agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2016, 03:00   #2611
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
8 dönüm 8 yaşında bahçeye yılda demirbaş giderleri hariç 6500 lira giderim var. Hemen her işçiliğini kendim yaptığım halde hem de. Ceviz bahçesi olmayan bazı arkadaşların ceviz fazla bakım istemez türü düşüncelerine içimden gülüyorum. Çünkü bahçe kurmadan ben de aynı düşünüyordum . Aynı köyde elma bahçesi olan birkaç arkadaşım var, bir yılda 14 defa ilaç attığını söylüyordu geçen gün. Benim attığım ilaç sayısı iki defa borda bulamacı 5 defa bakteriyel yanıklık ve iç kurdu ilacı, iki defa yabani ot mücadele ilacı olmak üzere şu anda 9 oldu. 3 defa kadar daha güneş yanıklığı ve iç kurdu ilaçlaması yapacağımı tahmin ediyorum. Bu ilaçlamaları yaparken bakırlı ilaçlar diğerleriyle karıştırılmadığı için ayrı ayrı atmak gerekiyor. Yani ben toplamda elma bahçesi sahibinden daha fazla ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Bu ilaçları atmadığım zaman ürün kaybım %90 ları buluyor. Bahçe kurma düşüncesinde olan arkadaşlar hayal kırıklığına uğramak istemiyorlarsa kurulu bahçeleri dolaşmalarını, sahipleriyle konuşmalarını tavsiye ederim.

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 10:15   #2612
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihvan Mesajı Göster
Merhaba ertuğrul bey ben hobi olarak ilgilenmekten ziyade maddi getiri amaçlıyorum 10 dönüm alan üzerinden deneme yapmak en ez 6-7 sene sürer bu zaman kaybı olur bence. İki tane ziraat mühendisi arkadaşımdan fikir aldım özellikle biriyle bugün görüştüm ceviz konusunda Aksarayda özel eğitime katıldığından falan da bahsetti. Her iki arkadaşım da bu işe girişmenin mantıklı olduğunu söyledi bugün görüştüğüme masrafların çok olduğu söyleniyor yıllık 10-15 bin gibi maliyet çıkarıyorlar dedim çok şaşırdı ve bakımının çok zor olmadığını söyledi velhasıl bence mümkün hocam ama ceviz olur ama badem olur belirtilen yıllık giderlerden çok daha ekonomik bir şekilde bakılabilir bence saygılar...
Sayın ihvan
İki tane ziraat mühendisi arkadaşınız varken neden bu forma soruyorsunuz anlamadım.
Ama madem sordunuz. Bizde söyledik.
70 dönüm bahçe hafta sonları yetişmez diye.
1500 tane ağacınız olacak. Her ağaca 1 dk. Baksanız sadece 25 saat yapıyor. Diye.
Kaldiki çapa, Budama. Hasat vs.
Masraflara gelince.
1500 fidan.
Arazi tel çekilmesi.
Sondaj
Pompa.
Damla sulama.
Toprak hazırlığı.
Fidan dikimi
Yanmış ahır gübresi. Nakliye. Vs.
Bunlar ilk kurulum maliyeti.
Zahmet olmazsa bunları araştırın ve fiyatları nı karşısına yazarak bu sayfada yayınlayın. Yeni arkadaşlar da faydalansın.

Eğer iyimser cevaplar istiyorsanız, ziraat mühendislerinden ve fidancılardan bilgi alabilirsiniz. Onlar size çok daha iyimser tablolar çizecektir.
Benden bu kadar. Son.
Saygılar.

Düzenleyen ertuğrul 37 : 01-06-2016 saat 12:13 Neden: Yazım hatası
ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 16:46   #2613
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
8 dönüm 8 yaşında bahçeye yılda demirbaş giderleri hariç 6500 lira giderim var. Hemen her işçiliğini kendim yaptığım halde hem de. Ceviz bahçesi olmayan bazı arkadaşların ceviz fazla bakım istemez türü düşüncelerine içimden gülüyorum. Çünkü bahçe kurmadan ben de aynı düşünüyordum . Aynı köyde elma bahçesi olan birkaç arkadaşım var, bir yılda 14 defa ilaç attığını söylüyordu geçen gün. Benim attığım ilaç sayısı iki defa borda bulamacı 5 defa bakteriyel yanıklık ve iç kurdu ilacı, iki defa yabani ot mücadele ilacı olmak üzere şu anda 9 oldu. 3 defa kadar daha güneş yanıklığı ve iç kurdu ilaçlaması yapacağımı tahmin ediyorum. Bu ilaçlamaları yaparken bakırlı ilaçlar diğerleriyle karıştırılmadığı için ayrı ayrı atmak gerekiyor. Yani ben toplamda elma bahçesi sahibinden daha fazla ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Bu ilaçları atmadığım zaman ürün kaybım %90 ları buluyor. Bahçe kurma düşüncesinde olan arkadaşlar hayal kırıklığına uğramak istemiyorlarsa kurulu bahçeleri dolaşmalarını, sahipleriyle konuşmalarını tavsiye ederim.
size kalsanız doğal olarak tek bir ceviz meyvesi olmazmış gibi yazmışsınız...ihvan beyi anlayamadığınızı düşünüyorum... bahçe kurmak istiyor.. en az masraf ve en az bakımı ceviz ağacıyla olacağını düşünüyor ve gerçekleştirmek istiyor...70 dönüme bir kiraz ağacı diktiğini düşünsenize...offff

