agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2013, 19:24   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Backup sistemi aynı cep telefonu gibi çalışan içine sim kart takılan bir elektronik cihaz...

genellikle alarm sistemlerinde kullanılır...Hırsızlar telefon hattını kestiğinde iletişime gsm hattı üzerinde devam ederek ilgili kişileri uyarır...

bir durum bilgilendiricisi gibi....

bizim sistemde bu cihazda yine minik bir kontrolcü ile çalışacak ve "SERA CAMBAZ'ı nın " sulama başlaması ve bitmesi besin tanklarının bitip bitmediği gibi (şimdilik aklıma gelenler bunlar) kritik ve takip edilmesi gereken durumları msj yolu ile kullanıcıya bildirmesi olacaktır...

Bu cihaz evden sık sık uzaklaştığınızda (evden kasıt seranın yakınından) sera cambazının mesünden aktif/pasif ederek kullanılacaktır...yani menüden girip gsm backup aktif derseniz sera cambazının yaptığı işlemleri cebinize msj olarak gelecektir..

böyle bir cihazını yok ise veyahut kullanmak istemiyor iseni pasifize edeceksiniz

Bu arada isim olayını kesinleştirdim.... bizim cihazın adıda "Sera Cambazı"

Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 19:33   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Kolay gelsin. İzninle bazı konularda fikirlerimi söylemek istiyorum.
Depoya karıştırıcı kanatları (Bir nevi mikser) iyi düşünmüşsün, bende onu söyleyecektim. Çünkü
iki sulama arasında EC deki mineraller dibe çökme yapıyor. Motor suyu üstten çekiyorsa, borulara düşük EC, yok aşağıdan çekiyorsaborulara yüksek EC li su su basıyor. Her iki durumda da kalan sıvının EC si yanlış kalıyor. Zaman ayarlamarında karıştırıcı, sulamadan (deponun büyüklüğü ile orantılı bir zaman kadar önce) çalışmaya başlamalı. Karışım yapıldıktan sonra, EC ve PH sensörleri ölçümü deponun altına yakın yerlerden yapmalı.
Sera içi nem ölçer ilavesi de
önemli. İçerinin nemölçeri pencerelerin açıp kapanmasına kumanda eden diğer rüzgar, sıcaklık gibi faktörlerin ölçücüleri ile koordine edilmeli.
Kumanda paneli dizayn edilirken, karbondioksit kontrolu yapıp, karbondioksit stok tankını kumanda edebilecek şekilde dizayn edilmeli. Bu özellik modern dediğimiz tam otomasayonlu seralar için şart. Diğerleri için opsiyonlu olabilir.
Sevgilerimle.
Halil Balaban

SAGEN ve Bal Kaktüs beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 20:09   #33
Ağaçsever

halil hocam fikirleriniz için çok teşekkür ederim..

karıştırıcı mikser için çalışma süresi için zaman ayarlı yapılacak..

şimdi bu bahsettiğiniz sistemde karbondioksit ile ilgili olan kısmı pek anlayamadım...Daha doğrusu nedir ne değildir ne için kullanılır tam anlayamadım ama tahminlerim fotosentez için gibime geliyor....

Bu konuyu birazdaha açabilirmisiniz hocam? en azından yapacağımız seralarda bunu deneyip test etmek için otomasyon sistemine ekstradan açık kapılar bırakalım deneyip test edelim istiyorum...

iyi çalışmalar..!

