agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni217Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2013, 00:17   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
merhaba bu konu dikkatimi çekti ve internette çok sık karşılaştığım bunun gibi konu başlıklarına cevaben 20 yıllık kimyager olarak foruma üye oldum nacizane bir kaç bilgi paylaşımı için
ben doğal sabun hiç görmedim sıvı sabun teriminide sıvı el temizleyici olarak düzeltelim temizlik amacı kullandığımız sabun dediğimiz bir asitle bazın reasiyonu ile oluşan bir tuzdur tuzda katıdır sıvı tuz kim yapmış?
sles ve diğer kimyasalllar ile yapılanlara sabun demek doğru olmaz
kostiğe karşı olanlara da şunu söylemek istiyorum ben bir sabun yapıyım ve bunu yanında da yan ürün olsun ama kostik olmasın anlamı çıkıyor sanırım kül olsun başka sey olsun ama kostikli olmasın sen düzgün bir sabun yaparsan 1ppm bile kostik kalmaz.
sabuna biz 6 karbondan yüksek yağ asitlerinin metallerle yaptıkları tuzlara diyoruz. sodyum ve potasyum sabunları suda erirler temizleyici özellikleri vardır diğer sabunlar suda erimez ve temizleyici değillerdir
ayrıca kullandığınız suda sert olmamalı ki asidin anyonu ca, mg ile suda çözülmeyen bileşikler yapmasın
pH ve esans ile ilgilide kısaca ph insanlarsa 5.5 diyoruz asidiktir değilmi sabunlarda baz eğilimli pH 9 civarı yıllardır duru-hacı sakir -palmolive vs bu katı sabunların ph değeri kaçtı ki cilt kanserimi oldu millet. saatlerce pH:4-9 arası temas olmaz ise vücut kendi ph ını kısa sürede toparlıyor diye 1-2 yıl önce okumuştum
güzel kokması içinde esans katmak isteyenlere de tavsiyem kişisel kullanım için özellikle aldığınız esans ne bazlı bir esans bitkilerden çiçeklerden alınan esans değilse ki piyasanın çoğu sentetiktir bu esans yapımında hangi kimyasallar kullanılmıştır kac denekte denenmiştir lütfen öğrenin
limon kolonyası alıp eline yüzüne sürdüğün limon esansının limondan elde edilmiş esansmı yoksa labaratuarda elde edilmiş olduğundan emin misin?
1 ölçek sunu koy ,10dk karıştır ,10 gün beklet bu tür uygulamalarla sabun veya başka bir şey yapmazsanız daha faydalı olur . x gr , 10 dk sürekli ,ara ara x devirle daha doğru değilmi? ürün sonunda ts54 e göre testleri yaparsanız gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. sadece karıştırma bile başlı basına sabun inceliğidir
sabunu ister yapın ister satın alın ben kaliteli bir sabun istiyorum diyorsanız yağın kalitesi ile alakalı ne içerdiği tam bilinmeyen ülkemizdeki onca yağ dururken Endonezyalardan Malezyalardan yine içeriğini tam bilmediğimiz esans ve boyar ve diğer katkı maddeleriyle sabun evet onlarda sabun yapıp satanlar dan yapanlardan olup olmamak sizin elinizde .
istediğiniz sabunlarla buluşmanız dileklerimle...

verdoque, YeniBON ve sabuni beğendi.
cybertag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 01:35   #152
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Birde sabun otu satiliyor. Bunlarlada sivi temizleyici ve sabun yapiliyormus. Bitkinin adi soapwort

Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 06:22   #153
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Kostik oranında azaltma imkanı olmazmı?
Yağa oranı %13-%14 civarı standartmıdır acaba?

Selamlar...

