agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni220Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2014, 09:56   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Evet karadut özellikle mide kanseri hastalarında iç organları iyileştirici etkisi varmış.Kemoterapiden sonra.Bir de ağız yaralarına çok iyi geldiği söyleniyor.Bizim evde ağız yarası olacak diye çocuklar için az miktar da olsa reçeli bulunur...Bunlar sadece 2 faydası aslında bir çok faydası var.Mesela 3 siyah meyve karadut kara erik ,kara üzüm bunlar kanseri önlemede çok faydalıymış.
Annelerini emen bebeklerin ağzında oluşan pamukçuk tedavisi için eczanelerde satılıyor. Ayrıca ağızda oluşan aft tedavisinde de çok etkin bir iyileştirici..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 18:13   #212
Yeni Üye

pırıl's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Eksikaradutun fidanini ariyorum ancak sitelerden satisini gordugum fidelerin gercek eksikara dutu mu yoksa kara dut mu olduguna anlamadigim icin guvenemiyorum. Onerebileceginjz bir yer var mi fidan almam icin **** en azindan meyvesini bulabilecegim bir yer ??

pırıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 18:40   #213
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pırıl Mesajı Göster
Eksikaradutun fidanini ariyorum ancak sitelerden satisini gordugum fidelerin gercek eksikara dutu mu yoksa kara dut mu olduguna anlamadigim icin guvenemiyorum. Onerebileceginjz bir yer var mi fidan almam icin **** en azindan meyvesini bulabilecegim bir yer ??
Sayın pırıl; Bahçemdeki 6 yaşındaki ekşi karadut fidanını buradan almıştım.http://www.simgepeyzaj.net/EKSI-KARA...l#labels=142-2 (Eski yerleri Zeytinburnu Tramvav istasyonu yanı idi! ) Ayrıca kendilerinden onlarca dış mekan süs bitkisi aldım. Hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Son birkaç yıldır, bol bol toplayıp, reçel ve marmelatını yapıyoruz.

9 aralıkta çekilmiş fotoğrafı. Gerçek ekşi karadut.

Name:  079.jpg
Views: 1572
Size:  53.8 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 00:56   #214
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pırıl Mesajı Göster
Sayın pırıl, yaz mevsiminde olsaydık yapraklarından anlayabilirdiniz.
Yapraklarına dokununca diğer dutların aksine pürüzlü ve adeta zımparayı andıran bir yapısı var.

Bu mevsimde de anlamak mümkün, ekşi karanın gözleri diğer dutlardan çok daha iri. Fidanın gözlerine bakarak ayırt edebilirsiniz.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 01:09   #215
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayın pırıl; Bahçemdeki 6 yaşındaki ekşi karadut fidanını buradan almıştım.EKŞİ KARA DUT (Eski yerleri Zeytinburnu Tramvav istasyonu yanı idi! ) Ayrıca kendilerinden onlarca dış mekan süs bitkisi aldım. Hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Son birkaç yıldır, bol bol toplayıp, reçel ve marmelatını yapıyoruz.

9 aralıkta çekilmiş fotoğrafı. Gerçek ekşi karadut.

Eklenti 530464
Orhan bey, ekşi karanın bu kadar hızlı büyüdüğünü görünce çok şaşırdım ve gördüğüm kadarıyla anaç sıkıntı yaratmamış. Maşallah.

Şifalı olanı ekşi kara ve fidanı da pahalı, sebebi ise üretimi çok zor ( Aşı tutma oranı düşük ) fakat havai köklendirme ile bilinçli uygulama yapılırsa çok iyi sonuçlar alınabiliyor. Aşıda da önemli püf noktaları var.

Aşılamada ki sıkıntı ise bilinçsizce yapılan aşılama sistemi, yapılan aşılarda altlık ilerleyen zamanlar da ince ve üzerine aşılanan ekşi karanın anaçtan daha büyük olması sıkıntı yaratıyor.

Aşılamada dikkat edilmesi gereken noktalar çok önemli.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 06:57   #216
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın gökhan07;

Önceliklle paylaştığınız birikimlerinize teşekkür ediyorum.

Bahçem, Yeşilırmak Deltası'nın tam ortasında. Tamamen alüvyon. Zaman zaman su çıkarmak için sondaj yapıldığında, kuşa atılabilecek irilikte çakıl taşlarına, ancak 6-7 hatta 8-9 metre derinlikten sonra rastlanabiliyor.