Eski 06-01-2013, 20:17   #34
Ağaç Dostu

Cıhaz için isim konusunda da birşeyler yazayım.
Uluslar arası büyük marka kuruluşları isim seçerken en çok üç heceli kelimelerin seçilmesini tavsiye ediyor. Üç heceli kelimeler insan hafızasında daha çabuk ve daha fazla yer buluyormuş. Böylece marka imajının yerleşme süresinin kısaldığını iddia
ediyorlar.
Sizin bulduğunuz SERAMATİK ismini başkası kullanıyormuş. Aslını isterseniz benim hiç hoşuma gimemişdi. MATİK eki piyasada hemen her isimle kullanılan bir ek. Piyasa omatik, bumatik, şumatik le dolu. Tıpkı odünyası, budünyası, şudünyası, odiyarı, bu diyarı, şudiyarı gibi. Böyle birbirine benzer şekilde biten isimler artık sıradan bir şey oldu. Benim isim alternatifim.
Seradam,
Seraman,
Serman,
Seracı,
Seralog, gibi

Eski 06-01-2013, 20:18   #35
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ağaçlarda daha önce yazılmış çizilmiş butür bilgiler var. Bir tanesi aşağıda incelmeni öneririm 1 nolu mesaj ; http://www.agaclar.net/forum/evde-to...lari/25528.htm

Halil Balaban beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 20:30   #36
Ağaçsever

seralog hoşma gitti hocam ben sera cambazı olsun dedim tabi ama oda işin matrak tarafı

bakalım hala daha düşünmekteyiz...

Eski 06-01-2013, 20:37   #37
Ağaç Dostu

Evet Mustafa,
Aslında seradaki görevini tam tamına söylemeyebilirim. Ama liseden kalma bilgilerim şöyle.
Bitkiler gündüz fotosentez sırasında karbondioksit alıp, oksijen verir. Gece oksijen alıp, karbondioksit verirler. Bu alış veriş sırasında, sera içinin karbondioksit dengesi bozulabilir. İşte karbondioksit sensörü, bu durumda karbon dioksit dengesini
sağlamak için stok tankı sistemine kumanda eder. Sevgiyle.
Halil Balaban
Sera Cambazı' da güzel.
Seramola- sermola
hani işi o yapar siz mola verirsiniz gibi

Eski 06-01-2013, 20:40   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
İlahi Halil Ağabey,

Seramola,

Heyya mola gibi olmuş, vallahi yaman adamsın.Seninle özeldende görüşmek isterim.

Öyle bir güldümki ağabey, yarım kilo pirzola yedim sanki, abi Allahta seni güldürsün inşallah harikasın...

Mustafa kardeşim Halil hocanın dediklerini bir yere not et.
Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 20:50   #39
Ağaç Dostu

Ben, perde açma kapama sistemi de yazacaktım unutmuşum.
Tavadaki gölgelendirmeleri açıp kapatacak. İhtiyaç görülen seraların konumuna göre yanlara da perdeleme yapılabilir. En iyisi modern seraları gezip incelemek lazım. Hem eksikler görülür, hem de pratikteki uygulamalar hakkında bilgi alınır. Gerçi kimse bilgi vermez ama. Geçen yıl ben tarım fuarından çok broşür toplamıştım. Ama kışın yaktım. Bakarım kalan varsa gönderirim.
Birde ışıklandırma sistemi aklıma geliyor ama sen onu tespit etmiştin galiba.

Eski 06-01-2013, 20:54   #40
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Yalandünya karşılıklı. Sevgiyle

Eski 06-01-2013, 21:39   #41
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mustafa_cmbz Mesajı Göster
sıkıntı bana yol göstermesi değil bana tavsiyelerde bulunması eleştriler yöneltmesi de değil...Foruma ilk postumu attığım bana da yardım edermisin bende böyle bir cihaz yapmak istiyorum diyen biri şimdi ise Çok iyi biliyormuşçasına yorumlarda bulunup hani hoşnut olmadığı birini köşeye sıkıştırmak gibi hissiyat ile yaklaşıyor... :P

.

Yukarıdaki yazıya hitaben, aramızda geçmiş özel mesajları aşağıda paylaşıyorum.

Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl :

Mustafa bey,

Benimde bu işi yapan bir cihaza ihtiyacım olacak.Lakin tasarımını ilerde kendim yapmak niyetindeyim.Üzerine eğilip detaylı bir çalışma daha yapmadım.Bir kaç sorun var cevaplar iseniz sevinirim.

