agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2012, 23:45   #751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cegabo Mesajı Göster
.. balkonumdaki sebzelere uygulamak istiyorum. 1lt'ye 10cc vereceğim ben de. sanırım en iyisi hümas.
Çok...

1lt suya dolu dolu bir çay kaşığı koyun _ galiba 2 cc dir_ her zaman saksılarınızda kullanın. Bir temiz su bir bu oranlarda _ bir boş bir dolu_ hümik asit kullanımı daha iyidir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 07:59   #752
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Evet sevgili Safranlı;

toprağınızda eksik olan potasyum için hümik asit kullanmanız boşunamış. Ve hatta leonardit...

Hümik asit ve leonardit gübre değil toprak düzenleyicidir.
acizane bu topraklara gönül verdik
bu sevdaya kapıldık(aslında doguştan sevda vardı)günlerimiz
çok bılınmeyenlı denklemlerı çözmekle geçiyor
bazen daldan dal geçiyorum
kompos
leo-
klıno-
enzim-
em-
liste uzun
bir şeyler yapıp duruyoruz.....
bazende annemın hayvan gübresınden ıyı bir sey yok deyişi aklıma geliyor
dedikya bu sevda artarak devam ediyor..
masamda ilk önce bu site açılıyor
odamda minik enzim şişesi duruyor
sagındada organık kitaplarım var
bu leo kardeşimi daha önce kullandım
yine kullanıcam
ancak yazdıgınız gıbı potasyum açıısndan etkısı olmayacak
demekkki azot agırlıklı yaptıgım balık enzımınden sonra potas ağırlıklı enzimler yapmam gerekecek.....
eeee desenize bu aşk bize daha neler neler yaptırakcak diye......
saygılar hocam......

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 20:58   #753
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Leonardit; Amerikalı bilim adamı Dr. Leonard tarafından bulunan bir yeraltı madenidir.
Leonardit maden ocaklarından çıkarılmaktadır. Aynen linyit yatakları gibi maden yataklarından çıkarılan Leonardit, potasyum hidroksit ile reaktörlerde kimyasal işleme sokularak ham sıvı humik asit elde edilir. Homojenizasyon ve filitrasyon işlemlerinden geçirilen sıvı humik asit şişelenip satılır.
...Linyit, torf, gidya veya humus olmayan bir başka madde de Leonardit ismi ile piyasada tanıtılmakta ve pazarlanmaktadır. “Bir Başka Madde” diyoruz çünkü bu maddenin henüz tanımlanmış bir adı bulunmamaktadır. İçerisinde %5-10 oranında hümik asit bulunan düşük kaliteli linyit kömürleri bir veya birkaç defa KOH oranı çok yüksek olan çözeltilerde eritilip suyu buharlaştırılarak bir çeşit K-Humat elde edilmektedir. Düşük kaliteli linyitlerden kimyasal işlemlerle elde edilen ve pH'ı 9 ile 13,5 arasında değişen bu K-Humat benzeri madde daha sonra Doğal Leonardit Madeni olarak pazarlanmaktadır. Her şeyden önce, çok iyi bilindiği gibi, gerçek Leonardit madeni HÜMİK ASİT 'in hammadesidir, yani asitik bir maddedir ve pH'ı hiç bir koşulda 7'dan büyük olamaz .

Leonardit doğal bir madendir. Doğal Madenler kimyasal işlemlerle elde edilmez veya kimyasal işlemlerle elde edilen hiç bir madde Doğal Maden olamaz. Düşük kaliteli linyitlerden kimyasal yolla elde edilen bu K-Humat benzeri isimsiz maddenin bir yerlerde önemi, ekonomik bir değeri olabilir. Ancak, bu madde kesinlikle Leonardit değildir ve Leonardit adı ile tanıtılıp pazarlanması yanlıştır.

