agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2013, 15:58   #331
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel Mesajı Göster
Arkadaşlar ben geçen cuma günü gittim hem bahceyi hemde fidanlığı gezdim ilk defa benim gördüğüm düşüncem olumlu yönde verim olarak kesinlikle diğer cevizlere göre verimli bu tartışılmaz zaten görülüyor altay 3 dedikleri ceviz hem verim hemde büyüklük bakımından güzel ben beğendim birtane buruşmuş ceviz gördüm iri bir ceviz kurtmu varki neden buruşmuş diye yoldum diğerleri gayet iyiydi kırdım içi hem sağlam doldurmuş hemde tadı güzeldi Altay 1 gelince bu tür zaten bambaşka bir tür kesinlikle hiç anlamayan birisi dahi anlaya bilir çünkü son bahara gelmemize rağmen hala üzerinde salkım salkım çiçekler var hatta çiçek sümbüllerinin bazıları abartısız 15-20 cm uzunluğunda ve dalları çok yoğun meyve var yalnız meyveleri diğerlerine göre büyüklü küçüklü standart değil üzerindeki meyveye ve dalların inceliğine bakınca benim kanaatım dallar zayıf düştüğü için büyümediği çünkü üst kısımlarda seyrek olan yerlerde büyümüş meyveler var dikkatimi çeken diğer bir konu meyvesi yolunmuş dallarda abartsızı 2 metreden fazla uzamış bu yılın sürgünleri var ama meyve olan dallarda sürgünler kısa kalmış Altay 1 ve 2 yi ayırt etmek gerçekten fidanken bile mümkün zaten aleni farklı yaprak yapısı rengi temamen farklı altay1 açık renkli yaprağı var ama altay 3 yaprak yapısı yanları tırtıllı koyu renge sahip aynı yenidünya ağacının yaprağını andırıyor 20 dönüm kadar arazimi dikmeye karar verdim orman bakanlığı özel ağaçlandırma projesi için projelendirme yapıyorum 5-7 yıl üzerinde hiç meyve göremiyeceğim bir ağaç ekmektense 2-3 yıllarda üzerinde moral meyvelerini göre bileceğim bir ağaç ekmek daha mantıklı geldi ayrıca bizzat ıslak mühürlü 127 ülkede geçerli cins patent belgesinide gözlerimile gördüm yani bu cins artık sibirya kökenli değil bir türk cevizi olmuş vatana millete hayırlı olur inşallah
Sayın atmel

Daha satıcının bile bilmediği fidanlardan ''hangi çeşit çıkar bilmem'' dediği cevizi siz bir çırpıda anlamışsınız bunun için öncelikle sizi tebrik ederim.

Altay ceviz fidanı dikili bahçeyi ben de gördüm. Sizin dediğiniz koyu renkli yapraklı ve üzerinde meyvesi olmayan bir sürü ağaç vardı orda.

Sordunuz mu altay ceviz fidanı satıcısına bu 3-4 yıllık ağaçlardan neden 7-8 tanesinde ceviz var diğerlerinde yok ve sertifikasyon işlemleri ne durumda diye.

Eğer sertifikalı ise bende dikmek isterim ama sertifikası yoksa adına doğru bir ürünleri yoktur demektir Bu da demek oluyor ki; bu fidanı diken arkadaşlar büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaklar ve o kadar yaptığı masraflar ve emekleri boşa gidecek.

Saygılarımla...

YESHILL ve TOLCA beğendi.
doğa64 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 16:04   #332
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
ıAltay Bosfor ceviz 2-3 yaşında meyve vermeye başlar. İlkbahar geç donlarından, sonbahar erken donlarından etkilenmez. Rakımı yüksek olan yerlerde ağustos ayında su verilmesi kesilmelidir. Agaçın boyu ilk 4 yıl meyveleri toplanırsa 5-6 metre olmakta 30-35 metre kazık kök yapmaktadır. Kendi kendini tozlama yapabilmektedir.(Homogammy) Başka bir tozlayıcıya ihtiyacı yoktur.Hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı dır. Ceviz iç agırlıgı Altay 1, 8- 10 gram, altay 2 12- 14 gram, altay 3 15- 18 gram arasında gelmektedir. Rakımı düşük yerlerde(0-200) nisan ayının 15-20 si arası rakımı yüksek olan yerlerde(700m ve üzeri) mayıs ayının 10 a kadar uyanmaktadır. Altay bosfor ceviz mayıs ve haziran ayı boyunca çiçek açmaya devam eder. Bilinen ezberlerin aksine 1 defa çiçek açıp onu meyveye dönüştürmez, mayıs 1, mayıs 15 ,haziran 1 gibi periyodlarda çiçeklenme devam eder.

