View Single Post
Eski 03-02-2010, 10:24   #89
kumyaka2010
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Sayın arkadaşlar !
Sabahtan beri yorumları okuyorum . kgursan bey , çok uzun zamandır seralarla ugraşıyor , deneyimi fazla . Her yigidin yogurt yiyişi degişik oldugu gibi , her yoreninde sera yapımı degişik oluyor . Hava şartları , iklim şartları , yetiştirilecek bitki şartları vs . bunlara tesir ediyor . Eger siz amatorce bir sera yapacaksanız yine başka altarnatif oluşuyor . Turkiyenin en buyuk sera da uretim merkezlerinden , Kumluce ve Demre de , dar yanyana dizilmiş tunel seralar mevcut . Genellikle domates uretiyorlar . Kaş taki seralarda kabak uretiyorlar , oralarda kar yagmadıgı için ahşaptan ( sanayi eksikligi var ) yapmışlar .
Bende ufak amator bir sera için fikrimi yazmak istiyorum . Çok ruzgar tutmuyorsa , yarım parmak borulardan mini sera yapımı . Kaç sıra yapacaksanız ( ortalama 50 cm ara ile ) o kadar boruyu yanyana kaynatınız . Yere veya iş yerine çizeçeginiz ara çapı ile , boruları 3 top denilen kıvırma makinasında kıvırınız . En az 20 cm den geçireceginiz boru çapındaki pulları ustten kaynatınız .Yerin durumuna gore , bir ust boru çapındaki boruları istedigini derinlikte , hepsi ayni yukseklikte çakınız . Yaptıgınız boruları yere çaktıgız borulara geçiriniz . Alttan birer delik delip civata ile baglayınız . Seranızın devrilmemesi için tepe hizasından birleştirme borusu ile saglamlaştırınız .Daha teferriyata girmeyecegim , İstediginiz zaman soker , istediginiz kadar uzatırsınız . Kapıları siz tasarlayınız . Kamil beyin dedigi gibi naylonları toprakla saglamlaştırınız . Herkese selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön