agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2013, 00:36   #361
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Bunun adını elimizde bulunan Türk Patent Enstitüsünden algımız 172 ülkede geçerli patentimize dayanarak koyuyoruz.
Nasıl yani,

Türk patent enstitüsünden aldığınız üretim belgesi olabilir, yeni bir ürün, yeni bir icat, (vs) için belge verirler, bu patentin ceviz ırkıyla tesciliyle ne ilgisi var?

Benim sorduğum,

Tohumu ektik bitişti büyüdü ve satıyoruz alan kişi aldığının hangi cins olduğunu altay 1 mi altay 2 mi altay 3 mü ya da başka bir cins mi olduğunun garanti belgesi yok ama bunu nasıl garanti ediyorsunuz? nasıl oluyor?
Örneğin: Ben size desem ki, 50 adet altay1, 100 adet altay 3, istiyorum bunu hangi belgeyle adına doğrudur diye göndereceksiniz, belge yok bunu geçtik, peki o halde neye göre bunların cinslerini belirleyebiliyorsunuz?

Bakınız bir üst mesajımda da alıntı yaptığım doğa64 arkadaşımız gelmiş ve sormuş.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster

Bahçe sahibine sordum bu fidanlardan alırsak nasıl bir cevizimiz olacak diye. Aldığım cevap daha da şok edici bir cevap oldu '' BİLMİYORUM'' .
Hadi diyelim ki, yalan konuşuyor, koyu renkli yazdığım bölümün cevabını alabilirsem başka konuya geçeceğim.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2013, 07:14   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tevmen Mesajı Göster
Tarım bakanlığından fidan sertifikası örneği sanırım aşağıdakine benziyor. Böyle bir belge varsa fidanı satan göğsünü gere gere göstersin. Yoksa net olarak yok desin.
evet bu belgenin gösterilmesini bende rica ediyorum. gösteremiyorsanız veya başvurunuzu yaptığınız halde henüz bu evrakı bayrak gibi sallama yetkisi tarafınıza verilmedi ise sizin şu anda adına sertifikasyon işlemleri tamamlanmamış olan elinizdeki çeşitleri satmadan belgeniz size takdim edilene kadar beklemeniz gerekmiyormu..( altay cinslerini satmamanızdan bahsediyorum, siz fidancı belgesi sahibi olabilirsiniz sertifikalı başka fidanlar yetiştirir veya alır satarsınız. ama faturalı olarak altay cevizi satamazsınız satsanızda alan kişi destekleme alamaz)

varsayalımki ben sizden 1400 adet fidan talep ettim desteklemeden faydalanacağım bana neyin sertifikasını ve ne cins olarak fatura vereceğenizi yazarmısınız???

daha öncede yazdım sizin tüm resmi işlemleriniz tamamlamadan pazara çıkmanız size engel teşkil edecek ediyorda. belkide çok iyi bir cinse sahipsiniz resimlerde görünen o , cevizinizin kimyasal analizleri yok , cevizinizin denenmişliği yok( kendi bahçeniz hariç) ne zaman gözleri uyanır, ne zaman yapraklanır, ne zaman çiçeklenir, ne zaman hasat edilir, ne zaman yapraklarını döker. elle tutulur bir döküman yok ortada sadece sizlerin parça parça yazdıkları var belkide çok verimli olabilecek ülkemiz coğrafyasına uyum sağlayabilecek bir cins para hırsınız yüzünden yok olup gidecek.

ncp1963 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2013, 09:53   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
fidancılık da sertifika ile fidan üretici belgesi farklı şeylerdir.Fidan üretici belgesi sertifika değildir.Benzetme yapacak olursak siz oto galeri açmak için işyeri ruhsatı alırsınız bu fidan üretici belgesidir.sattığınız arabaların ruhsatı ise fidandaki sertifikadır.siz devletten destekleme alabilmek için mutlaka sertifikanız olması gerekir.insanlara doğru bilgilendirin kandırmayın

kamilokyaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2013, 10:06   #364
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Yıllardan beri aşı ile uğraşan biri olarak söylüyorum tohumdan yetişen ceviz bu şekilde eğimli büyümez dik büyür . Aşı vurulan çöğürler bu resmini yayınladığınız şekilde büyüme yapar. Büyük ihtimal yaprak aşısı veya tepe boru aşılama yapılmış. Ayrıca bu resmini yayınladığınız en az 3 yıllık bir fidan Yabani aşılanmamış birinci yılındaki ceviz çöğürü ekledim .