Taban suyu da, o derinliklerde.

Bir de bahçemde yıllarca en az 2-3 tane büyük baş hayvan beslendi. 2008 yılına gelinceye kadar bu yüzden, birkaç armut ve kapı girişinde iki adi selvi (Şimdi elektrik tellerine değdiği için 6 metreden kesip, Acem borusu sardırdım.) dışında ağaç yetiştirilemedi. Ve ilk kez 2008 yılında, bahçe odunsu bitkilerle tanıştı.
İşte bu özelliklerinden ötürü, diktiğim tüm bitkiler, inanılmaz bir hızla büyüyor. Nitekim 4 yıl önce tohumlarını toprakla buluşturduğum Mercan ve Tesbih ağaçlarının da, ekşi karaduttan farkları yok. Her ikisi de 6-7 metre boy, ve benzer gövde kalınlığına sahip.

Anlayacağınız, keramet biraz da toprakta. Tabi iklimin elverişliliğini de gözardı etmemek gerek. Saygılarımla.

OSMAN45, gökhan07 ve Muda beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 20:53   #217
Yeni Üye

pırıl's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Orhan Özbiliç ve gokhan07 bilgilendirmeleriniz ve ilginiz icin içtenlikle tesekkur ediyorum.

pırıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 18:32   #218
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Aslında aşılamada birkaç ufak püf noktası var .Onlar gerçekleştirilirse aşı tutma oranı ciddi miktarda artıyor
Birincisi en ideal aşı yöntemi göz aşısıdır .Bu aşı yere yakın yapılmalıdır .Çünkü fidan toprağa gömülecek
İkincisi aşı gözleri olgunlaşmalı yani kaba tabirle haziran gündönümü sonrası yani haziran 20-25 de aşı başlanmalı
Üçüncüsü aşı yapıldığı dönem hergün sulanmalı tercihan damla iyidir
Dördüncüsü aşıyı t göz aşısı yaptıkdan sonra bağlarken (ben elastik aşı bağlarını terci ediyorum )Aşının gözünün altı başparmakla iyice dala bastırılmalı ve bu şekilde aşı bağlanmalı
Ve en sonuncusu aşıdan sonra yine sulamayı unutmamak gerek
Birde aşılama başlamadan evvel 15-15-15 yaprak gübresi verirseniz (toprağa olur) faydasını göreceksiniz

Muda beğendi.
kyalcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 13:01   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
15 cm çapındaki Dut ağacına yarma aşı yapmayı düşünüyorum. Televizyonda bir kanalda ceviz aşısı yaparken kalın 3 kollu bir ceviz ağaçlarının bir dalını kesmediler ve "nefes dalı olarak bıraktık" dediler diğer iki dalına yarma aşı yaptılar.

Benim sorum, dut ağacına yarma kalem aşısı yapılır mı ? dutta yarma aşı tutma oranı nedir ? Tecrübeli arkadaşlarımın cevaplamasını rica ediyorum. İkinci sorum dutta yarma aşı yaparken nefes dalı bırakmak gibi bir şey var mı aceba, bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkür ederim.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 18:12   #220
Yeni Üye

nikılıs's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Bahçemde iki çeşit karadut var.ikisini de bundan 5 yıl önce dikmiştim.bir tanesi inanılmaz hızlı büyüdü.tam bir ağaç oldu.kalın bir gövde.kalın dallar.rahatça üzerine çıkılabiliyor.yaprakları çok iri.meyveside öyle.meyveler olgunlaştığında tadı normal beyaz duta benziyor.tam olgulaşmadığında ise ekşimsi.o halini daha çok seviyorum.diğer dut ise fazla uzamadı.ağacın şeklinden belli zaten.diğeri gibi kemikli bir yapıya sahip değil.dallar ince uzun büyüyor.meyve tuttuğunda dallar ağırlığa dayanamayıp sarkıyor.bu dutun tadını daha çok seviyorum.ekşimsi ve çok iri bir meyvesi var.çok erken meyve vermeye başlıyor.hava müsait olduğu sürece meyve veriyor.mesela şu anda meyveler belirginleşti.nisan ayından kasım ayına kadar üzerinde meyve görmek mümkün.oysa diğer dutta ne meyve ne yaprak henüz hiçbir kıpırtı yok.
Bu tariflerim doğrultusunda bu dutların cinsini söyleyebilirmisiniz?bunlardan biri urmu dutu olabilir mi?bana cinslerini soruyorlar yanıt veremiyorum.bu arada ağacı küçük ekşimsi dediğim duttan başka bir ham duta geçen ağustosta göz aşısı yapmıştım,tuttu.hatta şu anda aşı yerinde dut bile var.

