agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2013, 10:49   #481
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar herkese

altay cevizi ile ilgili bir önerim olacak.

şimdi resim ve videolarda gördüğümüz verim çok yüksek her yeri ceviz desek yeridir.

altay cevizi nikli arkadaş sorduğumda 6x6 dikim ( sanırım ) önermişti.

bu verime bu aralık bana az gelmişti. 4 yaşında verime yatıracağımız ağaç ne kadar bakarsak bakalım çok fazla büyüyemez.

bir kaç gündür benim kafama takılıp duruyor bu dikim mesafesi. bodur ağaçları nasıl 4x2 3x2 5x3 gibi değişik aralıklarla dikiyorsak bu ağacı neden dikmeyelim.

benim önerim aklıma yatan 5x3 metre bu ölçüde yapılacak bahçeden dekardan sanırım 1000 kg kuru kabuklu ceviz hasat edebiliriz. tabii bu çeşidi pazarlayanların dediklerini doğru kabul edersek.

ben bu şekil bir bahçe kurmaya hazırım ama sorun fidanın fiyatı 25 tl.

benim tarlanın durumuna göre hesap yaptım dönüme 71 kök fidan toplamda 498 adete ulaşıyor 7 dönüm için.

1 dönüm maliyeti 1.775 tl 7 dönüm 12.425 tl. bunun birde diğer masrafları var. 30 bin lira yetmez bence. sulama sistemini saymıyorum daha.

bu fidan fiyatı 10 tl olsa toplam maliyet 5.000 tl

ben burdan bu cevizi pazarlayanlara bir öneri sunacağım.

bizim toplam metrekaresi 7.900 olan bir tarla var tam sizin aradığınız gibi kıraç taban suyu yok kil kireç yok sulama sorunu yok rakım 700 mt iç ege kütahya balıkesir manisa il sınırlarının kesiştiği bölge adı üstünde kırvadi ovası.

benim dediğim gibi kuralım bahçeyi 5x3 hem bölgede deneme bahçesi olur hem değişik aralıklarda nasıl bir verim vereceğini araştırmış olursunuz.

yalnız fidanlar sizden ben fidan parası veremem. 6. yaşına geldiğinde hasat sonrası fidan parasını ödeyeyim.bu günkü fiyatı olan 25 tl den hemde. dersenizki 6 yıl sona 50 tl olur oda kabul yalnız o zaman iki yılda öderim.

dediğiniz gibi olmazsa sizin fidan parası benimde emeğim ve yapacağım masraflar güme gider yalnız onuda söyleyeyim.

siz olumsuzlukta fidan parasından vaz geçmeye hazırsanız bende emeğimden ve yapacağım masraflardan vazgeçmeye hazırım.

varmısınız yokmusunuz bir öğrenelim.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 11:01   #482
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Altay cevizi konusunda da; satıcılarının hiç bilimsel olmayan ve reklam amaçlı tanıtım bilgileri için ( örneğin; bu ceviz aşı veya doku kültürü gibi gen yapısını tam olarak kopyalayan yöntemlere gerek duymadan tohumundan üretilen çöğür fidanla aynı verimi veriyor deniyor. Ki bu binlerce fidandan tabiiki birkaç tanesi için geçerli olabilir. Çok genç yaşta abartılı ve çok büyük verimlerden bahsediliyor, ama standart irilik, hastalıklara dayanım, çeşitli iklim bölgelerinden hangisine uyum göstereceği konusu muallakta kalıyor. Altay cevizi iklim bölgelerimizden bazılarına uyumlu olabilir, belki verimli ve hastalıklara dayanıklı da olabilir ama bunun kendini ispat etmesi lazım, ayrıca aynı özelliklere sahip fidan çöğürle olmaz aşı veya daha pahalı bir yöntem olan doku kültürü yöntemiyle fidan üretimi yapılması gerekli ve şart.) haklı olarak şüphelerini dile getiriyor ve birtakım sorular soruyor.