Eklenen Resimler

Düzenleyen serdar1 : 06-09-2013 saat 10:42
serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2013, 15:24   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Dün ankarada altay cevizi üretimi yapan Sayın üreticiyle yarım saati aşan bir telefon görüşmesi yaptım. Bana bıkmadan usanmadan sabırla verdiği cevaplar için çok teşekkür ederim. Ürettiği cevize güveni kesinlikle tam. Ancak forumdaki değerli üyelerin yapmış olduğu eleştiriler biz takipcilerin kafasını hala kurcalamaya devam ediyor. 3-5 tane de olsa bu ceviz fidanına sahip kişilerin ağaçların gelişimi ve meyveleriyle ilgili tecrübelerini paylaşmalarını önemle beklemekteyim.

Altaycevizi beğendi.
övünç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2013, 15:48   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
4 yaşında 25 kğ ceviz veren ağaç henüz bu dünyada yok.25 kğ ceviz demek 2500 adet demek sizin altay dediğiniz kabuklu fındık gibi pazar değeri sıfır.
İYİ CEVİZ NE DEMEKTİR.
İlkbaharda geç uyanmalı-erken yaşta meyveye yatmalı-yan dal verimliliği % 80 ve üstü olmalı-içi bütün veya kelebek çıkmalı-İç rengi % 100 beyaz olmalı-Kabuk iç oranı en az % 50 olmalı.Kabuklu ağırlığı ort.12-14 gr olmalı.
Altay ceşidinde bu özelliklerin bir tanesi dahi yok araştırın gerçekleri o zaman anlarsınız.Dünyanın kabul ettiği USA. dan ÇİN e kadar herkesin diktiği ana çel
şit CHANDLER DİR

kamilokyaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2013, 19:02   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Üç yıl önce bandırmadan kimden aldınız franguetteyi. franguette olduğundan eminmisiniz.

K.bakmayın köyden yeni geldim geç cvp atıyorum o yüzden balıkesir bandırmadan güneş ve panç fidancılıklrdan almıştım fidanları faturaları duruyor franquettayı hangisinden aldığımı hatırlamam için karıştırmam lazım faturaları benim franquettalarda etiket vardı 8 tane aldık verimsiz olduğunu biliyorum chandlerları tozlasın diye aldık gelişimleri iyi fakat cisco çeşiti o zaman yoktu piyasada ben daha önce dikenlerden bilgi almak amaçlı sordum olmadı aşıyla franquettaları değiştirebilirim tozlama konusunda daha fidanlar yeni 2 yıllık var 1 yaşına girmemişte var

sergunbasturk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-09-2013, 09:21   #368
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
arkadaşlar dün 1 adet denemek için aldığım altay cevizi fidanı elime ulaştı. karton ile sarılmış durumda gelen fidanda herhangi bir hasar yoktu. derhal köye giderek 60 cm derinliğinde 50 cm taban çapı olan çukur ağzı 90 cm olan çukur açarak dibine bir kürek yanmış hayvan gübresini atarak fidanı diktim. etrafını 2 sıra tuğla ile çevreledim. besmelemizi çekerek ilk fidanımızı dikmiş olduk. gerçekten şu hayatta 32 senedir diktiğim ilk fidan olmasından dolayı aldığım mutluluğu hazzı anlatamam. kısmet olursa seneye 10 dönüm alanı tamamen fidan ile doldurarak bu mutluluğun çok daha büyüğünü de yaşarız. fidanı diktiğim yer tarlanın köşesi ve daha önce hiç ekilmemiş ve toprak kırmızı ve taş gibiydi. çukuru zor açtık. tarlanın hemen yanında ev yapımı için temel kazıldı orada da kırmızı toprak çıkarılmış ve toprak tamamen kupkuru inşallah taban suyu yüksek olmayacak gibi gözüküyor. şimdi 1 fidandan anlayamayız ya da bunu tutturamazsak diye 3-4 fidan daha alarak ekmek istiyorum. buradan tüm deneyimlerimi sizlerle sıksık paylaşacağım. chandlerı denememe zaten gerek yok bu ırk zaten bilen biliyor hakkında bir çok şeyi bu işin tecrübelilerinden görüp okuyoruz. tamamen bahçeyi oluşturana kadar da bu tür hakkında fikir sahibi olmaya çalışacağım. açıkçası ilk zamanlarda abatılı olarak anlatımlardan dolayı ciddiye almadığım bir türdü. gerçi hala pek inandığım bir ırk değil. ancak artık aksini görene kadar en iyi ırkmış gibi elimde ki fidanlara bakacağım. bakalım neler olacak.

