agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2013, 20:18   #1681
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Geçen yıl satış amacıyla söktüğüm ''erlicheer'' nergislerimin bazılarını sökmeyi unutmuşum..benim için sürpriz oldu..
Geçen yıl çepinimden kurtulan 30-35 kök nergis çiçeklerini açmıştı bu gidişimde..
Bende onları kesip eşime köy hediyesi olarak takdim ettim..20 sap çiçek evin her tarafını yoğun kokularıyla sardı..
Kırda, bahçede yetişen ''erlicheer''lerin kokuları çok çok daha yoğun..

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 20:52   #1682
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İstanbul'da saksılarıma ektiğim soğanlar bu yıl maalesef biraz küçüktüler..
En irileri seçe seçe satın alanlara gönderdiğim için bu yıl bana en ufakları kaldı..
Onlar da çiçeklenmeğe başladılar:

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2013, 20:59   #1683
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu nergis türünün adını hala tam bilmiyorum..Çok çok katlı..gösterişli-çok iri çiçekli..fakat kokusuz..Kokusuz olduğu için yıllardan beri onları hiç sökmedim..geçen yıl yavrularını ayırıp ektim..bu yıl açtılar..

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2013, 21:01   #1684
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Sarı nergis

Kasım ayında diktiğim soğanlar, hepsi aynı anda

Name:  1-DSC00043.jpg
Views: 985
Size:  48.2 KB

açsa çok daha güzel görüneceklerdi.

Çok iri çiçekler açtı. Sarı güzel.

Name:  2-DSC00376.jpg
Views: 995
Size:  49.7 KB

Eklenen Resimler

pria, armeria, nardane ve 7 kişi beğendi.
Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 22:55   #1685
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Sayın pria,öncelikle emeklerinize sağlık.Maaşallah,bütün yurdumuzu nergise boyamışsınız.Her yer mis gibi kokmuş.
Hani kalp kalbe karşı derler ya;
57.sayfa,1685.mesajdaki değişik sarı nergisin,dün bir fotoğrafını çektim.Tüm uğraşıma rağmen,telefonumdan aktaramadım.Üstelik (bitki delilerinin delilik öyküleri) bölümünde okuduğum ve güldüğüm şey,başıma geldi.
Bu nergisi,başsağlığına gittiğimiz bir evde fotoğrafladım.İnsanlar üzgün,benim aklım nergiste.Oradan ayrılırken evsahibine,çiçeğini çok beğendiğimi ve birkaç ay sonra soğanını almak için geleceğimi söyledim.Anlayışla karşılayıp,vereceğini söyledi.Bende bir sevinç
En kısa zamanda fotoyu paylaşacağım.Saygılar,bol çiçekli günler.
Not:Nergisin türünü ben de merak ediyorum.

pria, YeniGine ve çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen mügem : 14-03-2013 saat 22:57 Neden: yazı ekleme
mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 19:56   #1686
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Benim de bu yıl karabuurn nergislerim coştu arkadaşlar.Şimdiye kadar böyle çiçek vermemişti. Sebebini hem iklime hem de bakıma bağlıyorum.Zira bu yıl gübreleri tam zamanında verdim.Şimdilerde bir vazo dolusu islayıp o özlediğim kokusunu alıyorum.

Eklenen Resimler

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 19:59   #1687
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Benim de bu yıl karabuurn nergislerim coştu arkadaşlar.Şimdiye kadar böyle çiçek vermemişti. Sebebini hem iklime hem de bakıma bağlıyorum.Zira bu yıl gübreleri tam zamanında verdim.Şimdilerde bir vazo dolusu islayıp o özlediğim kokusunu alıyorum.
Geç mi ekmiştiniz? Bildiğim kadarıyla Karaburunlar erkenci bir tür.

YeniGine beğendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 20:00   #1688
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bu yıl Kasım başı ektim.

YeniGine beğendi.
Eski 15-03-2013, 20:19   #1689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Nergis zamanı.

Sonbaharda BİMden alıp ektiğim nergislerim açtılar.

Yaşasın bahar.

Eklenen Resimler

pria, armeria, nardane ve 6 kişi beğendi.
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 21:38   #1690
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

İthal nergislerde sadece görüntü vardır.Koku falan bulamzsınız.Ama karaburun türü farklıdır.

