agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2011, 13:30   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Paylaşımların önü açılıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Oluşturduğunuz bilgi kirliliğinin farkında mısınız?
Okuyanlar hangi yazdığınıza, uygulamanıza inanacak?
Sevgili Malina ve Mine hanım açıklamasını yapamıyacağım bilgilerimi paylaşmadım, ve paylaşmıyacağım cevizin yaprağını kompostta kullanırken de kimyasalların toprak için menfi etkileri kadar endişelerim vardı.

Bitkilerin Allelopatik etkilerini forumlarda sorgulamam buradan ileri geliyordu, sizlerin benim bilgilerimden oluşan eleştirilerinizin zamanlama dışında kalanlara katılmadığımdan, ben sizin bu eleştirilerinizi hak etmiyorum.

Yanlız belirtmeden geçemiyeceğm forumlara okadar hızlı palaşımlar içinde bilgi aktardımki bu bilgilerin yorumlanamıyacak boyuta olaşmasından dolayı, Malina'nın sözündeki bilgi kirliliğinin farkına varamadım.

Sizlerden özür dilerken bu hatamdan dolayı oluşan yurumsuzluğu bana fırsat tanırsanız forumlar içinde yeri geldikçe yorumluyarak telafi etmeye çalışacağım, sevgiler saygılar sunarım.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 13:58   #812
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
forumlar içinde yeri geldikçe yorumluyarak telafi etmeye çalışacağım
Bence,
1. Daha önce açtığınız benzer konuları (solucanlar) gözden geçirip, benzer olanlarını bana iletin ki birleştireyim.
2. Forumda yer alan başlıklarda, aynı bilgileri tekrar etmeyin; önemli ise ilgili sayfanın linkini verin, tartışmalar farklı yerlere bölünmesin.
3. Daha anlaşılır yazın.
Mesela:
"Sizlerin benim bilgilerimden oluşan eleştirilerinizin zamanlama dışında kalanlara katılmadığımdan, ben sizin bu eleştirilerinizi hak etmiyorum." ne demek? Yazdığınız yanlış ve kafa karıştırıcı bilgiler için eleştiriliyorsunuz. Bu doğru yazdığınız şeyler yok anlamına gelmiyor ki. Özetle yaptığımız eleştirileri sonuna kadar hak ediyorsunuz.

Buradaki doğru bilgi içermeyen mesajları ve bu tartışma yazılarını daha sonra silelim ya da yanlış bilgiler diye bir başlığa taşıyalım.

Emine Akman beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 14:00   #813
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Sevgili Malina ve Mine hanım açıklamasını yapamıyacağım bilgilerimi paylaşmadım, ve paylaşmıyacağım cevizin yaprağını kompostta kullanırken de kimyasalların toprak için menfi etkileri kadar endişelerim vardı.

Bitkilerin Allelopatik etkilerini forumlarda sorgulamam buradan ileri geliyordu, sizlerin benim bilgilerimden oluşan eleştirilerinizin zamanlama dışında kalanlara katılmadığımdan, ben sizin bu eleştirilerinizi hak etmiyorum.

Yanlız belirtmeden geçemiyeceğm forumlara okadar hızlı palaşımlar içinde bilgi aktardımki bu bilgilerin yorumlanamıyacak boyuta olaşmasından dolayı, Malina'nın sözündeki bilgi kirliliğinin farkına varamadım.

Sizlerden özür dilerken bu hatamdan dolayı oluşan yurumsuzluğu bana fırsat tanırsanız forumlar içinde yeri geldikçe yorumluyarak telafi etmeye çalışacağım, sevgiler saygılar sunarım.
Bu cevabı zamana yayamazsınız, bu kadar okuyucu bunları okumaya devam edecek. Belki de yazdıklarınızı görüp böyle kompost üretmeye çalışacaklar.

Böylesine büyük bir iddiayı yeri geldikçe cevaplayamazsınız. Hem benim hem de Sn. Meyvelitepe' nin sorularına laf kalabalığı yapmadan, bilimsel olarak cevap vermeniz gerek.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 10:09   #814
Ağaç Dostu

İddalarımı yorumlara açıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Böylesine büyük bir iddiayı yeri geldikçe cevaplayamazsınız. Hem benim hem de Sn. Meyvelitepe' nin sorularına laf kalabalığı yapmadan, bilimsel olarak cevap vermeniz gerek.
Mine hanım sizi kırmadan ilgili konuyu başlatarak açıklamaları buradan takip ederseniz kaanatlerimin kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

Eski 06-04-2011, 20:42   #815
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Kompost

Mine hanim'in aciklamisi son derece yerindedir.
Kompost yapiminin amaci dogadan gelen atiklarin degerlendirilerek dogaya geri dondurulmesi ve topragi zenginlestirmesidir.
Kompost yapimi tecrube isteyen bir istir, "ben karistirdim, curuduler oldu" yaklasimi genelde basarisizlikla sonuclanmis, ayni bilesimlerin kompost yapilmadan direkt topraga karistirilmasi ile farki olmayan bir islemdir. Kompost degildir.

