agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni138Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2016, 14:48   #181
Ağaçsever
 
laputa's Avatar
 
Giriş Tarihi: 16-03-2016
Şehir: istanbul
Mesajlar: 84
sevgili meyvelitepe,

Tecrübelerinizi pratige dokulebilir şekilde paylaştığınız için teşekkürler.
Sonuca ulaşmakta oldukça yardımcı oluyor.
Bir kaç konuda daha fazla bilgi paylaşır mısınız?
Bahsettiğiniz diğer yağları uygun fiyata ve kalitede/saflıkta nereden temin ediyorsunuz?
2 kişilik bir ailenin yıllık yağ üretim bedelini tecrübe ettiyseniz paylaşır mısınız?

Bir de, kostik asit tercihini, doğru oranda karıştırabildiğiniz zürece, zararsiz bir karisim elde edebileceğinize dayanarak yapıyorsunuz. Külün saflığına güvenmektense. Doğru anlamış mıyım?

son 2 sorum
Doğru karışım için hangi lab. ekipmanlarını kullanıyorsunuz?
Bir de bu yöntemle üretilmiş sabun atığının doğaya etkisini araştırmaya zamanınız oldu mu?

Bahçe faaliyetlerinin yoğun olduğu bu dönemde çok sordum biliyorum ileride bu sayfayı kullanacak arkadaşların da desteğiyle diyelim.


Düzenleyen laputa : 12-05-2016 saat 14:49 Neden: imla
laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 13:08   #182
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 01-10-2014
Şehir: ADANA
Mesajlar: 232
Eskiden kül sabun yapımı ve çamaşır yıkamada kullanılırmış. Fakat o zamanki çevre kirlenmesi bu zamandan farklı. Doğal sabun yapmak için Kül kullanacağım derken dikkat edin. Kullanacağınız külün ne olduğu önemli. Taş kömürü Linyit kömüründen de kül olur. Termik santral çevresinde biriken bu maden küllerinin olduğu yerlerde radyasyon artışı olur. Odun bitki küllerinde bile kurşun, civa, tarım ilaçları birikmesi var. Tarladan kalan ayçiçeği, mısır gövdelerini yakıp kül elde edersiniz. Çiftçi bu tarlalara çeşit çeşit ilacı basmıştır hepsi bitkinin içine işler. Bu külü kullanırsanız ilaç artıklarını vücudunuza bulaştırırsınız. Belki zararsız görülecek az oranlarda olur ama birikir zamanla zarar verebilir. Piyasadaki ucuz olsun diye alınan kalitesiz sabunlar, doğal yapılmış diye alınan el yapımı sabunların yapımı önemli. Bilinçsizce ölçüsüzce yapılmışsa zarar verir. Yıkanınca gözlerimizin kızarması içindeki maddelerin zarar vermesinden, alerji yapmasından. Yıkandıktan sonra kaşınıyorsanız sabundaki aşırı kostikten. İyi havalanmayan kuaförden çıkan bayanların gözlerinin kızarması kullanılan sprey,şampuan ve boyaların gözlerde kızarma şeklinde alerji belirtisi.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 20:42   #183
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,089
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laputa Mesajı Göster
sevgili meyvelitepe,

Tecrübelerinizi pratige dokulebilir şekilde paylaştığınız için teşekkürler.
Sonuca ulaşmakta oldukça yardımcı oluyor.
Bir kaç konuda daha fazla bilgi paylaşır mısınız?
Bahsettiğiniz diğer yağları uygun fiyata ve kalitede/saflıkta nereden temin ediyorsunuz?
2 kişilik bir ailenin yıllık yağ üretim bedelini tecrübe ettiyseniz paylaşır mısınız?

Bir de, kostik asit tercihini, doğru oranda karıştırabildiğiniz zürece, zararsiz bir karisim elde edebileceğinize dayanarak yapıyorsunuz. Külün saflığına güvenmektense. Doğru anlamış mıyım?

son 2 sorum
Doğru karışım için hangi lab. ekipmanlarını kullanıyorsunuz?
Bir de bu yöntemle üretilmiş sabun atığının doğaya etkisini araştırmaya zamanınız oldu mu?

Bahçe faaliyetlerinin yoğun olduğu bu dönemde çok sordum biliyorum ileride bu sayfayı kullanacak arkadaşların da desteğiyle diyelim.
Kullandığım yağlardan zeytinyağı bahçeden, kakao yağı ve hindistan cevizi yağlarını gıda hammaddeleri satan bir yerden alıyorum.

