarında üreticilerin çektiği bir çok sorun var bu konuda.
Saygılarımla,
Sn shurp., Dediğiniz gibi sera bir mühendislik tekniği gerektiren bir yapı. Burada söz konusu olan "Örtü" . Kısaca bitkileri, yağmur,rüzgar kar vs. den koruyacak bir yapı. Basit ve pratik. Çünki Türkiyenin iklim koşulları Kuzey ülkelerinden farklı, ve Akdeniz ülkeleri ile benzer. Bu nedenle basit örtüler bitkileri belli zamanlarda koruyor ve gel,şmelerini durdurmuyor.

Bu yapılar da her bölge için farklı gelişmiş durumda. Antalya da başka , Yalova da başka dır. Yalovada ki sistem ; 1 1/4" demirleri yay şeklinde büküp üzerine naylonu eteklerinden toprak bastırarak GERGİN şekilde örtmak ve kafalardan havalandırma sağlamaktır. Şimdilik bu sistem iş görüyor. Tabi Blok denilen yapılarda var ama maliyeti artırıyor.

Bu arada daha basiti ise (Genelde zeytin fidancılarının kullandığı) 3/4 boruyu yay şeklinde büküp yere sabitlemek üzerine naylon örtü geçirmek tir. Boyutları : 3,5 en, 2,0 civarı yükseklik ve istenildiği kadar uzunluk. Yaylar 2m. aralıkla dizilir.20 m uzunluk kaba maliyeti 1000 TL civarı.

Eski 31-01-2010, 17:50   #83
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
İçiçe geçen demirler dahil tüm demirler fırınlı galvaniz boya ile boyalı, çabucak paslanmasın diye. şu an yağmurun altında açıktalar henüz pas lekesi oluşan bir yer ortaya çıkmadı. Belki hiç söküp takmamız da gerekmeyeceğinden bu söylediğinizin çok fazla bir anlamı yok.

Dört yanı 2 metre duvar, duvarların seraya yakınlığı 10 metre ortalama ve sera duvar arası 5 -6 metrelik çam ağaçları ile dolu. Rüzgarın serayı uçurması bence burada mümkün olmaz.

Naylonu henüz örtmedik. Örteceğimizde de klasik bir yola örtmeyeceğiz. Daha bir şekil düşünmedi isem de muhtemelen gayet gergin düzgün bir örtü olur.

Ayakların arası 1,5 metre. Sitede Envor un bazı sera resimleri var. Rüzgara açık, Akdeniz yağmuruna maruz. Ana demir aralıkları 2 metreden fazla görünüyor. Profiller bizimkinden ince. Sera ticari. Erdemli, Anamur, Aydıncık ve Envorun bölgesi bu tip ticari seralarla dolu.

Konya da 4 yılda bir sizin hesabı yakalayacak kar yağar. Bizim sera ticari değil hobi serası bu durum umurumuzda değil.

Montajı yağmur altında çamur içinde 3 kişi tam 2 saatte bitirdik. Bence çok pratik.

Doğru; Bir dolu kaynak içciliği var. Kağıt üzerine, nerenin kaçlık profilden kaç cm kesileceğini nereye ne kaynatılacağını 2,5 - 3 saatte kararlaştırdık. Buna uygun profilleri 3 farklı demir toptancısından 4 saatte topladık. Doğrama ve Kaynak işciliği 1,5 gün sürdü. İş bilenin kılıç kuşananın.

Çatı eğimini içten 115 derece yerine 135 derce verseydik kar problemi çözülmüş olurdu.

Bu seranın tavan eğiminin fazla verilmesinden başka bir değişikliğe ihtiyacı yok. Havalanma için ayrıca masraf etmek gerekmez. İki ucunda çok geniş kapıları var. Ayrıca örtüde bir havalanma alanı yapılabilir, gerek yan yüzeylere ve gerekse direk tavana. Hatta seraya sonradan monte edebileceğimiz yukarı açılır bir hava kapağı imal edebiliriz.

22 yıl bir meslekte uzun süre.