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 17:42   #154
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
herkese merhabalar
şu an halen daha aktif olarak z.yağından saf sabun üreten bir fabrikada aktif olarak kimya mühendisliği yapıyorum burada yazılanların büyük bölümü doğru ancak şöyle bir sorun var
kostik kullanımı belirli limitler içinde kaldığı sürece kullandığınız sabun cilde zarar vermez çünkü sanayi tipi üretimlerde sabun reaktörün üst kısımlarında oluşurken reaksiyona katılmayan kostik (ki bu çok az bir miktardır oranlar çok iyi ayarlanır fazlası boşa para savurmak ve insan sağlığına zarar vermekten öteye geçmez) alttaki suda kalır. köylü sabunlarında bu durum geçerli olmadığı gibi kullanılan yağlar da ( internette belgeseli var trtnin kendiniz görün) çamur gibi bir yağdır ve sağlık açısından da pek iyi değildir. kostik kullanımını da bilmediklerinden bol bol fazlasını koyarlar daha sonra oluşan sabunun üzerinde beyaz beyaz görürsünüz bu kostikleri. ben bu sabuna elimi bile sürmüyorum açıkçası. reklam olmaması için ismini vermeyeceğim şirketimde üretilen sadece zeytinyağı kullanılarak yapılan sabun neredeyse beyaz sabunla aynı renktedir.

gelelim bir diğer konuya kostiksiz olmuyor mu bu iş kısmına. diyelim ki zararsız düzeyde bile kostik (sodyum hidroksit) olmasın istiyorsunuz o halde potasyum hidroksit kullanabilirsiniz ancak elde edeceğiniz sabun arap sabunudur

Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 13:28   #155
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Şu ara sabun çalışmalarımda yeni bir şeyler deniyorum, mini sabun tablolar Keyifli fakat bir o kadar da yorucu, ama bence değiyor... Bakalım sizler beğenecek misiniz

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 13:30   #156
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Bu da yeni yıl ağacımız

Eklenen Resimler

ciroz, yağmur ve ercihan beğendi.
Eski 22-11-2013, 13:37   #157
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Ve birde balkabağımız ve mantarımız var ki mantarımız zehirli olabilir

Eklenen Resimler

Eski 26-12-2013, 15:13   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
1 kg sıvı sabun nasıl yapılır?

merhaba ben tokatta kimya bölümü son sınıf öğrencisiyim. Herkes biliyordur sanırım okulu bitirebilmek için son sınıfta bi ödev verilir. Benim ödevimde 1 kg sıvı sabun sentezleyebilmek. İnternette araştırırken bu siteyi gördüm ve banada yardımcı olabileceğinizi düşünerek hemn üye oldum. Bana 1 kg sıvı sabun sentzleyebilmek için gerekli olan malzameler eğer içlerinde kimyasallar var ise en uygun fiyata nereden temin edebilirim nasıl yapabilirim hangi aşamalarla yani hangi maddeyi hangi sırayla ne kadar ilave etmem gerekiyor ve tabi biraz göze görünmesi için renk ve koku ilavesi için neleri nasıl kullanabilirim. Eğer sorularımı yanıtlayıp bana yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Çünkü inanın şuan çok zor durumdayım. İnşalah banada e kısa sürede yardımcı olabilirsiniz şuandan itibaren iki haftam kaldı.

-Ya-ReN- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 15:20   #159
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Ya-ReN- Mesajı Göster
merhaba ben tokatta kimya bölümü son sınıf öğrencisiyim. Herkes biliyordur sanırım okulu bitirebilmek için son sınıfta bi ödev verilir. Benim ödevimde 1 kg sıvı sabun sentezleyebilmek. İnternette araştırırken bu siteyi gördüm ve banada yardımcı olabileceğinizi düşünerek hemn üye oldum. Bana 1 kg sıvı sabun sentzleyebilmek için gerekli olan malzameler eğer içlerinde kimyasallar var ise en uygun fiyata nereden temin edebilirim nasıl yapabilirim hangi aşamalarla yani hangi maddeyi hangi sırayla ne kadar ilave etmem gerekiyor ve tabi biraz göze görünmesi için renk ve koku ilavesi için neleri nasıl kullanabilirim. Eğer sorularımı yanıtlayıp bana yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Çünkü inanın şuan çok zor durumdayım. İnşalah banada e kısa sürede yardımcı olabilirsiniz şuandan itibaren iki haftam kaldı.
Kimya bölümünü bitirmek üzereymişsiniz. Aslında siz yazsanız da bizler öğrensek daha uygun olmaz mıydı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 17:41   #160
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Ya-ReN- Mesajı Göster
Konunun adına dikkat etmelisin önce : "Doğal sabun yapımı"...!
Alt konu dizilişi ise şöyle :
"agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin > Doğal sabun yapımı"

