agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2012, 11:41   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Evet Vetman, Sayın MANİFESTO'NUN önerdiği sistem kar birikmesini önlemek için çok faydalı. Aynı zamanda çok fonksiyonlu bir sistem. Bizim buralarda kar olmaz, ama bu sistem bir benzeri kullanılar. Seracı bunu dona karşı kullanır. Seranın çatısına üçgenin tepesine boru çekilir. Borudan her iki eğim tarafına deliklerle su salınır. Çatıdan süzülen su naylon (veya camın) üstünde eğer tutarsa bir buz tabakası oluşturur. Yok buz tutmazsa su katmanı oluşturur. Bu buz veya su, her nekadar soğuk olsada. Dışarıda ki gittikçe soğuyan havaya karşı bir izolasyon sağlar. Bu izolasyon, içerinin sıcak havasının dışarı kaçmasını önlediği gibi. Dışarının daha soğuk havasının da içeri girmesini önler. Sevgiyle.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 16:47   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayım MANİFESTO kardeş. bilgileriniz için teşekkür ederim. formda fotoğrafla anlatım zihinde daha kalıcı oluyor. eğer size zor olucaksa gerek yok ama kolay ise paylaşımınızdan memnun oluruz. bu vesile ile de adanadaki seralardan örnek görmüş oluruz ) selamlar... saygılar...

Siplit yağmurlama aparatları

Montaj.

Oluk yüzeyinden 30 cm yüksekten Yağmurlama.

Oluk içerisindeki görüntü.
Kuyu suyunun statik seviyedeki sıcaklığı ortalama +18 derecedir.Sistemden gelen +18 derecelik su yağan karı eriterek olukta birikmesini engelleyecektir.

mrduran beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 17:56   #183
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Çok teşekkürler Sayın MANİFESTO kardeş ve Halil Bey. en kısa zamanda deneme seramıza uygulayacağım. selamlar... saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 18:27   #184
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Kar yağmış ve seranın üzerinde birikmiş. Ya kuru ayaz varsa . 18 derece su dışarı çıktığında kuru ayazda donma yapmayacak mı? Sera üzerinde donan su karı eritmeden çok sabitlemeye yarar diye düşünüyorum . Bizim köydeki evde kuyudan gelen su soba söndükten sonra sabaha doğru çeşmelerde donar. Çamaşır makinesi hortumunu termosifon bağlantılarını vs değiştirmek zorunda kalırsınız. En iyisi böyle günlerde ( don ve kar yoğun gecelerde) sera içinde bir sıcaklık üretecek düzenek kurmaktır( soba vs) diye düşünüyorum. ısınan have yukarılara çıkar ve sera üzerindeki kar erimeye başlar. Sera içine daha rahat gün ışığı girer ve bu da ısınmaya yardımcı olur.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 17:03   #185
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sayın Kgursan geçmiş olsun. "Ben
fotoğrafı tedbir alınması gereken önemli bir konudur. Dikkat edimesi gerekir." diye ikaz olsun diye koyduğunuzu zannetmiştim. Sizin seranız olduğunu Kudret Beyin mesajından anladım. Çok üzüldüm. Anladığıma göre tamiratı yapılabilecek bir durum. İnşAllah en az zararla kurtulursunuz. Kolay gelsin.
Halil Balaban
Yok Yok Sayın dostlar., Bu benim seram değil.Bu resimler modern sera iddiasında olan biryerden çektim. örnek olsun, uyarı olsun diye koydum . çok şükür benim böyle bir sorunum olmadıı. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Burada sera yapanlar için, böyle bir durum olmaması için, uyarmak istemiştim. Kar yükü gerçekten çok önemli , Tek yay tipi seralarda eğer MAKAS yok ise tepede birikebilen kar tepeyi yassıltıyor ve kar yanlardan kaymayınca ortadan içe doğru çöküyor.

