agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2012, 14:14   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2008
çimlerde sorun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qualchevolta Mesajı Göster
merhaba bir hafta önce bahcemin çimlerinde fotograftakı gıbı sorunla karsılastım sorun nedır sızce tecrubelı arkadaslar yardımcı olabılırse sevınırım

selamlar , tesekkurler

Eren
Merhaba,Yazmış olduğunuz sorunla aynı sorunu yaşamaktayım,
siz bir çözüm bulabildiniz mi?

aaltaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 18:33   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Merhaba, 1,2 ve 3 aylılk 1'er ay ara ile ekilmiş yaklaşık 4000 m2 çim alanım var. profosyonel firmalardan yardım alıyorum fakat inanın ki bu siteden daha fazla bilgi ediniyorum. o yüzden sizinle paylaşmak istedim. son ekilen bölümün ekimi çok sıcaklara kaldığı için ekilen alan tam kapanmadı. Çimleri eken firma çimlerim kikiu olduğu için iyi sulanırsa kısa süre içinde çimlerin alanı kapatacağını söylüyor. Buradan öğrendiğime göre son ekilen çimlerimde dip çürümesi oluştu. Fakat eğer buna mantar sebeb oluyorsa, ilaçlanması gerekmez mi?

bu da ilk ekilen kısım

ismettufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 21:42   #483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismettufan Mesajı Göster
Merhaba, 1,2 ve 3 aylılk 1'er ay ara ile ekilmiş yaklaşık 4000 m2 çim alanım var. profosyonel firmalardan yardım alıyorum fakat inanın ki bu siteden daha fazla bilgi ediniyorum. o yüzden sizinle paylaşmak istedim. son ekilen bölümün ekimi çok sıcaklara kaldığı için ekilen alan tam kapanmadı. Çimleri eken firma çimlerim kikiu olduğu için iyi sulanırsa kısa süre içinde çimlerin alanı kapatacağını söylüyor. Buradan öğrendiğime göre son ekilen çimlerimde dip çürümesi oluştu. Fakat eğer buna mantar sebeb oluyorsa, ilaçlanması gerekmez mi?
Merhaba sayın ismettufan

Hemen sulamayı durdurun...

Pennisetum clandestinum - Kikiu İlk çimlenme döneminde aşırı sulanmaya karşı çok hassastır. Kuraklığa toleranslıdır.

Çim alanınız tipik, Pythium spp. (Çökerten ) fungal patojen etkisi altında...

Pythium spp. (Çökerten ) Agresif hastalik etmenidir. Çimlerde çökerten, kök ve gövde çürüklüğü ve yanıklık hastalıklarına neden olmaktadır.

Vakit kaybetmeden, Sayın demirgonenc'e tavsiye ettiğim dezenfektan ve ilaçlama tarifini uygulayın...

Geçmiş olsun...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 11:57   #484
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2008
Sn Murvet, Huwasan ve ilaçlama sonrası anladığım kadarıyla mantar gelişimi durdu. Şimdi çim tırmığı ile bayağı bir temizlik yaptım. Bu hafta sonu bir kez daha ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Kuruyan bazı yerleri neredeyse tamamen açıldı temizlik sırasında. Buraya bahçenin başka bölgelerinden çim aktarmayı düşünüyorum.

Temizlik bir süre daha devam edecet tırmıkla, sonra çimi desteklemek için gübre kullanabilir miyim? Veya ilaçlama ve tırmık temizliğine bir süre daha mı devam etsem?

3-4 haftalık ilaçlama sonrasında sanıyorum artık bahçeyi dinlendirmek gerekecek, mantar iyice geriler diye düşünüyorum, bu arada bu tür hastalık sonrası çimleri desteklemek için ilaçlama veya gübreleme, besin vs bir yöntem var mıdır? İlginize teşekkür ederim.

demirgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 18:59   #485
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirgonenc Mesajı Göster
Sn Murvet, Huwasan ve ilaçlama sonrası anladığım kadarıyla mantar gelişimi durdu. Şimdi çim tırmığı ile bayağı bir temizlik yaptım. Bu hafta sonu bir kez daha ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Kuruyan bazı yerleri neredeyse tamamen açıldı temizlik sırasında. Buraya bahçenin başka bölgelerinden çim aktarmayı düşünüyorum.

Temizlik bir süre daha devam edecet tırmıkla, sonra çimi desteklemek için gübre kullanabilir miyim? Veya ilaçlama ve tırmık temizliğine bir süre daha mı devam etsem?

3-4 haftalık ilaçlama sonrasında sanıyorum artık bahçeyi dinlendirmek gerekecek, mantar iyice geriler diye düşünüyorum, bu arada bu tür hastalık sonrası çimleri desteklemek için ilaçlama veya gübreleme, besin vs bir yöntem var mıdır? İlginize teşekkür ederim.