Bence buradan yardım alarak ödevini hazırlayamazsın..! Çünkü senin ödevin olan "sıvı sabun" aslında tam olarak "sabun" değildir, hele ki "doğal sabun" hiç değildir. Piyasada sıvı sabun diye satılan ürünler, "deterjanımsı" diyebileceğimiz yapay ürünlerdir. Zaten senin de sentezlemek şeklinde ifade ettiğin gibi sentetik bir üründür yani...

Yerli sitelerden bulamazsan, "liquid soap making" diye aratarak binlerce yabancı kaynak bulabilirsin.
Mesela aşağıdaki linkte verilen videoda anlatılan sıvı sabun doğala yakın bir ürüne benziyor (sulandırılmış arap sabunu). Buradan yararlanabilirsin.

How to Make Liquid Soap Video

başarılar dilerim, kolay gelsin.

Deniztuzu beğendi.
faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 14:05   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Bir dünya yorumunun (nette ve burada) sonunda demek isterim ki : Doğal sabun yoktur, geleneksel sabun vardır.

Kimyasal madde deyip atamazsınız malzemeleri. Çünkü her madde kimyasaldır. İçtiğiniz su da, yediğiniz tuz da.

Küllü suda olan madde ile benim laboratuvarda kabının içinde duran potasyum hidroksit aynı maddedir. Laboratuardaki potasyum hidroksit %99 saflıktadır. Bahsi geçen küllü suyun içeriği ise malum.

Yanmış gıda tüketmeyin kanserojen diye yer yerinden inlerken ben yanmış maddenin külünü alın vücudunuza sürün diyemem.

Ki ayrıca potasyum ve sodyum hidroksit ile hesaplaması titizlikle yapılmış bir sabunda bu maddeler tükenir. Kimya dersinde tepkimeler konusunda anlatılır giren maddeler aynen çıkmaz. Yani miktarlar iyi saptandıysa kostik fazlası kalmaz. O zaman kostiğin cilde verdiği zarardan bahsetmeye gerek kalmaz.

Kül suyu ile sabun yaparsanız analiz etmediğiniz için potas kostik oranını bilemezsiniz. Düşündüğünüzden fazla ya da az potas kostik içerebilir. Dolayısıyla yaptığınız sabun potas kostik içerebilir.

Lütfen gerçek bilimden faydalanın..

Potasyum hidroksitin de bazik bir madde olduğunu (pH 13-14) çamaşırları yıprattığını eldivensiz temas edilmemesi gerektiğini tekrar hatırlatırım. Gözünüze temas etmesi halinde gözünüzün derhal bol su ile uzun süre yıkanması gerektiğini ve belirtilerin devamı halinde en yakın tıbbi kuruluştan yardım alınması gerektiğini eklerim.

(kül suyunda oluşan madde: potasyum hidroksit, potas kostik, KOH )
(boncuk kostik, sodyum hidroksit, NaOH )

Düzenleyen dryad : 22-01-2014 saat 14:19 Neden: İmla
dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 13:09   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Burada bir takım tarifler var ama bence anlatılanlar çok tehlikeli (sağlık açısından).
Ben de sabun yaptım ve yapmaya devam edeceğim, elimdeki formüller sadece sodyum hidroksit ve yağlar kullanılarak yapılan soğuk işlem doğal (sn. dryad'ın kullandığı "geleneksel" ifadesi daha doğru aslında,çünkü sabun sonuçta kimyasal bir ürün) sabun yapımına ait.
Ancak sorun şu ki, sabun yapımında öyle zeytinyağlı enginar tarifi gibi 3 ölçek şundan, 2 ölçek bundan şeklinde hammadde kullanılamaz. Cilde zarar vermeyecek, ph düzeyi dengeli ve içeriğindeki yağların özelliklerini kaybetmeyecek sabun yapımı için çok hassas ölçümlemek gerekiyor.
Şöyle söyleyeyim,ben satıcı değilim,kendime ve yakın çevreme yetecek kadar,2-3 kilo sabun yapıyorum ve bu miktar için malzemeleri gramın onda biri hassasiyetinde tartı ile ölçmek gerekiyor.
Yani ölçekle, kaşıkla falan olacak iş değil, öyle yapacaksanız marketten fabrika sabunu alın daha iyi, içinde bir sürü kimyasal var ama hiç olmazsa herşey olması gerektiği kadar konulmuştur.

verdoque ve saliha_25 beğendi.
borayz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 13:36   #163
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassasanne Mesajı Göster
Doğrusu şöyle olacaktı: İpek Hanım Çiftliği yani Pınar Hanım da doğal sabunu Hatay'dan tedarik edenlerden. Sabunları Şenköylüler'den alıyor sanırım. Sabunları birebir aynı nedense.

Ama duyduğuma göre sayın Kaftancıoğlu, sabunu kendisi üretiyor izlenimi vermek için şimdiden sabun kulelerinden oluşan "İpek Hanım Çiftliği Sabun Tematik Parkı" çalışmasına başlamış çiftiliğinde.
İpek Hanım Çiftliği ile ilgili ayrı bir başlık açsak yeridir. Kendisini bu diyarlardaki tek doğal üretici sanıp, Kendinden başka tüm üreticileri hileli ürün satmakla itham eden, biz şehirde yaşayanların domatesten peynirden bihaber yaşadığımızı sanan çiftlik sahibinden şu bahsettiğiniz sabun sahtekarlığına da şaşırmadım nedense..

"siz lütfen her zaman evinizdeki yardımcınızdan rica edin; koliden çıkan sipariş dökümü ile gelen ürünleri karşılaştırsın dolaplara yerleştirirken."

Kendileri şu cümlenin sahibi aynı zamanda. şehirde yaşayanları nasıl hayal ediyorsa artık..

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 11:35   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2014
merhabalar,
bi sorum olacak,
Kimyage rolarak yenı bır ıse girdim ve patronum, zeytınyagından doğal abun yapmamı sıtıyor fakat kendı verıgı oranlarda olması konusunda ısrarcı,bırde renklı olmasını ıstıyor sabunun ancak yenılebılır gıda boyalarından yaparsak zarasız olacagını dusundugunden baska boya kullanmamı da ıstemıyor,gunlerdır denıyorum ancak yaptıgım sabunlar temızleme ıslevını gorse de renk verdıgı ıcın bı turlu sonuca ulasamadım,ne yapmalıyım kostık ve zeytınyagı ıle sabun yapıp gıda boyasıyla renk verıcem ama rengın akmamasını naıl sağlıycam?

saliha_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 11:39   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocs Mesajı Göster
herkese merhabalar
şu an halen daha aktif olarak z.yağından saf sabun üreten bir fabrikada aktif olarak kimya mühendisliği yapıyorum burada yazılanların büyük bölümü doğru ancak şöyle bir sorun var
kostik kullanımı belirli limitler içinde kaldığı sürece kullandığınız sabun cilde zarar vermez çünkü sanayi tipi üretimlerde sabun reaktörün üst kısımlarında oluşurken reaksiyona katılmayan kostik (ki bu çok az bir miktardır oranlar çok iyi ayarlanır fazlası boşa para savurmak ve insan sağlığına zarar vermekten öteye geçmez) alttaki suda kalır. köylü sabunlarında bu durum geçerli olmadığı gibi kullanılan yağlar da ( internette belgeseli var trtnin kendiniz görün) çamur gibi bir yağdır ve sağlık açısından da pek iyi değildir. kostik kullanımını da bilmediklerinden bol bol fazlasını koyarlar daha sonra oluşan sabunun üzerinde beyaz beyaz görürsünüz bu kostikleri. ben bu sabuna elimi bile sürmüyorum açıkçası. reklam olmaması için ismini vermeyeceğim şirketimde üretilen sadece zeytinyağı kullanılarak yapılan sabun neredeyse beyaz sabunla aynı renktedir.

gelelim bir diğer konuya kostiksiz olmuyor mu bu iş kısmına. diyelim ki zararsız düzeyde bile kostik (sodyum hidroksit) olmasın istiyorsunuz o halde potasyum hidroksit kullanabilirsiniz ancak elde edeceğiniz sabun arap sabunudur
Sevgili Crocs bana zeytınyagından dogal sabun yaparken gıda boyasıyla nasıl boya vermeden renklı sabun yapabileceğim konusunda bilgiverebilir misiniz?Tecrübeli bir kimya muhendisi oldugunuzu yazmıssınız ben yolun basındayım henuz umarım sızın gıbı bılgılı buyuklerımden alacağım cevaplarla u sorunumu çözup işe devam edebilirim

kokett beğendi.
saliha_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 19:55   #166
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saliha_25 Mesajı Göster
Sevgili Crocs bana zeytınyagından dogal sabun yaparken gıda boyasıyla nasıl boya vermeden renklı sabun yapabileceğim konusunda bilgiverebilir misiniz?Tecrübeli bir kimya muhendisi oldugunuzu yazmıssınız ben yolun basındayım henuz umarım sızın gıbı bılgılı buyuklerımden alacağım cevaplarla u sorunumu çözup işe devam edebilirim
Bu işin bir standardı yok mudur sevgili saliha_25. Neden sizden böyle bir şey beklendiğini tam olarak anlayamadım. Amaç bilginizi ölçmek midir, yoksa satılmak üzere seri şekilde sabun üretmek midir bunu yaparken? Amerika kıtasını yeniden keşfetmek gibi bir şey istemiş patronunuz sizden gibime geliyor.

Yukarıda sevgili borayzın dediği gibi gerçek bir sabun elde edebilirsiniz, boya vermeden de yapabilirsiniz. Ancak bunun cilt için ne kadar sağlıklı olacağı tam bir muamma olacaktır bu durumda..

pria beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 20:24   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Bilgiler icin tesekkurler.

madcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 09:59   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2012
çok uzun zaman olmuş konu açılalı.bu süre zarfında; yaptım,yapıyorum,paylaşacağım,fotoğrafladım diyen dostlar nerede?bizleri unutmalarına üzüldüm.benim sorum ise; bu sürekli kötülenen kül suyunu insalar tek başına, öyle sabun falan da yapmadan kullanmışlar.hem de uzun ve sağlıkla geçen ömürlerine imrendiğimiz insanlar.çoluk çocuk bu kül suları ile banyolar yapmışlar ve daha da önemlisi,hamurlarda kabartıcı olarak kullanmışlar.bu insanlar öyle taş devrine falan ait kalmamış,70'lerden bu yana haytımıza ipotek koyan kimyasal alışkanlıklara kademeli geçiş yaparak gelmişler.ortalama kırkbeş,elli yaş civarında olanlardan birebir dinlediğim rivayet odur ki; küçüklüklerinde hep kül suyuyla yıkanırlarmış ve saçları da ciltleri de yumuşacık olurmuş! e hal böyleyse; kendi başına bile zararı görülmemiş bu çözelti, yağla tepkiyip sabuna dönüşünce mi zaralı oluyor? Konuya dönmeniz dileğiyle :rolleyes

porselen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 13:06   #169
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi porselen Mesajı Göster
çok uzun zaman olmuş konu açılalı.bu süre zarfında; yaptım,yapıyorum,paylaşacağım,fotoğrafladım diyen dostlar nerede?
Toplam 3 mesajınız var. İlk mesajınız 22-11-2013 tarihli. Diğer ikisi de bugün yazılmış...

Bunlara itirazımız yok, ne zaman isterseniz o zaman yazarsınız da, bu sitem neyin nesi?

pria ve porselen beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 05:21   #170
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Aslinda cok ilginc bir retorik sorusu bu. Belki de sitem etmemistir. Tonlamadaki inis cikislari degistirirseniz, hem sitem olabilir hem de olmayabilir ama sesli degil yazili oldugu icin anlayamayacagiz

Sonraki cumleyi kacirmisim, sitem etmis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Toplam 3 mesajınız var. İlk mesajınız 22-11-2013 tarihli. Diğer ikisi de bugün yazılmış...

Bunlara itirazımız yok, ne zaman isterseniz o zaman yazarsınız da, bu sitem neyin nesi?

malina ve porselen beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 03-07-2014 saat 16:59
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2014, 01:32   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2012
e evet, tabi ki sitem sayılabilr ama doğrusu, söylediğim gibi üzüldüm. çünkü, onlarca sayfayı okuyorsunuz, eliniz boş. yapıyorum yazıcam. deniyorum fotoğraflıycam diyenler hiç sözünde durmamış. nolurdu deneyimlerini bizi unutmayıp yazsalardı. onca siteme hala da yazmamışlar, haksızmıymışım

porselen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 12:46   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2007
Evde sodyum hidroksit kullanımı tehlikelimidir? Reaksiyona girdiğinde ve kaynatma sırasında zararlı gaz salınımı olurmu?

Gözlük - Eldiven kullanıp risk azaltılabilir ama hala sonuçta hala ev ortamında kullanmak için tehlikeli bir maddemidir Sodyum Hidroksit

- 5Kg Sabun bazı alıp eritip sabun yapmak daha'mı mantıklı oluyor?
- Hazır sabun bazı ile istediğim gibi sabun yapabilirmiyim?
Ör: Keçi sütlü sabun, Arganlı Sabun, Zeytin Yağlı Sabun vs.. vs.. gibi,

Yoksa bu hammadeler ile sabun yaparken Sodyum Hidroksit ile karıştırıp mı yapmam gerekiyor?

Son olarak
Premium Organic Almond Butter | Surya Kimya
AQ-Save : Hidrolize Kestane | Surya Kimya
Monoï de Tahiti Soap Noodles | Surya Kimya

gibi hammaddeleri sabun yapımınında kullanabilirmiyim?

Çok teşekkür ederim.

Not:
foruma üye olma ve ilk sorumu sorma arasında epey bir zaman geçmiş

Kissed By Angel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 13:55   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
çok ucuza ph ölçebileceğiniz turnusol kağıtları ile ph sına bakablirsiniz

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 11:34   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
çok ucuza ph ölçebileceğiniz turnusol kağıtları ile ph sına bakablirsiniz
Sadece ölçmem gereken PH'mı?

Kissed By Angel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 11:02   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
Sabun yapabilmek için kullanılan Naoh (kostik) isimli yuksek ph lı (13-14) madde yerine yine yüksek ph lı Sodyum bi karbonat kullanılırsa,kostik ile aynı görevi görürmü?

uyap beğendi.
MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2015, 23:56   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2012
merhabalar
gerçekten küllü suyla ve zeytin yağınla sabun yapan varmı?küllü suyla sabun yapımında küllü su,killi su,zeytin yağı ve tuz kullanılmaktadır.bu konuda gerçekten küllü suyla sabun yapan varmı.şimdiden teşekkür ederim

doga45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 19:33   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Sabunlaşma