Sonuç: Kar tutan yörelerde içten MAKAS ile yanların tutulması çok önemli olduğunu gösteriyor.

İlgilenen arkadaşlar, (sn kudret tezel, Halil inan, Kaptan zst,vetman996,Manifesta ve diğerleri) sera benim değil merak etmeyin.

mrduran beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 17:10   #186
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın Kgursan geçmiş olsun. büyüklerimiz mala gelsin cana gelmesin derler. mal da canın yongası derler. sizin durumu görüp tedbir almayı düşündüm. acaba karı önlemek için sera üzerine yağmurlama sistemi oluşturulabilir mi. kar yağdığında yağmur yağar gibi su fıskiyesi çalıştırılarak karın eritilmesi sağlanabilir mi? üstadlardan cevap bekliyoruz. selamlar... saygılar...
Sn vetman996., Su karı eritmez. tersine karın ağırlığını artırır. Örnek, Bu yıl yalovada kardan çöken seralar; Kar yağdı, üstü tuttu, ardından kar yağmura döndü ve yağan yağmur kar yükünü ağırlaştırdı!!! ve yukarıdaki örnek gibi 5-6 adet sera çöktü.

Su don olayını engellemek için sera üstüne püskürtülüp, buz oluşmasını sağlamak amacıyla EGE bölgesinde uygulanıyor.

mrduran beğendi.
Eski 03-01-2013, 18:14   #187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Kgursan,
Sizin adınıza sevindim. Tabi sera sahibi adına üzüntüm devam ediyor. Gelmiş geçmiş olsun. Söylediğiniz dondan su ile korunma sistemi Antalya, Kumluca'da da uygulanıyor. Tekrar geçmiş olsun. Kolay gelsin.
Halil Balaban

mrduran beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 20:20   #188
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın kgursan. kar yağarken sulu yağdığı zaman kar tutmaz. benim dediğim kar yağarken fıskiyeler çalıştırılırsa karın tutması da engellenebilir diye düşünmüştüm. kar ve yağmur yağdığında hava biraz daha yumuşak olur ama kar bittiğinde kuru ayaz çıktığında çok soğuk ve don olur diye biliyorum. kar tutmadan önce fıskiyeler çalıştırılırsa sanki olabilirmiş gibi geliyor. selamlar... saygılar...

bnymnblr ve mrduran beğendi.
Eski 03-01-2013, 20:45   #189
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın kgursan. kar yağarken sulu yağdığı zaman kar tutmaz. benim dediğim kar yağarken fıskiyeler çalıştırılırsa karın tutması da engellenebilir diye düşünmüştüm. kar ve yağmur yağdığında hava biraz daha yumuşak olur ama kar bittiğinde kuru ayaz çıktığında çok soğuk ve don olur diye biliyorum. kar tutmadan önce fıskiyeler çalıştırılırsa sanki olabilirmiş gibi geliyor. selamlar... saygılar...

Sıkıntı yok.Aynen düşündüğünüz gibi.

Eski 03-01-2013, 20:58   #190
Ağaç Dostu

Bizim seranın olduğu yer 850 rakım, aşağıda nispeten daha yumuşak hava şartlarına haiz dere yatağında kış günlerinde dere donuyor. Akan su, donu önlemek bir yana kendi de donuyor. Bu şartlarda dışarıdan sera üstüne su püskürtmek işe yaramaz gibi geliyor. Bu metot her bölgede işe yarar gibi gelmiyor.

Ben içeriden ısıtmanın bir yolunu bulmanın daha risksiz olacağını düşünüyorum.

Diğer konuları, hallettikten sonra en ekonomik ısıtmanın nasıl halledileceğine bakacağım .

mrduran beğendi.
Eski 03-01-2013, 21:24   #191
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Bizim seranın olduğu yer 850 rakım, aşağıda nispeten daha yumuşak hava şartlarına haiz dere yatağında kış günlerinde dere donuyor. Akan su, donu önlemek bir yana kendi de donuyor. Bu şartlarda dışarıdan sera üstüne su püskürtmek işe yaramaz gibi geliyor. Bu metot her bölgede işe yarar gibi gelmiyor.