Icerisindeki kimyasal maddeler icerigi nedeniyle parlak kagitlar (magazin, dergi vs...) kesinlikle kullanilmaz, basta kursun olmak uzere agir metaller vardir, topragi zenginlestirme tam tersine kirletir ve etkileri uzun donemdir. Topraga karismasi yuzlerce yil suren plastik ve digerlerinden bahsetmek bile yersiz.
Kesilmis cim, ot vs kullanilir ama tohumlanma, ciceklenme asamasindaysa (ki cogu nerdeyse hep oyledir) onlarda kullanilmaz.
Domates ve benzeri urunlerin yapraklarinin kullanilmasi TAVSIYE edilmez (tobacco Mosaic Virus) riski yuzunden.
Bu konuda yazilmis binlerce litaratur ve bu isi yapan insanlarin uzun yillardir tecrubeleri varken bunlarla ters dusecek aciklamalar yeni baslayan kisilerin kafasini karistirmaktan baska ise yaramayacaktir.
750 litre (yanlis birim de kullanmis olabilirim kaynagin asli 1 qubic feet olarak tanimlanmistir) altindaki materyal yeterli sicakliga erisimi saglamayabilir.
Bence( tamamiyle sahsi fikrimdir): eger sebze kabuklarinizi, cay, kahve atiklarinizi falan degerlendirmek istiyorsaniz ve kompost yapabilecek imkaniniz yoksa, bunlari benim onceki neslimin yaptigi gibi direkt topraga karistirabilirsiniz. Annem karpuz kabuklarini (her turlu kabuk, cay posasi, yumurta kaynatilmis su vs...) kucuk kucuk kesip bahceye gomerdi. Dedem tarlalarina (zeytin ve incir) bakla ekip sonra onlari tarlaya surdururdu. Babam sonbaharda veya bahara girmeden koyun gubresi alip karistirirdi ki bitkileri yanmasin, beklemis gubreye ekilsin diye. Kompost diye bir kavram yoktu ben buyurken ama arka bahce icin ormancilarin pesinden kosup bir traktor cam ormani topragi koparabilmek icin calisilirdi. Simdi Jandarma denetliyor kaz daglarini isteseniz de yok)

Ebru

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 09:54   #816
Ağaç Dostu

Kompostumun güvencesi. Solucanlar

Sevgili lalebruli arkadaşım, Mine hanıma hak verirken alıntıladığım gazete haberini yorumlamanızı rica ederim olaya güncel bakmanızı sağlıyacaktır, sevgilerimle.

Eski 08-04-2011, 21:19   #817
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
makalenin asli

Sayin Epsody,

Polemige girmenin bir luzumu yok. Alinti yaptiginiz haber, deneysel bir calismanin once haber konumuna donusturulmus sonra cevirisi yapilip Turkce yayinlanmis bir gazete haberidir. Icindeki cumleler "dusunuldugu, kucuk degisim tespit edildigi, yarar saglayabilecegi dusunuldugu" gibi genel sonuclar vardir.

Calismalarinin bir tanesinden ornekleme gonderiyorum (link asagidadir) ki ilk cumlesinde "metal temizlenmesine KATKIDA bulunacagini DUSUNDUREN sonuclar tespit etmistir." sonlarinda da solucanlarin (deneyde kullanilan uc turden birisidir.) bunun icin ozel bir proses uygulamasada yararli oldugu kanaatinin dikkate alinmasini ONERMIS, bu yolla topraktaki agir metallerin degerlerinin azaltilmasinda KATKIDA bulunacagini (hizlandiracagini) dusunmustur. Asagidaki link calismanin ozetidir.

http://centaur.reading.ac.uk/19279/

http://centaur.reading.ac.uk/19283/

Bir baska calismasinda mekanizmanin hala anlasilmadigi, yararlarinin dusunuldugunu ancak kaydadeger olmadigini, baska calismalarinda ise daha kayda deger sonuclar elde ettigini yazmistir.

Butun bu yazilardan ortaya cikan halihazirdaki toprak kirliliginin azaltilmasina yonelik tum dunyada calismalar yapilmakta ve bunun icin hizlandirma yontemleri uzerinde calisilmaktadir. Henuz hicbir bilim adami "atiklarinizi ayirmayin, ne olursa olsun topraga atin, hatta tarimda kullanin sonra bunlari solucan vs ile temizleyin" deme cesaretini gosterememistir.

Sizin yazilarinizdan (en azindan benim algiladigim): Topraga ne atarsak atalim, ogutulup gidecegi, solucan, kompost vs derken hep birlikte kardes kardes adapte olarak evrim gecirecegi ve bunu gibi dusuncelerdir. Siz uygulamalarinizi yapmakta ve bunlara inanmakta serbestsiniz bizler de sizi bu sekilde dusundugunuz icin yargilayamayayiz. Ancak bu konuyu cok bilen uzmanlar, orta bilen bendeniz, az bilen yeni baslamis arkadaslarin su ana kadar uygulanmis ve genel kabul edilmis yontemler sececegini umuyorum.

