agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2012, 20:41   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın shaman_

Bir yıllık çim için fazla yorgun görünüyor.

Sizin sorununuz alt yapı ile ilgili...

Alan dolgu yapılmış, çim serilirken çökme hesap edilmeden düz zemine rulo çim serilmiş, toprak oturunca çanak gibi bir yapı oluşmuş, orta kısım yüzeysel suyu tahliye edemediğinden fazla su toprağın yapısının bozulmasına ve mantari hastalık oluşumuna ayrıca toprağın alkâli olmasına yol açıyor. Bu oluşumda sorunlar bitmez.

Çözümü, drenaj yapılmasıdır.

İkinci alternatif, çökme yapan orta kısım hafif, balık sırtı gibi dolgu yapılarak yanlara eğim verilerek ortaya su toplanması önlenir tohumdan veya rulo çim uygulaması yapılır.

Bu iki işlemin uygulanması en doğru olanıdır.

Kolay gelsin...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 11:29   #452
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Sanırım kendi kendime çimlerime nazar değdirdim.
Hafifçe sararmaya başlayan çimlerime gübre ilavesi için gittiğim gübreciler bu mevsimde 33 lük amonyum nitrat vermemi söylediler.yeni aldığım gübre makinası ile attım fakat acemilikten kimi yerlere fazla kaçırdım.O bölgelere otomatik sulama haricinde elle bolca su verdim ancak o bölgeler kupkuru olmuş.ilk yaptığım bölümlerde var diğer bölümler makinaya elim alıştığı için gayet güzel olmuş.Peki diğer kısımlar için, yani gübre dolayısı ile yanan kısımlar için şimdi ne yapabilirim.Bi fikri olan var mı acaba?

harfuzmani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 13:18   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Merhaba
Fusarium lekesi hastalığı için kullanılması gereken ilaçlar ve ne şekilde tedarik edilebileceği ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

shaman_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 13:33   #454
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çimlere granür gübre verildiğinde mutlaka bol bol sulama yapılması gerekir ki granürler çözülsün ve eriyerek fayda sağlasın. Aksi takdirde çimde yanma yapar. Yanan çimler için de bence yeni tohumla ek yapmanız gerekir, veya beklersiniz sağlıklı çimler kardeşleşme yapsın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 22:50   #455
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shaman_ Mesajı Göster
Merhaba
Fusarium lekesi hastalığı için kullanılması gereken ilaçlar ve ne şekilde tedarik edilebileceği ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Merhaba sayın shaman_

Fusarium lekesi - Fusarium çürüğü Hastalığını doğru tespit edebildinizmi.? bilemiyorum.

Hastalık en fazla nemli sıcak sonbaharda, kışın ve ilkbaharda ortaya çıkar.

Hastalık tanımı, başlangıçta bitki üzerinde ve yapraklarda pamuksu bir oluşumla başlar, sonra sarımsı ve kahverengi lekelere döner ve gittikçe 3-20 cm çapında daireler oluşturarak yayılır.

Nemli havalarda mantar (fungus) etkisini arttırarak keçeleşmiş beyaz ya da soluk pembe renge bürünür ve çimlerin küçük gruplar halinde ölümüne neden olur.

Hastalık tespitiniz buysa..

Sulama zamanı akşam değil sabah erken gün başlangıcında yapılmalıdır.

Çim alanı nemli olmalı, fakat ıslak tutulmamalıdır.

Fazla azotlu gübre kullanımı nem ve havasızlık hastalığı teşvik eder.

Şiddetli bir gelişim gösteren hastalığı durdurmak kolay değildir.

Kullanılan ilaçlar; Benomyl, Thiabendazole, Thiophanatemetyl ya da Quintozene içerikli fungisitlerle kontrol sağlanabilir.

Hastalığın seyri ve şiddetine göre, karışım ve kullanma oranı ve uygulama, ilaç üreten firmaların kullanış önerilerinde belirtilen şekilde yapılmalıdır.