ihvan beğendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 16:56   #2614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertuğrul 37 Mesajı Göster
Sayın ihvan
İki tane ziraat mühendisi arkadaşınız varken neden bu forma soruyorsunuz anlamadım.
Ama madem sordunuz. Bizde söyledik.
70 dönüm bahçe hafta sonları yetişmez diye.
1500 tane ağacınız olacak. Her ağaca 1 dk. Baksanız sadece 25 saat yapıyor. Diye.
Kaldiki çapa, Budama. Hasat vs.
Masraflara gelince.
1500 fidan.
Arazi tel çekilmesi.
Sondaj
Pompa.
Damla sulama.
Toprak hazırlığı.
Fidan dikimi
Yanmış ahır gübresi. Nakliye. Vs.
Bunlar ilk kurulum maliyeti.
Zahmet olmazsa bunları araştırın ve fiyatları nı karşısına yazarak bu sayfada yayınlayın. Yeni arkadaşlar da faydalansın.

Eğer iyimser cevaplar istiyorsanız, ziraat mühendislerinden ve fidancılardan bilgi alabilirsiniz. Onlar size çok daha iyimser tablolar çizecektir.
Benden bu kadar. Son.
Saygılar.

Ziraat mühendisi çevremde çok kardeşim onların verdiği bilgiler teknik bu bilgileri tatbik edenlerin fikirlerini sormak istedim aradaki farkı anlarsın heralde değil mi. Bu durumda foruma sorma nedenim anlaşılmıştır sanırsam...

İkincisi kurulum masraflarını da ucuza getirmeye çalışmıyorum kurulum masrafları konusunda az çok bilgim ve hazırlığım var. İnşallah girişebilirsem bu işe zaten her türlü bilgi paylaşımı yaparım. Benim asıl sorduğum bahçe kurulduktan sonraki yapılan masraflardı sadece çünkü kurulum maliyeti düşündüğümden fazla tutarsa bakım gideri konusunda zor durumda kalabilirim diye düşündüm arkadaşın biri 100 dönüm için 10-15 bin yazmış biri de az önce 8 dönüm için 6500 tl yazmış yıllık bakım masrafı olarak kendisinden bilahare fikir alacam inşallah...

Üçüncüsü tanımadığınız bir kişi foruma fikir danışmaya geliyor niye atar yapıyorsunuz anlamıyorum "benden bu kadar son" bu nedir abicim ya memleket mi kurtarıyoruz veya batırıyor muyuz anlamadım. Biri yardım talep ediyor, ya yardımcı olursun Allah rızası için ya hiç oralı olmazsın...

Tugsad ve ofaruks beğendi.
ihvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 18:00   #2615
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa431 Mesajı Göster
size kalsanız doğal olarak tek bir ceviz meyvesi olmazmış gibi yazmışsınız...ihvan beyi anlayamadığınızı düşünüyorum... bahçe kurmak istiyor.. en az masraf ve en az bakımı ceviz ağacıyla olacağını düşünüyor ve gerçekleştirmek istiyor...70 dönüme bir kiraz ağacı diktiğini düşünsenize...offff
Kusura bakmayın ya bazı arkadaşlara canım sıkıldı çok alaycı ve atarlı konuşanlar oldu o yüzden sizin yazdığınıza da ön yargı ile yaklaştım ama bir daha okuyunca gayet iyi niyetlerle yazıldığını anladım hakkınızı helal edin...

Tugsad beğendi.
Eski 01-06-2016, 18:03   #2616
Yeni Üye

Alıntı:
Tam olarak giderleri kalem kalem söyleyebilir misiniz? Daha küçükken ağaçlar nasıldı mesela onu da öğrenmek istiyorum üstadım...

Eski 01-06-2016, 21:44   #2617
Ağaçsever

Alıntı:
Tam olarak giderleri kalem kalem söyleyebilir misiniz? Daha küçükken ağaçlar nasıldı mesela onu da öğrenmek istiyorum üstadım...
Ağaçlar fidan iken ilaç, işçilik, gübre masrafı çok daha azdı.
Son yılda yaptığım masrafı defterimdeki sırayla aşağıda göstereyim;
elektrik: 100
hasat öncesi dip otlarının biçilip temizlenme işçiliği: 50
damlama hortumlarının toplanması ve kemre dağıtım işçiliği: 100
hasat işçiliği 550
200 kg potasyumsülfat 500
200 kg 18-46 kompoze 400
ulaşım ve yakıt 120
30 kg borda bulamacı 360
kocide-2000 200
borda atmaya gidiş akaryakıt 60
borda bulamacı atış ücreti 25
budama için gidiş akaryakıt 60
budamacı ücreti 600
budama makası tamiri 30
200 kg amonyum nitrat gübre 170
bordo ve yeşil kurutan için gidiş akaryakıt 60
ilaçlama ve bahçeden budama dallarının toplanıp götürülmesi işçilik 150
108 kg sun-guard ve yayıcı yapıştırıcı 450
4 adet yayıcı yapıştırıcı 32
ilaçlama için gidiş akaryakıt 60
ilaç atış işçilik 50
1600 gr maneb 40
10 kg kocide-2000 450
2 adet iç kurdu ilacı 75
ilaç atmaya gidiş akaryakıt 60
ilaçlama işçilik 25
30 litre sıvı çinko 230
ilaçlama işçilik 30
50 kg damlama gübresi 220
1600 gr mancozeb 50
toprak işleme işçiliği 50
Traktör yakıtları babamdan, işçiliğin ucuz oluşu ben de çalıştığımdan. Daha kullandığımız makinelerin amortismanı yok, yazmadığım bir çok kalem masraf burada yok, hasata kadar daha epeyce masraf var. Kimse ben bu kadar ilaç atmam demesin, o zaman ancak hobi bahçesi olur. Eğer ceviz fiyatları düşerse bu iş yapılmaz. Bahçeyi fiyatlar iyileşene kadar kendi haline bırakırız.