Eklenti 438275

Eklenti 438276

Eklenti 438277

Eklenti 438278

Eklenti 438279
Sayın altay cevizi 30-35 metre kazık kök yapmaktadır diye yazmışsınız. bu 11 katlı binaya tekabül eder ki siz bunu gördünüz mü?

doğa64 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 18:00   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster
Sayın altay cevizi 30-35 metre kazık kök yapmaktadır diye yazmışsınız. bu 11 katlı binaya tekabül eder ki siz bunu gördünüz mü?
Atmel arkadaş beyenmiş benimsemiş diksin hayırlı olsun.3-4 gün önce ayyıldız arkadaşta karar verdi.Oda dikecek onada hayırlı olsun.Karda kendilerine zarar da kendilerine.Ama bu topraklara 1 tohum atmak bile önemli.İnşallah dikerler ama ben dikeceklerine inanmıyorum.2014 yılı mayıs ayında bahçelerinin fotoğraflarını bekliyorum.Eğer dikerlerse bahçelerindeki mangallarını ben yakacağım.

ömür-uşak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 19:06   #334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulgur Mesajı Göster
https://www.facebook.com/altay.ceviz..._comment_reply

ben bu resimlere yorum yapmıştım acaba benim olumsuz yorumum neden silindi sizi ne rahatsız etti.
Bana lütfen cevap veriniz.

bulgur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 20:42   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2013
Altay cevizi anaç kullanmak

Selamlar,
Anladığım kadarıyla Altay cevizi anaç olarak kullanmak istersek, tohum olarak ceviz satın alma şansımız yok. Onun yerine 25TL'den fidan almamız isteniyor. Doğru mu anlamışım?
Saygılar.

canpunar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 21:05   #336
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster
Sayın atmel

Daha satıcının bile bilmediği fidanlardan ''hangi çeşit çıkar bilmem'' dediği cevizi siz bir çırpıda anlamışsınız bunun için öncelikle sizi tebrik ederim.

Altay ceviz fidanı dikili bahçeyi ben de gördüm. Sizin dediğiniz koyu renkli yapraklı ve üzerinde meyvesi olmayan bir sürü ağaç vardı orda.

Sordunuz mu altay ceviz fidanı satıcısına bu 3-4 yıllık ağaçlardan neden 7-8 tanesinde ceviz var diğerlerinde yok ve sertifikasyon işlemleri ne durumda diye.

Eğer sertifikalı ise bende dikmek isterim ama sertifikası yoksa adına doğru bir ürünleri yoktur demektir Bu da demek oluyor ki; bu fidanı diken arkadaşlar büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaklar ve o kadar yaptığı masraflar ve emekleri boşa gidecek.

Saygılarımla...
Arkadaş öyle pat diye sertifika alınmıyor biliyorsun ben anladım hangisinin ne çeşit olduğunu fidanlığa gittinse iyi gözlemciysen sende anlaman lazım türkiyede kaç çeşidin patenti var soruyorum patent basit bir iş değil adamlar almış gördüm mavi sertifika alma süreci devam ediyor ben 20 dönüm ekecek kadar kanaat getirdim ben oraya adamları incelemeye değilki cevizi incelemeye gittim onların anladığı anlamadığı beni ilgilendirmez sonuçta dikdiğim bahceye kendim bakacağım hiç hayal kırıklığına uğranacak bir durum değil ne meşhur bahceler ne meşhur cinsler gördük ortada ceviz yok zaten internette ki bilgilere göre ceviz eken en baştan batar hepkirli bilgi fidan çıkarcılarının bilgisi kopyala yapıştır hepsi ben ikna oldum ekiyorum başkasınıda ikna etme gibi bir gayret içinde değilim

Altaycevizi beğendi.
atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 21:12   #337
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Atmel arkadaş beyenmiş benimsemiş diksin hayırlı olsun.3-4 gün önce ayyıldız arkadaşta karar verdi.Oda dikecek onada hayırlı olsun.Karda kendilerine zarar da kendilerine.Ama bu topraklara 1 tohum atmak bile önemli.İnşallah dikerler ama ben dikeceklerine inanmıyorum.2014 yılı mayıs ayında bahçelerinin fotoğraflarını bekliyorum.Eğer dikerlerse bahçelerindeki mangallarını ben yakacağım.
Arkadaşım AyYILDIZ zaten kardeşim olur şuan tel örgü ve orman bakanlığı özel ağaçlandırma projesi yaıyorum istersen özelten adresimi yazım kurban bayramından sonra gel gör misafirim ol ama burda daha fazla yazı yazma resim paylaşma niyetinde değilim çünkü burası bilgi alışverişi yapılan bir yer değil bir kaç çıkarcının kendi cinslerinden başka bir cinsi beğenmediği bir yer oldu konunun başından sonuna bak konuşulanların kimseye faydası yok eli boş olanların yeri zaten konuya katılan hep aynı şahıslar saygılar

