agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2011, 19:35   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2011
boşver sen marifet serada değil zaten öle **** böle üzerini örtmemiz yeterli.önemli olan içinde neler yapabileceğimiz

mehmetdeveci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 14:18   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Arkadaşlar amatör sera işne yeni atıldım. Fakat acemiliğimden olacak naylonun bazı yerlerini ufakta olsa yırtım sizden riçam yırtık yeri nasıl tamir edebilirim bilgilendirirseniz sevinirim ******...

pahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 07:53   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Sayın pahce,

Sera tamiri için kalın bantlar satılmakta. Bunların kalite kalite fiyatı değişiyor. Koli bandı gibi ama daha kalın ve kaliteli. Güzel yapışıyor, yağmurdan etkilenmiyor. Yalnız yapıştırırken o bölgeyi kurulayıp tozdan arındırmalısınız. Sera naylonlarını aldığınız yerden temin edebilirsiniz. Bir de seranızı nasıl oluşturuyorsunuz bilmiyorum ama seracıların kullandığı dairesel klipslerden kullanıyorsanız bunları geçirirken naylon ile arasına mutlaka kalın bir parça koruyucu naylon vs. birşey daha koymalısınız. Zira klipslerin kenarlarındaki naylonlar ufak bir rüzgarda bile yırtılabilir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

mrduran beğendi.
KRTL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 15:03   #124
Yeni Üye

muratcan7's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2012
Projenizi ve azminizi çok takdir ediyorum Sayın akinselcuk.

Pek çoğumuzun hayalgücü yapabileceklerimizin de ötesinde olsa da maddi imkanlar buna müsade edemeyebiliyor. Ben de en kısa zamanda bir tarla alıp topraksız tarım denemelerim için bir sera düşünüyorum. Sizin projenizde kullandığınız yöntemler ve karşılaştığınız sorunlar benim düşünceme ışık tutar nitelikte. Özellikle çatı kısmının eğimi, sera kaplama malzemesinin gergin olması gerektiği gibi konular çok önemli.

Seranızın son hali nedir acaba? Ve topraksız tarıma geçebildiniz mi ?

muratcan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 16:59   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
100m2 lik modüler serayı ortaya çıkarırken tek sefede oldukça pratik bir şey başardığımızı düşünmüştüm.

Bir panelvanla nakladilebilen herkes tarafından kolayca beton işçiliği olmadan kurulabilen istendiğinde yeniden sökülüp taşınabilen ve fazla bir paraya mal olmayan bir düzendi istediğimiz. Sağlam olması , rüzgara dayanması ve çürümemesi de diğer avantajlarıydı.

Bunların hepsini yakaladık.

İlk kurduğumuz yerden söküp okulun bahçesine taşıdık. İçinde bir sürü çiçek ve bir mahalleyi bir yaz besleyen domatesler yetiştirdik.

Okulda çok iş gördü. Amatör yetiştirici içinde oldukça ideal bir sera idi.

Bu sera geçtiğimiz yıl sadece tavanı naylonlu yan duvarlar açıkta iken ayakların yer bağlantıları sökülmüş ve okulda hiç kimsenin bulunmadığı bir zamanda şiddettli bir rüzgara maruz kaldı. Ben okula ulaştığımda rüzgar serayı tam ikiye katlamış buldum. Ayakları yerde betona açılmış yuvarlak oyuklar içindeydi. Ama serbestti. Bir uçtaki sağdan ve soldan bir kaç ayak yuvasından çıkmış diğer tarafın tavanı üzerine bükülmüş hale gelmiş.

Bükülen modülü söküp attık. Kalan kısmı birleştirip bir süre daha kullanmaya devam ettik. Daha sonra toprak üzerine 1200 m2 lik başka bir sera kurdurduk. Büyük sera hala duruyor. Modüler seramız artık hurdacıda.