Bu kişiler gerçekten kendilerine güvenseler bu sorulara dürüstçe yanıt verirler.
Ceviz meyveciliği konusunda biraz tecrübesi olan hiç kimse bu iddialara ve taktiklere inanıpta altay ceviziyle bahçe kurmaz bu kumar olur. Acemi ve meyveciliğe özenen binlerce insandan bazıları hayalcilikle beşer onar fidan alsa bu satıcılar yine de büyük kar edecekler. Çünkü bu en ucuz fidan üretim yöntemi olduğu halde en pahalı fidanı bu kişiler satıyor. Bu acelecilik ve açgözlülükle belki de değeri olan bir çeşidin itibarını da bitirecekler.

dere1974 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 18:48   #483
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Yine temizlik yapmak zorunda kaldım

formullaone beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2013, 16:27   #484
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
cevap..

Buraya yazmamak için kendimi tutuyordum ancak olacak gibi değil yazmak zorundayız. Tohumdan fidan olmaz !!!!!!!!! Hala bunu tartışıyorsunuz.
Kardeşim sertifika da önemli değil çeşit düzgünse çoğalt aşı ile sat nasıl olsa zamanla tescil edilir, ama sen öyle yapmıyosun ki hala tohum toplayıp çöğür üretiyorsun. 4 yaşında yeşil kabuklu 25 kg dahi yalandır. madem 4 yaşında 25 kg bi yayınlayın bakalım bu sene hasat ettiğiniz cevizleri??? Şimdi 8 yaşında Chandler ceviz fotoğrafları yüklüyorum. Bakında ceviz görün...

Eklenen Resimler

chandler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2013, 16:30   #485
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Ben gördüm gördüm Bol mahsüller

olcim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2013, 16:30   #486
Ağaçsever

Dahasıda var

Hasat zamanı gelmiş 8 yaşında Chandler cevizler... Tohumdan yatişmemiştir tamamı aşı ile üretildi.. Tohumdan ceviz fidanı yetişmez!!! Sen bunu bilerek tohumdan ekip satarsan bunun adı dolandırıcılıktır, bu işe devlet televizyonun da program yaptırıp onuda katarsan nitelikli dolandırıcılık olur...

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2013, 16:37   #487
Ağaçsever

Toplam 400 ağacınız var ise yeşil kabuklu 10 ton ceviziniz olması lazım?? Hasat edilmiş cevizler nerde bi görsek?? hadi kabuk soyulunca kalsın 2 ton( daha fazla olması lazımda) nerde odunsu kabuklu cevizler?? bir görsek??

Eski 03-10-2013, 11:14   #488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Hasat zamanı gelmiş 8 yaşında Chandler cevizler... Tohumdan yatişmemiştir tamamı aşı ile üretildi.. Tohumdan ceviz fidanı yetişmez!!! Sen bunu bilerek tohumdan ekip satarsan bunun adı dolandırıcılıktır, bu işe devlet televizyonun da program yaptırıp onuda katarsan nitelikli dolandırıcılık olur...
Maşallah Maşallah işte ceviz bu ceviz dediğin böyle kanıtlanır işte öyle lafla falan değil 4 yaşında 25 kiloymuş resim verinde görelim cevizleri vay bahçelerine gitmişlermiş vay yerinde görmüşlermiş nereden bilelim sizlerin altay ceviziyle işbirliği yapmadığınızı resim yükleyin beyler resim 2013 hasat döneminde çekilen 4 yaşındaki ağaçların 25 kilo veren resimlerini bir görelim öyle rusyadan falan değil Ülkemiz topraklarında yetişmiş 4 yaşında 25 kilo ceviz veren resimlerinizi bir an önce bekliyoruz.

