agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2013, 19:00   #421
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel Mesajı Göster
Sayın Avanos arkadaşım bende nevşehirliyim 20 dönüm altay ekiyorum inşallah yazdıklarına harfiyyen katılıyorum sizin ile görüşmek isterim özelden numaranızı verirseniz burda sadece bir kaç kişi var onlarda herşeye muhalefet ediyorlar kendi cinslerini öve öve bitiremiyorlar tam bir yıldan beri bahce arıyorum Altay bahcesinde gördüğüm yarısını bile göreceğim bir bahce bulamadım Avanos arkadaşım fidanlığı gezdin ise altayı ayırt etmek mümkün bende gittim keşke haberleşsekte beraber gitseydik burda bağ bahçe ceviz tarla dan prof gibi konuşamlar ben bir toprak tahlili koydum herkes dilini yuttu bunların anladığı bukadar telefon veririseniz görüşürüz saygılar
Hemşehrim özelden telefon atacağım.İsterseniz ben yazayım Şimdi toprak mezunu birileri çıkar itiraz eder diye yazmak istemedin daha fazla bilgisi olan olur diye.
Birde bu yorumları yazarken baktığınız yer çok önemli.
Batıda kirecin yüzde 1-2 olduğu bir yerden bir arkdaşımız bir analizdeki yüzde7-8 kirece çok dikktli olun çok fazla kireçli demişti. Nevşehirin Ürgüp tarafında yüzde 7-8 bulursanız süper demek.Bizim buralarda

Toprak değerlerine baktım arazi nerde Avanos tarafındamı kırmız topraksa kireç düşük demir yüksektir.

Avanos Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 19:20   #422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Hocalar dahil 5 yaşında chandlere ne kadar diyorlar bakarsanız anlarsınız.
Burada,4 yaşında chandler (50 dönüm) ,tozlayıcılar franquette (erkek çiçek yok) ,bakımları çok iyi,budamaları iyi,ağaç başı ortalama 30 meyve tutumu, 12gr*30= 360 gr kuru kabuklu.

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 19:23   #423
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Burada,4 yaşında chandler (50 dönüm) ,tozlayıcılar franquette (erkek çiçek yok) ,bakımları çok iyi,budamaları iyi,ağaç başı ortalama 30 meyve tutumu, 12gr*30= 360 gr kuru kabuklu.
Teşekkürler. Size fidan satarken söylenen bumuydu?

Eski 23-09-2013, 19:38   #424
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Teşekkürler. Size fidan satarken söylenen bumuydu?
Değildi.

4 yaşında 300 meyve tutar dediler. Söylenenin 10/1'ini tuttu.

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 19:56   #425
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
4-5 yasında 1-2 kılo cevız normal mı degıl mı?kac olması lazım kı.zaten 5 yasında verıme yatırıl mıyor mu.5 yasına kadar budama ve uzerındekı meyveler toplanıyor dıye bılıyorum.saygılar
Sütyemezin çalışmalarına bakbilirsiniz.Sütcü İmam üniversitesindeki azılarında 5 yaş için yazılanlara ayrıca bende bir birma için yaptığı beklenti projeksonu var burda yayınlamam etik olmaz

Eski 23-09-2013, 20:34   #426
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Bence en büyük sorunumuz Altayın verimi değil bu tartışmasız şimdi şayet alırsak aldığımız fidanların bu verimde olacağını bu çeşit olacağını nasıl sağlacağız bu konuda fikri olan varmı?
varmı bu konuda bir gelişme. işin garantilisi bulundumu ?

karabuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 20:52   #427
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Hocalar dahil 5 yaşında chandlere ne kadar diyorlar bakarsanız anlarsınız.
Bursa, Balıkesir bölgesindeki ceviz bahçelerini dolaşırsanız ne kadar verdiğini görürsünüz, bilgi gezerek edinilir,oturarak değil.

ykaya194 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 21:01   #428
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

) son bir yılda kaç bin km yaptınız.))
ben kendi adıma söyleyim 70000 KM.
O bahçelerden resim alalım.Altaydaki resime benzer resimleri bekliyorum. ABD alıntı olmasın lütfen.

Eski 23-09-2013, 21:05   #429
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Ben şunu soruyorum. Arkadaşlar Benim bahçemde Mehmetin, Alinin vb bahçesinden şu resimleri çektim. Altaydan daha çok meyve var diyen eklesin.Sorun bu ağaçları nasıl üreteceğiz.Çözüm bekliyorum.

Eski 23-09-2013, 21:45   #430
Ağaç Dostu

Alıntı:
O bahçelerden resim alalım.Altaydaki resime benzer resimleri bekliyorum. ABD alıntı olmasın lütfen.

[QUOTE=Lilium;1202304] bugünkü ( 23/9/2013) hasat düşük iki ağaç yalova1, bir ağaç pedro iki ağaç chandler.
Yalova1 ler oldukca oyaladı bu yılki verimleri az çiçek döneminde gördükleri fırtına verimlerini de etkiledi, o dalda iki tane bu dalda üç tane derken zamanımızın çoğunu aldı.

Yalovaları tartmadım, pedro yeşil kabuklu 44 soyulmuş 20, iki ağaç chandler kabuklu 85 soyulmuş 40 kg

Name:  SAM_0169_Edited.jpg
Views: 5163
Size:  71.9 KB

Ben ve Sayın lilium'un ceviz bahçesi ( cevizler 6 yaşında)

Eski 23-09-2013, 22:12   #431
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
bugünkü ( 23/9/2013) hasat düşük iki ağaç yalova1, bir ağaç pedro iki ağaç chandler.
Yalova1 ler oldukca oyaladı bu yılki verimleri az çiçek döneminde gördükleri fırtına verimlerini de etkiledi, o dalda iki tane bu dalda üç tane derken zamanımızın çoğunu aldı.

Yalovaları tartmadım, pedro yeşil kabuklu 44 soyulmuş 20, iki ağaç chandler kabuklu 85 soyulmuş 40 kg

Eklenti 443873

Çevizleriniz oldukca bakımlı ve sağlıklı gözüküyor. Benim çevizlerin yarısı hemen hemen bu resimdekiler gibi, bu yılki hasadın resmini yayınladım. Yaynladığınız rakamlar çok düşük benim her fidandan 150-200 adet arası çeviz geldi.Bende ağaç sayısı çok az ama çeşit sayısı 7-8 adet.

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 22:19   #432
Ağaç Dostu

[QUOTE=serdar1;1202333]
Alıntı:

Çevizleriniz oldukca bakımlı ve sağlıklı gözüküyor. Benim çevizlerin yarısı hemen hemen bu resimdekiler gibi, bu yılki hasadın resmini yayınladım. Yaynladığınız rakamlar çok düşük benim her fidandan 150-200 adet arası çeviz geldi.Bende ağaç sayısı çok az ama çeşit sayısı 7-8 adet.

Sayın serdar1
Yayınlanan adet değil kg dır yaklaşık 1800-2000 adet

Eski 23-09-2013, 22:22   #433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
sayın ykaya194 yayınladıgı resımlerı ve vermıs oldugu degerlerı gordunuz mu pekı.

sedatkso Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2013, 22:27   #434
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

[QUOTE=ykaya194;1202323]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
bugünkü ( 23/9/2013) hasat düşük iki ağaç yalova1, bir ağaç pedro iki ağaç chandler.

Eklenti 443873

Mahsulünüz bol olsun öncelikle ağaçlarda güzel güzele güzel demek gerek.
Birde sizden isteğim Altaydaki gibi ağaçların yakın çekimini isteyeceğim ben şunu savunuyorum Yakın sizin ağaçlarada bakınca üzerinde 7-8 meyve olan ağaçlarınız varmı? Altay da bunu gözümle gördüm fidancı olmadığımı badem sayfasını okuyanlar bilir.Altaycı olmadığımda kesin ağaçlar verimli değil diyenide görmedim.Chandler 40 kg veriyorsa bu 100 verir salkımlara bakınca.Bu fidanı bu memlekete nasıl kazandırırız sertifika ise sertifika alınsın aşı ise aşı yapılsın.
Bu ağaçlar var. Çözüm bekliyorum.

Eski 23-09-2013, 22:30   #435
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
sayın ykaya194 yayınladıgı resımlerı ve vermıs oldugu degerlerı gordunuz mu pekı.
Resimdeki kişi benim ve bahçesini her zaman ziyaret etmekteyim. ağaçların gelişimlerini ve üzerindeki cevizleri beraber gezerek gözlemliyoruz.

sedatkso beğendi.
Eski 23-09-2013, 22:40   #436
Ağaç Dostu

[QUOTE=Avanos;1202342]
Alıntı:

Mahsulünüz bol olsun öncelikle ağaçlarda güzel güzele güzel demek gerek.
Birde sizden isteğim Altaydaki gibi ağaçların yakın çekimini isteyeceğim ben şunu savunuyorum Yakın sizin ağaçlarada bakınca üzerinde 7-8 meyve olan ağaçlarınız varmı? Altay da bunu gözümle gördüm fidancı olmadığımı badem sayfasını okuyanlar bilir.Altaycı olmadığımda kesin ağaçlar verimli değil diyenide görmedim.Chandler 40 kg veriyorsa bu 100 verir salkımlara bakınca.Bu fidanı bu memlekete nasıl kazandırırız sertifika ise sertifika alınsın aşı ise aşı yapılsın.
Bu ağaçlar var. Çözüm bekliyorum.
Ben altay ceviz hakkında yorumda bulunmadım, chandler hakkında olumsuz ( 3 kilo-5 kilo veren bahçeyi duymadım görmedim gibi) paylaşımlarınızı yorumladım.

sedatkso beğendi.
Eski 23-09-2013, 22:47   #437
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
24 Eylül salı günü saat 11.30 da ve 19.30 ta TRT Belgesel kanalında Altay cevizi ile ilgili program varmış. İzlemek isteyenlerin bilgisine..

kimyager147 ve ermana beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2013, 01:00   #438
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Bence Altay yavaş yavaş kendini kanıtlamaya başladı bu konuyu sayın sütyemez hocaya sormuşlar demişki 3-4 yaşındaki ağacı kökünden kesip odunlarını tartsan okadar gelmez demiş ama ben altay bahcesinde 2 yaşında iki tane dal gördüm üzerindeki meyve odunundan ağır gelir göz yanlış görmez bin biliyorsan bir bilene sor demişler ama bizim bilginler o kadar inatki resimleri videoları adamların gözüne soksan inanmıyor bunlara yapacak bişey yok

önal beğendi.
atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2013, 09:09   #439
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
sayın Atmelin 420. mesajına atıfla.

Alıntı:
burda bağ bahçe ceviz tarla dan prof gibi konuşamlar ben bir toprak tahlili koydum herkes dilini yuttu
Bu cümle ne kadarda özensiz bir cümle sayın atmel.
Üreticilerin hepsi toprak tahlilinden anlamayabilir ve ayrıca anlaması gerekmez. Onun için onca tarım ve kimya teknisyeni var.
Ayrıca yorumlarına güvenmediğiniz hatta kızdığınız insanların sizin tahlillerinizi niye yorumlamasını bekliyorsunuz. İnsanları önce prof diye küçümsüyorsunuz sonrada tahlillerinize cevap vermedi diye alay vari konuşuyorsunuz.
Benim nikimden de anlaşılacağı itibari ile kimyacıyım ama sizin tahliller benim için bir anlam ifade etmiyor çünkü toprakla ilgili sonuçlar ilgi alanım değil. Herkesin ilgi alanı aynı olmayabilir olmadığı içinde küçümsememek lazım.

Düzenleyen kimyager147 : 24-09-2013 saat 09:11 Neden: atıf
kimyager147 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2013, 10:33   #440
Ağaç Dostu

Alıntı:
sütyemez hocaya sormuşlar demişki 3-4 yaşındaki ağacı kökünden kesip odunlarını tartsan okadar gelmez demiş ama ben altay bahcesinde 2 yaşında iki tane dal gördüm üzerindeki meyve odunundan ağır gelir göz yanlış görmez bin biliyorsan bir bilene sor demişler ama bizim bilginler o kadar inatki resimleri videoları adamların gözüne soksan inanmıyor bunlara yapacak bişey yok
Alıntı:
Buraya ceviz ekeceğim kardeşim
Biraderim,
Sana birkaç tavsiyem olacak.
- Kişilere nasıl hitap edileceğini öğrenin.
- Kişilerin fikirlerine saygı gösterin.
-Cümleleri kurarken türkçe dil kurallarına dikkat edin.

- En önemlisi ise, anlamsız paylaşımlarınızla bu başlığın kalitesini düşürmeyin.

Eski 24-09-2013, 20:44   #441
Ağaçsever

Alıntı:
Biraderim,
Sana birkaç tavsiyem olacak.
- Kişilere nasıl hitap edileceğini öğrenin.
- Kişilerin fikirlerine saygı gösterin.
-Cümleleri kurarken türkçe dil kurallarına dikkat edin.

- En önemlisi ise, anlamsız paylaşımlarınızla bu başlığın kalitesini düşürmeyin.
ARKADAŞIM SENDEN TAVSİYEMİ İSTEDİMKİ SAOL İHDİYACIM YOK

1.Hitabeti senden iyi biliyorum adamına göre değişir sen neden rahatsız oluyorsun
2.Kusura bakmayın burda yalan yanlış kendi çıkarları çarpık bilgi verenlerin fikirlerine saygı göstermem söz konusu ceviz cinsi hakkında biz bahceyi fidanlığı ve orda tesadüf denk geldiğimiz orman bakanlığı ve tarım müdürlüğü yetkililerini bu ceviz cinsini hayretler içinde kaldıklarını gördük
3.Türkçe yazıyorum ingilizce değil her yerin konuşma ve şivesi faklıdır

En önemlisini ben söleyim doğru söz eğri insanlara batar.

Avanos ve Altaycevizi beğendi.
Eski 24-09-2013, 20:56   #442
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
sayın Atmelin 420. mesajına atıfla.

Bu cümle ne kadarda özensiz bir cümle sayın atmel.
Üreticilerin hepsi toprak tahlilinden anlamayabilir ve ayrıca anlaması gerekmez. Onun için onca tarım ve kimya teknisyeni var.
Ayrıca yorumlarına güvenmediğiniz hatta kızdığınız insanların sizin tahlillerinizi niye yorumlamasını bekliyorsunuz. İnsanları önce prof diye küçümsüyorsunuz sonrada tahlillerinize cevap vermedi diye alay vari konuşuyorsunuz.
Benim nikimden de anlaşılacağı itibari ile kimyacıyım ama sizin tahliller benim için bir anlam ifade etmiyor çünkü toprakla ilgili sonuçlar ilgi alanım değil. Herkesin ilgi alanı aynı olmayabilir olmadığı içinde küçümsememek lazım.
Arkadaşım uzun uzun cevab yazma gereksinimi duymuyorum konu başka burayı fidancılar sarmış onların burda yazdıklarına bakarak bahçe kuranların vay haline sonu harab git bahçeleri gör sahiplerini dinle verime bak ozaman sende böyle düşünürsün

Eski 24-09-2013, 21:52   #443
/

Giriş Tarihi: 22-07-2013
selamun aleykum bu förmu altay cevizle ilgili sayfa açıldığı zaman tanıdım ve o gunden beri bu sayfayı takıp ediyorum altay cevizi hakkında o kadar cok sörular sördularki eski mesajları okursanız görürsünüz bu soruları neden diğer ceviz türlerine sormuyorlar ben genelde chandler cevizinin reklamının yapıldığını görüyorum bu formda edindiğim bilgilere göre chandler 800 rakımdan sonra olmuyormuş türkiyenin geneli 800 rakımdan ibaret değil arkadaşlar benim fidan dikeceğim arazi 1300 rakımda sizlerin sözüne bakarak ben chandler diksem benim vay halime neden kendi cevizlerinizin kusurlarını söylemiyorsunuz arkadaşlar türkiyede bi kaç tane chandler ceviz bahçesi var bol ürün veren oralarda sıcak ve rakımı düşük bölgeler altay ceviz dikim yapcam arazi hazırlık aşamasında resimleri zamanla paylaşacam düzenli olarak ve sıranın birinide diğer tür cevizlerden dikcem bakalım ak koyun kara koyun o zaman belli olur zamanla görcez

Altaycevizi beğendi.
ay-yildiz50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 00:03   #444
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Bu nedir?

Altay ceviz (Salkım ceviz)

ya bu?

Altay ceviz (Salkım ceviz)

peki, bu?

Alıntı:
Buraya ceviz ekeceğim kardeşim
Sizden yaşça büyük birine hitap şekliniz hiç hoş değil.

Alıntı:
burda sadece bir kaç kişi var onlarda herşeye muhalefet ediyorlar kendi cinslerini öve öve bitiremiyorlar
Burda yazanlardan kendi cinsini öven birini gösterebilirmisiniz? Herkes elinde olan cinsle bilgi veriyor. Varsa sizde paylaşabilirsiniz.

Alıntı:
burda bağ bahçe ceviz tarla dan prof gibi konuşamlar ben bir toprak tahlili koydum herkes dilini yuttu bunların anladığı bukadar
Topraktan değil ama bu hitap şeklinden hiç anlamıyoruz.

İnandığınızı yapmakta serbestsiniz yapın sizi kimse tutmuyor,

Hem soruyorsun hem tavsiye istediğim yok diyorsun bu bir çelişki değil mi?

Alıntı:
burayı fidancılar sarmış onların burda yazdıklarına bakarak bahçe kuranların vay haline sonu harab
Kim bunlar açıklarmısın?

Fidancı olması yazmasına bir engelmidir?

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 13:49   #445
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar

Alıntı:

altay cevizinden 4 adet alıp dikeyim durumuna göre çoğaltırım diye düşünüyordum ama sizin mesajlarınızdan sonra gerek görmüyorum dikmeye.

ceviz olmazsa badem dikerim olmadı üzüm bağı yaparım.

senin yazdıklarını okuyunca bu ceviz çeşidinin üreticileriyle bir şekilde göbek bağın olduğu izlenimi alıyorum.

oldum olası çoğunluğun gittiği yoldan gitmedim. yönlendirilenin tam tersine hareket ettim.

ben yine kendi burnumun dikine gideceğim ne olursa olsun ne derlerse desinler.

istersen bu cevizin içi altından çıkıyor desende havaya.

herkese iyi günler.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 13:59   #446
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksazli Mesajı Göster
altay cevizinden 4 adet alıp dikeyim durumuna göre çoğaltırım diye düşünüyordum ama sizin mesajlarınızdan sonra gerek görmüyorum dikmeye.

ceviz olmazsa badem dikerim olmadı üzüm bağı yaparım.

senin yazdıklarını okuyunca bu ceviz çeşidinin üreticileriyle bir şekilde göbek bağın olduğu izlenimi alıyorum.

oldum olası çoğunluğun gittiği yoldan gitmedim. yönlendirilenin tam tersine hareket ettim.