ykaya194 ve ihvan beğendi.
Eski 01-06-2016, 21:54   #2618
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa431 Mesajı Göster
Evet bana kalırsa profesyonel ve kar amaçlı bir bahçe hem de 70 dönüm olursa maalesef doğal olmaz, olamaz. Olursa da karlı olmaz, bunca büyük para bağlayıp yatırım yapmaya değmez. Bir de anlayamadığım şey şu; kiraz neden cevizden çok daha zor, ikisini de yetiştirmiş biri cevap verse de öğrensem.

Eski 01-06-2016, 22:13   #2619
Yeni Üye

Alıntı:
Ağaçlar fidan iken ilaç, işçilik, gübre masrafı çok daha azdı.
Son yılda yaptığım masrafı defterimdeki sırayla aşağıda göstereyim;
elektrik: 100
hasat öncesi dip otlarının biçilip temizlenme işçiliği: 50
damlama hortumlarının toplanması ve kemre dağıtım işçiliği: 100
hasat işçiliği 550
200 kg potasyumsülfat 500
200 kg 18-46 kompoze 400
ulaşım ve yakıt 120
30 kg borda bulamacı 360
kocide-2000 200
borda atmaya gidiş akaryakıt 60
borda bulamacı atış ücreti 25
budama için gidiş akaryakıt 60
budamacı ücreti 600
budama makası tamiri 30
200 kg amonyum nitrat gübre 170
bordo ve yeşil kurutan için gidiş akaryakıt 60
ilaçlama ve bahçeden budama dallarının toplanıp götürülmesi işçilik 150
108 kg sun-guard ve yayıcı yapıştırıcı 450
4 adet yayıcı yapıştırıcı 32
ilaç atış işçilik 50
1600 gr maneb 40
10 kg kocide-2000 450
2 adet iç kurdu ilacı 75
ilaçlama işçilik 25
30 litre sıvı çinko 230
ilaçlama işçilik 30
50 kg damlama gübresi 220
1600 gr mancozeb 50
toprak işleme işçiliği 50
Traktör yakıtları babamdan, işçiliğin ucuz oluşu ben de çalıştığımdan. Daha kullandığımız makinelerin amortismanı yok, yazmadığım bir çok kalem masraf burada yok, hasata kadar daha epeyce masraf var. Kimse ben bu kadar ilaç atmam demesin, o zaman ancak hobi bahçesi olur. Eğer ceviz fiyatları düşerse bu iş yapılmaz. Bahçeyi fiyatlar iyileşene kadar kendi haline bırakırız.
Allah razı olsun emek edip uzun uzun yazmışsınız. Gerçekten epey masraf oluyormuş 8 dönüm için bu kadar oluyorsa 70 dönüm aynı oranda artmasa bile epey olur gibi ama 8 yaşında ürün de aldığınız için rahat amorti ediyordur diye tahmin ediyorum. Fidan iken çok daha az oluyor dediniz sizce yaklaşık bin ağacın gideri kaba hesap ne kadar olur özellikle gelir elde etmeye başlayacak yaşa kadar. Ben niyetliyim abicim bu işe çok da olsa gideri Allah izin verirse girmek istiyorum ama ona göre hesaplama ayarlama yapmam lazım. Yardımcı olursanız gerçekten çok makbule geçer. İşiniz rast gitsin inşallah hayırlı geceler...

Eski 01-06-2016, 22:23   #2620
Yeni Üye

Alıntı:
Evet bana kalırsa profesyonel ve kar amaçlı bir bahçe hem de 70 dönüm olursa maalesef doğal olmaz, olamaz. Olursa da karlı olmaz, bunca büyük para bağlayıp yatırım yapmaya değmez. Bir de anlayamadığım şey şu; kiraz neden cevizden çok daha zor, ikisini de yetiştirmiş biri cevap verse de öğrensem.
Abicim bizim yayla evimizde yemişlik olarak elma armut kayısı kiraz ceviz erik (birkaç tür) ve fındık ağaçları var tek tutarlı olan ceviz ben bu işlerden çok az anlasam da bu gözlem nesnel bir gözlem. Diğer konuda haklısınız illa ki emek ister hepsi ama saydıklarım arasından en az cevizin emek istediğine şahidim...

Eski 01-06-2016, 22:28   #2621
Ağaçsever

Alıntı:
1)ceviz kolay kolay kuruyan bir ağaç değil hatta iyi yerde ise kimse bakmadan yüzyıl bile yaşayabilir etrafımda olduğu için biliyorum....kirazın özellikle yabani olmayan türleri yani çok satılanları kolay kurur yenilenmesi gerekir ağaçlarının...
2)kirazda kurtlanma olayı cevizden kat kat fazladır ....
3)kirazı tam zamanın da toplamak zorundasın satamazsan emeğin çöpe gider........cevizde böle bir durum yok
4)cevizde ezilme gibi bir sorun yoktur....oysa kirazda saplı koparmak bile farkettirirki ezilmeden bahsetmiyorum...müthiş işçilik ister...
5)kiraz mevsimi geldiğinde kuşlar bahçeyi işgal edrler resmen...cevizde sincap derdi vardır ama bölgeniz dağlık değilse o bile olmaz...
6)kirazın kökleri yüzeyseldir çok su ister. cevizde böle bir durum yok
7)ceviz belli bir yaştan sonra budama istemez...kirazı budamazsan kurumaya doğru gider...
aklıma gelenler bunlar..

