agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni220Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2016, 13:23   #241
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhan ak Mesajı Göster
ikinci yorumda olumsuz. Artık sizin fidanlarınızın tutması için dua edecem ben de var gücümle. Şimdiden teşekkürler sayın hosseda.
Ağacınızın yaprak yapısı, göz aralıkları, dallanma yapısı ve kabuk dokusu ekşi karadut izlenimini veriyor. İşi bozan çiçekler. Erkek çiçek bunlar. Ben şimdiye kadar ekşi karadutlarda erkek çiçek görmedim ama dutlarda kimi zaman erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde ayrı ayrı görülebiliyor.

Zamanında meyvesini yediğinizi yazmışsınız, buradan anlıyoruz ki dişi çiçek de vermiş ağacınız.

Ağacınızı tekrar inceler misiniz, aralarda, özellikle de sürgün uçlarına doğru olan bölgelerde dişi çiçek var mı? Dişi çiçekleri daha kısa ve etli oluşlarından ayırdedebilirsiniz.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 19:09   #242
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Thumbs down Ekşi kara değil mi?

Sayın Taşlıbahçe; bugün çektiğim fotolar ekte. İkinci yıl 3-5 tane verdiğini çok iyi biliyorum çünkü; bu meyvelerin ekşi kara olduğunu anlamak için meyveleri dikkatlice incelemiştim. Sonrasında 2014 2015 ve 2016 yıllarında şekilde görüldüğü gibi çiçek verdi. Hiç meyve olmadı.

Aslında aldığım yıl fidancı ile uzun bir görüşmemiz olmuştu yanlış fidan göndermemesi için. Ben de fidan geldiğinde(tüplü ve yapraklıydı) ağacı tanıyan olarak doğru ağaç geldiğine inanmıştım. Ama şimdi pek bilemiyorum. 4 yıldır o kadar özenmem boşunaymış. İyice bakın lütfen, ekşikara değilse yapacak birşey yok. Keseyim bari.

Eklenen Resimler

Vedart beğendi.
burhan ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 19:19   #243
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

diğer resimler

...Hiç dişi çicek yok. İyice baktım.

Eklenen Resimler

Muda ve Vedart beğendi.
Eski 09-05-2016, 23:29   #244
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
...Hiç dişi çicek yok. İyice baktım.
Daha önce meyve verdiğine göre tekrar vereceğini düşünebiliriz, belki bir yıl daha beklersiniz. Ama, meyve versin veya vermesin, bence kesmeyin, haziranda göz aşısıyla istediğiniz duta çevirebilirsiniz. Sizin yerinizde olsam bir yıl daha bekler, sonra ana dallara birer aşı yapardım çünkü üç dört yıldır kök iyice sağlama almıştır kendini, heba etmeyin, aşılandığı vakit gelişim hızlı olur.

maschuk, oz26 ve Muda beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 11:27   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Dutunuz ilk fotoğraftakinden bir tanesi olacaktır büyük ihtimal sayın burhan ak...
Son resim bahçedeki fidandan.

Eklenen Resimler

Taşlıbahçe ve Muda beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 12:04   #246
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Alıntı:
Daha önce meyve verdiğine göre tekrar vereceğini düşünebiliriz, belki bir yıl daha beklersiniz. Ama, meyve versin veya vermesin, bence kesmeyin, haziranda göz aşısıyla istediğiniz duta çevirebilirsiniz. Sizin yerinizde olsam bir yıl daha bekler, sonra ana dallara birer aşı yapardım çünkü üç dört yıldır kök iyice sağlama almıştır kendini, heba etmeyin, aşılandığı vakit gelişim hızlı olur.
Sayın Taşlıbahçe; dediğiniz gibi yapacağım. Teşekkürler.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 16-05-2016, 12:09   #247
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Alıntı:
Dutunuz ilk fotoğraftakinden bir tanesi olacaktır büyük ihtimal sayın burhan ak...
Son resim bahçedeki fidandan.
Oooooo hemde bu haliyle meyve vermiş. Üstelik de fidanlar çok yakışıklı. Şimdiden teşekkür ediyorum sayın Hosseda. Anladım ki fidancıların lafı ile hareket edilmez. Selamlar.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 06-06-2016, 22:22   #248
Ağaç Dostu

Bu hafta sonu karadut meyvesinden az da olsa yiyebildim. Ağaç aşı yerinin toprak altına alınmasından mı bilmiyorum coştu sanki. Meyveler irileşti sayı olarak arttı. Çok lezzetliydi kopardıklarım.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2016, 17:17   #249
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster

Bendeki beyaz küçük duta da kabuk altı aşısı yaptık. Üç tane kalem ekşi karadut. Bir tane kalem de tatlı karadut olarak. Yaptığımız aşıda ağlamayı önlemek için kestikten sonra aşı yapmadan önce yeniden kestik. Kabuk arasına aşı yapıldı. Bir kısmı toprak doldurularak kalemlerin güneşten kavrulması en aza indirmeye çalıştık. Ben arada toprağa su da veriyorum. Biraz zamanı geçince deneme amaçlı olarak bu şekilde bir aşı yaptık. Zaman içinde aşının tutup tutmadığı belli olacak.

Ekşi karadut geç gelişmesine rağmen geliştikten sonra uzun yıllar dut veriyor. Biz de sabırla bekliyoruz.
Acemi şansı kabuk arasına yapmış olduğumuz aşılardan üç tanesi tutmasına rağmen bir tanesinde tam kaynama olmadığı için toprağı ve yaptığımız naylonları açınca kurudu.

Bir tane ekşi karadut en kalın kalem ve dala aşılanan mükemmel bir şekilde tuttu. İnce yere yaptığım tatlı karadut en küçük ve gözler uyandı gibi olunca oradaki diğer duttan alarak yapmış olduğum aşı da tuttu. Ekşi karadut çok iyi gelişme göstermesine rağmen küçük olan tatlı karadut onu yakalayarak geçti. Pet şişe ile yapmış olduğum toprak vs. çıkarınca herhangibir sıkıntı olmaması için uzunca bir miktar kesim yaptım. Tatlı karadutun bir anda her yeri saran yan dallarında da ekşi karadan daha küçük hale getirmeye çalıştım. Ancak şu anda kalemler yeniden sürüyor. Umarım sıkıntı olmadan kırılmadan büyürler. Kışın süren kısımların donması muhtemel.

25.06.2016

Name:  DSCF8625.jpg
Views: 1099
Size:  70.8 KB

31.07.2016

Name:  DSCF8876.jpg
Views: 1094
Size:  73.3 KB

Soldaki ekşi karadut. Sağ taraftaki tatlı karadut.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 17:32   #250
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Komşumun kendisinin yapmış olduğu çekirdekten yetişen karadut üzerine yapmış olduğu karadut aşısı. O kendi fidesine yarma aşı yöntemi ile yaptı. Benim yaptığım aşı ile onun yaptığı aşı arasında biraz zaman farkı var. Ben 250 metre aşağıdan aşı kalemini getirdim. O ise çöğür geç uyandığı için daha yukarıdan getirdiği aşı kalemini gömerek benden sonra yaptı. Babasının dikmiş olduğu çöğürlerden en geç gelişeni bu olmuş nedense. Bunda iki üç defa yer değiştirmenin de etkisi olduğu muhakkak. Pet şişe içine toprak doldurmak onun fikri idi.

Bendeki küçük beyaz duta ve onun karadutuna daha önce bilen kişiyi getirerek yaptırmış olduğumuz aşılar o yıl nerede ise tüm aşıların ölmesi nedeni ile tutmamıştı. Bendeki küçük beyaz dut yeri nedeni ile çok az büyüyebiliyordu. Budayınca biraz da sulayınca çok daha iyi oldu.

Name:  DSCF8647.jpg
Views: 1006
Size:  70.8 KB

Name:  DSCF8648.jpg
Views: 1014
Size:  72.0 KB

Eski 09-11-2016, 15:40   #251
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Acemi şansı kabuk arasına yapmış olduğumuz aşılardan üç tanesi tutmasına rağmen bir tanesinde tam kaynama olmadığı için toprağı ve yaptığımız naylonları açınca kurudu.

Bir tane ekşi karadut en kalın kalem ve dala aşılanan mükemmel bir şekilde tuttu. İnce yere yaptığım tatlı karadut en küçük ve gözler uyandı gibi olunca oradaki diğer duttan alarak yapmış olduğum aşı da tuttu. Ekşi karadut çok iyi gelişme göstermesine rağmen küçük olan tatlı karadut onu yakalayarak geçti. Pet şişe ile yapmış olduğum toprak vs. çıkarınca herhangibir sıkıntı olmaması için uzunca bir miktar kesim yaptım. Tatlı karadutun bir anda her yeri saran yan dallarında da ekşi karadan daha küçük hale getirmeye çalıştım. Ancak şu anda kalemler yeniden sürüyor. Umarım sıkıntı olmadan kırılmadan büyürler. Kışın süren kısımların donması muhtemel.