Kompost hazirlama ve deneyimlere geri donup bu polemikleri biraksak daha yararli olur diye dusunuyorum.
Ebru

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 22:01   #818
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Epsody,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Epsody
Arkadaşlar size sentetik malzemeler ve minerallerin artık toprak florası için yabancı ve tanınmazlık sürecenin bittiğine dair görüşlerimi sunmak bu alandaki tabularında yıkıldığının bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Bu bilgileri açıklarkende bir ilke de imza atmış olacağım, insan oğlunun doğal yöntemleri birakıp sentetik kimyasallara bel bağladıktan sonra toprak florasıda, bu sentetik (yapay) maddelerin insanlar tarafından bol miktarda kullanılmasının ardından toprak içi organik minerallerin tükenmesi ilede toprak canlıların arasında yeni tür mikro canlıların bu yapay maddelerle beslenenerek türlerinin evrimleştiğini kabullenmemek bence biraz saflık olacaktır.

Her ne kadar doğallık düşüncelerine özlem duysak da artık bu yapay ve sentetikler yaşantımız içinde yerlerini aldılar, kullanımında hep endişelerimiz olsada mikro organizmalar dünyasındaki canlılar arasında sentetikleri parçalayanlarıda düşünmek zorunluluğu hasıl oldu.

Çünkü kimyasal gübrelerle besliyerek çoğalttıktan sonra aç bırakırsak, topraktan çıkarak bizden haklarını isteyeceklerdir, topraktan çıktıktan sonrada onları duyurmak zor olacağından daha fazla kimyasal ve zehir kullanmak zorunda kalacağımız gün gibi aşikardır.
Kompost başlığında böyle bir şey yazmıştınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu yazıyı görmeden ceviz yaprağını komposta koymayın demişim.

Bu imza attığınız ilk gerçekten çok ilginç geldi.

Bir hayli gözlem ve deney yapmış olmalısınız. Söz gelimi, hangi yeni tür mikro canlıları tesbit ettiniz ve ne gibi yapay maddeleri tüketiyorlar, sonunda ne oluyor?

Aç bırakırsak (herhalde yeni yapay madde vermezsek oluyor bu) topraktan çıkıp bizlere ne yaparlar (bilim kurgu filimleri geldi birden gözümün önüne)? Daha fazla kimyasal ve zehir kullanırsak bu yeni canlıları daha da beslemiş olmaz mıyız?
Mine hanım ve ben de sözlerinizin kanıtını rica eden sorular sormuştuk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sevgili lalebruli arkadaşım, Mine hanıma hak verirken alıntıladığım gazete haberini yorumlamanızı rica ederim olaya güncel bakmanızı sağlıyacaktır, sevgilerimle.

Kanıt olarak da yukarıdakini yazmış ve bir link vermişsiniz. Başkaca bir bilgi sunmadığınıza göre iddanızın kaynağı, hatta komposta sentetik, plastik, kimyasal ve metal içeren maddeler konmasını tavsiye etmekteki kaynağınız da bu.

İlk yazınızda mikro canlılardan da söz etmiştiniz. Solucan bildiğim kadarıyla bir mikroorganizma değil. Hatta, kimyasal madde yemeye alışmış mikro canlıları aç bırakırsak topraktan çıkıp hak arayacakları şeklinde de bir yorum yaptınız, ki, onlara daha fazla kimyasal verelim de hak aramasınlar demeye getirdiniz.

Bütün bunları söylerken, gerçekten tek dayanağınız o gazete haberimiydi?

Ya, yazınızı okuyanlar buna dayanarak ellerine geçirdikleri kimyasal, sentetik, metal ne varsa kompostlarına ve topraklarına karıştırmaya başladılarsa? Hiç mi şüphe etmediniz?

Kendinizin yanılması belki çok önemli değil ama başkalarını yanıltmak sorumluluk işi. Umarım yakanıza yapışan üyeler olmaz

Bakın, magazinleştirilerek verilen gazete haberinin aslı burada.

Belli cins toprak solucanlarının, bakır, kurşun, çinko gibi ağır metallerle kirletilmiş toprağa bırakıldığında büyük bir çoğunluğunun öldüğü, ancak az miktarda bazılarının doğal seleksiyonla hayatta kaldığı bildiriliyor.

Bunlar üzerinde yapılan incelemede, kirli toprağı yedikleri ve dışkıladıkları metallerin bir bölümünün bazı bitkiler tarafından alınabilecek forma soktukları belirlenmiş. Bitkilerin böylece topraktan kaldırdıkları metaller ile topraktaki kirliliğin mevcut pahalı yöntemlere göre sürdürülebilir bir şekilde azaltılmasının önünün açıldığı bildiriliyor. Elbette, metalle yüklenen bitkilerin ne yapılacağı konusunda bir yorum yok. Ancak bitkiler uzaklaştırıldığı taktirde topraktaki kirlilik azaltılmış oluyor.