Altaycevizi ve önal beğendi.
ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-09-2013, 18:45   #369
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Alıntı:
Nasıl yani,

Türk patent enstitüsünden aldığınız üretim belgesi olabilir, yeni bir ürün, yeni bir icat, (vs) için belge verirler, bu patentin ceviz ırkıyla tesciliyle ne ilgisi var?

Benim sorduğum,

Tohumu ektik bitişti büyüdü ve satıyoruz alan kişi aldığının hangi cins olduğunu altay 1 mi altay 2 mi altay 3 mü ya da başka bir cins mi olduğunun garanti belgesi yok ama bunu nasıl garanti ediyorsunuz? nasıl oluyor?
Örneğin: Ben size desem ki, 50 adet altay1, 100 adet altay 3, istiyorum bunu hangi belgeyle adına doğrudur diye göndereceksiniz, belge yok bunu geçtik, peki o halde neye göre bunların cinslerini belirleyebiliyorsunuz?

Bakınız bir üst mesajımda da alıntı yaptığım doğa64 arkadaşımız gelmiş ve sormuş.

Hadi diyelim ki, yalan konuşuyor, koyu renkli yazdığım bölümün cevabını alabilirsem başka konuya geçeceğim.
Aldığımız patentin bakanlık tescil işiyle doğrudan alakası var. Bakanlığa yeni bir tür için başvuru yaptığınız zaman ilk aşama, hangi isme tescil yapılacaksa o ismin mutlaka Türk Patent Enstitüsünden tescil alıp, kayıt altına almanız gerekiyor.

Böyle bir ceviz çeşidini ülkemize kazandıran birileri olarak işimizin inceliklerini bilmek bırakın hakkımız olsun. Altay 1 Altay 2 Altay 3 hangisi biliyoruz. Belge henüz yok, ama fidanın yapraklarından, renginden, büyüme şeklinden, vb .....
biliyoruz. Ayrıca altay ceviz sadece tohumdan ekilip üretilmiyor. Başka üretim teknikleri de kullanılmaktadır(Tescilden sonra açıklanacaktır). Ve üretilen yeni fidanların şirketimiz bünyesinde ayrımı yapılmaktadır.

Engin37 beğendi.
Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-09-2013, 19:39   #370
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Yıllardan beri aşı ile uğraşan biri olarak söylüyorum tohumdan yetişen ceviz bu şekilde eğimli büyümez dik büyür . Aşı vurulan çöğürler bu resmini yayınladığınız şekilde büyüme yapar. Büyük ihtimal yaprak aşısı veya tepe boru aşılama yapılmış. Ayrıca bu resmini yayınladığınız en az 3 yıllık bir fidan Yabani aşılanmamış birinci yılındaki ceviz çöğürü ekledim .
Sayın Serdar1;

Ne yaprak aşısı nede tepe boru aşılama yapılmamıştır. Babadat köyü/ Sivrihisar/Eskişehirdeki adresimize dilediğiniz zaman gelip inceleme yapabilirsiniz. Gelmeden beni 0 532 672 46 27 **** 0 312 222 26 62 nolu telefonlardan arayıp bilgi verirseniz, size araştırmalarınız ve incelemeleriniz konusunda her türlü yardım ve destek verecegimizi belirtmek isteriz.

önal beğendi.

Düzenleyen Altaycevizi : 07-09-2013 saat 19:39 Neden: kelime eksiği
Eski 08-09-2013, 01:52   #371
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Böyle bir ceviz çeşidini ülkemize kazandıran birileri olarak işimizin inceliklerini bilmek bırakın hakkımız olsun.
Tabi ki işinizin gizliliği hakkınız fakat incelikleri konusuna katılamayacağım.