Bu sera bozulmasaydı içine öğrenciler için topraksız tarım düzeneği kurulacaktı. Kudret beyden sera bekçisi almayı planlıyorduk okul için. Hatta tezgahların bir kısmı yapılmıştı. Beton zemin üzerine kurunca çok da güzel olmuştu. Şimdilik topraksız tarım planları okul için beklemede. Büyük topraklı seranında naylon sorunları var. Gelip yapacaklar diye bekleniyor. MEB ne derse o.

mrduran beğendi.
akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 00:34   #126
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Çok ilginç bir konu . 2009 da başlayıp hala güncellliğini koruyabiliyor. Akın Hoca hem öğreniyor hem öğretiyor. Ve konuya meraklı olanlara yeni ufuklar açıyor. Beni bile seracı yaptı . Verdiği bilgiler ile bizleri seracılığa heveslendirip yüreklendirdiği için içten teşekkürler ediyorum. Sınıfta dersi sessiz sedasız izleyen bir öğrenci gibi izledim. Ve çok şeyler öğrendim. Ve uygulamaya koyma cesareti buldum.Teşekkürler.

mrduran beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 00:47   #127
Ağaç Dostu

Benim seram

2009 dan bu yana öğrendiklerimle yapmaya çalıştığım seram . İçinde marul ve ıspanaklarım yeni filizlendi. Son halinde sera naylonunun hiç bir yeri açıkta değil.Yerle birleştiği yerde tamamen toprakla örtüldü.

Eklenen Resimler

Tika, wubıh07, Adil ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 14-11-2012 saat 00:50 Neden: imla ve eksik tamamlama
Eski 14-11-2012, 08:25   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Huyhuyhuy,
Seranız hayırlı, uğurlu olsun. İçine de tam bu mevsimde olacak bitkileri seçmişsin. Sanıyorum havalandırmaları açmayı sonraya bırakmışsın. Geç kalmadan pencere yapmayı ihmal etme. Bir de naylonun sarkan uçlarına toprak atmışsın gibi görünüyor. Yağmur o toprakları götürürse naylon boşa çıkar ve kuvvetli rüzgarda zarar görür. Uçların bittiği yerde seranın etrafını 25 cm. Kadar kazıp arık gibi yapıp ve naylonu bu arığın içine sarkıttıktan sonra arığın içini toprakla doldurursan naylon hareket edemez.
Sera hakkında biraz bilgi verirsen okuyanlar açısından faydalı olur. Yani kaç mt2 dir, hangi malzemelerden kullanıldı, kaça çıktı? Gibi merak edilen sorular olacaktır. Çalışmalarında kolaylıklar diler, sevgilerimi sunarım.
Halil Balaban

mrduran beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 21:06   #129
Ağaç Dostu

Nasıl yaptım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sayın Huyhuyhuy,
Seranız hayırlı, uğurlu olsun. İçine de tam bu mevsimde olacak bitkileri seçmişsin. Sanıyorum havalandırmaları açmayı sonraya bırakmışsın. Geç kalmadan pencere yapmayı ihmal etme. Bir de naylonun sarkan uçlarına toprak atmışsın gibi görünüyor. Yağmur o toprakları götürürse naylon boşa çıkar ve kuvvetli rüzgarda zarar görür. Uçların bittiği yerde seranın etrafını 25 cm. Kadar kazıp arık gibi yapıp ve naylonu bu arığın içine sarkıttıktan sonra arığın içini toprakla doldurursan naylon hareket edemez.
Sera hakkında biraz bilgi verirsen okuyanlar açısından faydalı olur. Yani kaç mt2 dir, hangi malzemelerden kullanıldı, kaça çıktı? Gibi merak edilen sorular olacaktır. Çalışmalarında kolaylıklar diler, sevgilerimi sunarım.
Halil Balaban
Resimde görüldüğü gibi önce örtünün toprakla örtülmesi işlemi zayıfdı. Sonradan takviye ettim. Şimdiki hali çok daha iyi yani sağlamlaştırdım. Kapının hemen yanında karşılıklı havalandırma pencereleri var. Ayrıca üstte karşılıklı açılır kapanır havalandırmaları var.