Merhaba sayın demirgonenc

Hastalık duraksadı ise; Mantar (Fungus) oluşumunu engellemek için önerilen fungusit ilaçlamasına şimdilik haftalık devam edelim...

15 gün sonra, çim alanınızdaki gelişmeleri takip ederek ilaçlama periyodunu 10-15 günlük periyodlara alabiliriz...

Çim alandaki sararmış ölmüş dokuları almışsınız, bundan sonra almayın...

Çim tırmığı ile yaptığınız mekanik temizlemede sağlam olan çimlere zarar verir, aniden köklerin açığa çıkmasını sağlarsınız.. İyi olsun diye yaptığınız işlem patojenlerin tekrar üremesine sebeb olabilir.

Sabırlı olun gelişmeleri takip edin...

Eylül ayının ortasından sonra, çim alanınızda açık kalan bölümlere veya tüm alanınıza tohumla ara ekim yaparsınız...

Hastalık gelişimini takip edelim...

İlerde organik toprak düzenleyici ve azot oranı düşük kompoze gübre kullanabiliriz...

Kolay gelsin...

Eski 24-07-2012, 16:49   #486
Ağaçsever

Sn Murvet, toprak düzenleyici olarak Google baktım, Leonartide görüyorum..Bu çimlerde işe yarar mı? Çimlerde, kışın evdekiler bahçede gezdiği için yer yer çukurlar var, 2-3 cm derinlikten yarım cm'ye kadar bu çukurlar, bunları sohbaharda, kış öncesi doldurarak bahçeyi düzgün bir hale getirmek için ne yapmam gerekiyor? Aklıma ilk gelen bütün bahçeyi hayvan gübresi ile kaplamak fakat birçok bitki tohumu bu nedenle bahçeye girer diye endişe ediyorum..Torf belki de ?

Düzenleyen demirgonenc : 24-07-2012 saat 17:05 Neden: yeni bilgi ekleme
Eski 24-07-2012, 22:09   #487
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de bu sorunu yaşıyorum ve aynen sizin gibi düşündüm; bahçeye elenmiş gübre+ elenmiş yıkanmış dere kumu + temiz toprak karışımını çimi kısa biçtikten sonra ince bir tabaka şeklinde sereyim.
Çukur olan yerler iyice dolsun. sonra üzerinden bir de silindir geçeyim. Kar, yağmur yardımı ile toprak beslenir.
Mutlaka çeşitli otlar çıkacaktır, erken baharda da Tordon (geniş yapraklı ot ilacı) yaparak bu geniş yapraklı otları temizlerim diye düşündüm.

Sudenur beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 23:22   #488
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Aynı sorun bende de var. Dün Bauhaus bahçe bölümünde çok şeker ve bilgili bir genç vardı, çok yardımcı oldu bize. Bahçedeki çukurluklar için çim kapak toprağı ve çim tohumu aldık. Tohum için Eylül ayını bekleyeceğiz ama o zamana kadar boşlukları kapak toprağıyla dolduracağız.

Ayrıca bahçe sulaması için kullandığım depoya eklemek için bir kaç çeşit sıvı gübre aldık. Çimleri biçtim, ön sulama yaptım ardından da gübreli sulama yaptım. Çimlerin serilmesi fazla sıcaklara denk gelince zaten sarsılan çimleri yavaş salınımlı katı gübreyle gübrelememiştim. Uygulamadan memnun kalırsam isimlerini paylaşırım.

Her gelen çimlere laf attıkça bileniyorum, onları zümrüt gibi yapmak benim için onur meselesi oldu.

gilan ve Sudenur beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 10:36   #489
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili limon, sana taaa ilk başlarda söylemiştim; Çimin mi var, derdin var kulübüne hoş geldin" diye hatırladın mı?

Ama olsun, inan doyurucu ve hoş bir uğraş. Alan küçük olursa amenna, elle de doldurursun toprağı ve tohumu da ekersin çukurlara. 1000 m² lik çim alanda inan çok zor ve yorucu. O yüzden yukarıda yazdığımı tatbik edeceğim sonbaharda zaten alan şu an sadece çimlerle değil yer yer otların da istilâsına uğramış vaziyette ama yemyeşil.
Oysa kadife gibi yumuşacık çim yapabilmek uğruna ne kadar uğraşmıştım ama başaramadım.

limon beğendi.
Eski 25-07-2012, 18:26   #490
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirgonenc Mesajı Göster
Sn Murvet, toprak düzenleyici olarak Google baktım, Leonartide görüyorum..Bu çimlerde işe yarar mı? Çimlerde, kışın evdekiler bahçede gezdiği için yer yer çukurlar var, 2-3 cm derinlikten yarım cm'ye kadar bu çukurlar, bunları sohbaharda, kış öncesi doldurarak bahçeyi düzgün bir hale getirmek için ne yapmam gerekiyor? Aklıma ilk gelen bütün bahçeyi hayvan gübresi ile kaplamak fakat birçok bitki tohumu bu nedenle bahçeye girer diye endişe ediyorum..Torf belki de ?