Alıntı:
Altay 1 Altay 2 Altay 3 hangisi biliyoruz. Belge henüz yok, ama fidanın yapraklarından, renginden, büyüme şeklinden, vb .....
biliyoruz.
Bir cinsin tohumdan ekilerek uğradığı herhangi bir gen değişikliklerini daha fidanken renginden yaprağından ayırabilmeniz aklıma selami bayrağın sözünü hatırlattı. "biz bunca yıl boşuna uğraşmışız".
Alıntı:
Ayrıca altay ceviz sadece tohumdan ekilip üretilmiyor.
Tohumdan ekildiğini siz söylemiştiniz?
Alıntı:
Başka üretim teknikleri de kullanılmaktadır(Tescilden sonra açıklanacaktır.
Başka üretim tekniği ne olabilir, doku kültürü ve aşı olabilir, yeni kimsenin bilmediği başka teknik geliştirdiyseniz sizleri gerçekten kutlarım, bu tekniği açıklamamanızın ne gibi sakıncası var? Üretim şekli cins tesciliyle ilgili değil ki,
4 yaşında 40 kilo, 8 yaşında 150 kilo meyva söyleminize siz inanıyormusunuz?

Ayrıca bu belirtilen kilogramlar yeşil kabuklu mu? kurumuş yeterli nem miktarındaki kabuklu ceviz mi?
Daha önce soruldu cevap verdiyse ben görememişim çok özür dilerim.

orion1988 ve sedatkso beğendi.
Eski 08-09-2013, 21:15   #372
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Alıntı:
4 yaşında 40 kilo, 8 yaşında 150 kilo meyva söyleminize siz inanıyormusunuz?

Ayrıca bu belirtilen kilogramlar yeşil kabuklu mu? kurumuş yeterli nem miktarındaki kabuklu ceviz mi?
Daha önce soruldu cevap verdiyse ben görememişim çok özür dilerim.
Biz şunu ifade ediyoruz. Ceviz çeşidimiz yüksek verimli dir. Toprakta 2 **** 3 yaşında meyve vermeye başlıyor. Yan dal verimi %90 dır. 4 yaşında 40 kg **** başka bir değer tarafımızdan ifade edilmemiştir. Sivrihisar'da ki bahçemizde 4 yaşında 20 kg (334 adet x 0,60gr) yeşil kabuklu ceviz veren ağaçlarımız vardır. 8-10 yaşında 150 kg ve üstünü veren ağaçları Rusya da gördük. Resimlerini çektik. İnş ülkemizde de bu rakamlara ulaşır.

Eski 08-09-2013, 22:20   #373
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
yani bu rakamlar yeşil kabuk soyulmadan verilen değerler oluyor herhalde.eğer öyleyse 4 yaşında yeşil kabuklu 40 kg olursa soyulup kurutulunca dörtte bire düşer oda 10 kg eder.bugünkü piyasa şartlarında x15 tl dersek ağaçbaşı 150 tl lik bir gelir elde edilmiş olur.eğer iç kalitesi albeniside iyiyse sorun yok.

Altaycevizi beğendi.
44baba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-09-2013, 22:55   #374
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Biz şunu ifade ediyoruz. Ceviz çeşidimiz yüksek verimli dir. Toprakta 2 **** 3 yaşında meyve vermeye başlıyor. Yan dal verimi %90 dır. 4 yaşında 40 kg **** başka bir değer tarafımızdan ifade edilmemiştir. Sivrihisar'da ki bahçemizde 4 yaşında 20 kg (334 adet x 0,60gr) yeşil kabuklu ceviz veren ağaçlarımız vardır. 8-10 yaşında 150 kg ve üstünü veren ağaçları Rusya da gördük. Resimlerini çektik. İnş ülkemizde de bu rakamlara ulaşır.
oh be, ipin ucu ortaya cıktı. yeşıl kabukluymuş rakamlar. huzura erdik. Ukraina sayfasında satıcıdan da bir bilgi cıkmamıştı. bi sorayım dedim aşı falan varmı, yoksa ayni verimi nasıl garantı eder bana, sorunca adam irtibatı kestı !

Ekmek isteyen arkadaşlara başarılar. Önculere dayima ihtiac vardır, gözünü kapayıp rıske atılanlardan cok kazanan da olur.... atılgan insan olmasa yenı kıtaları bulamazdı insanlık...

binlercesi denızlerde bogulmuş,açlıktan, susuzluktan ölmuş... ama aralarından bir kaçı amerikayı bulmuş öncu olmuş...

yanmaktan korkmayan arkadaşlara bol şanslar. (derler ya, yanmazsan ışık saçamazsın)

karabuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2013, 00:06   #375
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Biz şunu ifade ediyoruz. Ceviz çeşidimiz yüksek verimli dir.
Çeşit konusundaki görüşlerimi resimlerden görebildiğim kadar daha önce beyan etmiştim, Tekrar edeyim. Verimli bir cins, kendi kendini tozlayabilen bir cins. Bunlar görebildiklerim.
Alıntı:
Toprakta 2 **** 3 yaşında meyve vermeye başlıyor.
İki üç yaşında meyva vermesi meyvaya yatması ağacı yaşlandırmıyor mu? ağaçların ömrü konusunda bilginiz var mı?

