agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2012, 22:01   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2012
Sn Güler Hn,
Verdiğiniz detaylı açıklama için cok teşekkürler

Bugün işten çıkınca tarım ilaçları satan bir dükkana uğradım ve Roundup ile Inpul satınaldım (sizin mesajınızı henuz okumamıştım- Inpul arayan arkadaşlara yardımcı olabilirim)

Roundup ile ilgili ilk düşüncemı aşağıda anlatmak istiyorum

kırmızı ile işaretlemeye çalıştığım alanı tamamen kaybettim. Uzerinde canlı kalan otlar, sadece ayrık ve topalaklar. Tektek uğraşmak yerine Bu kısmı tamamen kurutup yeni çim uygulaması yaparım diye düşünmüştüm. 20 gün içerisinde bu alan temizlenirken diğer alanlara topalak için inpul uygulayıp sararan kesimleri temizleyip ekim yapmayı planlıyordum

Anladığım kadarı ile bu düşünce geçerli olmayacak ama çizdiğim alanı zaten yeni çim ekimi gibi düşünmek doğru olmaz mı?

Muhtemelen "4 defa yazdım hala anlatamadım" diye düşüneceksiniz ama taşları tam yerine oturtana kadar sizi rahatsız ediyorum.

Ilginiz ve sabrınız için tekrar teşekkürler
Saygılar

Düzenleyen pooly_ares : 27-08-2012 saat 22:03 Neden: link düzenleme
pooly_ares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 22:11   #512
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Inpul'u bulduğunuz adresi ve telefon numarasını bana da yazarsanız sevinirim.

Ben bu işin eğitimini almadım, forumda hocalarımızdan öğrendiklerim ile yola çıkarak ve deneyerek yaptıklarımı size yazdım. Siz isterseniz yine de hocalarımıza sorun, eminim ki benden daha çok faydaları olacaktır.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 23:20   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2012
Arama

internetten yaptigim arastirmada bu firmayi buldum. Telefon ettim ellerinde mevcut. 65 TL ve gonderim yapiyorlar. Ben ise ure gubresini aldigim yerden aldim 50 +kdv ama gonderim yaptiklarini zannetmiyorum (zannedersem firma ismi Menemen Tarim)

bahce ile ilgili olarak ise goruslerinize cok deger veriyorum. Lutfen yanlis anlamayin. Bilgili olmadigim konularda tecrubeye saygim ve guvenim sonsuzdur. ozellikle sizin gibi hic tanimadigi kisilere yardimci olmak icin saatlerini ayiran kisilere...

Tekrar tesekkurler, Saygilar

pooly_ares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 08:20   #514
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili pooly_ares, alınacak bir şey yok, ve ben de alınmadım. Bildiklerimi paylaşmayı severim. Ben de burada öğrendim pek çok şeyi, başarabildiklerimi de yazarım, başarı olamadığım şeyleri de paylaşırım. Yaptığım hataları başka arkadaşlar yapmasınlar isterim.

Her frsatta da benim bu konuda eğitimli olmadığımı deneyerek yaptığımı da belirtmem gerektiğini, arkadaşların yine de hocalarımıza danışmalarını yazarım.

Inpul için verdiğiniz bilgilere de teşekkür ederim.

Eski 31-08-2012, 18:48   #515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2012
rulo çimde kuruma ve mantar