nikılıs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 14:59   #221
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Arkadaşlar karadutla ilgili bir sorum var. Cevap verebilirseniz beni sevindirirsiniz.
Sorunum kısaca şöyle; 2012 temmuz ayında tüp fidan şeklinde ekşi karadutu Yalova'dan sipariş ettim, geldi. Fidanı ektim, tuttu. Ertesi yıl 4-5 tane meyve verdi. Bende bu meyveleri yedim. Hakikatten ekşi karadut ağacı olduğunu anladım.
Geçen yıl çiçek açtı ancak hiç biri meyveye dönüşmedi. Ben de bu sene meyve verir diye umut ediyordum. Şu anda çiçek açma dönemi devam ediyor. Ancak çiçeklerin geç açanları ağaç üzerinde, daha önce açanların tamamı dökülmüş. Kalanlar da dökülecek gibi duruyor. Yani bu yıl da açan çiçeklerin hiç biri meyveye dönüşmeyecek gibi duruyor.

Arkadaşlar iki yıl önce meyve vermişti. Son iki yıl neden meyve vermiyor. Bu durum normal mi?

burhan ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 17:54   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2016

Evimizin bahçesinde olan yukarıda gördüğünüz ekşi karadut ağacını forumdaki yöntemleri okuyarak budadım.

Çeliklendirebilecek şekilde 15-25 cm uzunluklarında ve çeşitli kalınlıklarda çelikler elde ettim.

Ekşi karaduttan aldığım çeliklerin alt kısımlarını yaklaşık 45 derecelik bir açı ile kestim ve dikine çizikler attım kabuk altından çıkacak kökler için. Ardından köklendirme hormonu karıştırdığım suda birkaç saat beklettikten sonra şekildeki gibi diktim. ve kesilen kısımlarını su kaybı yaşamasın diye aşı macunu ile kapattım. Bana tarih olarak erken gibi geliyor biraz ama aydında havaların şu günlerde müsait olduğunu düşünüyorum. İnşallah köklenirse gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Çelikleri içlerini torf ile doldurduğum viyollere yerleştirerek. Bahçedeki odanın güneş gören penceresinin önüne yerleştirdm. Bekliyorum.

üzüm, vehbi, Muda ve 2 kişi beğendi.
celiltr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 15:34   #223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın celiltr İnşaallah çeliklerinizin hepsi köklenir. Ben geçen sene ekşi karadut ağacından köklendirme hormonu kullanmadan birkaç tane çelik denemesi yapmıştım, tutturamadım sebebi ise; Marketten aldığım toprağın çok kalitesiz olduğunu anladım. Size başarılar dilerim. Allah muvaffak etsin.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 17:05   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçemde aşıdan üretme karadut fidanım bir ay kadar önce çok yağmurla gelen suyla kök kısmından yere yattı. Kaldırdım ayağa ve sağlam destek koydum yanına. Bu hafta budanırken baktım dallarına durumu fena değil. Yerini iyi seçememişim ne yazıkki ama olduğu yerde yaşatmanın çarelerine bakacağım. Çok önemsediğim bir ağaç ancak sakınan göze çöp batar lafını doğrulattı bana. Çok sevdiğim keçiboynuzu ağacım vardı daha güzel bir yere alalım dedik ama kurudu gitti taşındığı yerde onun için hiç bir ağacı dikildiği yerden oynatmam artık...

Bu arada temin ettiğim çeliklerden yeni bir fidan üretmeye de çalışacağım.
Mevcut karadutum geçen sene az da olsa meyve verdi ancak son derece küçük meyvelerdi ve olgunlaşmadan yok oldular, belki kuşlar izin vermedi olgununa ulaşmaya.

Bendeki ağacın bu sahifelerde 65 no.lu mesajda fotoğrafı var tam 7 sene önce dikmişim bulunduğu yere ama gelişmesi son derece ağır olmuş...