LEONARD0T NE DE0LD0R - S0AMAD MADENC0L0K

Hakikaten, piyasada leonardit diye satılan ürünlerin yüzde kaçı gerçek leonardit madenidir..kafam bayağı bir karışıyor bunları okudukça..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 21:03   #754
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
internet üzerinden hümas satın alabileceğim yer var mı acaba?

cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 22:30   #755
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
bENDE KULLANDIĞIM hÜMAS I BURADAN ALDIM. gEÇEN SENE 20 LT Sİ KARGO DAHİL 50 LİRAYA GELMİŞTİ
TK Humas' a Hogeldiniz. Hmik asit ve Fulvik asit, Organik gbre, Leonardit fiyatlar

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 22:19   #756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Hümik Asit Kullanımı

Değerli Arkadaşlar ben forma yeni üyeyim, bir soru sormak istiyorum;

Sivas'ta Arpa tarlalarım var. Dekara 16 kg DAP'ı tohumla birlikte attım. Nisan ayı gibi normalde dekara 16 kg'da 33 nitrat atarız. Bu sene Nisanda humik asit atmayı düşünüyorum, hümik asiti ne kadar atmalıyım ve hümik asit attıktan sonra 33 nitrat gübresini ne kadar azaltmalıyım. Cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla

celali58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 00:55   #757
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celali58 Mesajı Göster
Değerli Arkadaşlar ben forma yeni üyeyim, bir soru sormak istiyorum;

Sivas'ta Arpa tarlalarım var. Dekara 16 kg DAP'ı tohumla birlikte attım. Nisan ayı gibi normalde dekara 16 kg'da 33 nitrat atarız. Bu sene Nisanda humik asit atmayı düşünüyorum, hümik asiti ne kadar atmalıyım ve hümik asit attıktan sonra 33 nitrat gübresini ne kadar azaltmalıyım. Cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla
Sayın celali58..Öncelikle foruma hoşgeldiniz..

Aşağıdaki Yüksek Lisans tezizinin özellikle 44. sayfasından sonra okumanızı öneririm:

İki farklı linyit kömüründen elde edilen katı humik asidin bazı toprak özellikleri ve arpa (Hordeum vulgare L.)tarafından fosforun alımı üzerindeki etkisi [The Effects of solid humic acid extracted from two different lignite on some soil properties a

Bizim Çanakkale yöresinde Sivas'a pek benzemez ama, arpa genelde şöyle ekilir..
Çanakkale'de genelde arpa için pek alt gübre (DAP,triple,20.20 gibi) verilmez..
Üstten şubat sonuna doğru 20-25 kilo ÜRE verilir..
Eğer yağışlar uygun olursa nisanda falan, dekara 10 kilo kadar da 33'lük nitrat verilir..ama..33'lük nitrat yağmur öncesine denk getirilmelidir..eğer 33 nitratı attıktan sonra iyi bir yağmur yağmazsa bu gübrenin arpayı sarartması söz konusu olabilir.bu nedenle 33 nitrat mutlaka iyi bir yağmur öncesine denk getirilmelidir..

Atacağınız humik asit için nisan ayı bence biraz geç..bizde genelde subat sonlarında ot ilacı ile karıştırılarak atılır..

Atacağınız humik asitin kullanacağınız 33 nitrat gübreyi azaltmanıza sebep olacağını pek sanmıyorum..
Çünkü 15 kilo 33 nitrat vermeniz zaten şarttır..çünkü ara gübreleme yapmıyorsunuz bizdeki gibi..
Atacağınız sıvı humik asit toprakta çeşitli nedenlerle bağlanmış, kullanılamıyan temel ve mikro besinlerin biraz daha fazla alımını arttırır sadece..

Aslında bir toprak analizi yaptırıp, ona göre bir kompoze, mikro besinli yaprak gübresini 15 gün arayla iki kez atsaydınız, o zaman belki 10 kilo kadar 33 nitrat atarak gübre işini bitirirdiniz.Ama yine de burada klavye başından, toprak yapınızı bilmeden şu kadar 33'lük nitrat atın demem yanlış olur..