25.06.2016

Eklenti 626694

31.07.2016

Eklenti 626695

Soldaki ekşi karadut. Sağ taraftaki tatlı karadut.
Mesajda belirtmiş olduğum ekşi ve tatlı karadut aşılarımın aşamalarını ayrıntılı bir şekilde aşılama sayfasında fotoğraflar ile anlattım. Aşamaları görmek isteyen arkadaşlar olursa.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...tm#post1485354

Eski 28-12-2017, 20:41   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Bir eksi karadut hayrani olarak araniza yeni katiliyorum.aşi denemiştim rüzgar kırdı sürgünleri.simdi çelikle deniyorum

Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 14:25   #253
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

En sonunda kendi ekşi-karadutumu üretmeye karar verdim. Bandırmada bir karadutun dibinde köklü diyebileceğim dalları kopardım. Sonra da bunların hepsini bir saksıya ektim. yaklaşık 5-6 adet fidan müsvettesinden iki tanesi yapraklandı. Niyetim bunları kasım ayına kadar köklendirmek. Sonrasında ise asıl yerine dikmek.

Temennim yapraklanan hafif köklü bu sürgünlerin kasıma kadar bu hallerini koruyabilmek. Hadi bana kolay gele!!!

Eski 10-05-2018, 14:29   #254
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Bu arada Gökçeada'da tanıdığım birinin karadut ağacından fidan üretmek için harekete geçtim. Ağaçta bulunan geçen yılın sürgünlerini, ağaçta pet şişede köklendirmek amacıyla pet şişe içine aldım. Kısaca daldırma denen usulde; 4 adet geçen yıla ait sürgüne bu işlemi yaptım.

Bu işlemden bir tane net fidan elde edersem, güzel bir Gökçeada karadutu fidanım olacak. Ya kısmet!!!

Dutlubahçe ve Resulgur beğendi.
Eski 10-05-2018, 21:27   #255
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
En sonunda kendi ekşi-karadutumu üretmeye karar verdim. Bandırmada bir karadutun dibinde köklü diyebileceğim dalları kopardım. Sonra da bunların hepsini bir saksıya ektim. yaklaşık 5-6 adet fidan müsvettesinden iki tanesi yapraklandı. Niyetim bunları kasım ayına kadar köklendirmek. Sonrasında ise asıl yerine dikmek.

Temennim yapraklanan hafif köklü bu sürgünlerin kasıma kadar bu hallerini koruyabilmek. Hadi bana kolay gele!!!
Sn. Burhan Ak karadut aşılı ise dipten aldığınız dallar anaca ait farklı bir çeşit dut olacaktır. Bunu zamanla anlarsınız. Kolay gelsin

Vedart beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 23:15   #256
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Sayın Resulgur;
Bundan 10-12 sene önce de aynı ağaçtan 15-20 adet kök civarından sürgün almış ve değişik yerlere ekmiştim. Onlardan sadece 1 tanesi tuttu. Meyve bile verdi. Verdiği meyveler de bildiğin ekşi karadutun ta kendisiydi. Kısaca bu ağaç aşı falan değil. O nedenle kök civarındaki sürgünlerden elde edilen fidanlar için aşıya falan ihtiyaç yok.

Uyarıların için sağol.

Resulgur ve Vedart beğendi.
Eski 11-05-2018, 00:16   #257
Ağaç Dostu

Çelik alınarak ekşi karadut çoğaltmak sabır işi. Sayıyı fazla tutmak lazım, çelikler başlarda yapraklansa da köklenen sayısı çok az oluyor. Benim önceki yıldan kalan tek çeliği yaz boyunca ev balkonunda gözüm önünde tuttum. Bu kış sonu uyanmadan evvel bahçeye diktim ama uyanamadı bir türlü fidan, dedim gitti bu ekşide...Ama evvelki hafta yeşerdi yapraklar, sanırım kurtuldu...

Mühim olan yazın susuz kalmaması, bu yılı atlatabilirse büyür gider zaten kendi kendine...

