agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2012, 14:14   #1381
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sayın Pria

Benim geçen sene aldığım soğanlar kışı 1mt. karın altında geçirdikten sonra mayıs ayında yapraklandı.Yaprakları hala canlı ve yemyeşil.

Saygılarımla

pria beğendi.
fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 22:09   #1382
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Sayın Pria

Benim geçen sene aldığım soğanlar kışı 1mt. karın altında geçirdikten sonra mayıs ayında yapraklandı.Yaprakları hala canlı ve yemyeşil.

Saygılarımla
Keşke hiç sulamayıp onların kuruyup 2-3 aylık uyku dönemine girmelerini sağlasanız sayın fsuzen..

Bu yıl aldığınız soğanları Ankara'da havaların 15-16 derecelere düştüğü eylül sonu gibi ekseniz..Kış soğukları bastırmadan iyice köklenseler ve toprak üstünde 1-2 santim filiz gösterseler..

İyi olur bence..

fsuzen beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 08:49   #1383
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sayın Pria

Küçük bahçemde çok sayıda bitki büyütmek gibi bir hatanın içerisinde olduğum için bulunduğu yerde sulamamak mümkün değil.Sökmeye ise kıyamıyorum.Yaprakları yeşil iken sökmemi tavsiye edermisiniz? (Yaprakları soğuklar başladığı zaman bile yeşil kalıyor.)

Bu sene aldıklarımda aynı hatayı tekrar etmeyeceğim.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 10:43   #1384
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
...bulunduğu yerde sulamamak mümkün değil.Sökmeye ise kıyamıyorum.Yaprakları yeşil iken sökmemi tavsiye edermisiniz? (Yaprakları soğuklar başladığı zaman bile yeşil kalıyor.)
Sürekli sulama yapılan bir yerde oldukları için yaz boyunca soğanların yaprakları yemyeşil kalıyorsa, ben olsam onları bir bel küreğiyle köklerini bozmadan toprağıyla birlikte alır, hiç sulama yapılmayan bir yere aktarırdım..Etrafını sıkıştırır ve son defa az bir su vererek kendiliklerinden kurumalarını ve hiç olmazsa 2 aylık bir uyku dönemine girmelerini sağlardım..
Yoksa, bütün yaz ve sonbaharda yeşil kalırlarsa çiçek almanız pek mümkün değil..

fsuzen beğendi.

Düzenleyen pria : 16-07-2012 saat 16:09
Eski 16-07-2012, 13:15   #1385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Bende bu konuda fikir olsun diye kendi uygulamamı söyliyeyim. Ben soğanlı çiçeklerimin tamamını önce 2250 gr. lık yoğurt kaplarına ekiyorum. Daha sonra bunları bahçemde istediğim alanlara gömüyorum. Bunların çiçek açma vakitleri bittiğinde onların yerlerine başka mevsimlik çiçek ekeceksem onları kapları ile birlikte çıkarıp başka bir yerde kuruyana kadar bekletiyorum. BU arada onlardan boşalan yerlere de mevsimlik diğer çiçeklerimi ekiyorum. Bu sene bu şekilde uygulama yaptım ve çok da güzel oldu. Soğanlı çiçeklerimin soğanları da zarar görmedi ve zamanında dinlenme periyoduna girdiler. Soğanları da son derece sağlıklı.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 14:13   #1386
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Ben bu kanıya soğanlara bakarak vardım.Tabi ki hepsi değil ama anaçların hepsi 4 vermiş.Bu da gösteriyor ki bahçemi sevmiş.
Mevlût Bey..

İnşallah, bire dört değil bire altı olur ve soğanlarını bine değil binbeşyüze çıkartırsın..

Ama, yinede bir hesap hatası yaptığını hatırlatmak istedim..

Benden evvelki yıl 20 anaç soğan almıştınız..Bunlar, geçen yıl sizin bire dört hesabınıza göre 80 adet, bu yıl da bu 80 adetin bire dört hesabıyla 320 adet olması gerekirdi..
Bunun dışında birde geçen yıl satın aldığınız 50 anaç soğan var..Bunlarda bu yıl bire dört hesabıyla 200 adet olması gerekirdi..

Kısacası, evvelki yıl aldığınız 20 soğan bu yıl 320 adet, bu yıl aldığınız 50 soğanda bu yıl 200 adete çıkacağına göre, sizin bire dört hesabınıza göre toplam 520 adet olması gerekirdi..
Oysa siz 250 adet oldular diyorsunuz..
Demekki bire dört çoğalamamışlar..