Eski 20-02-2012, 12:07   #758
Yeni Üye

Hocam sizin oraların yani Çanakkale'nin Şubat ayı, bizim buranın Nisan ayına denk gelir zaten. Mesela şu anda Şubat ayındayız burada her yer karla kaplı -20 derece soğuk var. Zaten Nisan ayından önce kar sularından oluşan aşırı çamurdan dolayı tarlalara traktörle giremeyiz biz. Verdiğiniz bilgiler için çok *** ederim. Saygılarımla.

Eski 20-02-2012, 13:53   #759
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın celali58..

Hakikaten Sivas'ın şu an yoğun karla örtülü olduğu aklıma hiç gelmedi..
Haklısınız..Bizim şubatımız sizin nisanınız..

Ama..humik asit ile bor, çinko gibi iz elementlerinde bulunduğu bir yaprak gübresini de karıştırıp 15 gün arayla 2 defa atmanız, toprak tahlili yapmadan bile çok yararlı olacaktır.
En azından bu yıl küçük bir tarlada deneyin derim.Selamlar..

Eski 20-02-2012, 15:45   #760
Yeni Üye

Sevgili Ağaç Dostu arkadaşım bir konuda daha yardımınızaihtiyacım var sanırım.

Humik asitler kaynağı itibariyle 2 çeşit sanırım. 1- Leonardit'ten yapılan humik asit 2- Bitkisel Humik asit. Hatta bitkisel humik asitleri incelediğimde Leonardit humik asitlere göre humik asit ve organik madde oranı daha fazla görünüyor. Hangisini tercih etmeliyim sizce. Saygılarımla.

Eski 20-02-2012, 16:18   #761
Yeni Üye

İlginiz için ayrıca çok teşekkür ederim.

Eski 20-02-2012, 18:57   #762
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

TKİ HÜMAS SIVI HÜMİK ASİT'İN GARANTİ EDİLEN İÇERİĞİ:

TOPLAM ORGANİK MADDE:% 5
TOPLAM (HÜMİK+FÜLVİK):% 12 (18-24)
SUDA ÇÖZÜNÜR POTASYUM OKSİT:% 2
pH(11-13) (8,5-11)

TKI HÜMAS
....

Bitkisel menşeyli humik asit içeriği:
Toplam Organik Madde %56
Hümik + Fulvik Asit %26
pH 2 - 4

Orgamax H - Bitkisel Hmik Asit - organik potasyum Hmik bitkisel toprak dzenleyici

Bu tabloya göre ben şahsen, gerek organik madde gerek humik asit oranı daha yüksek olduğu için ve merdivenaltı üretim olmayan, güvenilir bir firma ise bitkisel menşeyli olanını tercih ederdim sayın celali58..

çatal koz beğendi.
Eski 20-02-2012, 21:37   #763
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Müsaade ederseniz sizlere özrünüze sığınarak sayın arkadaşlar demek istiyorum. Ben leonardit ile altı yıldır beraber yaşıyorum. 2011 yılı kasım ayında 8 bin dönüm araziye hükmeden biri beni aradı ve leonardit istedi. Bende kendisine yanında konsantre hümik asit ile birlikte gönderdim.
Onbir yıllık bir sera olduğunu ve her seferinde onbeşer tondan iki sefer ürün aldıklarını anlattı. En son ekimde ürün telef olmuş çünkü hiç bir ürün alamamışlar. Kasım 2011 de salatalık ekmişler ve aralık ayında ürünü uyutmayı planlamışlar. 22 kasım tarihinde bizim leonarditi uygulamışlar. Şimdi sizlerle neticeyi ve bana veridikleri cevabı paylaşıyorum.
(Topraktaki organik maddenin önemini vurgulama açısından, organik madde miktarı % 1 in altında olan sera toprağında 16.11.2011 dikim tarihli hıyar fidelerine 22.11.2011 tarihinde Sn. behramkale'nin demo günderdiği worl humus (leonardit,humik+fulvik asit %69)ve konsantre humik asit uygulamalarının sonuçlarını paylaşmak isterim.Şu ana kadar alınan sonuç mükemmel.)
16.11.2011 dikim tarihli hıyar fidelerine 22.11.2011 tarihinde Sn. behramkale'nin demo günderdiği worl humus (leonardit,humik+fulvik asit i)ve konsantre humik asit uygulamalarının sonuçları paylaşmaya devam edelim.