Alıntı:
4 yaşında 40 kg **** başka bir değer tarafımızdan ifade edilmemiştir.
Bu değerleri biz söylemedik sitenizde vardı ve hala ifade ettiğiniz gibi 8 yaşında 150 kg diyorsunuz ve biz ifade etmedik diyorsunuz bu çelişki değil mi?

Alıntı:
Sivrihisar'da ki bahçemizde 4 yaşında 20 kg (334 adet x 0,60gr) yeşil kabuklu ceviz veren ağaçlarımız vardır. 8-10 yaşında 150 kg ve üstünü veren ağaçları Rusya da gördük.
Bakınız baştan beri yanlış ifadeler kullanıyorsunuz bu ifade şeklinizi baştan düzeltseydiniz konuda buralara kadar gelmeyecekti, belkide daha güzel şeyler konuşacaktık, bu ifade şeklinizi bilmeyerek yapıyorsanız bir şey söyleyemem bilerek yapıyorsanız bu bir aldatmaca olduğunu özür dileyerek söylemek istiyorum.
Çünkü,
Ceviz hiçbir zaman yeşil kabuklu olarak kilogram ifade edilmez, hatta topladıktan soyduktan sonra dahi tartsan kilogram olarak ifade etmez,

Ceviz kuruyup yani yeterli sağlıklı nem miktarında tartılır ve ağaç verimi buna göre hesaplanır.
Ben yinede bu söyleminizi (8 yaşında 150 kg yeşil kabuklu olarak) doğru kabul etsek dahi ve bu hesapla yola çıkacak olursak doğrusu şudur

150 bölü 4 = 37.5 kg dır.

Sekiz yaş için bence iyi bir rakamdır,

Diğer konularda sorularıma cevap verebilirmisiniz bilemiyorum.

Örneğin: Yay oranı nedir? depolama dayanıklığı nedir? saklama ömrü nedir? Meyva iç rengi nedir? kalibresi nedir? albenisi nedir?
Aroma tat kişiye göre değişebilir olduğundan sorma gereği duymadım, bunu birazda yağ oranı bunu belirleyecektir.

Eski 09-09-2013, 00:14   #376
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
yani bu rakamlar yeşil kabuk soyulmadan verilen değerler oluyor herhalde.eğer öyleyse 4 yaşında yeşil kabuklu 40 kg olursa soyulup kurutulunca dörtte bire düşer oda 10 kg eder.bugünkü piyasa şartlarında x15 tl dersek ağaçbaşı 150 tl lik bir gelir elde edilmiş olur.eğer iç kalitesi albeniside iyiyse sorun yok.
Düz mantıkla düşünürsek 10 ila 15 tl arasında hatta 20 tl ye kadar satanlar var ama hangi cins neye göre fiat diye bakmak lazım,

Bu cinsin de fiatını piyasa belirleyecektir.

formullaone ve 44baba beğendi.
Eski 09-09-2013, 06:38   #377
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
nihayet verilen tartı şeklinin cevabını alabildik..

334 X 0,060 =20,04 Kg yeşil kabuğu ile birlikte
334 X 0,011 =3,674 Kg kurutulmuş kabuklu cevizimiz olur (üç buçuk Kg)

hadi şimdi bir gayret ile cevizinizin kimyasal analizinide yayınlayın.

yağ oranı nedir? protein oranı nedir ? omega3 yağ asitlerinin hangileri var? detay yazmama gerek yok elinizde bir kaç ceviz vardır hangi kimya labaratuvarına gitseniz bu analizi yapar..

kimysal değerler deyip geçmemek gerek bunlar cevizin pazar değerini belirler. tadı, kokusu, aroması, bu değerlere bağlıdır.