Vedart beğendi.
Eski 11-05-2018, 10:35   #258
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Aynen dediğiniz gibi sayın hosseda;
Geçen yıl ben de çelikten köklendirmeyi denedim. Önceki yıl sürgünlerinden 15-20 cm boylarında 20-25 çeliği saksılara ektim. Hepsi de yapraklandı. Hatta bazıları 3-5 cm sürgün bile verdi.
Hepsine su da verdim düzenli olarak. Ama hiç biri yazı çıkaramadı. Yapraklandıktan sonra hepsi kurudu.
İşin ilginç tarafı, biri kururken başka biri yapraklanmaya yeni başlıyordu. Ben de bu çeliklerden en azından bir tanesi köklenir ve yazı çıkarır diye umutlanıyordum. Ama sonuç fiyasko oldu.

Bu sene ki çelikler farklı. Çünkü bunlar ağacın kökünlden çıkan ve kısmen köklü diyebileceğimiz çelikler. Geçen yıl ise ağacın dalından kestiğim çeliklerden yapmıştım.

Yani bu yıl umutluyum. Eğer beklediğim gibi olursa seneye 50-100, artık kaç tane fidan bulursam ağacın kökünden çıkan; hepsini saksıya aktarıp köklendirmeye çalışacam.

Artık sana da bi kaç fidan hediye ederim.

vehbi ve Vedart beğendi.
Eski 11-05-2018, 11:02   #259
Ağaç Dostu

Ben yeni dutu da yaşatabilirsem bahçede iki ekşi karadutum olacak ki bize fazlasıyla yeterli olur. Sizin fidanları başka meraklı arkadaşlara aktarırız tutarlarsa...

Köklenen ekşi karadut fidanını toprağa aktarmakta acele etmemekte fayda var en az iki yıl olduğu yerde kalmalı.

Eski 13-05-2018, 00:35   #260
Yeni Üye

zaman00's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
*** eksi kara dut umru dutu fidanini nerden bulabilirim.

Vedart beğendi.
zaman00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2018, 08:07   #261
Ağaç Dostu

Ekşilerden 2 görüntü :

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2018, 00:10   #262
Ağaçsever

Nihayet ekşi karadutlarim yeşerdi.dediginiz gibi çelikle çoğaltmak çok zahmetli.cok nazlı bu dut.35 çelikten 10 tanesi köklendi.saksiya aktarma sırasında 3 u gitti.kaldi 7.en güzel yani da bir tanesinde dut bile var...bunlari geç sonbaharda bahçeye dikeceğim.yaz sıcağını atlatabilirsek ******.

Eklenen Resimler

vehbi, Muda, Resulgur ve 2 kişi beğendi.
Eski 11-06-2018, 00:17   #263
Ağaçsever

Fotolar bayagi yer kspliyor.yukleyemiyorum.kirpmak zorunda kaliyorum..yine olmuyor.

siflera12 beğendi.
Eski 11-07-2018, 02:09   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2010
Ekşi karadutu üretmek için meyvesinin olgunlarından saksıya veya direk bahçeye gömmek gerekirmiş bunu çok yaşlı bir teyzeden öğrendim. Bugün gidip bahçesinden 10 kadar olgun meyve bulabildim bahçe gömdük haydi hayırlısı.

ihakkis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2018, 22:42   #265
Ağaçsever

Çelikten elde ettigim fidanlardan 2 tanesi köyde bahçeye diktim.bakalim.artik.tohumlarindan da fide elde etmistim ama iyi bakamadigim icin kurudular. Tohumlarin kıştan once toprakla buluşmasi gerekiyor bence.cunku baharda ektiğin tohumlar çıkmadi

latif.07 beğendi.
Eski 09-08-2018, 12:10   #266
Ağaçsever

Çelikten elde ettiğin ekşi kara dutlar

Gölgede olmazlarsa kuruyorlar

Eklenen Resimler

vehbi, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 12-12-2018, 22:42   #267
Ağaçsever

Ekşi karadutlarimin videosunu youtubtan paylastim Vedart Doğa morus nigra

Eski 31-01-2019, 14:30   #268
Ağaçsever

Ekşi karadutlarimin son hali

Celikten elde ettigim ekşi karadutlarim.fidan uzunlugu saksi haric biri 60 cm diger ikisi 30cm

Eklenen Resimler

Muda ve siflera12 beğendi.
Eski 02-02-2019, 21:53   #269
Ağaçsever

Kıştan önceki ekşi karadutlarim

Muda beğendi.
Eski 03-02-2019, 23:43   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2019
Bir çok şifasının olduğunu öğrendiğim günden beri sıklıkla tüketmeye çalışıyorum.

JRScarface Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
karadut

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024