Tugsad beğendi.
Eski 01-06-2016, 22:29   #2622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ethio Mesajı Göster
Herkese merhaba. Benim arazim Konya da ve 1640 rakimda. Fernor cinsi fidanlarim var ve 2-3 yaş araligindalar. Malumunuz rakım çok yüksek olunca soguklar korkulu ruyam idi. Bilmiyorum bu forumda marka verilebiliyor mu ama soguklara karşı Yeditepe Universitesi nin bakteriyel bir ürünü olan Bactocold ürününü denedim ve hiç bir fidanim soguklardan zarar görmedi. Birçok farklı rakimdaki bahcelerden hep kötü haberler aldım ama şükür benim bahcemde o zarar yok. Fernor + bactocold ilaci bana iyi geldi. Pek ucuz bir urun değil ve kasim ayindan sonra 3-4 defa 1 aylik periyotlarla uygulamaniz gerekiyor ama fidanimin ölmesinden, hevesimin kirilmasindan, yeniden fidan ekim işleri ile ugrasmaktan ve yıl kaybetmektense ödeyip kurtulun bence. Ilac ı almamakla gideceginiz yol zaten bundan daha masraflı bir defa uygulayip sonra benim bahcemde faydası olmadi diyecekseniz hiç alıpta zahmet etmeyin kendinize. Adam akıllı 3 defa uygulama yapilmasi gerek Kasım - Nisan araliginda. Ben insanlik gorevimi yaptım, gerisi size kalmış )
Bactocold un şahaserler meydana getirdiği 1640 metre rakımda eksi 5 lerde dahi zararlanmayı önleyen ceviz ağaçlarınızın resimlerini görebilseydik çok iyi olacaktı.

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 22:31   #2623
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Ceviz yetiştirmek kolaydır dikersin fidanı senede 3 5 defa uğrarsın bahçeye ooo gelsin cevizler...böyle düşünenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Hobi olarak yapanlara sözüm yok ama ben bu işten ekmek yiyecem diyorsan dere1974 abimize sonuna kadar katılıyorum... O kadar kolay değil bu iş. Herkese kolay gelsin.

YeniBON beğendi.
Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 23:09   #2624
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar;

15 Ekim'de diktiğim tüplü findalarımın bu haftasonu çektiğim resimleri aşağıdadır. Öncelikle kişisel programımdan dolayı Kasım ayında dikim yapamayacağımdan dolayı tüplü dikmeye karar verdim. Tabi tüplü dikmek için geç bir tarih, ağaçlar uykuya geç yattığından dolayı ince filizlerin bir kısmında kararma var. 220 ağaçlık bahçemde 3 tane kuruyan tespit ettim, gerisi Mayıs ayında belli olacak.

Fidanlarımı sırasıyla 5 tipte kategoriledim. Resimlerde sırasıyla aşağıdadır.
Bana göre fidanların boyları çok küçük, tabi dikim yaparken yapraklı ve dallı daha heybetli görünüyorlardı. Daha önce tüplü dikim yapan arkadaşların deneyimine göre bu boylar normalmı yoksa kazıkmı yemişim. Birde son baharda dikim yapan arkadaşların fidanları ilk baharlarında ortalama kaç cm uzadılar?
Bu ayın sonunda aşı bantlarını söküp, anaç gövdeyi aşı üzerinden kesmeyi planlıyorum. (Aşı bantlarını hemen mi sökeyim?)

Bazı fidanları uç bölgelerinde kararma ve kuruma var, sizce yeşil kısmın üzerinden kesmelimiyim, yoksa bitki kendiğinden kuru bölümü atarmı?

Son sorum tüplü fidanlarda tepe vurumu 180 cm oluncaya kadar yapılmıyor diye biliyorum, 180 cm olan fidan 150 cm civarundan tepe vurumu yapılıyor, doğrumu?

1) 30 Cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 10%
2) 20 Cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 30%
3) 12 cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 20%
4) 5 cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 20 %
5) 3 cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 20%
Bir şeyler öğrenmek istemek permakültür arkadaşımızınki gibi olur. Arazisi var fidanı ekmiş resimlemiş ve sorularını sormuş. Bilebildiği ölçüde arkadaşlar da cevaplamış. Lütfen bu forum bu şekilde devam etsin arkadaşlar.

Eski 02-06-2016, 03:46   #2625
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Bir şeyler öğrenmek istemek permakültür arkadaşımızınki gibi olur. Arazisi var fidanı ekmiş resimlemiş ve sorularını sormuş. Bilebildiği ölçüde arkadaşlar da cevaplamış. Lütfen bu forum bu şekilde devam etsin arkadaşlar.
Kardeş sen bu forumda kural belirleyici isen veya forumdakilerin çoğu senin gibi düşünüyorsa HAY FORUMUNUZ BATSIN YA.

İlla ki bahçesini hazırlayan mı soru sorabilir nerde yazıyor bu kural?

Benim olabildiğince kibar bir dil kullanmaya özen göstererek sorduğum birkaç sorudan neden rahatsız oldun?

Arkadaş sadece burası için demiyorum bütün forumların oluşturulma amacı ne?