Eski 15-03-2013, 22:16   #1691
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Kokusu için iklime göre nergis seçilmeli diye düşünüyorum. Erkenci çeşit olan karaburun bahçemde çok güzel sonuç veriyor. Bu sene edindiğim jetfire'da (erkenci) güzel kokusu olan bir tür.

Düzenleyen üzüm : 22-03-2013 saat 18:16 Neden: İsim (jetfire) yanlışlığı
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 00:21   #1692
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Benim zorunlu iklimle denemelerim size belki tecrube olur.Bu çiçeği geç ekmek en iyisi yoksa yaprağı pırasa gibi büyüyüp çiçek açması az oluyor.
Hocam,
Geçen yıl bunları yazmıştınız..
Bende size cevaben ''nergis soğanları, yazın geçirdikleri uyku döneminde gelecek yılın çiçek tomurcuğunu hazırlar, yazın uyku döneminde çiçek tomurcuğunu oluşturamamış bir soğanı siz geç te ekseniz artık açamaz'' diye yazmıştım..
Ayrıca, sayın kgursan da bu konuda şunları yazmış:

''Nergis (Daffodil) soğanları söküldükleri zaman içinde çiçek tomurcuğu vardır. ''
http://www.agaclar.net/forum/soganli...iler/12515.htm

Yani, siz, yaz aylarında söküldüğü zaman içinde çiçek tomurcuğu oluşmamış bir nergis soğanını geç te ekseniz, erkende ekseniz çiçek veremez..

Siz, Acıpayam gibi -18'leri gören bir yerde Karaburun nergislerinin coştuğunu yazıyorsunuz..Peki, bunlar daha ılıman bir bölge olan Karaburun yarımadasında nasıl çiçek veriyor?

Ben bu Karaburun nergislerinden değişik şekillerde birçok denemeler yaptığım halde, çiçek verimi alamadım, bir türlü akıl erdiremedim..

Acıpayam'ın -18'leri gören ayazına nasıl dayanıyor, kavrulmuyor bunlar hayret ediyorum..Evvelki yıl Çanakkale'de eksi 7'lerde bile yapraklarının yarısı kavrulmuştu bunların..

Acıpayamın soğuğunda sizin Karaburun'lar nasıl coşuyorda, bizdekiler pırasa tarlası gibi büyüyor anlayamıyorum..
Ayrıca, fotoğraflarınıza bakıyorum, her Karaburun soğanının dibinde hemen hemen yavru soğan yaprakları ya çok az ya da yok gibi..Oysa bana verdiğiniz Karaburun'ların her kökünde en az 4-5 yavru soğan filizleri oluşuyor..Bu nasıl oluyor?

YeniGine beğendi.

Düzenleyen pria : 16-03-2013 saat 11:40
Eski 16-03-2013, 00:34   #1693
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey benim nergisler bu yıl 30 cm karın altında kaldı.Bakalım nasıl olacak.Çiçek açabilecek mi.Karaburunlar açamaz ama sizden aldıklarım 1 cm filizlenmişti öylece kaldı.
Geçen yıl 13 ocakta böyle yazmıştınız..
Çelişkiler var yazdıklarınızda Hocam?

Eski 16-03-2013, 00:55   #1694
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Kokusu için iklime göre nergis seçilmeli diye düşünüyorum. Erkenci çeşit olan karaburun bahçemde çok güzel sonuç veriyor. Bu sene edindiğim fortissimo'da (erkenci) güzel kokusu olan bir tür.
Sayın üzüm..

Koku olayını bende şöyle yorumlayayım..
Bir nergis türü eğer kokulu bir tür değilse, siz onu hangi iklimde ekerseniz ekin koku vermez..
Kokulu tür nergislerin kokularının daha yoğun olması için onları güneşi en bol olan yerlere ekmek gerek..
Günde 12 saat güneşi gören bir nergis ile günde 5-6 saat güneş gören nergisin kokuları aynı olmuyor..
Şehirlerde balkonlarımıza ektiğimiz nergisler, genelde günün belli saatlerinde güneşi gördükleri için yoğun koku vermeyebiliyorlar..
Birde, çiçek sapının oluşup çiçeklenmenin başladığı günlerdeki hava sıcaklığının fazla oluşu da çiçeklerin daha güzel koku salgılamasına neden oluyor..
Benim tecrübelerim bunlar..