Odun külü potasyum hidroksit içerir. Ayrıca başka bir çok şey de içerir. Potasyum hidroksit sıvı sabun yapmak için uygundur, sert sabun olmaz. Sabun sert olsun diye içine sodyum klorür (tuz) koyuyorlarmış, ne kadar koyarlar, gerek külü gerek tuzu nasıl ölçerler, ortaya çıkan sabunda kimyasal reaksiyon dışında geriye fazladan ne kalır bilmiyorum.

Sabunlaşma olayı tamamen kimyasal bir reaksiyondur. Sadece gereken kimyasalları ve sadece gerektiği kadar kullanmak gerekir ki sonuç tam istendiği gibi olsun.

Ölçü aleti olarak terazi ve yeterli büyüklükte ısıya dayanıklı ölçü kabı dışında başka bir ölçü aletine ihtiyaç yok.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 10:23   #184
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 17-11-2016
Şehir: gaziantep
Mesajlar: 1
sıcak kaynatma yontemi ile kostık mıktarı nekadar olmalı acaba.

delici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2016, 13:23   #185
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 09-09-2009
Şehir: İzmir
Mesajlar: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Her türlü yağdan sabun olur mu? Evet olur. Ama iyi sabun olmaz.

Söz gelimi zeytinyağı çok kaliteteli bir yağdır ama sadece zeytinyağından yapılan sabun yeterince sert olmayan ve su temasında çabuk eriyip giden, yumuşak, köpürmeyen, yeterince temizlik hissi vermeyen bir sabun olur.

Her yağın içerdiği farklı asit içerikleri sebebiyle bu böyle. Birden fazla kaliteli yağın bir arada kullanılması ile ideal bir sabun yapmak mümkün olur.

Bunun için soapcalc hayli yeterli. Kullanacağınız yağ miktarları veya oranlarına göre su, kostik vb. diğer malzemeleri ne miktarda kullanmanız gerektiğini söylerken, aynı zamanda elde edeceğiniz sabunun kalitesi hakkında da gayet güzel bilgi verir.

Söz gelimi, bir dostumun epey uğraşarak ideal kaliteyi yakaladığı yağ oranlarıyla yaptığı sabunu çok beğendiğimiz için küçük bir modifikasyon ile o oranları kullanıyoruz ve muhtemelen piyasadan satın alınamayacak ölçüde kaliteli bir sabunumuz oluyor.

Dostumun kullandığı yağ oranları %14 kakao yağı (cocoa butter), %31 Hindistan cevizi yağı (coconat oil) ve %55 zeytinyağ (olive oil). Benim yaptığım modifikasyonda %2 Stearic asit geliyor ve Kakao yağı %12'ye iniyor, gerisi aynı.

Su/yağ oranını %33 olarak kullanıldığında daha iyi oluyor. Kostik miktarını yazılım hesaplayıp size veriyor. Superfat oranını standart %5 tutmak gerekir ki sabunda serbest kostik kalmasın.

Sabun yaparken, kostik çözülmüş suyun ısısı ile yağın ısısını ayarlamak işin püf noktası. Aralarında ısı farkı olmaması gerekiyor. İdeal olarak 35-40 aralığında bir ısıyı seçebilirsiniz. Fakat kostikli su söz gelimi 38 dereceyse yağ da tam 38 derece olmalı. Birini ısıtırken diğerini soğutmak söz konusu olduğundan gerçekten hassas davranmak gerekiyor.

Kullanılan yağları değiştirerek sabunun kalite parametreleri olan hardness, cleansing, conditioning, bubbly, creamy, Iodine ve INS parametrelerinin nasıl değiştiğini gözleyin. Sonuç parametresi olarak INS değerinde 160'ı tutturmak veya çok yakın olmak önemli.
Sayın MeyveliTepe,
Keşke linkini verdiğiniz sabun hesaplayıcısını daha önce görseydim.. Bir arkadaşımdan onun ısrarı üzerine kendi ürettiği zeytinyağı aldım. Ancak zeytinyağı küf kokuyordu. Kendisine de saygımdan üzülmesin diye bir şey de söyleyemedim.Sonradan zeytinyağının küflenmeyeceğini ama sıkım öncesi çok bekleyen zeytinin küflenebileceğini ve yağa bu küf kokusunun geçebileceğini öğrendim.

Bu yağı değerlendirmek için bir miktarından sabun yaptım. Ancak bu sabun hiç köpürmüyor; taş gibi bir şey oldu. Keşke sabun hesabı linkini daha önce görseydim; ona göre yapsaydım diyorum.

Yaptığım sabunu atmaya da kıyamadım. Bu sabunları değerlendirmek için (rendeleyip tekrar eritip içerisine değişik yağlar eklesem??) buradaki arkadaşların veya sizin bir önerisi olabilir mi? acaba

virgom66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 17:58   #186
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 02-11-2015
Şehir: bursa
Mesajlar: 164
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sabun imalatından geriye kostikli su kalmaması gerekiyor.