Ben içeriden ısıtmanın bir yolunu bulmanın daha risksiz olacağını düşünüyorum.

Diğer konuları, hallettikten sonra en ekonomik ısıtmanın nasıl halledileceğine bakacağım .
Yağan karın üzerine +18 derecelik suyu sera olukları boyunca peskürtüyorsunuz.İstesenizde yağan karı donduramazsınız.

Biriken karı sera içinden ısıtmakla eritme fikriniz tutarlı gelmedi bana.

Eski 04-01-2013, 20:30   #192
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Şimdi burada ince nokta şu: Sulu kar tutmaz. Bu doğru. Ama yağan karı ıslatmak farklı birşey. Çünkü ıslatma suyu yağan kardan fazla olmalı!!! Fıskiyeler bu suyu sağlayamaz ise erimeden kalır ve ağırlaşır. Hele kar yağdıktan sonra ıslatmak hiç mümkün değil. Kolay gelsin

bnymnblr ve mrduran beğendi.
Eski 04-01-2013, 21:14   #193
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MANİFESTO Mesajı Göster
Yağan karın üzerine +18 derecelik suyu sera olukları boyunca peskürtüyorsunuz.İstesenizde yağan karı donduramazsınız.

Kar yağarken sıcaklık 0 oC civarında. Diyelim ki sabaha kadar 10 cm (100 mm) kar yağdı. Sera çatı yüzeyi 300 m2 ise ., 1mm yağış suyu 300 m2 de 300 litredir, 10 cm kari yaklaşık 70-80 mm su olur ise 300 x 80 yaklaşık 24 Ton su eder.

24 ton , 0 oC suyu +4 oC çıkarmak (Erime sıcaklığı) için kaç ton 18 oC su gerekir, dışarıda sıcaklık 1-2 oC da ise bu kadar suyu 18 oC sıcaklığa getirmek için ne kadar ısı gerekir ? vs.vs.

En iyisi kar tutmayan yerlerde sera yapmak, veya yağan karın akmasını sağlayacak dik çatılı ve DENGELİ (Sağa sola yatmayan) çapraz ve makasları çok seralar yapmak. Kolay gelsin.

mrduran beğendi.
Eski 07-01-2013, 18:42   #194
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Sayın Kgürsan aradım, ama saat 18:35 di, çıkan olmadı. İş telefonu ise belki sonra açacaktır gene ararım.
Sn Akın Selçuk hocam.,
Bu mesajı şimdi gördüm. Ancak bir yanlışlık var. Ben o mesaj da size kendi telefon numaramı değil, seracı arkadaşım MÜMÜN KORKMAZ ın numarasını yazmıştım. Gelişmelerden de haberim yok.

Dolayısıyla, "Kgursanı" aradım demişsiniz?? ama benim haberim yok!!. Belki mümün beyi aramışsınızdır. Neler olduğundan haberim yok..

Yoksa belki sizinle tartıştık ama, telefonlarınıza çıkmayacak veya cevap vermeyecek kadar değil.!!Tartışma orada bitmiştir, saygı her zaman baki dir.

Buradaki arkadaşların da yanlış anlamasını önlemek için bu düzeltmeyi yaptım. Saygılarımla, Kolay gelsin.

mrduran beğendi.
Eski 08-01-2013, 20:35   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sizi değil bir başkasını aradığım zaten alıntı yaptığınız yazımdan anlaşılıyor. Aradım ama çıkan olmadı belki sonra açar gene ararım diyorum. Sizi aradığımı düşünse idim sonra açar demezdim.

Tartışmalı yazılardan sonra sizinle düzgün yazılarla da iletişim kurmuştuk.