1) kudret hocam elektronik kısmı hangi sistem ile oluşturmuş? (pic,atmel ,plc)Siz ne kullanıyorsunuz?

2)Ec ölçümü ve ph ölçümü konusunda referans aldığınız site var mıdır? link verseniz sakıncası olur mu?

3)Bu yapacağınız ürünü ticari olarak mı satacaksınız ? yoksa deneme ve geliştirme yapılsın diye paylaşıma mı açacaksınız ?

Saygılarımla.

Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_cmbz:

merhabalar hocam...

* kudret hocamın devrede 555 li bir sistem var herhangi bir mikro işlemci mevcut değil tamamen digital ve analog tasarım...

* ec ölçümü ve ph ölçümü ile ilgili tüm analog tasarım şahsıma ait...o yüzden herhangi bir siteden faydalanma gibi bir durum söz konusu değil hocam...ama geçen bir sitede ec ölçümü ile ilgili şema vs. görmüş idim...

* bu ürünü ticari amaçlı satışını düşünüyorum.

Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl :

Mustafa bey,

Ürününüzün bitmiş halini sabırsızlıkla bekleyeceğim.Bende amatör seviyede CCS C ile çalışıyorum.Peki kendi yaptığınız EC ve PH probunun satışını düşünür müsünüz?

Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_cmbz:

ileriye doğru belki ama şuan için hayır...

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 09:22   #42
Ağaç Dostu

Sevgili Smnrvrl,

İlkönce şunu belirteyim, birbirinizden özel olarak görüştüğünüz pm'leri lütfen buraya atmayın, hiç samimi olmuyor.

Bende mustafanın 'köşeye sıkıştırma' lafını ciddiye almaya başladım.

Abi bu özel meseajları buraya atarak ne yapmaya çalışıyorsun, sen elektronik mühendisi olabilirsin ancak unutmaki el elden üstündür.

Bu şekilde bir uslupla bu kardeşimize yaklaşacağına veril el ele çıkarın adam gibi bir proje sizleri ayakta alkışlarım.

Ben cihazda neler olmalı diyorum, siz ise hala konuyu dallandırıp uzatıyorsunuz, inanın hiç hoş olmuyor bu durum.

Arkadaş gayet dürüstçe yazmış, ben ticari olarak bu işi düşünüyorum demiş, ne deseydi abi ben burada babamın hayrınamı yapıcam bu işi deseydi, Peki sevgili smnrvl, burada 'sera bekçisini' tasarlayan ağabeyimiz babasının hayrınamı yapmış, 'sera bekçisi'ne patent almış üretmiş, satmak istemesi, ticaret yapmasının neresi yanlış.
Ayrıca Kudret Tezel Sera bekçisini satıyor, sevgili dostum unutmaki bedavaya vermiyor...

Bu büyük üstad içinde böyle, Mustafa içinde böyle, Sevgili Tartes içinde böyle, bak sevgili dostum bu bir sektör 'Topraksız Tarım' herkes kendi çapında biryerlerden sebeplenecek.

Ayrıca sanada bir teklifim var sevgili smnrvl,

Ben hiçbirinizi kırmayacağım, Kudret Hocadan 1 adet sera bekçisi aldım, Mustafadan da 1 adet 'sera cambazı' alacağım, yap sende sendende 1 tane almazsam adımı değiştiricem.

Hepsini yan yana 3 platforma koyarız aynı ürünü ekeriz, bakalım hangisi daha iyi çalışacak hangisi daha doğruya götürecek, hangisi daha fazla ve lezzetli ürün almamızı sağlıyacak.

Eğer bu senin tasarladığın cihaz olursa söz veriyorum sana ölene kadar senin yanında olurum, herkonuda söz...

Bu konuyu gereksiz yere lütfen başka tarafa çekmeye birbirinizi taşlamamaya olumlu eleştiriler yapmaya davet ediyorum...

Tüm dostlara saygılar....