Düzenleyen fındıkçı74 : 03-10-2013 saat 11:15 Neden: kelime düzeni
fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2013, 11:26   #489
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Ceviz bahçem küçük ama benim için 1000 ağaçlıktan daha değerli hepsini tek tek kendim yetiştirdim tohumunu ve fidanları diğer bahçelerden çıkartıp tek bahçeye toparladım ve kendim aşıladım. Başka bahçelerden ceviz yıllıkları buldum,aşıladım hepsini ufak bahçeme toparladım hasat resmini bu sayfada yayınladım .

fındıkçı74 ve ism beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2013, 11:33   #490
Ağaç Dostu

Sayın chandler yukarıdaki 485 ve 487 nolu mesajlarınız daki ceviz resimleri nerede çekilmiştir rakım kaçtır bunlarıda paylaşınki üreticilerimizin aklında soru işareti kalmasın.

Eski 03-10-2013, 11:40   #491
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Ceviz bahçem küçük ama benim için 1000 ağaçlıktan daha değerli hepsini tek tek kendim yetiştirdim tohumunu ve fidanları diğer bahçelerden çıkartıp tek bahçeye toparladım ve kendim aşıladım. Başka bahçelerden ceviz yıllıkları buldum,aşıladım hepsini ufak bahçeme toparladım hasat resmini bu sayfada yayınladım .
Altay cevizin den 4 yaşında 25 kilo veren hasat zamanı resimlerini bekliyoruz ama öyle çakma resim falan değil orjinal resim bekliyoruz yayınlayabilirlerse.

Eski 03-10-2013, 12:57   #492
Ağaçsever

yer..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Sayın chandler yukarıdaki 485 ve 487 nolu mesajlarınız daki ceviz resimleri nerede çekilmiştir rakım kaçtır bunlarıda paylaşınki üreticilerimizin aklında soru işareti kalmasın.
Yer Manisa - Denizli Sınırındadır. Rakım 650 civarındadır.

Eski 03-10-2013, 17:43   #493
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Hasat zamanı gelmiş 8 yaşında Chandler cevizler... Tohumdan yatişmemiştir tamamı aşı ile üretildi..
Bu konunun başlığı Chandler ceviz mi?

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2013, 23:35   #494
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Maşallah Maşallah işte ceviz bu ceviz dediğin böyle kanıtlanır işte öyle lafla falan değil 4 yaşında 25 kiloymuş resim verinde görelim cevizleri vay bahçelerine gitmişlermiş vay yerinde görmüşlermiş nereden bilelim sizlerin altay ceviziyle işbirliği yapmadığınızı resim yükleyin beyler resim 2013 hasat döneminde çekilen 4 yaşındaki ağaçların 25 kilo veren resimlerini bir görelim öyle rusyadan falan değil Ülkemiz topraklarında yetişmiş 4 yaşında 25 kilo ceviz veren resimlerinizi bir an önce bekliyoruz.
sayın fındıkcı altay cevizin yeterince resmi ve videoları yüklendi bi önceki sayfalara bakarsanız görürsünüz küçük fidanlar çakma değildir kaç kilo gelir bilmiyorum 4 yaşında 25 banada abartılı geliyor 25 k,lo olmasa bile 10 kilo olması yinede yüksek verim bence saygılar

nevsehirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2013, 23:47   #495
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Altay cevizi konusunda da; satıcılarının hiç bilimsel olmayan ve reklam amaçlı tanıtım bilgileri için ( örneğin; bu ceviz aşı veya doku kültürü gibi gen yapısını tam olarak kopyalayan yöntemlere gerek duymadan tohumundan üretilen çöğür fidanla aynı verimi veriyor deniyor. Ki bu binlerce fidandan tabiiki birkaç tanesi için geçerli olabilir. Çok genç yaşta abartılı ve çok büyük verimlerden bahsediliyor, ama standart irilik, hastalıklara dayanım, çeşitli iklim bölgelerinden hangisine uyum göstereceği konusu muallakta kalıyor. Altay cevizi iklim bölgelerimizden bazılarına uyumlu olabilir, belki verimli ve hastalıklara dayanıklı da olabilir ama bunun kendini ispat etmesi lazım, ayrıca aynı özelliklere sahip fidan çöğürle olmaz aşı veya daha pahalı bir yöntem olan doku kültürü yöntemiyle fidan üretimi yapılması gerekli ve şart.) haklı olarak şüphelerini dile getiriyor ve birtakım sorular soruyor.