Genelde bu mevsimde Dip Çürümesi (Damping off) hastalığı sıkça görülür.

Hastalık belirtisi; Bitki üzerinde sararma, küçük bronz lekelerle kendini belli eder ve fide sapının dipten çürüyerek kopması ve kurumasıyla son bulur.

Eski 21-06-2012, 16:02   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
merhabalar izmir urladan yazıyorum.yaklaşık 20 gün önce 4 lü karışım çim ektim .torf+steril sığır gübresi+mil+kum karışımıyla kapak yaptım ve toprağı hiçkurutmadan suladım.çimler çıkmaya başladı çok sevindim anca çıktıktan 1 hafta sonra gölge yerlerin dışındaki yerlerde çimler sararıp yattı ve herhalde öldü neden olabilir kurulma şansı varmı?

temucinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 21:27   #457
Moderatör

Güler's Avatar

Ben sizin yerinizde olsan çim ekimini (eğer tohumdan yapıyorsam) bu zamanda yapmazdım. Hele İzmir daha da sıcaktır. Ekim için çok geç kalmışsınız, bu mevsimde bence rulo çim ekebilirdiniz.

Yeni yeni çıkan çimler, bu sıcağa nasıl dayanabilir ki, ancak gölge yerlerde köklenenler kendilerini kurtarabilmiş.

temucinozturk beğendi.
Eski 22-06-2012, 13:08   #458
Yeni Üye

rulo uganda döşemeye karar verdim ne dersiniz..

Eski 22-06-2012, 13:26   #459
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi temucinozturk Mesajı Göster
Rulo çim hiç döşemedim ve bu türler hakkında da en ufak bir bilgim yok.

Eski 22-06-2012, 22:20   #460
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi temucinozturk Mesajı Göster
Merhaba sayın temucinozturk

Tohumdan ekim yapılmış yeri suladıktan sonra Previcur Mantar ilacı ile ilaçlayın, daha sonra alana, ince1 cm kadar çim üst kapak toprağı serin, sonra rulo çim uygulamasını yapın...

Rulo çim ekimi yapıldıktan sonra, çimin toprağa teması için silindir veya benzeri aletlerle sıkıştırın...

Rulo çim uygulamasından sonra sulama çok önemlidir.

Eker, ekmez silindirledikten sonra hemen sulamaya başlayın...

Günde bir kere sabah erkenden olursa daha iyi olur, bolca sulayın...

Rulo çiminiz toprağa tutunduktan sonra kompoze gübreler verebilirsiniz.

temucinozturk beğendi.
Eski 24-06-2012, 21:20   #461
Yeni Üye

qualchevolta's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
çimlerimde sorun

merhaba bir hafta önce bahcemin çimlerinde fotograftakı gıbı sorunla karsılastım sorun nedır sızce tecrubelı arkadaslar yardımcı olabılırse sevınırım

selamlar , tesekkurler

Eren

Eklenen Resimler

qualchevolta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 16:28   #462
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın temucinozturk

Tohumdan ekim yapılmış yeri suladıktan sonra Previcur Mantar ilacı ile ilaçlayın, daha sonra alana, ince1 cm kadar çim üst kapak toprağı serin, sonra rulo çim uygulamasını yapın...

Rulo çim ekimi yapıldıktan sonra, çimin toprağa teması için silindir veya benzeri aletlerle sıkıştırın...

Rulo çim uygulamasından sonra sulama çok önemlidir.

Eker, ekmez silindirledikten sonra hemen sulamaya başlayın...

Günde bir kere sabah erkenden olursa daha iyi olur, bolca sulayın...

Rulo çiminiz toprağa tutunduktan sonra kompoze gübreler verebilirsiniz.
İlginize teşekkür ederim.

Eski 25-06-2012, 21:01   #463
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar, şu sıralar hepimiz bahçelerimizde pek çok problemlerle uğraşıyoruz. Hocalarımızın işleri yoğun, siteye girebildiğimiz vaktimiz kısıtlı. Ve bizleri bekleyen işler de var.
Hepinizi anlamaya çalışıyoruz, sizlere de yardımcı olmak istiyoruz ama sorularınızı sormadan evvel lütfen ilgili başlıktaki mesajlara bir göz gezdirin, biraz araştırın.