Mustafa_cmbz beğendi.
Eski 07-01-2013, 10:26   #43
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn yalandünya59;

Ben bu foruma arkadaşlarla acizane bilgilerimi paylaşarak yararlı olmak niyeti ile girdim.Ben herkes yapsın herkesin bilgisi olsun diye düşündüm.Ticari kaygım söz konusu olmadığı için bu yüzden anlaşmazlığa düştük sanırım. Kendimce gene bu yol üzerinde ilerlemeye çabalayacağım.Konuyu daha fazla uzatmadan şunu demek istiyorum.

Farkında olmadan bir kusurda bulundu isem başta büyüklerim olmak üzere herkesten özür dilerim.

Saygılarımla....

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 10:45   #44
Ağaç Dostu

Sevgili Smnvrl,

Bu davranışınız çok hoşuma gitti, ne kadar erdemli bir insan olduğunuzu gösteriyor.

Benim seralarım var, konumun altında görmüşsündür mutlaka, yani fiiliyatta bu işi ticari olarak yapmaya çalışıyorum (tarımı).
Dolayısıyla Ar-ge'lerinizi veya düşündüklerinizi benim seralarımda ve arazimde denemeyede hazırım, klavye başında size ahkamlık yapacak halim yok, ben reele inanan, yaşadıklarına inanan, emeğin ne demek olduğunu, kaybın ve kazancın nedemek olduğunu çok iyi biliyorum.
Aman sevgili kardeşim burada klavye başında ahkam kesen arkadaşlara inanarak tüm varınızı yoğunuzu topraksız tarıma yatırmayın diyorum, bilerek, görerek, yaşayarak, satarak, sonuca gidin diyorum.

Bak Manisada ali adında bir adam 1 dönüme 35000 kök çilek ekmiş, 35000 kg ürün çıkartmış 3 tl ortalamadan satmış 105,000 tl hasılat elde etmiş, gibi mişli muşlu süslü kelimelere aldanmayın.
Yapın,görün diyorum, benide yanlış anlayan arkadaşlar olduysa bende herkesten özür dilerim.
Benim yaşam tarzım bu abi, mışla muşla bu işler olsaydı bu forumda formül yapmasını öğrenen arkadaşların şimdiye kadar köşe olması gerekirdi.
Aman genç arkadaşım dikkat et, unutma iyilerde var mutlaka bu forumda..
Kalın sağlıcakla....

Eski 07-01-2013, 10:56   #45
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Arkadaşlar biraz sevgi biraz hoşgörü. Bakın hemen karşılığında hoş güzel sözlerle dönüş oluyor.
Dilin kemiği yok dostlar...

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 21:10   #46
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
İş tatlıya bağlandığına göre , gelelim esas konuya . Mustafa kardeş . İşin teknik sözcüklerden arınmış olarak sade olarak adım adım yapılışını ve başkalarıyla mukayese etmeden ( aklından ve içinden mukayese etmeyi sakın ihmal etme kalite- maliyet -fayda yönünden mukayesi mutlaka yap.)

İşlevselliği ön plana alarak anlatmanı bekliyoruz.

Arkadaşlar benim seram var . Benim arazim var , v.b şeyler yazmışlar. Benim bir kedim bile yok .
polemik olsun diye değil gülümsemek için yazdım . Aman ha

SAGEN beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 23:01   #47
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
yalandünyaya katılıyorum. artık elle tutulur örnekler üzerinde konuşalım. ürün geliştirmelere katkıda bulunalım. başlangıcı paylaşıp sonucu paylaşmayı unutmayalım. sonuç kötü de olsa paylaşalım ki yaşadıklarımızı başka arkadaşlar yaşamasın.
haydi foruma...

SAGEN beğendi.
ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 09:02   #48
Ağaç Dostu

Sevgili ekizilaslan,

Seni ayakta alkışlıyorum, işte benim anlatmak istediğim konuları ne kadar güzel özetlemişsin, demekki bir kardeşimiz bir kardeşimizi anlamaya çalışmak için çabalarsa, bal gibide anlayabiliyormuş, seni gönülden kutluyorum.