Uygulama yapılan alan 2 dekar (2000 metre kare)
Uygulama yapılan serada geriye dönük 12 yıdır üretim yapılmakta.(erken baharlık ve geç güzlük olmak üzere yılda çift dikim) Bu yıl için tek dikim.
Uretim şekli konvansiyonel.
Üretim yapılan toprağın bazı özellikleri: Killi tın,Ph 7,8 ,Organik madde 1.3
Bu yılki olumsuz hava koşullarına rağmen şu ana kadar alınan ürün 5 ton.(Haziran 2012 başına kadar tahmini tonaj,20 ton/dekar)

Eklenen Resimler

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 23:53   #764
Yeni Üye

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Eski 22-02-2012, 17:39   #765
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
TKİ HÜMAS SIVI HÜMİK ASİT'İN GARANTİ EDİLEN İÇERİĞİ:

TOPLAM ORGANİK MADDE:% 5
TOPLAM (HÜMİK+FÜLVİK):% 12 (18-24)
SUDA ÇÖZÜNÜR POTASYUM OKSİT:% 2
pH(11-13) (8,5-11)

TKI HÜMAS
....

Bitkisel menşeyli humik asit içeriği:
Toplam Organik Madde %56
Hümik + Fulvik Asit %26
pH 2 - 4

Orgamax H - Bitkisel Hmik Asit - organik potasyum Hmik bitkisel toprak dzenleyici

Bu tabloya göre ben şahsen, gerek organik madde gerek humik asit oranı daha yüksek olduğu için ve merdivenaltı üretim olmayan, güvenilir bir firma ise bitkisel menşeyli olanını tercih ederdim sayın celali58..
sayın pria ben çifciyim birıyldan berli hümik asit yapma çalışmasıyla uğraşıyorum %60 organik madde leonardit %50 hümik ve fulvikasit içeriyor kendim yapımım 13 litre su 1200 gram potasyum hitroksit 5 kilogram da leonardit ekledim 3 saat kadar ısıtıcı karıştırıcı kazanda 80 derecede hazırladım leonardit tin %97si çözüldü diyer%3 kumgimi maddeler süzülerek atıldı aldığım bilgiye göre % 15 hümik asit olması gerekti ben 1kilo hümik asitin içine300 gram kadar şilempe ekledim analize gönderdimyapılan sonuçlar %5 hümik asit organikmadde %4 civarında çıkmış şilempe hümik ve fulvik asidi bağlamış diyorlarikisi birbirine tersmi acaba leonardit afşin madenlerinden çıkarılıyor kaliteli sanırım çünkü çözünürlüğü çok kolay oluyor yardımınızı bekliyorum ******

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 18:41   #766
Ağaç Dostu

Benim elimde bulunan konsantre hümik asitin kısaca özellikleri ve kullanım miktarlarını veriyorum.