Aynı sorunlarla karşılaşmış olan arkadaşlarımıza verilen cevapları bir okuyun eğer cevap bulamadıysanız problemlerinizi dile getirin.

Örneğin, Sayın qualchevolta , sizin sorununuzun cevabı başlığın 6. sayfasında mevcut, lütfen bakar mısınız?

Eski 04-07-2012, 09:07   #464
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2008
Geçen yıl kasım ayı gibi ekim yapılan bahçemde bu yıl bahar aylarından itibaren fotograftaki gibi görüntüler belirdi. Mantar olduğu söylendi, 20 gün aralıklarla ilaçlama yapıldı fakat yine var...

yine aynı bahçeden

Bahçede yer yer aşağıdaki görüntü de var...

Tedavi için forumdaki bilgileri de kullanarak sabah sulamasına geçtim. Sabah 6'da 10 dk olarak ayarladım sistemi, bu kez de başka bitkilerin yapraklarında kararmalar olmaya başladı.

Zaman ve sabrınız varsa çözüm önerilerinizi bekliyorum.

demirgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2012, 22:14   #465
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirgonenc Mesajı Göster
Geçen yıl kasım ayı gibi ekim yapılan bahçemde bu yıl bahar aylarından itibaren fotograftaki gibi görüntüler belirdi. Mantar olduğu söylendi, 20 gün aralıklarla ilaçlama yapıldı fakat yine var...

yine aynı bahçeden

Bahçede yer yer aşağıdaki görüntü de var...

Tedavi için forumdaki bilgileri de kullanarak sabah sulamasına geçtim. Sabah 6'da 10 dk olarak ayarladım sistemi, bu kez de başka bitkilerin yapraklarında kararmalar olmaya başladı.

Zaman ve sabrınız varsa çözüm önerilerinizi bekliyorum.
Merhaba sayın demirgonenc

Bahar aylarından beri bu belirtiler var diyorsunuz.

Lokal olarak çimlerde çökmeler görünmüyor.

1-2 ci fotoğraflardaki ağsı oluşumların altı temiz görünüyor, yüzeysel bir oluşum gibi görünüyor. Örümcek ağı gibi...

Bu oluşumun altı yapış, yapış gri, kahverengi ise o zaman çok tehlikeli Pythium blight - Kök çürüklüğü hastalığı olması kuvvetle muhtemeldir.

Değilse, işiniz biraz daha kolay olacaktır.

Azotlu gübrelerden uzak durun...

Sulama periyotlarını sabah gölge ve güneşli alanlarda toprağın nemi kaybolduğu zamanlarda yapalım.

Toprağın nemini düzenli olarak kontrol edin aşırı sulamalardan kaçınalım..

İhtiyaca göre sulama yapalım...

Yaz sıcakları bitene kadar 10- 15 günlük periyotlarda Previcur - Captan karışımı veya AGRIFOS 400 kullanalım...

Gelişimi paylaşırsınız.

...... başka bitkilerinizde nasıl bir kararma oldu.?

Sizin sulama periyodunuzdaki değişimle alâkalı olmadığı kanaatindeyim...

Eski 05-07-2012, 09:20   #466
Ağaçsever

Sn. Nuri Murvet,

İlginize çok teşekkür ederim. Her ne kadar profilde Ankara yazsa da 3-4 yıldır İstanbul'dayım. Oturduğum bölge denize ve ormana yakın. Nemli bir bölge.

Bahar aylarında küçük öbekler halinde bu ağımsı madde görünmeye başladı. Önlem olarak da mantar ilacı önerildi ve uygulandı. 20 gün arayla yeniden ilaçlan fakat şu an daha çok yerde ve daha çok bu maddeden var.

Sabah sulamasına da geçildi bu arada. Otomatiği sabah 5.45 ve 10 dk olarak ayarlattım.