Ayrıca, Eskişehir gibi oldukça soğuk bir iklimde Karaburun'lardan güzel sonuç aldığınızı yazmışsınız..Siz nasıl yapıyorsunuz?
Karaburun'larınız Hocam100'ün Karaburunları gibi mart ayında mı açıyor?
Ne zaman ekiyorsunuz, ne zaman çiçekleniyor bu erkenci tür?
Yazarsanız aydınlanırız..

çiğdem42 beğendi.
Eski 16-03-2013, 12:33   #1695
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın pria,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
...
Bir nergis türü eğer kokulu bir tür değilse, siz onu hangi iklimde ekerseniz ekin koku vermez. ...
Evet, doğrudur; bütün bitkiler için de geçerlidir.
Hocam100'ün bu mesajına cevap olarak yazdığım bu mesajım herhalde yanlış anlaşıldı.
Alıntı:
...
Kokulu tür nergislerin kokularının daha yoğun olması için onları güneşi en bol olan yerlere ekmek gerek. ...
Evet, doğrudur; fakat biraz geç açan kokulu nergis türleri için bazı iklim bölgerinde bu koşulun yeterli olduğunu düşünmüyorum.
Alıntı:
...
Birde, çiçek sapının oluşup çiçeklenmenin başladığı günlerdeki hava sıcaklığının fazla oluşu da çiçeklerin daha güzel koku salgılamasına neden oluyor. ...
'hava sıcaklığının fazla oluşu' belirsiz bir kavram. Sizin sıcak hava dediğiniz yanılmıyorsam İstanbul, Çanakkale için geçerli olan bir sıcaklıktan bahsediyorsunuz. Bir örnek vererek açıklamaya çalışayım. Sizin için 10º o tarih için 'hava sıcaklığı fazla' olarak ifade edilirken bazı bölgelerimizde 15-20º için 'hava sıcaklığı fazla' ifadesi kullanılıyor.

Belli bir sıcaklığın üstünde açan nergislerin kokusunun yok olduğunu yaşadım. Bu nedenle bulunduğum iklim ve benzerlerinde erkenci kokulu nergislerinden koku yönünden daha başarılı sonuçlar elde edilebileceğini düşünüyorum. Lütfen bu cümlemi de yanlış anlamayın. Hafif kokulu bir nergis yoğun kokuluya dönüşür demiyorum. İsmine doğru koku özelliğini kaybetmez diyorum.

Alıntı:
...
Ayrıca, Eskişehir gibi oldukça soğuk bir iklimde Karaburun'lardan güzel sonuç aldığınızı yazmışsınız..Siz nasıl yapıyorsunuz?
Karaburun'larınız Hocam100'ün Karaburunları gibi mart ayında mı açıyor?
Ne zaman ekiyorsunuz, ne zaman çiçekleniyor bu erkenci tür?
Yazarsanız aydınlanırız..
Eskişehir'in önünde Sarıcakaya yazıyor. Sarıcakaya'nın iklimi Eskişehir'den farklıdır.

Hocam100 soğuklandırmış galiba; bu nedenle açma tarihlerini karşılaştırmak yanlış olur.

Her sene ilk açan nergisim karaburundur. Bu sene 7 şubat'da açtılar. 26 şubat'da fortissimo, 10 Mart'da erlicheer açtı. (fortissimo erkenci bir tür olmakla beraber ilk senesi olduğu için seneye biraz erken-biraz geç açabilir.)
Karaburun nergislerim ilk seneyi saksıda geçirdiler; iki senedir bahçedeler. Yazın su yüzü görmezler; sonbahar yağmurlarıyla yeşerirler.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Eski 16-03-2013, 13:27   #1696
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Eskişehir'in önünde Sarıcakaya yazıyor. Sarıcakaya'nın iklimi Eskişehir'den farklıdır.
Sarıcakaya, Eskişehir'de nergis yetiştiriciliği için mikroklima isteklerinin çok uygun olduğu bir özel yer; özellikle Karaburun'lardan iyi sonuçlar almanızda bunun katkısı çok olsa gerek sayın üzüm:

...Ülkemizde kesme çiçek üretimi Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yer alan mikroklimatik alanlarda yoğunlaşmaktadır. Sarıcakaya’nın sahip olduğu mikroklima, alan için büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. Dolayısıyla alandaki bu potansiyelin meyve ve sebze üretiminin yanı sıra kesme çiçek üretimi için de değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda özellikle kesme çiçekler arasında yoğun ilgi gören bir tür olan nergis türlerinin (Narcissus sp.) Eskişehir Sarıcakaya Mayıslar Köyü’ne adaptasyonun denenmesi ve kesme çiçek yetiştiriciliğini yöreye tanıtarak alternatif bir sektör olarak kazandırılması da çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır.

http://ziraat.ogu.edu.tr/resimler1/Ziraat_Brosur_1.pdf

Eski 16-03-2013, 13:46   #1697
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Hocam100 soğuklandırmış galiba; bu nedenle açma tarihlerini karşılaştırmak yanlış olur.

Her sene ilk açan nergisim karaburundur. Bu sene 7 şubat'da açtılar.
Karaburun nergislerim ilk seneyi saksıda geçirdiler; iki senedir bahçedeler. Yazın su yüzü görmezler; sonbahar yağmurlarıyla yeşerirler.
Açıklamalarınız için teşekkür ederim sayın üzüm..

Merak ettiğim bir konu daha var..Karaburun'ların çiçek verimi, çiçek verme yüzdesi aşağı yukarı nedir sizin bahçenizde?
Benim literatürde ve üniversite araştırmalarından öğrendiğim kadarıyla %38'i pek geçmiyormuş çiçeklenme yüzdesi..
Ben şahsen %38'i değil, %10'u bile bulamıyorum Karaburun'larda..Aslında çok harika bir çiçeği ve kokusu var ama bu çiçek veriminin çok ayarsız ve kıt olması yüzünden soğudum onlardan..

Bunca kalabalıktan 8-10 çiçek alınca insan haliyle soğuyor..
Fotoğrafıma bakarsanız, Çanakkale'de bu yıl kış oldukça ılımlı geçmesine rağmen eksi 3-5'ler bile yaprakların sararmasına sebep oluyor..Hocam100 ise Acıpayam'ın soğuğunda, sert ayazında böyle sorunlar nasıl yaşamıyor, hayret ediyorum..

Hocam100, açık ve net olarak bu soğanları şu şekilde ekin, şu şekilde sökün, saklayın, şunları, şunları yaparsanız kesinlikle her soğandan benim gibi çiçek alırsınız diyebilse keşke..
Benim üzüldüğüm bu..Nergis başlığında bakıyorum, Hocam100'den başka Karaburun'ları coşan ve güzel fotolarla sevincini paylaşan başka üye göremiyorum maalesef..Ben 4 yıldan beri kafa yoruyorum bu konuda, ama hala iyi sonuç alamıyorum..Neredeyse kendimi kara cahil ve bilgisiz, beceriksiz addedeceğim bu Karaburun'lar yüzünden..

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2013, 15:11   #1698
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bunlarda Antalyadaki öğrenci evimdeki nergisler ilk fotodaki cins Daffodils double (delnashaugh) beni kendine aşık etti. Diğerleride zarlarını yırtmalarına rağmen çıkamadılar onlar için çok üzüldüm gerçekden birininde yaprakları sararmaya başlamış ama ortasında çiçek tomurcuğu var umarım ölmez 7 tür nergis çeşidi var saksımda ve saksımda minik sinekler var inşallah soğan sineği değildirler

Eklenen Resimler

tiya beğendi.
melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 15:23   #1699
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey insan bu nergiste şaşırıyor.İklime bağlı olarak ne zaman açar ne kadar açar coşar mı coşmaz mı ben bile bilemiyorum.Tüm mesele iklim.Geçen yıl -18 i gördük bu yıl ise 2 defa -3 en fazla oldu.Benimkileirn bile uç yaprakları hafif yandı ama güzel çiçek var.Ben soğanları her yıl söküyorum ve yaz boyu evimin bodrumunda serin ortamda saklıyorum.Sonra dikerken özel yaptırdığım karşım gübrelerle dikiyorum.Sonra şubat ayında 2.kere farklı gübre veriyorum.Coşmasında napsın.Harika çiçek veriyor.Sebep bunlar bir de onlarla konuşuyorum. Bu da diğer sebep.