Sera siyah borudan yapıldı. Önce yere bir metre borular çakıldı. 50 CM toprak içine çakıldı. Bu toprağa çakılan boruların ortasında bir delik ve yukarıdan geçecek boruyu taşıyacak çelik civatalar var. Eğriler bu borulara geçirildi. ve vidalandı. Montaj öncesi bütün borular antipas ile iki kat boyandı. Örtü olarak 36 aylık UV özellikli naylon kullandık.
Maliyet olarak tamamı 2750 TL tuttu.
Sera 20 metre boyunda 6 metre eninde.
Sulama sistemi için bir tonluk bir depo ve damla sulama sistemi yapıldı. Ayrıca tokumdan ıspanaklar ve marullar çıkana kadar kullanmak için basit bir yağmurlama sistemi yaptım.
Seranın içini önce pat pat denilen makina ile sürdürdüm.Üzerine yanmış koyun gübresi serdim. Ve güzelce tırmık ile düzelttim. Sonra tohumları atıp bir tırmık daha çektim. Yağmurlama sistemini 24 saat çalıştırarak can suyunu verdim . Bazı tam ıslanmamış yerleri hortum ile sulayarak takviye ettim. Ve sera içi sıcaklığı 15 derece civarlarında bir hafta sonunda ilk filizleri gözlemledim. Şu ana kadar yaptıklarım bunlar. Şunu belirteyim , bu konuda hiç bir bilgim ve denemem yoktu. Sadece Bu siteyi sürekli izlerim . Ve buradan öğrendiklerimle balkonda bazı denemelerim oldu. Bu konuda Akın hocanın yayınları ve Kudret Tezel hocamın hem yayınları ve hem de buluşup görüşmelerimiz sırasında öğrettikleri Ve yüreklendirmesi beni bu serayı yapmaya cesaret etmemin en önemli faktörüdür. Her iki hocama ve bu sitede bilgilerini paylaşan istifade ettiğimiz dostlara içten teşekkürler ediyorum.

alimallah ve mrduran beğendi.
Eski 14-11-2012, 21:14   #130
Ağaç Dostu

Nasıl yaptım

Bu resimde zannederim havalandırma pencereleri daha iyi görünüyor. Ve yorgun işçiler, ben ve yardım sever komşularım her iki yanımda

Eklenen Resimler

Turgay78, Tika, Adil ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-11-2012, 21:23   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize emeğinize sağlık sayın huyhuyhuy. Negüzel hem doğanın tadını çıkarıyorsunuz hemde seranın. Darısı başımıza. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin Size ve yardım sever komşularınıza selamlar. Tabii bu arada enkısa zamanda topraksız parkuruda görmek istiyoruz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 21:39   #132
Ağaç Dostu

Hocam sizin katkılarınız olmasa asla başaramazdım. Topraksız parkur zannederim mart nisan gibi en geç devrede olur. Sistemin kurulma aşamasına geldim sayenizde. SERA BEKÇİLİ bir topraksız parkuru çalışmalarına derhal başlıyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Eski 15-11-2012, 22:47   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Hocam pek sevindim görünce. Sanki kurduğun sera bizim evin bahçesindeymiş gibi hissettim.

Çok iyi yapmışsın. Tebrik eder başarılar dilerim.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 19:07   #134
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn Huyhuyhuy., Dışarıdan fotolara bakınca güzel bir sera yapmışsınız, naylon iyi gerilmiş ve tüneller düzgün dizilmiş. Tebrik ederim. Ancak biraz pahalı olmuş gibi ama sanırım fazla önemli değildir.

benim asıl değinmek istediğim nokta: Kenarlarda naylonu toprak ile bastırırken toprağı fazla koyun ki yağmurda yıkanmasın ve naylon üzeri boşalmasın. Yoksa rüzgarda naylon uçar gider. Diğer taraftan kenarlara hafif bir hendek-kanal (su gideri) açın ki yağmur suları aksın ve seraya dolmasın. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 19:42   #135
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
seranız hayırlı olsun
havalandırma konusunu basite almayın
hatta tohumlar filizlendiği gibi gündüz yan havalandırma kapılarını ve ön kapıları kaldırın
gece kapatıp gündüz açın
geçen yıl bende dometes biber fidesi yetiştrmek üzere küçük bir sera yapmıştım
soğuktan korucağam diye havasız bir ortamda hastalıklar cirit attı
neyse nekadar yazsak siz bunu tecrübe ettikten sonra vuku bulcak

mrduran beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 22:57   #136
Ağaç Dostu

seram

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Hocam pek sevindim görünce. Sanki kurduğun sera bizim evin bahçesindeymiş gibi hissettim.