Kostik = Sodyum Hidroksit
Kül suyu = Potasyum Hidroksit + Yanma sonucu kalan ağır metaller

Sabun imalatında kostik kullanmak istenmiyor ise kül yerine temiz potasyum hidroksit kullanılmasını öneririm. Bu şekilde hiç olmaz ise küldeki serbest durumdaki metaller vb. sabuna geçmemiş olur.

Ancak potasyum hidroksit sıvı sabun yaparken kullanılıyor. Kül ile yapılana sertleşmesi için tuz ilave ediyorlar ama tuz da sodyum klorür. Şayet tuzdaki sodyum sabunu sertleştirmek için ayrışıp reaksiyona giriyor ise (bundan emin değilim ama sabunun yapısı değişiyor ise reaksiyona da giriyor olmalı) kuvvetli bir zehir olan klorün serbest kalması da olası.

Neticede, baz olarak sodyum hidroksit veya potasyum hidroksit, asit olarak yağlar reaksiyona girecek ve tuz olarak sabun oluşacak. Reaksiyona giren malzemelerin sabit bir oranı var. Bu orana riayet edilmesi durumunda serbest hiç bir şey kalmaz.

Ne olur ne olmaz, baz malzeme serbest kalmasın diye genelde yağ oranını %5 fazla kullanırlar, böylece serbest baz geriye kalma olasılığı sıfırlanır.
Kül, yanmış organik maddelerden geri kalan atığa verilen genel isimdir. Yakılan maddenin ne olduğuna bağlı olarak külün rengi, görüntüsü, kokusu değişebilir. Bitki külü incelendiğinde, yetiştirildiği ortamda bulunan mineral maddelerin tamamına yakın kısmı bitki içeriğinde vardır. Külün elde edilmesi sırasında bazı mineral maddeleri buharlaşma ve sublimasyona uğrama (katı halden gaz haline geçme) sonucu kaybolur. Klor, kükürt, bir miktar potasyum, kalsiyum ve fosfor azalması meydana gelebilir. Kül içinde azot, karbon, oksijen ve hidrojen hiç bulunmaz. Çünkü bunlar organik kökenli maddeler olduğundan ve yakma sırasında bu organik maddelerin tamamı yandığından, kaybolur. Külde kalan maddeler onların oksitleri durumundadır. Çünkü yanma bir oksidasyon olayıdır ve bunun için Adolf Mayer yukarıdaki tarifinde külü bir derece daha oksitlenemeyen madde olarak belirtmiştir. Değişik bitkilerde yapılan kül analizlerinde bu güne kadar 60’a yakın madde tespit edilmiştir. Bunların bazıları alüminyum, arsenik, baryum, bor, brom, cıva, çinko, demir, fosfor, gümüş, kurşun, kükürt, kalay, lityum, magnezyum, sodyum, stronzyum, talyum, titanyum ve vanadyumdur. Ancak bu ve diğer ismi verilmeyen elementlerin çoğu kül içersinde mikro düzeyde kalır ve hatta bazılarının ortaya çıkartılması özel analizler ister. Külde çok görülen elementler bitkiye mutlak gerekli olan elementlerdir. Mutlak gerekli elementler fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, mangan, molibden, bor, bakır, çinko, klor ve sodyum olmak üzere 13 adettir.*
Kül Deyip Atma Kullan, Birazda Sen Faydalan | Bilim Genç

Burada dendiği gibiyse şayet,doğanın göbeğinden,temiz toprakta yetişmiş saf ağaç külünde ağır metala rastlanması pek olası değil gibi görünüyor.Zaten bazı istisnalar hariç yapısında bolca ağır metal bulunduran bitki de yok,onlar da bizim gibi kötü etkileniyorlar bundan.

O zaman asıl soru şu:Meşe yapısında çok fazla ağır metal ihtiva ediyor mu?Kül suyundan yapılmış sabun ağır metal içeriyor diyelim,bu zamanla birikme yapar mı?