Yani sizinle aramız bir yılı aşkın bir süredir iyi aslında. : ))

Saygı bizden.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 21:05   #196
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın akinselcuk Hocam Merhaba.
deneme seramızın dondan korunması veya ısıtılması ile ilgili sorunlarımız var. belki sizde
kadrolu mucit vardır. kadrolu istihdam edeceğimiz mucite ihtiyacımız var da )
çok güldüm hocam. hala da gülmekteyim. yorumunuz güzeldi. selamlar... saygılar...

Eski 25-01-2013, 18:34   #197
Ağaç Dostu.

Basit deneme serasını dondan korumak için kadrolu mucit olmaya gerek yok. Bizim (Yalovadaki) yöntemimiz şu:Seranın orta yerinde 1 veya 2 adet 2x3m lik(6-8m2) boşluklara birer kömür sobası yerleştirin. kömür sobası: Çapı 40-45 cm. Sac kalınlığı 2-3 mm. Yüksekliği 120 cm., altında 15x20cm , 15x20 cm lik kesik bir boşluk!.(Düşey:10-15cm, yatay 20cm) olan bir Silindir şeklinde bükülmüş sac. Altta açıklığın üstüne gelecek şekilde (Alt kenardan 15 cm yukarıda) içten 3 adet 4-5 cm lik silindirin içinde 3 noktadan kaynatılmış Izgaranın oturacağı çıkıntılar. Bu çıkıntıların üzerine içeriden ızgara oturtulur. Izgara çember şeklinde 16 lık demirden boşlukları 2 cm cıvarında sıcağa dayanıklı mdemir malzemeden yapılmış tır.

Silindirin (sobanın) üst kısmı Yarısdan biraz fazlası açılabilir kapak, kalan kısmı sabit üzerine 15 lik borunun (takılabileceği) geçebileceği bir boru . Sobanın borusu buraya takılır ve 8-10 m. sonra seradan dışarı çıkar ve yaklaşık 2-3 m Yukarıya verilir.
Bu soba (40x120 cm) içi Izgaranın üstünde yaklaşık 50 kg Kömür alıyor.(2torba) 2 torba kömür ızgaranın üzerine dökülür, üstte 115-20 cm boşluk kalır. Buraya küçük odun parçaları-kırıkları bir küme yapılır, odun kümesinin üzeine 5-10 tane kömür parçası konur ve yakmaya hazır edilir.

Hazır edilen soba akşamdan DON olacağı tahmin edilirse, saat 21-23 arasında üzerine gaz dökerek tutuşturulur. Tutuşan sobanın kapağını açmadan sabaha kadar yanar ve seranızı don olayından korur AMA ISITMAZ!!. Verdiği ısı ancak donu kıracak kadardır. Bu şekilde 2 torba kömür yaklaşık 8-10 saat yanar. Paranız çok ise her akşam yakarsınız, az ise don akşamlarını tahmin edip ( Ekin iti gibi kafanız yukarıda havaya baka baka, yıldızlı açıkhava don yapar) tahmin edersiniz.

Dikkat1: En önemli nokta kömür sobasını Tüttürmeyin. Kömür dumanı insanı olduğu kadar bitkileri de zehirler.
Dikkat 2. Yanan kömür sobasına üstten tekrar Kömür atmayın söner!!!

Bu şekilde 1 soba (40-50kg kömür) yaklaşık 150-200 m2 sera alanını dondan korur.

Eski 25-01-2013, 18:50   #198
Ağaç Dostu.

Yukarıdaki mesajım tecrübelerin sonucudur. Soba çok uzun (120 cm den)uzun olursa; Temizlemesi zor olur, Izgara genişliği sobanın içi ile sıfıra yakın olursa , şişen demir ızgarayı çıkaramazsınız, Izgaranın oturacağı çubuklar 3 den fazla olursa veya 5 cm den uzun olursa ızgarayı çıkaramazsınız. Izgaradaki boşluklar geniş -açık olursa kömür aşağıya dökülür. Yanan harlı ateşe üstten kömür atarsanız söner ve uzun süre tutuşmaz. Kömür ok tozlu olursa ve aralarında boşluk yok ise tutuşması zor olur, kömürü yansın diye karıştırırsanız arlarındaki hava boşluklarını tıkarsınız ve kömür yanmaz,Tüter. Tüten sobaya odun atsanız yanmaz.