Çok iyi yapmışsın. Tebrik eder başarılar dilerim.
Akın hocam doğru hissetmişsin bu seranın yapımında senin anlattıklarından çok istifade ettim.Yapımı esnasında neyi nasıl yapacağım konusunda takıldığım yerlerde sizin yazılarınızı aklımdan geçirerek çözdüm. Akın hocam Kudret hocamı da sizin sayenizde tanıdım.Ve çok istifade ettim .Ve tanıdığıma gerçekten memnun oldum. Allah her ikinizin de gönlünün muradını versin . Kudret hocam ödev verdi .Emir telakki ettim . Ve topraksız parkuru yapmaya başlıyacağım. Tabii sera bekçili olmazsa olmaz.

Eski 16-11-2012, 23:07   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Huyhuyhuy., Dışarıdan fotolara bakınca güzel bir sera yapmışsınız, naylon iyi gerilmiş ve tüneller düzgün dizilmiş. Tebrik ederim. Ancak biraz pahalı olmuş gibi ama sanırım fazla önemli değildir.

benim asıl değinmek istediğim nokta: Kenarlarda naylonu toprak ile bastırırken toprağı fazla koyun ki yağmurda yıkanmasın ve naylon üzeri boşalmasın. Yoksa rüzgarda naylon uçar gider. Diğer taraftan kenarlara hafif bir hendek-kanal (su gideri) açın ki yağmur suları aksın ve seraya dolmasın. Kolay gelsin.
Hatırlatmanız için içten teşekkürler.
Fotodan sonra naylon üzerindeki toprak miktarı artırıldı . Ve oldukça sağlamlaştırıldı.

yağmur suları seraya dolma konusunda endişe edilecek bir durum yok. Arazi çok düz ve toprak yağmurlarla göllenme yapmayan, yağan yağmuru emen ve yaklaşık 80 -100 cm dibe kadar yağmur suyu toprağın içine giriyor. 80-100 CM de killi toprak başlıyor.

Her tür hatırlatma ve eleştiri bizim için çok kıymetli. Biraz pahalı olmasının bir çok nedeni var. Malzeme tedariki bizim oralarda çok kolay değil. Ve her malzeme oldukça pahalı elde edilebiliyor. Bir de yukarıdaki yazımda yanlış anlatmışım. Seranın malzemelerini siyaH boru demişim .Yanlış olmuş. Sera malzemeleri galvanizden yapıldı. Siyah boruyu serayı korumak için etrafını telle korumaya almak için kullandım.

Eski 16-11-2012, 23:14   #138
Ağaç Dostu

Seram

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
seranız hayırlı olsun
havalandırma konusunu basite almayın
hatta tohumlar filizlendiği gibi gündüz yan havalandırma kapılarını ve ön kapıları kaldırın
gece kapatıp gündüz açın
geçen yıl bende dometes biber fidesi yetiştrmek üzere küçük bir sera yapmıştım
soğuktan korucağam diye havasız bir ortamda hastalıklar cirit attı
neyse nekadar yazsak siz bunu tecrübe ettikten sonra vuku bulcak
İkazınıza teşekkürler. Havalandırmayı bizim oradaki ilçe ziraat müh. arkadaşlar kapı yanında bir açılır kapanır pencere ve tam karşısına pencere ile yapmamızı önerdiler. Ben bunlara ilave olarak tepeye yakın bir yere karşılıklı pencereler ilave ettim. Gündüzleri ihtiyaç oldukça alt pencereleri açıyoruz. Yukarıdaki küçük pencerelerden biri gece de azıcık açık bırakıyorum .Geçen gün (on gün önce) Sabah seranın içinde çok güzel bir kuş (çok güzel renkleri vardı.) tohumların cazibesine kapılıp içeri girmişti. Ve Toprak üzerinde kalan ve kendi çabası ile topraktan çıkardığı tohumlar ile sabah kahvaltısı yapıyordu.