Eski 04-09-2013, 21:24   #338
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Demek ki sayın atmel 2-3 sene sonra altay cevizi hakkında sizde ve bizde yeteri kadar bilgi sahibi olacağız.
İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız.
Hüsranla sonuçlanmaz.
Arkadaşım inşallah ben bahce ziyaretine gittiğimde bir müşteri 100 dönüm ekiyordu anlaşma yapılmış bir başkası ekmiş eken çok herkes burada yazmıyor hüsran meselesine gelince inanki diğer cinsleri ekenler hep hüsrandalar hep cins değişimine gidiyorlar ara googlede bir sürü konu var çıkar karşına böyle bir durumda fidancıların bahanesi hazır rakım uygun değil mevsim şartları uygun değil felan vs ben burda defalarca yazdım 2-3 yaşındaki fidanlarınızın meyvelerini yayınlayın diye yayınlayan olmadı önceki sayfada bir arkadaşım yayınladı oda yaşça büyük ağaçlar ben bir kaç yer ile görüştüm orman bakanlığı tarım bakanlığı yetkilileri adamlar hayretle anlatıyor ya onlar bilmiyor **** burdakiler çok iyi biliyor hayırlısı arkadaşlar bu konunun tadı kaçtı bu Altay ceviz altın meyve verse burdaki bazı arkadaşları beğendiremezsin onun için efor sarfetmeye gerek yok şuanda sadece ben değil çok sayıda bahce kuruluyor ama herkes burada yazmıyor herkese saygılar

Altaycevizi beğendi.
Eski 04-09-2013, 22:05   #339
Yeni Üye

Engin37's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Birkaç gün önce 65 adet tüplü Altay ceviz fidanı aldım.Fidanların bölgemin iklimine uyum sağlaması için 2-3 hafta bekletip dikmeyi düşünüyorum.Her canlının olduğu gibi bu fidanların da gereksinimleri eksiksiz karşılanırsa verimli olurlar,karşılanmazsa verimsiz olurlar düşüncesindeyim.Ben elimden geleni kitabına uygun şekilde yapmaya çalışacağım.Gerisini Allah'a bırakmaktan başka çaremiz yok.Bu fidanlarla ilgili her türlü olumlu ve olumsuz sonucu burada paylaşacağım.

Altaycevizi ve önal beğendi.
Engin37 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2013, 22:33   #340
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Forumda kasıtlı yazı yazan insanlar var. Fazla polemiğe girmemek için bazı yazıları görmezden geliyoruz. Bu ülkenin bir değeri olan bir ceviz çeşidine bu kadar saldırmak, destek beklerken bu kadar köstek atmak, akıl tutulması sanırım.**** niyet başka? Onlarca resim ve video ya rağmen ve o da yetmezse gel kardeşim bahçemize gör, dokun, resim, video çek dememize rağmen, hala sanki gelmiş gibi konuşanlar,sahte resim ekleyenler, sahte isim verip sataşanları cahiliye döneminde bazı kişilerin " hadi bize bir keramet gösterde inanalım **** bize gökten melekleri getirde inanalım" demesine benzetiyorum. Biz resim ve videoları çekip internete koyduk.Orda gören göz görüyor. Daha fazlası için adresimiz belli. İyi niyetli bütün soru, görüş ve öneriler için 0 532 672 46 27 ve 0 312 222 26 62 nolu telefonumuz emrinizde. Ceviz fidanımız için bütün yasal mercilerden bütün yasal izinler alınmış olup ceviz satışımıza hiç bir engel yoktur. Babadat köyü Sivrihisar Eskişehir adresine gelen yüzlerce kişi ile bu belgelerimiz paylaşılmıştır. Forumu dikkatli takip ederseniz olumsuz yazan kişlerin büyük bir bölümü fidancı olduğu anlaşılmıştır. Pazar paylarını kaybetmemek adına tarafımıza çirkin ifadeler kullanmaktadırlar.Maksatını ve eleştiri sınırını aşan, yorumlar için yasal haklarımıza başvurmaktan başka çaremiz kalmamıştır. Yeni bir çeşid ****** sorular, eleştiriler, görüş ve öneriler olacaktır ama art niyetli olanları 20 yıllık esnaf, ticaret erbabı, şirket birikimi olan birisi olarak anlayabilecek düzeydeyiz.
Saygılarımızla

atmel ve önal beğendi.
Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 00:32   #341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Size yalancı dolandırıcı diyemem ancak yaptıklarınızı ispat edene kadar inmayacağım size.Umarım ibret alırsınız ya da ibretlik olursunuz. Milletin ekmeğini alın terini alırken 2 kere düşünmekte fayda var.