Merhaba sayın demirgonenc

Çim alanızdaki çukurları kapatmak için çim üst kapak toprağı (Toprak + yanmış koyun gübresi + torf + dere mili karışımı) kullanmanız gerekir. Üst kapak toprak karışımına Leonarditi ilave olarak kullanabilirsiniz.

Yalnız torf ve koyun gübresi kullanılmaz, yoğunluk olarak hafif ve gevşek olduğu için sulama ve hava koşullarından etkilenerek yer değiştirir veya kaybolur. Alana ekilen çim tohumuna baskı yapamadığı içinde çimlenme olmaz, çimlenme olsa bile çim makinası kökü ile yerinden söküp alır.

Sayın Güler hanım çim kapağı için kullanılacak toprağın özelliklerini ve uygulama aşmalarını doğru olarak paylaşmış sizde bu sekilde uygulamasını yapabilirsiniz.

Sayın limon, çiminiz daha bebek sonbaharda ve hele ki baharda zümrüt gibi olacağından eminim...

Kolay gelsin...

limon ve Güler beğendi.
Eski 26-07-2012, 09:17   #491
Ağaçsever

İlaclama, sulama, şımartma, üzerine düşme, bakım, gübreleme vs dahil her türlü ilgiyi gören bahçenin durumunu son olarak görüntüledim.

Masraf ettiğim için vazgeçmediğim çimler, mantar saldırısı, bölgenin iklim yapısı vs derken, geçen yıl sonbaharda ekimin ardından temmuz ayında bu hale geldi..Çok kötü değiller fakat filmlerdeki gibi yemyeşil de değiller..

Hayat kalmaya devam edecek gibi görünüyorlar..

Esasında çimlerin durumu, tedavi süresince ismi geçen ilaçların etkinliği, Huwasan, Captan, Bayer vs, etkinliğini de gösterecek. Veya "ne yaparsan yap, sonuçta belirli bir hale geliyor çimler" diyenlerin haklı olup olmadığını da..

Mesele şimdi bu bahçe genel olarak homojen bir yapıya kavuşur mu veya ne yapmalıyız? Veya bahçeyi Pitos ormanına mı çevireyim

Bahçenin fotografları

Genel1

Genel2

Genel3

Hasarlı bölgeler

Yaygın görüntü, bu yaprak uçlarındaki bozukluklar için yeni çim makinası aldım, temiz kesim için, belki destek gerekiyor bitkiye?

Evet bahçede durum böyle..Şimdi bu bahçeyi sohbaharda yeni bir hamleyle düzgün bir zemine kavuşturmayı düşünüyorum..Tabi bir sonraki sene aynı sorunlar yaşanmasın diye güçlendirmem, hastalık artıklarını temizlemem de gerekecek..Eğer sorun devam ederse, peyzaj numarası ile çok doğal taş kaplama, biraz çalı vs ekimi, bol Pitos, az çim alanı ile, bütün bitkilerden fazla bakım isteyen çimleri azaltmayı düşünüyorum...Bütün ilaçları da çöpe atarım herhalde..))

Eski 26-07-2012, 10:57   #492
Moderatör

Güler's Avatar

Çimin mi var derdin var kulübü size de hoş geldiniz der. Ammaaaa sakın moralinizi bozmayın. Vaktiniz varsa, sabrınız varsa bir bütçe ayırmayı düşünüyorsanız devam edin derim.

Yeni çim makinesi de almışsınız, bıçağı keskindir. Bundan böyle çimleri koparma-yolma değil de kesme yapar ve uçlardaki tiftik tiftik beyazlıklar oluşmaz. Arada bir de bıçağı dezenfekte etmek için çamaşırsuyu ile silin. Çim boylarını da 3 cm civarında tutsanız daha mı iyi olur acaba?
Kapak toprağında bence dere mili kullanmayın, nereden geldiği belli olmadığı için bahçeyi su otu ve kanyaş otu bir sarıyor ki mücadelesi adeta imkânsız.