mrduran beğendi.
Eski 16-11-2012, 23:54   #139
Ağaç Dostu

Belki önemli olmayabilir. Ama bu seranın yapımında hiç kaynak yok sadece çelik vidalar ile monte edildi. Bunun iki nedeni var.Birincisi kaynak yapmak benim için zor ve kaynak motorum yok. İkincisi Akın Hocamın sökülür takılır bir sera yapma çabası vardı . Ondan esinlendim. İstenirse üç arkadaş ile , bir saatte sökülür. Bir kaç saatte de monte edilebilir. Sadece tavandaki üçgenler kaynaklı olarak dışarıda yapılıp getirildi. Birleşme yerleri balyozla ezilerek delikler açıldı.

mrduran beğendi.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 16-11-2012 saat 23:58 Neden: eksik cümle ilave edildi
Eski 17-11-2012, 11:23   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Huyhuyhuy,
Görüldüğü gibi yorumlargenellikle aynı. Havalandırma, naylonun yere sabitlenmesi konuları tüm yorumlarda ortak payda. Benim cıhazımda (telefon ekranında) yukarıda var dediğiniz pencereler görülmüyor. Onun için yazmıştım. Sanırım diğer arkadaşlar da o pencereleri görmemişler. Bu işin önemli kuralı şudur. Yüzey alanının 1/5=%20 si kadar açıklık bırakmanız gerekir. Aksi halde içerinin rutubeti (özellikle yazın) çok fazla artar. Buda istenmeyen sonuçlar doğurur. Tavana pencere yapmanız çok iyi olmuş. Çünkü ısınan hava yukarı çıkar orada birikir, su buharına dönüşür. Belli bir yoğunluğa gelince de yağmur damlaları gibi aşağı yağar. Bu da yine bitkilerin yapraklarında zarara ve hastalıklara sebep olur. Özellikle domateste pas hastalığı yapar. İyi günler ve kolaylıklar dilerim. Sağlıkla kalın.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 12:38   #141
Ağaç Dostu

seram

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sayın Huyhuyhuy,
Görüldüğü gibi yorumlargenellikle aynı. Havalandırma, naylonun yere sabitlenmesi konuları tüm yorumlarda ortak payda. Benim cıhazımda (telefon ekranında) yukarıda var dediğiniz pencereler görülmüyor. Onun için yazmıştım. Sanırım diğer arkadaşlar da o pencereleri görmemişler. Bu işin önemli kuralı şudur. Yüzey alanının 1/5=%20 si kadar açıklık bırakmanız gerekir. Aksi halde içerinin rutubeti (özellikle yazın) çok fazla artar. Buda istenmeyen sonuçlar doğurur. Tavana pencere yapmanız çok iyi olmuş. Çünkü ısınan hava yukarı çıkar orada birikir, su buharına dönüşür. Belli bir yoğunluğa gelince de yağmur damlaları gibi aşağı yağar. Bu da yine bitkilerin yapraklarında zarara ve hastalıklara sebep olur. Özellikle domateste pas hastalığı yapar. İyi günler ve kolaylıklar dilerim. Sağlıkla kalın.
Halil Balaban
İkazınıza çok teşekkürler. Galiba Antalya'dasınız. Benim sera Bolu'da ve 850 rakımlı bir yerde. Bizde soğutmadan ve nemden daha çok kışın don ve kırağı sorunu var. Ama yine de havalandırma konusunun ihmal edilmemesi konusunda haklısınız. Ve dışarıda hava sıcaklığı 10 derece iken havalandırma yapmayınca içeride ısı 16-17 derece ve içeri girince gözlük camlarının tamamen buğulanması görülülebiliyor. ve hemen camları açma telaşına düşüyorum. Galiba bu konuda bir otomasyon düşünmeliyim. Isı ve nem oranını ölçen ve bir motor vasıtasıyla havalandırmayı sağlayan basit bir sistem düşünülmeli. Çok zor olmasa gerek . Biraz araştırma yapmakta fayda var.Yapıcı ve yönlendirici eleştirilerinize çok teşekkürler.

mrduran beğendi.
Eski 17-11-2012, 15:20   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili huyhuyhuy,

Çalışmalarınızı takip ediyorum, ve sizi gönülden tebrik ediyorum.

Evet Halil Balaban ağabey çok önemli bir konuya değinmiş, havalandırmanın kısıtlı olması veya sürekli kapalı olması demek, fotosentez sıkıntısı demek buda bitki gelişimi ve hastalık-zararlıların oluşması demektir.