Sıcak ama tutuşmayan soba içerisini ısıtmaz. Dışarısı don, içerisi tutuşmamış. Duman yapıyor. Gaz döküyorsunuz tutuşmadığı için patlıyor, Odun atıyorsunuz yanmıyor-sönüyor. Ne yapacağız??
Benim yaptığım gibi yaparsınız: Sıcak sobayı (60 kg cıvarında) bir bez ile kucaklayıp sera dışına atıp, soğutur ve içeri alıp tekrar irice kömürle doldurup tutuşturursunuz. En kısa yol bu oluduğu denenmiştir.!!!

Eski 25-01-2013, 19:43   #199
Ağaç Dostu

Red face tek çare serayı içeriden ısıtmak

akan su don tutmaz , karı- donu eritmek için su dökmek , arkadaşlar kusura bakmayın ama bunlar her bölge için geçerli gibi gelmedi. Dışarıda akan çay dondu. Biz seranın üzerine su dökerek donu önlemeye çalışırsak bizim köylü adamı tefe koyar. Tek çare içeriden ısıtmak . Bir arkadaş benim bu fikrime tutarsız demiş. Ama bence ısıtmayı içeriden yaparsan tutar.
Tek çare serayı içeriden ısıtmak . Ama bunu ekonomik olarak, otomatik olarak daha ucuz nasıl yapacağız , mesele budur.

Eski 25-01-2013, 19:54   #200
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster

Siz bizim köyde otomobil ile giderken kaputun altındaki ısıdaki cam fiskiye suyunun dışarı çıkışta camın üzerinde donduğunu görmediniz. Ayrıca suyu püskürtmeyi başardığınızda camın nasıl buz tuttuğunu görmelisiniz. Veya Seradan daha aşağılarda daha ılıman bölgedeki AKAN ÇAYIN DONDUĞUNU DA bir görmeniz lazım .

Yani demem odur ki Akan su donar. kütle ve ısı çarpımının hangi taraf lehine olduğuna bağlıdır.

Tutarsız dediğiniz konuda, içerisini ısıtıyorsanız . Zaten sera üstünde kar buz tutmaz. Isıtmayı ihmal ettiniz ve sera üstü kar buz yaptı . Bunu eritmek için dışarıdan su dökmek yerine içeriyi ısıtmak daha mantıklı bir çözümdür.

Ama en doğrusu donmadan önce sera içini ısıtmaktır.

Sıcak bölgede ve soğuk bölgede köylü bizim bilmediğimiz bir çok çareyi üretmiş bize çok zor gelen problemlere pratik çözümlerler üretmişler.

Eski 25-01-2013, 23:21   #201
Ağaç Dostu

Plastik(Muşambalı), oluklu seralarda,karlı bölgelerde kar birikmesini ve seralara zarar vermesini önlemek amacıyla,su kaynağımız kuyu suyu ise, karın yağmaya başlamasını müteakip, statik seviyede ortalama +18 derece olan kuyu suyunu oluk içlerine döşeyeceğimiz yağmurlama düzeneğiyle yağan karın üstüne püskürtmemiz, karın oluklarda birikmeden eriyerek oluklardan akmasını ve ağırlık yaparak seramıza zarar vermesini önleyecektir.

Uygulanmış ve sonuç alınmıştır.

+18 derecedeki kuyu suyu damlama sulama sisteminde kullanılıyorsa sera içi ısıtma sisteminin(katı veya sıvı yakıt yakılan soba ve benzerleri) yetersiz kaldığı ve ürünü don vurma tehlikesi olduğu durumlarda damalama sulama sistemini çalıştırarak ürünümüze dondan korumamız mümkün olacaktır.