Bilgi almak veya vermek dışında forumda bulunma amacın mı var?

Yoksa benim sorduğum sorudan veya soruş şeklimden veya verdiğim cevaplardan mı rahatsız oldun?

Sana verdiğim cevapları okusunlar yanlış birşey söyledi isem affola dedim senin için hayır duası edip helallik istedim konuşmamda seni rahatsız eden ne var?

Bir işim vardı uyandım şu siteye bir bakayım dedim uykum kaçtı uyuyamıyorum çok zoruma gitti böyle bir muamele olmaz ya adam gelir kötü niyetli olduğunu düşünürsün her türlü kötü muamelede bulunabilirsin, benim söylediklerimde böyle bir emare bulan varsa söylesin Eyvallah deyip çıkayım sitenizden.

Sen ve senin gibi düşünenlerin Allah müstehakını (hakettiğini) versin inşallah...

Tugsad beğendi.
Eski 02-06-2016, 07:37   #2626
Ağaç Dostu

Genelleme yaptım üzerine alınmışsın. Özür dilerim. Allah yolunu açık etsin.

Eski 02-06-2016, 09:23   #2627
Ağaçsever

Alıntı:
Ziraat mühendisi çevremde çok kardeşim onların verdiği bilgiler teknik bu bilgileri tatbik edenlerin fikirlerini sormak istedim aradaki farkı anlarsın heralde değil mi. Bu durumda foruma sorma nedenim anlaşılmıştır sanırsam...

İkincisi kurulum masraflarını da ucuza getirmeye çalışmıyorum kurulum masrafları konusunda az çok bilgim ve hazırlığım var. İnşallah girişebilirsem bu işe zaten her türlü bilgi paylaşımı yaparım. Benim asıl sorduğum bahçe kurulduktan sonraki yapılan masraflardı sadece çünkü kurulum maliyeti düşündüğümden fazla tutarsa bakım gideri konusunda zor durumda kalabilirim diye düşündüm arkadaşın biri 100 dönüm için 10-15 bin yazmış biri de az önce 8 dönüm için 6500 tl yazmış yıllık bakım masrafı olarak kendisinden bilahare fikir alacam inşallah...

Üçüncüsü tanımadığınız bir kişi foruma fikir danışmaya geliyor niye atar yapıyorsunuz anlamıyorum "benden bu kadar son" bu nedir abicim ya memleket mi kurtarıyoruz veya batırıyor muyuz anlamadım. Biri yardım talep ediyor, ya yardımcı olursun Allah rızası için ya hiç oralı olmazsın...
Sayın ihvan
Ben şahsen atar yapmadım, yanlış anlaşılma olmuş.
70 dönüm bahçenin hafta sonları yetiştirilemeyeciğini söylemek istedim.
Soru ****** sorabilirsiniz bu formlar bu yüzden var.ama soruyu sordum cevabı beğenmedim olmaz.
Yıllık masraflar birazda size kalmış bir olay aslında.
Çok az bakım ve masraf yapanda var, çok yapanda var.kendi haline bırakanda.

Bu forumlarda daha önceleri bakım ile ilgili çok defa sorular soruldu. Geçmiş dönemlerde. Buralara bakabilirsiniz.
Ben bunları iyi niyetle söylüyorum, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Öyle bir niyetim yok.
Çıkacağınız bu uzun yolda ALLAH güç, kuvvet ve sabır versin.hayırlı eylesin.
Sağlıcakla kalın.

Eski 02-06-2016, 09:47   #2628
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın ihvan
Ben şahsen atar yapmadım, yanlış anlaşılma olmuş.
70 dönüm bahçenin hafta sonları yetiştirilemeyeciğini söylemek istedim.
Soru ****** sorabilirsiniz bu formlar bu yüzden var.ama soruyu sordum cevabı beğenmedim olmaz.
Yıllık masraflar birazda size kalmış bir olay aslında.

Bu forumlarda daha önceleri bakım ile ilgili çok defa sorular soruldu. Geçmiş dönemlerde. Buralara bakabilirsiniz.
Ben bunları iyi niyetle söylüyorum, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Öyle bir niyetim yok.
Çıkacağınız bu uzun yolda ALLAH güç, kuvvet ve sabır versin.hayırlı eylesin.
Sağlıcakla kalın.
Allah razı olsun abicim ya kusura bakmayın belki ben soruları yanlış sordum. Özellikle bir kişinin cevapları yüzünden herkese ön yargılı olarak yaklaştım. Ben 30 yaşındayım abicim 5 yıldır memur olarak görev yapıyorum hem yaş olarak hem çiftçilikle ilgili bilgi olarak burdaki herkese nazaran amiyane tabirle toy sayılırım. Haksız yere kalp kırmalarımı cahilliğime verin. Ama bir kişi müstesna vallahi güneş doğmadan önce gördüm bahsettiğim arkadaşın mesajını onun yüzünden doğru dürüst uyuyamadım çok canım sıkıldı. İnşallah işe başladığım zaman malumat veririm engin bilgilerinizden faydalanmak isterim. Hakkınızı helal edin abi sizin de işleriniz rast gider inşallah Allah hayırlı kazançlar versin selametle...