Saygılarım sunarım...

ekizilaslan beğendi.
Eski 14-01-2013, 18:31   #49
Ağaçsever

Projenin gidişatı ile ilgili bir kaç fotograf paylaşmak istiyorum...

Cihaz daha geliştirme aşamasında olduğu için minik bir deney kartı oluşturdum kendime...Genel olarak bütün ölçüm işlemlerini (ec ve ph )
bu kart ile denemeler yapıp asıl proje için somut ilerlemeler kaydetmeye çalışıyorum...

Genel manada yazılım testi lcd konfirikasyonu vs. tüm işlemleri şuan için geliştirme aşamasındayım...sensörler ile ilgili ölçümlerin yapıldığı yazılımın geliştirmesi bittikten sonra asıl kontrol kartının tasarımıda yavaş yavaş şekillenmiş olacak...

Şuna kadar çalışmam dolayısı ile evde kaldığım vakitlerde deney kartının çizimlerini bitirip bu gün itibari ile ec ölçümünde net sonuçlar elde etmeye başladım...Resimlerden anlaşıldığı üzere ölçüm kısmında da ufak tefek sıkıntılar var..Ama onlarında çözümlemelerini bitirmek üzereyim.. 2.2 ec yi 2.1 ec ölçüyor...

Bunların dışında önümüzde ki günlerde ph sensörü de geldiğinde ph ölçme kısmınıda bitirp ufaktan ufaktan ürünü ayaklandıracağız...

fotografları eşimin telefonundan çetkiğim için çözünürlük biraz kötü...İlerleyen günlerde yine daha net fotolar paylaşacağım...

iyi çalışmalar..

Eklenen Resimler

yalandünya59 beğendi.
Eski 14-01-2013, 19:28   #50
Ağaç Dostu

Sevgili Mustafa,

Sana cihazla ilgili bazı sorular sormak istiyorum;

1- Cihaza istediğimiz EC değerini set edebilecekmiyiz. yani ben ekrana elle manuel olarak EC 2,2 girebilecekmiyim?

2- Bitki tanıma sistemi olacakmı? Mesela ben ekrandan çilek ekiyorsam çileğe göre EC'sini kendimi ayarlayacak ?

Burasını anlayamadım,
Birde cihazın hafızasında kaç çeşit bitki olacak, ekrandanmı seçeceğiz?

Hayırlı akşamlar...

Eski 14-01-2013, 19:43   #51
Ağaçsever

Merhabalar sevgili yalandünya59 hocam,

Evet cihaza manuel olarak elle istediğiniz ec değerini set edip gerektiğinde tekrar değiştirme imkanımız olacak..Bu durumun en büyük artısı digital ortam da set edilen değerleri (gsm back up sistemi ilave edilir ise) uzaktan erişim ile değiştirilebilir olması olacak...

Bunların dışında temiz pratik ve köylü mehmet amcanın kullanıbilecek bir yapıda olması (digital kol saatinden saat tarih ayarlamak gibi birşey) büyük kolaylık sağlayacak...Ayrıca gösterge panelinde ayarlanılan değer ölçülen değer kıyaslaması yapılabilinecek..

Bunların dışında bahsettiğiniz bitki tanıma ( ben bitki kodlama diyiyorum buna) her bitkinin istediği değerleri hafızaya gömerek kullanıcıya daha da pratik bir yapıda kullanım suna bilir...Fakat ben bunun yanında bu değerleride değiştirilebilir olması taraftarıyım...

* atıyorum defult olarak hafızaya çilek için 2.2ec girildi ama kullanıcı kendince denemeler yapmak istiyor ve bitkinin değişimlerini ec'ye bağlı olarak gözlemlemek istiyor...Buna olanak sağlamak için bu ayarların da değiştirilebilir olmasını gerektiğini düşünüyorum...Tabi bu konuda yenilikçi fikirlere açığım...

