agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2012, 12:46   #1411
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
peki Adnan bey bn şuan antalyadayım annemin bbana verdiği bilgilere göre toprağı biraz eşelemiş küçük bir filiz varmış tekrar tooprakla örtmüş diğer soğanlarda filizlenmemiş çürümüş olmaz değilmi. peki ben onları kökleyip tekrar diksem bir sorun olur mu ??
Karaburun nergisi gibi soğanlar erkenci olduğu için erken, eylül gibi ekilir..Onlar, genel ısının biraz düşmesiyle hemen hareketlenir, filizlenmeye, köklenmeye başlarlar..
Oysa benden satın aldığınız nergisler gibi mart civarında açan nergisler ise daha düşük ısılarda köklenip filizlenmeye başlarlar..İzmir'de genel sıcaklık ortalamasının 15-20 dereceler arasında olduğunu sanıyorum..Bu yüzden benden aldığınız nergislerin uyku dönemi hala devam ediyor ve hafif köklenme belirtileriyle ısının daha düşmesini bekliyorlardır..
Bu nedenle, köklenmeyi ve filizlenmeyi bir an önce sağlarım düşüncesiyle, sık sık sulama yapmayın, sabırsız olmayın..Toprağın hafif nemli olması yeterlidir..Yoksa, sık sık suladığınız, toprağı çamurlaştırdığınız takdirde, soğanların hastalanma, çürüme riski vardır..

''ben onları kökleyip tekrar diksem bir sorun olur mu '' sorunuza cevabım şu..
Bunu yapabilirsiniz,soğanları köklerini zedelemeden toprağıyla birlikte alıp başka bir yere aktarabilirsiniz, ama ne kadar becerikli olursanız olun soğanlar ve kökleri bundan mutlaka azda olsa olumsuz etkilenir..

wellness, mrduran ve polemos beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 22:36   #1412
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Karaburun nergisi gibi soğanlar erkenci olduğu için erken, eylül gibi ekilir..Onlar, genel ısının biraz düşmesiyle hemen hareketlenir, filizlenmeye, köklenmeye başlarlar..
Oysa benden satın aldığınız nergisler gibi mart civarında açan nergisler ise daha düşük ısılarda köklenip filizlenmeye başlarlar..İzmir'de genel sıcaklık ortalamasının 15-20 dereceler arasında olduğunu sanıyorum..Bu yüzden benden aldığınız nergislerin uyku dönemi hala devam ediyor ve hafif köklenme belirtileriyle ısının daha düşmesini bekliyorlardır..
Bu nedenle, köklenmeyi ve filizlenmeyi bir an önce sağlarım düşüncesiyle, sık sık sulama yapmayın, sabırsız olmayın..Toprağın hafif nemli olması yeterlidir..Yoksa, sık sık suladığınız, toprağı çamurlaştırdığınız takdirde, soğanların hastalanma, çürüme riski vardır..

''ben onları kökleyip tekrar diksem bir sorun olur mu '' sorunuza cevabım şu..
Bunu yapabilirsiniz,soğanları köklerini zedelemeden toprağıyla birlikte alıp başka bir yere aktarabilirsiniz, ama ne kadar becerikli olursanız olun soğanlar ve kökleri bundan mutlaka azda olsa olumsuz etkilenir..
bilgileriniz için çok teşekkürler sağolun seneye Allah nasip ederse tepeleri gözükecek şekilde ekeceğim

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 14:18   #1413
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
nergis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
bilgileriniz için çok teşekkürler sağolun seneye Allah nasip ederse tepeleri gözükecek şekilde ekeceğim
Bir not eklemek isterim. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ve daha ılıman bölgelerinde soğanlar bahçeye 10-13 cm derinlikte dikilirse problem olmaz.Hatta bahçede kalacaksa,çıkarılmayacaksa daha iyi olur.Burada 10-13 cö nin hesabı,soğanın iriliği de göz önüne alınırsa,hesap şaşıyor.Ölçü üstten mi alımalı alttan mı? Esası su: Soğan kendi iriliğinin soğuk iklimlere göre 3 ılıman iklimlere göre de 2 misli derine gömülmeli.
Saksıda hesap biraz daha ince,yani daha az derin olmalı ve dormant dönemde saklama koşullarına uyulmalı.

pria ve mrduran beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 14:31   #1414
eya
Ağaçsever

eya's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2009
Benim nergis soğanlarım yaklaşık 3 yıldır hiç sökülmedi ve her sene açtı ve çoğaldı. Ancak bu sene yerlerini değiştirmek istiyorum, yaklaşık 5 cm filizlendiler. Çıkarıp tekrar eksem bir zararı olur mu? Bu arada Kıbrıs ta yaşıyorum ve sıcaklık 18 -22 derece arasında

Fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

eya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 14:58   #1415
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Filizlendiği için şimdi sökmeniz iyi olmaz.Seneye kuruyunca ayırıp yeniden ekiniz.

mrduran beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 15:03   #1416
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eya Mesajı Göster
Benim nergis soğanlarım yaklaşık 3 yıldır hiç sökülmedi ve her sene açtı ve çoğaldı. Ancak bu sene yerlerini değiştirmek istiyorum, yaklaşık 5 cm filizlendiler. Çıkarıp tekrar eksem bir zararı olur mu? Bu arada Kıbrıs ta yaşıyorum ve sıcaklık 18 -22 derece arasında

Fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Bence geç kaldınız. Şimdiye çoktan kök bağlamış ollmalılar. Yazın ve yaprakları tamamen kuruduktan sonra yapın..