Tugsad beğendi.
Eski 02-06-2016, 09:51   #2629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Sayın İHVAN

Size tecrübeleriyle yardımcı olmak isteyen insanlara soru sorarken "Allah rızasından helallik den hayır duadan" bol bol bahsedip beğemmediginiz yaklaşımlar karşısında
HAY FORUMUNUZ BATSIN YA
Allah müstehakınızı versin inşallah
gibi cümleler hiç hoş olmuyor.Size vakit ayırıp cevap verenlere özür borçlusunuz diye düşünüyorum.saygılarımla

Lilium ve yetistiren beğendi.
efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 09:59   #2630
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Sayın İHVAN

Aynı anda yazdığımız için son msj görmedim.Allah hepimize kolaylık versin.

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 10:00   #2631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2016
Televizyonda ceviz ağacı satıyorum diye 99 TL ye evime işe yaramaz kupkuru çöpler gönderdiler, ne yapabilirim?

yetistiren beğendi.
umut76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 10:25   #2632
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umut76 Mesajı Göster
Televizyonda ceviz ağacı satıyorum diye 99 TL ye evime işe yaramaz kupkuru çöpler gönderdiler, ne yapabilirim?
öncelikle geçmiş olsun... ben bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum...kargoyu noter huzurunda açsaydınız belki...ama kim öyle bir şey yapar ki...

Eski 02-06-2016, 11:23   #2633
Ağaçsever

Alıntı:
Allah razı olsun abicim ya kusura bakmayın belki ben soruları yanlış sordum. Özellikle bir kişinin cevapları yüzünden herkese ön yargılı olarak yaklaştım. Ben 30 yaşındayım abicim 5 yıldır memur olarak görev yapıyorum hem yaş olarak hem çiftçilikle ilgili bilgi olarak burdaki herkese nazaran amiyane tabirle toy sayılırım. Haksız yere kalp kırmalarımı cahilliğime verin. Ama bir kişi müstesna vallahi güneş doğmadan önce gördüm bahsettiğim arkadaşın mesajını onun yüzünden doğru dürüst uyuyamadım çok canım sıkıldı. İnşallah işe başladığım zaman malumat veririm engin bilgilerinizden faydalanmak isterim. Hakkınızı helal edin abi sizin de işleriniz rast gider inşallah Allah hayırlı kazançlar versin selametle...
Sayın ihvan.
Şimdi sorunu buldunuz işte
Siz soruları yanlış soruyordunuz. Siz soru sordunuz , bazı arkadaşlar kendi yaptıklarını ve bildiklerini söyledi. Bu cevaplara , zannetmiyorum, öyle değildir, mühendis arkadaşlar böyle dedi, gibi şeyler söyleyince bu forumun amacı kalmıyor. Bende o yüzden mühendis arkadaşlarınıza sorun dedim. Belki yanlış oldu.

Neyse yapacak bişey yok artık, sağlık olsun.

Yıllık bakım işine gelince, bazı arkadaşlar cevize çok meraklı , gerçekten çok iyi ve masraflı bakım yapan arkadaşlar var.sizin masraflarınız size kalmış bir olay isterseniz sadece su vererek de yapabilirsiniz. Cevizde ayrıntı çoktur.
Şuanda çok sayıda hayallerle kurulmuş ama kaderine bırakılmış bahçe var. Bunları dikenlerde cevizin kolay olduğunu düşünüyordu.

Amaç cevizden para kazanmak, cepteki parayı harcamak değil.
Benim düşüncelerim , ve bildiklerim bunlar. Selametle kalın.

Eski 02-06-2016, 13:32   #2634
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umut76 Mesajı Göster
Ücreti geri isteyebilirsiniz, ama geri alabileceğinizi zannetmiyorum.
Bidahaki sefere internetten deneyin. Ben gitti gidiyordan çok aldım tüplü olarak. Kargo içinde 25 tl.
Fidanda sorun çıkarsa hemen geri gönderip parayı iade alabilirsiniz

Televizyon dan kesinlikle almayın. İnternet daha güvenli.

Geçen bir arkadaş televizyonda şu fiyata var alıyımmı dedi. Bende söyledim ona böyle şeyler olur diye. Bana inanmıyor, reklama inanıyor. Bizim en büyük sorunlarımız dan biride bu galiba.

Eski 02-06-2016, 17:55   #2635
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Tam olarak giderleri kalem kalem söyleyebilir misiniz?
Sayın ihvan,

1) Önce yakınınızdaki ve size öneren iki değerli mühendise doğru dürüst bir fiziblite raporu hazırlatın, eğer işin maddi yönüyle altından kalkabilir ve çok kar ederim derseniz işe başlayın derim.

2) Her nekadar mühendisleriniz gerek kurulum gerekse işletme giderlerini kalem kalem hesap edecek olsada ben yinede Siz'e 70 dönüm için bakkal usulu bir gider hesabı yapayım.

- Kurulum giderleri 1500-2000 tl/dönüm. toplam: 105-140 bin tl. ihtiyaç duyulursa su deposu için (200 ton) 30-40 bin tl.

- 7-8 yıla kadar ürün alınamayacağına göre; Her yıl 20-25 bin tl bakım ve işletme gideri en az 7x 20 bin = 140 bin tl.

yani 7-8 yıldaki gideriniz için 250-300 bin tl.

- Her şey yolunda gitti diyelim ve ürün almaya başladığınızda bunlara ilaveten hasat için şöyle hesap yapalım.
Bir ağacı 3 kişi bir saatte ancak hasat eder ve 1500 ağaç için ( günde 8-10 saat çalışılabilir ). Toplamda 200 gün gerekli ve ceviz 10 gün içinde hasat edilmesi varsayımı ile her gün 60-70 işçi çalıştırmalısınız, bunun yeşil kabuğun soyulması kurutulması depolama vs. içinde makine ve ekipmana ihtiyacınız olacak demektir.