Bir de bakmışsınız ki uğraşımınız netice vermiş; boyları 3 cm- 4cm i bulan zümrüt yeşili, kadife gibi çimlerinizin üzerinde çıplak ayakla dolaşıp-koşuyorsuz.
Öyle bir hoşunuza gidiyor ki dayanamayıp boylu boyunca kendinizi çimlerin üzerine atıp, ayaklarınızı-kollarınızı iki yana açıp gökyüzünün güzelliğini seyrediyor ve " çok yoruldum ama iyi ki yapmışım " diyorsunuz.

gilan beğendi.
Eski 26-07-2012, 13:26   #493
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
yabani otlar

Herkese merhabalar..
Çimlerim gayet iyi durumdalar ancak yabani otlarla başım belada.Ben söküyorum onlar yine geliyor.Acaba tordonla ilaçlamamı yapsam diye bir sorayım dedim siz üstadlara..
Resimlerini ekliyorum,acaba bu otlar nedir?daha önceleri hiç yoktu son 20-25 gündür ben yoldukça onlar başka yerlerden peydah oluyolar bahçeye.

Eklenen Resimler

harfuzmani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 13:30   #494
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

yakından çekimi

...

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2012, 13:47   #495
Moderatör

Güler's Avatar

Yakın çevreden rüzgâr vasıtası ile de bir sürü tohum gelebiliyor.
Geniş Yapraklı otlar için tordonun faydasını gördüm.

Eski 26-07-2012, 13:57   #496
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Yakın çevreden rüzgâr vasıtası ile de bir sürü tohum gelebiliyor.
Geniş Yapraklı otlar için tordonun faydasını gördüm.
Sağolun Güler Hanım
Hiç bıkmadan herkese sabırla cevap yazıyorsunuz ya size gıpta ediyorum..İyi ki sitede sizin gibi bir büyüğümüz var.

gilan beğendi.
Eski 26-07-2012, 15:10   #497
Moderatör

Güler's Avatar

Teşekkür ederim. Bildiklerimi yazıyorum, bilmediklerimi de bilgisi olan arkadaşlara yazarak "belki görmemişsinizdir ama ... arkadaşın yardıma ihtiyacı var" diyerek, yardım talep ediyorum.

Maksat paylaşım değil mi?

gilan ve temucinozturk beğendi.
Eski 26-08-2012, 18:35   #498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2012
Değerli Arkadaşlar
Forumumuzu dün internette araştırma yaparken buldum ve sorulan sorulara hızlı,açıklayıcı ve güvenilir cevaplar verilmesi çok ilgimi çekti.

Sizlerin değerli bilgilerinden yararlanmak amacı ile problemimi ve açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunuyorum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Kasım 2011 tarihinde evimizin bahçesine rulo çim uygulattık. Uzunca bir araştırmadan sonra 300m2 lik bahçe için temizlik+tesviye dahil 3000 TL lik bir maliyet ile bahçemiz aşağıdaki duruma geldi

Hersey güzel giderken çimlerde yer yer küçük çaplı sararmalar meydana geldi (yaklaşık 20 gun once). Bu sararmalar ile ilgili ne yapacağım konusunda rulo çim uygulamasını yapan arkadas ile gorustuğumde üre gübresi atmam gerektiğini soyledi. Tavsiyesine uygun olarak hiçbir arastirma yapmadan ureyi attım bol su da vermeme rağmen çimler aşağıdaki hale döndü. Sordugumda ise fazla kullanmışsınız cevabını aldım. Şu anda çimlerimizin yerinde ayrık otları ve sonradan adının topalak oldugunu oğrendiğim bitkiler yaşıyor (sararan ve saman haline donusen çimler dısında)

Tekrar rulo dosemektense ara çim/yama yapılmasının daha uygun olacağı düsüncesi ile bu sefer ekim işlemini araştırmaya başladım. Şu anda verilen teklif 150-200 m2 civarı sararan çimlerin yerine yeni ekim ve zararlı otların temizlenmesi karşılığında 1000 TL

Sizlerden ricam bu fiyatın ne kadar makul olduğu, kendim birşekilde çozmeyi denesem yapmam gerekenler ve kullanmam gereken ilaç/aletlerin neler olduğu konusunda yol göstermeniz.

Saygılarımla

Bahcenin son durumu

Yakın Plan Görünüm-1

Yakın Plan Görünüm-2

Topalak ve Ayrık

Düzenleyen pooly_ares : 26-08-2012 saat 18:46 Neden: resim ekleme
pooly_ares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 21:08   #499
Moderatör

Güler's Avatar

Çimi dertliler kulübüne siz de hoş geldiniz sayın pooly_ares.

Şu an hiç müsait değilim ama umarım yarın sorularınıza cevap vermeye gayret ederim.

Bu arada siz de yeni üyelerin kendilerini kısaca tanıttıkları başlıkta kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm

Eski 26-08-2012, 21:55   #500
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çözülmeyecek durum değil ama zümrüt gibi çimlerin yanlış yönlendirme sonucunda 20 gün içinde bu duruma gelmesi çok can sıkıcı.

Size o öneriyi getiren arkadaşın karşısına geçip "Bu sıcakta ne üresi kardeşim?" demek isterdim.