bulgur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 02:01   #342
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel
Arkadaşlar ben geçen cuma günü gittim hem bahceyi hemde fidanlığı gezdim ilk defa benim gördüğüm düşüncem olumlu yönde verim olarak kesinlikle diğer cevizlere göre verimli bu tartışılmaz zaten görülüyor altay 3 dedikleri ceviz hem verim hemde büyüklük bakımından güzel ben beğendim birtane buruşmuş ceviz gördüm iri bir ceviz kurtmu varki neden buruşmuş diye yoldum diğerleri gayet iyiydi kırdım içi hem sağlam doldurmuş hemde tadı güzeldi Altay 1 gelince bu tür zaten bambaşka bir tür kesinlikle hiç anlamayan birisi dahi anlaya bilir çünkü son bahara gelmemize rağmen hala üzerinde salkım salkım çiçekler var hatta çiçek sümbüllerinin bazıları abartısız 15-20 cm uzunluğunda ve dalları çok yoğun meyve var yalnız meyveleri diğerlerine göre büyüklü küçüklü standart değil üzerindeki meyveye ve dalların inceliğine bakınca benim kanaatım dallar zayıf düştüğü için büyümediği çünkü üst kısımlarda seyrek olan yerlerde büyümüş meyveler var dikkatimi çeken diğer bir konu meyvesi yolunmuş dallarda abartsızı 2 metreden fazla uzamış bu yılın sürgünleri var ama meyve olan dallarda sürgünler kısa kalmış Altay 1 ve 2 yi ayırt etmek gerçekten fidanken bile mümkün zaten aleni farklı yaprak yapısı rengi temamen farklı altay1 açık renkli yaprağı var ama altay 3 yaprak yapısı yanları tırtıllı koyu renge sahip aynı yenidünya ağacının yaprağını andırıyor 20 dönüm kadar arazimi dikmeye karar verdim orman bakanlığı özel ağaçlandırma projesi için projelendirme yapıyorum 5-7 yıl üzerinde hiç meyve göremiyeceğim bir ağaç ekmektense 2-3 yıllarda üzerinde moral meyvelerini göre bileceğim bir ağaç ekmek daha mantıklı geldi ayrıca bizzat ıslak mühürlü 127 ülkede geçerli cins patent belgesinide gözlerimile gördüm yani bu cins artık sibirya kökenli değil bir türk cevizi olmuş vatana millete hayırlı olur inşallah

Alıntı:
Değerli arkadaşlar...
Bende altay cevizinin fotoraflarını ilk gördüğümde hayran kaldım ve kesinlikle dikeceğim çeşit bu dedim. Sonra araştırmalarıma hız verdim. Sonra Eskişehir sivrihisara gittim ve altay cevizi fidanlığını gördüm. Sonra ne mi oldu? Tam anlamıyla ifade etmem gerekirse bir hayal kırıklığı.

Ben oraya gidince düşünüyordum ki bütün ağaçlarda salkım salkım ceviz olacak. Ama gördüklerim benim için çok üzücüydü. 150 kök cevizden sadece 6-7 fidanın üzerinde ceviz vardı ve bu cevizlerin de her biri bir başka ceviz türüydü.

Bahçe sahibine sordum bu fidanlardan alırsak nasıl bir cevizimiz olacak diye. Aldığım cevap daha da şok edici bir cevap oldu '' BİLMİYORUM'' .

Sadece şunu söylemek isterim ki herkes yapmak dikmek istediği çeşitte özgürdür herkesin aklı var fikri var. Benim ilk gördüğümde hayran kalıp sonra hayal kırıklığına uğradığım gibi kimse hayal kırıklığına uğramak istemiyorsa araştırsın yerine gidip baksın
sonra kararını versin.
Alıntı:
Sayın atmel

Birileri yalan konuşuyor ama kim?

Sayın atmel ve sayın ay-yildiz50, size önerim cebinizdeki imza kadar konuşun, ya da var olan tecrübeniz kadar.

Sayın ay-yildiz50 fidancı olduğumu kanıtlayın size bahçemi bağışlayacağım.

Sayın Altaycevizi, kasıtlı olarak bir mesajımı gösteriniz cevap vereyim?

Sorduğumuz sorulara yanıt alamamak kasıt mı oluyor?

Geriye dönük mesajlarıma bakarsanız sorduklarıma cevap alamadığım gibi bir çok arkadaşın da soruları havada kaldı.

Bu konuyu doğru dürüst konuşacaksak konuşalım, ya da konuyu kapatalım.

