agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2011, 10:12   #781
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Yaban mersininin toprak isteklerinin karşılanması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
teşekkür ederim sayın epsody ben bu asidik kompostu yaman mersini fidanlarım için kullanmak istiyorum.çam ibrelerinin yanında çam kabuklarını da kullanabilirmiyim?Elde ettiğim kompostu toprak olmadan sadece kompost olarak yaban mersini fidanını dikmek için kullanabilirmiyim?teşekkürler.
Arkadaşım asidik özellikli organik atıklarının kompostlaştırılması sürecini kısaltmal için mümkün olduğunca öğütülmesi gerekmektedir, çam kabuklarıda ideal malzeme olmasına karşın bunlarında öğütülerek malç uygulaması içinde yaban mersini ağaçların dal iz düşümüne uygun sermelisiniz burada dikkat edeceğiniz nokta malç malzemesinin ağaç gövdelerine değmiyecek uzaklıkta olmasıdır.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 17:18   #782
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bugün bauhausta 1.sayfada Mine hanımın resmini gösterdiği kompost kutusunun bir örneğini gördüm fiyatı da uygundu. Bu hafta içi 2 tane alıp kullanmaya başlayacağım böylelikle kendi gübreli toprağımı kendim üreteceğim.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 19:01   #783
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23542

arkadaşlar sıcak kompost yapmak için sıcak yastık yöntemini kullansak nasıl olur?

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 19:11   #784
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Syın the mc bugün bauhaustaki kutular çok pratik ve 1 ay gibi sürede yaprakları çürütmeye başlıyor. Benim açtığım çukura döktüğüm yapraklar ne alemde bilmiyorum açıkçası.

Eski 01-03-2011, 18:48   #785
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Syın the mc bugün bauhaustaki kutular çok pratik ve 1 ay gibi sürede yaprakları çürütmeye başlıyor. Benim açtığım çukura döktüğüm yapraklar ne alemde bilmiyorum açıkçası.
kutulara baktım yapılmıyacak birşey değil plastikten yapılımış ön cepesinde altta bir kapagı var. oluşmuş kompostu almaya yarayan (asagıdaki kapaktan bahsediyorum). hava alması 4 er köşesinde iki düzlemin birleştigi köşe oluşturduygu dogrultuta delikleri var o kadar. bauhausta bütün ürünler pahalı oldugu gibi o kompost kutusuda aşırı pahalı. o paraya rahat 20-30 tane kutu yapar bir insan.

Düzenleyen the_mc : 10-03-2011 saat 18:56
Eski 03-03-2011, 19:35   #786
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Bugün gittim hepsinin satıldığını öğrendim

Eski 10-03-2011, 12:38   #787
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Acaba doğru yoldamıyım?

Malzemelerim bunlar ve mutfak artıklarım.
Name:  06032011_006.jpg
Views: 1840
Size:  59.3 KB

Sırasıyla koymaya çalıştım: Kovam delikti ve en alta gazete yerleştirdim. Üzerine yosundan koydum, mutfak artıkları, toprak, aynı şekilde tekrar yerleştirdim
Name:  06032011_007.jpg
Views: 1834
Size:  29.0 KB

En sonda toprak var ve kapağını kapattım
Name:  06032011_008.jpg
Views: 1838
Size:  36.7 KB

Bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir? Mesela ne sıklıkla karıştırmalıyım? Ya da karıştırmamalı mıyım? Arada üzerine su dökmeli miyim?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 16:19   #788
Ağaç Dostu

Ayşe hanım iyi yoldasınız, hatta balkonda kompost yaparak bitki toprağını zenginleştirecekler için örnek sayılırsınız, sizden artık eminim, mutfak atıklarınızdan en ideal şekilde bitki besinleri yapacanızıdan şüphem kalmadı, şimdi size ikinci bir kova gerekecek.

Edineceğiniz ikinci kovaya mutfaktan çıkan atıklarınızı koyacak, üstünede bu birinci kompost kovasından alacağınız malzemelerle örterek böylece devam edeceksiniz, sakın endişeniz olmasın üçüncü bir kovaya ihtiyacınız olmıyacak, olgunlaşma sırasında malzemeleriniz iki kap arasında küçüleceklerdir, çalışmalarınızı paylaşarak ilerliyorsunuz, başarılar sizinle olsun.