üzüm ve Jakin beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 13:26   #225
Ağaç Dostu

Sayın celiltr ekşi karaduta bende çok meraklıyım. Önceki hafta pazarda yazın bu dutu satan köylüye çelik getirtmiş ve onları bahçede büyük bir saksıya dikmiştim. Bu hafta sonu ise köy meydanındaki yaşlı duttan kendim çelik alayım dedim. Kahveden yaşlılar önce müdahale ettiler ( orta parmak kalınlığında dal kesmeye çalıştığımı görerek) o olmaz daha uçtan al diye, sonrada geldi bir yaşlı köylü bırak ben alıvereyim dedi çelikleri. Söyledikleri şuydu, nazlıdır ama hakkını verirsen tutturursun. Hakkı ne dedim, en kalın yeri serçe parmağının ucu kadar anca olan çeliği toprağa en az 15- 20 cm göm, tepede tek göz kalsın ki beslenmesi kolay olsun, çeliği kısaltacaksan üstten değil alttan kes üste bıçak dokundurma dediler. Aldıkları çeliklerde en çok geçen yılın sürgünü denebilecek filizlerdi.

Ben tavsiyelere uyarak bir başka saksıya 5 adet çelik daha diktim ve sulayarak döndüm. Sizin çelikler bu durumda hem kalın hemde alt kısımları yetersiz görünmekte. Henüz vakit varken bir deneme daha yaparsınız diye uyardım sizi.

Eski 28-03-2016, 15:25   #226
Ağaç Dostu

Bu hafta sonu diktiğim çeliklerin tamamında tomurcuklanma başlamış, sevinmek için henüz erken ama bu seyir, hiç değilse bir iki tane fidanım olacağına işarettir diye seviniyorum.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 02-05-2016, 08:09   #227
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Alıntı:
rkadaşlar karadutla ilgili bir sorum var. Cevap verebilirseniz beni sevindirirsiniz.
Sorunum kısaca şöyle; 2012 temmuz ayında tüp fidan şeklinde ekşi karadutu Yalova'dan sipariş ettim, geldi. Fidanı ektim, tuttu. Ertesi yıl 4-5 tane meyve verdi. Bende bu meyveleri yedim. Hakikatten ekşi karadut ağacı olduğunu anladım.
Geçen yıl çiçek açtı ancak hiç biri meyveye dönüşmedi. Ben de bu sene meyve verir diye umut ediyordum. Şu anda çiçek açma dönemi devam ediyor. Ancak çiçeklerin geç açanları ağaç üzerinde, daha önce açanların tamamı dökülmüş. Kalanlar da dökülecek gibi duruyor. Yani bu yıl da açan çiçeklerin hiç biri meyveye dönüşmeyecek gibi duruyor.

Arkadaşlar iki yıl önce meyve vermişti. Son iki yıl neden meyve vermiyor. Bu durum normal mi?
Sayın arkadaşlar sorunuma cevap verebilecek olan birisi yok mu? Bu yılda aynı şey oluyor. Karadutum çiçek açtı. Ama açan çiçek dökülüyor. Hİç biri meyveye dönüşmüyor. Bilgisi olan yok mu? Selamlar

Eski 02-05-2016, 08:55   #228
Ağaç Dostu

Sayın burhan ak, ekşi karadut ağır gelişen bir ağaç. Benim fidanım 8. yaşını tamamlamak üzere ama henüz randımanlı meyve nasip olmadı. Sabırla ağaca bakmaya devam etmek dışında çare yok.
Zamanı gelip kaptırdığında onu tutmanın mümkün olmayacağına eminim...Artık meyveleriyle şurup mu yaparız reçeller mi bilemiyom...

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 02-05-2016, 11:38   #229
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

[QUOTE]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın burhan ak, ekşi karadut ağır gelişen bir ağaç. Benim fidanım 8. yaşını tamamlamak üzere ama henüz randımanlı meyve nasip olmadı. Sabırla ağaca bakmaya devam etmek dışında çare yok.
Zamanı gelip kaptırdığında onu tutmanın mümkün olmayacağına eminim...Artık meyveleriyle şurup mu yaparız reçeller mi bilemiyom...[/QUOTE
Sayın hosseda. Ben de sabırla beklemekten yanayım ama doğrusu erkek dut-dişi dut gibi bir durum varmı, hatalı ağaç mı ektim, yapmam gereken başkaca bir şey mi var veya başka bir nedenle bu ağaç meyve vermeyecek mi gibi düşüncelerle tereddüt ediyordum. Eğer meyve verecekse ben de beklerim. Sağol.