Bu kişiler gerçekten kendilerine güvenseler bu sorulara dürüstçe yanıt verirler.
Ceviz meyveciliği konusunda biraz tecrübesi olan hiç kimse bu iddialara ve taktiklere inanıpta altay ceviziyle bahçe kurmaz bu kumar olur. Acemi ve meyveciliğe özenen binlerce insandan bazıları hayalcilikle beşer onar fidan alsa bu satıcılar yine de büyük kar edecekler. Çünkü bu en ucuz fidan üretim yöntemi olduğu halde en pahalı fidanı bu kişiler satıyor. Bu acelecilik ve açgözlülükle belki de değeri olan bir çeşidin itibarını da bitirecekler.
sayın dere1974 altay ceviz ile şu ana kadar bi maddii **** manevi bağlantımız yok biz 8 ay önce ceviz bahcesi kurmayı düşündük araştırmaya başladık ağırlık chandler **** maraş18 düşünüyorduk ki chandlerin 1300 rakımlara uygun olmadığını öğrendik ve altay cevizi karşımıza çıktı verimi ve 1300 rakıma uygun olduğu söylendi başladık altay cevizini araştırmaya bizi yeterince tatmin etti ve 21 dönümlük bahce kurcaz altay cevizden sıranın biride diğer tüm çeşidler olcak şunuda belirtmek isterimki altay cevizle görüşmelerimiz devam ediyor bayilik sistemi ile çalışıyorlar bizde nevşehir bölge bayilini alcaz ha o zaman söyleye bilirsiniz bir bağlantınız var bunlarla diye saygılar

Eski 03-10-2013, 23:57   #496
Ağaçsever

Alıntı:
Toplam 400 ağacınız var ise yeşil kabuklu 10 ton ceviziniz olması lazım?? Hasat edilmiş cevizler nerde bi görsek?? hadi kabuk soyulunca kalsın 2 ton( daha fazla olması lazımda) nerde odunsu kabuklu cevizler?? bir görsek??
sayın chandler bu konu beni ilgilendirmiyor ama dayanamadım cevap yazmak istedim çünkü sorduğunuz soruda bi çarpıklık olduğu kanatindeyim altay ceviz sahipleri 400 fidanlık bahcenin meyveleri çiçekteyken yolunduğunu üç beş ağacın nümune olarak bırakıldığını söylediler sanırım ve bu cevizin özelliğide bu ilk 3 ya da 4 yıl çiçekte koparacan yoksa meyveden dolayı fidan kendini geliştiremiyor şimdi böyle bi durumda meyvesi koparılmış bi bahçenin 400 fidanınız var hani meyveler diye sormak doğrumu ama sizin bilginiz olmaya bilir bu durumdan o zaman bişey söyleyemem ama bildiğiniz halde böyle bişey istiyorsanız haksızlık yaptınızı düşünüyorum ve diğer merak ettiğim bi konuda yayınlkadığınız chandler cevizi bahcenizdeki fidanlar gayet güzel canlı dinamik bakımlı gözüküyorlar acaba diyorum siz o 8 yaşında dediğiniz ceviz dalından 40 kırk kilo cevizi bize göstere bilirmisiniz ben görmek istiyorum ıspatlayın bana ama altay ceviz olsaydı belki 150 kilo olmazdı ama 40 kiloda olmazdı tahminim ortalama o yaşta 60 ya da 70 kilo meyve veriridi söylediğim gibi 40 kilo cevizi görmek istiyorum bir ağactan kabuksuz saygılarımla