Uygulamadan örnek(domates serası):Sera dışı sıcaklık -5 dereceye düştüğünde dönüme 5 adet kurulan, 250 lt'lik fıçılardan yapılan odun sobaları sera içi sıcaklığı +2 derece seviyesine getirebilmiş, sıcaklığın düşmeye devam ettiği gözlemlendiğinde ise damlama sulama çalıştırılmış ve 15 dakika sonra sera içi sıcaklık +8 derece ölçülmüştür.

Eski 02-02-2013, 20:54   #202
Ağaç Dostu.

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Plastik(Muşambalı), oluklu seralarda,karlı bölgelerde kar birikmesini ve seralara zarar vermesini önlemek amacıyla,su kaynağımız kuyu suyu ise, karın yağmaya başlamasını müteakip, statik seviyede ortalama +18 derece olan kuyu suyunu oluk içlerine döşeyeceğimiz yağmurlama düzeneğiyle yağan karın üstüne püskürtmemiz, karın oluklarda birikmeden eriyerek oluklardan akmasını ve ağırlık yaparak seramıza zarar vermesini önleyecektir.

+18 derecedeki kuyu suyu damlama sulama sisteminde kullanılıyorsa sera içi ısıtma sisteminin(katı veya sıvı yakıt yakılan soba ve benzerleri) yetersiz kaldığı ve ürünü don vurma tehlikesi olduğu durumlarda damalama sulama sistemini çalıştırarak ürünümüze dondan korumamız mümkün olacaktır.

Uygulamadan örnek(domates serası):Sera dışı sıcaklık -5 dereceye düştüğünde dönüme 5 adet kurulan, 250 lt'lik fıçılardan yapılan odun sobaları sera içi sıcaklığı +2 derece seviyesine getirebilmiş, sıcaklığın düşmeye devam ettiği gözlemlendiğinde ise damlama sulama çalıştırılmış ve 15 dakika sonra sera içi sıcaklık +8 derece ölçülmüştür.
Şimdi burada sn. Manifestonun önerilerine saygı duyuyorum. Ancak şu olayın altını çizmek istiyorum:

1. Kar yağması, birikmesi ile DON olayı farklı şeylerdir.
2. Kar ve don olayları farklı bölgelerde farklı sonuçlar verir.
3. Genellikle kar yağarken don olmaz! Sıcaklık da + derecelerde olabilir. Kar sera üzerini örter ve dışarıdaki don olayından korur. Bildiğimiz şey dağlarda pek çok soğanlı bitki Kar altında donmaktan korunur ve kar altında sıcaklık +5 oC dır..!!
4. DON olayı kar yağdıktan sonra , hava açıldığı zaman oluşur. Burada don un şiddeti ve süresi önemlidir. Örneğin sıcaklık -5 oC a düşmüş ama çok kalmadan + derecelere çıktıysa don etkili olmaz ama sıcaklık - 2 veya 3 oC a düşüp 10 saat vaya daha uzun süre kalırsa bu durumda donma olayı daha tahripkar olur.
5. Eğer 2-3 gün don olayı devam ederse yukarıdaki damla sulama yöntemi tersine sonuç verebilir. Çünkü 2 gün devamlı sulama yapılmaz, hatta don olacağı zaman hiç sulama yapılmamalıdır. Ama şu da bir gerçektir ki 3 gün don devam eden Bölgelerde kışın domates yetiştirilmez!!.
6. Çok yoğun kar yağışı olan yerlerde yağmurlama ile karı eritmek zordur. Verdiğiniz su karı çok az eritebilirse de karın altından akıp gider.
7. Teknik olarak diğer bir konu da şudur: Kar sera tepesinden oluklara doğru kaymalıdır. Olukların üzerinde birikirse seranın dengesini bozmadığı sürece çökme yapmayabilir ama seranın bir tarafına yığılma olursa veya tepede kalırsa dengeyi bozar ve sera çöker. Bu nedenle kar tutan yörelerde sera tepeleri (Hatta ev damları) daha dik yapılır,karın kayması sağlanır. Karın kaymasını engelleyen şeyler (set, tel, Kireç kalıntısı vs.) var ise kar kaymaz ve o sera tehlikelidir.
8. Damlamadan verilen suyun sera içini 15 dakikada 6 oC artırması ilginç bir deneyimdir ama dışarıda don 6-10 saat devam ediyorsa bu kadar uzun süre damlama sulama yapılması ne kadar doğru olur ve ertesi gün devam eden don olayında bitkiler ne olur??