Eski 27-11-2012, 15:24   #1417
eya
Ağaçsever

eya's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2009
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Sanırım bu yılda oldukları yerde güzelliklerini izlemeye devam edecem.

eya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 16:21   #1418
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Saksıda hesap biraz daha ince,yani daha az derin olmalı ve dormant dönemde saklama koşullarına uyulmalı.
Sayın tabus..
Bahçe toprağı için yazdıklarınız çok doğru..
Fakat, işaret ettiğiniz gibi saksı dikimlerinde bazı şeyleri hesaba katmak gerek..

Eğer, 20 santim derinliğinde bir saksıya ekiliyorsa, 10 santim de derine ekilirse, nergis soğanı köklerinin yararlanacağı toprak katmanı kalınlığı 10 santime düşer ve kökler yeterli gıda alacak ortam bulamaz..
Ama, 30 santim gibi derinlikte nergisleri 10 santim derine ekseniz dahi, altta, nergislerin köklenme bölgesi olarak 20 santim derinlikte bir toprak katmanı kalır ki, bu da yeterlidir..

Benim soğanların saksıya çok sığ veya soğan tepeleri toprağın 1-2 santim derinliğe gelecek şekilde ekilmesi tavsiyem bu yüzdendir..

Ben İstanbul'da evimdeki saksıların derinliği 40 santim oldukları halde yine de bu şekilde ekiyorum..

Saksıya eğer çok sığ ektiyseniz, baharda, çiçekler geçtikten ve aşırı sıcaklar oluşmaya başladıktan sonra saksıları biraz serin (yarı gölge) yere almakta ve filizler iyice kuruduktan sonra da serin bir yerde saksıları saklamakta da yarar var diye düşünüyorum..
Saksı toprağı çok çabuk soğuduğu gibi çokta çabuk ısınır..Eğer soğanları söküp serin, gölge,havadar bir yerde kasım ayına kadar muhafaza etmek istemiyorsanız, içinde soğan bulunan saksılarınızı, özellikle yapraklar iyice kuruduktan sonra çok sıcak ve güneş altında bırakmayınız derim..Çünkü aşırı sıcak ortam ve toprak, soğanların uyku dönemindeki yeni çiçek tomurcuğu oluşumu evresini olumsuz etkiler..

yeşillim ve mrduran beğendi.

Düzenleyen pria : 27-11-2012 saat 16:59
Eski 29-11-2012, 16:45   #1419
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Ankara'da geceleri hava soğumaya başladı diye 20 gün önce nergis soğanını suladım ama iyi mi ettim, kötü mü bilmiyorum. Havalar iyi gidince nergisim erken sürmeye başladı.
Name:  1j-29.11.2012 - Kopya.jpg
Views: 1054
Size:  25.7 KB

Bu yaz soğanı saksısından çıkartmamış, üzerini saksı altlıklarıyla kapatıp gölgelendirmiştim. Saksıya toprak eklerken soğanı çıkartmak zorunda kaldım. O arada yavrusu anneden ayrıldı, onu ayrı bir yere diktim. Bu yıl yine o güzel kokulu çiçekleri görmeyi diliyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 12:39   #1420
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn Pria,
Size katılıyorum..
Saksının derinliği, ki aslında ağız çapına bağımlıdır, ve herhalde bulunduğu iklim koşulları önemlidir.Örneğin Antalya'da soğuktan korkmadığımız halde, yaz sıcağı çok önemli oluyor.Yüzeye dikilen sümbül seneye gösterişsiz açarken,derine dikilen hayli zengin çiçekleniyor, ama ikisi de kış donundan etkilenmiyor.
Dikkat çektiğiniz hususa aynen katılıyorum.
Hazır açılmışken, bahçemde doğal lale,fritillarie ve glayöl yerini değiştirdiğimde seneye daha derine kaçarken sümbül ve nergiste aynı husus pek göremedim.Gözlemimden de pek emin değilim ama bu konuda bir fikriniz var mı?

Alıntı:
Sayın tabus..
Bahçe toprağı için yazdıklarınız çok doğru..
Fakat, işaret ettiğiniz gibi saksı dikimlerinde bazı şeyleri hesaba katmak gerek..

Eğer, 20 santim derinliğinde bir saksıya ekiliyorsa, 10 santim de derine ekilirse, nergis soğanı köklerinin yararlanacağı toprak katmanı kalınlığı 10 santime düşer ve kökler yeterli gıda alacak ortam bulamaz..
Ama, 30 santim gibi derinlikte nergisleri 10 santim derine ekseniz dahi, altta, nergislerin köklenme bölgesi olarak 20 santim derinlikte bir toprak katmanı kalır ki, bu da yeterlidir..

Benim soğanların saksıya çok sığ veya soğan tepeleri toprağın 1-2 santim derinliğe gelecek şekilde ekilmesi tavsiyem bu yüzdendir..

Ben İstanbul'da evimdeki saksıların derinliği 40 santim oldukları halde yine de bu şekilde ekiyorum..