Eski 16-03-2013, 15:52   #1700
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
...Ben soğanları her yıl söküyorum ve yaz boyu evimin bodrumunda serin ortamda saklıyorum.Sonra dikerken özel yaptırdığım karşım gübrelerle dikiyorum.Sonra şubat ayında 2.kere farklı gübre veriyorum.Coşmasında napsın.Harika çiçek veriyor.Sebep bunlar bir de onlarla konuşuyorum. Bu da diğer sebep...
Mevlût Bey..

Bilgi paylaşılırsa değer kazanır..
Şu özel gübrelerinizin reçetesini yazarsanız çok makbule geçer..Yoksa her yıl sadece sizin Karaburun'lar coşacak, bizim gibi müşterilerde sizin nergislerinize gıpta edecek, pırasa tarlası gibi Karaburun'larımıza bakakalacağız..

Ayrıca, bitkilerle neler konuşuyorsunuz ki? Ben şimdi seneye onlara '' hadi güzellerim..bakın ne arzu ediyorsanız yaptım..beni kırmayın..güzel güzel açın'' diye onları okşasam hepsi çiçeklenecekler mi acaba?

Eski 16-03-2013, 16:05   #1701
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Gübre konusunu ziraatçimden yazıp gelmem lazım.Konuşma meselesi ise güzel olan her kelime bitkilere yarar gibi geliyor.

Eski 16-03-2013, 16:15   #1702
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Ayrıca kişiye özel yani toprağa özel gübre hazırlanır.Önce toprağınızı analiz ettirip eksiği neyse onla tamamlamanız gerekir.Bizm buralarda genel olarak toprakların ph'ı yüksektir.Ziraatçi arkadaş on agöre hazırlıyor.5 çeşit gübre ile kompoze yapıyoruz.

Eski 16-03-2013, 16:54   #1703
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Açıklamalarınız için teşekkür ederim sayın üzüm..

Merak ettiğim bir konu daha var..Karaburun'ların çiçek verimi, çiçek verme yüzdesi aşağı yukarı nedir sizin bahçenizde?
Benim literatürde ve üniversite araştırmalarından öğrendiğim kadarıyla %38'i pek geçmiyormuş çiçeklenme yüzdesi..
Ben şahsen %38'i değil, %10'u bile bulamıyorum Karaburun'larda..Aslında çok harika bir çiçeği ve kokusu var ama bu çiçek veriminin çok ayarsız ve kıt olması yüzünden soğudum onlardan..

Bunca kalabalıktan 8-10 çiçek alınca insan haliyle soğuyor..
Fotoğrafıma bakarsanız, Çanakkale'de bu yıl kış oldukça ılımlı geçmesine rağmen eksi 3-5'ler bile yaprakların sararmasına sebep oluyor..Hocam100 ise Acıpayam'ın soğuğunda, sert ayazında böyle sorunlar nasıl yaşamıyor, hayret ediyorum..

Hocam100, açık ve net olarak bu soğanları şu şekilde ekin, şu şekilde sökün, saklayın, şunları, şunları yaparsanız kesinlikle her soğandan benim gibi çiçek alırsınız diyebilse keşke..
Benim üzüldüğüm bu..Nergis başlığında bakıyorum, Hocam100'den başka Karaburun'ları coşan ve güzel fotolarla sevincini paylaşan başka üye göremiyorum maalesef..Ben 4 yıldan beri kafa yoruyorum bu konuda, ama hala iyi sonuç alamıyorum..Neredeyse kendimi kara cahil ve bilgisiz, beceriksiz addedeceğim bu Karaburun'lar yüzünden..
Sayın pria,

Mayıslar'da nergis deneme ekimi yapıldığını duymamıştım. Araştırayım, hangi türlerde başarılı olunmuş merak ettim; sonucunu öğrenip yazarım.

Karaburunlar iki senedir bahçede; bu iki sene için de %70 çiçeklenme var diyebilirim. %38 çok düşük bir rakkam; herhalde yetiştirme ortamları doğal yetişme ortamından oldukça farklı ki bu sonuç elde edilmiş. (Sizin iklimde uygun değil anlaşılan.)

