agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Altay ceviz (Salkım ceviz) (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/31071.htm)

bahcevan0618 04-04-2013 20:09

Altay ceviz (Salkım ceviz)

2 Eklenti(ler)
Yeni bir cevizle mi tanışıyoruz?

ladikli 05-04-2013 21:31

ASIL VATANI SİBİRYA OLAN ALTAY CEVİZ BAŞKA AĞAÇLARLA AŞILANARAK(ve MELEZLEME YÖNTEMİ) İLE ELDE EDİLMİŞ CEVİZ AĞACININ MEYVESİNDEN ÜRETİLMİŞTİR

AR-GE ÇALIŞMALARI NETİCESİNDE TÜRKİYE ŞARTLARINA UYARLANMIŞ ÖZEL ÜRETİM ALTAY CEVİZ FİDANLARI, NI BAŞTA KENDİ ARSALARIMIZ OLMAK ÜZERE BAHÇELER TESİS ETMEYE BAŞLADIK.

ALTAY 1 KÖKÜ 30--35 METRE DERİNLİĞE GİDİP, KENDİ SUYUNU 3 YAŞINDAN SONRA TEMİN ETMEKTEDİR. 3 YIL BOYUNCA OT ALMASI, GÜBRELEMESİ, SULAMASI YAPILMALI. MAYIS 15 TE BAŞLAYIP AĞUSTOS 15 TE SULANMASI KESİLMELİ. 3. YILDAN SONRA İSE KESİNLİKLE SU VERİLMEMELİDİR

AĞACIN BOYU 5--6 METRE UZAMAKTA OLUP, YERLİ CEVİZLERE GÖRE KISADIR, LAKİN YETERLİ ERİŞKİNLİĞE ULAŞTIKTAN SONRA YERLİ CEVİZLERDEN YAKLAŞIK 100 KG FAZLA VERİM VERMEKTEDİR.(YERLİ CEVİZ AĞAÇ BAŞI KG: 3--10 KG) ALTAY1 CEVİZİ İSE 4.YIL 25 KİLO(4.YILDA AĞACIN BOYU 4 M Yİ GEÇMESİ GEREKMEKTE) 8.YIL BAKIMA BAĞLI OLARAK ORTALAMA 150 KİLO VERİME ULAŞMAKTADIR

YERLİ CEVİZLER -25 ºC İLE 38ºC İKLİM ORTAMINDA ZARAR GÖRMEDEN YAŞAMASINA RAĞMEN ALTAY1 CEVİZ TÜRÜ -35ºC İLE 45ºC SICAKLIKTA YAŞAMAKTADIR. YERLİ CEVİZLERDEN 15 GÜN SONRA ÇİÇEKLENMEKTE TOZLANMASINI KENDİ GÖVDESİNDE Kİ ÇİÇEKLE YAPMAKTADIR, (BAŞKA TOZLAYICIYA İHTİYACI YOKTUR)YERLİ CEVİZLER İSE FARKLI CEVİZ AĞAÇLARIN ÇİÇEĞİ İLE TOZLANMAKTADIR.

İÇ RANDIMANI %80 DİR. KABUĞU İNCE, İÇİ TÜM OLARAK PARÇALANMADAN ÇIKMAKTADIR. MEYVE TUTKUNLUĞU SALKIM OLUP 12.14.16.18 ŞEKLİNDEDİR. YAĞ ORANI %45--50 ARASI OLUP BİR KİLO KABUKLU CEVİZDEN YAKLAŞIK 520 GRAM İÇ ÇIKMAKTADIR

3 YIL BOYUNCA FİDANLARIN ÇİÇEKLERİ TOPLANARAK AĞACIN GÖVDESİNİN KUVVETLENMESİ SAĞLANMALI 4. YIL MEYVEYE BIRAKILMALIDIR.9. AYIN 15 İNDE OLGUNLAŞAN MEYVELERİ SIRIKLA SİLKELEMEYE VE ÇIRPMAYA GEREK KALMADAN KENDİLİĞİNDE DİBİNE DÖKÜLMEKTE VE 6. YILDA BAKIMA BAĞLI OLARAK AĞAÇLARIN KOLLARININ MEYVE AĞIRLIĞINDAN KIRILMAMASI İÇİN DAYAMA SİSTEMİ İLE DESTEK VERİLMESİ GEREKİYOR.ALTAY CEVİZİ,İN BUDANMA İHTİYACI YOKTUR

ALTAY1 KIRAÇ CEVİZ DİR SULU ORTAMDA OLMAMAKTA, AĞACIN KÖKÜ SUYU GÖRDÜĞÜNDE KURUMAKTADIR. TABAN SUYU 5 M YE KADAR OLAN ve TUZLU, KİLLİ TOPRAK HARİCİNDE Kİ TÜM TOPRAK ÇEŞİTLERİNDE, DENİZ SEVİYESİNDEN 200 İLA 1800 RAKIM ARASINDA YETİŞMEKTEDİR. HATTA HİMALİYA DAĞLARININ BELİRLİ BİR YÜKSEKLİĞİNDE DÂHİL YETİŞMEKTEDİR