Saksıya eğer çok sığ ektiyseniz, baharda, çiçekler geçtikten ve aşırı sıcaklar oluşmaya başladıktan sonra saksıları biraz serin (yarı gölge) yere almakta ve filizler iyice kuruduktan sonra da serin bir yerde saksıları saklamakta da yarar var diye düşünüyorum..
Saksı toprağı çok çabuk soğuduğu gibi çokta çabuk ısınır..Eğer soğanları söküp serin, gölge,havadar bir yerde kasım ayına kadar muhafaza etmek istemiyorsanız, içinde soğan bulunan saksılarınızı, özellikle yapraklar iyice kuruduktan sonra çok sıcak ve güneş altında bırakmayınız derim..Çünkü aşırı sıcak ortam ve toprak, soğanların uyku dönemindeki yeni çiçek tomurcuğu oluşumu evresini olumsuz etkiler..

pria ve mrduran beğendi.
Eski 30-11-2012, 15:28   #1421
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Ankara'da geceleri hava soğumaya başladı diye 20 gün önce nergis soğanını suladım ama iyi mi ettim, kötü mü bilmiyorum. Havalar iyi gidince nergisim erken sürmeye başladı.

Bu yaz soğanı saksısından çıkartmamış, üzerini saksı altlıklarıyla kapatıp gölgelendirmiştim. .
Nevsune Hanım,

Sulamanız gayet doğru ama, sık-sık, fazla olmamak şartıyla tabi..Saksı toprağının hafif nemli olması yeterlidir.
Bu sulama işinde yapılan en büyük hata, toprağın en üstünde 3-5 santim derinlikteki toprak kuru gibi gözükünce hemen suya sarılıp sulanmasıdır..Oysa saksının altta kalan toprağı nemini koruyordur..
Özelllikle don riski olan yörelerde toprağın çok sık sulanması, çamur gibi olması sorun yaratır.

Nergis soğanları Ankara'da ısı 12-15'lerdeyken bu ortamdan hoşlanıp kendilerini toprağın üstüne atıvermişler..Tabi, sizde biraz sulama yapınca daha bir hoşlanıp bayağı bir filiz uzatıvermişler..

Görünüm olarak gelişme çok sağlıklı..

Biraz önce baktım, pazartesiden sonra Ankara 5-7 derece gündüz ısısına düşüyor..Bu durumda onlarda büyümelerini azaltır, hatta durdururlar..

Dikkat edeceğiniz en önemli husus, hava sıcaklığı biraz düştü deyip onları iç mekana, sıcak yerlere almayın.. Eksi 4-5 lerde bile saksıları sarıp üzerlerini örtseniz soğuktan etkilenmezler..Daha doğrusu soğuğa alışmaları gerek..
Ama, saksıda oldukları için eksi 10 ve daha yukarılarda onları mümkünse kapalı bir serin balkonunuz varsa oraya almanız gerekir..
Selamlar..

nevsune ve mrduran beğendi.

Düzenleyen pria : 30-11-2012 saat 19:15
Eski 30-11-2012, 15:41   #1422
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Örneğin Antalya'da soğuktan korkmadığımız halde, yaz sıcağı çok önemli oluyor.Yüzeye dikilen sümbül seneye gösterişsiz açarken,derine dikilen hayli zengin çiçekleniyor,

..bahçemde doğal lale,fritillarie ve glayöl yerini değiştirdiğimde seneye daha derine kaçarken sümbül ve nergiste aynı husus pek göremedim.Gözlemimden de pek emin değilim ama bu konuda bir fikriniz var mı?
Dediğiniz üzere, Antalya gibi ılıman bölgelerde soğanların mutlaka maksimum değerde derine ekilmesi gerek sayın tabus..
Özellikle soğanların yapraklarının kuruyup uyku dönemine geçtiği ve aşırı yüzey sıcaklarının olduğu yaz aylarında sığ ekimlerden dolayı olumsuz etkilenir ve çiçek kalitesi düşer..
Ben, kolay söküm amacıyla, Çanakkale'de nergis soğanlarımı oldukça yüzeye ekiyorum ama onların tamamını temmuzda söküyorum ve oldukça serin olan bağ kulübesine koyuyorum..
Eğer bunu yapmasam çiçek kalitesi mutlaka düşerdi..Haklısınız.

Lale falan sığ ekildiğinde derine kaçıyor ama nergis ve sümbülde böyle bir durum olmuyor..Gözleminiz doğru..

Selamlar..

wellness beğendi.
Eski 01-12-2012, 20:24   #1423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu "derine kaçma" nasıl oluyor?

Soğan kendini kökleri ile derine mi çekiyor?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 20:32   #1424
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu "derine kaçma" nasıl oluyor?

Soğan kendini kökleri ile derine mi çekiyor?
Özellikle lalelerde gözlemlediğim kadarıyla, sığ dikilen bir lale vejetatif gelişmesini en iyi yapabileceği derinlikte yeni bir soğan daha oluşturuyor..
Yani kaba bir tarifle, az daha derine indiriyor soğanını..
Nergis ve sümbüllerde böyle bir durum yok..

Eski 14-12-2012, 15:45   #1425
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın pria, double daffodillerden bir tanesi uç vermeye başladı.

Geçen yıl, sayın Mutlu Kutlu'dan aldığım soğanları kendi hatam nedeniyle kaybedince, bu sefer sulamada daha dikkatliyim.

Soğanlarla birlikte gönderdiğiniz bilgilendirici notta yazanların dışına çıkmıyorum. Tabaktan suluyorum, sadece bugün topraktan biraz su verdim. Saksı balkonda, yağmur almayan bir yerde.