"The dream scenario is that the plants become so wonderfully efficient at extracting the metals that you can then take them off to a smelting plant," said Dr Hodson.

Dr.Hodson, bu bitkilerin doğrudan maden eritme işletmesine giderek metal elde edilmesini (rüya senaryo olarak) hayal etmiş.

Aslında bu düşüncenin esas yaratıcısı yine Darwin. Onun bulgusu olarak Görland'daki kalsiyum karbonat'dan oluşan fosilleşmiş solucan dışkıları bu fikri vermiş.

Sonuç olarak, ağır metallerle kirletilmiş topraklara adapte olabilen solucanların, ekolojik olarak devreden çıkmış eski madenlerde, çok uzun zaman alsa bile, yüksek metal alımı yapan bitkilerle birlikte sürdürülebilir bir toprak temizleme aracı olabileceği savunuluyor.

Linkini verdiğim yerlerde yazılı olanlar magazin değil. Çok daha fazlası olmasına rağmen iddialarınıza dayanak olarak gösterdiğiniz konuyu doğru olarak ortaya koyabiliyorlar. Başka daha pek çok ciddi kaynak da var.

Sonuçta,
  • Kimyasallar, sentetikler, plastikler, ağır metaller, matbaa mürekkepleri toprağı kirletirler. Bu bir kirliliktir. Kendi elinizle toprağınızı kirletmemelisiniz.
  • Kirletilen toprakta solucanların büyük bölümü ölür.
  • Bir kısım solucan sağ kalsa ve bu metalleri yedikten sonra bitkilerin alabileceği şekilde dışkılasa bile bu bitkiler ve meyveleri yenmez. Bu bitkileri düzgün bir şekilde imha etmeniz gerekir.
  • Böylelikle, kirletmiş olduğunuz toprağınızı çok uzun bir sürede, belki temizleyebilirsiniz.
Kıssadan hisse ise; siz siz olun, toprağınızı kirletmeyin, kirletilmesini tavsiye etmeyin. Merak etmeyin, böyle yaparsanız (yani toprağı temiz tutarsanız) topraktan hiç bir şey çıkıp hak isterim diye boğazınıza sarılmaz.

Emine Akman beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 11:59   #819
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Kışın 3 poşet yaprağı içine boşalttığım kompost çukurunda yaprakların çoğunun çürümüş ve toprağın renginin daha da koyu kahveye döndüğünü tespit etmiş bulunmaktayım

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 21:32   #820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2011
Fabrikada kompost çalışması

Merhaba arkadaşlar,

Konuyu baştan sona okudum. Verdiğiniz bilgiler ve tartışma için teşekkür ederim. Çünkü doğru bilgi tartışmadan çıkar.

Ben çevre yüksek mühendisiyim. Okulda kompostu katı atık dersinde işlemiştik; fakat gerçek hayatta hiç yapmışlığım, hatta görmüşlüğüm bile yoktu. Sadece C/N oranı şu olur, bu olur diye ezbere birkaç bilgi hatırımda kalmıştı. Şimdi ilk kez işyerimde yapmayı deniyorum. Çalıştığım fabrikada evsel atıklarımızın azaltılması konusunda başlattığım çalışmayı sizlerle paylaşıp tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Fabrikamızda en çok çıkan evsel atıklar haftada 15 battal boy çöp torbası biçilmiş çim ve 10 torba mutfak atığı. Bunları azaltmak için organik kısmını kompost yapmayı önerdim, yönetim de bunu önce bir denememi istedi.

Ben de işçi arkadaşlara resimdeki sandıklardan 2 adet yaptırdım. Bu sandıklar 1,80 x 1,1 x 1,1 ebatlarında. Tahta paletlerin bir yüzündeki tahtaları söküp paletleri dikdörtgen şeklinde birleştirerek imal ettik. Üst ve ön yüzlerinde menteşeli birer kapak var. Altı açık, toprakla temas halinde. Üstünü naylonla kapladık.

Sandıkların her birine iki hafta boyunca 25'er torba biçilmiş yabani çim ve ot, 2'şer torba ham meyve-sebze atığı ve birer torba kırpılmış kağıt doldurdum. Ayrıca her gün fabrikadan çıkan çay atığını peyderpey döküp üstten karıştırdık. Elimizde yaprak, dal gibi kahverengi madde yeterli miktarda yoktu. O yüzden kağıt kullanmak zorunda kaldım.

İlk bir haftada karışım %50 küçüldü ve sıkıştı. Haftada bir üzerine biraz su dökerek kuru yerlerini ıslattım. 13 gün sonra sandıkların kenardan 25 santim içeriden bir termometre sokarak sıcaklıklarını ölçtüm. 60 ve 65 derece çıktı. 14. ve 15. günlerde sandıkları boşaltıp içindekileri alt üst ettim. Malzemeyi kaldırdıkça yığının içinin yanmış ot renginde koyu kahverengi ve hatta siyah renk aldığını gözlemledim. Duman çıkarıyor, yanmış ot ve çürümüş organik madde karışımı gibi kokuyordu. Çimler bir miktar çamurlaşmış ve birbirine keçe gibi yapışmış durumdaydı. Karıştırdığım malzemenin fotoğrafını aşağıda görüyorsunuz.