Ben 15 seneden beri bire dört çoğaltmayı beceremedim..
Keşke sizin dediğiniz gibi çoğalabilseler..

Bu mesajı yazmasam da olurdu..ama sırf diğer satın alan üyelerin, sizin mesajınızı okuyarak yüksek beklentiye girmesinler diye yazma ihtiyacı hissettim..
Bu nergis türü çoğalma açısından pek bereketli değildir, nazlıdır..

Bakmayın, ben sizlere genelde en iri ve en çok bölünebilir olanları göndermeye çalışıyorum..Hah, bunlar bölünecek deyip asla kendime ayırmıyorum..
Yoksa, bu yıl satın alan bazı üyelerin soğanlarında bir soğandan 2-3 çiçek sapı oluşmazdı..
İnanın, satış bittikten sonra, en cılızları, küçükleri ve yaralıları bana kalıyor..
Uzun yıllara vurduğunuzda, bire 1.5 veya 2 alabilirseniz normaldir..

Ben bu yıl anaç ve yavruların toplamında bire 1.5 adet çoğaltabildim..
Bu pek değişmez..

Blogum:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/

Düzenleyen pria : 14-08-2012 saat 01:42
Eski 31-07-2012, 19:06   #1387
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Ne kadar güzel bir Nergis cinsi bundan elinde olan var mı ? daha önce bu cinsi hiç görmedim

ve cinsini buldum "Obdam' daffodil" bu cinsden olan var mı ??

Eklenen Resimler

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 11:26   #1388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Sayın pria, elimde 20 cm çapında ve 20 cm yüksekliğinde toprak bir saksı var. Üç nergis soğanı için uygun mudur bu saksı?

Düzenleyen polemos : 06-10-2012 saat 11:27 Neden: İmla
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 14:01   #1389
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çok güzel sayın polemos..
Sacayağı şeklinde, 3 soğanınızı biraz saksı kıyısına yakın ekersiniz..
Soğanları toprağa gömmeyin fazla..Tepeleri hafiften gözükecek şekilde ekmeniz uygundur..

selis beğendi.
Eski 06-10-2012, 20:21   #1390
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir nergis öyküsü...(Dedemin nergisleri)

...İşte bu yüzden pazarda ya da bir sokağın köşesinde, bir çiçek satıcısının tezgahında görünce Nergisleri, içimi bir hüzün kaplar. Hemen bir demet alır, evimin en güzel köşesine koyarım.

Nergisler, bir çiçekten fazlasıdır çünkü. aile kokar, aşk kokar, gurbet kokar, özlem kokar, hasret kokar.
Ben hala çocuk aklıyla merak eder dururum, Tunaboyları’ndan başka nergis soğanları da gelmiş midir Anadolu’ya? Peki ya Türkiye’den gitmiş çiçekler de açıyor mu acaba karşı kıyıda?

Öykünün tamamını okumak için:

Dedemin nergisleri : beyaz atlı press

Düzenleyen pria : 07-10-2012 saat 10:26
Eski 19-10-2012, 16:40   #1391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bu sezon için nergis soğanlarından 'ice follies', 'obdam', 'golden ducat', 'cheerfulness', 'St. Patrick's day' türlerinden aldım. Henüz ekmedim. Çiçeklenme döneminde yeniden görüşmek dileğiyle..

gilan, selis, pria ve 1 kişi beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 23:55   #1392
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Bu sezon için nergis soğanlarından 'ice follies', 'obdam', 'golden ducat', 'cheerfulness', 'St. Patrick's day' türlerinden aldım. Henüz ekmedim. Çiçeklenme döneminde yeniden görüşmek dileğiyle..
Obdam cinsini cok aradim bulamadim hangi siteden aldiniz acaba ??

Eski 20-10-2012, 00:03   #1393
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
Obdam cinsini cok aradim bulamadim hangi siteden aldiniz acaba ??
Koçtaş (Cevahir AVM)' tan aldım. Bu hafta başında almıştım. Hiç beklemediğim kadar da çeşit mevcuttu.

YeniGine beğendi.
Eski 22-10-2012, 14:54   #1394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
işte koçtaşdan aldığım nergis ve diğerleri

useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 15:02   #1395
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Koçtaş ta çok pahalı.
Burada satan arkadaşlara sipariş vermek daha karlı bence. Tane işi alma şansıda oluyor.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 16:28   #1396
Ağaç Dostu

Tabi ki tercih meselesi.

Görmediğim, incelemediğim bir ürünü öldür Allah almam

Eski 23-10-2012, 11:08   #1397
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Haftasonu büyük saksılara White Lion ve Flower Drift diktim.Bakalım büyütebilecekmiyim.