Bundan sonrası için sulama sıklığı ne olmalıdır? Saygılar...

Name:  double daffodil.JPG
Views: 935
Size:  44.8 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 17:29   #1426
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın SDurul..

Elinize sağlık; çok sağlıklı geliyor üçüz nergisiniz..inşallah üçüde çiçek sunar size..

Sulama aralığını rakamlarla ifade etmek yanlış olur..Eğer Eskişehir'deyseniz toprağın fazla ıslak değil, hafif nemli olması olası sert donlar açısından daha güvenli olur..

Alttan sularken toprak doyduğunda su çekmez zaten.. yarım saat kadar sonra tabakta su kalmamasına dikkat ettiğinizi umuyorum..ememiyorsa kalan suyu dökün..tabandan alınan su en az 15-20 gün gider..
Üstten sulamasanızda olur..Zaten kökler aşağıda, saksı tabanına yakın bir yerde..Martta havalar 12-15 derecelere gelip, filizlerin büyümesi hızlandığında üstten sulama yapsanız olur..

Saksı balkonda yağmur almayan bir yerde diyorsunuz, inşallah güneş te almayan bir konumda değildir..

yeşillim ve mrduran beğendi.

Düzenleyen pria : 14-12-2012 saat 18:32
Eski 14-12-2012, 19:43   #1427
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sayın pria,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Nergisimin üçüz oluşuna sevindim. Geçen sene ki hayâl kırıklığından sonra, umarım bu yıl çiçeğini görebilirim.

Öncelikle double daffodil, Eskişehir'de değil. Ve tabaktan suladığımda toprağın tümü ıslanmadı bile. Bu sefer de susuzluktan etkilenmez inşallah.

Güneş almasında problem yok. Güney cepheli balkonda fakat çok rüzgâr alıyor. Rüzgârın zararı olur mu?

Cevabınız için teşekkürler... Saygılar..

Eski 14-12-2012, 20:21   #1428
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Rüzgarın zararı çiçek sapları uzamağa başlayınca olur..Çiçekler oldukça büyük ve ağır olduğundan rüzgarın yatırmaması için onları ince ağaç dallarından yapacağınız çubuklara bir bez parçasıyla şeklinde bağlayabilirsiniz..

Saksı altlığına su doldurun..bir yarım saat bekleyin..suyu tamamen emdiyse yarım saat sonra bir kez daha doldurun..yarım saat sonra yine bakın..yine tamamen emdiyse yine koyun suyu altlığa..böyle devam edin..
Saksı toprağı artık suyu ememiyorsa sulama işlemi bitmiş demektir.. Emilemeyen suyuda döktünüz mü işlem tamamdır..

Ben alttan yani saksı altlığından sulamayı daha güvenli buluyorum..çünkü doldurduğunuz su topraktaki kılcal kanallar kanalıyla üst katmanlara çıkar..
Üstten dökülen su ise, bir müddet sonra eğer fazlaysa altlığı doldurur ve suyu dökmeyide unutursanız, bu su seviyesinde kalan kökler hayatiyetini kaybeder..Ayrıca sürekli üstten yapılan sulama, toprağı zamanla tepik hale getirir ve içindeki hava gözenekleri çok azalır..Alttan yapılan sulamada bu risk fazla yoktur..

Kolay gelsin..selamlar..

Eski 16-12-2012, 17:01   #1429
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Ben alttan yani saksı altlığından sulamayı daha güvenli buluyorum..çünkü doldurduğunuz su topraktaki kılcal kanallar kanalıyla üst katmanlara çıkar..
Üstten dökülen su ise, bir müddet sonra eğer fazlaysa altlığı doldurur ve suyu dökmeyide unutursanız, bu su seviyesinde kalan kökler hayatiyetini kaybeder..Ayrıca sürekli üstten yapılan sulama, toprağı zamanla tepik hale getirir ve içindeki hava gözenekleri çok azalır..Alttan yapılan sulamada bu risk fazla yoktur..

Kolay gelsin..selamlar..
Sn Pria., Bu noktada bir yanlışlık var gibi. şöyle ki: Toprak sulanırken Üst ten su dökülür, dökülen su aşağılara giderken toprak bir kısmını emer ve ıslanır. Toprağın ememediği su alttan, drenaj olur yani akar gider, Bu arada suyun geçtiği kapillar boşluklardaki su akıp giderken suyun boşalttığı kapillar boşluklar hava ile dolar. Altta drenaj olmaz ise bu boşluklar su dolu kalır ve kökler boğulur-çürür.

Yani üstten sulama ,alttan fazla suyun akması toprak içinde hava boşluğu bırakır bu hava da köklere oksijen sağlar. Kolay gelsin

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 19:41   #1430
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Pria., Bu noktada bir yanlışlık var gibi. şöyle ki: Toprak sulanırken Üst ten su dökülür, dökülen su aşağılara giderken toprak bir kısmını emer ve ıslanır. Toprağın ememediği su alttan, drenaj olur yani akar gider, Bu arada suyun geçtiği kapillar boşluklardaki su akıp giderken suyun boşalttığı kapillar boşluklar hava ile dolar. Altta drenaj olmaz ise bu boşluklar su dolu kalır ve kökler boğulur-çürür.