Bitkilerdeki kararmaya, sabah sulaması sonrası yapraklarda kalan suyun neden olduğunu sanıyorum.

Çimlerdeki maddeyi nette aramaya çalıştım. "Snow mould" olarak tanımlanıyor yabancı sitelerde. Sonuçta mantar fakat başka bir türü gibi. Yabancı forumlar "fertilizer" uygulanmasını öneriyor. Bayer'in bir ürünü de öne çıkıyor.

Bu üründen kısa sürede elimde olacak. Küçük bir bölgede deneyip sonra genele uygulamak istiyorum. Bunun için sizin araştırmanızı beklemeyi düşünüyorum.

Sanıyorum sizin önerdiğiniz ilaç kullanıldı bahçede ve belki de bizim yanlış uygulamamız nedeniyle sonuç alamadık. Siz de zamanınız varsa, bu maddeyi tanımlamak için, snow mould konusunda nette bir inceleme yapabilir misiniz? Sonuçta tarım ve ilaçlar konusunda sınırlı bilgim olduğu için, fotograflardaki madde ile tanımlanan hastalığın ne kadar ayn olduğu konusunda kesin karar vermem mümkün değil.

Yeniden bilgi verirseniz memnum olurum, ilginize teşekkür ederim.

Eski 05-07-2012, 11:30   #467
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Nuri Mürvet, çim yapraklarındaki sararmalar pas gibi göründü bana, ne dersiniz?

Çim makinesinin bıçağı da sanki körelmiş gibi, çimlerde kopmalar olmuş ki uçları püskül püskül.

Nuri Mürvet hoca size açıklamayı yapacaktır ama bence çim boylarını iyice kısaltın ve toprağın daha iyi güneş alamasını sağlayarak biraz kurutun ki mantar ilaçlaması işe yarasın.
Sizin yerinizde olsam önce iyi bir dezenfektan yapar sonra mantar ilaçlarına yönelirdim.
(Hocam, eğer hatam varsa lütfen beni de uyarın)

Sudenur beğendi.
Eski 06-07-2012, 00:12   #468
Ağaç Dostu

"Snow mould" olarak tanımladıkları Fusarium spp. yanıklığı - Fusarium çürüklüğüdür.

Bayer "fertilizer" uygulaması denilen, uygulama 8-11-5 yavaş salınımlı gübredir.

Çiminizdeki bahsettiğiniz oluşumlar başlar başlamaz Huwasan veya Peras kullamanız gerekirdi.

Bu uygulamadan sonra dediğim gibi fungusit uygulaması yapılmalı Previcur - Captan veya Sportak + Pilben karışımı kullamanız gerekirdi.

Sizin ilaçlama periyodlarınızın aralıkları biraz uzun olmuş..

Hastalık var ama kullanılan fungusitlerin etkisi ile hastalık ağır ilerliyor gibi...

Fungusit uygulama periyotlarının haftada bir yapılması gerekli....

Önceki mesajda paylaştığım sulama periyodlarına dikkat edelim ve azotlu gübre kullanmayalım...

Çim alanın metrajını belirtmemişsiniz, alan küçükse kontrol kolay olacaktır.

Merhaba sayın Güler

Pas hastalığı var gibi fakat Fusarium spp. hastalığının artıkları olması daha muhtemeldir.

Çim makinasını bıçağı kör kesimi ezerek yapmış, bu kesim patojenlere davetiye çıkarır...

Çim makinasını bıçağı bilenmesi gerekir.

Dezenfektanlar hastalık oluşmadan veya hastalık başlangıçlarında daha etkili olmaktadır.

Çim kesim uzunluğu kademeli olarak 3-3,5 cm'ye düşürmek hastalık kontrolü için gereklidir.

Ani derin çim kesimi ve toprağın gün ışığını görmesi hastalık kontrolünü zorlaştırır

Selam ve saygılarımla...

Sudenur beğendi.