İşin uzmanlarına soruyorum.Acilen cevaplarsanız çok iyi olur; Yaklaşık 4 yıldır kendi sabunumu yapıyorum. Bazen yakınlarımızada yapıyorum.sabun yaparken zeytin yağı ve defne yağı kullanıyorum.yağın %25 i defne yağı % 75 zeytin yağı.6 kg yağa 1 kilo kostik kullanıyorum. kalıba koymadan önce 50gr ısırgan otu yağı ekliyorum.Sabun genelde çok güzel oluyor ve 2-3 saat içinde kalıplamış oluyorum. Bazende sabunlaşma bi türlü başlamıyor.3-4 saat kaynatmama rağmen hiç sabunlaşma olmuyor.yağı dinlenmeye bırakıyorum 2gün sonra çok azı sabunlaşmış oluyor.bunun sebebi nedir.kullandığım kostik hep aynı.acaba yağdanmı kaynaklanıyor bu durum.acaba zeytin yağı sahtemi. Sahte ise bu ne yağı olabilir ki.

YeniBON beğendi.
mehmet144 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 22:31   #178
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet144 Mesajı Göster
İşin uzmanlarına soruyorum.Acilen cevaplarsanız çok iyi olur; Yaklaşık 4 yıldır kendi sabunumu yapıyorum. Bazen yakınlarımızada yapıyorum.sabun yaparken zeytin yağı ve defne yağı kullanıyorum.yağın %25 i defne yağı % 75 zeytin yağı.6 kg yağa 1 kilo kostik kullanıyorum. kalıba koymadan önce 50gr ısırgan otu yağı ekliyorum.Sabun genelde çok güzel oluyor ve 2-3 saat içinde kalıplamış oluyorum. Bazende sabunlaşma bi türlü başlamıyor.3-4 saat kaynatmama rağmen hiç sabunlaşma olmuyor.yağı dinlenmeye bırakıyorum 2gün sonra çok azı sabunlaşmış oluyor.bunun sebebi nedir.kullandığım kostik hep aynı.acaba yağdanmı kaynaklanıyor bu durum.acaba zeytin yağı sahtemi. Sahte ise bu ne yağı olabilir ki.
Siz sıcak sabun yapıyorsunuz galiba. Sodyum hidroksit (NaOH - Kostik) kullanıyorken neden sıcak yapıyorsunuz ki? Sıcak sabunda KOH (potasyum hidroksit) kullanılır diye biliyorum ve sabun da sert değil sıvı sabun oluyor.

6 kg yağ için 1 kg NaOH çok fazla değil mi?

YeniBON beğendi.
Eski 17-02-2016, 15:18   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Ben de birkaç ay önce evde sabun yapma hevesine kapıldım. Bir süredir zaten Kır Çocukları, Bayramiç Taş Değirmen ve Marangoz Çiftliği'nden temin ettiğim ev yapımı sabunları kullanıyordum. Kostik - kül suyu tartışmasında kostik tarafındayım. Kül suyunun içeriğinin kontrol edilemeyişi, fazla yağ kullanarak kostikin tamamen kullanılabilmesi sebebiyle kostik kullanmakta bir sakınca görmüyorum.

Eğer sadece zeytinyağı kullanacaksanız sabunlaşma oranını kullanarak kolayca hesap yapabilirsiniz. Ancak birden fazla çeşit yağ kullanacaksanız hata yapmadan su ve kostik miktarını bulmak istiyorsanız internetten "lye calculator" olarak aratıp birçok sayfaya ulaşabilirsiniz. Bir tanesini şuraya koyayım:

https://www.thesage.com/calcs/LyeCalc.html

(Lye kostiğe (NaOH veya KOH) İngilizcede verilen isim.)

Sabun yapmak deneye yanıla öğrenilecek bir iş. Tam söylenenleri yapsanız bile beklenmedik sorunlar çıkabiliyor. Örneğin ilk yaptığım sabunu bir gün sonra büyük hevesle kestim ama kalıptan kırık dökük parça parça sabunlar dökülünce büyük hayal kırıklığı yaşadım. İnternetten araştırdığımda katı yağ kullanılan durumlarda başlangıç sıcaklığını 35 ve üzeri tutmakta fayda varmış, aksi takdirde karıştırma sırasında aşırı ısı kaybı olunca eritilip sıvı hale getirilen katı yağlar tekrar katı forma geçmeye başlayıp false trace (yalancı kıvam) durumu oluşturuyor ve sabunu olması gerekenden daha erken kalıba dökmüş oluyorsunuz. Bunun gibi pek çok incelik var ve denemeden öğrenmek zor.