Karıştırdıktan sonraki gün karışımın sıcaklığını 59 derece olarak ölçtüm. Bu arada karışımım etrafa çok kötü bir koku yaymaya başlamıştı. Amonyak veya gübre gibi koktuğunu düşünüyorum. Küçük sinekler ve böceklerin de cirit attığını gözlemledim. Buna rağmen sinek-böcek olmasının normal olduğunu düşünüyorum. Kokunun nedeni olarak karışımın fazla ıslak olması ile kahverengi maddenin az olmasını görüyorum. Bu da amonyak kokusuna yol açmış olmalı. 15 gün hiç karıştırmadığım için havasız kalmış da olabilir. Şu anda kızışma devam ettiği için kompostlaşma yolunda gidiyor gibi gözüküyor ama o koku olmasa daha iyi olacak. Yarın 2 çuval çam talaşı elime geçecek. Bunu içine karıştırmayı düşünüyorum. Ayrıca önceki sayfalarda resimlerde gördüğüm gibi hava delikleri açacağım.

Bu arada yeni çim ve mutfak atıkları gelmeye devam ediyor. Başka sandığım olmadığı için üstüne ekleme yapmak zorunda kalabilirim. İki sandığı birleştirip yeni sandığa mı devam etmeliyim, ne dersiniz? Yığın çok yükselirse fazla sıkışır, gözenekliliği kalmaz diye endişe ediyorum.

Nasıl gidiyor sizce? Sizce koku olayını düzeltmek için başka ne yapmalıyım? Talaş yeter mi? Kağıda mı abansam?

Eklenen Resimler

mtarslan beğendi.

Düzenleyen generalduncan : 12-05-2011 saat 21:39 Neden: İmla
generalduncan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 17:42   #821
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kahverengi malzeme biraz az gelmiş. Bulabilirseniz kavak talaşı edinin. Çam talaşı da olur ama kolay kolay çürümez. Malzemeyi iyi harmanlayarak kaplara doldurun. Kuru keçi gübresi bulursanız onu da kullanabilirsiniz, kompostunuz müthiş besleyici olur.

Kompost kaplarınız biraz büyücek. İç kısımlardaki havalandırmayı sağlamak için 10cm çapında bir PVC boruya bir çok delik açarak tam ortadan baca gibi yerleştirin.

Malzeme sürekli geliyorsa kompost kabı sayısını arttırın. Üç kompost kabı iyi oluyor. Siz dört de yapabilirsiniz. Proses başlamış olan kaba başka malzeme eklemeyin, o öyle devam etsin. Bu mevsimde üç haftayı tamamlayan kompostu normalde dışarı alabilirsiniz.

Sıcak kompostta nem ve oksijenin varlığı önemlidir. Hem havalanmalı hem de yeterli nem seviyesinde olmalı. Kurursa biraz ıslatmak iyi olur.

Eski 13-05-2011, 21:10   #822
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2009
Sayın generalduncan,
MeyveliTepe'den sonra yazmak haddime düşmez belki ama ben de birkaç tavsiyede bulunabilirim. 7-8 yıldır kompost yapıyorum. Benim yaptığım, ne sizin fabrika ölçeğinde, ne Meyvelitepe'nin bahçesi ölçeğinde.

Öncelikle koku olayından başlamalı. Sebebi yeşil malzemenin fazlalığı. Kahverengi malzeme eklemeli. Bana sorarsanız, çam talaşı da olur, gazete kağıdı da, fabrikada kullanılıyorsa, ambalaj kağıdı(mukavva) atıkları da. Meyvelitepenin tavsiyesi olan kavak talaşı, işlemin hızını artırır sanıyorum. Yanılmıyorsam sizin işlemin hızlı olması derdiniz yok.
Ben şu sıralar bahçemdeki bambuları kestim. İlk defa, öğütüp kompostuma ekledim. Bambu dayanıklı bir malzeme olduğu için 1 seneden önce kompostlaşmasını beklemiyorum.

Aslında daha metodik gidelim. Mimar olsam da mühendis kafasına meyilliyimdir. Sorunu tanımlayıp çözelim:

Durum:Fabrikanızdan düzenli çıkan organik malzemeyi (çim, mutfak atığı), kompost yapmak istiyorsunuz.
Sorun: Koku. Şu anda her iki malzeme de yeşil atık.
Çözüm:Kahverengi malzeme bulmalısınız. Sonbahar olsa, çim azalır, dökülen kuru yaprak olurdu, sorun olmazdı. Önümüzdeki 4-5 ay boyunca kahverengi malzeme desteği yapmalısınız.
Öneri:Talaş bulmakla uğraşmak yerine, en kolay ulaşılabilir kahverengi malzemeyi kullanın. Bu atık gazete ya da fabrikada kullanılıyorsa atık ambalaj (mukavva) olabilir. Kahverengi malzeme bulamazsanız, yeşil malzemeyi toprakla karıştırarak koku sorunu engelleyebilirsiniz sanıyorum.
Ek bilgi: Kimyasal işlemden geçmiş beyaz kağıt, kuşe kağıt vs. kullanmayın. Gazete kağıdı veya mukavva uygundur. (Kompostunuzu sebze meyve üretiminde kullanmayacaksanız, beyaz kağıt da sorun olmayabilir).