Eski 10-03-2011, 19:00   #789
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Bugün gittim hepsinin satıldığını öğrendim
en hayırlısı olmuş. kümes teliyle istedigin büyüklükte istedigin sayıda yapabilirsin. metresi 50 kr.kafesteliyele yapılan, o üründen daha iyi kompost yapacagı belli bir şey.

Eski 10-03-2011, 19:09   #790
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Ayşe hanım iyi yoldasınız, hatta balkonda kompost yaparak bitki toprağını zenginleştirecekler için örnek sayılırsınız, sizden artık eminim, mutfak atıklarınızdan en ideal şekilde bitki besinleri yapacanızıdan şüphem kalmadı, şimdi size ikinci bir kova gerekecek.

Edineceğiniz ikinci kovaya mutfaktan çıkan atıklarınızı koyacak, üstünede bu birinci kompost kovasından alacağınız malzemelerle örterek böylece devam edeceksiniz, sakın endişeniz olmasın üçüncü bir kovaya ihtiyacınız olmıyacak, olgunlaşma sırasında malzemeleriniz iki kap arasında küçüleceklerdir, çalışmalarınızı paylaşarak ilerliyorsunuz, başarılar sizinle olsun.
bu şekilde çürüme uzun sürmez mi? O2 eksikligi ve O2 siz çürümede de sıgaklığın eksikliği sonuçlarında.

Eski 10-03-2011, 19:15   #791
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

the mc kafesteliyle nasıl yaptıracağım biraz daha açarmısın acaba??

Eski 10-03-2011, 20:52   #792
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

istediğin boyutta çıtalarla (5x5) sende yapabilirsin. zaten mantıgı aynı sadece bizim kafes teli ile yaptıgımız çürüme daha hızlı olucak. ek olarak çürümenin etkisiyle ve çürütülecek maddenin çeşidine baglı olarak kokuşma yapacagı gerçektir. onun için yapıpta balkona koymayın.balkona koymamak için bir sebep daha sinekler bu ortama bayılacak ve kompostun yapımına mikro organizmalar gibi yarım edecek. bizim yatıgımız kokuyor veya sinekleri çekiyorda bauhause deki bunları yapmıyor mu ? onda da aynı şeyler söz konusu kokma ve sinek aynı. bizimkinde tellerden daha fazla oksijen girmesiyle kompostun erken olgunlaşmasını sağılyacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen the_mc : 10-03-2011 saat 21:28
Eski 15-03-2011, 09:40   #793
Ağaç Dostu

Ticari kaygılar olmadığına göre hobilerimiz içinde en ideal olanı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
bu şekilde çürüme uzun sürmez mi? O2 eksikligi ve O2 siz çürümede de sıgaklığın eksikliği sonuçlarında.
Arkadaşım Burada esas gaye organik atıkların bertarafını sağlarken toprağa yarayışlı organik maddeye çevirerek yetiştireceğimiz bitkilerimize besin maddesi sağlamak olduğudur.

Benim uygulama yöntemi olarak toprak içinde veya toprak üstünde bahçemizin ekili alanlarından uzakta bir yerde yığınlar oluşturarak pratik yöntemler sunmayı amaçlamaktayım, bu çalışmalara tali olarak başka uğraşılara girmek bizi amacımızdan uzaklaştıracağı endişesi vardır.

Eski 15-03-2011, 14:14   #794
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Arkadaşım Burada esas gaye organik atıkların bertarafını sağlarken toprağa yarayışlı organik maddeye çevirerek yetiştireceğimiz bitkilerimize besin maddesi sağlamak olduğudur.

Benim uygulama yöntemi olarak toprak içinde veya toprak üstünde bahçemizin ekili alanlarından uzakta bir yerde yığınlar oluşturarak pratik yöntemler sunmayı amaçlamaktayım, bu çalışmalara tali olarak başka uğraşılara girmek bizi amacımızdan uzaklaştıracağı endişesi vardır.
haklısınız en ergonomik uygulama herkes için ideali oluşturuyor ancak daha fazla kompost üretmek isteyenlere diger uygulamaları önerebiliriz.