Kimyasal İçeriği:

Hümik Asit P K Na S Mg
%30’dan fazla 0.4 4 3 1 0.3

Fe Cu Mn B Zn Mo
0.0001 0.001 0.003 0.004 0.0001 0.0001

Co Si
0.0001 3

Kullanım şekli :

Sebze için
100 litre suya 300 gram

Çalılar ve meyve ağaçları için
100 litre suya 400 gram

Adana'da salatalık serasında leonardit ile birlikte denendi. Uygulamayı yapan kişi son derece memnun. Saygılarımla,

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2012, 21:13   #767
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebrail- Mesajı Göster
sayın pria ben çifciyim birıyldan berli hümik asit yapma çalışmasıyla uğraşıyorum %60 organik madde leonardit %50 hümik ve fulvikasit içeriyor kendim yapımım 13 litre su 1200 gram potasyum hitroksit 5 kilogram da leonardit ekledim 3 saat kadar ısıtıcı karıştırıcı kazanda 80 derecede hazırladım leonardit tin %97si çözüldü diyer%3 kumgimi maddeler süzülerek atıldı aldığım bilgiye göre % 15 hümik asit olması gerekti ben 1kilo hümik asitin içine300 gram kadar şilempe ekledim analize gönderdimyapılan sonuçlar %5 hümik asit organikmadde %4 civarında çıkmış şilempe hümik ve fulvik asidi bağlamış diyorlarikisi birbirine tersmi acaba leonardit afşin madenlerinden çıkarılıyor kaliteli sanırım çünkü çözünürlüğü çok kolay oluyor yardımınızı bekliyorum
cebrail kardeşim..maalesef bu leonarditten humik asit yapımı ile ilgili hiçbir bilgim yok..
Sizi yanıltmak istemem..
Köyde olduğum için birkaç günden beri internete girme imkanım olmadığı için cevap veremedim..
Ben zeytinlerime topraktan humik asit vereceğim bugünlerde..
Piyasada birçok marka var..kafam karıştı..yerli firmalara pek güvenim olmadığı için güvenebildiğim firmalardan biri olan DoktorTarsa'nın Docto-Humate'ını (toz) aldım..

Organik Gübreler | DRT TARIM

Eski 24-02-2012, 00:42   #768
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Selam;
yaklaşık 40-50 m2 lik bir sebze bahçesi yapmayı düşünüyorum. Toprak ağır, biraz killi sayılır, şimdiye kadar bir şey yetiştirilmedi. Ağaçlar.net sağolsun tohumlarımı tamamladım. Toprağın verimini arttırmayı düşünüyorum. TKİ hümastan hümik asit aldım. Bu hafta sonu toprağı işlemeye başlayacağım. Sayfa 6-dan 17ye kadar okudum, biraz neti karıştırdım. Belki soracaklarım cevabı daha önce verilmiştir ama ben rastlayamadım. Anlayabildiğim kadarı ile Leonartid veya işlenmiş hali ile hümik asit tek başına verimi arttırmıyor. Bir katalizor olarak topraktaki mevcut mineralleri veya dışarıdan verilen gübreyi, bitkinin daha kolay hazmedebileceği özümseyeceği forma getiriyor. Yani toprakta parçalayacağı azot-fosfor potasyum bileşikleri yoksa kendisi bir işe yaramıyor (mu). İkinci olarak dozun ayarlanamaması durumunda, aşırı kullanımda ne gibi sorunlar oluşur. yani verim düşmesinin dışında sebzelerde civa - kurşun birikimine benzer zehirleyici bir sonuç olurmu.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 20:20   #769
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sıvı humik asit yapmak cok kolay bir işlem. Kısaca bunun nasıl yapıldığını anlatayım. Gerekli Malzemeler:

1- 3 Lt su
2- 1 Kg Leonardit
3- 200 gr Potasyum Hidroksit

Bu malzemeleri büyük ve biraz dayanıklı bir plastik kabın içerisinde, suya önce potasyum hidroksit, sonra leonarditi yavaş yavaş dökerek kalın bir tahta parçası ile karıştırınız.

Bu tepkime ekzotermik (dışarıya ısı veren) bir tepkime olduğu için su fokurdamaya başlayacak ve suyun sıcaklığı bu sırada 50 °C'nin üstüne çıkacaktır. Bu yüzden dikkatli olunuz. Yüzünüze ve gözünüze sıçratmayınız.