Kendi ufak bahçem ve ev atığımla kıyaslarsak, çok fazla atığınız çıkıyor. Bunun kompost yapılması çok mantıklı ama patron açısından düşünürsem, harcanan bir işgücü var.

Durum: Patronun iç sesi: Fabrika atıklarının kompost olması iyi hoş ama bu sırada çok fazla işgücü kaybı olmamalı.
Sorun: İşgücü kaybı
Çözüm: Minimum işgücüyle kompost yapılması
Öneriler:
1-Öncelikle kompost sandıklarınız çok güzel olmuş ama harcanan bir işgücü var. Paletleri işlemden geçirmeden, 4ünü yanyana koyarak kompost alanı oluşturabilirsiniz. Yıkılmamaları için ara boşluklarından sağlam 1-2 dal veya sopayı toprağa saplayabilirsiniz. Google'da 'pallet compost' diye görsel araması yaptırırsanız, gelen fotoğraflar bir fikir verecektir. İşçilere paletleri söktürüp, birleştirmekle vakit kaybettirmeyin. (Bizim eve yakın bir parkta yapmışlar. İsterseniz fotoğraflayıp buraya yüklerim).
2-Kompost yığınının düzenli havalandırılmasının, prosesi hızlandırdığı malum. Ancak bu da bir işgücü demek. Bahçıvanın işi yoksa yapsın tabi. Ama acele kompost elde edelim derdinde olmadığınızı varsayıyorum. Bu durumda kompostu uygun oranda yığın ve unutun. Örneğin gazeteleri serip, biçilen çimleri ve mutfak atıklarınızı üzerine dökün. Belki biraz da toprak.Buna kademe kademe devam edip, sulayın (Mutfak atıkları fazla suluysa başlangıçta sulamanıza gerek olmayabilir). 4 paletin birleşiminden oluşan kompost alanı dolunca, yenisine geçin. Zamanla çökme olacağı için, öncekilerin üzerini aynı şekilde doldurabilirsiniz. İşgücü olarak, yağmursuz dönemde kompostu ıslatmanız yeter bence.
Tembel sistemle (işgücü kaybı olmadan), yığınınız 3 haftada olmasa da, en geç 1 yılda kullanılabilir kompost haline gelecektir.
Bunun için 3-4 kompost alanı değil 8-10 tane, belki daha fazla kompost alanınız olmalı tabi. Çok fazla çiminiz çıktığına göre, geniş bir alana sahipsiniz. Bunu yapabilecek köşeniz de var sanırım.
Ek bilgi: Çimlerde bakım için kimyasal gübre kullanılıyorsa, kimyasal sonrası kesilen 2-3 çimi komposta koymayın ya da kompostu sebze meyve için kullanmayın.

Biraz uzun oldu. Yanlışım varsa düzeltilmesinden mutlu olurum.

mtarslan beğendi.
Murat11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 08:25   #823
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
en ıyısı buyuk ölçek alanlarda kompost makınası

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 12:36   #824
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2011
Sayın MeyveliTepe ve Murat11'e yorumları için teşekkür ederim.

Geçen cuma (23. günde) iki kompost sandığını birleştirdim. İçine 1-1,5 çuval çam talaşı karıştırdım. Çok mükemmel karıştıramadım, çünkü karıştırması zor ve iğrenç kokuyor. Bulamaç gibi bir şey olmasının da etkisi var. Artık yapabildiğim kadar karıştırdım. Bu hafta geldiğimde kokusu nispeten azalmıştı ama yok olmamıştı. Sanırım biraz daha talaş bulsam ve katsam iyi olacak. Bir çubukla yığına yukarıdan aşağı dibine kadar giden delikler açtım. Kokulu dumanlar oralardan çıkmaya devam ediyor.

Aslında karışımın mümkün olduğunca acele kompost olmasına ihtiyacım var. Bahçeden sürekli atık geliyor ve ben hala kokan ilk karışımımı düzeltmeye uğraşmaktayım. Sandıkların yanından geçen işçiler zaman zaman şikayet ediyorlar. Neyse ki binanın içinde çalışıyorlar da, benim alanda işleri yok. Kokudan geçen hafta yan komşu fabrikanın elemanları molalarda oturdukları yeri değiştirdiler. Etraftan veya patronlardan tepki gelmesinden endişe ettiğim için önce bu koku problemini çözmek istiyorum.