ben yine kendi burnumun dikine gideceğim ne olursa olsun ne derlerse desinler.

istersen bu cevizin içi altından çıkıyor desende havaya.

herkese iyi günler.
Bu Kişilerin Ne olduğunu anlamadım tamam ceviz var üzerinde ama ne malum klonlanmadığı belkide bir kaç yıl sonra ağaç ölecek belli mi olur

ibas06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 14:15   #447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Bu Kişilerin Ne olduğunu anlamadım tamam ceviz var üzerinde ama ne malum klonlanmadığı belkide bir kaç yıl sonra ağaç ölecek belli mi olur
valla bende anlamadım desem yalan olur.

bir dolap dönüyor ama bakalım sonu ne olacak.

bu ceviz çeşidi çok veriyor orası kesin.

fidan fiyatı pahalı orası kesin.

aşıya gerek duymuyor deniyor çöğürden de dikseniz aynı verim deniyor.

aşı yapmıyoruz ama değişik bir klonlama (veya öyle bir şey ) yapıyoruz deniliyor.

kökleri çok derine gidiyor kendi boyunun iki katı deniyor.

ellerinde 600.000 adet fidan olduğu söyleniyor.

bu sezon poşetlerde olan fidanlar tahmini 50 60 cm olmuştur kökleri ne kadar oldular acaba ?

arada vatan millet sakarya edebiyatı yapılıyor fidanlar neden pahalı o zaman.

15 tl olsa ellerinde fidan kalmaz çok kişi dikerdi.

cevizlerinin resimlerini kullanarak kaman 1 çeşidi pazarlayan kişiyi neden mahkemeye vermediler.

daha bir sürü soru ve sorun var ama yeterli cevap yok. koydukları resimler var bir kaç ağacın değişik açıdan fotoları.

birde evin yanında aşılanmış büyük ağaç var esas anaç olan ağaç onun bu sezon ki resimlerini görmek isterdim.

kısacası bana güven vermiyor tereddüd oluşturuyor.

birde fanatik destekçileri.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 14:20   #448
Ağaçsever

Aslında cevab vermeye bile gerek yok çünkü bende sizde diğerleride herkes bilgiğini okuyor bu konunun başından sonuna hiç yararlı bir bilgi yok ceviz ekmek isteyenler okusun vazgeçer işte benim tepkim buna herçeşit farklı bölgede değerlidir şu şekilde çoğaltıla bilir şuna aşılana bilir denemek lazım bakmak lazım gibi fikir alışverişleri olması lazım ama insanlar görmediği cevizi olmaz diyor çıkıyor ben gittim gördüm tatmin oldum mesele tartışmak değil yeni çeşit kazandırmak katkıda bulunmak kesinlikle Altay ceviz sahibi ile bağlantım yok bir sürü çeşit var bir çeşidimiz daha olsun TRT de belgeseli vardı onlarda demekki ilgisini çekmiş belgesele konu yapmışlar.
Neyse uzatmanın anlamı yok.

Eski 25-09-2013, 19:23   #449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Aslında cevab vermeye bile gerek yok çünkü bende sizde diğerleride herkes bilgiğini okuyor bu konunun başından sonuna hiç yararlı bir bilgi yok ceviz ekmek isteyenler okusun vazgeçer işte benim tepkim buna herçeşit farklı bölgede değerlidir şu şekilde çoğaltıla bilir şuna aşılana bilir denemek lazım bakmak lazım gibi fikir alışverişleri olması lazım ama insanlar görmediği cevizi olmaz diyor çıkıyor ben gittim gördüm tatmin oldum mesele tartışmak değil yeni çeşit kazandırmak katkıda bulunmak kesinlikle Altay ceviz sahibi ile bağlantım yok bir sürü çeşit var bir çeşidimiz daha olsun TRT de belgeseli vardı onlarda demekki ilgisini çekmiş belgesele konu yapmışlar.
Neyse uzatmanın anlamı yok.
Sn atmel TRT yayınlıyor diye doğru olacak değil.Siz anladığım kadarı ile bahçe kuracaksınız çok iyi hayırlı olsun.Allah kolaylık göstersin başarılar.Yalnız üretici üretecek olan kişi biraz tanımakla taparcasına savunulmaz. Yarın yüzün kara çıkarsa ne yapacaksın.O kadar çok savunuyorsunki sanki altay cevizi nevşehir bayisisin.