Bunu da sanırım Mine hanım cevaplayabilir.Bu yılki sayfasında ki soruların çoğu benim.Azar işitir miyim acaba

YeniBON beğendi.
çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2017, 14:41   #187
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 13-03-2017
Şehir: sakarya
Mesajlar: 3
Merhabalar arkadaşlar bende yaklaşık 4 senedir sabun yapıyorum başta zeytin yağı olmak üzere kakao yağı hindistan cevizi yağı gibi yağlarla tariflerimi git gide geliştirmeye çalışıyorum öncelikle şunu söylemem gerekir gerçekten çok titizlikle yapılması gereken bi iş. Kostik kullanımı oldukça tehlikeli ve doğru ayarlanmalı başta çok acemilik çektim çok çeşit denedim ama en güzeli keçi sütlü diyebilirim. Çok zor değil fakat özen isteyen bi uğraş mesela aynı sefalı sabun yapmak istiyorsam bahçeme aynı sefa dikip onun çiçeklerini topluyorm o şekil sabun yapıyorm herkes böyle yapmayabilir ****** ama ben böyle yapmaktan zevk alıyorm herkes yapabilir bence

Şifalı bitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 13:06   #188
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 25-03-2017
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1
küllü sabun yaperken ph nasıl ölçülür bilen varmı

fatma uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2018, 17:29   #189
Ağaç Dostu
 
tenar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-07-2007
Şehir: Yerdeniz
Mesajlar: 186
Merhaba, İzmir' den el yapımı sabun aldım. Çeşit çeşit sabunlar. Eşek çiftliklerinden eşek sütü elde ediyor ve sütlü sabun dahi yapıyorlar. Soğuk işlem yapıyoruz dediler. Kostik mi kül suyu mu defim. Hayır kimyasal kullanmıyoruz dedeler. Bunlar kullanılmafan, başka bir soğuk yöntem mi var? Biliyor musunuz? Teşekkür ederim.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 16:44   #190
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 15-03-2018
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 67
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tenar Mesajı Göster
Merhaba, İzmir' den el yapımı sabun aldım. Çeşit çeşit sabunlar. Eşek çiftliklerinden eşek sütü elde ediyor ve sütlü sabun dahi yapıyorlar. Soğuk işlem yapıyoruz dediler. Kostik mi kül suyu mu defim. Hayır kimyasal kullanmıyoruz dedeler. Bunlar kullanılmafan, başka bir soğuk yöntem mi var? Biliyor musunuz? Teşekkür ederim.
Eşek sütü piyasada oldukça pahalı..
Aldığınız sabun kaç gram ve fiyatı neydi bilgi verebilirmisiniz ?
Teşekkürler

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 07:56   #191
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 22-10-2018
Şehir: Eskişehir
Mesajlar: 32
Belirli bir zaman müsait olunca deneyeceğim iştir. En azından 4-5 kalıp çıkartacağım

chnarmagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 18:17   #192
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 25-01-2019
Şehir: Muğla seydikemer
Mesajlar: 1
Merhaba yeni katıldım seydikemerde sabun döküm atölyem var.biz sıcak su sabunu yapıyoruz.****** fazla kostik suda kalıyor sabunun ph düşük oluyor daha sağlıklı yöntem

YeniBON beğendi.
Sabuncu kadın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2019, 14:30   #193
Ağaçsever
 
celalamca's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-04-2017
Şehir: ankara
Mesajlar: 64
SoapCalc
adresinden ister potasyum hidroksitli ister sodyum hidroksitli sabun yapabilirsiniz ve yine tablodan istediğiniz yağı seçebilirsiniz.
Oranları tutturmak için dijital ev terazisi yeterli bu durumda sabunlaşmadan arta kalacak zararlı kimyasal madde kalmaz.Evde sabun yapacaklar bu işi göz kararı değil bu tabloya göre yaptıklarında ve gerekli önlemleri aldıklarında doğal sabun yapmış olurlar.
Bu iş için gerekli tüm malzemeler
Türkiye'nin toptan sabun malzemeleri mağazası. Butik Sabun, Dekoratif Sabun, Doğal Sabun ve Kokulu Taş için hammaddeler. Eriyebilir Sabun Bazı, sabun boyalar, sabun esansları ve sabun kalıplar.
sitesinde mevcut.
doğal sabun Archives - Sabun Atölye
sitesinde adım adım sabun yapımı da anlatılıyor.
Yani sabun yapımı aslında oldukça basit, herkes kendi sabununu kolayca yapabilir.

Resulgur beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2019, 09:48   #194
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 30-05-2019
Şehir: nazilli
Mesajlar: 1
ilgili ürünler hakkında ipek hanım olarak yardımcı olacagımızı bildirmek isteriz. Selamlar..

ipek hanım çiftliği

ipekhanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 12:46   #195
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 30-05-2013
Şehir: izmir
Mesajlar: 21
İyi günler herkeze. Bende zeytin yağı buldukca sabun yapıyorum. 6 hafta bekliyorum ama kullan maya başlayınca sabun eriyor ve çok cabuk bitiyor. Erimemesi için içine ne eklemeliyim bilgisi olan varmı?

tamer35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019