- Makine ile hasat edilmesi için araziniz düz olması ve silkeleme, süpürme ve toplama ekipmanı ile bir traktöre ve ayrıca bunları kullanacak olan operatöre ihtiyacınız olacak.

- Eğer hem memurluk hemde bunları yapabilecekseniz size kolay gelsin derim.

[I][QUOTE=ihvan;1466024 forumdakilerin çoğu senin gibi düşünüyorsa HAY FORUMUNUZ BATSIN YA.
Sen ve senin gibi düşünenlerin Allah müstehakını (hakettiğini) versin inşallah...[/QUOTE[/I]]

Yukaıdaki alıntıladığım mesajınıza vereceğim cevap her nekadar konu başlığına uygun olmasada cevap yazıyorum.

İşinize geldiği sözlere allah razı olsun deyip işinize gelmeyene lanet okumak nasıl bir din anlayışıdır anlayamadım oysaki bizim dinimizde "düşmanın bile olsa ona lanet okumayınız der"

minikivi beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 02-06-2016 saat 18:49
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 22:51   #2636
Yeni Üye

Nerden başlayacam bilemedim ama söylediklerinizin çoğunda haklısınız. Yani bu kadar kişi aynı şeyi söylüyorsa hele bu kusurumun büyüklüğünü gösterir. Öncelikle dini konuda açıklama yapma gereği hissediyorum çünkü söylemlerim sonucu aciz biri olarak güzel dinimizin imajına zarar vermiş oldum bunun için çok üzgünüm. Bir yerde bir yazı okumuştum "ben müslümanım ama bana bakarak islamı değerlendirmeyin" gibi bir sözdü. Beni de yargılarken lütfen beni tam bir mümin gibi değerlendirmeyin dediğim gibi acizim ben kendi çapımda dini sorumluluklarımı yerine getirmeye çalışıyorum ama malesef kuran ve sünnete göre yaşayamıyorum mesela çabuk öfkelenebiliyorum, ağzımdan kötü sözler çıkıyor, kalp kırıyorum, dünyevi şeylere kıymet veriyorum... bunlar sadece bir kısmı daha nice kusurlarım var. Çevremde hacca gidip borsa oynayanlar, imam olup banka kredisi çekenler var velhasıl beni veya herhangi birini yargılarken veya eleştirirken ne olursunuz islamı konunun dışında tutun. İnsanoğlu aciz çünkü en mümin dediğiniz kişide bile kusur bulabilirsiniz tüm eksikliklerden kusurlardan münezzeh olan sadece Allah tır.

Kabul ediyorum Tezcanlı davrandım istediğim veya beklediğim cevapları alamadığım için kendimce haklı sebepler bulmaya çalıştım ki gerçekten iki ziraat mühendisi arkadaş tam tersi şeyler söylemişti ve nette yaptığım araştırmalarda tutarsızlıklar vardı kimi 10 kimi 20 kimi 50 bin den bahsediyordu ama bu şekilde karşılık verdiğim kişilere bile öncelikle cevapları için teşekkür ettim direk kırıcı birşey söylemedim kimseye asıl bozulduğum musculus arkadaşa bile yazdıklarıma bir bakın lütfen işime gelene Eyvallah gelmeyene hadi ordan demedim veya daha ötesi lanet okumadım bunu iddia etmek karakterime hakarettir ve aciz bir kul olduğum için gurur yaparım şaka bir yana hoş değil bu durum.

Lanet okuduğum tek bir yer var vicdan sahibi olan kimse işine gelmeyen herşeye bu tarz söylemlerde bulunduğumu söyleyemez.
Tamam böyle bir üslupla konuşmam uygun olmadı biliyorum ama bunu da inanın kesinlikle iddia edildiği gibi istediğim veya beklediğim şeyleri duymadım diye söylemedim bunun kanıtı da aynı arkadaşa önceki konuşmalarımızda verdiğim tepkilerdir lütfen bakın okuyun.
Asıl zoruma giden musculus arkadaşın: bahçesini kuranların sadece fikir danışma hakkı olduğu yönündeki söylemiydi. Buna hanginiz katılırsınız soruyorum?

Söylediğim o ağır sözü meşru kılmak için demiyorum bunu keşke kullanmasaydım o sözü ama tamamen o arkadaşa yönelik kullanılan bir söylem.

İnşallah biraz olsun anlaşılabilmişimdir.

Eski 03-06-2016, 01:24   #2637
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Alıntı:
ben hobi olarak ilgilenmekten ziyade maddi getiri amaçlıyorum
Türkiyede bahçede 5 yıl sonrası için Maddi getirinin hesabını kimse yapamaz, yapıyorsada mutlaka bakanlıklara da bir adam yetiştirmesi lazım ki, ceviz italatını yasaklayıp fiatları yüksek ya da kazançlı bir fiatlarda tutabilsin.

Alıntı:
İki tane ziraat mühendisi arkadaşımdan fikir aldım özellikle biriyle bugün görüştüm ceviz konusunda Aksarayda özel eğitime katıldığından falan da bahsetti. Her iki arkadaşım da bu işe girişmenin mantıklı olduğunu söyledi
Tabi ki mantıklı onlara iş çıkacak. Ben olsaydım sizin yerinize şu soruyu sorardım, Siz ziraat mühendisisiniz bu işi biliyorsunuz niye yapmıyorsunuz da bana akıl veriyorsunuz? Ve ya yapıyorsalar bunun mantıklı olduğu kanaatine hangi sonuca göre bunu söyleyebiliyorlar.