Bu çeşitler hakkında bilgim yok .Büyüten arkadaşlar cevap verirse sevinirim.Kaç sap oluştururlar .Koku durumları nasıldır ?

Teşekkürler

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 22:03   #1398
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

bim'e nergis soganı geliyor 2.90krş cuma günü kaçırmayın arkadaşlar

YeniGine beğendi.
Eski 05-11-2012, 12:31   #1399
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Ben aldım,hatta tek tek ayıkladım en güzel pakettekileri aldım.

Fakat şöyle bir şey var.Seneye tekrar ekmek istediğimiz zaman soğanı çok cılız ve sağlıksız oluyor.
Sera ürünü olduğu için olabilir mi acaba?

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 13:03   #1400
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darla Mesajı Göster
Ben aldım,hatta tek tek ayıkladım en güzel pakettekileri aldım.

Fakat şöyle bir şey var.Seneye tekrar ekmek istediğimiz zaman soğanı çok cılız ve sağlıksız oluyor.
Sera ürünü olduğu için olabilir mi acaba?
Hayır sera ürünü falan olduğundan değil. Aldığın soğan geçtiğimiz sezonda yeterince besin depolamış olduğundan ve dinlenme döneminde bu besinden dolayı iyi çiçek teşekkülü yaptığından bu yıl güzel açar. Ancak bu güzel çiçek açmasını bir daha ki yılda devam ettirmek için, bu yıl içerisinde toprağına dengeli yeterli düzeyde bir besin takviyesi yapmalısın. Soğanlı çiçeklerin geneli bir yıl önceki besin depolamasına göre takip eden yıl verimli olurlar. Soğanlarını ektiğin ortamda yeterince besin bulamazlarsa takiip eden yıla hem soğanları küçülmüş olarak girer ve hemde çiçek açmaz.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 13:05   #1401
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
işte nergislerimin son hali

selis, Adil ve Sudenur beğendi.
useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 17:15   #1402
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Sayın Pria. Gaziantep iklimi için, nergis ekme zamanı ne zamandır? Sizden aldığım özel nergis türü ve benim diğer nergisleri ekmek için, sabırsızlanıyorum.

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 19:16   #1403
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Sayın Pria. Gaziantep iklimi için, nergis ekme zamanı ne zamandır? Sizden aldığım özel nergis türü...
Sayın esracer..

Sıcaklık 15 derecelere düşünce nergislerin ekim zamanıdır..
Kasım ayı sonlarında ekerseniz bence uygundur Antep için..

Aşağıdaki sayfada 2 nolu mesajımı okuyabilirsiniz:

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/26070.htm

Eski 05-11-2012, 19:28   #1404
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Teşekkürler. çok özel bir tür sizden aldığım nergisler. merakla kokularını bekleyeceğim..

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 00:47   #1405
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

nergis çiçeklerimin hepsi köklenmedi Adnan beyden aldıklarımda dağil sakısda 15 cm derinliğe diktim ama bazıları çıktı çiçek sapı bile verdiler. acaba onların çıkmasına daha var mı ??

Eski 25-11-2012, 08:10   #1406
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
nergis çiçeklerimin hepsi köklenmedi Adnan beyden aldıklarımda dahil saksıda 15 cm derinliğe diktim ama bazıları çıktı çiçek sapı bile verdiler. acaba onların çıkmasına daha var mı ??
Çok çok derin ekmişsiniz..Hemde biraz acele etmişsiniz..
Özellikle saksı dikimlerinde, köklerin saksı toprağından daha çok istifade etmesi için ben sığ ekilmesini tavsiye ettim hep..Soğanların hafiften tepeleri görünecek veya üstünde 1-2 santim toprak olacak şekilde ekilmesi uygundur..Benden soğan satın alan herkese aşağıdaki linkteki bilgilerin bilgisayar çıktısını koydum..Orada İzmir için ekim zamanını kasım ayı sonları uygundur diye yazmıştım:

Tabi, 15 santim derine ekilen bir soğanın filizlerinin toprak üstüne çıkması epey bir zaman alacaktır..

Ben köydeki yavru nergis soğanlarımı kasım 16'da, İstanbul'da saksılarıma ise daha dün ektim..
Benim sattiğim double daffodil erlicheer türü nergisleri ne kadar erken ekerseniz ekin, ortam sıcaklığı 12-15 derecelere düşmedikçe tahrik olmazlar, uyuklayıp dururlar..İşte bu durumlarda aman bir an evvel çıksın diye çok bol sulamalardan kaçının, soğanları riske edebilirsiniz, derim..