Eski 04-10-2013, 00:07   #497
Ağaçsever

Alıntı:
sayın chandler burda şuna dikkatinizi çekmek istiyorum altay cevizi çöğürden yetiştiriliyor ola bilir adamlar açıkça söylüyor ben malımı çöğürden yetiştiriyorum verimide budur diyor rersim video vs.. kanıtlamaya çalışıyor ama ben aşılı ceviz satıyorum diye aşısız ceviz satmaya kalkmıyor lar adamlar dobra dobra söylüyorlar acele etmeyelim zaman bize gösterir herşeyi

Eski 04-10-2013, 10:34   #498
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bu konunun başlığı Chandler ceviz mi?
Değil ama eğer ortaya bir ürün koyarsanız bunun karşısına birşeyler konması normaldir. Kıyaslama açısından herkese yardımcı olur diye düşünüyorum sevgili Malina

uşaklı kaya beğendi.
Eski 04-10-2013, 10:42   #499
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
sayın chandler bu konu beni ilgilendirmiyor ama dayanamadım cevap yazmak istedim çünkü sorduğunuz soruda bi çarpıklık olduğu kanatindeyim altay ceviz sahipleri 400 fidanlık bahcenin meyveleri çiçekteyken yolunduğunu üç beş ağacın nümune olarak bırakıldığını söylediler sanırım ve bu cevizin özelliğide bu ilk 3 ya da 4 yıl çiçekte koparacan yoksa meyveden dolayı fidan kendini geliştiremiyor şimdi böyle bi durumda meyvesi koparılmış bi bahçenin 400 fidanınız var hani meyveler diye sormak doğrumu ama sizin bilginiz olmaya bilir bu durumdan o zaman bişey söyleyemem ama bildiğiniz halde böyle bişey istiyorsanız haksızlık yaptınızı düşünüyorum ve diğer merak ettiğim bi konuda yayınlkadığınız chandler cevizi bahcenizdeki fidanlar gayet güzel canlı dinamik bakımlı gözüküyorlar acaba diyorum siz o 8 yaşında dediğiniz ceviz dalından 40 kırk kilo cevizi bize göstere bilirmisiniz ben görmek istiyorum ıspatlayın bana ama altay ceviz olsaydı belki 150 kilo olmazdı ama 40 kiloda olmazdı tahminim ortalama o yaşta 60 ya da 70 kilo meyve veriridi söylediğim gibi 40 kilo cevizi görmek istiyorum bir ağactan kabuksuz saygılarımla
1- Ben ağaçta 40 kilo var demiyorum konuyu saptırma!
2-Dikkat ettiysen **** görebiliyorsan eğer fotoğraflardaki cevizlerin hasat zamanı gelmiş, Daha çiçek değil, tabi arasındaki farkı biliyorsan.. Cevizler hasad ediliyor merak etme sana istemediğin kadar fotoğraf koyarım.
3- Ceviz bu kadar değerli iken 25 kg ceviz verecek olan ağacın meyvesi yolunurmu?
4- O tohumları dikip çöğür yapacakken ve 25 TL ye satacakken o cevizler yolunurmu??

Lütfen saçmalamayalım.... Milleti kandırmayalım...

Düzenleyen chandler : 04-10-2013 saat 11:47
Eski 04-10-2013, 10:45   #500
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
sayın chandler burda şuna dikkatinizi çekmek istiyorum altay cevizi çöğürden yetiştiriliyor ola bilir adamlar açıkça söylüyor ben malımı çöğürden yetiştiriyorum verimide budur diyor rersim video vs.. kanıtlamaya çalışıyor ama ben aşılı ceviz satıyorum diye aşısız ceviz satmaya kalkmıyor lar adamlar dobra dobra söylüyorlar acele etmeyelim zaman bize gösterir herşeyi
Beklemeye gerek yok bilim denen birşey var. Birde çok dobra dediğiniz kişiler neden kökü 30 metreye gidiyor diye yalan söylüyorlar?? **** neden verimleri yanlış söylüyorlar? 8 yaşında bahçelerimi varki 180 kg ürün verir diyorlar?