Yani üstten sulama ,alttan fazla suyun akması toprak içinde hava boşluğu bırakır bu hava da köklere oksijen sağlar. Kolay gelsin
Sayın kgursan..
Özellikle siteye üye olduktan sonra sayenizde çok yeni bilgiler edinmiş biri olarak yinede bu sulama konusundaki şahsi görüşlerimi yazayım:

- ''toprağın ememediği su alttan, drenaj olur yani akar gider'' diyorsunuz..ama akıp giderken topraktaki başta azot olmak üzere yararlı besinlerde su ile birlikte akıp gitmez mi?
Üstten verilen su yerçekimi etkisi altındaki sudur..fazlası hızla saksı altlığına iner ve inerken toprağı yıkar..saksı altlığına inen bu organik ve inorganik maddeler içeren suyu dökmek zorunda kalırsınız..

- Benim genelde acemiler için tavsiye ettiğim saksı altlığından verilen su ise su molekülleri ile topraktaki katı maddelerin molekülleri arasındaki çekim kuvveti sayesinde yerçekiminin tersine yukarı doğru hareket ederek topraktaki kapilar boşluklarda tutulur..
Toprağın bağlayabildiği su da budur, yani kapilar sudur..
Alttan sulamalarda su ve besin israfı yoktur..
Alttan verilen su saksı toprağı tarafından artık alınamıyorsa alınamıyan suyu dökersiniz ve sulama işlemi bitmiş olur..

- Bir de şu husus var: Saksıya ekilen soğanların kökleri genelde saksı derinliğinin yarısını kullanır..Bence, saksılardaki en üstten soğanın köklenme tablasına kadar olan toprak katmanını sulamaya ihtiyaç yoktur..Önemli olan köklenme bölgesinin sulanmasıdır.

Bilemiyorum..ben özellikle yazın bu alttan sulamayı tercih ediyorum..
Nergis soğanlarım yağmur altında hep..kış yağışları zaten saksıda yeterli nemi sağlıyor..
Bazen, özellkle havalar ısınınmaya ve nergis filizleri ve çiçek saplarının gelişimi hızlanınca, saksının 3 litre su tutma kapasitesi varsa 1 litresini üstten verdikten sonra 2 litre suyuda alttan veriyorum..
Burada en önemli husus, ister alttan ister üstten sulayın, en fazla 1 saat sonra saksı altlığındaki kalan veya biriken su dökülmelidir.

Sayın kgursan, bu görüşlerimi bilgiçlik olarak addetmeyin lütfen..Halâ yanıldığım noktalar olabilir ama benim görüşümde bu..
Saygılar..selamlar..

Eski 16-12-2012, 20:02   #1431
Yeni Üye

yaz gülüm's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Merhabalar bende 1 ay önce nergis soğanını diktim fakat hala topraktan çıkmadılar.. Bahar aylarında çiçek açtiğini biliyorum ama ne zaman büyümeye başlarlar acaba ilk defa nergis yetiştirdiğim için bilmiyorum..

yaz gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 20:19   #1432
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Konuya benimde bir katkım olsun,

Bitki ölümlerinin %90ı tabaktan sulamak diye tabir edilen yöntemden kaynaklanıyor.

Siz tabaktan sulamak yöntemini doğru buluyor ve doğru şekilde uyguluyor olabilirsiniz. Ama toplum olarak tembel milletiz, saksı tabağından nasıl olsa suyu içer tüketir diye dolu bırakırız. Bu yüzden tabaktan sulamak tabirini profesyonel üretici ve yetiştiriciler kesinlikle tavsiye etmez ve uygulamaz.

Sulamakla topraktaki organik maddeler ve azot akıp gidecek terimine gelince, bir miktar zaten su ile akıp gidecek bunun önüne geçmek zahmetli bir işlem. Akan su bir araya toplanacak tekrar tekrar kullanılacak gibi.

Zaten bitki sulamak tarif edilirken su saksı yüzeyinden yavaş yavaş verilecek, alt drenaj deliklerinden su çıkınca sulama kesilecek. Drenaj deliklerinden su akarken hala ve uzunca bir süre su verilmeye devam edilirse sadece organik maddeler ve azot değil ince toprak kısmı da akar gider ve geriye taş vb. kalın malzemeler kalır.

Sn. kgürsan'nın dedikleri tamamen doğru, bitkinin toprağı ve kökleri hava alabilmeli. Bitki yetiştirmek ayrı, bitki beslemek ayrı bir konu. Bu iki konuyu doğru uygulayabilen kişi yüzlerce, hatta binlerce bitkiyi kolaylıkla büyütebilir çiçek ve meyve alabilir.
Alıntı:

- ''toprağın ememediği su alttan, drenaj olur yani akar gider'' diyorsunuz..ama akıp giderken topraktaki başta azot olmak üzere yararlı besinlerde su ile birlikte akıp gitmez mi?
Üstten verilen su yerçekimi etkisi altındaki sudur..fazlası hızla saksı altlığına iner ve inerken toprağı yıkar..saksı altlığına inen bu organik ve inorganik maddeler içeren suyu dökmek zorunda kalırsınız..

- Benim genelde acemiler için tavsiye ettiğim saksı altlığından verilen su ise su molekülleri ile topraktaki katı maddelerin molekülleri arasındaki çekim kuvveti sayesinde yerçekiminin tersine yukarı doğru hareket ederek topraktaki kapilar boşluklarda tutulur..
Toprağın bağlayabildiği su da budur, yani kapilar sudur..
Alttan sulamalarda su ve besin israfı yoktur..
Alttan verilen su saksı toprağı tarafından artık alınamıyorsa alınamıyan suyu dökersiniz ve sulama işlemi bitmiş olur..