merhabalar; rulo çimlerimde kuruma ve mantar üreyince internette çare ararken bu siteyle karşılaştım.bendeki sorun diğer kişilerle aynı olup olmadığını bilemediğim için,fotoğraf yükleyip danışmak istedim. 2. kez rulo çim döşendi.ilki de kurumuştu.bizim bahçe çok güneş gördüğü için çim tutmaz deniyor ama kurak ayrık otlarla dolu bahçe de içime sinmediği için temmuzda otlar temizlenip toprak getirtip tekrar döşettim.birinci haftadan itibaren yer yer daha sonra yaygınlaşan kurumalar başladı. bu sırada sabah akşam olmak üzere günde iki kez bahçeyi suluyordum.tek tük beyaz mantarlar üremeye başlayınca çok sulandığı için olduğunu söylediler sulamayı azalttım.birkaç gün sulamadım şimdi üç dört günde bir sabah suluyorum.çimler toprakla daha birleşmedi bana kuru gibi de geliyor..ilaç kullanmam gerekir mi? tamamen kuruyan rulolar da var,ara yerlerde canlı kalabilen yerler de var?ne yapabilirim,birinci ayında olan çimleri kabaca ve de koparttığım mantarın bir görüntüsünü ekledim.yardımcı olabilirseniz sevinirim.teşekkürler.

Eklenen Resimler

mirayf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 19:50   #516
Moderatör

Güler's Avatar

Bahçemde hiç rulo çim kullanmadım bu yüzden size pek yardımcı olamayacağım ama bu başlıktaki mesajları okumaya gayret edin, rulo çim döşeyen arkadaşların karşılaştıkları sorunlara hocalarımızın verdiği cevaplar mevcut.

Eski 31-08-2012, 20:05   #517
Yeni Üye

teşekkür ederim güler hanım; hepsini okumaya gayret ediyorum,mantar konusunda da ilaçları not ettim.fakat aynı sorunlar mı bu mantar türü için de aynı işlemleri mi yapmam gerekir acaba, onu bilemedim..

Eski 31-08-2012, 20:11   #518
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bende de bu kadar olmasa da benzer sorunlar var. Her ne kadar rulo çim her mevsim olur dense de yaz mevsimi hiç uygun değil aslında. Biz de döşediğimizde hava 40 dereceydi. Sulamasına gereken önemi gösterdimse de tam gün güneş alan alanlar sizinki gibi oldu. Yani çimler alttan ne kadar nemli olurlarsa olsunlar üstten kavruldular.

Biz hem oluşan çukurları doldurmak hem de ara ekim yapmak için Eylül ortalarını bekliyoruz. Geçen sene de aynı tecrübeyi yaşamış, ara ekim yapmadığım halde bu bahar zümrüt gibi çimlere sahip olmuştum.

Kiraz beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 21:02   #519
Yeni Üye

bütün uğraşım işten geldikten sonra iki gram yemeği şuncacık yeşilliğe karşı yemek,daha yeni ekilen ve bu hale gelen çimleri görmek sinir bozucu..şimdi benim diğer alanları korumak için(pek de kalmadı aslında) burada okuduğum dezenfektan ilaçları uygulayıp,kuruyan yerleri daha sonra değiştirmem mi gerekiyor..ya da böyle kalacağını varsayıp sonbahar da kuruyan yerleri mi değiştirsem bilemedim.ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim limon..

Eski 31-08-2012, 21:19   #520
Moderatör

Güler's Avatar

Bence de çim ekimi için ideal zaman Eylül-Ekim ayı. Rulo için her zaman ekilebilir diyorlar ama bu durumda da rulo çimde kullanılan tohum cinslerini bilmekte fayda var gibi düşünüyorum. Çok güneşi sevmeyen tohum cinsleri olduğu gibi kışın da kuruyan cinsler var diye duymuştum.

Sayın mirayf, eğer çiminizde yabancı otlar yoksa, ara ekim yapabilirsiniz, zaten eylül ayına girdik, havalar da serinlemeye başladı.
Kuruyan terleri temizleyin, dezenfektanı ve ilaçlamayı yapın, ince bir taban toprağı serip satıhı düzleyin daha sonra güvendiğiniz iyi bir tohum elde ederek ekim yapıp ince bir kapak toprağı kapatarak sıkılaştırın.
Bütün kış kendini besler ve bahara güzel bir çiminiz olur.