sedatkso beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2013, 09:05   #378
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Köydeki ceviz ağaçlarımın hasadı yapıldı 3 kök eski ceviz köklerine aşılı ceviz ve tohumdan ekip yetiştirip aşıladığım irili ufaklı 25 adet cevizden 250 kğ kuru iç ceviz elde edebildim. Çeviz ağaçlarımın büyük çoğunluğu 8 senelik . Tadı açısından cevizlerde en iyi kaman cevizi bana göre daha iyi bahçemde toplam 6 çeşit ceviz türü var .Altay cevizi gerçekten anlatıldığı gibi ise 25 ağaçlan 1 ton ceviz elde etmiş olacaktım.Altı çeşit ceviz türünden hic biri anlatıldığı gibi Altay cevizine yaklaşmıyor bile nerdeyse 4 katı ceviz hasadı..

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2013, 10:41   #379
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
150 kilo ceviz deniyordu. 150 kilo yeşil kabuklu cevizden geriye yaklaşık 40 kilo kabuklu kuru ceviz kalır. zaten chandlerın da vaad ettiği 8 yaşında 40 kilo. altay cevizin avantajı tozlayıcıyı 7 sene beklemek yerine daha erken 4. yaşında verime başlaması,budama istememesi,daha dayanıklı ve bakımı daha kolay gibi vaadler geriye kalıyor. kafalarda da en büyük soru işareti olarak aşı olmadan nasıl standart meyva verimi olacağı ve meyva büyüklüğünün 12 gr üzerinde olup olmadığı iç rengi ve randımanı gibi kalite soruları kafalarda kalmış durumda.

övünç ve sedatkso beğendi.
ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2013, 12:18   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2013
Merhaba,Bizlerde piyasaya yeni giren Altay cesidini ilgi ile takip ediyoruz.Resmi olarak rapor vb işlmeleri henüz tamamlamamış olabilirler ama birde soyut tabirler Reimler yani fotograflar var.Onlarda oldukça ilgi çekici başarılar diliyorum. Platformda ceviz üzerine güzel paylasımlar var.

ceviz.biz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2013, 17:34   #381
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizbiz Mesajı Göster
Merhaba,Bizlerde piyasaya yeni giren Altay cesidini ilgi ile takip ediyoruz.Resmi olarak rapor vb işlmeleri henüz tamamlamamış olabilirler ama birde soyut tabirler Reimler yani fotograflar var.Onlarda oldukça ilgi çekici başarılar diliyorum. Platformda ceviz üzerine güzel paylasımlar var.
Nedense hep yeni üyeler foruma yeni olanlar Altay cevizci oluyorlar.Acaba bu tesadüf mü?

Altay hangi ligte oynuyor?

bulgur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2013, 21:48   #382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizbiz Mesajı Göster
sn.cevizbiz hoşgeldiniz Bartın lı ceviz dostlarını aramızda görmek çok güzel .

serdar1 beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 01:04   #383
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
kafalarda da en büyük soru işareti olarak aşı olmadan nasıl standart meyva verimi olacağı ve meyva büyüklüğünün 12 gr üzerinde olup olmadığı iç rengi ve randımanı gibi kalite soruları kafalarda kalmış durumda.
Evet bu gr konusu günümüz için önemli olmasa da ileride çok önemli olacağı kesin, hatta başladı bile,

Bugün bir alıcı aradı ve chandler istiyor 40-50 ton, anca bir ton ayarlayabilirim dedim, yerli cinslerden verelim dedim, artık alıcı kalite ve randımana bakıyor yerlilerinden ne çıktığı belli olmuyor dedi istemedi, illede chandler, chandler varsa 40-50 daha fazlası önemli değil alım yaparızdı sözleri.

Fiaatlar ise şartlar gereği cevizi olanların yüzünü güldürecek cinsten, cevizi olanlar kıymetini bilsin derim, ama çok uçuğa da kaçmadan.

Eski 10-09-2013, 11:15   #384
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Evet bu gr konusu günümüz için önemli olmasa da ileride çok önemli olacağı kesin, hatta başladı bile,

Bugün bir alıcı aradı ve chandler istiyor 40-50 ton, anca bir ton ayarlayabilirim dedim, yerli cinslerden verelim dedim, artık alıcı kalite ve randımana bakıyor yerlilerinden ne çıktığı belli olmuyor dedi istemedi, illede chandler, chandler varsa 40-50 daha fazlası önemli değil alım yaparızdı sözleri.