Eski 16-03-2011, 09:58   #795
Ağaç Dostu

Sonuç alınmış uygulamalarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
haklısınız en ergonomik uygulama herkes için ideali oluşturuyor ancak daha fazla kompost üretmek isteyenlere diger uygulamaları önerebiliriz.
Şu anda ceviz yaprağı, çınar yaprağı, kavak yaprağı, incir yaprağı, çitlenbik ağacının yaprağı diğer çeşitli yapraklar ile bıldırcın gübreleri, kahvelerden topladığım çay posaları ve mutfak artıklarının karışımıyla oluşturulmuş 3ton civarındaki bu organik maddeler toprak üstünde 4-5 ay gibi zamanda kompostlanarak solucan gübresi üretiminde kullanımına uygun duruma gelmiş vaziyette.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2011, 23:44   #796
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Hocam bu bahsettiğiniz artıkları çuvala koyup içine işçilerimizi doldursak ara sıra su püskürtüp az da toprak ilave etsek olur mu? Ben bir miktar çay posası biriktirdim. Kurutup da mı vereyim yoksa nemli olsa da farketmez mi?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 00:20   #797
Ağaç Dostu

Yer darlığın mı var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Hocam bu bahsettiğiniz artıkları çuvala koyup içine işçilerimizi doldursak ara sıra su püskürtüp az da toprak ilave etsek olur mu? Ben bir miktar çay posası biriktirdim. Kurutup da mı vereyim yoksa nemli olsa da farketmez mi?
Yerin yoksa çuvaldada olur niye olmasın, daha iyi karışım sağlanır, malzemeler homojen bir karışım sağlandıktan sonra su ilavesi yapılmalı, çay posalarını kurutmana gerek yok, çuval uygulamasında atıklarını ufaltman işini daha kolaylaştıracaktır.

Eski 27-03-2011, 00:32   #798
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Yerin yoksa çuvaldada olur niye olmasın, daha iyi karışım sağlanır, malzemeler homojen bir karışım sağlandıktan sonra su ilavesi yapılmalı, çay posalarını kurutmana gerek yok, çuval uygulamasında atıklarını ufaltman işini daha kolaylaştıracaktır.
Yer darlığından ziyade daha kolay olur diye demiştim.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 20:33   #799
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Arkadaşlar merhaba,
Komposta eklemek için talaştan söz ediyorsunuz.Ben de aradım da,marangoz ''MDF talaşı var'' dedi.Olur mu?
Bu konuda birkaç gün önce de soru sormuştum ama görünmüyor. Ne oldu acaba?
Selamlar

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 20:36   #800
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mine Pakkaner'e soralım başlığında sormuştunuz ben de cevaplamıştım MDF talaşı olmaz çünkü yongaların arasında sentetik yapıştırıcı kullanılıyor. Önerdiğim talaş kavak talaşıdır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 21:13   #801
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Teşekkürler. O başlığı bugün göremedim de...Bu durumda, çok yaygın kullanılan plastik saksıların da kullanılması sakıncalı olmuyor mu?

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 01:39   #802
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Plastik saksıda bitkiyi sadece yetiştiriyoruz. Kompost ise bir bitki besini ve daha da doğrusu toprak şartlandırıcısı. İçine karıştıracağınız sentetik bir malzeme bitkiye besin, toprağa şifa olmaz.

Kompostun oluşabilmesi için yeşil ve kahverengi organik malzemeler kullanırsınız, bunların içinde sentetik malzemeler ve kimyasallar bulunmaz. Örneğin kağıt komposta kahverengi malzeme olarak girer ama mürekkepten dolayı gazete kağıdı kullanmayız.

Eski 05-04-2011, 07:32   #803
Ağaç Dostu

Yapay (sentetik) malzemelerin ayrışmasına dair.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Plastik saksıda bitkiyi sadece yetiştiriyoruz. Kompost ise bir bitki besini ve daha da doğrusu toprak şartlandırıcısı. İçine karıştıracağınız sentetik bir malzeme bitkiye besin, toprağa şifa olmaz.