Ben olsam yabani otları ilaçla değil elle toplamayı tercih ederim. Gücünüz ve vaktiniz yoksa yevmiyesi 50 TL dan 1 genç alsanız yarım günde hallederler. Kalan yarım günde de daha önceden hazırladığınız kapak toprağını (kum, toprak, gübre karışımı yapı marketlerde çuvalı 15 TL'den kapak toprağı diye satılıyor) ve çim tohumunu atsanız işiniz tamam olur. Ara ekim dedikleri şeyi gözünüzde büyütmeyin, önce bozulan kısmı çim tırmığı ile sararmış otlardan arındıracaksınız. Sonra ince bir kapak toğrağı atıp biraz sıkıştırıp üzerine çim tohumunu atacaksınız ve en üste 3-5 mm. kapak toprağı atıp dikkatlice sulayacaksınız. (su toprağı dağıtmamalı, birikmemeli, hafifçe nemlendirmeli)

Ara ekim için de aceleci davranmayın, Eylül ayının ortaları hava sıcaklığının 20li derecelerde olduğu zamanlar en ideali. (Ben de zamanını bekliyorum) Biliyorum her görenin bozulmuş çimlerle ilgili yorum yapması moral bozuyor ama siz yine de sabredin ve doğru zamanı bekleyin.

Düzenleyen limon : 27-08-2012 saat 11:31
Eski 27-08-2012, 10:59   #501
Moderatör

Güler's Avatar

Dost acı söyler sayın pooly_ares, ben yerinizde olsam eylül sonu ekim başı yeniden tohumdan çim ekerim.
Madem bahçenizdeki çim alan 300 m² ve siz bunun 200 m² ni yenilemek istiyorsunuz, gelin hepsini yeniden yapın derim.
Nedenlerini kendimce sıralayayım.

Topalak dediğiniz berbat bir şeydir, önlenmesi hemen hemen imkânsız veya çok zordur.
Son fotoğrafınızda onların tohuma geçtiğini bile gördüm. Bunlar genelde su kenarlarından alınan milli toprakla gelirler. Çim gibi görünseler de gövdeleri daha kalın ve köşelidir. Elle yolmak istediğinizde sanki yolduğunuzu hatta kökünden çıkarttığınızı sansanız bile kılcal köklerinin ucunda göreceğiniz minik soğanlar hızla çoğalmasını sağladığından çok zorlanırsınız. Bu başlıkta 295 numaralı mesajda fotoğrafını yüklemiştim, bir bakınız.

Ayrıca hızla yayılırlar. Suladıkça çimden daha hızlı büyüdüğünden görünümleri de hoş olmaz. Bence ayrık otundan da daha belâlıdırlar.

Bahçenizin fotoğraflarını inceledikçe gördüklerimi de belirteyim.

Çimler geniş yapraklı ağaçların ve çam ağaçlarının altında pek verimli olmazlar, güneşi az alırlar.

Arkadaşımız limon da size yazmış, bu sıcakta üreyi neye dayanarak size tavsiye etti ve neden miktarını belirtmedi. Ayrık otu ve topalak-su otu gübreden dolayı değildir, topraktan gelir, tohumdan gelir. Sanki size serilen rulo çim pek de kaliteli değilmiş gibi geldi bana.

Siz hastalığı bertaraf etmeden ne kadar gübre de verseniz çiminiz düzelmez. Önce hastalığı gidereceksiniz sonra gübre işini ele alacaksınız.

Limon, size yabani otları ilaçla değil elle toplayın demiş ama yevmiyeli biri ne kadar titiz davranır bilemem. Ya kendiniz yapın ya da geniş yapraklı otlar için Tordon kullanın.
Çim alan hazırlanmasında toprağı en iyi düzenleyenin yanık hayvan gübresi olduğunu kabul ederiz ama o zamanda çeşitli otlar çıkıyor maalesef.
Mil de kullanıyoruz ama mil de hem çimi sıkar hem de beraberinde baş edemeyeceğimiz tohumlar da getiri eğer güvenilir ve temiz bir yerden alınmazsa.

İşte bu yüzden ben çim alanda kullanılacak toprağın elendikten sonra bir torba kireç tozu atılarak üzerinin naylonla kapatılması ve bir sene bekletilmesi ve kullanılacağı zaman yeniden elenerek kullanılması taraftarıyım.
Kullanılacak tohum da iyi seçilmeli, bahçenin güneş alma durumu, sıcaklık durumu da göz önüne alınarak tohum seçilmeli.
Ekim, Eylül sonu Ekim başı olursa hem metrekareye daha az miktarda tohum atılır hem de karıncaların taşıma olayı olmaz. Çim, genelde serin hava sevdiğinden bütün kış rahatlıkla kök salarak bahara - yaza daha sağlam, güzel girer.