Bu sitede kimi yeni bahçe kuracak kimisi bahçesi var.Kimiside konunun bileni mektepli.Herkes tecrübesini bilgisini paylaşıyor.

Ben 13 yıldır ceviz ve vişne üreticisiyim 26 yılda laborantlık yaptım.Yanlışımız olur doğrumuz olur zamanla giderilir.13 Yıl önce yavuz, yalova 3 şebin bilecik diktim. 150 ağaç. Ama hiç bir çeşite tapmadım.A ğacın bir dalı kırılsa içim kırıldı. Bu sene 85 tanesini keserek çentlere aşılattım. Diger çeşitlerede kötü demem yerine iklimine göre farklılık gösterebilir.

Araştırdım 85 ağaca chandler aşıladım. Bilinen ceviz diye. Amerikalıların 50 yılda meydane getirdiği çeşit diye Orada % 80 o cins ekiliyor diye Türkiyede denendi diye (Bu arada amerikan hayranı falan diye düşünme Amerikan emparyelizmine en çok karşı çıkanlardanım.) Ama teknolojisini kullanıp faydadalanmak gerekir.Gavur icadı diye atmamak lazım.

Gerekli bilgiri toparlamışssın ve altay cevize karar vermişssin tekrar hayırlı olsun inşallah dikersin ama dikeceğin konusunda endişelerim var. Burada üretici gibi değilde fidancı gibi davranıyorsun. Tahminlerimde yanılmam. Yalnız buradaki fidancılar kendilerini saklamıyor. Arif bey fidancıyım diyor Chandler fidancıyım diyor. Burada bilgi paylaşalım dostane konuşalım. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 20:59   #450
Ağaçsever

Altay cevize ben tapmıyorum bütün çeşitler için aynı mesafedeyim ben demek istediğim bu çeşit gittim gördüm hoşuma gitti sevdim diğer çeşitler gibi bunada fırsat verelim eksikler var ülkemize kazandıralım karalama yapmayalım köstek olmayalım bir cins bir yerde güzel olurken diğeri başka yerde ola biliyor olmaz fiyasko demeyelim inanın aranızda hak veren çıkacaktır bir yıldır araştırıyorum fidancılar ile bahçe sahipleri ile görüşüyorum fidancı ile bahçe sahiplerinin söyledikleri zıt birbirine şöyle verime oturmuş çok memnunum diyen bahçe sahibi bulamadım daha özür dileyerek söylüyorum fidancılara kıcıklandım sebebi birisi 20 milyon fidan var diyo nerden bulmuş 20 milyon gözü aşılamak için birisi senin orda benim cinsden başkası olmaz diyor meşhur hocalarımız ile konuştum rakım sormadı toprak sormadı örnek şu cinsi ek diyor fidancı konuşunca çok güzel kurduğu bahçe sahibine gidiyorum beni yaktı sen yanma diyor çok acı gerçekler var gördüklerimi duyduklarımı burada yazmam imkansız.
Diyorumki kardeşim benim burası 1300 rakım bana deki arkadaşım benim cins orda olmaz felan arkadaşın cins uyar de bana adam nerdeyse bana sahil kenarına ekilen cinsi 1300 rakıma ektirecek vala araştıran arkadaşlar burdaki yazıları okuyarak ekime kalkmasınlar gitsinler bahçeleri görsünler en temiz bilgiyi orda görürler bahçe sahiblerini dinlesinler

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024