Eski 02-05-2016, 15:10   #230
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
[QUOTE=burhan ak;1458376]
Alıntı:

Sayın hosseda. Ben de sabırla beklemekten yanayım ama doğrusu erkek dut-dişi dut gibi bir durum varmı, hatalı ağaç mı ektim, yapmam gereken başkaca bir şey mi var veya başka bir nedenle bu ağaç meyve vermeyecek mi gibi düşüncelerle tereddüt ediyordum. Eğer meyve verecekse ben de beklerim. Sağol.
Daha önce meyvesini yediğinize göre dişi çiçek veren bir fidana sahip olduğunuza emin olabilirsiniz. Evet, erkek ve dişi ağaçlar genellikle ayrı, aynı ağaçta hem erkek hem de dişi çiçeklere de rastlanabilir ancak dut döllenmeden de meyvesi etlenebilen bir ağaç. Bu nedenle tozlaşmadan kaynaklanan bir problem olduğunu sanmam.

Bunların dışında aynı sorunları ben de kendi fidanlarımda gözlemliyorum. Çok nedeni olabilir. Koşullar zorluysa veya tam tersi her şey yolundaysa bitki köke veya vejetatif, yani yaprak ve sürgün, dal gelişimine öncelik tanımış olabilir, ki kurak iklim şartlarına uyum sağlamış, güneşli, kuru coğrafyalarda evrimleşmiş bu dut çeşidi benzer yerlerde evrimleşen pek çok ağaç gibi önce köklere yatırım yapma eğiliminde olmalı.

Sayın Hosseda'nın söylediklerine katılıyorum. Sabredin, zamanı geldiğinde, kendini garantiye aldığında hediyelerini verecektir.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 02-05-2016 saat 15:12 Neden: düzeltme
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2016, 15:23   #231
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Cevap için teşekkürler Sayın Taşlıbahçe. İçimi rahatlattın. Meyve vermeyecek olsaydı, bu kadar beklemek çok canımı sıkardı. Sabredecem artık.

Eski 02-05-2016, 15:31   #232
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Burhan ak;

Ağacınızın ve yapraklarının dalları ile beraber fotoğraflarını eklerseniz ekşi karadut olup olmadığını anlayabiriz. Sağolsunlar. Bazı fidancılar ne istediğinizi sorup ona göre fidanı veriyorlar. Tabi tüm satıcılar aynı değil.

Bir arkadaşım bahsetmişti. Erkek dut olarak. Büyük yapraklı meyvesi olmayan. Sırf gölgesi için yetiştirilen. Onun dışında dutlarda çok problem yok sanırım. Özellikle ekşi karadutta dişi erkek ayrımı bulunmuyor. Tohumdan yetiştirilmiş ise belki küçük çiçekli olabilir. Bendeki bir kısım dutlar meyveye dönüşemeden muhtemelen soğuktan dolayı kuruyorlar. Geçtiğimiz yıl birkaç tane de olsa meyve almıştım. Dut fidanını sulanması durumunda çeşit özelliğine de bağlı olarak hızla gelişebiliyor. En geç gelişen ekşi karadut. Bu yıl dördüncü yılı yerindeki.

Arkadaşımın tohumdan büyüttüğü de çok fazla büyümemiş durumda. Aşı yaptı. Zaman geçince aşının tutup tutmadığı belli olacak.

Bendeki beyaz küçük duta da kabuk altı aşısı yaptık. Üç tane kalem ekşi karadut. Bir tane kalem de tatlı karadut olarak. Yaptığımız aşıda ağlamayı önlemek için kestikten sonra aşı yapmadan önce yeniden kestik. Kabuk arasına aşı yapıldı. Bir kısmı toprak doldurularak kalemlerin güneşten kavrulması en aza indirmeye çalıştık. Ben arada toprağa su da veriyorum. Biraz zamanı geçince deneme amaçlı olarak bu şekilde bir aşı yaptık. Zaman içinde aşının tutup tutmadığı belli olacak.

Ekşi karadut geç gelişmesine rağmen geliştikten sonra uzun yıllar dut veriyor. Biz de sabırla bekliyoruz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 08:45   #233
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Sn Muda;

Cevap için teşekkürler. En kısa zamanda fotoğrafları yükleceğim. ***.