Cuma günü bir şey daha yaptım. Gelen yeni kesilmiş çimleri genişçe bir alana yaydım. Bugün baktığımda üstleri ilk hallerine göre bayağı bir kurumuştu. Kısmen kuruyan çimleri ikinci sandığa doldurdum. Bu kez, aralarına kağıt kırpma makinesinde kırptığım mukavvalardan ara katmanlar hazırladım. Karton levha kırpılınca ince uzun çubuklar haline geliyor. Bu çubukların arasında bulamaç olmasını önleyici hava boşlukları kalacaktır diye umuyorum. Sandığı doldurduktan sonra katmanları tırmıkla karıştırdım. Karışımın resmi aşağıda. Yeni gelen çimleri de öncekilerin yerine yere serdim.

İş gücü konusuna gelince... Aslında haklısınız, bir çok kişi bu kompost faaliyeti için emek sarfetti ve etmekte. Ama neyse ki bu aralar işgücü fazlamız olduğu bir döneme denk geldi. Üretimin olmadığı günlerde işçiler boşa çıkmıştı. Bunlar arasındaki maragozluk yeteneği olan arkadaşlar sandıkları yaparken umduğumdan daha kaliteli bir iş çıkardılar. Umarım karışım yakında kompost formuna gelir de bahçe atıklarını çöp bidonuna atmaktan ve gereksiz çöp konteynerleri için belediyeye fazladan para ödemekten kurtuluruz.

Eklenen Resimler

generalduncan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 06:52   #825
Ağaç Dostu

Kokunun sebebi oksidasyon.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi generalduncan Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe ve Murat11'e yorumları için teşekkür ederim.

Geçen cuma (23. günde) iki kompost sandığını birleştirdim. İçine 1-1,5 çuval çam talaşı karıştırdım. Çok mükemmel karıştıramadım, çünkü karıştırması zor ve iğrenç kokuyor. Bulamaç gibi bir şey olmasının da etkisi var. Artık yapabildiğim kadar karıştırdım. Bu hafta geldiğimde kokusu nispeten azalmıştı ama yok olmamıştı. Sanırım biraz daha talaş bulsam ve katsam iyi olacak. Bir çubukla yığına yukarıdan aşağı dibine kadar giden delikler açtım. Kokulu dumanlar oralardan çıkmaya devam ediyor.

Aslında karışımın mümkün olduğunca acele kompost olmasına ihtiyacım var.
Arkadaşım Atık üretiminde süreklilik varsa sen bu işi sandık yöntemi içinde kokulardan kutulamazsın, bunu peşinen kabuledersen benim çalışmalarımdaki toprak üstündeki uygulamalarımdan örnekler çıkararak koku olayından kurtularak bü işi yürütebilirsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi generalduncan Mesajı Göster
Cuma günü bir şey daha yaptım. Gelen yeni kesilmiş çimleri genişçe bir alana yaydım. Bugün baktığımda üstleri ilk hallerine göre bayağı bir kurumuştu.
Kuruttuğun çimlerin bir kısmını örtü olarak kullanırsan, oksidasyonun etkilerini izole olarak koku olayıda duracaktır, her yeni atik ilavesinde bir yaş malzeme arasına bir kuru malzeme ileve ederek yığını oluşturarak işlem koku üretmiyecektir.

Çöp konteynırlarının kaplarını bu yüzden ürtülerek atıkların koku ve sinek olayı önlenmektedir, bu başlıkta size uygun açıklamalar bulabilirsiniz.

resim de görülen uygulamada 5 ton dan fazla atık kompostlaşmada koku sorunu yaşanmamaktadır.

Eski 04-06-2011, 09:37   #826
Yeni Üye

unal.net's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2011
sitenin yeni üyüesiyim ilk mesajımı da bu konuyu açtıgınız için teşekkür ederim bahçe topragımı zenginleştirmek için neler yapabilirim diye araştırırken sizlerin yazılarına rastladım baştan sona okudum artık bende bahçe topragımı nasıl zenginleştirebilecegimi bulmuş oldum. Verdiğiniz bilgiler ve tartışma için teşekkür ederim.

unal.net Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 19:29   #827
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Amatör olarak kompost yapmaya çalıştım. Çok yorucu olduğunu söyleyebilirim. Nisanda bahçedeki yabani otları toplayıp kurumasını sağlamıştım. Yaklaşık 40 kilo kadar çimeni ve kuru otları değerlendirmeye çalıştım. 4-5 ay sonra kompostun tamamlanmış olacağını ümit ediyorum.

Çimenler

Name:  kompost_1.jpg
Views: 1765
Size:  52.9 KB

En altta saman

Name:  kompost_2.jpg
Views: 1811
Size:  53.4 KB

Samanın üstüne bahçedeki kuru otları serdim

Name:  kompost_3.jpg
Views: 1883
Size:  50.3 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 19:31   #828
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Kuru yabani otların üstüne çimenleri serdim

Name:  kompost_4.jpg
Views: 2358
Size:  47.8 KB

Çimenlerin üstüne toprak serdim ve birinci kat bitti

Name:  kompost_5.jpg
Views: 1659
Size:  39.5 KB

İkinci katı da aynı işlemden geçirdim ve suladım.

