View Single Post
Eski 13-05-2016, 20:42   #183
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laputa Mesajı Göster
sevgili meyvelitepe,

Tecrübelerinizi pratige dokulebilir şekilde paylaştığınız için teşekkürler.
Sonuca ulaşmakta oldukça yardımcı oluyor.
Bir kaç konuda daha fazla bilgi paylaşır mısınız?
Bahsettiğiniz diğer yağları uygun fiyata ve kalitede/saflıkta nereden temin ediyorsunuz?
2 kişilik bir ailenin yıllık yağ üretim bedelini tecrübe ettiyseniz paylaşır mısınız?

Bir de, kostik asit tercihini, doğru oranda karıştırabildiğiniz zürece, zararsiz bir karisim elde edebileceğinize dayanarak yapıyorsunuz. Külün saflığına güvenmektense. Doğru anlamış mıyım?

son 2 sorum
Doğru karışım için hangi lab. ekipmanlarını kullanıyorsunuz?
Bir de bu yöntemle üretilmiş sabun atığının doğaya etkisini araştırmaya zamanınız oldu mu?

Bahçe faaliyetlerinin yoğun olduğu bu dönemde çok sordum biliyorum ileride bu sayfayı kullanacak arkadaşların da desteğiyle diyelim.
Kullandığım yağlardan zeytinyağı bahçeden, kakao yağı ve hindistan cevizi yağlarını gıda hammaddeleri satan bir yerden alıyorum.

Odun külü potasyum hidroksit içerir. Ayrıca başka bir çok şey de içerir. Potasyum hidroksit sıvı sabun yapmak için uygundur, sert sabun olmaz. Sabun sert olsun diye içine sodyum klorür (tuz) koyuyorlarmış, ne kadar koyarlar, gerek külü gerek tuzu nasıl ölçerler, ortaya çıkan sabunda kimyasal reaksiyon dışında geriye fazladan ne kalır bilmiyorum.

Sabunlaşma olayı tamamen kimyasal bir reaksiyondur. Sadece gereken kimyasalları ve sadece gerektiği kadar kullanmak gerekir ki sonuç tam istendiği gibi olsun.

Ölçü aleti olarak terazi ve yeterli büyüklükte ısıya dayanıklı ölçü kabı dışında başka bir ölçü aletine ihtiyaç yok.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön