agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/20954.htm)

Lilium 18-05-2010 19:08

Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen)

Birlikten güç doğar ilkesine hep inanmışımdır, güzel başlayan bir oluşum, ilerilere gideceği inancım şüphesiz, daha da önemlisi toplum bilincine doğal katkısız zehirsiz ürün yetiştirmede katkımız olursa mutluluk duyarım.

Benim bahçe kurmam yeşili sevmem toprağı sevmem biraz ilginç, köylü ve çiftçi çocuğuyum, kendimi tarlada bildim desem doğrudur, daha sonra ilkokul hayatı ile rahmetli babamın peşinde hep tarlalarda olmuşumdur, ama nedense pek sevmiyordum sevmediğim içinde meslek hayatına atıldım, daha sonraları çevre kirliliği zehirler çevreyi yok ediliyor duygusu bende doğaya karşı bir sevgi bir aşk uyandırdı, ömrün yarı yaşlarında ise bir bahçe kurmaya karar verdim, araştırmalara başladım, ve bir zeytin bahçesi kurmaya karar verdim, on dölümlük bir arazi arıyordum fakat arazilerimizin küçük oluşundan dolayı bu isteğim olmadı üç dölüm arazi bulup bahçeyi kurmaya başladım.

Önce toprak analizini yaptırdım, toprak değerleri analiz sonuçları iyiydi, daha sonra daha zor olacağı için toprağı iyice gübremeliydim, üç dölüm yere on beş römork hayvan gübresi getirterek yayıp sürdürdüm o yaz öylece kaldı bu arada fidan dikeceğim çukurları aştırdım çukurlarda iyice yandı, yılın onbirinci ayı ektim, fidanlar küçük olduğu için ara ziraati yapılabiliyordu o yıl şeker pancarı ektim, yeni çiftçi olmama rahmen bölgede rekor kırmıştım otuzbeş tonla, çiftçiler bunu nasıl başardığımı soruyorlardı üstelik hiç zirai gübre kullanmadığımı gübre almadığımı pancar bölge şefi biliyordu ondan öğrenmişler, ne yaptığımı öğrenmek istiyorlardı, bende hayvan gübesinin kıymetini iyi bilmelerini ve nasıl kullanarak iyi sonuçlar alındığını anlattım, o zamana kadar boş arazilerde olan çürüyüp yok olan gübreler tarlalara taşınmaya başlandı.

Zeytinleri çok iyi bakıp yetiştirdim, ama uygun gitmeyen bir şeylerde vardı, bir iki yılda bir don vurup etkileniyorlardı bir sonraki yıl mahsül alamıyoruz, uzatmıyayım bir kaç nedenden dolayı daha bu işin olamayacağı kanaatine vararak üç yıl önce bir yıl düşünerek araştırarak ceviz ekmeye karar verdim ve kararımı uyguladım.

Aynı zeytinlere yaptığım gibi cevizleride ekmeden önce dört ağaca bir römork hayvan gübresi getirttim açaçağım çukurların başına taşıdım, daha sonra bir kepçe getirerek ikiye bir buçuk şeklinde çukurları açtırdım, üst toprağı ayrı, alt toprağı ayrı olarak, sonra üst toprağı alta koydurdum alt toprağıda gübre ile karıştırarak çukurları doldurdum fidanların altlarına kök gübresini koyarak ektim, zeytinlerin arasında üç yılda gelişip büyüdüler bu yıl da zeytinleri tekrar don vurunca fırsat bu fırsat deyim çocuğum gibi baktığım zeytinleri bazen gözlerimiz ıslansa da ellerimiz titresede söktüm, cevizlerde yapraksız dönemlerinde idiler bahçe bonboş kalmıştı oradan hüzünle ayrılmıştık.

Cevizler yeşerince yüzümüze bir tebessüm geldi bahçe biraz olsun dolmuştu, buradan itibaren doğal ürün yetiştirmeye katılıp zehirsiz katkısız ürünler yetiştirip baştada dediğim gibi toplum bilincine doğal katkısız zehirsiz ürün yetiştirmede katkımız olursa mutluluk duyarım.

http://vadidekicennet.blogspot.com/

acemi_caylak 18-05-2010 19:32

Sn. Lilium Hoşgeldiniz,

Sizin gibi bir ağaç sevdalısını aramızda görmek ne güzel. Sizinle beraber daha da güçlendik. Bütün çabamız zehirsiz, kimyasalsız bir çevreyi çocuklarımıza miras bırakmak. Dalından kopardığımız meyveyi korkmadan ağzımıza atabilmek.

Hepimiz bu deneylerimizi bir araya topladıkça inanın çığ gibi büyürüz. Hem şu sözünü ettiğiniz zararlıların da doğal yöntemlerle üstesinden geleceğimize adım gibi eminim.

Selamlar.

denizakvaryumu 18-05-2010 19:56

Hoş geldiniz.

Siz olmadan uzak bahçeler yakın olmazdı :)

Tecrübeleriniz her zaman yön gösterici oldu, cevizde sizden başka danışacak kimimiz kimsemiz yok ...

Yola devam :)

Zeytinlibahçe 18-05-2010 20:02

Sn lilium Hoş geldiniz

Temelleri sizin bahceninizin konuşuldugu bir dönemde atılan ''Uzak bahçelerin yakın işbirligi'' ne katılımınız çok yakıştı.

Sizi aramızda gördüğüme cok sevindim, daha da güçlendik.

saygılar

Güler 18-05-2010 20:40

Sevgili Lilium, kolay gelsin. İyi niyetin ve çalışkanlığın ile bunu başarabileceğini biliyorum.

omer.tuncer 18-05-2010 21:26

Sevgili Lilyum zaten sensiz olmazdı buralar.

hoşgeldin

nkoksal 18-05-2010 22:30

Sevgili Lilium uzak bahçelerin yakın işbirliğine hoş geldiniz. Her şerden bir hayır doğarmış, zeytin ağaçlarını köklemeniz böyle güzel bir oluşumun ortaya çıkmasına sebep oldu böylece bizlerde sağlıklı ve doğal ürünlere ulaşabilmek imkanına kavuştuk. Tekrar hoşgeldiniz ve uğraşlarlarınızda kolaylıklar dilerim.

Lilium 19-05-2010 00:12

Sevgili arkadaşlar hoş bulduk, güzel sözleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekür ederim.

Alıntı:

zeytin ağaçlarını köklemeniz böyle güzel bir oluşumun ortaya çıkmasına sebep oldu
Böylesine güzel bir oluşuma sebep olabildiysem üzüntümün hafiflediğini de bilmenizi isterim. Başka bir oluşuma başka bir birlikteliğe sebep olacağımı bilsem bahçemi tekrar feda ederim.
Alıntı:

İyi niyetin ve çalışkanlığın ile bunu başarabileceğini biliyorum.
Hep derim kişinin niyetine bak, yeteneksiz beceriksiz olabilir önemli olan niyettir, kalbi güzel olsun, art niyetli olmasın.
Güler ablam içimizdeki hazim var oldukca başaramayacağımız bir şey yok, doğa ve afet olaylarına elimizden bir şey gelmez.
Alıntı:

Hepimiz bu deneylerimizi bir araya topladıkça inanın çığ gibi büyürüz. Hem şu sözünü ettiğiniz zararlıların da doğal yöntemlerle üstesinden geleceğimize adım gibi eminim.
Sevindirici tarafı da bu çığ gibi büyümek bu oluşumu ağı genişletebilirsek geleceğimizi çoçuklarımızı da dünyamızı da kurtarmış oluruz, bunun içinde çok çalışmak gerektiği bilinci içerisindeyim, herkese kazanız mübarek olsun.

Halil Önen 19-05-2010 01:08

1 Eklenti(ler)
Sn. Lilium, hoşgeldiniz.

Sizi burada görünce sevindim. Zira cevizlerle başım dertte. Çeşitleri bilmediğim gibi geçen yıl ceviz iç kurduna yakalandım.

Çok verimsiz bir çeşit gibi duruyor.

Eklenti 145246

Bu yıl ceviz iç kurdu için delfin kullanacağım. Bir ilaç firmanın yetkilisine sordum olumlu cevap verdi.

Her yıl kurda, kuşa, sincapa kaptırıyoruz. :)

Şimdi biraz daha güçlüyüz.

kamil35 19-05-2010 01:23

Sayın Lilium, hoş geldiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bol cevizli yıllar:)

Lilium 19-05-2010 15:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 641253)
Sn. Lilium, hoşgeldiniz.

Sizi burada görünce sevindim. Zira cevizlerle başım dertte. Çeşitleri bilmediğim gibi geçen yıl ceviz iç kurduna yakalandım.

Çok verimsiz bir çeşit gibi duruyor.

Eklenti 145246

Bu yıl ceviz iç kurdu için delfin kullanacağım. Bir ilaç firmanın yetkilisine sordum olumlu cevap verdi.

Her yıl kurda, kuşa, sincapa kaptırıyoruz. :)

Şimdi biraz daha güçlüyüz.

Teşekkür ederim halil bey, bende sizlerle olmaktan sevinç duyuyorum, ceviz iç kurdun da organik tarımda kullanılan "Madex" ilacını da deneyebilrsiniz iyi sonuçlar alındığı söyleniyor.
Cinslerini bilmiyorsanız aşılamanızı tavsiye ederim, kurda kuşa kaptırma konusuda sanırıp tüm üreticilerin sorunu bu konuda bir kaç denemelerim oldu çok iyi sonuçlar aldığım söylenemez, aklımda bir fikir daha var onuda deneyeceğim epey ümitliyim.

Lilium 19-05-2010 15:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 (Mesaj 641262)
Sayın Lilium, hoş geldiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bol cevizli yıllar:)

Teşekkür ederim kamil bey sizinde çalışmalarınızı zevkle takip etmekteyim arıcılığı sevdiriyorsunuz arının her şeyini seviyorum bir tek iğnesinden hoşlanmıyorum, hele eşşek arısı olursa tadına doyulmaz :)

Sevgiyle kalın..

Lilium 31-05-2010 01:05

2 Eklenti(ler)
Sessiz bahçemin gürültü fabrikası, ayrıca en çok çalışanı, bir mola anında :)

Çok çalışması lazım çok sebze yerlerini hazırlaması lazım.
Eklenti 148327

Eklenti 148328

Güler 31-05-2010 01:14

Kolay gelsin, toprak kuru olunca cirit atarsın böyle. Neydi benim bahçenin hali sahi, aklıma geldikçe ürperiyorum.

Lilium 09-06-2010 23:52

1 Eklenti(ler)
Bugün bahçede suçluları enselerinden yakaladım, ceza olarak ta baçaklarından astım:)

Eklenti 151549

Lilium 09-06-2010 23:57

2 Eklenti(ler)
Pedro beni şaşırtmaya devam ediyor, çiçek açıp ceviz bağladı, tekrar çiçek açmaya devam ediyor.
Eklenti 151550

Eklenti 151551

Lilium 10-06-2010 00:01

2 Eklenti(ler)
Chadler'ler

Eklenti 151552

Eklenti 151553

Cumhur Tonba 10-06-2010 00:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 655786)
Bugün bahçede suçluları enselerinden yakaladım, ceza olarak ta baçaklarından astım:)

Eklenti 151549

Sevgili Lilium, bu ufaklıkların suçu ne. Yoksa ben konuya fransız mı kaldım, mesaj mı atladım.

Tamam, atladığım Eşek arılı mesajıda okudum.

Lilium 10-06-2010 00:07

2 Eklenti(ler)
Aşılarım
Eklenti 151554

Eklenti 151555

Cumhur Tonba 10-06-2010 00:10

Sanki havai daldırma yapmışsın gibi gözüküyor.

Lilium 10-06-2010 00:11

1 Eklenti(ler)
Bursa 95
Eklenti 151556

Lilium 10-06-2010 00:19

2 Eklenti(ler)
Yalova1 ler
Eklenti 151558

Eklenti 151559

Lilium 10-06-2010 00:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba (Mesaj 655801)
Sevgili Lilium, bu ufaklıkların suçu ne. Yoksa ben konuya fransız mı kaldım, mesaj mı atladım.

Tamam, atladığım Eşek arılı mesajıda okudum.

Sevgili cumhur bunlar bal arısı değil yumurta bırakan sinekler. bal arısı olsa canım feda ;)

Satı Uğurtan 10-06-2010 00:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 655786)

Eklenti 151549

Sevgili Lilium, sevgili Cumhur bey gibi benimde dikkatimi çekti, arıların bir zararı oluyormu cevizlere:)

Cumhur Tonba 10-06-2010 02:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 655815)
Sevgili cumhur bunlar bal arısı değil yumurta bırakan sinekler. bal arısı olsa canım feda ;)

Okumadaığım mesajları hızlı hızlı okuyup geçiyordum
Uykulu gözlerle bakarsak olacağı buydu. Birde bu mesajı oluyunca

Teşekkür ederim kamil bey sizinde çalışmalarınızı zevkle takip etmekteyim arıcılığı sevdiriyorsunuz arının her şeyini seviyorum bir tek iğnesinden hoşlanmıyorum, hele eşşek arısı olursa tadına doyulmaz.

fatma sunay 11-06-2010 15:18

merhaba arkadaşlar busene bizim bahçeyi uğur böcekleri istila etti ceviz ağacı ve kayısı ağacını mesken tuttular çekirgelerde yapraklarını yedi bitirdi ceviz ağacının yaprakları bir haftadır kıvrılıp üzerlerinde yumrular olmaya başladı acaba bir hastalıkmı var bilemedim bilen arkadaşlardan bilgi almak istiyorum

Lilium 11-06-2010 16:19

Sayın fatma sunay, sorunuzu buraya yazarsanız arkadaşlar cevaplayacaklardır.

Lilium 23-06-2010 00:52

4 Eklenti(ler)
Ceviz (Juglans) bölümünde paylaştım

Burada da paylaşmak istedim, dördüncü yılında pedro ceviz çeşidi.

Eklenti 155278

Eklenti 155279

Eklenti 155280

Eklenti 155281

Satı Uğurtan 23-06-2010 01:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 655815)

Sevgili Lilium, Cumhur beyle benim arı dediklerimiz sinek sanıyorum, hadi ben anlamadım, sizdemi anlamadınız, ilahi Cumhur bey:o

Cumhur Tonba 23-06-2010 01:28

Uyur uyanık bakarsanız olacağı budur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024