Fiaatlar ise şartlar gereği cevizi olanların yüzünü güldürecek cinsten, cevizi olanlar kıymetini bilsin derim, ama çok uçuğa da kaçmadan.
sayın lilium bu cok guzel talep olması.pekı fıyat ne soylendı aceba merak ettım.saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 13:49   #385
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Fidanlık yapmayı düşünüyorum ve benim köyüm kütahya emet abaş köyü rakım:1200 mt kışları soğuk ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum tavsiyelerinizi bekliyorum hangi tür ceviz olsun.Altay cevizin özelliklerine baktım tam benim köyümü tarif ediyor Altay cevizi beni yarı yolda bırakırmı ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 16:48   #386
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:

Şimdi anlaşılmıştır heralde sadece verim değil renk, randıman gibi faktörlerin çok önemli dememin sebebi.
Saygılar

chandler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 16:51   #387
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
150 kilo ceviz deniyordu. 150 kilo yeşil kabuklu cevizden geriye yaklaşık 40 kilo kabuklu kuru ceviz kalır. zaten chandlerın da vaad ettiği 8 yaşında 40 kilo. altay cevizin avantajı tozlayıcıyı 7 sene beklemek yerine daha erken 4. yaşında verime başlaması,budama istememesi,daha dayanıklı ve bakımı daha kolay gibi vaadler geriye kalıyor. kafalarda da en büyük soru işareti olarak aşı olmadan nasıl standart meyva verimi olacağı ve meyva büyüklüğünün 12 gr üzerinde olup olmadığı iç rengi ve randımanı gibi kalite soruları kafalarda kalmış durumda.
Dostum aşı olmadan standart meyve verimi olup olmayacağı ile ilgili neden soru işaretin varki? olmayacak...

formullaone beğendi.
chandler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 17:10   #388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bizde yerli çeşitleri 13 TL den satıyorlar bu yıl. Şebin,bilecik,yalova.

Gerçi ürün en çok olanda 5 tonu geçmez.

Bu fiyat konusu miktara göre de değişir.
peki hocam pazarlamada bı sıkıntı yasıyormusunuz ya da yasayan var mı saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 19:42   #389
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Galeri: 1
Bu konu foruma sürekli yeni üyeler kazandırıyor, kazandırmaya da devam edecek en azından iplik pazara çıkana kadar. Allah insana akıl vermiş, fikir vermemiş. Fikri kendimiz edineceğiz, baştan sona okuduk edindiğimiz fikir: birileri böyle zengin olacak diğerlerine de "bir musibet bin nasihatten yeğdir" sözü kalacak.

Benim anlamadığım bu başlık resmen yalan dolan ve sahte hesaplarla dolu, bilimsellikten uzak herhangi bir mantıklı tartışmanın yapılamadığı bir reklam başlığı olmuş, buna birisi dur diyecek mi? Burada benim gibi cevizden anlamayan arkadaşları uyarmak için uğraşan sayın arkadaşlarımı tenzih ederim. Gayet açık sorular sormuş ama hep farklı hesaplardan reklam fotoğrafları gelmiş cevap yerine.

Bu şekilde fidan reklamı yapılacaksa bu fidanlara ait belgelerin, sertifikaların buraya konması gerekmez mi?
172 ülkede geçerli denen patentin buraya konması gerekmez mi?
Bu patenti sertifikası bile henüz olmayan bir fidana nasıl aldın demezler mi?

sedatkso ve aksazli beğendi.
tkorkunckaya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2013, 20:08   #390
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Fidanlık yapmayı düşünüyorum ve benim köyüm kütahya emet abaş köyü rakım:1200 mt kışları soğuk ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum tavsiyelerinizi bekliyorum hangi tür ceviz olsun.Altay cevizin özelliklerine baktım tam benim köyümü tarif ediyor Altay cevizi beni yarı yolda bırakırmı ?
Kütahyalı hemşerim bizim yöreler soğuk.Cevizleri mart ayında dik taze fidanını soğuk vurmasın.Yer hazırlığı çukur açılması patlatma gübreleme derken 6 ay süren var.Forumdaki ceviz konularının tamamını oku hiç boşluk verme dikim aralığı çeşit seçimi tozlayıcıları dikimi gübreme forumda bol bol var.Gediz tarafında çok fidan dikilmiş oraları gör bahçeleri araştır.İyi karar verip başarılı olacağını umuyorum.Bir kaç video resimle karar verme.Kolay gelsin.

formullaone ve bulgur beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024