Bu bir hobi serası. Sera diyeceğiz çünkü, etrafındaki iklimden ayrı bir iklime sahip olacağız içeride. Güneş ışınlarından faydalanma miktarını arttıran her faktör sera faktörü olarak değerlendirilir. Örtü altı = sera zaten. İster 20 metre tavan yüksekliği, ister 35 cm adi örtü altı hepsi seradan sayılır teorikde.

İçinde ayakta durabiliyorsak artık ona da ''örtü'' demeyelim. Zaten tek başına ''örtü'' kelimesi sera mekanizmasına yakışmayan bir tabir.

Ben bahçeye, 1750 liraya 11 metre kare hazır satılan bir hobi serasına para verceğime kendim tasarlar yaparım diye düşünerek bu serayı yaptım.

Demiri, boyası, naylonu ve içine koyarız belki diye aldığım fazladan bazı malzeme ile toplam 2500 lira harcadım.

Fakat ne hikmetse herkes çok profesyonel yaklaştı olaya.

Bu sitede tel maşa bir sürü düzenek yapıyoruz. Hangisini, hangi mühendislik değerlerine göre, hangi plana dayanarak yaptık ?

Hepsi de, kafamızdan uydurma, hayal gücümüz ve becerimiz ölçüsünde ortaya çıkan şeyler. Zaten böyle olmalı ki, bir tekamül, bir çeşitlilik bir yaratıcılık ortaya çıksın.

Kaldı ki ben bu serayı çok beğendim. Tam istediğim gibi oldu. Karşıdan baktığım zaman Akdeniz kıyısındaki, inşaat demirinden yapılmış bir çok seradan daha güzel görünüyor. Acelem yok. üzerini aynı estetik bakışımla örter içini de aynı görsel cazibe kuralıyla donatırım.

İyi kötü bir arada olan elektronik, otomasyon ve zirai bilgim var. Hiçbirinde mükemmel olmayabilirim ama bunların bir arada olması beni bir çok yerde bir çok dertten kurtarmıştır. Elim becerikli hayal gücüm fena değildir.

Ayrıca sayın arkadaşlar, amatör uğraşa, vakit geçirirken gelişmeye, hobi faaliyeti diyoruz. Hobi şu şekilde icra edilir diye bir kitabınız var mı ?

Geçen sene ki domates seti yarışmada ikinci, çilek ağacı ise birinci oldu. Bunları da aynı bakış açısı ile yaptım üzerinde bir çoğunuzun, gereksiz, olmamış, şöyle yap, böyle yap diyeceği yerler vardı. Özellikle domates seti Konya dan Ankara ya Japonya üzerinden gitmek gibi bir setti ama ikinci oldu. O çilek ağacına 1 Hd li kamera, 5 laptop hediye edildi. Türkiye genelinde birinci seçildi.

Üzerindeki sistemi pek kimse anlamadı ama görsel bir sihiri vardı elektrikli domatesler çilekler vardı. Bu görsel farkı insanlarda sihir etkisi yarattı. Bu farkı 3 - 5 mühendislik hesabıyla yakalayamazsınız.

Fikir vermek güzel iyi de sen at bu serayı noktasına geldi bu başlık.

Bu seranın tek kusuru bu foruma bir iş yaptık diye ayrıntılarıyla yazılmış olması başka bir kusuru yok.
Değerli arkadaşım., Alınganlık göstermenize gerek yok. Ben sizin seranızı ve emeğinizi ne küçümsedim, ne de işe yaramaz dedim. Pratik olarak karşılaşacağınız zorlukları önünüze sermeye çalıştım. Amacım eleştiri değildi. Bunu da şimdiye kadar karşılaştığım olaylara dayanarak yazdım.

Diyorsunuz ki etrafı duvar benim seram rüzgardan uçmaz. Ama size dayanarak bu serayı ben yaparsam ne olacak? Duvar arası mı aramalıyım? Burası bir paylaşım sitesi. İnsanlar yaptıklarını/bilgilerini diğerleriyle paylaşıyor. Bu paylaşım esnasında bana göre bazı bilgiler yanlış veya yetersiz ise bunları da ortaya koymak gerekir diye düşündüm bu amaçla yazdım. Bana göre yanlış olan size göre doğru olabilir, itirazım yok. Bu durumu bilgileri kim kullanırsa o değerlendirsin derim.