Siz yine de ne yapacağınıza bir karar verin, ben de kendi bahçemde yaptıklarımdan edindiğim bilgiye göre size yardımcı olmaya çalışırım.
Yeniden çim ekimi de olur, ara ekim de olabilir.

Eski 27-08-2012, 11:07   #502
Yeni Üye

Sn Limon, Sn Güler
Cevabınız için cok teşekkürler.
Yabani otlar ile ilgili olarak ayrık otlarının roudup , topalak (ben hızlı büyüyen çim diyorum) için de inpul 75 wg adında bir diğer ilaç kullanılması gerektiğini okudum. Roundup'un tüm bitkileri öldürdüğünü öğrendim ancak topalak ilacı kullanımının çimlere zarar verip vermediğini tam olarak netleştiremedim. Eğer vermeyecekse kullanmak iyi olabilir zira yaygınlık alanı çok fazla ve şu anda tohumları çıkıyor - Sn Güler bu mesajı yazarken sizin cevabınız geldi. Tordon ayrıklar için mi kullanılmalı ?)

Ayrık otları ozellikle çimenler yandıktan sonra bahçeyi istila etti. Ortada görmüş olduğunuz yeşillilerin tamamı ayrık. Bunları elimle sökmeye çalıştığımda yarısı elimde yarısı toprakta kalıyor. Kök sökücü aley kullandığımda ise sanki tam temizleyemiyormuşum gibi geliyor. Bu sebeple ilaç kullanmak ilk başta mantıklı gelmişti. Çim ekimi için daha 15-20 günlük bir zaman olduğu için bu sürede ilaçlar etkisini gösterir ve tamamen kurtulurum diye düşünüyordum. Ancak El ile yapmak gerekiyorsa aynı şekide oturur kendim yapmaya çalışırım.

Kapak toprağı ile ilgili olarak Kemalpaşada doğal toprak satan bir yer buldum bu topraktan alıp kapak toprağı yaparım diye düşünüyordum. ama gübre kum vs yapmak zor olacak en iyisi hazır almak galiba (Praktiker veKoçtas ta satılan torflar kapak toprağı olarak kullnılamaz değil mi?)

Birde sararan çimlerin ayıklanması ile ilgili. Anladığım kadarı ile tırmıkla toprak kalana kadar çimleri temizleyeceğim. Çim havalandırma makinası bu işi yapar mı (Az bilenin garip sorusu sararan çimleri topladığını yazıyordu bizim bahçemiz bu kapsama girer mi) yoksa bileğe kuvvet temizlik mi yapmalıyım.

Tekrar Teşekkürler

Saygılar

Eski 27-08-2012, 11:30   #503
Moderatör

Güler's Avatar

Roudup star, bütün alanı kurutur. Inpull'u da bulmak zor. Siz bulabildiniz mi? Bana sayın Mine Hanım da Inpull'u tavsiye etmişti.
Tordon geniş yapraklı otlar için kullanılır, ayrık ve çime faydası gelmez.
Aeratör çekmek, çimlerin köklerinde birikmiş ölmüş yaprakları temizlemek içindir, çim dipleri temizlenirse daha rahat nefes almaları içindir. Bahar ayında çekilir.
Alt toprağı attığınızda üzerinden silindir geçin satıh düzelsin sonra tohum atın, kapak toprağını attıktan sonra da silindir geçerek yağmurlama sulama yapın. Ama dediğim gibi önce hastalığı bertaraf edin. Toprağınızı dezenfekte edin.

Eski 27-08-2012, 11:38   #504
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pooly_ares Mesajı Göster
(Praktiker veKoçtas ta satılan torflar kapak toprağı olarak kullnılamaz değil mi?)
Torf olmaz. Bauhausda "Kapak Toprağı" diye hazır karışım satılıyor çuvalı 15 TL. Bauhausda varsa diğerlerinde de vardır muhakkak. Bahçe bölümündeki yetkililere danışırsanız yardımcı oluyorlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pooly_ares Mesajı Göster
Birde sararan çimlerin ayıklanması ile ilgili. Anladığım kadarı ile tırmıkla toprak kalana kadar çimleri temizleyeceğim. Çim havalandırma makinası bu işi yapar mı (Az bilenin garip sorusu sararan çimleri topladığını yazıyordu bizim bahçemiz bu kapsama girer mi) yoksa bileğe kuvvet temizlik mi yapmalıyım.
Bence çim havalandırma makinası yeterlidir.

Eski 27-08-2012, 12:16   #505
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
.
Bence çim havalandırma makinası yeterlidir.
Yani, eski çimi yok edip yeni çimleri ekmek için mi?

Bence olmaz. Önce mutlaka dezenfekte edip, eski bozuk çimleri kökten atmak gerekir. Aeratörle bu ne kadar yapılır ki.