İstanbul'da bir saksımda geçen yıl ektiğim Karaburun nergis yavruları vardı 9 adet..Dün baktım; 20 santim filizlerine rağmen hiçbirinde çiçek sapı belirtisi yoktu..Bu yüzden hepsini söküp attım..Site bahçesinde ise geçen yıl tek çiçek veren 4 kök vardı, onlarada baktım, 2 adetinde çiçek sapı görünüyordu..
Bu Karaburunları ben gerçekten anlayamadım..Çiçek verimi az ve dengesiz bir tür bunlar..

Eski 25-11-2012, 09:11   #1407
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu Karaburunları ben gerçekten anlayamadım..Çiçek verimi az ve dengesiz bir tür bunlar..
Bu yıl denemek için, bahçeye saksıya, farklı yerlere dikim yaptım.. Yine sonuç aynı..

Eklenen Resimler

tabus, pria, mrduran ve 2 kişi beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 11:06   #1408
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Çok çok derin ekmişsiniz..Hemde biraz acele etmişsiniz..
Özellikle saksı dikimlerinde, köklerin saksı toprağından daha çok istifade etmesi için ben sığ ekilmesini tavsiye ettim hep..Soğanların hafiften tepeleri görünecek veya üstünde 1-2 santim toprak olacak şekilde ekilmesi uygundur..Benden soğan satın alan herkese aşağıdaki linkteki bilgilerin bilgisayar çıktısını koydum..Orada İzmir için ekim zamanını kasım ayı sonları uygundur diye yazmıştım:

Tabi, 15 santim derine ekilen bir soğanın filizlerinin toprak üstüne çıkması epey bir zaman alacaktır..

Ben köydeki yavru nergis soğanlarımı kasım 16'da, İstanbul'da saksılarıma ise daha dün ektim..
Benim sattiğim double daffodil erlicheer türü nergisleri ne kadar erken ekerseniz ekin, ortam sıcaklığı 12-15 derecelere düşmedikçe tahrik olmazlar, uyuklayıp dururlar..İşte bu durumlarda aman bir an evvel çıksın diye çok bol sulamalardan kaçının, soğanları riske edebilirsiniz, derim..

İstanbul'da bir saksımda geçen yıl ektiğim Karaburun nergis yavruları vardı 9 adet..Dün baktım; 20 santim filizlerine rağmen hiçbirinde çiçek sapı belirtisi yoktu..Bu yüzden hepsini söküp attım..Site bahçesinde ise geçen yıl tek çiçek veren 4 kök vardı, onlarada baktım, 2 adetinde çiçek sapı görünüyordu..
peki Adnan bey bn şuan antalyadayım annemin bbana verdiği bilgilere göre toprağı biraz eşelemiş küçük bir filiz varmış tekrar tooprakla örtmüş diğer soğanlarda filizlenmemiş çürümüş olmaz değilmi. peki ben onları kökleyip tekrar diksem bir sorun olur mu ??

mrduran beğendi.
Eski 25-11-2012, 11:28   #1409
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sayın pria, sizden aldığım nergis ve lale soğanlarımı Kasım ayının ilk haftası gibi gömdüm bahçeme. Toprağı derince belleyip dere kumu ve koyun gübresi karıştırarak gömdüm ve donlara karşı koruyabilmek için ağaç kabuklarıyla kapattım üstünü. O tarihten beri mevsim normallerinin üstünde gidiyor havalar, pek yağmur yağışı olmadı, ne sıklıkta sulamalıyım sizce?

pria beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 12:38   #1410
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sayın pria, sizden aldığım nergis ve lale soğanlarımı Kasım ayının ilk haftası gibi gömdüm bahçeme. Toprağı derince belleyip dere kumu ve koyun gübresi karıştırarak gömdüm ve donlara karşı koruyabilmek için ağaç kabuklarıyla kapattım üstünü. O tarihten beri mevsim normallerinin üstünde gidiyor havalar, pek yağmur yağışı olmadı, ne sıklıkta sulamalıyım sizce?
Çok güzel dikim yapmışsınız sayın Sudenur..
Toprağın üstünün kuruluğu yanıltmasın sizi..Yağan yağmurlardan dolayı toprağın nemi vardır ve bu yeterlidir..Ekstradan sulama yapmanıza gerek yok..Kaldı ki, yaptığınız malçlama aynı zamanda yağmurlarla ıslanmış toprağın neminin kaybolmamasınıda sağlar..
Siz elinizden gelen en iyisini yapmışsınız; gerisini doğanın marifetine bırakın derim..

mrduran ve Sudenur beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024