*Ve ayrıca ekstradan düşündüğüm her bitkinin gelişim dönemlerine göre verilecek ec miktarınıda bu tabloda kodlamak gibi bir düşünce var aklımda...

yani şöyleki..:

* atıyorum çilek fide döneminde 2.2 ec istiyorsa ve 1 ay sonra 2.4 ec istiyorsa bunlarında tablolarını oluşturup defult değerler olarak sunmayı düşünüyorum...tabi yine bu değerler değiştirilebilir olacak...

Bunların dışında bu bilgilere erişebilmek için ayrı bir menü altında toplayıp buraya erişimi kısıtlamak gibi bir düşüncem de var...tuş kombinasyonu ile basit bir şifreleme yapacağım bu menülere erişim için...sebebi ise olası kötü amaçlı erişimleri engellemek olacaktır...

en son haddede gsm backup kısmı ile erişimi de eklediğimizde uzakta iken dahi bütün değerlerin msj ile takibi yapılacak olup yine kritik durumlarda müdahale şansı da tanıyacağız kullanıcılara...

Eski 14-01-2013, 19:48   #52
Ağaçsever

Eklemeyi unutmuşum...Cihazın hafızasında defult olarak tüm bitkilerin istediği değerleri gömebiliriz...

Yeni ilavelerde yazılım güncellemesi desteğini ücretsiz sağlayacağım...

Eski 15-01-2013, 09:38   #53
Ağaç Dostu

Sevgili Mustafa,

Bitki büyüdükçe veya hava sıcaklıklarına göre farklı Ec değerlerinde besin isteyecektir,

Dolayısıyla 2 program yapabilirsin,

1- Bitkiye ilk hafta (örnek : çilek) 1,2 EC değerinde besin verilsin, ikinci hafta 1,4 veya 1 ay sonra 1,8 EC gibi mesela. Bunlarla ilgili sana teknik döküman bulabilirim.

Ancak bitkinin kaç haftalık olduğu önemli olduğu gibi hava sıcaklıkları, güneş ve bulutlu havalarda EC'yi farklı olmasını sağlayan unsurlardır, bunuda anti parantez belirteyim.

2- EC'yi bitkiyi gözlemleyerek arttırıp-eksiltme bu bana daha mantıklı geliyor, Nedenine ise sevgili TARTES 'besin eriyiklerinin hazırlanması' konusunda yeni cevap vermiş, incelemeni tavsiye ederim.
Bitkiler aslında micro işlemcili sanki, bir sıkıntı olduğu veya olmaya başladığı zaman sensörleri varmış gibi, yaprağındaki renk değişikliği, meyvedeki şekil bozukluğu, ve lezzetin kaçması gibi, unsurlarla bunu birşekilde belli ediyor, sevgili dostum...

Bitkilerinde insanlar gibi bağışıklık sistemi var mustafa, mesela sen grip oldun doktora gidiyorsun bol bol C vitamin almalısın diyor dimi, bitkidede bir sıkıntı olduğu zaman bitki benim meyvem olmuyor ben hastayım potasyumda eksiklik noksanlık ters giden bişeyler var diyor, veya çinko noksanlığının yaprakta verdiği alarm renk farklılığı gibi mesela.

Aslında sevgili mustafa kardeşim konu çok teknik bir konu, yani bitki yetiştirme, ****** sen teknik kısmını yapacaksın, arkadaşlar ise biryandan cihazı kullanırken biryandanda bitkiyi denetim altında tutarak sürekli kontrol etmeleri şarttır.

uzun lafın kısası mustafa sen ne yaparsan yap, insan faktörü olmadan denetim olmadan bu iş olmayacaktır.

Başarılar...

Eski 15-01-2013, 10:24   #54
Ağaçsever

Merhabalar..

Evet hocam piyasadaki bu tarz otomasyon sistemleri sadece işin ameleliğini üstleniyorlar fakat süpervizör olarak yine insana gerek duymaktalar...