Eski 04-10-2013, 16:15   #501
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Değil ama eğer ortaya bir ürün koyarsanız bunun karşısına birşeyler konması normaldir. Kıyaslama açısından herkese yardımcı olur diye düşünüyorum sevgili Malina
Tabi ki bu başlığın konusu bu değil, bazı arkadaşlar sizde resim koyun da görelim denince böyle karışıklılığa neden oluyor,
Kıyaslama yapmak isteyen arkadaşlar ilgili başlıklara girip kıyaslama yapabilirler dediğim gibi sitemiz derya deniz, bilgi almak isteyen biri için bulunmaz bir yer.

Konumuza dönecek olursak son bir şey yazmak görüşlerimi belirtmek istiyorum,

1- Verimliliğine hiç bir şey söylemiyorum buradan gördüğüm kadarıyla verimli ve kendi kendini tozlayan bir çeşit.

2- 4 yaşında 40 kilo 8 yaşında 150 kg verimin, yeşil kabuklu ceviz olduğunu zar zor ifade ettirdikten sonra anladık, böyle bir ifade şekli yoktur (bu bir aldatmaca)

3- Köklerinin 30 metre derine gitti söylemi ( yahu adama sorarlar ellemi kazdın kepçeyle mi kazdında gördün)

4- Tohumdan ekilenin altay1 altay2 altay3 olacağı ve bunların daha fidanken seçilebileceği seçildiği söylemine inanmıyorum.

Böyle aldatmaca ifadeler kullanan görmediği bir şeyi görmüş gibi anlatan birine itibar etmem mümkün değil, edipte ne bahçe kurarım ne de kalkıp Sivrihisara giderim.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-10-2013, 21:09   #502
Ağaçsever

Alıntı:
Beklemeye gerek yok bilim denen birşey var. Birde çok dobra dediğiniz kişiler neden kökü 30 metreye gidiyor diye yalan söylüyorlar?? **** neden verimleri yanlış söylüyorlar? 8 yaşında bahçelerimi varki 180 kg ürün verir diyorlar?
sayın chandler 150 kilo duydum okudum ama 180 kilo ifade edildiğini ben görmedim söylemiş ola bilirler belki ama benim haberim yok ondan bu kadar yüksek rakamı yurt dışındaki gördükleri ağaçlara göre söyleniyor

Eski 04-10-2013, 21:20   #503
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
,
1- Verimliliğine hiç bir şey söylemiyorum buradan gördüğüm kadarıyla verimli ve kendi kendini tozlayan bir çeşit.

2- 4 yaşında 40 kilo 8 yaşında 150 kg verimin, yeşil kabuklu ceviz olduğunu zar zor ifade ettirdikten sonra anladık, böyle bir ifade şekli yoktur (bu bir aldatmaca)

3- Köklerinin 30 metre derine gitti söylemi ( yahu adama sorarlar ellemi kazdın kepçeyle mi kazdında gördün)

4- Tohumdan ekilenin altay1 altay2 altay3 olacağı ve bunların daha fidanken seçilebileceği seçildiği söylemine inanmıyorum.

Böyle aldatmaca ifadeler kullanan görmediği bir şeyi görmüş gibi anlatan birine itibar etmem mümkün değil, edipte ne bahçe kurarım ne de kalkıp Sivrihisara giderim.
sayın lilium 4 yaşında 25 kilo olarak ifade ediliyor 40 kilo ben duymadım denk gelipte okumadım biraz abartılı olduğunu bende söylüyorum 25 kilo olmasa bile 4 yaşındaki bir fidandan 10 kilo cevizin çıkması yinede yüksek verimli olduğunu gösterir sanırım

kök konusuna gelirsek kazık kök diye bi tabir var her cevizdemi oluyor yoksa bazı cevizlerdemi oluyor bilmiyorum zaaten o kazık kök denen şey dikim aşamasında kırıldığı **** kesildiği zaman bu özellik kayıp oluyor ve ceviz fidanı sürekli sulanmak istiyor diye biliyorum ben

altay 1.2.3 bu konuya gelirsek ben bahcede biraz yetişmiş fidanlarda ayırt edebildim yaprak rengi çok farklı artı ben 30 agustosta gitmiştim yanlış hatırlamıyorsam altay 3 lerde halen çiçek sümbülleri vardı bir karış uzunluğunda ve bilgilerinize dayanarak bişey sormak istiyorum çöğürden dikilen bi ceviz % kaç oranında tür değişimi olur