Belirttiğiniz havalandırma otomasyonu üzerinde çalışıyorum şuan.
en geç 1 hafta içerisinde montajı bitireceğiz fotoları 'cocopeatte sırık salatalık' konusu altında paylaşacağım, oradan takip edebilirsiniz.

Kolaylıklar diler saygılarımı sunarım...

mrduran beğendi.
yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 15:29   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili huyhuyhuy,

Çalışmalarınızı takip ediyorum, ve sizi gönülden tebrik ediyorum.

Evet Halil Balaban ağabey çok önemli bir konuya değinmiş, havalandırmanın kısıtlı olması veya sürekli kapalı olması demek, fotosentez sıkıntısı demek buda bitki gelişimi ve hastalık-zararlıların oluşması demektir.

en geç 1 hafta içerisinde montajı bitireceğiz fotoları 'cocopeatte sırık salatalık' konusu altında paylaşacağım, oradan takip edebilirsiniz.

Kolaylıklar diler saygılarımı sunarım...
teşekkürler.

Eski 22-11-2012, 14:04   #144
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huyhuyhuy Mesajı Göster
Isı ve nem oranını ölçen ve bir motor vasıtasıyla havalandırmayı sağlayan basit bir sistem düşünülmeli. Çok zor olmasa gerek . Biraz araştırma yapmakta fayda var.Yapıcı ve yönlendirici eleştirilerinize çok teşekkürler.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59
Sevgili huyhuyhuy,

Merhaba Arkadaşlar.
ısı ve nem oranını ölçen ve istenilen ısı ve nemde çalışan etlik tavuk kümeslerinde kullanılan otomasyonlar var. ben de deneme seramda bu şekilde bir sistem düşünmekteyim. nasıl bir sistem kurmaktasınız?bu konuda detay verebilirmisiniz? selamlar, saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 16:03   #145
Ağaç Dostu

Bütün arkadaşların eleştirileri ve problem olarak gördükleri Konular, ısı- nem kontrolu - naylonun sağlamlaştırması başlıklarında toplanmış. Ben de bunlardan çıkardığım dersler ile İkinci serayı yaparken Eğrilerin toprakla birleştiği yere 5*10 kalaslar ile serayı çepeçevre kuşatmak ve dıştan naylonu bu kalaslara çıtalarla sabitlemeyi düşünüyorum. Daha önce bu tür bir uygulamayı internette bir yerlerde görmüştüm. Ayrıca eğrilerde bu kalaslara kelepçe ile tutturularak sağlamlaştırılmıştı.İkazlarınız ve eleştirileriniz ışığında, bir sonraki sera da bu konu da ihmal edilmeyecek dersini çıkarmış oldum.

Eski 22-11-2012, 16:12   #146
Ağaç Dostu

Şimdi Mevcut sera için yapılması gereken , nem ve ısı ayarlama konusunda İnternette araştırıken bir şey gördüm . 300 TL CİVARINDA fiat koymuşlar. Bir düzenek . Bu düzeneğin içinde bir cep telefonu var. Ve bunun vasıtasıyla bir kaç tane şaltere komut verilebiliyor.
Sulama motoru
havalandırma fanı
ısıtma fanı ( bu ısıtma elektrikle olursa maliyet nerelere çıkar o ayrı bir konu)
Bunları gözlemliyecek bir kamera sistemi . ( bunu ben ilave ettim bahs ettiğim sistemde kamera yok.)
Kamera yerine içerideki nemi algılayıp kendiliğinden devreye girecek bir otomatik sistemi kurmanın mümkün olacağını düşünüyorum.Ben düşünüyorum derken Kudret Hocamın bunu yapabileceğini düşünüyorum.

Bu konularda benim gibi acemi bir elemana yol gösterecek ve diğer arkadaşlara da faydası olacak bir çok fikrin ortaya çıkacağına eminim.