Düzenleyen Nuri Murvet : 08-07-2012 saat 23:19 Neden: yanlış yazılım
Eski 06-07-2012, 09:54   #469
Ağaçsever

Sn. Güler ve Sn. Murvet,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Öncelikle bir düzeltme yapmam gerekiyor. Ben fertilizer olarak Bayer'in veya başka bir markanın ürün önerdiğini anlatmak istemedim, amacım yabancı forumlarda bu tür hastalık için fertilizer önerildiğini aktarmaktı, bir markanın ürününü değil. İki kez bir firmanın önerdiği ilacı kullanıp sorun almayınca şimdi bir Bayer ürünü denemeye karar verdim. Sanıyorum konu karıştı.

Fakat, buradan anladığım markadan çok benim veya bu işi yapan bahçıvanın uygulamasında hata olduğu. Çünkü biz ilaç uygulamasında bayağı ara vermişiz ve çim makinası dahi düzgün değil. Zaten bu yüzden artık kendi işimi kendim yapmaya karar verdim.

Dün, akşam ilaçlamayı yaptım bir arkadaşımla, çim alanı yaklaşık 500 metrekare. Bu sabah baktığımda ağımsı maddeden yer yer vardı. Perşembe gününden itibaren çim sulanmadı ve cumartesi sabah erken saatte sulanacak. Bir hafta sonra ilacı yeniden denemeyi düşünüyorum. Bir makina alarak çimi de artık kendim biçeceğim, çünkü sitenin makinası veya ustanın getirdiği makina bana hastalık dışında birşey getirmiyor, çevredekileri de bulaştırıyor.

Gelecek hafta sonuç alamazsam bu kez, dezenfekte ederek yeni bir ilaçla, sizin önerdiğiniz ilaçları kullanırım. Bu arada çime bilmiyorum fazla mı ilaç uygulamış olacağız?

Son yaptığımla 3. uygulama oldu fakat haftada bir yapılması gereken bir uygulama için 3 kez sanıyorum fazla değil.

Bu arada gönderdiğim fotograflardaki ağımsı madde tam olarak mantar mıdır? Bu konuda bir yorum alamadım, komşular, bakarak kendilerinde de aynı maddenin olduğunu söylüyorlar ve mantar teşhisinde bulunuyorlar.

Bu arada kullandığım ürün

Ürün Grubu : Fungisitler
Etken Madde : % 50 Trifloxystrobin
Formulasyon : WG (Suda Dağılabilir Granül)
Ambalaj Çeşitleri : 100 g, 150 g

bilgisini içeriyor.

Esasında amacım forumda yazılanları okuyunca, Huwasan kullanmaktı. İnternette buldum önce ilacı denemek istedim fakat sanıyorum hata yaptım, şimdi başladığım uygulamayı sonuçlandırmayı düşünüyorum.

Notunuzda, Huwasan-peras karışımı dediğinizi görüyorum, bu karışımın oranı ne olacak? Bu ilaçları nedense İstanbul'da kolay bulamıyoruz veya bulunan yere gidip gelmek ciddi sorun. Bu ürünler ayrı ayrı sonuç vermiyor mu?

Gelecek hafta çimin durumuna bakarak,

- Önce çimi biçerek belirli bir seviyeye getirmeyi,
- Biraz toparlamasının ardından dezenfekte etmeyi,
- Tamamen sabah sulamasına geçmeyi,
- Captan ile ilaçlamayı

düşünüyorum. Yine bazı sorularım olacak..Dezenfenkte edilir edilmez, sulama aralıkları nasıl olmalı, ilaçlama kaç gün sonra yapılmalı, çim kaç gün biçilmeden durmalı?

Dikkatinize sunmak istediğim bir konu da, mantar vs sorunu öncesinde çimi Vilmorin ile gübreledik. Ben gübreden çok bölge, nem ve çim makinası ile gelen mantardan endişe ediyorum.

Düzenleyen demirgonenc : 06-07-2012 saat 10:10 Neden: farklı mesajları birleştirmek
Eski 08-07-2012, 23:17   #470
Ağaç Dostu

Huwasan-Peras karışımı olarak yanlış yazmışım...