ÜRETİM BAHÇELERİMİZİ DİLEDİĞİNİZ ZAMAN CEVİZ FİDANLARIMIZI VE YETİŞKİN(3--4--5--6 yaşındaki) AĞAÇLARIMIZI GÖREBİLİRSİNİZ. TUTMAYAN VEYA KURUYAN FİDANLARIMIZI %100 ŞARTSIZ KOŞULSUZ İADE EDEBİLME İMKÂNINIZ VARDIR. ÇIPLAK KÖKLÜ FİDANLARIMIZI TOPRAK SICAKLIĞININ +5 DERECE OLDUĞU VE. KASIM AYINDAN BAŞLAYIP NİSAN AYI SONUNA KADAR DİKEBİLİRSİNİZ

ALTAY CEVİZ KIRAÇ CEVİZ DİR. FİDANI, IN BOYU 1 M YE ULAŞTIĞINDA, KÖKÜ 2,5—3 METRE UZAMAKTA DOLAYISIYLA SÖKÜMDE KÖKLERİ SAĞLAM ÇIKARILAMAMAKTA. KÖKLERİ KOPTUĞUNDA, KESİLDİĞİNDE KIRAÇ CEVİZ OLMA ÖZELLİĞİNİ YİTİRMEKTEDİR. BU YÜZDEN FİDANLARIMIZIN GÖVDE UZUNLUĞU 15--20 CM KÖKLERİ İSE 30--40 CM FİDANLARIN TOPLAM UZUNLUĞU 50-60 CM DİR (DİKİLEBİLİR EN UYGUN HALİ)

FİDAN SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞ OLUP TÜRKİYE, NİN HER YERİNE KARGO İLE ADETLİ OLURSA KENDİ ARAÇLARIMIZLA ULAŞIMINI SAĞLAMAKTAYIZ, BAHÇELERİMİZDE DİKİME HAZIR 600.000 ADET CEVİZ FİDANI BULUNMAKTADIR. İSTERSENİZ BAHÇE DİKİMİ, BAKIMI VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİ DE SAĞLAMAKTAYIZ.
NOT: SİTEMİZDE(Altay Ceviz , facebook ve broşürlerde) KULLANILAN FOTOĞRAFLAR KENDİMİZE AİT OLUP NOTERDEN TESCİLLİDİR.BAŞKA SİTELERDE FİRMAMIZIN ONAYI OLMADAN TİCARİ MAKSATLA KULLANILAMAZ

Bu çeşitle ilgili araştırma yaptım bunlara ulaştım.Farklı değişik bir çeşit, daha neler göreceğiz bakalım:)

altay ceviz 07-05-2013 12:48

ALTAY CEVİZ 2 ve 3 yaşındaki fidanda meyve gözleri 2 - YouTube

Bilgi isteyenler lütfen bu videoyu dikkatle izleyin

ladikli 07-05-2013 13:30

Sn.altay ceviz foruma hoşgeldiniz.Benim size bir kaç sorum olacak.

Şu anda sizde en yaşlı ağaç kaç yaşında?

Bu yaşdaki ağaçlardan ne kadar var?

Eğer verime yatmış 4 yaş ve üzeri agacınız varsa(2007 den itibaren Türkiye'de çalışmalar yapıyoruz dediğinize göre olması gerekir) hasat zamanı gelsek bize 4 yaşındaki ağaçtan 25 kg, 5 yaşındaki agacınızdan 40kg ceviz alabildiğinizi gösterebilecek misiniz? Sitenizde bu şekilde demişsiniz.8 yaşında da 150 kg.

Derseniz ki tamam kabul, hasat zamanı size yakın yerde ikamet eden forum arkadaşlarından rica ederiz gidip görürler, resimlerini videolarını buraya da ekleyip bize anlatırlar.Biz de sizin bu anlattıklarınıza inanır sizi canı gönülden sonuna kadar destekleriz.Yok eğer bu söylediklerinizi ispat edemezseniz ne olacak? Çıkıp özür dileyecek ve fidan sattığınız kişilerin paralarını iade edecekmisiniz?

8 yaşındaki bir ağaçtan 150 kg ceviz alınabilirse başka iş yapmaya gerek yok herkez ceviz diksin.Bütün çiftçiler diğer işlerini bıraksınlar bunu yapsınlar.Ayrıca bu kadar verimli olan çeşit neden dünyanın dikkatini çekmemiş?

Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler..

Çamtepe 07-05-2013 13:51

Sn Ladikli, sizin mesajınızı alıntılıyorum ama cevabım size değildir. Bu bilgilerin yayıncısınadır.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ladikli (Mesaj 1133544)
ALTAY 1 KÖKÜ 30--35 METRE DERİNLİĞE GİDİP, KENDİ SUYUNU 3 YAŞINDAN SONRA TEMİN ETMEKTEDİR.

Bu paragrafa "uygun toprak koşullarında" ibaresi eklenmelidir.

Alıntı:

3 YIL BOYUNCA OT ALMASI, GÜBRELEMESİ, SULAMASI YAPILMALI. MAYIS 15 TE BAŞLAYIP AĞUSTOS 15 TE SULANMASI KESİLMELİ. 3. YILDAN SONRA İSE KESİNLİKLE SU VERİLMEMELİDİR
Bu durumda çölde yetişir mi? "Uygun iklim, toprak koşullarında" gibi bir ibare eklenmeli ve bu uygun koşullar tanımlanmalıdır.

Alıntı:

AĞACIN BOYU 5--6 METRE UZAMAKTA OLUP, YERLİ CEVİZLERE GÖRE KISADIR, LAKİN YETERLİ ERİŞKİNLİĞE ULAŞTIKTAN SONRA YERLİ CEVİZLERDEN YAKLAŞIK 100 KG FAZLA VERİM VERMEKTEDİR.
Hangi dönemde, kaç yaşında 100 kg fazla verim verdiği tanımlanmalıdır.

Alıntı:

(YERLİ CEVİZ AĞAÇ BAŞI KG: 3--10 KG) ALTAY1 CEVİZİ İSE 4.YIL 25 KİLO(4.YILDA AĞACIN BOYU 4 M Yİ GEÇMESİ GEREKMEKTE) 8.YIL BAKIMA BAĞLI OLARAK ORTALAMA 150 KİLO VERİME ULAŞMAKTADIR
150 kilo verim alınan bahçelerin iklim, rakım, toprak özellikleri ve bu ağaçlara uygulanan bakım anlatılmalıdır.

Alıntı:

YERLİ CEVİZLER -25 ºC İLE 38ºC İKLİM ORTAMINDA ZARAR GÖRMEDEN YAŞAMASINA RAĞMEN ALTAY1 CEVİZ TÜRÜ -35ºC İLE 45ºC SICAKLIKTA YAŞAMAKTADIR.
Demekki çölde yaşayamıyormuş. Bu bilginin en üstte verilmesi lazım. 45 derece sıcaklıkta ulaşılan verim değerlerinin anlatılması lazım.

Alıntı:

ALTAY1 KIRAÇ CEVİZ DİR SULU ORTAMDA OLMAMAKTA, AĞACIN KÖKÜ SUYU GÖRDÜĞÜNDE KURUMAKTADIR. TABAN SUYU 5 M YE KADAR OLAN ve TUZLU, KİLLİ TOPRAK HARİCİNDE Kİ TÜM TOPRAK ÇEŞİTLERİNDE, DENİZ SEVİYESİNDEN 200 İLA 1800 RAKIM ARASINDA YETİŞMEKTEDİR. HATTA HİMALİYA DAĞLARININ BELİRLİ BİR YÜKSEKLİĞİNDE DÂHİL YETİŞMEKTEDİR
150 kg verimin alındığı ideal iklim, toprak, bakım koşulları yazılmalıdır.

altay ceviz 07-05-2013 14:41

Hoşbulduk sayın Ladikli Bu cevizin mucidi ahıska Türkü bir vatandaş proje 1986 ların projesi bazı bilgileri elimde olmayan nedenlerden dolayı şuan açıklayamıyorum sebebi bu ceviz tescil aşamasında tescil için müracatları yapıldı tescilden sonra illaki hangi ağaca aşılandığını anac ağacın ne olduğunu gibi tüm bilgileri sizlerle seve seve paylaşacağız onun için biraz sabır lütfen Gelelim Türkiyedeki ağaçlara hoca 2007 lerde Türkiyeye yerleşmiş ve burada kısıklı imkanlarla çok az miktarlarda üretim yapmış(300-500 adet) bu fidanlardan tabiri caizse gelen gidene dağıtmış Türkcesi olmadığı için çetere tutmamış ancak bizi inernette veya kataloktan arayan olursa biliyoruz mesela sivas demirözünde 4 yaşında ağaçlar var geçen yıl -25 derecede çamların ucu soğuktan yanarken ALTAY CEVZİ kesinlikle zarar görmedi ve bu sene 10 dönüm daha yapmak için fidan aldı kayda değer ve bizim gözetleyebildiğimiz en yakın yer Sivrihisar Babadat köyü burada yaklaşık 2000 adete yakın 3 ve 4 yaşında ağaçlar mevcut gerek siteden gerek facebook tan davet etmem rağmen kimse gelip bu ağaç nasıl birşeydir diye bakan yok gelenler var elbet ama kısıtlı sayıda şu an bile 3 yaşındaki ağaçta yaklaşık olarak 20 kilo meyve mevcut insanlar zahmet edip gelirlerse bu ağaçları yerinde göstermeye hazırız gelelim 8 yaşındaki ağaçlara bu ağaçlar kazakistanda yaklaşık olarak 3000 dönüm üzeri arazide isteyen olursa orayada götürebiliriz Şuan fidan diktiğimiz insanlara noterden taahhüt veriyoruz biz bu cevize sonsuz güveniyoruz ve arkasındayız özür dilemek giden zamanı geri getirmez birincisi biz fidanları garantili veriyoruz tutmayanı birebir değiştiriyoruz şu an insanlara şunu söylüyoruz 1-2 tane alın deneyin toprağınıza ikliminize uyumunu görün 3-4 yaşındaki fidanları yerinde görün eğer siz ağaçtan anlamazsanız anlayan biri ile ziraat mühendisinizle gelin diyoruz Biz bu ürünle alakalı gerek hocalardan gerekse halkımızdan destek bekliyoruz yine iddia ediyoruzki cevizde alışılmışın dışında bir tür geliştirildi ve bunu ispatlamaya hazırız Tek sıkıntımız insanların bu cevizi görmeden denemeden yaptıkları yorumlar birisi yazmış bu ürünün bilimselliği yok efendim litaratürde böyle bişey yok Halkımıza hak veriyorum bilimselliği (tescili)yok diye litaratürde böyle bişey yok diye bir insan bu cevizi üretemezmi geliştiremezmi Bir zamanlar Dr Ziya ÖZEL isminde bir doktor ben zakkumdan kanser bir ilaç geliştirdim dedi vay efendim bilimselliği vs yok diye adamı tarihten sildik Şimdi aynı şahsa Amerika sahip çıktı ?????Kısacası bu ürünü yerinde görmeden kimsenin ağır eleştiri yapmaya hakkı yok Biz diyoruzki cevizin tohumundan fidan ürettik kendine döllek bir tür bir buçuk yaşında dahi meyve veriyor Türkiye standartlarının çok üstünde ve ülkemiz iklimine uyumludur Altay 1 yerli cevizlerle aynı zamanda açıyor Altay 2 ise 20 gün daha geç açıyor yani sahil kenarına uygun türde var 800 ve 1800 kadar olan rakıma göre de Altay ceviz var Açılım yapıyormu sorusuna ise bir misalle örnek vereceğim bu ağaçta erkek çiçekle dişi çiçek arasında sadece 1-2 cm mesafe var şimdi soruyorum bi ceviz 1-2 cm den mi daha iyi tozlanır yoksa 5 ila 20 metreden mi iyi tozlanır kazakistanda 15-20 yaşındaki ağaçlarda açılım gözetlenmedi ki bu proje Türkiyeye geldi Kısacası daha paylaşılacak çok şey var ama biraz sabır lütfen ve yargılamadan lütfen infaz etmeyin saygılarımla

altay ceviz 07-05-2013 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe (Mesaj 1150602)
Sn Ladikli, sizin mesajınızı alıntılıyorum ama cevabım size değildir. Bu bilgilerin yayıncısınadır.

Bu paragrafa "uygun toprak koşullarında" ibaresi eklenmelidir.

Bu durumda çölde yetişir mi? "Uygun iklim, toprak koşullarında" gibi bir ibare eklenmeli ve bu uygun koşullar tanımlanmalıdır.

Hangi dönemde, kaç yaşında 100 kg fazla verim verdiği tanımlanmalıdır.

150 kilo verim alınan bahçelerin iklim, rakım, toprak özellikleri ve bu ağaçlara uygulanan bakım anlatılmalıdır.

Demekki çölde yaşayamıyormuş. Bu bilginin en üstte verilmesi lazım. 45 derece sıcaklıkta ulaşılan verim değerlerinin anlatılması lazım.

150 kg verimin alındığı ideal iklim, toprak, bakım koşulları yazılmalıdır.

Sevgili Çamtepe gelelim sizin sorularınıza toprak isteğini sanırım kompozisyon hatası ile alta yazmışız onun için özür dileriz hangi yılda 100 kilo sorusuna cevap ise 7-8 ci yıllarda 150 kiloluk verim ise ağacın bakımlarının aksatılmadan yapılmasına bağlı her yıl dibinin temizlenmesi eğer var ise dipten çıkan filizlerin temizlenmesi,kesinlikle budama yapılmaması,toprağın yapısına göre yani ph,aktif tuz,kil,vs sulanan suyun özellikleri(analizi) etkenlere ziraatçinizin önerdiği gübre ile desteklenmesi nin yapılması ile Taban suyu 5 metreden yukarıda olan yerlerde drenaj kanalları açılmak sureti ile(biz taban suyu 5 metreden yukarıda olan yerlere ve rakım 1800 üstüne bu fidanı önermiyoruz)ağacın köklerinin sudan uzak tutulması gibi etkenlere dikkat edildiğinde gerekli verimi alacağınızdan emin olabilirsiniz saygılar

Çamtepe 07-05-2013 18:33

Sn. Altay Ceviz

Sn. Lilium'un da yazdığı gibi bizim burada eleştirimiz köşe dönmeye pek hevesli olan vatandaşlarımızın umutlarını eksik ve yanlış bilgilerle sömüren herkesedir.

Yazdıklarınızın arasında olumlu bulduğum taraf fidanlarınıza deyim yerindeyse garanti vermenizdir.

Olumsuz bulduğum yan yukarıda anlattığım profildeki insanlarımızı hemen ateşleyici bir üslupla yazılmış olması, deyim yerindeyse kılçıksız balık gibi hiç bir dezavantajı zorluğu olmayan bir yatırım gibi göstermenizdir.
Hangi iklim koşulunda, hangi toprakta, hangi bakım programı ile bu verime ulaştığınızı yazmanız gerekir.

ibas06 08-05-2013 11:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz (Mesaj 1150627)
hoşbulduk sayın ladikli bu cevizin mucidi ahıska türkü bir vatandaş proje 1986 ların projesi bazı bilgileri elimde olmayan nedenlerden dolayı şuan açıklayamıyorum sebebi bu ceviz tescil aşamasında tescil için müracatları yapıldı tescilden sonra illaki hangi ağaca aşılandığını anac ağacın ne olduğunu gibi tüm bilgileri sizlerle seve seve paylaşacağız onun için biraz sabır lütfen gelelim türkiyedeki ağaçlara hoca 2007 lerde türkiyeye yerleşmiş ve burada kısıklı imkanlarla çok az miktarlarda üretim yapmış(300-500 adet) bu fidanlardan tabiri caizse gelen gidene dağıtmış türkcesi olmadığı için çetere tutmamış ancak bizi inernette veya kataloktan arayan olursa biliyoruz mesela sivas demirözünde 4 yaşında ağaçlar var geçen yıl -25 derecede çamların ucu soğuktan yanarken altay cevzi kesinlikle zarar görmedi ve bu sene 10 dönüm daha yapmak için fidan aldı kayda değer ve bizim gözetleyebildiğimiz en yakın yer sivrihisar babadat köyü burada yaklaşık 2000 adete yakın 3 ve 4 yaşında ağaçlar mevcut gerek siteden gerek facebook tan davet etmem rağmen kimse gelip bu ağaç nasıl birşeydir diye bakan yok gelenler var elbet ama kısıtlı sayıda şu an bile 3 yaşındaki ağaçta yaklaşık olarak 20 kilo meyve mevcut insanlar zahmet edip gelirlerse bu ağaçları yerinde göstermeye hazırız gelelim 8 yaşındaki ağaçlara bu ağaçlar kazakistanda yaklaşık olarak 3000 dönüm üzeri arazide isteyen olursa orayada götürebiliriz şuan fidan diktiğimiz insanlara noterden taahhüt veriyoruz biz bu cevize sonsuz güveniyoruz ve arkasındayız özür dilemek giden zamanı geri getirmez birincisi biz fidanları garantili veriyoruz tutmayanı birebir değiştiriyoruz şu an insanlara şunu söylüyoruz 1-2 tane alın deneyin toprağınıza ikliminize uyumunu görün 3-4 yaşındaki fidanları yerinde görün eğer siz ağaçtan anlamazsanız anlayan biri ile ziraat mühendisinizle gelin diyoruz biz bu ürünle alakalı gerek hocalardan gerekse halkımızdan destek bekliyoruz yine iddia ediyoruzki cevizde alışılmışın dışında bir tür geliştirildi ve bunu ispatlamaya hazırız tek sıkıntımız insanların bu cevizi görmeden denemeden yaptıkları yorumlar birisi yazmış bu ürünün bilimselliği yok efendim litaratürde böyle bişey yok halkımıza hak veriyorum bilimselliği (tescili)yok diye litaratürde böyle bişey yok diye bir insan bu cevizi üretemezmi geliştiremezmi bir zamanlar dr ziya özel isminde bir doktor ben zakkumdan kanser bir ilaç geliştirdim dedi vay efendim bilimselliği vs yok diye adamı tarihten sildik şimdi aynı şahsa amerika sahip çıktı ?????kısacası bu ürünü yerinde görmeden kimsenin ağır eleştiri yapmaya hakkı yok biz diyoruzki cevizin tohumundan fidan ürettik kendine döllek bir tür bir buçuk yaşında dahi meyve veriyor türkiye standartlarının çok üstünde ve ülkemiz iklimine uyumludur altay 1 yerli cevizlerle aynı zamanda açıyor altay 2 ise 20 gün daha geç açıyor yani sahil kenarına uygun türde var 800 ve 1800 kadar olan rakıma göre de altay ceviz var açılım yapıyormu sorusuna ise bir misalle örnek vereceğim bu ağaçta erkek çiçekle dişi çiçek arasında sadece 1-2 cm mesafe var şimdi soruyorum bi ceviz 1-2 cm den mi daha iyi tozlanır yoksa 5 ila 20 metreden mi iyi tozlanır kazakistanda 15-20 yaşındaki ağaçlarda açılım gözetlenmedi ki bu proje türkiyeye geldi kısacası daha paylaşılacak çok şey var ama biraz sabır lütfen ve yargılamadan lütfen infaz etmeyin saygılarımla

üstad ceviz bahçesinin önünde bir kaç foto cekip yayınlarmısın bu iş anlatmayla olmuyor sivrihisar da var diyorsunuz bir kaç fotoyla ispatlanabilir bu ...teşekkürler

ladikli 08-05-2013 13:33

Sn.altayceviz amacımız yargısız infaz değil hatta şu an için yargılamak bile değil sadece sorgulamak:)Ama söylenenler doğru çıkmazsa yargılama başlar:)Sabırla bekliyoruz..Ne demiş atalarımız zaman herşeyin ilacıdır.Bekleyip göreceğiz.

parlasanteberi 08-05-2013 15:25

sayın (altay ceviz) tescil işlemleri demişsiniz ne kadar bir zamanda biter tescil işlemleri ?

altay ceviz 08-05-2013 16:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 (Mesaj 1151143)
üstad ceviz bahçesinin önünde bir kaç foto cekip yayınlarmısın bu iş anlatmayla olmuyor sivrihisar da var diyorsunuz bir kaç fotoyla ispatlanabilir bu ...teşekkürler

Sayın ibas06 video yayınladım az üstte bakarsanız

altay ceviz 08-05-2013 16:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi parlasanteberi (Mesaj 1151257)
sayın (altay ceviz) tescil işlemleri demişsiniz ne kadar bir zamanda biter tescil işlemleri ?

Sayın parlasanteberi tescil işlemleri enaz 3-4 yıllık bir süreç biz müracatımızı yaptık bekliyoruz

altay ceviz 08-05-2013 16:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ladikli (Mesaj 1151196)
Sn.altayceviz amacımız yargısız infaz değil hatta şu an için yargılamak bile değil sadece sorgulamak:)Ama söylenenler doğru çıkmazsa yargılama başlar:)Sabırla bekliyoruz..Ne demiş atalarımız zaman herşeyin ilacıdır.Bekleyip göreceğiz.

Sayın ÇAMTEPE öncelikle üslubumun ateşleyici gibi olduğunu ve bu işi kılçıksız balık gibi anlattığımı düşünmüyorum.O sizin bakış açınız kusura bakmayın(insan nasıl bakarsa öyle görür)Gelelim toprak isteklerine taban suyu 5 metreden yukarıda olmayan her toprak çeşidinde(ph seviyesi,kil,oranı,tuz oranı,sulanan suyun özellikleri,meteroloji raporları diğer cevizlerde olduğu gibi ALTAY CEVİZ de de önemli) özellikle kıraç topraklarda daha uyumludur.İç anadolu bölgesinde mayısta başlayıp ayda enaz 10 günde bir sulanmalı ağustos sonuna doğruda suyu kesilmeli,dibindeki filizleri alınmalı(budama yapılmamalı)toprak analizine gör gübre ile desteklenmeli.Yani diğer cevizden farkı budama yapılmaması ve 4.yıldan sonra suyun kesilmesi saygılar

altay ceviz 08-05-2013 16:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ladikli (Mesaj 1151196)

Sayın ladikli sorgulamaya evet başımız gözümüz üstüne insanımız elbette sorgulayacak bakacak inceleyecek ama şimdiden yargılama yapanlara sözüm,görmeden incelemeden oturduğu yerden ahkam kesenlere asla müsade edemeyiz çünkü gelin görün inceleyin sorun soruşturun örneklerine bakın diyoruz gizli kapaklı hiç bir şey sadece püf noktaları var onlarıda zaten tescil olduğunda tüm bilgilerini herkes ama herkes öğrenecek.Bu bir tedbirdir bununda saygıyla karşılanacağını umuyoruz saygılarımla

altay ceviz 08-05-2013 16:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz (Mesaj 1151270)
Sayın ibas06 video yayınladım az üstte bakarsanız

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater

altay ceviz 08-05-2013 16:30

Bu Ayın Yarışması: Erguvan [Mayıs 2013] - Galeri

fotoğraflar için buralara bakabilirsiniz

Çamtepe 09-05-2013 04:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz (Mesaj 1151278)
Gelelim toprak isteklerine taban suyu 5 metreden yukarıda olmayan her toprak çeşidinde(ph seviyesi,kil,oranı,tuz oranı,sulanan suyun özellikleri,meteroloji raporları diğer cevizlerde olduğu gibi ALTAY CEVİZ de de önemli) özellikle kıraç topraklarda daha uyumludur.

Teşekkürler altay ceviz.

Ancak "diğer cevizlerde olduğu gibi Altay Ceviz'de de önemli" dediğiniz kısmı açmanız lazım. En azından 150 kg verime ulaştığınız bahçenin toprak tahlillerini (30-60-90cm), su tahlillerini, uygulanan gübre ve ilaç programlarını yazmalısınız.

"Taban suyu 5 metreden yukarıda olmayan" dediğimiz zaman Türkiye'deki tarımsal arazilerin çoğunu saf dışı bırakıyor durumda olursunuz herhalde. Zira ortasından akarsu geçen çoğu ovalarda 5 metreye boru çakın su çıkar. Meyilli alanlarda da 5 metre toprak kalınlığı her yerde bulunur mu çok emin değilim. yani kök gelip kayaca vurduğunda ne oluyor bunu da düşünmek lazım.

Neyse, size tescil sürecinde başarılar dilerim. Umuyorum tescili alırsınız ve bilgiler doğrudur da Türkiye'miz bu kadar değerli bir ceviz türüne kavuşmuş olur.

Syg.

adalet 09-05-2013 09:35

2 adet sipariş verdim. Orhan Beyle telefonda konuştuk, ilgisi için ayrıca teşekkürler. Ağustos ayında tr turunda mutlaka tesislerini görmeye gideceğim. Bakalım deneyeceğiz. Fidanlar geldiğinde buradan görsellikleri paylaşırım.

altay ceviz 09-05-2013 09:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adalet (Mesaj 1151393)
peki cevizlerin iç dolulukları nasıl ? bu tür cevizlerin iç dolulukları zayıf oluyor, yani görüntü var ses yok misali. Verimi bir yıl az bir yıl çok mu yoksa her yıl aynı oranda artarak mı gerçekleşiyor.

Sayın ADALET
https://www.facebook.com/photo.php?v...type=3&theater

burada cevizin iç rengi doluluğu vs ile ilgili video mevcut bakarsanız sevinirim
Altay Ceviz bakım programı doğru uygulandığında kesinlikle her yıl artarak devam ediyor.Şu an Kazakistanda 20 yaşına kadar olan ağaçlarda gözlemlenen bu yönde

altay ceviz 09-05-2013 09:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe (Mesaj 1151600)
Teşekkürler altay ceviz.

Ancak "diğer cevizlerde olduğu gibi Altay Ceviz'de de önemli" dediğiniz kısmı açmanız lazım. En azından 150 kg verime ulaştığınız bahçenin toprak tahlillerini (30-60-90cm), su tahlillerini, uygulanan gübre ve ilaç programlarını yazmalısınız.

"Taban suyu 5 metreden yukarıda olmayan" dediğimiz zaman Türkiye'deki tarımsal arazilerin çoğunu saf dışı bırakıyor durumda olursunuz herhalde. Zira ortasından akarsu geçen çoğu ovalarda 5 metreye boru çakın su çıkar. Meyilli alanlarda da 5 metre toprak kalınlığı her yerde bulunur mu çok emin değilim. yani kök gelip kayaca vurduğunda ne oluyor bunu da düşünmek lazım.

Neyse, size tescil sürecinde başarılar dilerim. Umuyorum tescili alırsınız ve bilgiler doğrudur da Türkiye'miz bu kadar değerli bir ceviz türüne kavuşmuş olur.

Syg.

Sayın ÇAMTEPE doğrudur ülkemizin çoğu arazisinde 5 metreden su çıkıyor olabilir ama bir o kadarda kıraç arazi var biz bu ürünün kıraç olduğunu başından beri söylüyoruz.Gönül isterdiki sulu suzuz kireçli kiraçsiz her yerde yetişsin ama malesef o kadar kusursuz bir tür bulunacağını tahmin etmiyorum.İlerleyen zamanlarda daha çok açıklamalar yapılacak öğrendiğimiz bildiğimiz her şeyi sizlerle paylaşmaktan keyf alacağımı belirtmek isterim saygılarımla

ladikli 09-05-2013 11:05

Alıntılarda bi yanlışlık yapılmış sanırım:)

altay ceviz 10-05-2013 12:03

Altay ceviz

5 Eklenti(ler)
Altay ceviz hakkında tüm bilgi ve sorularınız için

altay ceviz 10-05-2013 12:45

Altay Ceviz Tanıtım

altay ceviz tanıtım video,su - YouTube

ALTAY CEVİZ 2 ve 3 yaşındaki fidanda meyve gözleri - YouTube

ALTAY CEVİZ 2 ve 3 yaşındaki fidanda meyve gözleri 2 - YouTube

ALTAY CEVİZ - YouTube

ALTAY CEVİZ 3 YAŞINDA MEYVELİ 2013-05-10-16-18-49 - YouTube

adalet 10-05-2013 13:01

İç olarak dolduruyormu tamamı, iç kalitesi nasıl 4 yaşındaki ağaçlarınızda ?

altay ceviz 10-05-2013 13:03

ALTAY CEVİZ 3 yaşında

4 Eklenti(ler)
Altay ceviz olgunlaşma evresi

altay ceviz 10-05-2013 13:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adalet (Mesaj 1152445)
İç olarak dolduruyormu tamamı, iç kalitesi nasıl 4 yaşındaki ağaçlarınızda ?

iç kalitesi: videosunu yüklemek isterdim boyutu yüksek youtube ye yüklemedim dilerseniz facebook sayfamızda videolar kısmında görüntüleri var oradan izleyebilirsiniz.İç katlitesi sarı renkli,iç perde yok denilecek kadar ince,%40-50 oranında yağlı 4 yaşında iç doldurmasını ilerleyen zamanlarda video ile destekleyeceğim,yani yayınlayacağım birlikte gözlemleyeceğiz,8 yaşındakinin bile içi doludur sadece alt kollar4x3 cm üst kollar 3,5x2,5 çapında

ladikli 10-05-2013 17:12

Sn.altayceviz
-Tohumdan yetişen fidanların hepsi de aşı yapılmadığında anacın özelliğini taşıyor mu?
-Tohumdan yetiştirip aşı yapmak gerekmiyorsa fidan almak yerine tohum alıp dikmek daha avantajlı, hem dikildiği yere daha iyi uyum sağlar.Tohum olarak satış yapıyor musunuz?
-600.000 fidanınızın olduğunu yazmışsınız, sattığınız ve satacağınız fidanların tohumlarını Kazakistan'dan mı getirdiniz?
-En büyük fidanlarımız 4 yaşında diyorsunuz, yalnız sitenizde 3-4-5-6 yaşlarında fidanlarımızı gelip görebilirsiniz demişsiniz.6 yaş da var mı?
-Başka çeşit ceviz tohumu diktiğimizde(mesala bölgemizdeki çetin cevizlerden) çıkan çöğürleri altay kalemiyle aşılayabilir miyiz?

ncp1963 10-05-2013 19:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ladikli (Mesaj 1152556)
Sn.altayceviz
-Tohumdan yetişen fidanların hepsi de aşı yapılmadığında anacın özelliğini taşıyor mu?
-Tohumdan yetiştirip aşı yapmak gerekmiyorsa fidan almak yerine tohum alıp dikmek daha avantajlı, hem dikildiği yere daha iyi uyum sağlar.Tohum olarak satış yapıyor musunuz?
-600.000 fidanınızın olduğunu yazmışsınız, sattığınız ve satacağınız fidanların tohumlarını Kazakistan'dan mı getirdiniz?
-En büyük fidanlarımız 4 yaşında diyorsunuz, yalnız sitenizde 3-4-5-6 yaşlarında fidanlarımızı gelip görebilirsiniz demişsiniz.6 yaş da var mı?
-Başka çeşit ceviz tohumu diktiğimizde(mesala bölgemizdeki çetin cevizlerden) çıkan çöğürleri altay kalemiyle aşılayabilir miyiz?

çok güzel bir noktaya değinmişin, evet hemde sonsuz haklısın, madem aşıya gerek yok siz ceviz satın hiç değilse direk yerine dikilen cevizlerden olacak fidanların kazık kökleriylede oynanmamış olur fidan daha hızlı gelişir ve daha sağlıklı olur

altay ceviz 10-05-2013 21:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ladikli (Mesaj 1152556)
Sn.altayceviz

-Anacın özelliğini taşıyor yani açılım yapmıyor 20 yaşına kadar yapmadı
-tohumdan dikmek kesinlikle daha sağlıklı ve avantajlı tescilden sonra tohum dağıtımı yapılacak
-4 yaşında olan fidanlar kontrolümüzde
-Altay kalemi ile elbette aşılayabilirsiniz uyumuna garanti veremem (hoca denemiş uyum olmadı diyor ama sizde deneyebilirsiniz
saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024