Eski 22-11-2012, 16:35   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
herkeze selam yandan açılır seraların lodostan etkilen memesi için rüzğarın hızına göre yanların acılıp kapanması

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 19:09   #148
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huyhuyhuy Mesajı Göster
Şimdi Mevcut sera için yapılması gereken , nem ve ısı ayarlama konusunda İnternette araştırıken bir şey gördüm . 300 TL CİVARINDA fiat koymuşlar. Bir düzenek . Bu düzeneğin içinde bir cep telefonu var. Ve bunun vasıtasıyla bir kaç tane şaltere komut verilebiliyor.
Sulama motoru
havalandırma fanı
ısıtma fanı ( bu ısıtma elektrikle olursa maliyet nerelere çıkar o ayrı bir konu)
Bunları gözlemliyecek bir kamera sistemi . ( bunu ben ilave ettim bahs ettiğim sistemde kamera yok.)
Kamera yerine içerideki nemi algılayıp kendiliğinden devreye girecek bir otomatik sistemi kurmanın mümkün olacağını düşünüyorum.Ben düşünüyorum derken Kudret Hocamın bunu yapabileceğini düşünüyorum.

Bu konularda benim gibi acemi bir elemana yol gösterecek ve diğer arkadaşlara da faydası olacak bir çok fikrin ortaya çıkacağına eminim.
Hocam ben de sizin gibi düşünüyorum.Sayın Kudret Hocam bu soruna el atsa çok kısa bir süre sonunda sera bekçisi gibi ısı nem otomasyonunu bize hazırlayabilir.
ProfesyonelTopraksız tarım yapan bir çok seraları gezdim. gerek patronlar gerekse ziraat mühendisi müdürleriyle görüştüm. milyon dolar yatırımlar yaptıklarından bahsettiler. yapacaksan en az 20 dönümle başlamalısın dediler. yutdışından gelen 40-80 bin dolarlık otomasyonlardan bahsettiler. direk ihracata çalışmalısın vs. vs. onlarla konuşan kişi kesinlikle topraksız tarıma başlayamaz. Şimdi işin kolayını buldum. topraksız tarımla ilgili bilgi almak istediğim veya serasını gezmek istediğim kişiye Kudret Tezel hocamı tanıyıp tanımadığını soruyorum. tanıyorsa konuşulabilir anlaşılabilir yok eğer tanımıyorsa konuşmaya gerek bile yok diyorum.
Kısacası bu formda fazla masraf etmeden fakat topraksız tarımda da olmazsa olmazları temin ederek bir şeyler yapılabilmeli düşüncesindeyim.
Kusura bakmayın yeterli bilgiye sahip değilim (formdaki üstadlar hoşgörsünler) ama bir bitkinin ihtiyacı olan ısı- nem-ışık ve besin eriği (makro-mikro elementler) bunları optimum düzeyde sağlayamazsanız bitkiden ne verim bekleyebilirsiniz ki? veya soruyu tersinden sorarsak: bitkinin tüm ihtiyaçlarını optimum düzeyde sağladığınızda başarısız olmanız için sebep nedir? yanlış mı düşünüyorum acaba? topraksız tarımı çok basite mi indirgedik.
sera bekçisiyle devam eden arkadaşlar ısı nem havalandırma konusunu nasıl çözüyorlar merak ediyorum.
Sayın Kudret hocam ısı nem havalandırma otomasyonu konusunda da size çok iş düşüyor. çünkü bu konu topraksız tarımın olmazsa olmazlarından diye düşünüyorum. başarılı olmuş topraksız tarım seralarında bu konuda titizlikle duruyorlardı.hatta bazı seralarda meteoroloji istasyonları da var.
Formdaki arkadaşların bu konudaki görüşlerine de ihtiyacımız var. ayrıca biliyorum ki formdaki arkadaşlar Kudret Hocamdan bu otomasyonu isterlerse hocam da onları kırmaz ve otomasyonu hazırlar.
selamlar. saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 19:15   #149
Ağaç Dostu

Bir dönem Süpermen mecmuası okurdum .Kentin acil ve çözümü imkansız sorunlarına kesin çözümler üretir kenti kurtarırdı. Topraksız tarımın süpermeni Bizim kudret hocamız.(:

Eski 22-11-2012, 19:32   #150
Ağaç Dostu

Bu arada başlığı açan Akın Selçuk hocamız elektronik konulardaki bilgisi ile bu konuda çok yardımcı olabilir. Ve eminim bu forum katılımcıları en ekonomik en rantabl çözümü üreteceklerdir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024