Name:  kompost_6.jpg
Views: 1844
Size:  31.7 KB

Kompost çalışmamı sonlandırdım.

Benim merak ettiğim bir daha sulamaya gerek var mı yok mu?

Eski 06-06-2011, 20:31   #829
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu aşamada sulamaya gerek yok, yalnız bu malzemeyi böyle kat kat yapmak yerine iyice harmanlamanız gerekir.

Eski 06-06-2011, 21:44   #830
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Teşekkür ederim MeyveliTepe.

Yarın o zaman harmanlama yapayım. Kompost oluşumu bitene kadar 1 kere harmanlamak yeterli mi? Yoksa haftada veya ayda harmanlamak mı gerekiyor? 3'lü çatal bel olmadığı için epey zorlanacağımı düşünüyorum. En kısa zamanda temin etmem gerekiyor. Kompost oluşumu tamamlanıncaya kadar sulamak gerekiyor mu ben onu demek istemiştim.

Eski 06-06-2011, 22:01   #831
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Şimdi harmanladıktan sonra bir de iki hafta sonra alt üst etseniz yeter, zaten bir ay içinde işlem tamamlanır. Malzemeyi harmanladıktan bir gün sonra iç ısısını kontrol edin. Her şey yolundaysa epey ısınmış olur.

Eski 06-06-2011, 22:08   #832
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Çimler siyah poşetlerinde ısınmaya başlamış ve dumanlar çıkıyordu. Kuru otlarda üst üste yığmıştım ve topraklıydı. Yağmurlardan malç kıvamına gelmişler.
Bir ay gibi bir zamanda hazır olacaksa çok güzel. Bu sene kompostumu kullanabileceğim o zaman.
Malzemeyi harmanlayıp burada tekrar paylaşırım. Ve ısısını bir gün sonra kontrol edip bilgi veririm. İlginiz için teşekkür ederim.

Eski 07-06-2011, 15:18   #833
Yeni Üye

unal.net's Avatar

işyerimin yanında bulunan okulun bahçesini biçen hademeye gittim dedim bu çimleri napacaksın diye çöpe atıyorum dedi ben alabilirmiyim dedim adam bi şaşkınlık yaşadı dedimki bahçeme lazım abi al hepsini al dedi sonra tomruk biçen tanıdığımı aradım kavak talaşı istedim şuan yok ama bulurum gel dedi akşam iş çıkışı hepsini alıp eve götürecem ve Sn. Meyvelitepenin anlattıgı gibi bir harman yapacam hayırlısı bakalım daha kompost yerini hazırlamadan malzemeleri bulmuş oldum

Eski 07-06-2011, 15:35   #834
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Bende sayın meyvelı tepeden ögrendım ve kompost yaptım
oldukca guzel oldu
ben palettlerden yaptım 4 ad palet yettı
ıçıne em tavuk gubresı talas yaprak ne bulduysam koydum
nem ayarını tutturunca öylebır sıcaklık verıyorkı görmeden ınsan ınanmaz
bence ıllakı yer hazırlamaya gerek yok
bır naylon parcasıyla örterekte olur

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 19:08   #835
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu gibi malzemeye varsa eski küçükbaş hayvan gübresi de karıştırırsanız çok güzel olur. Hem gübreyi dezenfekte etmiş olursunuz hem de güçlü bir gübre özelliği olan kompostunuz olur.

Eski 08-06-2011, 08:24   #836
Yeni Üye

unal.net's Avatar

Sn. meyveli tepe hayvan gübrem yok ama size sorum şu olacak benim şuanda kompostu hazırlayacagım yerde başka eşyalar var onları boşaltacam öyle yer açılacak başkada müsait yerim yok bu arada poşet içindemi dursun çimler yoksa bir köşeye serip kurusunlarmı nasıl bekletebilirim bikaç gün bu malzemeyi

Eski 08-06-2011, 11:33   #837
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Poşette tutmayın, patojen üretip çürürler. Kurusunlar daha iyi.

Eski 15-06-2011, 20:38   #838
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

Çatal beli bugün temin edebildim. Tam kompostu karıştırcaktım mantar oluşumu gördüm. 10-15 adet kadar büyümekteydi. O yüzden karıştırmadım. Biraz büyümelerini bekliyorum. Sizce mantar olması normal mi?

Eski 15-06-2011, 22:12   #839
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Olabilir. Direk güneş almayan, nemli, altı sıcak bir ortamda mantar çimlenir. Büyümelerini beklemenizin özel bir sebebi yoksa iyice harmanlayabilirsiniz.

Eski 15-06-2011, 22:34   #840
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Teşekkür ederim. Yenilebilir mantara benziyor. Mantardan anlayan bir tanıdığımıza soracağım. Ayrıca bir yüzeyde epey geniş biçimde mantar oluşumu gördüm. Sadece meraktan büyümelerine izin veriyorum. Haftasonuna kadar bekleyeceğim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024