Yukarıda da söylemeye çalıştığım gibi, Bölgeler ve sıcaklık koşulları, don olayının süresi ve şiddeti olayı yakından etkiler.

Kolay gelsin, Donsuz geceler! dilerim !!

(Not: Son cümle, Fi tarihinde tv de meteorolojı sunan rahmetli Meteorolog ALİ ESİN den alınmıştır!! bundan sonra ekrana veda etmiştir.)

farukmagat ve smnvrl beğendi.
Eski 06-02-2013, 21:37   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
deneme seramızın dondan korunması veya ısıtılması ile ilgili sorunlarımız var. belki sizde
çok güldüm hocam. hala da gülmekteyim. yorumunuz güzeldi. selamlar... saygılar...

Eksik olmayın. Bizden de selamlar saygılar. O yazıya ben de oturduğum yerden çok güldüm.

Sayın Vetman eskisi kadar sık giremiyorum buralara arada bir girip ne var ne yok diye bakıyorum o kadar. Bu yazınızı ancak şimdi görebildim. Kusuruma bakmayın.

Zaten sayın Kgürsan yardımcı olmuş. Bu konularda ben amatörüm oysa Kgürsan profesyonel yani bu işle uğraşıyor.

Tekrar saygılar sevgiler.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 22:06   #204
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:

Sayın Vetman eskisi kadar sık giremiyorum buralara arada bir girip ne var ne yok diye bakıyorum o kadar. Bu yazınızı ancak şimdi görebildim. Kusuruma bakmayın.
Sayın akinselcuk hocam merhaba,
değerli yazılarınızı yorumlarınızı inanın çok özledik. sizden öğreneceğimiz çok şey var bunu öylesine yazmıyorum. çilek için topraksız sera yapma fikri sizin yazılarınızı okuyunca verilmiş bir karardır, buna inanmalısınız. ama son günlerde sizi ve Kudret hocamı formda yazarken görememek bizi üzmekte. umarım sık girememenizin önemli bir nedeni yoktur. selamlar... saygılar...

smnvrl beğendi.
Eski 06-02-2013, 22:13   #205
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Basit deneme serasını dondan korumak için kadrolu mucit olmaya gerek yok.
Sayın kgursan, kadrolu mucit işi akinselcuk hocamla aramızda espiri konusuydu....

Düzenleyen vetman996 : 07-02-2013 saat 08:07 Neden: eksik kelime
Eski 29-04-2015, 13:31   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2015
El emeği yapıla işin tadı başkadır. Süper.

Turab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 15:16   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2017
Alıntı:
Sayın Envor, tavanda havalandırma yok. Bize düz bir örtü lazım. Boyu 12 metre eni 9 metre. Hazırı varmıdır ? Varsa mükemmel olur. Konya da seracılık hak getire anladığım kadarı ile . . .

Tedarikçi, fiyat veya sizin nasıl bir yardımınız olabilir ? : )
Bununla ilgili yardımcı olabilirim 05531663989 istediğiniz ebatlarda sera naylonu alabileceğiniz numara.kolay gelsin.

İbrahim-81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2019, 21:18   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
cok tesekkurler

zehra500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024