Bir süre sonra tepkime yavaşlayacak ve ısı biraz düşecektir.

Bu aşamadan sonra külotlu bir kadın çorabı bularak bu sıvıyı süzünüz. Çorapta kalan tortuyu çorabın ağzını sıkıca bağlayarak çamaşır makinesine atınız ve kalan suyu makineye doldurunuz.

Daha sonra makineyi 80 °C'ye ayarlayarak çalıştırınız.

Çalıştırma sırasında makine dışarıdan su almamalıdır. Bu karıştırma işlemi en az 3-4 saat sürmelidir. Bu yüzden makinede programı bir kaç kez başlatmanız gerekebilir.

4 saat sonrasında çamaşır makinesini boşaltma konumuna alarak boşaltma borusundan sıvıyı bir kovaya alınız. Daha sonra bu sıvıyı süzerek alınız. Elde ettiğiniz humik asitin pH derecesi büyük olasılıkla 8 üzerinde olacaktır.

Not1: Karıştırma işlemi eski merdaneli makinelerde yapılırsa daha iyi olur. Ya da bir yayık bulup elle yapabilirsiniz. Belki içinizde makine mühendisi olanlar daha iyi bir karıştırıcı bulabilir.

Not2: Karışıma yarım kg kadar melas veya pamuk küspeside katabilirsiniz.
acemi çaylaksizin bu konu üzerinde yani hümik asit yapımı için biryıldan berli araştırmalar denemeler yapıyorum denemelerimden leonardit kalitesi çok önemlien az organik madde %60 ve %70 olmalı %50linin altındaki leonardit hümik asit kullanımda kullanılmalıdıren ideal %70 olmalıdır çokdeneyimlerimden leonardit organik miktarı düşük çıkıyor %30 gimi k mraş elbistan leonardit madeninden maraş bölge bayisinden biomix adlı leonardit kullandım organik madde %78 hümik fulvik asit %60 leonardit çakışmalarım şöyle anlatım 13 litre su 5 kilogram leonardit 1300 kilogram potasyum hitroksit yayık içerisine ısıtıcı montaedtim 80 derece ayardan 3-4 saat karıştırdım kullandığım leonardit %98 si çrahad çözüldü hümik asit oranı için tahlile gönderdim sonuçları bekliyorum çıkınca paylaşacağım

Eski 03-03-2012, 21:49   #770
Ağaç Dostu

Alıntı:
acemi çaylaksizin bu konu üzerinde yani hümik asit yapımı için biryıldan berli araştırmalar denemeler yapıyorum denemelerimden leonardit kalitesi çok önemlien az organik madde %60 ve %70 olmalı %50linin altındaki leonardit hümik asit kullanımda kullanılmalıdıren ideal %70 olmalıdır çokdeneyimlerimden leonardit organik miktarı düşük çıkıyor %30 gimi k mraş elbistan leonardit madeninden maraş bölge bayisinden biomix adlı leonardit kullandım organik madde %78 hümik fulvik asit %60 leonardit çakışmalarım şöyle anlatım 13 litre su 5 kilogram leonardit 1300 kilogram potasyum hitroksit yayık içerisine ısıtıcı montaedtim 80 derece ayardan 3-4 saat karıştırdım kullandığım leonardit %98 si çrahad çözüldü hümik asit oranı için tahlile gönderdim sonuçları bekliyorum çıkınca paylaşacağım
Güzel çalışma Sn. cebrail bey,

sonuçlarını merakla bekleyeceğim. Sistemi kendiniz kurmuşsanız eğer _görsel olarak da_ anlatırsanız çok seviniriz.

Siz aslında Hümas elde ediyorsunuz, kaynağı leonardit olduğu için. Hümik asit çok şeyden elde edilir.

Kolay gelsin.