Bu kış bir gece aşırı soğuk oldu. Hemen karaburun nergislerinin yaprak uçları sarardı. Henüz çiçek sapı oluşmadığı için çiçeklenmede bir sorun yaşamadım. Gözlemlediğim kadarıyla Karaburun nergisleri çok geç çiçek sapı oluşturmasına karşılık kısa sürede çiçekleniyor. Belki bu dönemde istediği iklimi bizim bölgelerde bulduğu için çiçeklenme oranı yüksek oluyor.

Karaburun nergisi doğal bir tür. Bu nedenle üretilmiş türlere göre biraz farklı davranmasını normal karşılamak gerekiyor.

Eski 16-03-2013, 17:05   #1704
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Benim nergislerde de ilk yaprak çıkardığı sıralarda soğuk dokunmuştu yaprakları zarar görmüştü. Ama çiçek sapları henüz çıkmadığından sorun teşkil etmedi.

Eski 16-03-2013, 17:56   #1705
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Aşağıdaki araştırmanın 9. sayfasında, nergis soğanlarının soğuklatılmasından olumlu sonuç alınmadığı ve Karaburun nergislerinin soğuklatmaya ihtiyaç duymadığı, yazılı:

Bazı soğanlı süs bitkilerinin saksı bitkisi olarak değerlendirilmesi üzerine araştırmalar [A research on evaluation of some bulbous ornamental plants as potted plants]

Ayrıca, soğuklatmanın amacı erkencilik sağlamak içindir.

Düzenleyen pria : 16-03-2013 saat 18:35
Eski 16-03-2013, 18:34   #1706
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
%38 çok düşük bir rakkam; herhalde yetiştirme ortamları doğal yetişme ortamından oldukça farklı ki bu sonuç elde edilmiş. (Sizin iklimde uygun değil anlaşılan.)

% 38 çiçeklenme oranı bizim iklimde değil sayın üzüm, aşağıda linkini verdiğim Ege Üniversitesi yüksek lisans tezinin 51. sayfasında yazılı..

İzmir'de en iri Karaburun nergisi soğanları her saksıya 4'er adet olmak üzere, muhtelif derinliklerde ekilmiş ve ekim yapılan 150 saksıdaki 600 soğanın 233 adetinin çiçeklendiği saptanmıştır:

Bazı soğanlı süs bitkilerinin saksı bitkisi olarak değerlendirilmesi üzerine araştırmalar [A research on evaluation of some bulbous ornamental plants as potted plants]

Eski 16-03-2013, 18:41   #1707
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Aşağıdaki araştırmanın 9. sayfasında, nergis soğanlarının soğuklatılmasından olumlu sonuç alınmadığı ve Karaburun nergislerinin soğuklatmaya ihtiyaç duymadığı, yazılı:

54. ve 66. sayfalara bakar mısınız? (Soğuklatma ile erken açma sağlanamadığı için olumlu sonuç alınamadığından bahsediliyor)

Eski 16-03-2013, 18:45   #1708
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
... insan bu nergiste şaşırıyor.İklime bağlı olarak ne zaman açar ne kadar açar coşar mı coşmaz mı ben bile bilemiyorum..

En açık ve net cümleleriniz bunlar..
Yani bu Karaburun nergisi, nerede ne sonuç vereceği hiç belli olmayan, istikrarsız bir tür..

Eski 16-03-2013, 18:45   #1709
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
% 38 çiçeklenme oranı bizim iklimde değil sayın üzüm, aşağıda linkini verdiğim Ege Üniversitesi yüksek lisans tezinin 51. sayfasında yazılı..

İzmir'de en iri Karaburun nergisi soğanları her saksıya 4'er adet olmak üzere, muhtelif derinliklerde ekilmiş ve ekim yapılan 150 saksıdaki 600 soğanın 233 adetinin çiçeklendiği saptanmıştır:

Sayın pria,

Çok fazla vaktim yoktu; teze sadece göz attım. Yanılmıyorsam saksıda ilk yıl için %38'lik orandan bahsediliyor.

Eski 17-03-2013, 12:11   #1710
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İstanbul'da saksımdaki ve köyden getirdiğim vazodaki ''erlicheer''ler:

Blog'larım:

http://kokulukatmerlinergis.blogspot.com/

http://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024