Yeni ekilecek alan mutlaka iyice temizlenmeli. Yeniden bir alt toprağı serilmeli hatta eski sağlıklı çimlerin üzerine bile hafifçe toprak gelse sorun olmaz. Satıh silindirlenip düzeltilmeli, ekimden sonra ince bir kapak toprağı kapatıldıktan sonra silindirleyip yağmurlama sulama yapılmalıdır. Hatta ben sizin yerinizde olsam ekeceğim tohumu da karıncaların ve başka böceklerin şerrinden korumak için toz insektif ilaçla biraz ilaçlarım.

Eski 27-08-2012, 13:55   #506
Yeni Üye

Yardımlarınız için teşekkürler

Sırası ile anladığımı yazsam;
(Güler Hn Dezenfekte işlemini ayrıkların temizlenmesi olarak algılıyorum doğru mudur)

1-Sararmış çimleri toprak görünene kadar tamamen kaldırıyorum.

2-Bahçenin tamamen yeniden ekilecek kısımını belirliyorum ve roundup ile ne varsa kurutuyorum - Burada en önemli soru toprağa ne kadar zararı var ve ne kadar zaman sonra tekrar ekim yapılabilir zira yeniden eklilenler de kurursa ne yaparım bilmiyorum

3- Round up etkisi geçtikten sonra kurumuş otları temizliyorum.

4- 1 cm kalınlığında alt toprağı seriyorum (bu toprak normal toprak mıdır yoksa bahsettiğiniz kireçli toprakmıdır. Normal toprak değilse nereden temin edilir?)

5- Silindirliyorum (silindir bulamazsam üzerine basarak olur mu ?)

6- Çimi ekiyorum (miktarını nasıl ayarlamak lazım?)

7- Üzerini aldığım kapak toprağı ile 0,5 cm kapatıyorum

8- Fıskiye ile suluyorum (otomatik sulamayı kapattırmam gerekiyor değil mi?)

9- Yaşayan çimler için Inpul uygulaması yapıp (Inpul bulmaya çalışıyorum alırsam paylaşacağım) topalaklardan kurtuluyorum ayrıkları elle temizliyorum. (Buraya da tohum atmak mantıklı olur mu ?)

Yukarıdaki işlem sıralamasındaki hata/tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çok teşekkürler/iyi ki varsınız ...

Eski 27-08-2012, 15:35   #507
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın pooly_ares, 25 dakikadır size yapmanız gerekenleri yazdım ama tam gönderecektim ki elektrikler kesildi ve yazdıklarım da uçtu. Biraz sonra tekrar yazmaya çalışırım.

Yukarıdaki mesajınızda yazdıklarınız doğru değil, henüz bir şey yapmayın lütfen.

Eski 27-08-2012, 17:03   #508
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Güler hanım yazana kadar dezenfektanla ilgili eski yazıları okumanızı tavsiye ederim.
http://www.agaclar.net/forum/104655-post12.htm
http://www.agaclar.net/forum/108260-post16.htm

Eski 27-08-2012, 17:16   #509
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Rulo çim döşendikten sonra dikkat edilmesi gerekn bir konu daha var. Serildikten bir süre sonra kurtlanma başlıyor. Çok veya az sulama sanırım neden oluyor.
Öğrendiğime göre,
Çimin üstünde uçan arılar belirtisi oluyormuş,kurtlanmanın. 15 günde bir dursban 4 adlı ilaçla ilaçlanıyor.

Bir hafta arayla da kök yapmasını sağlayan ve besleyen bir gübre kullanıyoruz.
Bazı döşenen parçalar sadece ayrık sanki,allahtan küçük bir bölümde. Önümüzdeki günlerde o bölümü kaldırıp aynı cins çimle kaplayacağız. Rulo çimin arasına tohum ayrı cinsten olacağı için ,tohum atmayı düşünmüyorum.

Benim de bu yıl aldığım evin bahçesine rulo çim döşenmişti ,haziran ayında. Firma aceleye getirdi,yabani ot ilaçlaması yapılamadı. Muhatabı ben değil,müteaahit olunca.Teslim etmekte acele davrandılar.
Sonbaharda sorunu çözeceğimizi sanıyorum.

Şu an ayrık olan bölge hariç, zümrüt gibi.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 17:22   #510
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın pooly_ares, dezenfektan işi ayrıkların temizlenmesi olayı değildir.
Roundup starı öyle istediğiniz gibi kullanamazsınız. Eğer çim alanı tamamen yenileyecekseniz kullanmalısınız. Yoksa buraya rounduplayayım şurayı rounduplamayayım diyemezsiniz. Kuvvetli bir ot öldürücüdür. Rüzgârın tesiri ile uçan zerrelerin bile etraftaki bitkilere zararı gelir. Toprağa pek zarar vermez ama bitkileri öldürür.
Roundup kullanılınca sulama filan yapılmaz, bitki yeşil aksamından aldığı zehiri yavaş yavaş köküne iletir ve bitki ölür. Bu da aşağı yukarı 20-25 gün sürer.
Madem siz ara ekim (yama ) yapacaksınız onu unutun.