- Bir de şu husus var: Saksıya ekilen soğanların kökleri genelde saksı derinliğinin yarısını kullanır..Bence, saksılardaki en üstten soğanın köklenme tablasına kadar olan toprak katmanını sulamaya ihtiyaç yoktur..Önemli olan köklenme bölgesinin sulanmasıdır.

Bilemiyorum..ben özellikle yazın bu alttan sulamayı tercih ediyorum..
Nergis soğanlarım yağmur altında hep..kış yağışları zaten saksıda yeterli nemi sağlıyor..
Bazen, özellkle havalar ısınınmaya ve nergis filizleri ve çiçek saplarının gelişimi hızlanınca, saksının 3 litre su tutma kapasitesi varsa 1 litresini üstten verdikten sonra 2 litre suyuda alttan veriyorum..
Burada en önemli husus, ister alttan ister üstten sulayın, en fazla 1 saat sonra saksı altlığındaki kalan veya biriken su dökülmelidir.

wellness ve mrduran beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 22:54   #1433
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sulamanın püf noktalarını bilmeyen ve ihmalkarlık, tembellik yapan bir kişi, ha saksı tabağına koyduğu suyu toprak nasıl olsa emer, diye bırakıp gitsin, ha üstten döktüğü suyu iyi ayarlayamayıp bırakıp gitsin, her iki durumda da tabakta emilemiyen veya biriken sular bitki köklerinin ölmesine yine sebep olabilir..
Yani her iki sulama tercihinde de dikkat ve özen gerekir..
İki yöntemde de yapılan hata aynıdır, tabakta biriken veya kalan suyu dökmemektir ve aynı kötü sonuca sebep olabilir.
Hele hele, üstten sulamayı tercih eden kişilerde, saksılarının drenaj delikleri yetersiz, az geçirgen veya tıkanmış ise risk kaçınılmazdır.

Bu yüzden, saksı tabanına önce iri çakıl, sonra bir kum tabakası, daha sonrada saksı harcının konması çok önemlidir..
Sulamada yapılan en büyük hata sık ve gereksiz sulamadır..
Bitkiler soğuk kış günlerinde fazla su sarfedemezler ve su ihtiyaçları çok azdır..
Güzel bir sulama yapıldıktan sonra 20 gün bir ay su verilmesede olur..
Toprağın en üst kısımlarının kurumuş olması su ihtiyacı olduğunu göstermez; saksı toprağının derinlikleri yeterince ıslak olabilir, parmağınızla eşerek bunu kontrol edip ondan sonra sulamaya karar verebilirsiniz..
Bu forumda, bitkisinin hastalandığını veya öldüğünü yazan birçok kişi, bitkisini az sulamadan değil, çok sulamadan kaybetmiştir..
Bitkilerin su ihtiyacı, ısının 12-15 derecelere çıktığı bahar aylarında artmaya başlar..

Lonicera ve polemos beğendi.
Eski 16-12-2012, 23:00   #1434
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Ben kaybettiğim soğanları saksı tabağında su birikmesinde gösterilen ihmalkârlıktan değil, sık ve az sulama sonucu soğanların bozulup küflenmesinden kaybettim.

Kendi adıma tabaktan sulama bana uygun geldi, hiç olmazsa sadece kökler suyu alır, soğanlar ıslanmaz diye düşünüyorum.

Eski 16-12-2012, 23:23   #1435
Ağaç Dostu.

Saksı altına tabak koymayı zaten tavsiye etmiyoruz, ev içi bitki yetiştirmede saksı altına tabak koymak bazen mecburiyet oluyor. Bu durumda tabak içerisine eşit kalınlıkta 4-5 tane yüksekçe taş koyup, saksıyı sehpa üzerine koyar gibi bu taşlar üzerine koyun. Böylece saksı tabaktaki suya değmesin diye tavsiye ediyoruz.

Biz satıcılar müşterinin bitki öldürmesini asla istemeyiz, bitkisi daha da güzel olsun ki hevesi kırılmasın. Bir kaç defa bitki öldüren bir kişi bitki beslemekten soğuyor, veya kendini beceriksiz varsayıyor.

Standartlara (kurallara) uyan, bitki isteklerini yerine getiren her kişi iyi bir yetiştiricidir.

Bitkilerin saksı yüzey toprakları kurudukça yavaş bir şekilde, saksı altı deliklerinden su çıkana kadar su verilmeli. Saksı altındaki deliklerden su çıktığında su verilmesi kesilmeli. Bu altın kural,

Sulama yapılırken tabaktan su vermek, pet şişe kapağında küçük delik açıp ters şekilde saksı içerisine koymak vb. sistemler kullanmak kişiyi bağlar, kendinizi bu konularda epeyce ustalaşmış görürseniz tabi ki değişik sistemler araştırmak ve geliştirmek en doğal hakkınız.

wellness ve mrduran beğendi.
Eski 16-12-2012, 23:25   #1436
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
...Bu yüzden tabaktan sulamak tabirini profesyonel üretici ve yetiştiriciler kesinlikle tavsiye etmez ve uygulamaz.
.
...Sera şartlarında yapılan saksılı süs bitkileri yetiştiriciliğinde ise kaliteyi artırması bakımından otomatik sulama tercih edilmektedir.