Eski 05-03-2012, 19:13   #771
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Kolay gelsin Cebrail bey ve Sn acemi_caylak,
Acaba bir maliyet analizi yaptınızmı. Kaça mal oluyor. Hümasın 5 litresi 26 TL sanırım. Değecek kadar büyük bir tasarruf sağlayabildinizmi.
Merhaba Halil bey,
İlgimi çeken konularda, helede bu yaşıma kadar duymadığım bir şeyler olunca biraz daha araştırma gereği duyuyorum. Hümik asitte 2-3 ay öncesine kadar haberdar olmadığım birşey. Dediğiniz gibi Hümik asit, Leonartid'ten, linyitten ve sanırım melas gibi üretim artıklarından üretilebiliyor. Konuyu araştırırken rastladığım bir tez çalışmasında farklı kaynaklardan sağlanan hümik asitlerin verimliliğe katkıları karşılaştırıldığında leonartid kaynaklı olanların linyit kaynaklılara oranla %25 -30 kadar daha fazla verim sağladığı saptanmış. Nedeni konusunda bilgi yoktu. Aynı formülle yazılsada etkinlik oranlarının farklı olması çok ilginç gelmişti.
Sağlıcakla kalın.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 22:33   #772
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör Mesajı Göster
Acaba bir maliyet analizi yaptınızmı. Kaça mal oluyor. Hümasın 5 litresi 26 TL sanırım. Değecek kadar büyük bir tasarruf sağlayabildinizmi..
Sn. amatör_ meralı,

Sanırım çamaşır makinasından ya da böyle bir sistemle elde edilirse, tabii leonardit kullanılsa ekonomik olabilir. Ama deneyen yok daha...

Cebrail bey kendi kurduğu bir sistemle denedi, sonuçlarını bekliyor. Tasarruflu mu ona soracağız.

Leonarditten Hümas elde ediliyor ve ph ı 9 ile 13 aralığında olmak zorundaymış Diğerlerinden Hümik Asit elde ediliyor ve ph ı 9 dan aşağıda oluyor. Ama etkisi ne kadar farklı bilmiyorum.

Eski 06-03-2012, 09:04   #773
Ağaç Dostu

Bu resimlerden birincisi 19 Kasım 2010 tarihinde ikincisi 25 Eylül 2011 tarihinde çekilmiş. Resimlerde tarihler gözüküyor. Ben buraya kaliteli leonardit ile doğal NPK lı büyükbaş sıvı hayvan gübresi verdim. Zeytin ağaçında 10 aylık bir sürede (Aslında ben ürünleri 2011 ilkbaharında verdim.) böyle bir gelişmede benim verdiğim ürünlerin katkısı çok güzel gözüküyor. Saygılarımla,

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2012, 20:26   #774
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör Mesajı Göster
Acaba bir maliyet analizi yaptınızmı. Kaça mal oluyor. Hümasın 5 litresi 26 TL sanırım. Değecek kadar büyük bir tasarruf sağlayabildinizmi.
Merhaba Halil bey,
İlgimi çeken konularda, helede bu yaşıma kadar duymadığım bir şeyler olunca biraz daha araştırma gereği duyuyorum. Hümik asitte 2-3 ay öncesine kadar haberdar olmadığım birşey. Dediğiniz gibi Hümik asit, Leonartid'ten, linyitten ve sanırım melas gibi üretim artıklarından üretilebiliyor. Konuyu araştırırken rastladığım bir tez çalışmasında farklı kaynaklardan sağlanan hümik asitlerin verimliliğe katkıları karşılaştırıldığında leonartid kaynaklı olanların linyit kaynaklılara oranla %25 -30 kadar daha fazla verim sağladığı saptanmış. Nedeni konusunda bilgi yoktu. Aynı formülle yazılsada etkinlik oranlarının farklı olması çok ilginç gelmişti.
Sağlıcakla kalın.
potasyum hitroksit kilosu 3tl leonardit 25 kilo 15 tl 7 litre yapım için 1200kgram potasyum hitroksit 3.600 tl 3.700 kgram leonardit 2.200 tl toblam maliyeti 7 litre hümik asit 5.800 tl