Eski 18-02-2013, 00:34   #55
Ağaçsever

Merhabalar arkadaşlar..

Çalışmalarıma kaldığım yerden devam ediyorum fakat hafta sonları da iş yoğunluğundan mesai yaptığım için baya bir aksaklıklar oluyor.. Ama neyse şuan için gsm modül ile backup yapacağımız kartın modül tasarımını tamamlayabildim.Önümüzdeki günlerde serada kullanılabilecek düşük maliyetli "SMS" ve arama ile kontrol edilecek ve aynı zamanda giriş uçları vasıtası ile ve ekstradan rs485 üzerinden haberleşerek bizim kendi yaptığımız sistemlerde kullanacağız..

Yani uzun lafın kısası sms ile sulama başlatacak sera kapaklarını açacak sulama bittiğinde sizi uyaracak (sulama bitti vs. gibi) bunların dışında kritik durumlarda atıyorum rüzgar çok hızlı esiyorsa sera kapaklarımız açık ise veyahutta insani müdahalelerin olacağı kısımlardaki denetleyiciler sayesinde ( mesela besin deposundaki besinler bitti veya azaldı) bunları kullanıcıya rahatlık ile aktaracaktır...

havalar ısındıktan sonra zaten komple sistemi yalandünya hocamın seralarda çalışır vaziyete getireceğiz...Kapakları açıp kapatma düzenelerimiz vs. bir çok mekanik kısım tamamlandı.Hemde öyle bir sistem ki maliyet açısından olsun hem kullanılabilirlik açısından olsun baya pratik ve realde uygulanılabilir bir sistem...

Burdan da yalan dünya hocama bol bol selamlar saygılar...Boş durmuyoruz yani :P

Eklenen Resimler

smnvrl ve yalandünya59 beğendi.
Eski 19-02-2013, 09:09   #56
Ağaç Dostu

Sevgili Mustafa Kardeşim,

Mesajında bahsettiğin gibi herşeyden önce işimiz gelir, hepimizin zaten asli geçim kaynağını sağladığı meslekleri var.
Sakın işini aksatma ekmeğinin hep peşinde ol, fabrikada başlamışsın hayırlısı olsun.

Anladığım kadarıyla geceleride uyumayıp projeyle uğraşıyorsun, ****** uğraşmasına uğraş ancak kendi işini asla aksatma, rızık herşeyden önce gelir.
Biz buradaki üstadlar gibi emekli değiliz, emekli olsak gör bak neler olacak ama, kısmet bu kadar sevgili dostum, ağır ama emin adımlarla hedefe doğru devam.

GSM olayını bitirmişsin nerdeyse hadi bakalım, sana bu GSM ile ilgili bir soru soracaktım iyi oldu.

Biliyorsun benim kullandığım özel bir ücretli bir hava durumu programı var, rüzgarı,yağmuru, köy, köy bulunduğun yerin koordinatlarına göre 1 haftalık görebiliyorum, yani bugün saat 14'te TEkirdağ merkezde havanın nasıl olacağını biliyorum, vede bütün işlerimi bu programa göre düzenliyorum.

Mesela ben senin tasarladığın bu cihaza cep telefonu ile komut gönderip örnek sabah 9'da ofisten. öğleden sonra Saat :14'te fırtına gelecek kapakları kapat diyebilecekmiyim?

Diğer sorum ise görüntü olayına nezaman ve nasıl geçmeyi düşünüyorsun?

Yani seralardaki durumu anlık canlı izleme olanağımız olacakmı?

Kolaylıklar dilerim, hem sera otomasyon projende, hemde özel hayatındaki işlerinde başarılar dilerim.
Allaha emanet ol, kardeşim...

Eski 19-02-2013, 17:21   #57
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili Mustafa Kardeşim,

GSM olayını bitirmişsin nerdeyse hadi bakalım, sana bu GSM ile ilgili bir soru soracaktım iyi oldu.