Doğrusu, hastalık başlangıcında Huwasan veya Peras kullanmalıydınız... Olmalıydı..!

Kullanım dozu 10 litre suya- 20 gr Huwasan veya Peras kullanalım bu solüsyonu 100m2 alan için hesap ediniz.

Bu uygulamadan iki gün sonra fungusit olarak Previcur - Captan karışımını firmanın tavsiye ettiği ölçülerde kullanalım.

Sulama periyodlarını, toprağınızın kuruduğu zaman aralıklarında yapın ve çiminizin uzunluğunu 3-3,5 cm arasında tutalım...

Çim hastalıkları ihmale gelmez, hastalık görüldüğü an müdahale edilmesi gerekir.

Hiç zaman kaybetmeden dezenfektan ve fungusit uygulamasını yapmalısınız.

Eski 08-07-2012, 23:34   #471
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
. Boz renkli kelebeklere dikkat! Görüldüğü çimde insektisit uygulamasına başlamazsanız bir iki gecede çimi talan eder kuru, yanık,ölü bahçeniz olur. İlaçlamayı gece yapmanız tavsiye edilir.

3-4 gün önce bir iki tane rastladığım boz kelebeklerin sayısı sayısı dün birden çok arttı. Bugünse milyonlarcalar. Sadece bizim çim alanda değiller, tüm ormanlık alana yayılmış durumdalar. Bu gece dışarda oturmak mümkün olmayınca, şu sinek çeken ışıklı aleti taktık, yarım saatte yüzlerce hatta binlerce kelebek toplandı.

Bir de yine 2 günde birdenbire inanılmaz artan sayıda, tüm taflanları, ağaçları saran, pamuklu bite benzeyen ama onun gibi sevimsiz değil de sırtında tüye benzeyen oluşum olan minik beyaz, pire gibi zıplayan böcekler var.

Hemen bahçeci çocukları aradım, yarın ilaçlanacak bahçe ama onlar da şaşırmışlar, her yerde varmış bu böcekler ve kelebekler. Hadi bahçeyi ilaçladık, etraftaki ormanlık alandan ve araziden yine gelmeyecekler mi?

Mine hanımın 2 günde çimleri sarartırlar (zaten yeni yeni adapte olmaya çalışıyor) yazısını hatırlayınca panik oldum. Aynı sorunları yaşayanlar var mı merak ettim?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 23:45   #472
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bir sorum daha olacak...

Bahçe sulamasını çimlerin altına serdiğim terleyen hortumlarla yapabiliyorum ve bunun için ayrı bir su deposu ayırdık. Hangi böcek ilacını su deposuna ekleyip terleme hortumlardan direkt çimlerin köküne verebilirim?

Meyve ağaçlarımı ilaçlamak istemiyorum, bunlar için doğal mücadele yolları yok mudur?

Eski 09-07-2012, 07:37   #473
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili limon, bu kelebekler bizde de başlamışlardı ama ertesi günü sanki birden bire azaldı.
Sebebini şimdi anladım.
Bizim buralarda çok sivrisinek oluyor, hele saat 18.00 - 21.00 arası felâket. Salıncaklara cibinlik geçirdik, yemek yerken de Raid spiral yakıyoruz.

Bahsettiğin elektrikli mavi ışıklı aletten koymuştuk, neredeyse yangın çıkacaktı. O kadar çok sinek yapıştı ki tellerin ara boşluğu kalmadı ve kısa devre yaparak alet ateş aldı.
Aman dikkat edin, aleti açık bırakıp da bir yere gitmeyin.

Bu sivrisineklerden şikayetimiz için Oğuz " ben bütün bahçeyi insektisit ile ilaçlayacağım " dedi. Sivrisinekler otlar arasında saklanırlarmış.
Ne çim kaldı, ne taflan ne de amerikan sarmasığı. Nerede ot gördüyse bastı ilacı. İki gün üst üste yaptı.
Valla dün biraz ohh dedik.
Ben de çim üzerindeki kelebeklerin uçuşmadığını gördüm.
Tafların üzerinde dokundukça zıplayan beyaz beyaz pire gibi olanlar da yok artık.