Eski 31-08-2012, 21:49   #521
Yeni Üye

Çim kültürüm hiç olmadığı için bu forumda okuduğum kadarıyla öğreniyorum.ilk fotoğrafta sağ üst köşede çimlerden daha uzun ve bolca yer tutmaya çalışan yabancı otlar var.ama bunlar topalak mı ayrık otu mu ayrımını hiç bilmiyorum.sadece güler hanım topalak diye gönderdiğiniz fotolarda kökünde soğan gördüm bunu görürsem bu topalak derim artık

Burada çim tutmaz diye babamın bütün karşı çıkmalarına rağmen ektirdiğim çimleri düzeltmek boynumun borcu.buralarda peyzaj işleriyle uğraşan yer çok,gölge yere çim ekilmez diyerek bunlar döşendi,çok güneş aldığını da söyledik ona göre ekim yapılmıştır sanırım bilemiyorum..

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim güler hanım..

Eski 02-09-2012, 17:41   #522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Bende rulo çim döşedim bu sene.hemde temmuz sonunda .ancak ince uganda diye bir cins.Bahçeniz güneş alıyorsa tavsiye ederim.kışın sararır ancak üstten tohumlama yaparsanız buda sorun olmaz.Bu cins hastalıklara karşıda dirençli.ve diğer rulo çimlere göre ucuz.

temucinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 20:32   #523
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen haftaki yağmur ve havaların 25-27 derecelerde seyretmesiyle bu kadar kısa sürede hiçbir uygulama yapmadığım halde çimlerde gözle görülür iyileşme ve kuruyan yerlerden yemyeşil sürgünler gelmeye başladı. Belki arada bir uyguladığım humik asitin olumlu etkisi olmuştur.

Hava serin diye çimlerinizi sulamamazlık etmeyin. Çok rüzgarlı ve nem oranı az olduğundan toprak çabuk kuruyor. 3-4 günde bir sulama şu zaman için çok az gelecektir.

Havanın bulutlu ve serin gitmesine güvenerek bu akşam çimleri gübreledim. Ben 2 çeşit sıvı gübreyi beraber kullanıyorum. (tavsiyeyle) Haftaya da humik asit vereceğim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 10:41   #524
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Şu çimenlerin nasıl gübreleneceğine dair net bir kaynak bulamadım.Birinin A dediğine öteki B diyebiliyor.Sanırım herkes tecrübe ederek deneme yanılma yoluyla bazı doğruları buluyor.
Bu sene çimlerimle geçirdiğim ilk yıl olmasına rağmen buradan da edindiğim tecrübeler ile neredeyse kayıpsız bir yaz geçirdim diyebilirim.Sadece şu gübreleme olayında edinemediğim,yetersiz kalan bilgi sayesinde bazı bölgelerde hafif sararmalar oldu bunu da gayet normal karşılıyorum,çünkü o sıcağın altında biz insanlar bile ne hale geldik.
Benim edindiğim tecrübeye göre çimenler baya bi gübreleme istiyor.İlk etapta çimeni yakarım korkusuyla ne kadar da atılacağı hakkında pek bilgim olmadığından,çimenlerin hafif sararmaya başlamasını görerek gübreleme yaptım.Fakat anladım ki düzenli olarak Nisan başından itibaren her 3-4 haftada bir 100 metre kareye 2-3 kg amanyum nitrat atmak(26'lık),sonrasında iyice sulamak gerekiyormuş. aralarda da Fe-Cu-Mn-Zn vs içeren iz elementler kullanmak gerekiyor.
Bunlar benim bu sene edindiğim tecrübelerim.Umarım seneye daha sağlıklı çimlerim olacak.Tabi hocalarımız yaptığım uygulamalara ne der bilemiyorum...

harfuzmani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 15:36   #525
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2009
Sevgili Arkadaşlar Merhaba

izmirde yaşıyorum Sportak + Pilben veya Benlate bulamıyorum ayrıca Turf-set + M.A.P isimli ilaçlarıda bulamıyorum. izmirde bu yazdığım ilaçları bulabileceğim bir yer biliyormusunuz.