Dezenfektan için Huwasan Tr.50 kullanıyoruz. Sağlıklı veya sağlıksız bütün çimleri ilaçlıyoruz.
10 litre suya 20cc Huwasan koyup karıştırıyoruz. İçine herhangi başka bir madde yapıştırıcı filan koymuyoruz. Bu hazırladığımız solüsyonunun bir litresi ile 10m² yi ilaçlayınız. Yani 10 litre ile hazırladığınız solüsyon ile 100m² yi ilaçlayacaksınız.
Huwasan bulamazsanız bunu Peras ile de yapabilirsiniz. İlaç 3-4 saatte emilir. Sabah sulama yaparsınız. Bunu yaptıktan iki gün sonra ilaçlama yapın. Bu ilaç mantara iyi gelecektir.
Sportak + Pilben veya Benlate kullanın. İlaçlamayı akşam saatlerinde yapın ki daha iyi verim alırsınız. Fungasitten sonra yine sabah erken sulama yapın ama çok sulamayın toprağın biraz kuruması daha iyi netice verecektir. Fazla su mantarî hastalıkları tetikler.
Bu ilaçlamadan iki gün sonra da Turf set (çimin gelişmesini sağlar) kullanın. Bunu yaparken M.A.P ilave ederseniz bu gübre ile daha iyi verim alırsınız.
İkisini karıştırarak kullanabilirsiniz.
Sayın Mine Hanım 10 lt suya 30 gr MAP mutlaka katın sırt tulumbasına derdi.
Baktınız ki hastalık durdu, bir hafta sonra yine bir Turf-set + M.A.P uygulaması yapın.

Eveeet, şimdi diyelim ki hastalığı bertaraf ettik, gelelim yeni ekime.

Bozuk alanın çimlerini iyice temizleyin. Yerinizde olsam oradaki bozuk yerleri bel küreği ile toprağı alarak temizler ve temiz alt toprağı koyar ve eski seviyesine gelene kadar silindirlerim. Ayakla ezmek pek de doğru olmaz. Silindir her zaman lâzım olur. 50 cm uzunluğunda kalınca bir pimaş boruyu çimento ile doldurun bir de sap taktınız mı oldu size güzel bir silindir.
Eylül veya Ekim ayında yapacağınız ekim için m² ye 60-70 gr.çim tohumu bence yeterlidir, hem karınca faktörü olmaz hem de kardeşleneceğini düşünmek gerekir.
İsterseniz siz tohumu herhangi bir toz insectisit ile de karıştırabilirsiniz. Bu durumda haşereler de kuşlar da pek yanaşmaz.
Boş alana tohumu müsavî bir şekilde serptikten sonra kapak toprağını da kapatın. Kapak toprağının durumuna göre 1-2,5 cm kalınlığında olabilir. Otomatik sulama ile de olur yağmurlama ile de yeter ki tohumlar yerlerinden oynamasın.
Kapak toprağından sonra yani sulamadan evvel yine bir silindir çekerek tohumların sıkışmasını temin etmelisiniz.

Daha sonra dikkat edilecek husus, çimlerin sabah erken saatlerde sulanması, geceye çim alanın kuru olarak girmesi olmalıdır.

Ağustos ve Eylül aylarında çimlerde mantarlar kadar rastlanan ve istenmeyen bir durum da kurt ve böceklenmedir. Çim alana çok miktarda kuşlar iniyorsa bu sizi kontrol etmeye yöneltmelidir. Boz kelebekler de uçuşuyorsa mutlaka çimden biraz tabaka gibi kaldırıp kontrol edin. Baktınız ki kurtlanma var, hemen ilaçlama yapmalısınız.

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, umarım size faydam dokunur.
Ben de bütün bunları burada değerli hocalarımızdan öğrendim ve bahçemde bire bir tatbik ettim ve çok da faydasını gördüm.
Gel gelelim şu an bahçemdeki çim alan pek de güzel değil, hastalık yok ama bu topalaklar su otları ile başım dertte. Onlardan kurtulmak da çok kolay değil, ancak yeni bir ekim yapmam gerekiyor. 1000 m² alanı yeniden çimlemek şu an gözümü korkutuyor. Yine de pes demiyorum, bakarsınız birdenbire kolları sıvayabilirim. Ben, birebir yapmayı sevdiğimden bir peysaj firması ile anlaşma yapmak istemiyorum. Rulo çimi ise hiç düşünmüyorum.

Size kolaylıklar dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024