Size kolay gelsin der, başarılar dilerim.

Eski 31-01-2010, 18:51   #84
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Kgursan normal serada bizde ısıtma kullanmıyacaz sadece yeni çimlenmiş fidelerimiz için gerekirse yani bu sene şuana kadar 3 gece 0 derecenin altında gördük yani sadece 0 derecenin altındaki gecelerde yakıcaz.

Eski 31-01-2010, 19:50   #85
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
marullarda ısıtma

Değerli arkadaşlar birbirimizi eleştirip kırmaktansa yaşadığımız ve yaşayarak çözümlere ulaştığımız bilgi birikimlerimizi buraya aktarmak en güzelidir bence, bende kıvırcık marul üretimi ile uğraşmaktayım önce hobi diye başlayıp daha sonra ticari olarak ama amatörce yapmakta olduğum için henüz profösyönel olamadım kısaca Yozgatta uzunluk 15m, en 6m, olmak üzere toplam 90m2lik kendi yapmış olduğum ahşaptan bir seram var şu anda içinde 1000 adet funl cinsinden kıvırcık marul var, son günlerde eksi 10 ları gören geceleri bile ısıtma yapmadım ve marullarımda en ufak bir donma bile yaşamadım ve gayette sağlıklılar ısıtmaya gelince ne yaaparsak yapalım marullar için masraflı oluyor, ben her yolu denedim ama en hesaplısı takdir edersinizki hiç yakıtsız olanı birde sizler Adana ikliminden bahsediyorsunuz bence oralarda bırakın ısıtmayı soğutma siistemini düşünmelisiniz bilmem anlatabildimmi?.

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 22:58   #86
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn akinselçuk

Sizin yaptıklarınıza bakarak ne kadar deneyim kazananlar olduğunu,yaptığınız çalışmaların takdire şayan olduğunu ayrıca belirtmeliyim. Sizi eleştiren arkadaşın farkına varamadığı tek şey bu yapılan çalışmaların bir hobi olarak başlayıp üzerinde fikir yürütülerek en iyisini bulmaya çalışmak olduğunu unutmamak gerekir.
Daha da garip olan durum siz her ayrıntıyı yazarken engin deneyimi olan arkadaşımızın hata olarak düşündüğü konulara temas etme gereksimini neden sera yapımı bitince en ayrıntısına kadar yazma gereği duydu. Buda benim anlayamadığım bir konu.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 03:51   #87
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
şişme çadır alternatif olabilir mi?

sera tartışmalarını gördüm altenatif ne olabilir diye düşünürken aklıma şişme çadırlar geldi. Yarım saatte 1000 m2 lik alan. Çadırın üstü şeffaf sera noylonu ile kaplanabilir. Tek sorun herhalde şişirmek olacaktır. Yarım saatte 1000m2 lik alan hizmetinizde.
Çinden bir tedarikçi ile mesajlaştım. 1000 m2'lik bir çadırı 10900 (onbin dokuzyüz) dolara teklif ediyor. Ne dersiniz?
mesajın orijinali ve türkçesini aşağıda veriyorum.

Thank you for your inquiry.
This is Jimmy,from Sunway manufacturing LTD.
Are you interested in inflatable tent for 1000m2?
We have one kind of STE-043P, The size is 50MX20MX10M,,with nine arches.Make for two parts, with nine pcs 2HP CE blowers
The price is USD10900 total
Could you tell me your nearest post?so I could quote you the shipping cost to Turkey soon,
As any questions,*** feel free to contact with me soon!

türkçesi:
Sorgunuz için teşekkür ederiz.
Bu Jimmy Sunway imalat is from LTD.
Sen şişme çadırında 1000m2 için ilgileniyor musunuz?
Biz STE bir tür-043P, boyutuna sahip 50MX20MX10M, iki bölümden dokuz arches.Make ile dokuz adet 2HP CE üfleyiciler ile
Fiyat USD10900 total
Size en yakın posta bana anlatır mısınız? Yüzden Türkiye'ye nakliye maliyetinin yakında teklif verebilir,
Herhangi bir soru, *** beni yakında temas kurmaktan çekinmeyin!