Saygılar

ediponan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 16:23   #526
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Turfset'in adı değişti Greenset oldu. Satıcısı Doğa Tohumculuk' a 0232 4464392 den ulaşabilirsiniz. MAP ilaç değil gübredir. Mono amonyum fosfat açılımıdır. Seferihisar, Menderes, Menemen,Urla vs gibi çevre ilçelerdeki gübrecilerde var. 25 kg 110 Tl civarında.

Sportak İzmir' de zor, Manisa, Balıkesir vs. illere sorun. Benlate ise bütün zirai ilaççılarda bulunur.

gilan beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 12:24   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2012
çim mantarı kuruma ve sararma sorunu

merhaba formda yeniyim nereye nasıl yazacağımı bilemedim ama sorunum bahçe çimleri ile ilgili. sorun yer yer çim mantarı var bahçemde yer yerde kuruma ve sararma oluştu resimlerde görüldüğü üzere bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Eklenen Resimler

pilott146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 12:30   #528
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2012
çim mantarı kuruma ve sararma hakkında yardım

merhaba formda yeniyim nereye nasıl yazacağımı bilemedim ama sorunum bahçe çimleri ile ilgili. sorun yer yer çim mantarı var bahçemde yer yerde kuruma oluştu resimlerde görüldüğü üzere bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. sulamayı günlük akşam yapıyordum ama onu kestim şimdi sabah erken saatlerde yapıyorum ayrıca gün aşırı yapıyorum. teşekkürler

pilott146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 20:36   #529
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
Herkese selamlar. Benim yaklaşık 250-300 m2 alanda kikuyu çimim var. İzmir/Urla/Bademler tarafında oturuyorum. Çimi bu sene enteresan bir şekilde kurt bastı. Yaklaşık 10 gün önce farkettik, hemen ilaçla müdahale ettim, çimler ciddi sararmıştı, 2-3 gün ard arda ilaç yaptıktan sonra kurtlar öldü, çimler şu anda yeşerdi ve büyüyorlar. Ancak geçen gece çimi sularken farkettim ki çimin için kelebek kaynıyor. Bir ilaç daha yapıp 2 gün beklettim. Az evvel yine kontrol ettim yine çimin içi kelebek dolu. Kelebekler ufak güvelere benziyor. Bu noktadan sonra ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. Aşağıya kelebeğin resmini ekliyorum. İlaç olarak da önce pestban ardından dursban uyguladım.

hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 13:06   #530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
ilaç temini

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Turfset'in adı değişti Greenset oldu. Satıcısı Doğa Tohumculuk' a 0232 4464392 den ulaşabilirsiniz. MAP ilaç değil gübredir. Mono amonyum fosfat açılımıdır. Seferihisar, Menderes, Menemen,Urla vs gibi çevre ilçelerdeki gübrecilerde var. 25 kg 110 Tl civarında.

Sportak İzmir' de zor, Manisa, Balıkesir vs. illere sorun. Benlate ise bütün zirai ilaççılarda bulunur.

Sitenizde yeniyim. Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim. Yaklaşık 200 m2 rulo çim bahçem var. Benimde sorunum mantarlar. Yazılanları baştan sona okudum. Uygulanacak prosedürleri anladım. Fakat ilaçları bulamıyorum. (Yer : Bursa) Yukarıda verilen tf.dan ilaç satışımız yoktur diye cevap veriyorlar. Başka temin edilebilecek yer var mıdır?
Şimdiden teşekkürler......

blacklife07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 13:34   #531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2009
Arkadaşlar Merhaba,

Siz değerli arkadaşlarıma sormak istediğim bir konu var. Sitede eskiyim fakat yeni yazıyorum Samsundan Tolga Arpacı ben.