Şahsım olarak ben sizlerin bu cinsinizle alıp veremeyeceğim bir şey olamaz, Ülkeme vatandaşa bir kazanç getiri sağlayacaksa yanınızda olmayı tahattüt ederim.

Birinci soruyla başlayalım istersen.

Cevizi tohumdan ektiniz, bu bitişti fidan oldu, bunun adını ne koyuyorsunuz? Neye göre koyuyorsunuz?

Kısa ve öz cevap verirseniz, diğer sorularımı soracağım.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 07:46   #343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Sn.Altaycevizi, sattığınız fidanların ya da çöğürlerin hangi çeşit olduğunu siz satarken biliyor musunuz, alan kişiler biliyorlar mı?
Biliyorsanız, size sipariş geldiği zaman bu çeşitlerden hangisini, neye göre gönderiyorsunuz?

Yani diyelim ki ben sizden fidan istedim bana Altay 1 mi 2 mi 3 mü göndereceksiniz?
Sn.Altaycevizi burada size sorulan hiç bir soruya cevap vermiyorsunuz.İşte daha önce benim sorum cevap bekliyorum...

Size sorulan sorulara, yapılan olumsuz yorumlara, bunlar hep fidancılar deyip cevap vermeden kaçamak yapıyorsunuz.Evet fidancılar böyle bir çeşidin ortaya çıkmasını istemeyebilir çok da normal, siz de fidancısınız tersi durumda siz de aynı şekilde düşünebilirsiniz. Ama en küçük olumsuz eleştiriye bile köstek oluyorsunuz, saldırıyorsunuz demek kolaycılıktır.

Resimler var, inanmayan fidanlığa gelsin...Tamam da gidip görenlerin hepsi de "tamamdır bu çeşit bir numara herkes bunu diksin demiyor" Görüp beğenmeyenler de mi hep fidancı?

Yine cevap vermeyeceksiniz ama bişey daha sorayım.Diyelim ki söylenenlerin hepsi doğru (aşısız tohumdan yetişir, fazla bakım istemez, soguğa-hastalıklara dayanıklı, tozlayıcıya gerek yok, 4 yaşında 25, 8 yaşında 100-150 kg verim..vs.vs..) neden ABD'de, Avrupa'da, Şili'de, Çin'de vs. bu çeşit yok?

Sonuçta yeni bulunmuş bir çeşit değil.Sibirya'dan geldiği, hatta Abuzer hoca dediğiniz kişinin 10-20 yıl öncesinde Türkiye'ye bu çeşidi getirip fidanlar diktiği yazılmıştı...Yani geçmişi olan, dikilen, ağacı olan bu çeşidi bu ülkeler nasıl fark etmemişler neden dikmemişler? Var da biz mi bilmiyoruz?

Düzenleyen ladikli : 05-09-2013 saat 08:40
ladikli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 09:12   #344
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
sayın altaycevizi ;
tüm görüş öneri ve soru için telefon numarası bırakmışsınız ancak telefon yerine burada altaycevizi olarak açılan bu konuda sorulan sorulara cevap verirseniz tüm bu türü merak eden ve ya kafasında soruları olan arkadaşlar da faydalanmış olurlar.
evet resimler videolar vaatler güzel ancak birde kafalarda ki sorularıda cevaplamanız gerekiyor ki tercih yapıcak olan insanların kafasında soru işareti kalmasın.
Emin olun şuan altay cevizi için en büyük sorun verimi,bakımı,kalitesi değil en büyük sorun bilgi eksikliği. bu yüzden bu türün ticareti yapan sizin bizleri açıkça bilgilendirmesi gerekiyor.

ladikli beğendi.
ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 11:09   #345
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster

Size sorulan sorulara, yapılan olumsuz yorumlara, bunlar hep fidancılar deyip cevap vermeden kaçamak yapıyorsunuz.Evet fidancılar böyle bir çeşidin ortaya çıkmasını istemeyebilir çok da normal, siz de fidancısınız tersi durumda siz de aynı şekilde düşünebilirsiniz. Ama en küçük olumsuz eleştiriye bile köstek oluyorsunuz, saldırıyorsunuz demek kolaycılıktır.
Kendileri de olayın farkında değiller ki biri demiş 1.000.000 tane fidan ürettik alın bunları 25 tl den satın onlarda bilgi vermeden tatlı tatlı satıyorlar...

