agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3629Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2013, 18:20   #1081
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Makina süper olmuş Abi, soyulan kabukları römarke taşımak yerine makinayı römarkın uzerine taksak nasıl olur ? dolduktan sonra makinayi indirip bahceye
Yahu sol kulağımı sağ elimle tersten tutturacaksın

formullaone ve karabuz beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 08:38   #1082
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın cetinakar, Şu başlıkta sorarsanız bilgisi olan arkadaşlar cevaplayacaklardır.
Teşekkür ederim sayın Lilium. Ankara gibi zor bir yerde ceviz yetiştirme konu olunca ilkbahar geç donları önemli oluyor. dediğiniz başlıkta tekrar soracağım. Bol ürünlü hasat dilerim.

cetinakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 17:19   #1083
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
DAha önce size yazdım ama sanırım elinize(postanıza)ulaşmadı **** sizin dikkatinizden kaçtı.
CEvizlere zarar veren kuşları, kaçırtan bir yönteminiz vardı yanlış hatırlamıyorsam, açıklar mısnız diye beklemiştim.

Bu kuş kaçırı acaba ne alemde. Benimde kuşlarla başım belada da. Yardıma ihtiyacım var.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 18:44   #1084
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
DAha önce size yazdım ama sanırım elinize(postanıza)ulaşmadı **** sizin dikkatinizden kaçtı.
Sanırım sizinde dikkatinizden kaçmış, bu konuyla ilgili yazmıştım burada

Eski 14-09-2013, 23:02   #1085
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bugün, rahatsız olan fakat verim olarak fena olmayan bir ağacımın hasatını yaptım bu güne kadar hiç saymamıştım adet olarak kaç tane diye, üşenmedim bugün saydım 1433 adet.

Bazı ağaçlarımda meyva tutumu azken bazı ağaçlarım da fena değil derecede bahçemde dozlayıcı olarak 2 adet yalova1 ve 1 adet pedroyu saymazsak dozlayıcı hiç yok, dozlayıcı olmamasına rahmen 1433 adet meyva süper bir rakamdır diye düşünüyorum.
Yeni aşıladığım dozlayıcıların erkek çiçek açmaları başlayınca ki verimi hayal etmek bile güzel.

Bir de dozlanamayıp dökülen meyvaların yarısı bile kalsaymış 2.500 adetten aşağı mümkün değil düşmezdi.

Eski 15-09-2013, 05:54   #1086
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Bugün, rahatsız olan fakat verim olarak fena olmayan bir ağacımın hasatını yaptım bu güne kadar hiç saymamıştım adet olarak kaç tane diye, üşenmedim bugün saydım 1433 adet.

Bazı ağaçlarımda meyva tutumu azken bazı ağaçlarım da fena değil derecede bahçemde dozlayıcı olarak 2 adet yalova1 ve 1 adet pedroyu saymazsak dozlayıcı hiç yok, dozlayıcı olmamasına rahmen 1433 adet meyva süper bir rakamdır diye düşünüyorum.
Yeni aşıladığım dozlayıcıların erkek çiçek açmaları başlayınca ki verimi hayal etmek bile güzel.

Bir de dozlanamayıp dökülen meyvaların yarısı bile kalsaymış 2.500 adetten aşağı mümkün değil düşmezdi.
Gerçekten çok güzel bir rakam. 80 adet 1 kg diye hesaplasak,17 kg civarı kuru kabuklu meyve yapar.

Ağaçlarınızın kaçıncı yazı Sayın Lilium? Ben 7. yazları diye biliyorum.

Bu arada,bereketli olsun.

Lilium beğendi.

Düzenleyen formullaone : 15-09-2013 saat 12:40
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2013, 10:21   #1087
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Sanırım sizinde dikkatinizden kaçmış, bu konuyla ilgili yazmıştım burada
teşekkürler, gözden kaçırmışım.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2013, 22:24   #1088
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster

Ağaçlarınızın kaçıncı yazı Sayın Lilium? Ben 7. yazları diye biliyorum.
Evet 7ci yılları

Eski 15-09-2013, 23:08   #1089
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
" Bugün, rahatsız olan fakat verim olarak fena olmayan bir ağacımın hasatını yaptım bu güne kadar hiç saymamıştım adet olarak kaç tane diye, üşenmedim bugün saydım 1433 adet."

Valla bu sitede deli bir tane iki tane değil, %90 larda.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 01:29   #1090
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster

Valla bu sitede deli bir tane iki tane değil, %90 larda.
Ha hahaaa

Güler abla Valla ben saymadım, nagihana saydırdım,

Şimdi ona, güler abla sana deli dedi diyeceğim

Ne müzevvirciyim dimi ya

cemal.S beğendi.
Eski 16-09-2013, 09:40   #1091
Moderatör

Güler's Avatar

Ne yapsın kadıncağız, körle yatan şaşı kalkarmış durumlarında.

Lilium ve smnunal beğendi.
Eski 16-09-2013, 20:32   #1092
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Alıntı:

1400 cevizin yüzde kaç oranında içini doldurmuş olması önemli olsada yine de süper ötesi bir rakam. Umarım satış fiyatı da verimi gibi yüz güldürür.

Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 20:51   #1093
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:

Sn. Lilium ürününüz bol olsun inşaallah ,hasattan önce resmini çektiyseniz paylaşır mısınız lütfen? bizim de gözümüz ,gönlümüz açılsın.

formullaone beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 23:05   #1094
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sn. Lilium ürününüz bol olsun inşaallah ,hasattan önce resmini çektiyseniz paylaşır mısınız lütfen? bizim de gözümüz ,gönlümüz açılsın.
Sayın cetiner, henüz hasadı yapmadım, bir ağacım rahatsızdı sadece onu topladım , diğerlerinde kav çatlaması yeni başlıyor bir yağmur düşse çok iyi olacak derken hafiften yağmur başladı, bu gece biraz yağarsa kav çatlamasına çok faydası olacak, yarın ya da yarından sonra hasada başlayacağım hayırlısıyla.

Resimlemek için elimden geldiğince resimlemeye çalışacağım.

formullaone beğendi.
Eski 16-09-2013, 23:19   #1095
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Umarım satış fiyatı da verimi gibi yüz güldürür.
Bu yıl cevizcilerin yüzü gülmezse bir daha gülmez, bizler gibi küçük bahçelerin gülmesi sadece tebessüm olur, büyük miktarda üretim yapanların yüzü şimdiden güldüğünü görebiliyorum.
Fiat sormayın daha şimdiden uçuk rakamlar var, Ve ben böyle fırsatçılığı ya da fırsatcıların üreticinin ayağına kurşun sıktığını düşünüyorum, bir şeyin az olmasının fiatları yükselttiğini anlamıyorum ve karşıyım değer neyse o olmalı bu üretici içinde tüketici içinde iyi bir şey değil.

Eski 17-09-2013, 07:47   #1096
Ağaçsever

Bence minimum fiyat belirlenmeli ki öncelikle üretici zarar etmesin. Şahsi görüşüm kilosu 15-20 tl arası emek korur.Biber 75 kuruşken pazarda tüketici tek tek biber seçiyordu. Şimdilerde fiyatı 5 tl olunca satıcı bırak biber seçmeyi biberin yanına bile yaklaştırmıyor. Kaç kilo istiyosunuz diye karşıdan soruyor.

Lilium ve helin-123 beğendi.
Eski 22-09-2013, 08:02   #1097
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sayın Lilium.

Bir bahçe sahibi olmayı, emekli olup, benden istenenlerden çok, kendi istediklerimi yapmayı arzu eden biri olarak, büyük bir zevkle başlığınızı okudum.

Okurken o kadar yoğunlaşmışım ki: Şu an sizinle karşılaşsam, eski bir arkadaşımmışcasına şakalaşmaktan çekiniyorum.

Allah azminizi, gücünüzü, ürününüzü arttırsın.

Takipteyim.

Selamlar.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 09:13   #1098
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Bence minimum fiyat belirlenmeli ki öncelikle üretici zarar etmesin. Şahsi görüşüm kilosu 15-20 tl arası emek korur.Biber 75 kuruşken pazarda tüketici tek tek biber seçiyordu. Şimdilerde fiyatı 5 tl olunca satıcı bırak biber seçmeyi biberin yanına bile yaklaştırmıyor. Kaç kilo istiyosunuz diye karşıdan soruyor.
Bizim İstanbul'daki kazıkçı markette bile taze ceviz 13.99'dan satılıyorsa, bahçeden alınma fiyatı muhtemelen 6 TL civarındadır diye düşünüyorum.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 09:59   #1099
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Geçen sene badem fiyatları yüksekti, savaş nedeniyle Suriye'den badem ithalatı yoktu dolayısıyla bu senede badem ve buna parelel ceviz fiyatlarıda yüksek olabilir, ancak bu ilerki yıllarda devam edecek anlamını taşımaz ve dünya konjoktörüne göre ceviz fiyatları dalgalı seyredebilir. Yeni ceviz bahçesi kuracaklar fizibilitesini bu fiyatların düşebileceğini hesap ederek yatırımlarını yapmalılar.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 15:30   #1100
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Sayın Lilium.

Bir bahçe sahibi olmayı, emekli olup, benden istenenlerden çok, kendi istediklerimi yapmayı arzu eden biri olarak, büyük bir zevkle başlığınızı okudum.

Okurken o kadar yoğunlaşmışım ki: Şu an sizinle karşılaşsam, eski bir arkadaşımmışcasına şakalaşmaktan çekiniyorum.

Takipteyim.

Selamlar.
Merhaba,

Lilium'u tanırım ve size önerim, Takipteyim diye yazıp beklemeyin. Vaktiniz varsa Yenikapıdan Bandırma 2 saat sürüyor, oradan da Gönen'e geçmeniz ancak 30-40 dakika ya alır ya almaz. Atlayın gelin.
Şu sıralar cevizlerin kavları çatlamak üzeredir, yani toplanıp kabuk soyma makinesine girecekler. Siz de izlemiş olursunuz.
Geçen hafta ben zevkle izledim bol bol da sütlü taze ceviz yedim.

Eski 22-09-2013, 23:18   #1101
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Sayın Lilium.

Takipteyim.

Selamlar.
Sayın Asoo, bahçe başlığımla sizlere keyif zevk ve eski bir arkadaşcasına olan rahatlığı verebildiysem çok sevinirim mutlu olurum, Şakalaşmaktan hiç çekinmeyin zira bende şakayı severim bazen tozunu kaçırsam da sağolsunlar arkadaşların affına sığınıyorum.

Güler ablam çok güzel söylemiş ben olsam bu kadar güzel yazamazdım, ayrıca kendisine teşekkür ederim. Ama sütlü ceviz yedim dediğine bakmayın iki tane yedi karnı ağrır diye yemedi O anlar ne dediğimi

Dediği gibi Takipte kalmayın atlayın gelin,

Yarın hasada başlamayı düşünüyorum akşamda topladıklarımızı soyma makinasın da beraberce soyarız,

Gelin buyrun her zaman beklerim.

Eski 22-09-2013, 23:39   #1102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Ohoooo...

Her takipteyip diyene SÜTLÜ CEVİZDEN ikram haaaa.. Biz yıllardır takip ederiz bize de sanırım SÜTLÜ SÜTLÜ (Ayransız) bir YETMİŞ LİK ceviz düşer...

Sahi bu GÖNENE nasıl gidilir bilen varmıdır merak ettim... Uçsak olurrrr..

Bol hasatlar.. Bereketli olsun üstaadım..

Sevgiler..

Lilium beğendi.
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 07:20   #1103
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Davet için teşekkürler. İçimde bir kıpırtı başladı, sonra heyecanlandım, ama şantiyeci olduğumdan hafta sonları dahil çalışmaktayım.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 21:08   #1104
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Yarın hasada başlamayı düşünüyorum
Dün hasada başlayacağımı belirtmiştim, gün itibarıyla geç başladım bugünkü hasat düşük iki ağaç yalova1, bir ağaç pedro iki ağaç chandler.
Yalova1 ler oldukca oyaladı bu yılki verimleri az çiçek döneminde gördükleri fırtına verimlerini de etkiledi, o dalda iki tane bu dalda üç tane derken zamanımızın çoğunu aldı.

Yalovaları tartmadım, pedro yeşil kabuklu 44 soyulmuş 20, iki ağaç chandler kabuklu 85 soyulmuş 40 kg

Bu soyulmuş dediğim rakam makinadan çıkıp suyunun süzülmesini bekledikten sonraki rakamlar, kuruduktan sonra 20 nin 15, 40 da 30 kg civarlarında olacağını tahmin ediyorum.

Şimdi bu verilerle ve görsel olarak fikrimi söyleyeyim, pedronun görsel olarak görünümü chandlerlerden üç misli fazladır görüntüsü vardı, tartımdan sonraki olay gerçekten beni şaşırttı, üç misli fazla görülürken üç aşşa beş yukarı aynı kilogramlarda çıkmalarına çok şaşırdım ki, üstelikte chandlerlerde hiç dozlayıcı olmamasına rahmen.

cevizler makinada soyulurken

Name:  Resim 091.jpg
Views: 814
Size:  56.8 KB

Name:  Resim 095.jpg
Views: 809
Size:  61.9 KB

Eski 23-09-2013, 21:25   #1105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Dün hasada başlayacağımı belirtmiştim, gün itibarıyla geç başladım bugünkü hasat düşük iki ağaç yalova1, bir ağaç pedro iki ağaç chandler.
Yalova1 ler oldukca oyaladı bu yılki verimleri az çiçek döneminde gördükleri fırtına verimlerini de etkiledi, o dalda iki tane bu dalda üç tane derken zamanımızın çoğunu aldı.

Yalovaları tartmadım, pedro yeşil kabuklu 44 soyulmuş 20, iki ağaç chandler kabuklu 85 soyulmuş 40 kg

Bu soyulmuş dediğim rakam makinadan çıkıp suyunun süzülmesini bekledikten sonraki rakamlar, kuruduktan sonra 20 nin 15, 40 da 30 kg civarlarında olacağını tahmin ediyorum.

Şimdi bu verilerle ve görsel olarak fikrimi söyleyeyim, pedronun görsel olarak görünümü chandlerlerden üç misli fazladır görüntüsü vardı, tartımdan sonraki olay gerçekten beni şaşırttı, üç misli fazla görülürken üç aşşa beş yukarı aynı kilogramlarda çıkmalarına çok şaşırdım ki, üstelikte chandlerlerde hiç dozlayıcı olmamasına rahmen.

Eklenti 443871

Eklenti 443872
Harika bir görüntü.Bereketli olsun.

Pedro çeşidi kendini tozlayabildiği halde,verimin Chandler ile aynı olması şunu gösteriyor ; Chandler'da aynı oranda tozlansaydı çok daha fazla verimi olurdu.Chandler,pedrodan daha verimlidir,diyebiliriz böylece.

Lilium ve ermana beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 21:38   #1106
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Chandler'da aynı oranda tozlansaydı çok daha fazla verimi olurdu.Chandler,pedrodan daha verimlidir,diyebiliriz böylece.
Evet bu konuda hiç şüphem yok artık.

Eski 23-09-2013, 21:43   #1107
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şimdi düşünmeye başladım pedroda görüntü var verim var görülüyor Altay bir cevizinde de olay bu mudur açaba?

ermana beğendi.
Eski 23-09-2013, 22:13   #1108
Ağaçsever

Alıntı:

Eklenti 443871

Eklenti 443872
Öncelikle bir arkadaş yeşil kabuklu cevizi kg.olarak 3.5 tl ye sattığını söyledi. Sizin rakamlarınızı baz alırsak kuru kabuklu olarak 7 tl ye gelir İkincisi ceviz soyma makinesi. 23 Eylül itibariyle ceviz soyma makinesine ihtiyaç yok. Zira tüm cevizler kolaylıkla elle çıkıyor. Dediğiniz gibi Yalova 1 ler için biraz daha erken. Bir kişinin yevmiyesi 35 tl ve cok rahatlıkla günde kuru kabuklu olarak bu gün itibariyle 90 kg soyabilir.
Üçüncüsüde cevizin ağaç başı verimin önemli olduğu kadar içininde önemi çok büyük. 1 kg. kuru kabaklu cevizden yarım kilo alacağımız yerde 250 gr alıyosak bu da ayrı bir sıkıntı.
http://www.agaclar.net/forum/newrepl...eply&p=1193937

Eski 23-09-2013, 22:35   #1109
Ağaçsever

http://www.agaclar.net/forum/newrepl...eply&p=1194140
Bu mesajda 5kg.yeşil kabuklu ceviz 1 kg.kuru kabuklu ceviz yapıyor diyor. Dolayısıyla ikinizin rakamları arasında tezatlık var. Bende denedim yeşil kabuklu olarak 5kg. gelen cevizden 1 kg. kuru kabuklu ceviz ancak çıkıyor. Dolayısıyla 44 kg yeşil kabuklu pedro cevizi 8kg. kuru kabuklu ceviz ancak yapar. Bu konuda ömür-uşak beyfendiye katılıyorum.

Eski 25-09-2013, 01:10   #1110
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Öncelikle bir arkadaş yeşil kabuklu cevizi kg.olarak 3.5 tl ye sattığını söyledi. Sizin rakamlarınızı baz alırsak kuru kabuklu olarak 7 tl ye gelir
Sayın Helot, ben mesajlarımda fiat olarak bir şey yazdığımı hatırlamıyorum, sadece bu yıl dış ülkelerdeki bazı nedenlerden dolayı fiatlar yüksek olabilir dedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Kuru kabuklu 75 tane 1 kilo geliyor.Yeşil kabuklu 18-20 tane 1 kg.En iyisi böyle kuru fiyatı 15 tl yi geçiyor.
Ayrıca şu mesajdaki olayla benim verdiğim rakamları karıştırma oradaki verilen rakamlar sanırım ceviz daha kav çatlaması yapmadan ceviz daha sütlüyken olan rakamlar gibime geldi..

Alıntı:
İkincisi ceviz soyma makinesi. 23 Eylül itibariyle ceviz soyma makinesine ihtiyaç yok. Zira tüm cevizler kolaylıkla elle çıkıyor. Dediğiniz gibi Yalova 1 ler için biraz daha erken. Bir kişinin yevmiyesi 35 tl ve cok rahatlıkla günde kuru kabuklu olarak bu gün itibariyle 90 kg soyabilir.

Kimin ne kadar soyabileceği an azından beni şu durumda ilgilendirmiyor, "23 Eylül itibariyle ceviz soyma makinesine ihtiyaç yok." demenize ise, Lütfen bırakında ona biz karar verelim, ne tasadüf ki, bugün çektiğim resimler tamda konuyla ilgili isterseniz bir bakın ihtiyaç var mı yok mu? üstelik bugün 24 eylül.

Name:  Resim 096.jpg
Views: 706
Size:  70.3 KB

Name:  Resim 097.jpg
Views: 711
Size:  69.6 KB

Name:  Resim 098.jpg
Views: 710
Size:  69.1 KB
....

Düzenleyen Lilium : 25-09-2013 saat 02:02

Etiketler
bahçe, ceviz, ceviz fidanı, ceviz yetiştiriciliği, lilium

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024