Bu agustos ayında 100 metrekare olan bahçeme vilmorin marka spor saha çimi ektim. Ekim için yanlış bir ay olduğunun farkındayım. Ama havalar sıcak değildi ve yağışlı bir dönemdi. İlk tomurcuklanmalar 10 gün içinde başladı. 15cm boyuta ulaşınca biçtim ve üzerinden 1 kat daha silindir geçtim

Gün geçtikçe çimlerim seyrelmeye ve zayıflamaya başladı. Buna istinaden genta granül gübre kullandım. Çok işe yaramadı. Şu anda bir tohumdan birden çok yaprak çıkması gerekirken çoğu çimim tek yapraklı ve çok zayıf. Kökleri de zayıf.

Çimlerimi güçlendirmek , yapraklarını kalınlaştırmak , köklerini güçlendirmek için ne yapmalıyım?

osman ateş beğendi.
toto82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 14:29   #532
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın toto82, dediğiniz gibi hiç olmayacak bir ayda tohumdan çim ekmişsiniz. Rulo çim olabilirdi de tohumdan ekim için olmayacak bir ay.

Sanırım çimleriniz fazla kök yapamadan yeşil aksama geçti hava sıcakları yüzünden. Çim aktivatörü Turfset deneseniz belki daha iyi olur. Çünkü Turfset hem köklenmeyi güçlendirir hem de kardeşlenmeyi-sürgünü arttırır.

Hocamız sayın Mine Pakkaner, Turfset'in artık Greenset olarak piyasaya sürüldüğünü yazmıştı, araştırmakta fayda var.

Yerinizde olsam bir iki sefer Greenset'i dener sonra M.A.P kullanırdım.

Siz yine de hocalarımıza sorun isterseniz.

osman ateş beğendi.
Eski 06-11-2012, 14:41   #533
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın hasanova, mesajınıza hocamızın bir mesajı ile cevap vereyim.

http://www.agaclar.net/forum/153507-post176.htm

Eski 06-11-2012, 14:43   #534
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın blacklife07, Turfset'i İzmir'den bulamadıysanız bir de İstanbul Pendik'te Marmara Tohum'a sorun. Telefon numarası 0216 491 57 91

Eski 07-11-2012, 13:24   #535
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2012
merhaba
umarım doğru yere yazıyorum
sevgili bahçeseverler bahçeme 4. kez çim ekimi denemesi yaptım.ancak her seferinde çıkıyor bir üre sonra zayıflıyor ve yere yapışıyorlar. gübre ve çeşitli ilaç uygulamaları yaptım ama nerde hata yapıyoryum bilmiyorum. bahçem kuzeye bakıyor güneşi yeterli alamıyor diye düşünüyorum ama resimlerini ekliyorum bana önerebileceğiniz ne olabilir. tek istediğim bahçemin yeşil olması dayanıklı gölgede büyüyebilen arsız bir türe ihtiyacım var sanırım **** mevcut çimleri kuvvetlendirebileceğim ne önerebilirsiniz acaba ? saygılarımla

osman ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 13:35   #536
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-...me/2090-12.htm

Eski 07-11-2012, 13:36   #537
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osman ateş Mesajı Göster
daha önce çim konusunda resimlerimi yüklediğim için tekrar buraya yükleyemedim o yüzden alıntıladım affınıza sığınarak...

Eski 07-11-2012, 16:55   #538
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
daha önce çim konusunda resimlerimi yüklediğim için tekrar buraya yükleyemedim o yüzden alıntıladım affınıza sığınarak...

Sayın osman ateş, size yardımcı olabilmeyi çok isterdim ama ben bu işin eğitimini almış biri değilim. Kendi bahçemde 1 dönümlük alanı kendi başıma çimledim, ilaçladım, bakımını yapıyorum ama güneşi iyi alıyor, drenajı oldukça iyi, fıskıyeler ile sabahları sulanmakta, 5 li bir karışım (diye hatırlıyorum).