Eski 04-10-2013, 21:28   #504
Ağaçsever

sayın değerli form üyeleri bu videoda çöğürden dikilen bir cevizin kökü nasıl hızla gelişip toprağı yardığı görsel uygulamalı açık ve net bir şekilde anlatıldığını göstermek için paylaştım umarım ilginizi ceker NOT : bu arada bu ceviz altay değildir cinsinin ne olduğunu bilmiyorum ama altay ceviz bunu anlatmak istiyor sanırım bizlere saygılar...

Ceviz Fidanı Kök Gelişimi - YouTube

Eski 05-10-2013, 11:45   #506
Ağaç Dostu

Bunlar milleti salakmı sanıyorlar iç randımanı %80 olan 1 kilo cevizden 800 gram çıkar 520 gram değil.

ömür-uşak ve ermana beğendi.
Eski 05-10-2013, 13:01   #507
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
altay cevizi sayfasında ;
Altay Bosfor Cevizi tuzlu ve çok killi toprak haricinde bütün topraklarda , Rakım olarak deniz seviyesinden, 2000 m yüksekliğe kadar olan bütün bölgelerde yetişmektedir.
altay cevizi dikimi sayfasında;
Altay Cevizi kıraç cevizdir. Sulu ortamda olmamakta, ağacın kökü suyu gördüğünde
kurumaktadır. Taban suyu 5 mt’ye kadar olan ve tuzlu, killi toprak haricindeki tüm
toprak çeşitlerinde deniz seviyesinden 200 ila 2000 mt rakım arasında yetişmektedir.

yazıyor hangisine inanalım. 0 -2000 m mi yoksa 200-2000 m mi doğru olan karar verin de bilelim. bu nu sizde bilmiyorsanız da hiç yazmayın bilmiyoruz diyin ama bilmeden biliyoruz demeyin.

ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-10-2013, 13:04   #508
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Altay Bosfor Cevizi salkım cevizdir. İç randıman oranı çok yüksek olup ince kabukludur. Meyveleri salkım olup bir salkımda 12-14-16-18 meyve tutabilmektedir. Yağ oranı %60-65 arası olup 1 kg cevizden yaklaşık 520 gr iç çıkmaktadır. .
şimdi baktım biraz daha yağlanmış cevizler neredeyse kabuk soyulduğunda sırf yağ akıcak katı madde kalmıyacak cevizde.
haydiii yokmu arttıran...

ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-10-2013, 22:33   #509
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Altay bosfor ceviz doku kültürü ar-ge çalışma resimleri

Name:  IMG_5811.jpg
Views: 3744
Size:  47.5 KB

Name:  IMG_5813.jpg
Views: 3502
Size:  55.8 KB

Name:  IMG_5816.jpg
Views: 3600
Size:  52.8 KB

Name:  IMG_5821.jpg
Views: 3480
Size:  50.4 KB

Name:  IMG_5819.jpg
Views: 3436
Size:  29.5 KB

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-10-2013, 22:38   #510
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Altay bosfor ceviz aşı ar-ge çalışma resimleri

Name:  IMG_6543.jpg
Views: 3591
Size:  72.9 KB

Name:  IMG_6546.jpg
Views: 3427
Size:  73.9 KB

Name:  IMG_6547.jpg
Views: 3630
Size:  75.9 KB

Name:  IMG_6548.jpg
Views: 3430
Size:  73.3 KB

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024