ladikli beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 13:27   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
ben kayseri'de 150dönüm tarlamın yaklaşık yarısına ceviz fidanı dikmek istiyorum. maraş 18 türüne karar vermişken altay cevizini keşfettim. bu cevize kimisi ak diyor kimisi kara. bunun ortası varmıdır? ticari kaygılarimizi bi kenara bırakarak doğruyu söyleyecek bi babayiğit yokmu.
diyelim ki tozlayıcıya ihtiyaç yok, diyelim ki su ve çırparak hasat etme derdi yok. Altay cevizi aşısız çoğaltılıyor, ceviz meyvesinden üretilen bütün fidanlar nasıl anacın özelliklerini taşıyor. aşısız böyle birşey mümkünmü, çok rica ediyorum hocalarımızdan ve üreticiden bu konuda beni aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Düzenleyen övünç : 05-09-2013 saat 13:59 Neden: Dalgınlığımdan ötürü Sayın Lilium'un da bu cevizden bahçe kuracağını düşündüm bi an için. Alıntı yaptığını sonradan farkettim
övünç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 13:51   #347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sayın Altay Cevizi:

Burada, ceviz konusunda deneyimli cevizdostu arkadaşlar var ve bu arkadaşların sordukları sorular önemli sorulardır. Biz onların altay cevizi hakkındaki yorumlarını çok önemsiyoruz. Ama siz kendi sitenizde yazan bilgileri, burada tekrar etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz.

Anladığım kadarıyla, web sitenizde yazan bilgilerle sınırlı bilgileriniz var. Aynen bir üniversite hocasının derste anlatacağı konuyu ezberleyip sınıfta bunu anlatması gibi. Ancak öğrenci anlamadığı başka hususları gelip hocanın odasında sormak istediğinde hocanın cevaplayamaması ve bu şimdi neyden bahsediyor demesi gibi.

Siz çok önemli ve cevizde ezber bozan bir iddia ve girişimle ortaya çıkıyorsunuz ve insanların bu girişiminize ilişkin sorularını garipsiyorsunuz.

Adam soruyor, bu cevizin meyvesi nasıldır, yağ oranı, randımanı nasıldır? Ve daha bir çok soru. Siz hiç birine cevap vermiyorsunuz.

Burada size soru soran arkadaşların sorularına verdiğiniz cevaplar çok sığ. Web sitenizde yazan bilgileri tekrarlayıp duruyorsunuz. Üstelik yeşil kabuklu cevizin fotoğrafını buraya koymuşsunuz. Ne alaka? Soyup da öyle koysaydınız bari?

Ben 12 dönümlük arazime bahar ayında ekim yapacağım. O zamana kadar sizden bu sorulan sorulara vereceğiniz cevabı bekleyeceğim.

dagınsesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 15:09   #348
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Forumda kasıtlı yazı yazan insanlar var. Fazla polemiğe girmemek için bazı yazıları görmezden geliyoruz. Bu ülkenin bir değeri olan bir ceviz çeşidine bu kadar saldırmak, destek beklerken bu kadar köstek atmak, akıl tutulması sanırım.**** niyet başka?
Size net olarak sorulan sorular var. Onlara cevap verir misiniz?

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 16:31   #349
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Ne cevizden anlarim ne de bahcem var. Ama sunu merak ettim. Bahce kuranlar neden binlerce liraya fidan aliyorlar? Yuz liraya 4 fidan alsalar 2 yil sonra yuzlerce meyveden fidan uretseler 4 yil sonra bahcelerini bedavaya donatmayacaklar mi? Olmadi bahceyi de kurmaz fidan satarlar. Yatirimi geciktirmek cok karli gorunuyor.

nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 19:12   #350
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Bu iş karışık yıllardır çeviz le uğraşıyorum çekirdek ten yetişme çüğürlerin 4-5 yıldan önce meyve verdiğini görmedim. Verse bile 1-2 tane ancak ürün bağlar. Eğer denildiği gibi 1 yıllık çöğürler ürün bağlıyorsa bunu söyleyen kişinin neden yetiştirme büyüme evrelerinin resimleri yok?

Yine sorularımıza cevap alamadık . Bizim derdimiz tohumdan yetiştirilen cevizlerin nasıl 1. yıl meyve bağladıkları ...

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 20:40   #351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Ne cevizden anlarim ne de bahcem var. Ama sunu merak ettim. Bahce kuranlar neden binlerce liraya fidan aliyorlar? Yuz liraya 4 fidan alsalar 2 yil sonra yuzlerce meyveden fidan uretseler 4 yil sonra bahcelerini bedavaya donatmayacaklar mi? Olmadi bahceyi de kurmaz fidan satarlar. Yatirimi geciktirmek cok karli gorunuyor.
Aslında amaç zaman kaybetmemek.Bir an önce ağaçları büyütmek.

Sizin dediğiniz de olur ama o sabrı göstermek gerek.Bu da çok zor.

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 21:23   #352
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Birileri yalan konuşuyor ama kim?

Sayın atmel ve sayın ay-yildiz50, size önerim cebinizdeki imza kadar konuşun, ya da var olan tecrübeniz kadar.

Sayın ay-yildiz50 fidancı olduğumu kanıtlayın size bahçemi bağışlayacağım.

Sayın Altaycevizi, kasıtlı olarak bir mesajımı gösteriniz cevap vereyim?

Sorduğumuz sorulara yanıt alamamak kasıt mı oluyor?

Geriye dönük mesajlarıma bakarsanız sorduklarıma cevap alamadığım gibi bir çok arkadaşın da soruları havada kaldı.

Bu konuyu doğru dürüst konuşacaksak konuşalım, ya da konuyu kapatalım.

Şahsım olarak ben sizlerin bu cinsinizle alıp veremeyeceğim bir şey olamaz, Ülkeme vatandaşa bir kazanç getiri sağlayacaksa yanınızda olmayı tahattüt ederim.

Birinci soruyla başlayalım istersen.

Cevizi tohumdan ektiniz, bu bitişti fidan oldu, bunun adını ne koyuyorsunuz? Neye göre koyuyorsunuz?

Kısa ve öz cevap verirseniz, diğer sorularımı soracağım.
Bunun adını elimizde bulunan Türk Patent Enstitüsünden algımız 172 ülkede geçerli patentimize dayanarak koyuyoruz.

Eski 05-09-2013, 21:27   #353
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulgur Mesajı Göster
Size yalancı dolandırıcı diyemem ancak yaptıklarınızı ispat edene kadar inmayacağım size.Umarım ibret alırsınız ya da ibretlik olursunuz. Milletin ekmeğini alın terini alırken 2 kere düşünmekte fayda var.
Fidanlığımıza **** üretim bahçelirimize gelirseniz size yaptıklarımızı isptalamamız 5 dk yı bulmayacak. Alın terinin ne olduğunu bu kadar fidan üreten yazın + 40 derecenin altında kışın -15 derecede çalışarak bir değer ortaya çıkarmış birileri olarak çok iyi biliyoruz. Klavyede 2 tuşa basarak alın teri akmıyor sanırım...

Engin37 ve 03sandıklı beğendi.
Eski 05-09-2013, 21:36   #354
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

sayın altaycevizi;
ağaçlar verim çağına geldiğinde alacağımız ürünün kalitesinin ve tek standartlığının yani her ağaçta her dalda boy boy mu olacak. yoksa her bir ağaç kendi içerisinde ve tüm bahçede ki cevizler genel anlamda tek boy mu olacak? ve bu boy kabuklu 12 gram üzerinde mi sabit olacak( tüm bunlar için ağacınbakımının aksatılmadığını varsayıyorum). budamalar diğer ağaçlarda olduğu gibi midir?
50 rakımda kabuğunun daha kalın olacağından dolayı iç randımanı oranı ne kadar olabilir?

Eski 05-09-2013, 21:52   #355
/

Giriş Tarihi: 22-07-2013
öncelikle selamun aleykum sayın form üyeleri. uzun bi süredir dikmek için uygun bi ceviz türü ararken altay cevizi fark ettik internette bir çok resdim video görüntüleri hakkında çeşitli yorumlar tartışmalar var şuan benim kanaatim ceviz piyasası alt üst olmuş durumda. ve sonra altay ceviz bahcesine gittik gözlerimizle gördük resim ve videolarda gördüğümüz gibi meyve verimi gercekten mukemmel altay 1 biraz ufaklı altay 3 ise iriliği gayet standartlara uygun. o kadar küçük bi fidanın o kadar çok cevizi büyütmesi zor zaaten sayın altay cevizin de defalarca belirtmiş zaaten ilk 4 **** 5 yıl meyveler koparılarak fidan güçlenecek meyveleri büyütecek güce glecek o zaman altay 1 de meyveleri büyütebilir die düşünüyorum bir çok çeviz bahçesine sahip olan çiftçi arkadaşlar 13 yıl bekleyip urun alamadığı için tür değişimine gitmiş bunun gibi örnekleri ben çok gördüm duydum. konuştuğum bi çok kişi şöyle diyor ceviz dikip urun alamamaktansa ürün alırım biraz ufaklı alırım yeterki elinde satacak malın olsun diyen kişiler çok sayın atmel aynı yastaki fidanlarınızın **** fidanların resimlerini istedi yayınlayan olmadı ve ben şöyle bişey sordum mademki altay ceviz bu kadar olumsuz bana 1250 rakıma uygun yüksek verimli dona dayanıklı bi ceviz turu tavsiye edin onu dikeyim dedim tavsiye eden olmadı bizi deneyimsiz gören sayın lilium madem kendini çok deneyimli görüyyorsun neden bi tavsiyen olmadı bide şunu merak ediyorum diğer ceviz türlerinin bilgisi ne kadar biliniyor hep aynı şeyler yazılmış kopyala yapıştır bence şuan encok hakkınfda bilgi paylaşılmış tur altay ceviz dir biraz abartılı olsa dahi 4 yıl sonra 25 olmazsa 10 olsun 8 yıl sonra 150 olmazsa 70 olsun bu rakamlar bile altayın farkını gösteririr örnek . 1000 fidan diktim bundan 200 fidandan urun alamadım 800 fidandan bol urun aldım bu yanlış yatırım olup paramı boşa harcamış oluyorumda 1000 adet meşhur fidan dikip hiç birinden ürün alamayınca bu yanlış yatırım olmuyor sanırım ben yazılanlardan bunu anladım arkadaşlar . sayın ÖMÜR-UŞAK ağaca olan sevginiz ve ilginizi takdire şayan buluyorum kısa zamanda dikimi yapıp resimleri paylaşcaz inşallah siz fidan işleri ile çok uğuraşıyorsunuz orman bakanlığının ceviz ve bademe ciddi destek kredileri var bilginizin olmadığı kanaatindeyim bulunduğunuz orman müdürlüğüne varıp bilgi isteyiniz faydası olacaktır inşallah ....