Meyve ağaçlarımız bodur, meyve ağaçlarına yaklaşmadı. Ama ben yine de sordum. Ziraat Müdürlüğü, elma-armut gibi meyvelerin toplanmasına daha çok var, en az bir hafta yememelisiniz dedi, sonrası için problem yokmuş ama zaten oralara ilaç yapılmadı, ben ilaç püskürtülürken zerre uçmaları için sormuştum.

(Bu mesajı daha sonra sileceğim)

Eski 09-07-2012, 08:25   #474
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Güler hanım bence silmeyin mesajınızı, aynı sorunları yaşayanlar görüp faydalanabilir.

Alet tüm gece açıktı, olsa olsa sigorta atar dedik, riski aldık. Şu anda aletin etrafındaki kelebekler milyonlarca, öbekler oluşturmuşlar. Kelebek sinek gibi yapışmıyor, ses te çıkarmıyor ama ölüp dışarıya düşüyor. Bugünkü duruma göre ne yapacağımıza karar vereceğiz. Bu durumun bir anda ortaya çıkmasına çok şaşırdık, belki ömürlerini tamamlayıp bir anda yok olurlar diye umud ediyoruz ama nafile gibi...

Eski 10-07-2012, 00:58   #475
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Çimlerim kurumaya başladı :(

Dostlarım merhaba.

Geçen sene özellikle bahçesi olduğu için büyük heveslerle aldığım evimi evlilik, yeni eve yerleşmenin sıkıntıları ve iş yoğunluğundan bir türlü bahçeme vakit ayıramamıştım. Birkaç peyzaj firması ile görüşüp fiyat aldığımda sadece çim ekmek için 2000 liradan fiyat açınca bu sene kendi çapımda yarım yamalak edindiğim tecrübelerle bahçemi elden geçirmeye çalıştım.
Bahçe tamamen yabani otlarla kaplıydı ve toprağı akıl almayacak şekilde taşlıydı ve bir o kadarda inşaat molozu doluydu. Senelik iznimide erkenden kullanıp tüm zamanımı bahçede geçirdim, bugune dek elime kazma kürek almamış birisi olduğum için avuç içlerime kadar ellerim su topladı, tüm vucudum döküldü resmen ama değmişti. Aşağıda bahçemin kısa bir özeti var.

Eklenen Resimler

vedat-guler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 01:06   #476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Çimler tamamen olgunlaşıp her hafta düzenli şekilde biçilecek seviyeye gelince tüm yorgunluğum geçmiş artık işin keyfini sürüyordum. Ne varki geçen haftadan beri resimlerde göründüğü gibi bahçenin yarısında çimler kurumaya başladı. Ziraatçiye gittim durumu anlatıp fotografları gösterdim. Hastalık olabilir diyerek mantar ilacı verdi. Bugun ilaçlı su ile çimleri suladım.
Acaba bu sıkıntının sebebi tam olarak nedir? Hastalık mı bulaştı yoksa havaların sıcaklığından dolayı çimlerim ölmeye mi başladı.

Çimlerin cinsini tam olarak bilmemekle tavsiye üzerine poa oranı yüksek 6lı karışım tohum kullanmıştım. (gerekirse tohumların detayını net bir şekilde öğrenebilirim)

Birde dikkatimi çekti bu kuruyan çimlerin içinde hala sağlıklı kalan çimlerde var. Bu sağlıklı kalanların cinsini nasıl öğrenebilirim? ayrıca o konudada yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Çim konusunda çok tecrübesiz olduğumu fark ettim, her türlü bilgi ve fikriniz benim için çok önemli.