Eski 06-05-2016, 09:45   #234
Ağaç Dostu

Ekşi karadut konusu ne zaman öne gelse tüm sahifeleri sil baştan okuyorum. Benim için meyvelerin şahı kendileri. Geçen sene iki büyük tencere az şekerli reçelini ellerimle yaptım hanım muhteşem deye deye sildi süpürdü. Bu yıl nasip olursa kazanla yapmaya niyetliyim.
Pazara getiren köylüyü şimdiden hoş tutmaya başladım. Karadutlara iyi bak zamanı yaklaştı dedim geçende, nasip dedi...Tek tabanca ama dürüst bir satıcı, geçen yıl bir hafta önce parayı peşin vereyim ayır dediğimde yok abi erken gel al ben para almam peşin diyor.
Martta bahçeye kaplara diktiğim çelikler keyifliler. Damla sulama vakti gelince onları da alacağım sistem içine yazın kaybetmeyeyim fidanları sıcakla ama su kesilirse ne yaparım onu bilemiyorum.
Seneye meraklı bir kaç arkadaşa ekşi dut fidanı hediyem olacak büyük ihtimal.

Eski 06-05-2016, 20:20   #235
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

arkadaşlar bahsettiğim karadut(umarım karaduttur.) gerçekten karadutmu? karadutsa niye meyve vermiyor?

Bu arada sayın hoşşeda; umarım bahsettiğiniz fidanlar sadece arkadaşlar için değil, meraklılar için de geçerlidir.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 06-05-2016, 20:30   #236
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sayın Burhan Ak ağacınız meyve oluşumu ve yaprak yapısına bakarak; erkek dut ağacına benziyor.Acaba meyve verdikten sonra kuruyup, aşı yerinin altından filiz vermiş olabilir mi? (Ekşi karadut ağacının yaprakları hafif tüylü olur.)

maschuk beğendi.
hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 21:21   #237
Ağaç Dostu

Bence de ne yazık ki ağaç ekşi karaduta benzemiyor. Meyveler de farklı gibi.

Fidanlar tutarsa meraklı olan arkadaşlara dağıtırım dedim. Talebinizi kayda aldım sayın burhan ak...

Eski 09-05-2016, 08:35   #238
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanersoz Mesajı Göster
Sayın Burhan Ak ağacınız meyve oluşumu ve yaprak yapısına bakarak; erkek dut ağacına benziyor.Acaba meyve verdikten sonra kuruyup, aşı yerinin altından filiz vermiş olabilir mi? (Ekşi karadut ağacının yaprakları hafif tüylü olur.)
Sayın Hakanersoz; Ağaç meyve verdikten sonra kuruyup aşı yerinin altından filiz vermedi. Hatta aşı yerinin altı, üstüne göre zayıf kaldığı için ben de altını toprakla besledim 3-5 gün önce. Ve aşı yeri üstünün 5-10 santim üstüne kadar toprakla besledim zemini ki; aşı yerinin üstünden köklensin de ilerleyen zamanlarda ağaç yıkılmasın.

Ağaç yaprakları çok taze ve tam gelişmemiş olduğu için henüz tüylenmedi, ama tam geliştiğinde tüylü oluyor.

Her neyse; anlaşılan yapılacak pek bir şey yok. Bu kadar çiçek açmasına rağmen hala üzerinde bir tane bile dut olmuyorsa dediğiniz gibi erkek kara dut. Zaten erkek adamın Erkek kara dutu olur. Keh-küh Selamlar

Eski 09-05-2016, 08:38   #239
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bence de ne yazık ki ağaç ekşi karaduta benzemiyor. Meyveler de farklı gibi.

Fidanlar tutarsa meraklı olan arkadaşlara dağıtırım dedim. Talebinizi kayda aldım sayın burhan ak...
ikinci yorumda olumsuz. Artık sizin fidanlarınızın tutması için dua edecem ben de var gücümle. Şimdiden teşekkürler sayın hosseda.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 09-05-2016, 09:35   #240
Ağaç Dostu

Ekşi karadutunuz kesin olacak denebilir.

Bu hafta sonu bahçede sebze fidelerini dikmekle uğraşırken bir nefes aralığında ekşi çeliklerini inceledim. Beş çeliğin beşi de canlı hatta bir tanesinde tek meyve bile oluşmuş. Ancak fotoğraflayacak fırsatım olmadı. Havalar ısındı zarar görmesinler diye gölgeye aldım kabı, dikimi tamamlanamayan bir kasa fidenin yanında muhafazadalar, komşu ara ara su verecek hepsine. Haftaya fotoğraf eklerim büyük ihtimal buraya.

Etiketler
karadut

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024