Altaycevizi beğendi.

Düzenleyen ay-yildiz50 : 05-09-2013 saat 22:23
ay-yildiz50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2013, 22:06   #356
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

1 adet fidan siparişi vermiştim bu fidan altay 1 olarak mı gelmektedir?
sitenizde bir yerde "Rakım olarak deniz seviyesinden, 2000 m yüksekliğe kadar olan bütün bölgelerde yetişmektedir" bi yerde de "Taban suyu 5 mt’ye kadar olan ve tuzlu, killi toprak haricindeki tüm toprak çeşitlerinde deniz seviyesinden 200 ila 2000 mt rakım arasında yetişmektedir" deniyor. ben 50 rakım lı bir bölgedeyim burada yetişir mi yetişmez mi hangisini baz alalım.
lütfen polimik değil cevap alalım. bu forumda bir çok bahçe ekmeye hazırlanan insan var ve vereceğiniz cevaplara göre tatmin olacaklar ya da olmuyacaklar ( bunlardan birisi de benim).

Eski 05-09-2013, 22:28   #357
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Sayın Ermana;
Ağaçlar verim çağına geldiğinde alacağınız ürün kalite ve standart bakımından hemen hemen aynı olacaktır. 1-2 gram fark binlerce ceviz adedinde olabilir. Budama konusunda, gövde üzerinde ana dalların sayıları ve dağılışları düzenlenerek meyve ağaçlarının sağlam,düzenli ve dengeli bir taç oluşturmaları sağlanır.Böylece, budama ile meyve iriliği,meyve kalitesi ve meyve kabuk renklenmesi artar. Budamayı biliyorsanız **** bilen biri ile yapıyorsanız yapın.Ama yanlış budama ağaca ve meyve verimliliğine çok büyük zarar vermektedir. Budama da istediğimiz taç yapısının sağlanması dır. İç randımanı 1 kg. kabuklu cevizden 500 gr iç alırsınız.

ermana ve Engin37 beğendi.
Eski 05-09-2013, 22:40   #358
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Yine sorularımıza cevap alamadık . Bizim derdimiz tohumdan yetiştirilen cevizlerin nasıl 1. yıl meyve bağladıkları ...
Bu ceviz fidanı, 2 yaşında aşı yok, 35 adet üzerinde meyve var.

Name:  ceviz 2 yaş.JPG
Views: 12437
Size:  45.4 KB

Düzenleyen Altaycevizi : 05-09-2013 saat 22:55 Neden: eksik ifade
Eski 05-09-2013, 22:50   #359
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Size net olarak sorulan sorular var. Onlara cevap verir misiniz?
Net olarak sorulan sorulara net olarak cevap verilmektedir.

Sabah 07.00 akşam 21.00 a kadar çalışan biri olarak forum sayfasına zaman ayırıp soruları cevaplamaya net olarak çalışmaktayım. 0 532 672 46 27 ve 0 312 222 26 62 nolu telefonlarımız gün içinde acele cevap almak isteyenlerin emrindedir.

Eski 06-09-2013, 00:28   #360
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Tarım bakanlığından fidan sertifikası örneği sanırım aşağıdakine benziyor. Böyle bir belge varsa fidanı satan göğsünü gere gere göstersin. Yoksa net olarak yok desin.

Eklenen Resimler

tevmen Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024