Eklenen Resimler

vedat-guler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 10:54   #477
Ağaçsever

Sayın Nuri Mürvet, ilginize teşekkür ederim. Huwasan'ı temin ettim. Uygulama için sorum olacaktı eğer zamanınız varsa. 468 numaralı mesajda fungusit öncesi dezenfekte edilmesi gerektiği, 470'de ise fungusit sonrası dezenfekte edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bahçenin bir bölümünü deneme amaçlı olarak dezenfekte ettim. 4 cm çim var, pompa ile yağmurlama yapar gibi, toprağa yakın tutarak uyguladım Huwasan'ı. Elimde yarım litreden fazla var hala. Ölçüyü biraz tutturamadım gibi, fakat fazlasının zararı olduğunu sanmıyorum veya var mı?

Bu uygulama sonrası, yaklaşık 7 saat sonra bahçe 7 dk sulandı bu arada.

Hafta sonu zamanım olacağını düşünerek, perşembe gününden itibaren esas ve düzenli uygulamayı başlatmayı düşünüyorum. Sıralamam şöyle sizce de uygunsa..

- Çimleri 3 cm'ye indireceğim.
- Sulamayı tamamen keseceğim.
- Alanı yapabildiğim kadar dezenfekte edeceğim.

Bu arada sulama yapılabilir mi veya sulama için süre nedir?

- 2 gün sonra fungusitle alanı ilaçlayacağım.
- Bir hafta sonra bu uygulamayı aynı sırayla yeniden yapacağım

Bu arada küçük çekirge veya bit gibi canlılar zıplayıp duruyor çimlerde, böcek ilacı da kullanabilir miyim veya bu uygulamada takvimi ne olmalı? Fungusit ile karışım yapılabilir mi?

Eski 10-07-2012, 11:06   #478
Moderatör

Güler's Avatar

Fotoğraflardan durumun hiç de iç açıcı olmadığı belli.

Bu aylar çimlerde en çok problem yaşadığımız zamandır.
Size tavsiyem lütfen biraz zaman ayırıp, Çim ve çimlerdki sorunlar başlığını sindire sindire bir okumanız. O takdirde nerelerde hata yaptığınızı daha iyi anlayacaksınız.
Daha sonra bunları yazarsınız ve beraberce neler yapabiliriz karar veririz.

(Böyle yazdığım için kusura bakmayın ama çim sorunu olan herkes hiç mesajları okumadan bir iki fotoğraf basıp veya hiç basmadan sorunuma çare diyor. Bizlerin de bahçe sorunları var, hocalarımız çok yoğun çalışma içindeler, yine de vakit ayırmaya gayret ediyorlar ama üyelerin de en azından evvelki mesajları okuyarak, neler yazılmış bir bakmaları gerekir diye düşünüyorum)

Eski 10-07-2012, 23:08   #479
Ağaç Dostu

Sayın demirgonenc

Perşembe gününden sonra...

-Sabah sulaması yapılacak ve hemen kullanım dozu 10 litre suya- 20 gr Huwasan -100m2 alan ilaçlaması hesabı ile dezenfekte edilecek

-İki gün sonra; Alan sabah erken sulanacak ve fungusit uygulaması yapılacak

-Çim yüksekliği 3-3,5 cm olacak

-Toprak nemini kaybettiği zaman periyotlarında sabah sulama yapılacak ....

-Hastalık kontrolüne kadar haftada bir gün fungusit uygulamasına devam edilecek, gelişime göre ilaçlama süresi uzatılacak..

Bu ilaçlama peridiyodunda zıplayan haşereler uzaklaşacaktır.

Eski 10-07-2012, 23:15   #480
Ağaç Dostu

Sayın vedat-guler

Çiminizdeki hastalık çökerten ve kök çürüklüğü hastalığı...

Hastalık oldukça ilerlemiş...

Sizde sayın demirgonenc'e tavsiye ettiğim dezenfektan ve ilaçlama tarifini uygulayın...

Bu ilaçlama periyodundan sonra boş kalan yerlere Eylül 15'inden sonra çiminize ara ekim yaparsınız...

Geçmiş olsun...

Kolay gelsin....

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024