Eğer sabununuzda sorun varsa "Troubleshooting Soap Making" şeklinde aratırsanız yine yararlı pek çok sayfaya ulaşabilirsiniz.

Önereceğim bir kaynak da: The Soapmaker's Companion A Comprehensive Guide with Recipes, Techniques & Know-How, Susan Miller Cavitch

İlk seferde hammaddeler.com ile ilgili ekşisözlük yorumlarından korktuğum için başka bir kaynak aramaya başladım. Malzemeleri www.tatlidilimler.com 'dan temin ettim, çok hızlı bir şekilde siparişimi alıp gönderdiler, fiyatlar da muadillerine göre uygun.

Yeni başlayanlar için yapılması gereken en büyük uyarı: Su asla ve asla kostik üzerine boşaltılmamalı, daima suyun içine kostik eklenerek solumadan derhal açık havaya bırakılmalı, ara ara gelip karıştırılarak kostikin tamamen çözündüğünden emin olunmalı.

Düzenleyen verdoque : 18-02-2016 saat 16:11
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 16:14   #180
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Her türlü yağdan sabun olur mu? Evet olur. Ama iyi sabun olmaz.

Söz gelimi zeytinyağı çok kaliteteli bir yağdır ama sadece zeytinyağından yapılan sabun yeterince sert olmayan ve su temasında çabuk eriyip giden, yumuşak, köpürmeyen, yeterince temizlik hissi vermeyen bir sabun olur.

Her yağın içerdiği farklı asit içerikleri sebebiyle bu böyle. Birden fazla kaliteli yağın bir arada kullanılması ile ideal bir sabun yapmak mümkün olur.

Bunun için soapcalc hayli yeterli. Kullanacağınız yağ miktarları veya oranlarına göre su, kostik vb. diğer malzemeleri ne miktarda kullanmanız gerektiğini söylerken, aynı zamanda elde edeceğiniz sabunun kalitesi hakkında da gayet güzel bilgi verir.

Söz gelimi, bir dostumun epey uğraşarak ideal kaliteyi yakaladığı yağ oranlarıyla yaptığı sabunu çok beğendiğimiz için küçük bir modifikasyon ile o oranları kullanıyoruz ve muhtemelen piyasadan satın alınamayacak ölçüde kaliteli bir sabunumuz oluyor.

Dostumun kullandığı yağ oranları %14 kakao yağı (cocoa butter), %31 Hindistan cevizi yağı (coconat oil) ve %55 zeytinyağ (olive oil). Benim yaptığım modifikasyonda %2 Stearic asit geliyor ve Kakao yağı %12'ye iniyor, gerisi aynı.

Su/yağ oranını %33 olarak kullanıldığında daha iyi oluyor. Kostik miktarını yazılım hesaplayıp size veriyor. Superfat oranını standart %5 tutmak gerekir ki sabunda serbest kostik kalmasın.

Sabun yaparken, kostik çözülmüş suyun ısısı ile yağın ısısını ayarlamak işin püf noktası. Aralarında ısı farkı olmaması gerekiyor. İdeal olarak 35-40 aralığında bir ısıyı seçebilirsiniz. Fakat kostikli su söz gelimi 38 dereceyse yağ da tam 38 derece olmalı. Birini ısıtırken diğerini soğutmak söz konusu olduğundan gerçekten hassas davranmak gerekiyor.

Kullanılan yağları değiştirerek sabunun kalite parametreleri olan hardness, cleansing, conditioning, bubbly, creamy, Iodine ve INS parametrelerinin nasıl değiştiğini gözleyin. Sonuç parametresi olarak INS değerinde 160'ı tutturmak veya çok yakın olmak önemli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024