Bunun yanında;
1. Saksıların altında bulunan tavaların saksı diren deliğine kadar su ile doldurularak 3-5 dakika sonra dren edilmesi,
2. Suyun doğrudan saksıların bulunduğu zemine verilmesi ve akmasına izin verilmesi ki burada verilen suyun %10’u saksı dren deliği vasıtasıyla süs bitkisine ulaşırken %90’ı tekrar rezervuarda toplanır.
3. Kanal sulama,
4. Kapillar saksı altlığı kullanarak sulama, damlama sulama ve spagetti tüplerle sulama gibi sulama şekillen kullanılmaktadır.
İÇ MEKANLARDA SULAMA | Bitkilerin Dünyası

...Afrika menekşesi ve Siklamen gibi bitkileri üstten değil tabağına ılık su koyarak sulayın. Üstten sulama bitkilerin köklerinin çürümesine neden olur. Ancak saksıyı su dolu kapta uzun süre bırakmamanız fazla suyu bir süre sonra boşaltmanız gerekir..
Hobi Bahçemiz

Tam tersine bilgilerde var Mutlu Bey..
Özellikle bazı bitki türlerinde mutlaka alttan sulama önerilmiş..

Lonicera ve YeniBON beğendi.
Eski 17-12-2012, 00:12   #1437
Ağaç Dostu.

Haklısınız hocam, bazı bitkilerin alttan sulanması doğru. Ama her bitki alttan sulanabilir mantığı yanlış. Çeşitli sulama teknikleri var elbet, uygun olan şekli kullanmak gerek.

Doğaya baktığımızda her ağacın tabanında bir tepsi yok, her gün yaprakları parlak dursun serinlesin diye birileri fıs fıs yapmıyor.

Ormanlık bir alana bakıyorsunuz 10-30 cm kalınlığında toprakta taşların arasında devasa ağaçlar yetişiyor, zeminde göllenme olan bataksı yerlerde belirli ağaç türleri yetişiyor.

Bu bataksı yerleri tabak olarak düşünürsek bitkiler tabandan su alıyor, her zaman yağmura ihtiyaç yok.

Tabanında su olmayan yerlerde yağmur arada bir ihtiyaç, bu durumda yağmurla sulanan tabanı su tutmayan yerlerde bitkilerin kökleri neden çürümüyor.

Kısaca bunca yıllık üreticiyim saksı yüzeyinden sulamak kökleri çürütür zihniyetini anlamadım, çözemedim. O zaman biz bitkileri tesadüfen güzel yetiştiriyoruz.

Sn. kgürsan'da sağlam üreticidir, sanırım ürettiği soğanlı çiçekleri ve gülleri kesme çiçek olarak satıyor. Söyledikleri ve yazdıkları doğru ki yıllardır bu piyasa içerisinde, kalıcı saygın bir yer edinmiş.

Kısaca: bilen bildiğini söylüyor, amerikayı yeniden keşfetmek isteyen birileri varsa. Buyursun amerika orada, istediği vasıtaları kullanarak yeniden keşfetsin.

Eski 18-12-2012, 00:44   #1438
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Sayın kgursan..

suyu dökersiniz[/U][/B] ve sulama işlemi bitmiş olur..

Saygılar..selamlar..
Sn pria., Alttan sulama mahzurludur demiyorum, Ama üstten sulama da mahzurlu değildir!!

Yukarıdaki endişelerinizde biraz haklılık payı olsa da"yıkanır, gübresiz kalır vb düşüncesiyle" biraz yersiz takıntı yapmışsınız. Şöyleki;

Toprağa verilen suyu toprak emerken, su içindeki ve toprak içindeki besin maddelerini de "Toprak Kolloidleri" Anyon (-) ve Katyon (+) lar olarak tutarlar ve salmazlar, daha sonra kökler toprağın tuttuğu bu besin maddelerini kökleri ile alır. Burada toprağın Katyon değişim kapasitesi denilen kimyasal yapısı ne kadar güçlü ise toprak okadar çok anyon ve katyon tutar yani verimli olur. Katyon değişim kapasitesini de genellikle "ORGANİK MADDELER" artırır. Çiftlik gübresi, torf, vb. esas faydası katyon değişim kapasitesini ve su tutma kapasitesini artırmasıdır, yoksa besin kaynağı olarak cüzi bir faydası vardır bu maddelerin.

Diğer taraftan; Toprağa verilen gübreler genellikle TUZ şeklindedir. bitki kökleri Azot (N),fosfor(P2O5),ve potasyumu (K2O) şeklinde aldıktan sonra geriye kalan tuz kökleri (örneğin SO4-sulfat) kökleri toprakta kalarak Tuz birikimi yaparlar ve bu tuz birikimi çok olursa diffüzyon yoluyla (Az yoğunlu ortam bitki köklerinden, çok yoğun ortam tuzlu toprak) a geçerek, köklere zarar verir. Bunların yıkanması gerekir ki üstten sulama ile bunlar yıkanır. Tabi bunlarla birlikte bir miktar Azot da yıkanır. Ama Fosfor ve Potasyum kolay kolay yıkanmaz.