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 08:44   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Konuda bildiğim tek şey bu şişme diye bahsettiğiniz cadırlar sürekli hava kaçırdıklarından sürekli motorun çalışması gerekli burada gerekli olacak olan kaç metre karede ne kadar hava kaçırıyor ve ne kadarlık (kaç Wattlık) bir motorla bunu ayakta tutabileceğimiz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 10:24   #89
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın arkadaşlar !
Sabahtan beri yorumları okuyorum . kgursan bey , çok uzun zamandır seralarla ugraşıyor , deneyimi fazla . Her yigidin yogurt yiyişi degişik oldugu gibi , her yoreninde sera yapımı degişik oluyor . Hava şartları , iklim şartları , yetiştirilecek bitki şartları vs . bunlara tesir ediyor . Eger siz amatorce bir sera yapacaksanız yine başka altarnatif oluşuyor . Turkiyenin en buyuk sera da uretim merkezlerinden , Kumluce ve Demre de , dar yanyana dizilmiş tunel seralar mevcut . Genellikle domates uretiyorlar . Kaş taki seralarda kabak uretiyorlar , oralarda kar yagmadıgı için ahşaptan ( sanayi eksikligi var ) yapmışlar .
Bende ufak amator bir sera için fikrimi yazmak istiyorum . Çok ruzgar tutmuyorsa , yarım parmak borulardan mini sera yapımı . Kaç sıra yapacaksanız ( ortalama 50 cm ara ile ) o kadar boruyu yanyana kaynatınız . Yere veya iş yerine çizeçeginiz ara çapı ile , boruları 3 top denilen kıvırma makinasında kıvırınız . En az 20 cm den geçireceginiz boru çapındaki pulları ustten kaynatınız .Yerin durumuna gore , bir ust boru çapındaki boruları istedigini derinlikte , hepsi ayni yukseklikte çakınız . Yaptıgınız boruları yere çaktıgız borulara geçiriniz . Alttan birer delik delip civata ile baglayınız . Seranızın devrilmemesi için tepe hizasından birleştirme borusu ile saglamlaştırınız .Daha teferriyata girmeyecegim , İstediginiz zaman soker , istediginiz kadar uzatırsınız . Kapıları siz tasarlayınız . Kamil beyin dedigi gibi naylonları toprakla saglamlaştırınız . Herkese selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 15:17   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seazone Mesajı Göster
Konuda bildiğim tek şey bu şişme diye bahsettiğiniz cadırlar sürekli hava kaçırdıklarından sürekli motorun çalışması gerekli burada gerekli olacak olan kaç metre karede ne kadar hava kaçırıyor ve ne kadarlık (kaç Wattlık) bir motorla bunu ayakta tutabileceğimiz.
Bu şişme seralarda şişirmek için çok yüksek başınçla sıkıştırılmış karbon dioksit tüpleri kullanıyorlar. Bir kez şişirilince öyle kalıyor. İnanılmaz bir hızla şişiyor. Patlatılmadığı sürece sorun yok. karbondioksit tüpü bulunazsa kompresörle de şişirilebilir.

Fakat patlama sorunu, birinin bıçaklaması sorunu ve rüzgara mukavemet sorunu her zaman başta olacak. Gene de tak kullan sistemler için pratik bir çözüm sayılır.

Bu sera tipine de profesyonel sera muamelesi yapılacak olursa drenaj, rüzgar ve havalandırma gündeme getirilebilir.

15 bin lira 1000 m2 için belki fena değil ama kalıcı mukavim bir sera olmayacağını hesaba katmak gerek.

Düzenleyen akinselcuk : 04-02-2010 saat 03:19

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024