Sizin de bir yerde yaptığınız bir hata var demek ki, başlığı yeniden okusanız. İnanın belki ben on kereden fazla okumuşumdur. Benim için bulunmaz bilgi kaynağı.

Sayın Mine Hanım yoğun ve bu araları çok seyahatleri oluyormuş, zaman zaman siteye giriyor ama her başlığa bakıp da yazabilmesi imkânsız ve özel mesajlara hiç cevap vermez.

Umarım konu ile ilgisi ve bilgisi olan bir arkadaşımız size kısa zamanda cevap verir.

Eski 07-11-2012, 18:27   #539
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
merhaba
umarım doğru yere yazıyorum
sevgili bahçeseverler bahçeme 4. kez çim ekimi denemesi yaptım.ancak her seferinde çıkıyor bir üre sonra zayıflıyor ve yere yapışıyorlar. gübre ve çeşitli ilaç uygulamaları yaptım ama nerde hata yapıyoryum bilmiyorum. bahçem kuzeye bakıyor güneşi yeterli alamıyor diye düşünüyorum ama resimlerini ekliyorum bana önerebileceğiniz ne olabilir. tek istediğim bahçemin yeşil olması dayanıklı gölgede büyüyebilen arsız bir türe ihtiyacım var sanırım **** mevcut çimleri kuvvetlendirebileceğim ne önerebilirsiniz acaba ? saygılarımla

Merhaba sayın osman ateş hoşgeldiniz.

Bahçenizdeki sorun bahçe toprağınızın yapısı ve sulama sıklığı ile oluşan problemlere benziyor. Tabii ki, seçilen çim tohumu cins ve türlerininde yüzeyi kaplama etkiside çok önemlidir.

Bahçeniz kuzey yönünde olduğunu söylüyorsunuz. Doğal olarakta bahçenizin sulama ihtiyacı, güneşli alanlara göre daha az olmalıdır.

Aynı şekilde çimin gelişimi için kullandığınız azotlu (N) gübreninde bu oranlarda az verilmesi gereklidir.

Gelişimi için verilen aşırı gübre, çimin gelişimini yavaşlatır. Çim dokusunun bozulmasına ve toprağın yapısının bozulmasına sebebiyet verir. Bahçenize 5g/m2/ay NPK (25 g/m2/yıl NPK) gübre dozu uygulaması yeterlidir.

Bahçenizde bu bakım kurallarını yerine getirdiğinizde, fazla bir sorunla karşılaşmıyacağınıza inanıyorum.

Bahçeniz için ; Festuca arundinacea ağırlıklı (%70) ve Lolium perenne (%30) karışımını tavsiye ederim. Sert dokulu, koyu yeşil, basılmaya dayanıklı, gölgeye dayanıklı, yoğun bir örtü oluşturur.

Kolay gelsin...

Halil Önen beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 20:33   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın toto82, dediğiniz gibi hiç olmayacak bir ayda tohumdan çim ekmişsiniz. Rulo çim olabilirdi de tohumdan ekim için olmayacak bir ay.

Sanırım çimleriniz fazla kök yapamadan yeşil aksama geçti hava sıcakları yüzünden. Çim aktivatörü Turfset deneseniz belki daha iyi olur. Çünkü Turfset hem köklenmeyi güçlendirir hem de kardeşlenmeyi-sürgünü arttırır.

Hocamız sayın Mine Pakkaner, Turfset'in artık Greenset olarak piyasaya sürüldüğünü yazmıştı, araştırmakta fayda var.

Yerinizde olsam bir iki sefer Greenset'i dener sonra M.A.P kullanırdım.

Siz yine de hocalarımıza sorun isterseniz.
merhaba,

değerli görüşleriniz için teşekkürler. ekte çimlerimin fotolarını gönderiyorum. değerli hocalarımızdan görüşlerini bekliyorum. şunu anladımki çim büyütmek bebek büyütmekten daha zor

sevgiler, saygılar

Eklenen Resimler

toto82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024