Eski 06-03-2012, 20:35   #775
Ağaçsever

leonardit hakkında kısa bilgi verim hümik asit üretimi için her leonardit uygun deyil çalışma sonucumda bunları öğrendim en az %70 lik org madde olacak % 50 nin altında leonardit uygun deyil hümik asitiçin çözümü bile zor oluyor hümik asit yapımı sırasında mutlaka filtresyon işlemi yapılmalı deyerler düşük çıkıyor filtresyon yapılmazsa sonuca varıl ması zor oluyor aslında yapım fazla emek istemiyor önemli olan dedigim gimi leonardit kaliteli olmalı organik madde nekadar yüksek olursa okadar yüksek çıkar % 15 hümik asiti buyapımımda ulaşırsam bunun üzerinde toz humat elde etmeye çelışacagım

Eski 06-03-2012, 21:30   #776
Ağaç Dostu

Sayın hk50 çok haklısınız. Komyon bazındaki teslimatlarda hiç bir sıkıntı yok. Ama kargoda 25 kilo ürüne 40-45 tl para talep edilince ister istemez sıkıntı oluyor. Buda bizden kaynaklanmıyor. Saygılarımla,

Eski 12-03-2012, 21:20   #777
Ağaçsever

leonardit % 58 hümik asit 3.750 kgram.... potasyum hitroksit 1.200 kgram... su 7 kgram... 4saat kadar karıştırılmalıdır karışım soğuk puroses kullanılan makina yayık makinası bunun içerisine ısıtıcıda atabilirsiniz resisanslı olmalı ve makinanın sağ veya sol tarafa monta etmelisiniz pervaneye gelmeyecek şekilde resisanssı pirinç kaynakçılarına monta edtirin soğuk puroses yaparsanız resisanssada gerk kalmaz yukarda yazdığım miktarları geçmediğiniz sürece ısı ihtiyacı duymaz bu çalışma sonucumdan tahlil sonuçları % 17 hümik asit çıkıyor unutmayalım leonardit organik madde hümik asit nekadar yüksek olursa kalite okadar yüksek çıkar enaz %60lık olmalı leonardit

Eski 12-03-2012, 21:35   #778
Ağaç Dostu

Alıntı:
leonardit % 58 hümik asit 3.750 kgram.... potasyum hitroksit 1.200 kgram... su 7 kgram... 4saat kadar karıştırılmalıdır karışım soğuk puroses kullanılan makina yayık makinası bunun içerisine ısıtıcıda atabilirsiniz resisanslı olmalı ve makinanın sağ veya sol tarafa monta etmelisiniz pervaneye gelmeyecek şekilde resisanssı pirinç kaynakçılarına monta edtirin soğuk puroses yaparsanız resisanssada gerk kalmaz yukarda yazdığım miktarları geçmediğiniz sürece ısı ihtiyacı duymaz bu çalışma sonucumdan tahlil sonuçları % 17 hümik asit çıkıyor unutmayalım leonardit organik madde hümik asit nekadar yüksek olursa kalite okadar yüksek çıkar enaz %60lık olmalı leonardit

Güzel çalışma çıkarmışsınız gibi görünüyor Sn cebrail, %17 hümik asit iyi peki

pH oranı belli mi?

Eski 12-03-2012, 21:40   #779
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sebze bahçesi için ahır gübresini toprakla karıştırdım. Şimdi elimde bir miktar hümik asit var. Sulandırıp toprağa şimdi vermek mi uygun yoksa sebzeleri diktikten sonra mı vermeliyim? Bir de her iki şekilde de yapılabilir mi?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 21:41   #780
Ağaçsever

ph 8civarı hümik asit %17

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024