Sn pria, okuyan arkadaşlar biraz olayın Mekanizmasını anlayabilsinler, diye biraz detaylı yazdım. Bu nedenle biraz uzun cevap oldu. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 10:02   #1439
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Diğer taraftan; Toprağa verilen gübreler genellikle TUZ şeklindedir. bitki kökleri Azot (N),fosfor(P2O5),ve potasyumu (K2O) şeklinde aldıktan sonra geriye kalan tuz kökleri (örneğin SO4-sulfat) kökleri toprakta kalarak Tuz birikimi yaparlar ve bu tuz birikimi çok olursa diffüzyon yoluyla (Az yoğunlu ortam bitki köklerinden, çok yoğun ortam tuzlu toprak) a geçerek, köklere zarar verir. Bunların yıkanması gerekir ki üstten sulama ile bunlar yıkanır. Tabi bunlarla birlikte bir miktar Azot da yıkanır. Ama Fosfor ve Potasyum kolay kolay yıkanmaz.

Sn pria, okuyan arkadaşlar biraz olayın Mekanizmasını anlayabilsinler, diye biraz detaylı yazdım. Bu nedenle biraz uzun cevap oldu. Kolay gelsin.
Saksılı ekimlerde en çok hataların sulama ve gübreleme konularında yapıldığını kabul edersek, forumu takip eden arkadaşların daha net anlayabilmeleri açısından şöyle bir sulama reçetesi oluşturabilir miyiz sayın kgursan:

- Nergis soğanlarımızı ektikten sonra toprağın ve soğanların saksıya iyice yerleşmesi için önce oldukça bol olarak suluyoruz..sular iyice süzüldükten sonra saksımızı tabağına koyuyoruz..
-Bu ilk verdiğimiz su, eğer havalar serin giderse saksı toprağının 2 ay civarında yeterince nemli kalmasını sağlar..Soğan gelişiminin oldukça yavaş olduğu bu dönemde fazla sulamadan kaçınmalıyız..Saksı toprağının üstünden 5-6 santimlik bir toprağı parmağımızla eşeleyince ıslaklık hissedemiyorsak ve saksı kenarı ile saksı toprağı arasında bir boşluk oluşmaya başlamışssa, saksı tabağından toprak artık ememiyene kadar su veriyoruz..
-İster alttan ister üstten sulama yapalım, saksı tabağında asla su bırakmıyor, döküyoruz..
-Eğer saksı toprağının üst tabakasında beyazlanmalar, yani tuzlanma belirtileri görüyorsak, sulamayı üstten yapıp bu tuzların saksı altlığından çıkıp yıkanmalarını sağlıyoruz..
-Musluk suyu yerine saksılarımızın yağmur suyuyla sulanmasını her zaman tercih ediyoruz..
-Üstten sulama yaparken döktüğümüz suyu yavaş yavaş veriyoruz, soğanların dibine değil, saksı kenarlarına veriyoruz suyumuzu..
-Havalar ısınmaya başlayınca, filizlerin ve çiçek saplarının gelişimi hızlanacağı için özellikle susuz bırakmamaya çalışıyoruz..ama, çok sık ve fazla su vererek şımarmalarınada sebep olmuyoruz..dengeli su vererek onların pişkin büyümelerini sağlıyoruz..
-Saksılarımızın su alma kapasitesini zamanla az çok anlarız..Bahar aylarında, gelişim hızlanınca vereceğimizin suyun yarısını üstten verdikten sonra yarısınıda alttan verebiliriz..
-Çiçek açma döneminde de susuz kalmamalarını sağlıyoruz..çiçekteyken onları aşırı sıcak ve güneşli ortamda bırakmıyoruz..
-Çiçekler geçince, çiçek sapını değil, sadece çiçeği kesip atıyoruz..ve haziran sonuna kadar yine bol güneşli bir yerde yapraklar kendiliğinden sararıp kuruyana kadar aynı bakıma devam ediyoruz..eğer saksı toprağımızda yetrli besin olmadığı kanısındaysak, çiçeklenme döneminden sonra bir-iki defa azot-fosfor-potaslı bir takviye veya yanmış hayvan gübresi takviyesi yapıyoruz..

Hatalarım veya eksikliğim var mı bilemiyorum sayın kgursan? Varsa lütfen ekleyiniz..
Selamlar..

Eski 18-12-2012, 14:32   #1440
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Benim bahçede ve üzeri açık ortamdaki saksı içlerinde ekili nergis soğanlarım için yukarıda önerilen ihtimam ve ayrıcalıklı işlemleri gerçekleştirmem söz konusu olmamakta.

Bu başlık altındaki uygulamaları ve paylaşılan deneyimleri okudukça aslında nergis soğanlarım can bulur da çiçek açarak bana bu mutluluğu yaşatırlarsa son derece memnun olacağım.

Sizlerin gösterdiği özel ilgi ve emeği gördükçe ben soğanları ekip, oldukları yerde unutarak yanlış mı yapıyorum diyerek kafamdaki soru işaretleri ile meraktayım bu aralar. Özellikle geçmiş yıllardan bu yana topraktan çıkmayan nergis soğanlarını iyice merak etmekteyim bu sezon için .

Her anlamda kendi başlarına olan, eskiden beri toprakta kalan ve bu sezon ekilen nergis soğanları bakalım yağışların etkisi ile bir süredir ve bundan sonra açana dek hiç kurumayacak ve killi yapıda olan bahçe toprağında gelişimlerini nasıl sürdürecekler sizlerle paylaşacağım.

Selam ve saygılarımla.

mrduran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024