Biliyorsun benim kullandığım özel bir ücretli bir hava durumu programı var, rüzgarı,yağmuru, köy, köy bulunduğun yerin koordinatlarına göre 1 haftalık görebiliyorum, yani bugün saat 14'te TEkirdağ merkezde havanın nasıl olacağını biliyorum, vede bütün işlerimi bu programa göre düzenliyorum.

Mesela ben senin tasarladığın bu cihaza cep telefonu ile komut gönderip örnek sabah 9'da ofisten. öğleden sonra Saat :14'te fırtına gelecek kapakları kapat diyebilecekmiyim?

Diğer sorum ise görüntü olayına nezaman ve nasıl geçmeyi düşünüyorsun?

Yani seralardaki durumu anlık canlı izleme olanağımız olacakmı?

Kolaylıklar dilerim, hem sera otomasyon projende, hemde özel hayatındaki işlerinde başarılar dilerim.
Allaha emanet ol, kardeşim...

ilk olarak gsm modül ile ilgili olan kısımda :

* modül üzerinden yaptırmayı planladığım şeyleri aslında şöyle ifade etmek lasım.Mesela bir makine düşün ona tarif edilen işi ayarlanan periyotlarda yerine getiriyor.Fakat olası bir durumda bu tarz makinelerde manuel tusu vardır.Bizim gsm modül de bu işlemi görecek.Yani seninde dediğin gibi atıyorum bu gün fırtına var kesinlikle kapakları açma vs. gibi..

Birde kritik değerleri ve durumları değerlendirip kullanıcıya belirli periyotlarda bilgi vermek olacak...

Bunların dışında atıyorum sulama başlat dedik sulama başlayıp başlamadığını veyahutta suların akmadığını düşünün bunları algılayıp kullanıcıya verdiği komuttan sonra geri bildirim verecektir..

Herşeyden önemliside belirli kodlamalar dahilinde Nasıl ki biz cihaza atıyorum ısı ile ilgili alt ve üst değerleri giriyorsak bunları cihazın başında olmadan da yapabiliriz gibime geliyor....

Atıyorum tatile gittiniz bitkilerin ec miktarını değiştirmek istiyorsunuz.Veyahutta sulama sürelerini değiştirmek istiyorsunuz..Msj kısmına belirli kodlar yazarak ve değerler girerek ayarlama işlerini yapabiliriz...

Yani diyeceğim o ki bu gsm modül ile rahata alışıp seraların karşısına geçip geçip msj atacaz abi

* kamera olayı internetin olduğu yerlerde sıkıntı yokda olmadığı yerlerde 3g teknolojisinin peşine takılacağız bakalım bizi hangi diyarlara götürecek

casper1 ve Bal Kaktüs beğendi.
Eski 19-02-2013, 23:36   #58
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Mustafa bey sizi tebrik ederim .GSM modülü fikri hele birde kameralı olursa süper,

Mustafa_cmbz beğendi.
casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 12:29   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2013
merhabalar

herkese merhabalar bende topraksız tarımla ilgileniyorum asıl işimin bununla bir alakası yok ama tarımla uğraşmak hobi benim için. forumu takip etmeye başladım ve yazılanları okudum. su anda sistemin ne aşamada olduğunu merak ediyorum. saygılar.

jajaozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 21:37   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2014
İki üç aydır sürekli olarak topraksız tarımla ilgili sitedeki çoğu yazıları/projeleri ilgiyle inceledim. Ve de incelemeye, bilgi edinmeye devam ediyorum... Buradaki projeleri gördükçe gerçekten insanın bir kıyıdan başlayası geliyor. Sn. Mustafa_cmbz'ın çalışması gerçekten takdire şayan lakin sonuç kısmını çok merak ettiğim için yazmak geldi içimden Umarım bir sıkıntı yoktur da bitmiş ve de uygulanmış halini görmek nasip olur... Tekrardan kolay gelsin, herkese başarılar..Saygılarımla

s.akbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024