Alıntı:
bugün görüştüğüme masrafların çok olduğu söyleniyor yıllık 10-15 bin gibi maliyet çıkarıyorlar dedim çok şaşırdı ve bakımının çok zor olmadığını söyledi
Neyin maliyeti 10-15 bin belirtmemişsiniz? 1 dölümün mü? 70 dölümün mü?

Bakınız bu gün trakyadan döndüm trakyada bakımlarını üstlendiğim 3 bin ağaçlık 2-3 büyük bahçeler var ve dün bu konu üzerinde biraz görüş alış verişi yaptık iki bahçe sahibinede sordum ikisinin de bu yıl 4 cü yılları ve bu güne kadar harcadıkları para hemen hemen aynı. ne kadar mı, 1 milyon Tl yani eski parayla 1 tirilyon. ve zaman zaman kendileride çalışıyor. Ve bunlar daha yetiştirme safhasındalar daha hasat safhasına geçmediler hasat safhasının da bir maliyeti olacaktır.

Alıntı:
velhasıl bence mümkün hocam ama ceviz olur ama badem olur belirtilen yıllık giderlerden çok daha ekonomik bir şekilde bakılabilir bence saygılar...
Velhasıl, bu işler velhasıl bence mümkün demekle olmuyor, toprak, su, arazi yapısı, hastalıklar, hatalar, (Vs) gibi faktörler maliyetleri artırır düşürür, öyle masa başı fizibilite raporlarıyla hareket ederseniz hata yaparsınız, tüm her şeyi iyi etüt edip hesap edip hesapta olmayan riskleri de düşünmek gerekir, Hadi diyelim ki tüm bunları yaptınız her şey yolunda gitti ve sizin hesabınız doğru çıktı, ürünü sağlıklı yetiştirebilecekmisiniz don vurdu, dolu vurdu, hastalık vurdu, bunlara garanti verebiliyor mu o arkadaşlar. Hadi diyelim ki, bu safhayı da atlattınız ve her şey yolunda gitti ürünü yetiştirdiniz, sağlıklı bir şekilde hasat edip kurutabilecekmisiniz? Hadi bunuda yaptığınızı varsayalım pazar, fiat, garantisi veren bir yer var mı? Vallah varsa ben burdayım hemen hasatı yapayım vereyim. Ha sorarsan pazar var ve hemende alırız derler, kaça? 3 liraya 5 lira ya, ve bu fiatın da seneye garantisi de yok, türkiyede hiç bir şeyin garantisi olmadığı gibi.

Bu işi doğru yapanlar belki para kazanacaklar belkide deli para kazanacaklar bunu kimse bilemez. Ama bildiğim bir şey var ki, bu işi doğru yapmayanlar doğru yerde yapmayanlar ve ya bahçelerine bakmayanlar duvara toslayacaklardır.

Meletli ve yetistiren beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 02:18   #2638
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:

Evet güzel bir cevap, Soruları sormadan önce Şu başlıkları okunmasında fayda var belki sorunuzun karşılığını bulamayabilirsiniz demiyorum kesinlikle var diyorum ve bu başlıklardaki bilgileri de hiç bir yerde bulacağınızı sanmıyorum, önemli olan doğru bilgiyle yanlışı ayırt edebilmek buradaki ince nüansları algılayabilmekte size kalıyor,

Nacizane önerim mektepliyle alaylının ne söylediklerini (ya da yaptıklarını) dikkate alıp bunların doğruluğunu gerek görsel gerek uygulamalı olarak tespitleri koymak ve beyini ikna etmek.

>Bize ceviz yetiştiriciliğinin bakımını, dikim aralığını, budama nedenlerini, hastalık sebeplerini, nasıl bir toprakta yetişirliğini, (vs) anlatıyorlar ama diğer konu verime geldi mi yetiştiriciliği unutturuyorlar.
Sadece verimi düşünür yetiştiriciliği unutursan doğru yolda olmadığından emin ol.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 19:52   #2639
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Evet güzel bir cevap, Soruları sormadan önce Şu başlıkları okunmasında fayda var belki sorunuzun karşılığını bulamayabilirsiniz demiyorum kesinlikle var diyorum ve bu başlıklardaki bilgileri de hiç bir yerde bulacağınızı sanmıyorum, önemli olan doğru bilgiyle yanlışı ayırt edebilmek buradaki ince nüansları algılayabilmekte size kalıyor,

Teşekkür ederim iki ayrı cevabınız için de zahmet etmişsiniz emeğinize sağlık. Hayırlı akşamlar...
Nacizane önerim mektepliyle alaylının ne söylediklerini (ya da yaptıklarını) dikkate alıp bunların doğruluğunu gerek görsel gerek uygulamalı olarak tespitleri koymak ve beyini ikna etmek.

>Bize ceviz yetiştiriciliğinin bakımını, dikim aralığını, budama nedenlerini, hastalık sebeplerini, nasıl bir toprakta yetişirliğini, (vs) anlatıyorlar ama diğer konu verime geldi mi yetiştiriciliği unutturuyorlar.
Sadece verimi düşünür yetiştiriciliği unutursan doğru yolda olmadığından emin ol.
Teşekkür ederim iki ayrı cevabınız için de zahmet etmişsiniz emeğinize sağlık. Hayırlı akşamlar...

Eski 04-06-2016, 17:21   #2640
Ağaç Dostu

[QUOTE=musculus;1463994]Bu se

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024