Kompostun oluşabilmesi için yeşil ve kahverengi organik malzemeler kullanırsınız, bunların içinde sentetik malzemeler ve kimyasallar bulunmaz. Örneğin kağıt komposta kahverengi malzeme olarak girer ama mürekkepten dolayı gazete kağıdı kullanmayız.
Arkadaşlar size sentetik malzemeler ve minerallerin artık toprak florası için yabancı ve tanınmazlık sürecenin bittiğine dair görüşlerimi sunmak bu alandaki tabularında yıkıldığının bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Bu bilgileri açıklarkende bir ilke de imza atmış olacağım, insan oğlunun doğal yöntemleri birakıp sentetik kimyasallara bel bağladıktan sonra toprak florasıda, bu sentetik (yapay) maddelerin insanlar tarafından bol miktarda kullanılmasının ardından toprak içi organik minerallerin tükenmesi ilede toprak canlıların arasında yeni tür mikro canlıların bu yapay maddelerle beslenenerek türlerinin evrimleştiğini kabullenmemek bence biraz saflık olacaktır.

Her ne kadar doğallık düşüncelerine özlem duysak da artık bu yapay ve sentetikler yaşantımız içinde yerlerini aldılar, kullanımında hep endişelerimiz olsada mikro organizmalar dünyasındaki canlılar arasında sentetikleri parçalayanlarıda düşünmek zorunluluğu hasıl oldu.

Çünkü kimyasal gübrelerle besliyerek çoğalttıktan sonra aç bırakırsak, topraktan çıkarak bizden haklarını isteyeceklerdir, topraktan çıktıktan sonrada onları duyurmak zor olacağından daha fazla kimyasal ve zehir kullanmak zorunda kalacağımız gün gibi aşikardır.

Sonuç olarak sözümü bağlarken mdf nin bulaşık olduğu sentetikler vede gazete kağıdının mürekkebi katacağımız kompostta bu yeni türeyen mikro canlılara besin maddesi olarak parçalanacaktır, burada benim endişelerimi ortadan kaldıran bir oluşumla çeşitliliğin insanlar tarafından sağlanmış olmasıdır, bu görüşler aykırı olarak görülsede yaşadığımız süreçte inkar ederek yaşayamayız.

Düzenleyen epsody : 05-04-2011 saat 10:28
Eski 05-04-2011, 10:11   #804
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

http://www.agm.gov.tr/AGM/AnaSayfa/F...aspx?sflang=tr bu linkte karşınıza kompostla ilgili bir word dosyası çıkacaktır.

"Batı Avrupa ülkelerinde kompost kullanımı çok yaygın olmasına karşılık ülkemizde bu konuda büyük bir israf söz konusudur. Usulüne uygun hazırlanmış kompost, hayvan gübresinden daha zengin organik madde ihtiva etmektedir."

Maliyetini kurtarsa bir kompost tesisi açmak isterdim aslında.

Eski 05-04-2011, 10:37   #805
Ağaç Dostu

Organik atıkların bolluğunda yaşadığımız bir ülkede bu tesis gerekli.

Alıntı:
Maliyetini kurtarsa bir kompost tesisi açmak isterdim aslında.
Arkadaşım seaa; Bu tesisi kurma fikrine katıldığımı belirterek kurulacak bu tesisin bütün bedelleri en kısa zamanda geri dönerek bir gelir kapısı olacağı gibi yeni iş arayanlarada cazip bir istihdam yaratacaktır.

Benim hobi faaliyetli içinde bahçemin gübre ihtiyacını karşılıyarak bu konuda ekonomik değer yaratarak bütçeme ek gelir sağlamaktadır.

Eski 05-04-2011, 10:50   #806
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Ben şunu merak ediyorum? Organik olsun diye topraklarımıza koyduğumuz mutfak artıkları gerçekten doğal mı? Onların yetişmelerinde kullanılan ilaçlar nedeniyle doğallıkları korunuyor mu? Mesela şuan ağaçlar uyanıyor ve ilaçlamalar başlamış durumda. ( Mesela göktaş, çiçek tutturması için ilaçlar, kurt ilaçları, meyvelerin irileşmesi için verilen ilaçlar, böcekler için verilen ilaçlar,...vs)

Şimdi biz kompost yapıyoruz belki ama ne kadar organik oluyor. Bu kadar ilaca maruz lakmış bitkilerle, toprakla, havayla. Biz ne kadar, en doğalını yakalayabiliriz.
Atıyorum; Ayşe'nin, Mehmet'in yaptığı kompost. İçerisine talaş, mürekkepsiz kağıt, ...vs atmadan bitki ve ağaç parçalarıyla doğal bir kompost yapabiliyor mu? Yoksa kendimizi mi kandırıyoruz.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 11:44   #807
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Şu anda ceviz yaprağı, çınar yaprağı, kavak yaprağı, incir yaprağı, çitlenbik ağacının yaprağı diğer çeşitli yapraklar ile bıldırcın gübreleri, kahvelerden topladığım çay posaları ve mutfak artıklarının karışımıyla oluşturulmuş 3ton civarındaki bu organik maddeler toprak üstünde 4-5 ay gibi zamanda kompostlanarak solucan gübresi üretiminde kullanımına uygun duruma gelmiş vaziyette.
Ceviz yaprağına dikkat. Komposta koymamalısınız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 12:12   #808
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar size sentetik malzemeler ve minerallerin artık toprak florası için yabancı ve tanınmazlık sürecenin bittiğine dair görüşlerimi sunmak bu alandaki tabularında yıkıldığının bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Bu bilgileri açıklarkende bir ilke de imza atmış olacağım, insan oğlunun doğal yöntemleri birakıp sentetik kimyasallara bel bağladıktan sonra toprak florasıda, bu sentetik (yapay) maddelerin insanlar tarafından bol miktarda kullanılmasının ardından toprak içi organik minerallerin tükenmesi ilede toprak canlıların arasında yeni tür mikro canlıların bu yapay maddelerle beslenenerek türlerinin evrimleştiğini kabullenmemek bence biraz saflık olacaktır.

Her ne kadar doğallık düşüncelerine özlem duysak da artık bu yapay ve sentetikler yaşantımız içinde yerlerini aldılar, kullanımında hep endişelerimiz olsada mikro organizmalar dünyasındaki canlılar arasında sentetikleri parçalayanlarıda düşünmek zorunluluğu hasıl oldu.

Çünkü kimyasal gübrelerle besliyerek çoğalttıktan sonra aç bırakırsak, topraktan çıkarak bizden haklarını isteyeceklerdir, topraktan çıktıktan sonrada onları duyurmak zor olacağından daha fazla kimyasal ve zehir kullanmak zorunda kalacağımız gün gibi aşikardır.

Sonuç olarak sözümü bağlarken mdf nin bulaşık olduğu sentetikler vede gazete kağıdının mürekkebi katacağımız kompostta bu yeni türeyen mikro canlılara besin maddesi olarak parçalanacaktır, burada benim endişelerimi ortadan kaldıran bir oluşumla çeşitliliğin insanlar tarafından sağlanmış olmasıdır, bu görüşler aykırı olarak görülsede yaşadığımız süreçte inkar ederek yaşayamayız.
Cevabınızın elle tutulur yanı yok.

Toprağa organik madde kazandıralım diye turşuları bile gömün, doğal halini kazansın diye yüzlerce mesaj yazın sonra da plastiklere, mürekkeplere zarasız gözüyle bakın.

Burada sizin deyiminizle sentetik veya diğer başka kimyasal yiyen mikroorganizmalara besin üretmiyoruz, toprak iyileştiricisi bir gübre üretiyoruz.

Haydi bakayım vereyim elinize naylonları da kompost yapın onları, iyice bozunsunlar bir güzel bitki besini olsunlar. MDF de kullanılan yapıştıcılar plastik türevi. İçine konulan sentetik yongalar da öyle. Naylonu, plastiği kompostlaştırmazsanız hatırım kalır.

Mürekkebi de katın ki içindeki maddeler komposta karışsın. Aslında kompost ta yapmayın mürekkebi sulandırıp bitki dibine dökün. Matbaa kimyasallarının kanserojenliği, zehirliliği hiç önemli değil tabii. Ne kompostu bozarlar ne de toprağı, üstelik sizin bahsettiğiniz şu ne idüğü belirsiz mikroorganizmaları beslerler ne güzel.

Daha önce söyledim mi bilmiyorum kompost üretcisiyim diye. Ben profesyonel kompost üreticisiyim. Hep Yeşil markasıyla da ruhsatlı ve tescilli bir ürün üretiyoruz. Üstelik de açık sistemde de üretmiyoruz kompostu. Kapalı sistemde üretiyoruz. İsteyenlere de kapalı kompost sitemi kuruyoruz.

Yani tonlarca kompost üretiyoruz, kompost çayı yapıyoruz. Kompost yapısına giren mürekkebin kompostu bozmayacağını, içinde kesinlikle bulunmaması gereken ağır metaller yönünden değerleri değiştirmeyeceği ve hala organik gübre vasfını kaybetmeyeceği, içerdiği yararlı mikroorganizmaların yaşamaya devam edeceğini hangi bilimsel verilere ve hangi uzmanlığa dayanarak açıklayacağınızı merakla bilmek istiyorum.

Bitkiye fitotoksitesi olmayacağını, toprağın yapısını da bozmayacağını ayrıca kanıtlamanızı rica ediyorum. Bir ilke imza atarken bilimsel dayanaklarınız da elbette mevcuttur. Hatta deneme sonuçlarınızı raporlarınızla görmek isteriz.

Cevizin allelopatik etkileri yüzünden toprakların korunması için devlet ne yapıyor gibi enteresan sorular soran birisinin yaptığı bu değerlendirmeyi anlamak güç.

Laf kalabalığı değil bilimsel cevaplar vermenizi rica ederim.

Eski 05-04-2011, 12:35   #809
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Oluşturduğunuz bilgi kirliliğinin farkında mısınız?
Okuyanlar hangi yazdığınıza, uygulamanıza inanacak?

Alıntı:
Şu anda ceviz yaprağı, çınar yaprağı, kavak yaprağı, incir yaprağı, çitlenbik ağacının yaprağı diğer çeşitli yapraklar ile bıldırcın gübreleri, kahvelerden topladığım çay posaları ve mutfak artıklarının karışımıyla oluşturulmuş 3 ton civarındaki bu organik maddeler toprak üstünde 4-5 ay gibi zamanda kompostlanarak solucan gübresi üretiminde kullanımına uygun duruma gelmiş vaziyette.
Alıntı:
Ceviz bitkisi bilindiği üzere Allelopatik etkiye sahip olduğundan, çevreye allelokimyasallar yaymakta olduğundan çevresinde yetişen bitkilerin gelişmesini engelleyici olmaktadır.

Bu allelokimyasal etkilerin bütün çevreye yayılarak toprak üzerinde de olumsuz etkiler yaparak. Bitkilerin büyümede ve fotosentez hızında azalma, besinleri absorbe etme gücünde azalma gözlenmektedir.

Cevizdeki bu Allelopatik kimyasalların köklerinden salgılanmasıyla toprak yapısı içinde başka betkilerin kökleri ile alınmakla bu bitki üzerinde olumsuzluklar başlamaktadır, cevizin yapraklarından da bu Allelopatik salgılar salgılanarak tüm çevredeki bitkiler üzerinde olumsuz gelişmeler oluşmaktadır.

Cevizin bu Allelopatik ettkileri araştırlmadan hatta bir uzmana danışılmadan ceviz bahçelerinin oluşturlması, telafisi mümkün olmıyan tarımsal olumsuzlukların yaşınılmasıda kaçınılmaz olmaktadır.

aviator34 beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 12:53   #810
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Bu yazıyı görmeden ceviz yaprağını komposta koymayın demişim.

Bu imza attığınız ilk gerçekten çok ilginç geldi.

Bir hayli gözlem ve deney yapmış olmalısınız. Söz gelimi, hangi yeni tür mikro canlıları tesbit ettiniz ve ne gibi yapay maddeleri tüketiyorlar, sonunda ne oluyor?

Aç bırakırsak (herhalde yeni yapay madde vermezsek oluyor bu) topraktan çıkıp bizlere ne yaparlar (bilim kurgu filimleri geldi birden gözümün önüne)? Daha fazla kimyasal ve zehir kullanırsak bu yeni canlıları daha da beslemiş olmaz mıyız?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024